Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

@Bestrong @Elkκορίτσια μου να σας ρωτήσω κάτι άλλο εσεις που τα εχετε ζησει.. το μωρο τις τελευταίες μέρες με κλωτσάει πολυ εντονα. Συχνά με κλωτσάει χαμηλά και ειτε με στέλνει τουαλέτα, ειτε καποιες φορες νιωθω έναν πόνο σαν σουβλια ή σαν να χτυπάει μια φλέβα στην περιοχή του κόλπου και πριν το ενιωθα και πίσω στο ποπό (σορρυ).. όταν γενναμε και κάνουμε διαστολή έχουμε παρόμοιους πόνους εκεί κάτω?? Φοβάμαι μην πιέζει το μωρο κι αρχίσει να ανοίγει ο τράχηλος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

@Bestrong @Elkκορίτσια μου να σας ρωτήσω κάτι άλλο εσεις που τα εχετε ζησει.. το μωρο τις τελευταίες μέρες με κλωτσάει πολυ εντονα. Συχνά με κλωτσάει χαμηλά και ειτε με στέλνει τουαλέτα, ειτε καποιες φορες νιωθω έναν πόνο σαν σουβλια ή σαν να χτυπάει μια φλέβα στην περιοχή του κόλπου και πριν το ενιωθα και πίσω στο ποπό (σορρυ).. όταν γενναμε και κάνουμε διαστολή έχουμε παρόμοιους πόνους εκεί κάτω?? Φοβάμαι μην πιέζει το μωρο κι αρχίσει να ανοίγει ο τράχηλος..

Καλημέρα! Όταν είναι να γεννήσεις κ σε πιάσουν συσπάσεις πρώτα (γιατί μπορεί κ να σιυ σπάσουν τα νερά χωρίς να έχεις συσπάσεις), οι πόνοι που θα νοιώθεις θα είναι σαν της περιόδου που όσο πλησιάζει η ώρα θα δυναμώνουν. Εμένα μ έπιασαν πρώτα οι συσπάσεις 2 24ωρα πριν τουλάχιστον. Στην αρχή ήταν πονάκια περιόδου που δυνάμωναν. Όταν δυνάμωσαν αρκετά κ ήταν σε συχνότητα ανά 8 λεπτά πήγα στο νοσοκομείο και η διαστολή μου ήταν μόνο 1 εκ. Μέσα σε 15 ώρες από την μέτρηση είχαν δυναμώσει παρά πολύ κ σε συχνότητα ήταν ανά 6 λεπτά. Οπότε έτρεξα νοσοκομείο και η διαστολή είχε φτάσει πλέον 3-4 εκατοστά, οπότε κ παρέμεινα. Μετά από καμια ώρα μιάμιςη μου έβαλαν επισκληρίδειο οπότε δεν τους ενοιωθα πλέον τους πόνους. Πριν από τις συσπάσεις όμως είχα αρχίσει να έχω καφέ αιματάκι, είχε αρχίσει να βγαίνει το τραχηλικό πώμα. Αυτό μπορεί να σου φύγει κ ολόκληρο απ ότι έχω ακούσει. 

Μην αγχώνεσαι για τον τράχηλο. Σε ποια εβδομάδα είσαι; Πόσο ήταν ο τράχηλος σε μήκος στην τελευταία μέτρηση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

@Bestrong @Elkκορίτσια μου να σας ρωτήσω κάτι άλλο εσεις που τα εχετε ζησει.. το μωρο τις τελευταίες μέρες με κλωτσάει πολυ εντονα. Συχνά με κλωτσάει χαμηλά και ειτε με στέλνει τουαλέτα, ειτε καποιες φορες νιωθω έναν πόνο σαν σουβλια ή σαν να χτυπάει μια φλέβα στην περιοχή του κόλπου και πριν το ενιωθα και πίσω στο ποπό (σορρυ).. όταν γενναμε και κάνουμε διαστολή έχουμε παρόμοιους πόνους εκεί κάτω?? Φοβάμαι μην πιέζει το μωρο κι αρχίσει να ανοίγει ο τράχηλος..

