Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα έκανα το Doppler! Όλα μια χαρά με την ανάπτυξη της μικρής μου ,1800 είναι( είμαι 32w+6)

Ο τράχηλος μου κλειστός στα 24mm βέβαια βοηθά η περίδεση που έχω κάνει και ευτυχώς τα ράμματα είναι στη θέση τους!

Στις 10 του μηνός έχω ραντεβού με το γιατρό μου θα τα αξιολογήσει και εκείνος!

Νιώθω πολύ καλά μετά από καιρό αρχίζω και χαίρομαι και σκέφτομαι μήπως κάνω και τα πρώτα ψώνια δειλά δειλά! Το μόνο που με προβληματίζει ο τράχηλος αυτό μόνο και ελπίζω και εύχομαι να φτάσουμε τις 36 εβδομάδες! 🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 ώρες, ο/η Katerina. είπε:

Μην στεναχωριέσαι κορίτσι μου και για σένα και για το μωράκι σου. Όλα καλά θα πάνε είναι δυνατά τα μωράκια μας τώρα.σου συνέστησε ξεκούραση ξάπλα κτλ για να καθυστερησετε ?

Ναι , μακάρι ...το θετικό είναι ότι όλες οι εξετάσεις κ το καρδιοτοκογραφημα έδειξαν ότι είναι όλα καλά...μόνο από τον τράχηλο το καταλάβαμε..όχι δε θα με βάλει προγραμματισμένα..θεωρεί πως και μια ημέρα συν να κάτσει ημέρα είναι φοβερό κέρδος για το μωράκι..οπότε πάμε στα τυφλά..οπότε με ξαναπιάσουν οι πόνοι του τηλεφωνώ κ βλέπουμε..μου γενικά ξεκούραση αλλά όχι ακινησία γιατί θέλει να είμαι καλά κ ψυχολογικά..να βγαίνω καμιά βόλτα κ γενικά όπως ήμουν αλλά χωρίς κούραση..

 

στις πριν 7 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Καλησπέρα κορίτσι! Διάβασα ότι είχες πόνους χθες το βράδυ.. Πήγες στο γιατρό σήμερα; Πως είδε ότι ο τράχηλος έπεσε πολύ, σε εξέτασε με κολπικό υπέρηχο ΄΄η και με το χέρι;

@babyblue94me εξέτασε κολπικά πάλι...ενώ το είχε κάνει κ πριν δύο ημέρες στο ιατρείο του..κ του έλεγα δεν χρειάζεται πάλι κολπικά και μου λέει απ' τη στιγμή που είχες πόνους χθες επιβάλλεται...κ έτσι μου λέει κατεβαίνει !!την άλλη πέμπτη θα πάω πάλι για αυτές τις εξετάσεις στη καρδιοτοκογραφημα να δούμε πως θα είναι..αν φυσικά αντέξει ως τότε....ο γιατρός μου είπε πως θα το καθυστερήσουμε λίγο με την προγεστερόνη..αλλά εγώ σήμερα φοβάμαι να κοιμηθώ...μη πάθω τα ίδια !καθαρά ψυχολογικό δλδ !!

Δεν προκλήθηκε από κάτι...ήταν συσπάσεις τοκετού..το μωρό κουνιόταν σαν τρελό κ έσπρωχνε..κ μου πει όπως σας είχα αναφέρει ότι από την υπέρ κινητικότητα του φαίνεται ότι θέλει να βγει..αλλά που να φανταστώ !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα !!

Έχω ακούσει για τα άσχημα όνειρα της εγκυμοσύνης αλλά δεν έχει τύχει να δω..βασικά έχω δει κ εγώ ότι κάνω δίδυμα.κ τέτοια..

Κορίτσια ο γιατρός μου έδωσε μια βδομάδα διωρια και αν όπως είπε ...χθες οι πόνοι ήταν πόνοι τοκετού...το ένιωθα ότι εξωθούσε είναι η αλήθεια...ο τράχηλος έπεσε πολύ κ από εκεί το κατάλαβε ο γιατρός...έκανα δύο ενέσεις προγεστερόνης και δύο για τα πνευμόνια του μωρού παρόλο που ο γιατρός δεν είναι υπέρ ....αλλά λόγω τραχήλου...δε τ ο πιστεύω ότι γεννάω από ημέρα σε ημέρα .

Έχω στεναχωρηθεί λίγο γιατί σκέφτομαι θερμοικοιτιδες και θέμα θηλασμού αλλά εντάξει δεν θέλω να είμαι αχάριστη...εξ αρχής γνώριζα ότι λογικά θα ήταν πιο πρόωρο..

Δλδ πόσο θα είσαι σε μια βδομάδα???? Το θετικό είναι ότι το κατάλαβε κ σε προετοιμάζει όπως πρέπει ... Κ με τις ενεσουλες σου!!!! Όλα καλά θα πάνε! Ίσως είναι κ κομπλέ με.τα κιλακια του κ δεν μείνει πολύ μέσα αλλά αυτά μην τα σκέφτεσαι!!!! Να σκέφτεσαι μόνο ότι όλα θα πάνε καλά! Οι γιατροί μας ξέρουν! Να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

Ναι , μακάρι ...το θετικό είναι ότι όλες οι εξετάσεις κ το καρδιοτοκογραφημα έδειξαν ότι είναι όλα καλά...μόνο από τον τράχηλο το καταλάβαμε..όχι δε θα με βάλει προγραμματισμένα..θεωρεί πως και μια ημέρα συν να κάτσει ημέρα είναι φοβερό κέρδος για το μωράκι..οπότε πάμε στα τυφλά..οπότε με ξαναπιάσουν οι πόνοι του τηλεφωνώ κ βλέπουμε..μου γενικά ξεκούραση αλλά όχι ακινησία γιατί θέλει να είμαι καλά κ ψυχολογικά..να βγαίνω καμιά βόλτα κ γενικά όπως ήμουν αλλά χωρίς κούραση..

