Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mrs Warren είπε:

Εμμμ όταν λέμε ότι είμαστε ας πούμε 7 και 3 σε ποια εβδομάδα βρισκόμαστε; Στην 7η ή στην 8η ; 

Τι συμπτώματα έχετε σε αυτή τη φάση; Εμένα για παράδειγμα έχει πρηστεί το στήθος μου (το οποίο είχε πρηστεί όπως ποτέ άλλοτε ήδη πριν την καθυστέρηση και κάπου εκεί κατάλαβα την εγκυμοσύνη). Επίσης, νιώθω πολύ ζεστή και καίνε τα μάτια μου, ξεκίνησε η συχνοουρία και προχθές έκανα και τον πρώτο εμετό. Πάντως πολλές ναυτίες δεν έχω. Εσείς;; 

καλησπέρα κορίτσια!!! 1 βδομάδα συν (9+3)..εγώ αρχικά ΄έχω πονακια στην κοιλι΄΄α (ειδικά όταν στεναχωριέμαι ή κάνω πολύ απότομες κινήσεις)[κυρίως τις προηγούμενες βδομάδες], έχω ναυτία από το πρωινό ως το μεσημεριανό , συχνοουρία , αδιαθεσία και υπνηλία συγκεκριμένες ώρες της μέρας.πιστεύω θα έκανα κ εμετούς αλλά ο οργανισμός μου δε μπορεί και έτσι με ταλαιπωρούν οι ναυτίες !τυχερή είσαι που έκανες!!λένε ότι το πρώτο τρίμηνο είναι δύσκολο στα συμπτώματα!!ας έχουμε σε λίγο γερά μωράκια και χαλάλι !!❤️οι υπόλοιπες!!;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια μου. Πήγα στον γιατρό. Πρώτος υπέρηχος. 

5w 4 d.  Είδαμε ενδομήτρια κυηση. Είδαμε σάκο και ασκό μέσα. Καθώς και εμβρυϊκά στοιχεια. ( Δεν είναι άδειος. Είχε κάποιες άσπρες σκιές μέσα. ) Μου λέει όλα φαίνονται πάρα πολύ καλά.

Είχα άπειρες απορίες. Μου τις έλυσε όλες. Μου λέει με μπλοκάκι και ερωτήσεις δεν έρχεται εύκολα κάποια γυναίκα αλλά καλά κάνεις που είσαι οργανωμένη. Για τα πάντα ρώτησα. Χαχαχααχ ( διατροφή , συμπτωματα, καθημερινότητα, σεξ, υγιεινή και περιποίηση .) Όλα χαχαχαχα 

Θα ξανά πάω σε δύο εβδομάδες από τώρα για να είμαι 7w4d και λογικά να ακούσουμε καρδούλα. Όπως επίσης και να μου γράψει διάφορες αιματολογικές να κάνω. 🥰🥰

Μου έφυγε ένα βάρος. Μου είπε ότι η ηλικία μου είναι ότι πρέπει και ξεκινάω με πάρα πολύ καλές προδιαγραφές. Πιστεύει ότι βάση ηλικίας και ιστορικού θα πάει πολύ καλά και η αυχενική μου λέει πιστεύει θα είναι καλή.

Οι επόμενες επισκέψεις θα είναι 7 μισή εβδομάδων, μετά άλλη μία στις 10 και μετά θα πάω για την αυχενική 

Στο μητέρα θα γεννήσω εκεί είναι ο γιατρός. Αααααντε μπορεί να είμαι με κάποια από σας στο ίδιο δωμάτιο ♥️🤗😍

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η eirini55 είπε:

καλησπέρα κορίτσια!!! 1 βδομάδα συν (9+3)..εγώ αρχικά ΄έχω πονακια στην κοιλι΄΄α (ειδικά όταν στεναχωριέμαι ή κάνω πολύ απότομες κινήσεις)[κυρίως τις προηγούμενες βδομάδες], έχω ναυτία από το πρωινό ως το μεσημεριανό , συχνοουρία , αδιαθεσία και υπνηλία συγκεκριμένες ώρες της μέρας.πιστεύω θα έκανα κ εμετούς αλλά ο οργανισμός μου δε μπορεί και έτσι με ταλαιπωρούν οι ναυτίες !τυχερή είσαι που έκανες!!λένε ότι το πρώτο τρίμηνο είναι δύσκολο στα συμπτώματα!!ας έχουμε σε λίγο γερά μωράκια και χαλάλι !!❤️οι υπόλοιπες!!;; 