Καλημέρα κορίτσια 😊

εγω κοπέλα μου γέννησα με καισαρική ήμουν 40 εβδομάδων και 2 μερες 

νερα δεν έσπασαν ποτε δεν είχα ούτε συσπάσεις ούτε πόνο τίποτα 

μπηκα μαιευτήριο να κάνω πρόκληση μου έβαλαν χάπι περίμενα 8 ώρες το χάπι δεν με έπιασε δεν είχα καθόλου πόνους 

και έτσι έκανα καισαρική με ολική νάρκωση γιατί είχα ένα θέμα με την μέση μου και δεν μπορώ να κάνω επισκληρίδειο 

Με λίγα λόγια, πως είναι οι πόνοι της γεννάς.. δεν έχω ιδέα 🤔

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elkα οκ κοπέλα μου.. δεν πειράζει. Κι εγω δεν πιστεύω να είναι πονοι γέννας, το απεύχομαι δηλαδή. Απλώς το μωράκι μου είναι πολύ δραστηριο και φαίνεται πως δεν του φτάνει ο χώρος που έχει για αθλοπαιδιες χαχαχ μακάρι να φτάσω κι εγώ τις 40 εβδομαδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

@Elkα οκ κοπέλα μου.. δεν πειράζει. Κι εγω δεν πιστεύω να είναι πονοι γέννας, το απεύχομαι δηλαδή. Απλώς το μωράκι μου είναι πολύ δραστηριο και φαίνεται πως δεν του φτάνει ο χώρος που έχει για αθλοπαιδιες χαχαχ μακάρι να φτάσω κι εγώ τις 40 εβδομαδες!

Στο εύχομαι να της φτάσεις 😊

Εμένα μου είχε πει η μαία μου ότι όταν έχω πόνο να μπαίνω να κάνω ένα ζεστο μπάνιο να ρίχνω ζεστο νερό στην κοιλιά και να ξαπλώνω για να μου περνάν οι πόνοι.. μια φορά που είχα το έκανα και μου πέρασαν 

Αν κανεις το ζεστο μπάνιο και  συνεχίσουν τότε ίσως είναι πόνοι τοκετού αλλά καλό είναι να κανείς μια κουβέντα με τον γιατρό σου για τα σημάδια τοκετού να ξέρεις περίπου τι να περιμένεις 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/12/2022 at 10:24 ΠΜ, ο/η Elk είπε:

Όχι εντάξει σε αυτά είναι οργανωτικός δεν μπορω να πω και την χαρτούρα στο μαιευτήριο πήγε τα τακτοποίησε όλα δεν ασχολήθηκα καθόλου εγω 

@MyElpida να προσέξετε πολύ όταν κάνετε τα χαρτιά σας στο μαιευτήριο για τα 2000 ευρώ να δείτε ότι έχει γραφτεί σωστά το νούμερο από το βιβλιάριο σου γιατί αν γίνει λαθος στο νούμερο και δεν πάρεις τα λεφτά μετά πρέπει να πάει δικαστικά με δικηγόρο για να διορθωθεί το λαθος και να στα βάλουν.. 

κοπέλα μου η αιτηση για τα 2000€ γίνεται στο μαιευτήριο; δε γινεται ηλεκτρονικά; κι όταν λες το νούμερο από το βιβλιάριό μου; πρέπει να το έχω μαζί μου; ούτε καν ξε΄ρω που ειναι το βιβλιάριο. δεν το χρησιμοποιώ ποτέ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

κοπέλα μου η αιτηση για τα 2000€ γίνεται στο μαιευτήριο; δε γινεται ηλεκτρονικά; κι όταν λες το νούμερο από το βιβλιάριό μου; πρέπει να το έχω μαζί μου; ούτε καν ξε΄ρω που ειναι το βιβλιάριο. δεν το χρησιμοποιώ ποτέ!

Ναι γίνεται στο μαιευτήριο η αίτηση πρέπει να έχεις φωτοτυπία ένα βιβλιάριο τράπεζας στο όνομα σου όχι του συζύγου..  