 

@babyblue94me εξέτασε κολπικά πάλι...ενώ το είχε κάνει κ πριν δύο ημέρες στο ιατρείο του..κ του έλεγα δεν χρειάζεται πάλι κολπικά και μου λέει απ' τη στιγμή που είχες πόνους χθες επιβάλλεται...κ έτσι μου λέει κατεβαίνει !!την άλλη πέμπτη θα πάω πάλι για αυτές τις εξετάσεις στη καρδιοτοκογραφημα να δούμε πως θα είναι..αν φυσικά αντέξει ως τότε....ο γιατρός μου είπε πως θα το καθυστερήσουμε λίγο με την προγεστερόνη..αλλά εγώ σήμερα φοβάμαι να κοιμηθώ...μη πάθω τα ίδια !καθαρά ψυχολογικό δλδ !!

Δεν προκλήθηκε από κάτι...ήταν συσπάσεις τοκετού..το μωρό κουνιόταν σαν τρελό κ έσπρωχνε..κ μου πει όπως σας είχα αναφέρει ότι από την υπέρ κινητικότητα του φαίνεται ότι θέλει να βγει..αλλά που να φανταστώ !!

Πονουσες κ ολας η Απλα ειχες συσπάσεις η κολλητή μ που ξεκίνησαν πολυ νωρις οι συσπάσεις γέννησε τλκ 39 εβδ Απλα δεν νομίζω ν ειχε θεμα μ τον τράχηλο ..  Την ταλαιπωρούσαν οι συσπασεις χώρις πονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Δλδ πόσο θα είσαι σε μια βδομάδα???? Το θετικό είναι ότι το κατάλαβε κ σε προετοιμάζει όπως πρέπει ... Κ με τις ενεσουλες σου!!!! Όλα καλά θα πάνε! Ίσως είναι κ κομπλέ με.τα κιλακια του κ δεν μείνει πολύ μέσα αλλά αυτά μην τα σκέφτεσαι!!!! Να σκέφτεσαι μόνο ότι όλα θα πάνε καλά! Οι γιατροί μας ξέρουν! Να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς! 

Καλημέρα κορίτσια πως είμαστε σήμερα ;;

Αυτό προσπαθώ να σκέφτομαι ..τουλάχιστον είχα ένα καλό βράδυ..επέδρασαν οι ενέσεις..βέβαια απ' το άγχος μου έχω κοιμηθεί πολύ λιγο..να δούμε πως θα πάει..ακόμα δε έχω αποφασίσει Εντωμεταξύ αν θα γεννήσω Ρέα η μητέρα..με τους πόνους που είχα χθες καλύτερα να πάω Ρέα που είναι δίπλα σχεδόν από το σπίτι μου..με ρώτησε κ ο γιατρός κ δεν ήξερα τι να του πω..την Πέμπτη που έρχεται θα είμαι 35+4...

στις πριν 8 ώρες, ο/η mariakater είπε:

Πονουσες κ ολας η Απλα ειχες συσπάσεις η κολλητή μ που ξεκίνησαν πολυ νωρις οι συσπάσεις γέννησε τλκ 39 εβδ Απλα δεν νομίζω ν ειχε θεμα μ τον τράχηλο ..  Την ταλαιπωρούσαν οι συσπασεις χώρις πονο

 

Συσπάσεις εχω από τον έκτο σχεδόν απλώς μετά τον όγδοο εντάθηκαν αρκετά.οι άλλες συσπάσεις όντως είναι χωρίς πόνο..αυτά χθες δεν είχαν προηγούμενο..μιλάμε για πόνο..πως βλέπουμε στις ταινίες με τις ανάσες κ λοιπά ;;τέτοια πράγματα..δε μπορείς να πάρεις ανάσα.. τουλάχιστον τώρα θα τους καταλάβω κατευθείαν..τι να κάνω ;προσπαθώ ναπαρηγορηθω !!

Μπράβο που θα κάνεις μαθήματα τοκετού!..έχω παρακολουθήσει εγώ ένα κύκλο σεμιναρίων που περιλάμβανε και τέτοια..αυτό που σας είχα πει με τις μαιες...δε με δέχτηκαν αρχικά γτ είχαν συμπληρωθεί οι θέσεις.με πήρα όμως έκτακτα για έναν νέο κύκλο κ είχα συμμετάσχει !ήταν διαδικτυακά όμως..εσύ αυτά που λες είναι δια ζώσης !!;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ;

σημερα έμαθα ότι η γνωστή μου που έχουμε τον ίδιο γιατρό και ήταν 10 μερες πιο μπροστά από εμένα στην εγκυμοσύνη γέννησε.. την έβαλε τεχνητούς πονους περίμενε μια ώρα είδε δεν είχε διαστολή και της το πήρε με καισαρική… νομίζω πως πλησιάζει και η δίκη μου ώρα.. αυτήν βέβαια είχε πιο μεγάλο μωρακι από το δικό μου αλλά κάτι μου λέει σαν να βιάζεται ο γιατρός να ξεμπερδεύει νιωθω ότι δεν θα με αφήσει για μετά το 15 Αύγουστο μάλλον θα θέλει να φύγει τίποτα διακοπές; Δεν ξέρω… περιμένω να πάω Δευτέρα να δω τι θα μου πει.. 