Εγώ έχω συχνοουρια, έχω πονακια τραβήγματα χαμηλά και τσιμπίδες καμιά φορά  ανά διαστήματα και πολυ έντονο το στήθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ έχω συχνοουρια, έχω πονακια τραβήγματα χαμηλά και τσιμπίδες καμιά φορά  ανά διαστήματα και πολυ έντονο το στήθος. 

Και εγώ τα ίδια πάνω κάτω συν δυσκοιλιότητα που δεν είχα...τα πονακια  τραβιγματα σαν τσιμπιες υποχωρούν όσο περνά ο χρόνος νομίζω...στήθος φουλ πονάει όλο και περισσότερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια μου. Πήγα στον γιατρό. Πρώτος υπέρηχος. 

5w 4 d.  Είδαμε ενδομήτρια κυηση. Είδαμε σάκο και ασκό μέσα. Καθώς και εμβρυϊκά στοιχεια. ( Δεν είναι άδειος. Είχε κάποιες άσπρες σκιές μέσα. ) Μου λέει όλα φαίνονται πάρα πολύ καλά.

Είχα άπειρες απορίες. Μου τις έλυσε όλες. Μου λέει με μπλοκάκι και ερωτήσεις δεν έρχεται εύκολα κάποια γυναίκα αλλά καλά κάνεις που είσαι οργανωμένη. Για τα πάντα ρώτησα. Χαχαχααχ ( διατροφή , συμπτωματα, καθημερινότητα, σεξ, υγιεινή και περιποίηση .) Όλα χαχαχαχα 

Θα ξανά πάω σε δύο εβδομάδες από τώρα για να είμαι 7w4d και λογικά να ακούσουμε καρδούλα. Όπως επίσης και να μου γράψει διάφορες αιματολογικές να κάνω. 🥰🥰

Μου έφυγε ένα βάρος. Μου είπε ότι η ηλικία μου είναι ότι πρέπει και ξεκινάω με πάρα πολύ καλές προδιαγραφές. Πιστεύει ότι βάση ηλικίας και ιστορικού θα πάει πολύ καλά και η αυχενική μου λέει πιστεύει θα είναι καλή.

Οι επόμενες επισκέψεις θα είναι 7 μισή εβδομάδων, μετά άλλη μία στις 10 και μετά θα πάω για την αυχενική 

Στο μητέρα θα γεννήσω εκεί είναι ο γιατρός. Αααααντε μπορεί να είμαι με κάποια από σας στο ίδιο δωμάτιο ♥️🤗😍

 

 

Συγχαρητήρια...πολύ ευχάριστα πράγματα μας μετέφερες!!!💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ έχω συχνοουρια, έχω πονακια τραβήγματα χαμηλά και τσιμπίδες καμιά φορά  ανά διαστήματα και πολυ έντονο το στήθος. 

τσιμπιές και εγώ το ξέχασα!!αχ όλα τέλεια!!!με το καλό εύχομαστε!!καλά κάνεις και είσαι οργανωμένη εγω από το αγχος μου χάνω και τα χαρτάκια μου!!χαχχχα.θα το ξεπεράσω όμως.πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται ;;; κ εμάς το με την ιδια σειρά έγιναν τα ραντεβού ..τώρα έχουμε σε 2 βδομα΄δες και μετά προς τα τέλη του μηνός είναι η αυχενική μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η eirini55 είπε:

τσιμπιές και εγώ το ξέχασα!!αχ όλα τέλεια!!!με το καλό εύχομαστε!!καλά κάνεις και είσαι οργανωμένη εγω από το αγχος μου χάνω και τα χαρτάκια μου!!χαχχχα.θα το ξεπεράσω όμως.πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται ;;; κ εμάς το με την ιδια σειρά έγιναν τα ραντεβού ..τώρα έχουμε σε 2 βδομα΄δες και μετά προς τα τέλη του μηνός είναι η αυχενική μας.