δεν ξέρω αν μπορείς να την κανείς και μόνη σου εγω πάντως την έκανα στο μαιευτήριο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ; Πως είναι τα μωράκια σας ;

Ηθελα να ρωτήσω κάτι.. έχετε καθόλου υγρά ; Έχω παρατηρήσει ότι βγάζω αρκετά και άσπρα αλλά και τα διάφανα (κυρίως στο σκούπισμα) λέτε να με επισκεφτεί η περίοδος σιγά σιγά ; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ; Πως είναι τα μωράκια σας ;

Ηθελα να ρωτήσω κάτι.. έχετε καθόλου υγρά ; Έχω παρατηρήσει ότι βγάζω αρκετά και άσπρα αλλά και τα διάφανα (κυρίως στο σκούπισμα) λέτε να με επισκεφτεί η περίοδος σιγά σιγά ; 

 

Καλησπέρα!! Εμείς μια από τα ίδια...παλεύουμε με την παλινδρόμηση, είναι κ το άλμα που δε λέει να τελειώσει...καταλαβαίνεις...Εσείς τι κάνετε; Πώς τα πάτε;;

Εμενα η κυρία μ επισκέφτηκε ήδη από τον Νοέμβριο (!!!) αλλά για 2-3 μέρες μόνο. Η γυναικολόγος μου μου είπε πως θα «παίζει» από εδώ κ στο εξής... τώρα έπρεπε να μου έχει ήδη έρθει εδώ κ μια βδομάδα, αλλά τπτ...ούτε συμπτώματα...ποιος ξερει...ελπίζω να μη μου έρθει πάντως...είχα μια κύστη ενδομητριωσης πριν την εγκυμοσύνη, που κατά τη διάρκεια αυτής λόγω της αμηνόρροιας εξαφανίστηκε, οπότε γι αυτό θέλω να καθυστερήσει όσο γίνεται η περίοδος...

Εσυ θες να σου έρθει από τώρα για να ξεκινήσετε τις προσπάθειες ή θέλεις να καθυστερήσει λίγο ακόμη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bestrong είπε:

Καλησπέρα!! Εμείς μια από τα ίδια...παλεύουμε με την παλινδρόμηση, είναι κ το άλμα που δε λέει να τελειώσει...καταλαβαίνεις...Εσείς τι κάνετε; Πώς τα πάτε;;

Εμενα η κυρία μ επισκέφτηκε ήδη από τον Νοέμβριο (!!!) αλλά για 2-3 μέρες μόνο. Η γυναικολόγος μου μου είπε πως θα «παίζει» από εδώ κ στο εξής... τώρα έπρεπε να μου έχει ήδη έρθει εδώ κ μια βδομάδα, αλλά τπτ...ούτε συμπτώματα...ποιος ξερει...ελπίζω να μη μου έρθει πάντως...είχα μια κύστη ενδομητριωσης πριν την εγκυμοσύνη, που κατά τη διάρκεια αυτής λόγω της αμηνόρροιας εξαφανίστηκε, οπότε γι αυτό θέλω να καθυστερήσει όσο γίνεται η περίοδος...

Εσυ θες να σου έρθει από τώρα για να ξεκινήσετε τις προσπάθειες ή θέλεις να καθυστερήσει λίγο ακόμη;

Εεε γκρίνια έχω και εγώ αλλά κάπως καλύτερα από την προηγούμενη φορά αλλά μάλλον πλησιάζω και εγώ σιγά σιγά σε άλμα αυτό βλέπω.. τις προηγούμενες μέρες δεν είχε κάνει εμετό κάτι γουλιές μόνο νορμαλ.. πριν λίγη ώρα όμως μου έκανε εμετό εκεί που λέω εντάξει πάμε, τσουπ εκεί μου κάνει αλλά εντάξει δεν είναι σε βαθμό ανησυχητικό  

Ααα εμφανίστηκε δηλαδή σε εσενα ; Νωρίς ρε γαμωτο 
Εγω ειδα στον ύπνο μου ότι μου ήρθε και ψηλό ξενέρωσα να σου πω την αλήθεια..

δεν θέλω ακόμα να μου έρθει, δεν έχω κάποιο λόγο συγκεκριμένο που δεν θέλω  αλλά να, ξέρεις… τα ψυχολογικά τα περίεργα είναι αυτά 😂

Όχι και να έρθει δεν θα ξεκινήσω από τώρα προσπάθεια θα αφήσω λίγους μήνες ακόμα γιατί θέλω να θηλάσω και άλλο το μωρο  και να επανέλθει λίγο ακόμα και το σώμα μου.. 