@irini5πονουσες τόσο πολύ ; Έλα ρε.. εμένα εχτές με έπιασαν κάτι πόνοι περιόδου το βράδυ που ξάπλωσα για λίγο αλλά σταμάτησαν δεν με ξανά έπιασε κάτι κοιμήθηκα κανονικά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Ναι , μακάρι ...το θετικό είναι ότι όλες οι εξετάσεις κ το καρδιοτοκογραφημα έδειξαν ότι είναι όλα καλά...μόνο από τον τράχηλο το καταλάβαμε..όχι δε θα με βάλει προγραμματισμένα..θεωρεί πως και μια ημέρα συν να κάτσει ημέρα είναι φοβερό κέρδος για το μωράκι..οπότε πάμε στα τυφλά..οπότε με ξαναπιάσουν οι πόνοι του τηλεφωνώ κ βλέπουμε..μου γενικά ξεκούραση αλλά όχι ακινησία γιατί θέλει να είμαι καλά κ ψυχολογικά..να βγαίνω καμιά βόλτα κ γενικά όπως ήμουν αλλά χωρίς κούραση..

 

@babyblue94me εξέτασε κολπικά πάλι...ενώ το είχε κάνει κ πριν δύο ημέρες στο ιατρείο του..κ του έλεγα δεν χρειάζεται πάλι κολπικά και μου λέει απ' τη στιγμή που είχες πόνους χθες επιβάλλεται...κ έτσι μου λέει κατεβαίνει !!την άλλη πέμπτη θα πάω πάλι για αυτές τις εξετάσεις στη καρδιοτοκογραφημα να δούμε πως θα είναι..αν φυσικά αντέξει ως τότε....ο γιατρός μου είπε πως θα το καθυστερήσουμε λίγο με την προγεστερόνη..αλλά εγώ σήμερα φοβάμαι να κοιμηθώ...μη πάθω τα ίδια !καθαρά ψυχολογικό δλδ !!

Δεν προκλήθηκε από κάτι...ήταν συσπάσεις τοκετού..το μωρό κουνιόταν σαν τρελό κ έσπρωχνε..κ μου πει όπως σας είχα αναφέρει ότι από την υπέρ κινητικότητα του φαίνεται ότι θέλει να βγει..αλλά που να φανταστώ !!

Εντάξει το καλό είναι ότι έχεις φτάσει 36 εβδομάδες μην αγχώνεσαι...όπου να ναι θα δεις το μωράκι σου..και εγώ ανυπομονω

Στα κιλά τελικά πόσο στο έβγαλε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ;

σημερα έμαθα ότι η γνωστή μου που έχουμε τον ίδιο γιατρό και ήταν 10 μερες πιο μπροστά από εμένα στην εγκυμοσύνη γέννησε.. την έβαλε τεχνητούς πονους περίμενε μια ώρα είδε δεν είχε διαστολή και της το πήρε με καισαρική… νομίζω πως πλησιάζει και η δίκη μου ώρα.. αυτήν βέβαια είχε πιο μεγάλο μωρακι από το δικό μου αλλά κάτι μου λέει σαν να βιάζεται ο γιατρός να ξεμπερδεύει νιωθω ότι δεν θα με αφήσει για μετά το 15 Αύγουστο μάλλον θα θέλει να φύγει τίποτα διακοπές; Δεν ξέρω… περιμένω να πάω Δευτέρα να δω τι θα μου πει.. 

@irini5πονουσες τόσο πολύ ; Έλα ρε.. εμένα εχτές με έπιασαν κάτι πόνοι περιόδου το βράδυ που ξάπλωσα για λίγο αλλά σταμάτησαν δεν με ξανά έπιασε κάτι κοιμήθηκα κανονικά.. 

Κοίτα πάντως κ εμένα ο γιατρός που σας είχα πει ότι μου είχε αφήσει παραθυράκι για φυσιολογικό μου είπε ότι δεν θα μπορέσει να γίνει φυσιολογικος γτ πολύ χλωμό να κατέβει το μωρακι..ειναι αρκετά πάνω το κεφαλάκι ..ίσως το ίδιο να ισχύει και για εσενα..

Όλα αυτά φυσικά πριν δούμε τον τράχηλο που συζητάγαμε για 18-28αυγουστου ιδανικά να βγει το μωράκι..δλδ περίπου 38βδομαδες..

Είναι άσχημο να θέλουν ξεμπερδευουν κ που έχεις καταλάβει κάτι τετοιο..εμένα μου ξεκαθάρισε πως δε θα πάει διακοπές ούτως η άλλως..κ μου έκανε πολύ καλή εντύπωση που απλώς δε μου έκλεισε ραντεβού ..ιδίως με τους πόνους που είχα κ την μείωση του τραχήλου .άλλωστε ο τι μου έλεγε θα έκανα...