Όλες τα ίδια νιώθουμε ...όλα καλά θα πάνε..

Είμαι 27. 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια μου. Πήγα στον γιατρό. Πρώτος υπέρηχος. 

5w 4 d.  Είδαμε ενδομήτρια κυηση. Είδαμε σάκο και ασκό μέσα. Καθώς και εμβρυϊκά στοιχεια. ( Δεν είναι άδειος. Είχε κάποιες άσπρες σκιές μέσα. ) Μου λέει όλα φαίνονται πάρα πολύ καλά.

Είχα άπειρες απορίες. Μου τις έλυσε όλες. Μου λέει με μπλουζάκι και ερωτήσεις δεν έρχεται εύκολα κάποια γυναίκα αλλά καλά κάνεις που είσαι οργανωμένη. Για τα πάντα ρώτησα. Χαχαχααχ ( διατροφή , συμπτωματα, καθημερινότητα, σεξ, υγιεινή και περιποίηση .) Όλα χαχαχαχα 

Θα ξανά πάω σε δύο εβδομάδες από τώρα για να είμαι 7w4d και λογικά να ακούσουμε καρδούλα. Όπως επίσης και να μου γράψει διάφορες αιματολογικές να κάνω. 🥰🥰

Μου έφυγε ένα βάρος. Μου είπε ότι η ηλικία μου είναι ότι πρέπει και ξεκινάω με πάρα πολύ καλές προδιαγραφές. Πιστεύει ότι βάση ηλικίας και ιστορικού θα πάει πολύ καλά και η αυχενική μου λέει πιστεύει θα είναι καλή.

Οι επόμενες επισκέψεις θα είναι 7 μισή εβδομάδων, μετά άλλη μία στις 10 και μετά θα πάω για την αυχενική 

Στο μητέρα θα γεννήσω εκεί είναι ο γιατρός. Αααααντε μπορεί να είμαι με κάποια από σας στο ίδιο δωμάτιο ♥️🤗😍

 

 

α εμένα επ΄ισης μου έγραψε κατευθείαν τις εξετάσεις ...όπως επίσης και διάφορα χάπια/συμπληρώματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η eirini55 είπε:

α εμένα επ΄ισης μου έγραψε κατευθείαν τις εξετάσεις ...όπως επίσης και διάφορα χάπια/συμπληρώματα.

Εγώ είχα κάνει πριν 4 μήνες προγεννητικό. Αλλά είπε για τρεις μήνες είναι. Θα ξανά κάνουμε..

Και επειδή μου έχει δώσει ήδη φολικό , σίδηρο και προγεστερόνη και τα παίρνω. Μου είπε τα συνεχιζω για να το βοηθήσω και σε δύο βδομάδες θα μου γράψει όλα τα άλλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ είχα κάνει πριν 4 μήνες προγεννητικό. Αλλά είπε για τρεις μήνες είναι. Θα ξανά κάνουμε..

Και επειδή μου έχει δώσει ήδη φολικό , σίδηρο και προγεστερόνη και τα παίρνω. Μου είπε τα συνεχιζω για να το βοηθήσω και σε δύο βδομάδες θα μου γράψει όλα τα άλλα 

αχ ε΄ισαι σε τέλεια ηλικία για παιδάκι πραγματικά!! εγω 32!όμως τα θεματα του έρωτα δε μπορέις να τα   προγραμματίσεις!

ααααα γι αυτό.. ,εμ είπαμε έισαι οργανωτική 😃εγώ τίποτα από προγεννητικό όλα τα έκανα τώρα μαζεμένα.αχ κι εγω σίδηρο,μαγνήσιο, φολικό, προγεστερόνη,ένα αλλο σαν συμπλήρωμα που βοηθά λέει την ανάπτυξη του εγκεφάλου και αντιπηκτικές λόγω ξεκούρασης..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ναι κορίτσια και εγώ έχω ένα θεματακι με δυσκοιλιότητα. Δεν μπορώ να πάω κάθε μερα.  Και το είπα στο γιατρό και λέει έ ναι λογικό είναι αφού και ο σίδηρος και η προγεστερόνη θα το χειροτερεύουν..μου λέει να προσπαθώ με την διατροφή να πηγαίνω. Να τρώω τέτοια φαγητά που θα βοηθάνε. 