Προσπάθεια θα ξεκινήσω λέω αρχές καλοκαιριού αν είναι όλα οκ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!!!!! Να έχετε μια όμορφη εβδομάδα! Ελπίζω να είστε όλες καλά κ τα μωράκια σας! 

 

Περίοδος κ εμένα δεν μ ήρθε ακόμα! Κ ειλικρινά δεν ξέρω αν θέλω άμεσα χαχαχχα μια χαρά είχαμε ησυχάσει τόσους μήνες! Αλλά οπότε κ να ρθει καλοδεχούμενη είναι! ❤️ 

Από σάλια πώς πάνε τα μωράκια σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/12/2022 at 6:10 ΜΜ, ο/η MyElpida είπε:

κοπέλα μου η αιτηση για τα 2000€ γίνεται στο μαιευτήριο; δε γινεται ηλεκτρονικά; κι όταν λες το νούμερο από το βιβλιάριό μου; πρέπει να το έχω μαζί μου; ούτε καν ξε΄ρω που ειναι το βιβλιάριο. δεν το χρησιμοποιώ ποτέ!

Καλησπέρα. Με το καλό να έρθει το μωράκι σου  και εγώ της pharmasept θα σου πρότεινα. Είναι πιο οικονομικά από τη frezyderm. Και μια χαρά κάνουν την δουλειά τους. Εμένα ο παιδίατρος μου συστήνει άφθονο νερό και όχι πολλές κρέμες. Εγώ της βάζω πολύ μικρή ποσότητα στο κορμάκι. 

Σχετικά με τα χαρτιά σου. Και εγώ στο μητερα ήμουν. Δεν χρειάζεται να έχεις το βιβλιάριο. Να ξέρεις ΑΜΚΑ. Έναν λογαριασμό τραπέζης. Έστω προφορικά να τους τα πεις. Αυτά θα κατέβει να το κάνει ο άντρας σου. Όταν εσύ θα είσαι στο δωμάτιο.. και για τα 2000€ στο κάνουν αυτοί εκεί ηλεκτρονικά και σου έρχεται στο κινητό μήνυμα ότι έγινε. 

Εκεί στο μαιευτήριο οι κοπέλες σου βάζουν τις σερβιέτες και ένα διχτάκι. Και δεν πιέζει καθόλου. Εμένα με είχε βολεψει. Γιατί δεν χρειάζεται να βάλεις εσώρουχο. . Ωστόσο είχα πάρει πάνες βρακάκι σε μεγαλύτερο μέγεθος από ότι φορούσα για να είναι ακόμα πιο άνετα και να μην πιέζει και με είχανε βολέψει πολύ. Οπότε από τη δεύτερη μέρα που σηκώθηκα και εγώ χρησιμοποίησα αυτά. 

Ότι θέλεις να Μας ρωτάς. 🤩🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου. Δεν μπαίνω συχνά. Αλλά όταν μπω τα διαβάζω όλα. ❤️ Όλη μέρα εχω κολλημένο ένα μωράκι πάνω μου..χαχαχ οπότε είναι λιγο δύσκολο..πάλι καλά από 1 μισή μηνών οι βραδινοι υπνοι είναι πολύ εύκολοι κοιμάται δίπλα μας. Και ξυπνάει και τρώει στο ξαπλωτο χωρις να ανοίξει μάτια. Και συνεχίζει τον ύπνο. Έτσι ξεκουράζομαι και εγώ. Μέσα σε 5 λεπτά έχει φάει και έχει ξανά κοιμηθεί. 

Απλά θέλει όλη την ώρα να κολλάει πάνω μου να το έχω αγκαλια. Έτσι και σηκωθώ για τουαλέτα. Ή δεν την ακουμπάω ξυπνάει🥴 ελπίζω μόλις περάσουν 3 μήνες να φτιάξει λίγο αυτό. 

Κατά τα άλλα έχει αρχίσει και βάζει όλη την γροθιά μέσα στο στόμα και την δαγκώνει χαχαχα. Βγάζουμε και αρκετά σαλακια και άρχισα να της παίρνω αυτές τις τριγωνικές μπαντανες στον λαιμό..