Κορίτσια πόνοι όχι αστεία...τους περιέγραψα κ στην φίλη μου κ μου είπε ότι είναι τέτοιοι..η κοπέλα τους είχε πολλές ώρες μέχρι να βγει το μωράκι..ανεκτοί ίσως αλλά μια φρίκη.νιωθεις ότι δε μπορείς να πάρεις ανάσα..στην αρχή λέω θα είναι στο μυαλό μου..μετά έγιναν πιο έντονοι ξύπνησα κ τον άντρα μου ήταν τόσο καθησυχάστικος αλλά κ πάλι δεν πέρναγαν..

Εσύ περπατά ς;;κάνεις ασκήσουλες ;;πως είναι το χέρι !τις ενέσεις τις απεφυγες τελικά ;;

στις πριν 28 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εντάξει το καλό είναι ότι έχεις φτάσει 36 εβδομάδες μην αγχώνεσαι...όπου να ναι θα δεις το μωράκι σου..και εγώ ανυπομονω

Στα κιλά τελικά πόσο στο έβγαλε ;

Στο μηχάνημα του μαιευτηρίου μου το έβγαλε 2200..μακάρι να είναι τόσο..μπας κ πάρει λίγο...μέχρι να βγει...αχ αυτό που σκέφτομαι μακάρι να μπω τουλάχιστον στον μήνα μου..την άλλη Κυριακή..μακάρι να το προλάβω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

Κοίτα πάντως κ εμένα ο γιατρός που σας είχα πει ότι μου είχε αφήσει παραθυράκι για φυσιολογικό μου είπε ότι δεν θα μπορέσει να γίνει φυσιολογικος γτ πολύ χλωμό να κατέβει το μωρακι..ειναι αρκετά πάνω το κεφαλάκι ..ίσως το ίδιο να ισχύει και για εσενα..

Όλα αυτά φυσικά πριν δούμε τον τράχηλο που συζητάγαμε για 18-28αυγουστου ιδανικά να βγει το μωράκι..δλδ περίπου 38βδομαδες..

Είναι άσχημο να θέλουν ξεμπερδευουν κ που έχεις καταλάβει κάτι τετοιο..εμένα μου ξεκαθάρισε πως δε θα πάει διακοπές ούτως η άλλως..κ μου έκανε πολύ καλή εντύπωση που απλώς δε μου έκλεισε ραντεβού ..ιδίως με τους πόνους που είχα κ την μείωση του τραχήλου .άλλωστε ο τι μου έλεγε θα έκανα...

Κορίτσια πόνοι όχι αστεία...τους περιέγραψα κ στην φίλη μου κ μου είπε ότι είναι τέτοιοι..η κοπέλα τους είχε πολλές ώρες μέχρι να βγει το μωράκι..ανεκτοί ίσως αλλά μια φρίκη.νιωθεις ότι δε μπορείς να πάρεις ανάσα..στην αρχή λέω θα είναι στο μυαλό μου..μετά έγιναν πιο έντονοι ξύπνησα κ τον άντρα μου ήταν τόσο καθησυχάστικος αλλά κ πάλι δεν πέρναγαν..

Εσύ περπατά ς;;κάνεις ασκήσουλες ;;πως είναι το χέρι !τις ενέσεις τις απεφυγες τελικά ;;

Στο μηχάνημα του μαιευτηρίου μου το έβγαλε 2200..μακάρι να είναι τόσο..μπας κ πάρει λίγο...μέχρι να βγει...αχ αυτό που σκέφτομαι μακάρι να μπω τουλάχιστον στον μήνα μου..την άλλη Κυριακή..μακάρι να το προλάβω..

Έλα ρε συ μην ανησυχείς.ουτε θερμοκοιτίδα δεν θα μπει. Όλα τέλεια θα πάνε. Κάτσε να ξεκουραστεις. Και θα φτάσεις την Κυριακή πιστεύω. Μια εβδομάδα έμεινε. ❣️❣️❣️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

Κοίτα πάντως κ εμένα ο γιατρός που σας είχα πει ότι μου είχε αφήσει παραθυράκι για φυσιολογικό μου είπε ότι δεν θα μπορέσει να γίνει φυσιολογικος γτ πολύ χλωμό να κατέβει το μωρακι..ειναι αρκετά πάνω το κεφαλάκι ..ίσως το ίδιο να ισχύει και για εσενα..

Όλα αυτά φυσικά πριν δούμε τον τράχηλο που συζητάγαμε για 18-28αυγουστου ιδανικά να βγει το μωράκι..δλδ περίπου 38βδομαδες..

Είναι άσχημο να θέλουν ξεμπερδευουν κ που έχεις καταλάβει κάτι τετοιο..εμένα μου ξεκαθάρισε πως δε θα πάει διακοπές ούτως η άλλως..κ μου έκανε πολύ καλή εντύπωση που απλώς δε μου έκλεισε ραντεβού ..ιδίως με τους πόνους που είχα κ την μείωση του τραχήλου .άλλωστε ο τι μου έλεγε θα έκανα...

Κορίτσια πόνοι όχι αστεία...τους περιέγραψα κ στην φίλη μου κ μου είπε ότι είναι τέτοιοι..η κοπέλα τους είχε πολλές ώρες μέχρι να βγει το μωράκι..ανεκτοί ίσως αλλά μια φρίκη.νιωθεις ότι δε μπορείς να πάρεις ανάσα..στην αρχή λέω θα είναι στο μυαλό μου..μετά έγιναν πιο έντονοι ξύπνησα κ τον άντρα μου ήταν τόσο καθησυχάστικος αλλά κ πάλι δεν πέρναγαν..