Αν πάω ανά 2-3 μέρες το πολύ είμαστε εντάξει. Ανά δύο του είπα πάω. Αν φτάσω λέει στις 4 μέρες έχουμε θέμα. Θα τον πάρω να μου δώσει κάτι λέει . 

Με τίποτα κοριτσια λέει να μην ζοριστειτε. Καθόλου ζορισμα. 

Ακτινίδια και βρώμη βοηθάει έχω ακούσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά όταν μάθουμε Πητ μπορούμε να φτιάξουμε όλες ένα πινακακι με τις Πητ και με τα νοσοκομεία μας. 😍😍 Να βάλουμε μια τάξη. Λίγη οργάνωση. Χαχαχαχ 

Οποια μαθαίνει να μας λέει με την σειρά της 

Ας βάλουμε τώρα αν είναι αυτό που λέει η εφαρμογή και το φτιάχνουμε αν αλλάζει κάτι. Και μετά την χοριακη που θα διαφοροποιηθεί. 

Πείτε μου....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Α ναι κορίτσια και εγώ έχω ένα θεματακι με δυσκοιλιότητα. Δεν μπορώ να πάω κάθε μερα.  Και το είπα στο γιατρό και λέει έ ναι λογικό είναι αφού και ο σίδηρος και η προγεστερόνη θα το χειροτερεύουν..μου λέει να προσπαθώ με την διατροφή να πηγαίνω. Να τρώω τέτοια φαγητά που θα βοηθάνε. 

Αν πάω ανά 2-3 μέρες το πολύ είμαστε εντάξει. Ανά δύο του είπα πάω. Αν φτάσω λέει στις 4 μέρες έχουμε θέμα. Θα τον πάρω να μου δώσει κάτι λέει . 

Με τίποτα κοριτσια λέει να μην ζοριστειτε. Καθόλου ζορισμα. 

Ακτινίδια και βρώμη βοηθάει έχω ακούσει 

Ακτινιδια , σαλάτες και εμένα προσωπικά με βοηθάει κ το ψωμάκι χωριανό πολυσπόρια (πάντα με βοηθούσε )και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα(αν και στην αρχή είχα).ισως σε βοηθησει για αυτό στο προτεινω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Δε ξέρω πως να συμπληρώσω τον πίνακα !9/9αν και μας κόβω για Αύγουστο ..λογικά μητέρα και εγώ(νομίζω εκεί ξεγενναει ο γιατρός )  γιατί Ρέα κάνει μόνο εξετάσεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η eirini55 είπε:

Δε ξέρω πως να συμπληρώσω τον πίνακα !9/9αν και μας κόβω για Αύγουστο ..λογικά μητέρα και εγώ(νομίζω εκεί ξεγενναει ο γιατρός )  γιατί Ρέα κάνει μόνο εξετάσεις .

Τέλεια. Σε συμπλήρωσα. Ευχαριστώ και για τις συμβουλές για την διατροφή. Θα προσπαθήσω να δω αν σε εμένα πετύχει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η babyblue94 είπε:

Τέλεια. Σε συμπλήρωσα. Ευχαριστώ και για τις συμβουλές για την διατροφή. Θα προσπαθήσω να δω αν σε εμένα πετύχει. 

Μας οργανώσες πάλι χαχαχ τέλειο!!Με έχει σώσει αυτό το ψωμάκι !είναι Παπαδοπούλου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Γενικά όταν μάθουμε Πητ μπορούμε να φτιάξουμε όλες ένα πινακακι με τις Πητ και με τα νοσοκομεία μας. 😍😍 Να βάλουμε μια τάξη. Λίγη οργάνωση. Χαχαχαχ 

Οποια μαθαίνει να μας λέει με την σειρά της 

Ας βάλουμε τώρα αν είναι αυτό που λέει η εφαρμογή και το φτιάχνουμε αν αλλάζει κάτι. Και μετά την χοριακη που θα διαφοροποιηθεί. 