Για όσες είστε Αθήνα. Είδα προχθές στον Μανεση. Μια ομάδα γυναικών που πηγαίνουν για πεζοπορία με τον μάρσιπο και τα μωράκια τους. Είναι υπέροχο. Και μπήκα και εγώ στην ομάδα. Λέγονται outdoormoms. Θα τις βρείτε στο ινσταγκραμ. Και η επόμενη εξωρμιση θα αναρτηθεί και θα είναι 23 Δεκέμβρη στον Υμηττό. Ανυπομονώ.... Της αρέσει πολύ ο μάρσιπος και η βόλτα έξω. 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια μου. Δεν μπαίνω συχνά. Αλλά όταν μπω τα διαβάζω όλα. ❤️ Όλη μέρα εχω κολλημένο ένα μωράκι πάνω μου..χαχαχ οπότε είναι λιγο δύσκολο..πάλι καλά από 1 μισή μηνών οι βραδινοι υπνοι είναι πολύ εύκολοι κοιμάται δίπλα μας. Και ξυπνάει και τρώει στο ξαπλωτο χωρις να ανοίξει μάτια. Και συνεχίζει τον ύπνο. Έτσι ξεκουράζομαι και εγώ. Μέσα σε 5 λεπτά έχει φάει και έχει ξανά κοιμηθεί. 

Απλά θέλει όλη την ώρα να κολλάει πάνω μου να το έχω αγκαλια. Έτσι και σηκωθώ για τουαλέτα. Ή δεν την ακουμπάω ξυπνάει🥴 ελπίζω μόλις περάσουν 3 μήνες να φτιάξει λίγο αυτό. 

Κατά τα άλλα έχει αρχίσει και βάζει όλη την γροθιά μέσα στο στόμα και την δαγκώνει χαχαχα. Βγάζουμε και αρκετά σαλακια και άρχισα να της παίρνω αυτές τις τριγωνικές μπαντανες στον λαιμό..

Για όσες είστε Αθήνα. Είδα προχθές στον Μανεση. Μια ομάδα γυναικών που πηγαίνουν για πεζοπορία με τον μάρσιπο και τα μωράκια τους. Είναι υπέροχο. Και μπήκα και εγώ στην ομάδα. Λέγονται outdoormoms. Θα τις βρείτε στο ινσταγκραμ. Και η επόμενη εξωρμιση θα αναρτηθεί και θα είναι 23 Δεκέμβρη στον Υμηττό. Ανυπομονώ.... Της αρέσει πολύ ο μάρσιπος και η βόλτα έξω. 😋

Καλημέρα κορίτσι μου! Γραφτηκα κι εγώ στην ομάδα, όταν με το καλό έρθει το μωράκι μου και μπορούμε να βγαίνουμε, θα είναι πολύ καλή περίπτωση! Γιατί κι εγώ σκέφτομαι που θα πηγαίνω βόλτες με το μωρό που στην Αθήνα δεν μπορείς να βγεις πουθενά!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για το Μητέρα.. ! έχω δει ότι στο site ζητάει κι αυτά.. Χρειάστηκες εσύ τίποτα άλλο για την δήλωση του μωρού?? https://www.mitera.gr/maieytiki-gynaikologiki-kliniki/maieytiki-kliniki/plirofories-gia-tin-eisagogi-sas/

ψωνισα κι εγω της pharmasept! Κρεμούλα δεν πήρα, ίσως δωσουν κανένα δείγμα στο μαιευτήριο κι αν δω οτι χρειάζομαι θα πάρω μετα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Olia4 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!!! Να έχετε μια όμορφη εβδομάδα! Ελπίζω να είστε όλες καλά κ τα μωράκια σας! 

 

Περίοδος κ εμένα δεν μ ήρθε ακόμα! Κ ειλικρινά δεν ξέρω αν θέλω άμεσα χαχαχχα μια χαρά είχαμε ησυχάσει τόσους μήνες! Αλλά οπότε κ να ρθει καλοδεχούμενη είναι! ❤️ 

Από σάλια πώς πάνε τα μωράκια σας?