Εσύ περπατά ς;;κάνεις ασκήσουλες ;;πως είναι το χέρι !τις ενέσεις τις απεφυγες τελικά ;;

Στο μηχάνημα του μαιευτηρίου μου το έβγαλε 2200..μακάρι να είναι τόσο..μπας κ πάρει λίγο...μέχρι να βγει...αχ αυτό που σκέφτομαι μακάρι να μπω τουλάχιστον στον μήνα μου..την άλλη Κυριακή..μακάρι να το προλάβω..

Μακάρι να κάνω λαθος αλλά κάτι τέτοιο έχω καταλαβει αφού υποτίθεται είναι μικρό δεν βρίσκω το λόγο να βγει νωρίτερα αφού μπορεί να βαλει και άλλο βαρος αφού δίνει ο πλακούντας.. αυτά είναι διαίσθηση δίκη μου δεν μου έχει πει κάτι απλά αυτό πιστεύω οτι θα με βάλει νωρίτερα.. εγώ διάβασα κοπέλες που ήταν ψηλα το μωρο όταν έφτασε η μέρα του τοκετού είχε κατέβει.. περπάτημα έχω μερικές μερες δεν έχω πάει έχει πολύ ζεστη.. τα χέρια μου πονάνε πάλι το βράδυ ξυπνάω μέσα στην νύχτα και τα τρίβω.. όχι δεν την έκανα την ένεση περιμένω να δω τι θα μου πει την Δευτέρα αν έχει σκοπο να με στείλει Αθήνα την άλλη βδομαδα δεν θα την κάνω την ένεση θα κάνω υπομονή αν έχει σκοπο να με αφήσει κανονικά για τέλη Αυγούστου θα την κάνω λογικά 

τελικά αποφάσισα να παρω και την μαία θα την πω την Δευτέρα.. 

ελα θα προλάβεις να μπεις στο μήνα σου  έχεις φτάσει μέχρι εδώ θα κάνει λίγο υπομονή μια βδομαδα έμεινε 😊 δεν μπορω να φανταστώ πως θα είναι οι πόνοι της γεννάς.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.....

@irini5 κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε μπορεί και να μη χρειαστεί καθόλου θερμοκοιτίδα..θα  το δεις είμαι σίγουρη ..προχώρα δυναμικάαααα,τώρα πρέπει να είμαστε δυνατές για τα μωράκια μας!!!!

@Elkαυτό που λες για τους γιατρούς πως βιάζονται  και προγραμματίζουν το έχω ψυλλιαστεί και εγώ γιατί κάτι μου είχε αναφε΄ρει για πρόκληση η οποία έμαθα δεν πιάνει πάντα και σε πάνε καισαρική αναγακαστικά...Σε μια κουβέντα μου το είχε αναφέρει γιατί είμαι νωρίς ακόμα...Κάνουν το πρόγραμμα τους γιατί ο φυσιολογικός μπορεί να πάρει ώρες...Θα το συζητήσω πάλι έγω να δω τι θα μου πει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Maria1722 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα έκανα το Doppler! Όλα μια χαρά με την ανάπτυξη της μικρής μου ,1800 είναι( είμαι 32w+6)

Ο τράχηλος μου κλειστός στα 24mm βέβαια βοηθά η περίδεση που έχω κάνει και ευτυχώς τα ράμματα είναι στη θέση τους!

Στις 10 του μηνός έχω ραντεβού με το γιατρό μου θα τα αξιολογήσει και εκείνος!

Νιώθω πολύ καλά μετά από καιρό αρχίζω και χαίρομαι και σκέφτομαι μήπως κάνω και τα πρώτα ψώνια δειλά δειλά! Το μόνο που με προβληματίζει ο τράχηλος αυτό μόνο και ελπίζω και εύχομαι να φτάσουμε τις 36 εβδομάδες! 🙏🏻

Μπράβο κορίτσι μου..να είσαι χαρούμενη δεν υπάρχει λόγος έτσι κι αλλιως που δε θα γίνει τίποτα τα μωρά είναι βιώσιμα και φουλ μάλιστα ...αρχισε τα ψ΄ωνια σου γιατί η μικρή ΄έρχεται και πρέπει να μας βρουν απροετοίμαστους ...😉 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mairy22 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου..να είσαι χαρούμενη δεν υπάρχει λόγος έτσι κι αλλιως που δε θα γίνει τίποτα τα μωρά είναι βιώσιμα και φουλ μάλιστα ...αρχισε τα ψ΄ωνια σου γιατί η μικρή ΄έρχεται και πρέπει να μας βρουν απροετοίμαστους ...😉 

δεν πρέπει να μας βρουν απροετοίμαστους ....χαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mairy22 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.....

@irini5 κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε μπορεί και να μη χρειαστεί καθόλου θερμοκοιτίδα..θα  το δεις είμαι σίγουρη ..προχώρα δυναμικάαααα,τώρα πρέπει να είμαστε δυνατές για τα μωράκια μας!!!!

@Elkαυτό που λες για τους γιατρούς πως βιάζονται  και προγραμματίζουν το έχω ψυλλιαστεί και εγώ γιατί κάτι μου είχε αναφε΄ρει για πρόκληση η οποία έμαθα δεν πιάνει πάντα και σε πάνε καισαρική αναγακαστικά...Σε μια κουβέντα μου το είχε αναφέρει γιατί είμαι νωρίς ακόμα...Κάνουν το πρόγραμμα τους γιατί ο φυσιολογικός μπορεί να πάρει ώρες...Θα το συζητήσω πάλι έγω να δω τι θα μου πει...