Πείτε μου....

 

Εγώ είμαι τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου Δευτέρα που θα πάω γιατρό θα μάθω και θα σας πω 😊 Από συμπτώματα έχω πολλούς  εμετούς δυσκοιλιότητα πρήξιμο στην κοιλιά ειδικά το βράδυ (ίσως φταίει και δυσκοιλιότητα ) λίγα πονάκια αλλά σπάνια… στην αρχή το στήθος πονούσε πιο πολύ τώρα όχι τόσο και κρυάδες είχα οι οποίες μου πέρασαν αυτά 🙂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η mariakater είπε:

Ε ναι θα την ξανα πω και μετα ισως παω αλλου δεν γινεται ετσι…  Εμεις και οι δυο φουλ εμβολιασμενοι! Δεν ειναι δίκαιο να περιμενει απ εξω 

Και εμένα έρχεται μέσα η αλήθεια είναι ότι ο ίδιος ο γιατρός μου είχε ζητήσει να έρθει και ο άντρας μου μέσα πριν καν μείνω έγκυος.. όταν είχα πάει για προγεννητικό έλεγχο και με έκανε απλή εξέταση ήθελε να είναι μπροστά και στην εξέταση και στην συζήτηση ελπίζω να σε αφήσει να μπει είναι πολύ σημαντικό πιστεύω να είναι μέσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια μου. Πήγα στον γιατρό. Πρώτος υπέρηχος. 

5w 4 d.  Είδαμε ενδομήτρια κυηση. Είδαμε σάκο και ασκό μέσα. Καθώς και εμβρυϊκά στοιχεια. ( Δεν είναι άδειος. Είχε κάποιες άσπρες σκιές μέσα. ) Μου λέει όλα φαίνονται πάρα πολύ καλά.

Είχα άπειρες απορίες. Μου τις έλυσε όλες. Μου λέει με μπλοκάκι και ερωτήσεις δεν έρχεται εύκολα κάποια γυναίκα αλλά καλά κάνεις που είσαι οργανωμένη. Για τα πάντα ρώτησα. Χαχαχααχ ( διατροφή , συμπτωματα, καθημερινότητα, σεξ, υγιεινή και περιποίηση .) Όλα χαχαχαχα 

Θα ξανά πάω σε δύο εβδομάδες από τώρα για να είμαι 7w4d και λογικά να ακούσουμε καρδούλα. Όπως επίσης και να μου γράψει διάφορες αιματολογικές να κάνω. 🥰🥰

Μου έφυγε ένα βάρος. Μου είπε ότι η ηλικία μου είναι ότι πρέπει και ξεκινάω με πάρα πολύ καλές προδιαγραφές. Πιστεύει ότι βάση ηλικίας και ιστορικού θα πάει πολύ καλά και η αυχενική μου λέει πιστεύει θα είναι καλή.

Οι επόμενες επισκέψεις θα είναι 7 μισή εβδομάδων, μετά άλλη μία στις 10 και μετά θα πάω για την αυχενική 

Στο μητέρα θα γεννήσω εκεί είναι ο γιατρός. Αααααντε μπορεί να είμαι με κάποια από σας στο ίδιο δωμάτιο ♥️🤗😍

 

 

Τελεια μπραβο!!! Ετσι μονο καλα νεα να ακουμε !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ δεν σας προλαβαίνω...αχ πόσο χαίρομαι που έχουμε όλες τα ίδια και όσο να ναι φεύγει ένα άγχος...εγώ στο Ρέα μεταξύ 29-09 και 2/10 .επειδή είναι μικρός ο κύκλος μου θα το δούμε με σιγουριά αργότερα είπε ο γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια καλημέρα!!έχει καμία αλλη μπούκωμα ; αυτό που λέγεται ρινίτιδα ΄΄ της εγκυμοσύνης

'.με ταλαιπωρεί πριν ακόμα μάθω ότι είμαι έγκυος. τα βράδια δεν ανασαίνω καν από τη μύτη..😒