Καλησπέρα σαλια πολλά πιπιλα το χερι όλη την ώρα.. την βάζω σαλιαρα γιατί γίνεται χάλια 😂

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Γραφτηκα κι εγώ στην ομάδα, όταν με το καλό έρθει το μωράκι μου και μπορούμε να βγαίνουμε, θα είναι πολύ καλή περίπτωση! Γιατί κι εγώ σκέφτομαι που θα πηγαίνω βόλτες με το μωρό που στην Αθήνα δεν μπορείς να βγεις πουθενά!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για το Μητέρα.. ! έχω δει ότι στο site ζητάει κι αυτά.. Χρειάστηκες εσύ τίποτα άλλο για την δήλωση του μωρού?? https://www.mitera.gr/maieytiki-gynaikologiki-kliniki/maieytiki-kliniki/plirofories-gia-tin-eisagogi-sas/

ψωνισα κι εγω της pharmasept! Κρεμούλα δεν πήρα, ίσως δωσουν κανένα δείγμα στο μαιευτήριο κι αν δω οτι χρειάζομαι θα πάρω μετα!

Όχι τίποτα άλλο. Και εγώ από την σελίδα τους τα είχα δει. Τα έβαλα όλα σε ένα φάκελο. Σε ένα χαρτί έγραψα ΑΜΚΑ κτλ. Και τα είχα δώσει στην τσάντα του άντρα μου. Οπότε πήγε κάτω και τα έδωσε και τα κανόνισε όλα 

Τέλεια οπότε θα ειμαστε μαζί στην ομάδα. Θα γνωριστούμε κιολας ❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Όχι τίποτα άλλο. Και εγώ από την σελίδα τους τα είχα δει. Τα έβαλα όλα σε ένα φάκελο. Σε ένα χαρτί έγραψα ΑΜΚΑ κτλ. Και τα είχα δώσει στην τσάντα του άντρα μου. Οπότε πήγε κάτω και τα έδωσε και τα κανόνισε όλα 

Τέλεια οπότε θα ειμαστε μαζί στην ομάδα. Θα γνωριστούμε κιολας ❣️

Ναι!! Όταν ξεκινήσουμε τις εξόδους μας από ανοίξη, θα σου στείλω να κανονίσουμε μαζί! 🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!!! Να έχετε μια όμορφη εβδομάδα! Ελπίζω να είστε όλες καλά κ τα μωράκια σας! 

 

Περίοδος κ εμένα δεν μ ήρθε ακόμα! Κ ειλικρινά δεν ξέρω αν θέλω άμεσα χαχαχχα μια χαρά είχαμε ησυχάσει τόσους μήνες! Αλλά οπότε κ να ρθει καλοδεχούμενη είναι! ❤️ 

Από σάλια πώς πάνε τα μωράκια σας?

Καλησπέρα!!!

Εμενα σάλια έχει λίγα, δε χρειάζεται ούτε καν σαλιάρα να φανταστείτε. Λένε ότι τα σάλια είναι από την οδοντοφυία που ξεκινάει σιγά σιγά...

@Elk κ εμένα συνεχίζει ακάθεκτη με το χέρι! Μέχρι κ στο μπάνιο αφήνει το πλατσα πλούτσα για να βάλει το χέρι στο στόμα! «Παίξε καλέ με το νερό κ άσε το χέρι!» Όλο έτσι της λέω αλλά πού...κ φυσικά όταν είναι η ώρα να τη βγάλω αρχίζει το κλάμα...😂😂

@babyblue94 & @MyElpida τι ωραία που έχετε τέτοια ομάδα στην πόλη σας!! Εμένα η δική μου με το ζόρι κάθεται στον μαρσιπο...βέβαια ο ένας που έχω δεν είναι καν εργονομικός, ενώ ο άλλος που είναι μας δυσκολεύει...ο εργονομικός είναι ένα ring sling που τον είχα πάρει στις αρχές όταν θήλαζε ακατάπαυστα κ τότε με είχε βολέψει πολύ. Τώρα όμως με ζορίζει...είναι κ χοντρό το ύφασμα κ δυσκολεύομαι να το ρυθμίσω... Εσείς τι μάρσιπο έχετε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Καλησπέρα!!!

Εμενα σάλια έχει λίγα, δε χρειάζεται ούτε καν σαλιάρα να φανταστείτε. Λένε ότι τα σάλια είναι από την οδοντοφυία που ξεκινάει σιγά σιγά...