Έτσι κατάλαβα και εγώ τι να πω… ίσως στο δημόσιο δεν λειτουργούν έτσι..

θα μάθω την Δευτέρα και θα σας πω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Μακάρι να κάνω λαθος αλλά κάτι τέτοιο έχω καταλαβει αφού υποτίθεται είναι μικρό δεν βρίσκω το λόγο να βγει νωρίτερα αφού μπορεί να βαλει και άλλο βαρος αφού δίνει ο πλακούντας.. αυτά είναι διαίσθηση δίκη μου δεν μου έχει πει κάτι απλά αυτό πιστεύω οτι θα με βάλει νωρίτερα.. εγώ διάβασα κοπέλες που ήταν ψηλα το μωρο όταν έφτασε η μέρα του τοκετού είχε κατέβει.. περπάτημα έχω μερικές μερες δεν έχω πάει έχει πολύ ζεστη.. τα χέρια μου πονάνε πάλι το βράδυ ξυπνάω μέσα στην νύχτα και τα τρίβω.. όχι δεν την έκανα την ένεση περιμένω να δω τι θα μου πει την Δευτέρα αν έχει σκοπο να με στείλει Αθήνα την άλλη βδομαδα δεν θα την κάνω την ένεση θα κάνω υπομονή αν έχει σκοπο να με αφήσει κανονικά για τέλη Αυγούστου θα την κάνω λογικά 

τελικά αποφάσισα να παρω και την μαία θα την πω την Δευτέρα.. 

ελα θα προλάβεις να μπεις στο μήνα σου  έχεις φτάσει μέχρι εδώ θα κάνει λίγο υπομονή μια βδομαδα έμεινε 😊 δεν μπορω να φανταστώ πως θα είναι οι πόνοι της γεννάς.. 

 

Ναι έχεις δίκιο να σκέφτεσαι έτσι..γιατί από την στιγμή που δε συντρέχει λόγος γιατί να στο βγάλει νωριτερα ;;ίσα ίσα θα έπρεπε όσο πάει για να πάρει κ τα κιλακια του να βγει στρουμπουλο στρουμπουλο !!

Μακάρι να μπω κορίτσια μου...πάντως έχει πάει πιο κάτω η κοιλίτσα μου η έτσι νιώθω τουλάχιστον !!ξεπέρασα το πρώτο σοκ και έχω αρχίσει να σκέφτομαι θετικά !!!

 

 αυτό με την πρόκληση δε ξέρω...έχω ακούσει για πολυ έντονους πόνους και επίσης ταλαιπωρείται κ ζοριζεται πολύ το μωράκι μου μιας που δεν έχει έρθει η ώρα.αλλα πότε κάνεις δε ξέρει..γιατι εντάξει είναι λογικό να προτιμάται ο φυσιολογικός με κάθε εμποδιο..όπως και να συμβεί στην καθεμία μας μας εύχομαι τα καλύτερα !!

@Maria1722 μπράβο κορίτσι μου !!για κάποιο λόγο τα μηνύματα των δοκιμαστικών μελών δε μου τα εμφανίζει ...όλα καλά !!τέλειος κ ο τράχηλος αφού παραμένει κλειστός ..άργησες πολύ βρε να χαρείς την εγκυμοσύνη σου μάλλον αλλά ποτέ δεν είναι αργά !!χαρούμενα ψώνια είσαι κ τυχερή τώρα με τις εκπτώσεις !!

 

Επίσης κορίτσια θέλω να σας ευχαριστήσω πολύ για την παρέα σας !!γιατί για εμένα αυτό είστε...παρόλο το ανώνυμο της κατάστασης σας νιώθω αρκετά κοντά μου και σας σκέφτομαι !μιλάμε πλέον τόσο καιρό από την αρχή της εγκυμοσύνης !!είναι όμορφο να περνάμε ταυτόχρονα κάποια πράγματα κ να μοιραζόμαστε σκέψεις ,ανησυχίες κ προβληματισμούς  και να ενθαρρύνουμε η μία την άλλη !όπως σκέφτομαι και την φίλη την @blueheartπουνελπιζω να είναι πολύ πολύ καλύτερα !απλά για εμένα αυτό το υπέροχο κ συνάμα πολυτάραχο ταξίδι της εγκυμοσύνης φτάνει στο τέλος και για αυτό θέλησα να σας τα πω αυτά !!στέλνω λοιπόν σε κάθε μία μια μεγάλη αγκαλιά !!!!😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irini5κορίτσι μου κανε υπομονή να περάσει ο καιρός να μπεις στο μήνα σου τουλάχιστον. Προσπάθησε να είσαι χαλαρή και να μην κουράζεσαι και όλα θα πάνε καλά.ολες μας είχαμε ανάγκη αυτή την παρέα από ανθρώπους που κατανοούν ακριβώς πως νιώθουμε και τι ανησυχίες περνάμε. Μόλις γεννηθούν τα μωράκια μας θα έχουμε αλλαγές αλλά και νέες απορίες. Εύχομαι ότι καλύτερο για όλες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/8/2022 at 8:55 ΠΜ, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι ρε συ τι πράγμα είναι αυτό με τους γιατρούς. Έχει κουράσει να μην έχουμε εμπιστοσύνη. 