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η eirini55 είπε:

κορίτσια καλημέρα!!έχει καμία αλλη μπούκωμα ; αυτό που λέγεται ρινίτιδα ΄΄ της εγκυμοσύνης

'.με ταλαιπωρεί πριν ακόμα μάθω ότι είμαι έγκυος. τα βράδια δεν ανασαίνω καν από τη μύτη..😒

Όχι εγώ δεν έχω. Αλλά αγόρασα την Βίβλο της εγγυμοσυνης που τα γράφει όλα μέσα. Από την αρχή μέχρι την γέννα και την φροντίδα του μωρού

Και το διάβασα αυτό το σύμπτωμα που έχεις. 

Γενικά χθες ο γιατρός μου είπε ότι όταν μένουμε έγγυος αυτόματα πέφτει η άμυνα του οργανισμού για να μην δει το έμβρυο ως εχθρό και το διωξει. Για αυτό είμαστε πιο ευαίσθητες και ευάλωτες. Θα πρέπει να προσέχουμε να μην μας κολλήσει κανένας τίποτα. Να προσέχετε κορίτσια μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η babyblue94 είπε:

Όχι εγώ δεν έχω. Αλλά αγόρασα την Βίβλο της εγγυμοσυνης που τα γράφει όλα μέσα. Από την αρχή μέχρι την γέννα και την φροντίδα του μωρού

Και το διάβασα αυτό το σύμπτωμα που έχεις. 

Γενικά χθες ο γιατρός μου είπε ότι όταν μένουμε έγγυος αυτόματα πέφτει η άμυνα του οργανισμού για να μην δει το έμβρυο ως εχθρό και το διωξει. Για αυτό είμαστε πιο ευαίσθητες και ευάλωτες. Θα πρέπει να προσέχουμε να μην μας κολλήσει κανένας τίποτα. Να προσέχετε κορίτσια μου. 

καλημέρα καλή μου!!είναι πολύ κουραστικό ..πήρες ε ;; καλο ;;  και εγώ σκέφτομαι να αγοράσω κάνα βιβλίο γενικά αλλά κυρίως  για αργότερα αφού γεννηθεί  πρώτο ο Θεός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η eirini55 είπε:

καλημέρα καλή μου!!είναι πολύ κουραστικό ..πήρες ε ;; καλο ;;  και εγώ σκέφτομαι να αγοράσω κάνα βιβλίο γενικά αλλά κυρίως  για αργότερα αφού γεννηθεί  πρώτο ο Θεός.

Πήρα από Ψυχογιός

Το ένα λέγεται η Βίβλος της εγγυμοσυνης( έχει μέσα από την σύλληψη, κάθε βδομάδα το συμβαίνει στο μωρό, και κάθε βδομάδα στο σώμα μας). Έχει σχετικά με συμπτώματα και πως να ανακουφιστεις. Έχει την γέννα. Πολλές πληροφορίες σχετικά με διατροφή, επαφές, περιποιηση. Τι πρέπει και τι οχι. Τις εξετάσεις που θα κάνουμε. Διάφορες επιπλοκές και αρρώστιες. Είναι πολύ βοηθητικό. Και μετά έχει το μωρό μόλις γεννιέται τι σημάδια θα έχει τα οποία θα φύγουν. Πώς να το κρατάς στην αρχή μαζί με φωτογραφίες. Το μπάνιο του κτλ ακόμα και οδηγίες πώς να το βάλεις στον μάρσιπο. 

 

Και το άλλο είναι ο πρώτος χρόνος του μωρού 365 μέρες πάλι έχει τα πάντα για το μωρό. Από αλλαγή Πάνας μέχρι φαγητο κτλ. . Αυτό λογικά θα το διαβάσω προς τον 9 ο μήνα. 

Γενικά τώρα που κάθομαι είπα να τα δω. Δεν ξέρω όταν γεννήσω αν θα έχω ελεύθερο χρόνο. Χαχαχα

Τα πήρα και τα δύο 25€ άξιζε πιστεύω τα λεφτά. Δεν ήταν πολλά. Και είναι και μεγάλα βιβλία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...