Προχθές Μου έλεγε μία κοπέλα ότι προσπαθούσαν πολύ καιρό και ένας γιατρός τους έλεγε ότι παιδιά δεν θα κάνετε ότι έχετε και οι δύο θέμα αλλά εξετάσεις δεν τους είχε κάνει😮 ήταν μάντης μάλλον. Και τους έλεγε πάμε για εξωσωματική. Εντάξει τραγικό. 

Τελικά έφυγαν από εκεί και πήγανε αλλού τους έκαναν εξετάσεις. Είδε βουλωμενες σάλπιγγες η κοπέλα , έκανε εξωσωματική και έπιασε ένα νινι. 

 

Ναι να πεις να στο μετρήσει σήμερα. Αλλά μην ανησυχείς. 1800 νομίζω είχες πει ότι είναι..έλα κοντεύει τα 2000 οπότε καλά πάμε..όσο είμαστε πάνω από το 2000 δεν θα φοβόμαστε τόσο 

Κορίτσια εχθές στο γιατρό ήταν μία κοπέλα η οποία είπε ότι γέννησε πρόωρα στις 33 εβδομάδες πριν ένα μήνα και ακόμα είναι θερμοκοιτίδα το μωρό και δεν παίρνει τόσο γρήγορα βαρος. . Αυτό το ακούω συχνά δηλαδή ότι είναι θερμοκοιτίδα παίρνουν πάρα πολύ αργά;. Τι γίνεται; Τελικά μέσα στην κοιλιά μάλλον παίρνουν γρηγορότερα 

 

Καλά άστο! Το θέμα αυτό με τους γιατρούς είναι τεράστιο!!!! Εμένα σκέψου πριν 3χρονια περίπου που ψαχνομασταν ένας από τους γιατρούς που είχαμε πάει γύρισε κ μου είπε...αν δεν θες να κάνεις παιδιά να σου κάνω μια ολική αφαίρεση να ησυχάσεις. Χωρίς να έχω πρόβλημα! Κ σε αυτόν πήγα για βοήθεια επειδή προσπαθούσαμε χρόνια για παιδιά!!!! Γι'αυτό πλέον νιώθω τυχερή με αυτόν τον γιατρό που έχω βρει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είμαστε σήμερα ;;

Αυτό προσπαθώ να σκέφτομαι ..τουλάχιστον είχα ένα καλό βράδυ..επέδρασαν οι ενέσεις..βέβαια απ' το άγχος μου έχω κοιμηθεί πολύ λιγο..να δούμε πως θα πάει..ακόμα δε έχω αποφασίσει Εντωμεταξύ αν θα γεννήσω Ρέα η μητέρα..με τους πόνους που είχα χθες καλύτερα να πάω Ρέα που είναι δίπλα σχεδόν από το σπίτι μου..με ρώτησε κ ο γιατρός κ δεν ήξερα τι να του πω..την Πέμπτη που έρχεται θα είμαι 35+4...

 

Συσπάσεις εχω από τον έκτο σχεδόν απλώς μετά τον όγδοο εντάθηκαν αρκετά.οι άλλες συσπάσεις όντως είναι χωρίς πόνο..αυτά χθες δεν είχαν προηγούμενο..μιλάμε για πόνο..πως βλέπουμε στις ταινίες με τις ανάσες κ λοιπά ;;τέτοια πράγματα..δε μπορείς να πάρεις ανάσα.. τουλάχιστον τώρα θα τους καταλάβω κατευθείαν..τι να κάνω ;προσπαθώ ναπαρηγορηθω !!

Μπράβο που θα κάνεις μαθήματα τοκετού!..έχω παρακολουθήσει εγώ ένα κύκλο σεμιναρίων που περιλάμβανε και τέτοια..αυτό που σας είχα πει με τις μαιες...δε με δέχτηκαν αρχικά γτ είχαν συμπληρωθεί οι θέσεις.με πήρα όμως έκτακτα για έναν νέο κύκλο κ είχα συμμετάσχει !ήταν διαδικτυακά όμως..εσύ αυτά που λες είναι δια ζώσης !!;;

Κοίτα εγώ δεν έχω ιδέα για το Ρέα κ για το μητέρα γτ δεν μένω Αθήνα.αλλαααα θα σου πρότεινα αφού κ ο γιατρός σου δεν έχει θέμα να πας σε όποιο θα είναι κοντά στο σπίτι σου! Μπορεί οι ενέσεις να σε βοηθήσουν! Κ να πάρετε κ άλλες βδομάδες ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ;

σημερα έμαθα ότι η γνωστή μου που έχουμε τον ίδιο γιατρό και ήταν 10 μερες πιο μπροστά από εμένα στην εγκυμοσύνη γέννησε.. την έβαλε τεχνητούς πονους περίμενε μια ώρα είδε δεν είχε διαστολή και της το πήρε με καισαρική… νομίζω πως πλησιάζει και η δίκη μου ώρα.. αυτήν βέβαια είχε πιο μεγάλο μωρακι από το δικό μου αλλά κάτι μου λέει σαν να βιάζεται ο γιατρός να ξεμπερδεύει νιωθω ότι δεν θα με αφήσει για μετά το 15 Αύγουστο μάλλον θα θέλει να φύγει τίποτα διακοπές; Δεν ξέρω… περιμένω να πάω Δευτέρα να δω τι θα μου πει.. 

@irini5πονουσες τόσο πολύ ; Έλα ρε.. εμένα εχτές με έπιασαν κάτι πόνοι περιόδου το βράδυ που ξάπλωσα για λίγο αλλά σταμάτησαν δεν με ξανά έπιασε κάτι κοιμήθηκα κανονικά.. 

Αχ σοβαρά????? Λες να θέλει να πάει διακοπές ο γιατρός???? Χμ... Εσύ Πητ όμως ποτε έχεις??? έχετε πει κάτι για καισαρική η όχι? Κ γτ της έβαλε να γεννήσει??? Μήπως είχε κάποιος θέμα...της είπε κάτι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α κορίτσια ξέχασα να σας πω προχθές που είχα πάει στο γιατρό μου έγραψε και το εμβόλιο για τον κοκκύτη να κάνω . του είπα γιατί να το κάνω και μου είπε ότι το πρώτο εμβόλιο κοκκύτη θα κάνει το παιδί θα είναι τριών μηνών οπότε θα αργήσει.  Γιατί θα πρέπει να του δώσουμε από τώρα αντισώματα. 

Εσείς κάνατε ;σας είπανε οι γιατροί σας ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Αχ σοβαρά????? Λες να θέλει να πάει διακοπές ο γιατρός???? Χμ... Εσύ Πητ όμως ποτε έχεις??? έχετε πει κάτι για καισαρική η όχι? Κ γτ της έβαλε να γεννήσει??? Μήπως είχε κάποιος θέμα...της είπε κάτι... 

την έβαλε για καισαρική γιατί λέει το μωρο ήταν 3600 και είχε ΠΗΤ 18/8 και της το πήρε γιατί ήταν μεγάλο και θα έφευγε πολύ σε κιλά αν το αφηνε.. 

εγω ΠΗΤ έχω 28/8 είχαμε πει στην αρχή για καισαρική επειδή έχω κάνει εγχείρηση στη μέση μου αλλά μου είπε να ρωτήσω τον ορθοπεδικό μου.. ορθοπεδικός μου δεν μου έδωσε ξεκάθαρη απάντηση το άφησε πάνω του.. εμένα με ρωτάει του ειπα θέλω να προσπαθήσω για φυσιολογικό τοκετο τώρα με είπε το μωρο είναι με το κεφάλι κάτω αλλά είναι ακόμα ψηλά αν σπάσουν τα νερά και είναι τόσο πάνω θα πάμε για καισαρική.. 

Δεν ξέρω αν θέλει να πάει διακοπές εγώ το λέω αυτό επειδή έρχεται 15 Αύγουστος και λέω μήπως με βάλει νωρίτερα δικη μου θεωρεία.. γιατί πήγα Πέμπτη με είδε και μου ζήτησε να πάω πάλι Δευτέρα για να δει τον τράχηλο τι να αλλάξει μέσα σε 3μερες ; Περιμένω Δευτέρα τώρα να δω αν θα μου πει να φύγω για Αθήνα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Α κορίτσια ξέχασα να σας πω προχθές που είχα πάει στο γιατρό μου έγραψε και το εμβόλιο για τον κοκκύτη να κάνω . του είπα γιατί να το κάνω και μου είπε ότι το πρώτο εμβόλιο κοκκύτη θα κάνει το παιδί θα είναι τριών μηνών οπότε θα αργήσει.  Γιατί θα πρέπει να του δώσουμε από τώρα αντισώματα. 

Εσείς κάνατε ;σας είπανε οι γιατροί σας ;

Εμένα όχι δεν μου είπε τίποτα για το εμβόλιο αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Α κορίτσια ξέχασα να σας πω προχθές που είχα πάει στο γιατρό μου έγραψε και το εμβόλιο για τον κοκκύτη να κάνω . του είπα γιατί να το κάνω και μου είπε ότι το πρώτο εμβόλιο κοκκύτη θα κάνει το παιδί θα είναι τριών μηνών οπότε θα αργήσει.  Γιατί θα πρέπει να του δώσουμε από τώρα αντισώματα. 

Εσείς κάνατε ;σας είπανε οι γιατροί σας ;

Και μένα μου το είπε ο γιατρός ,μίλησα και με τη παιδίατρο μου η οποία μου είπε εννοείται να το κάνω διάβασα και άρθρα είναι ασφαλές. Εγώ το έκανα την 30η εβδομάδα. Άλλοι γιατροί το προτείνουν άλλοι όχι βέβαια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Εμένα όχι δεν μου είπε τίποτα για το εμβόλιο αυτό 

Εγώ που έψαξα λίγο στο ίντερνετ είναι σημαντικό εμβόλιο και δίνει αντισώματα στό μωρό. Οπότε θα το κάνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Α κορίτσια ξέχασα να σας πω προχθές που είχα πάει στο γιατρό μου έγραψε και το εμβόλιο για τον κοκκύτη να κάνω . του είπα γιατί να το κάνω και μου είπε ότι το πρώτο εμβόλιο κοκκύτη θα κάνει το παιδί θα είναι τριών μηνών οπότε θα αργήσει.  Γιατί θα πρέπει να του δώσουμε από τώρα αντισώματα. 

Εσείς κάνατε ;σας είπανε οι γιατροί σας ;

Δεν μου έχει αναφέρει κάτι μέχρι στιγμής! Δεν ξέρω στο επόμενο ραντεβού (θα είμαι 35+ κάτι) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...