@Elk κ εμένα συνεχίζει ακάθεκτη με το χέρι! Μέχρι κ στο μπάνιο αφήνει το πλατσα πλούτσα για να βάλει το χέρι στο στόμα! «Παίξε καλέ με το νερό κ άσε το χέρι!» Όλο έτσι της λέω αλλά πού...κ φυσικά όταν είναι η ώρα να τη βγάλω αρχίζει το κλάμα...😂😂

@babyblue94 & @MyElpida τι ωραία που έχετε τέτοια ομάδα στην πόλη σας!! Εμένα η δική μου με το ζόρι κάθεται στον μαρσιπο...βέβαια ο ένας που έχω δεν είναι καν εργονομικός, ενώ ο άλλος που είναι μας δυσκολεύει...ο εργονομικός είναι ένα ring sling που τον είχα πάρει στις αρχές όταν θήλαζε ακατάπαυστα κ τότε με είχε βολέψει πολύ. Τώρα όμως με ζορίζει...είναι κ χοντρό το ύφασμα κ δυσκολεύομαι να το ρυθμίσω... Εσείς τι μάρσιπο έχετε;;

Εγώ δεν έχω πάρει ακόμα ουτε το εχω ψαξει.. όταν γεννήσω θα το ψάξω, θα ρωτήσω και τον παιδίατρο αν ξέρει. Μου αρεσουν αυτοι που ειναι υφασμα και το προσαρμοζεις εσυ..Αλλά με φοβίζει λίγο στην ιδέα όταν θα είναι πολύ μωρό μήπως δεν το δένω σωστά. O ring sling σε βόλεψε στην αρχή? Ήταν εύκολο να βάλεις το μωράκι να κατσει σωστά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Εγώ δεν έχω πάρει ακόμα ουτε το εχω ψαξει.. όταν γεννήσω θα το ψάξω, θα ρωτήσω και τον παιδίατρο αν ξέρει. Μου αρεσουν αυτοι που ειναι υφασμα και το προσαρμοζεις εσυ..Αλλά με φοβίζει λίγο στην ιδέα όταν θα είναι πολύ μωρό μήπως δεν το δένω σωστά. O ring sling σε βόλεψε στην αρχή? Ήταν εύκολο να βάλεις το μωράκι να κατσει σωστά? 

Καλημέρα! Νομίζω πως οι υφασμάτινοι είναι πιο άνετοι για ένα νεογέννητο. Δεν ξέρω γιατί, αυτή την αίσθηση έχω. Στις αρχές την έβαζα στο babybjorn που έχω αλλά δεν είναι εργονομικος όσο μεγαλώνει το μωρό γιατί έχει μικρή σέλα, όμως σαν νεογέννητο δε βολευόταν εκεί. Έτσι πήρα τον ring sling, αυτόν με τον κρίκο, κ ήταν μια χαρά. Οι άλλοι που τους δένεις εσύ κ εμένα με αγχώνουν στην ιδέα...με τον ring sling όμως, λόγω του κρίκου, δεν είχα τέτοιο θέμα. Είδα και βιντεάκια για το πώς να τον βάζω κ όλα καλά. Απλά το ύφασμά του δε με βόλεψε εμένα που είναι χοντρό...αν μπορείς να πας σε κατάστημα με το μωράκι σου κ να δοκιμάσεις εκεί, νομίζω είναι το καλύτερο προτού αγοράσεις...απλά θέλει προσοχή να είμαι εργονομικος, να κάθεται το μωρό σαν βατραχάκι εκεί μέσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Καλησπέρα!!!

Εμενα σάλια έχει λίγα, δε χρειάζεται ούτε καν σαλιάρα να φανταστείτε. Λένε ότι τα σάλια είναι από την οδοντοφυία που ξεκινάει σιγά σιγά...

@Elk κ εμένα συνεχίζει ακάθεκτη με το χέρι! Μέχρι κ στο μπάνιο αφήνει το πλατσα πλούτσα για να βάλει το χέρι στο στόμα! «Παίξε καλέ με το νερό κ άσε το χέρι!» Όλο έτσι της λέω αλλά πού...κ φυσικά όταν είναι η ώρα να τη βγάλω αρχίζει το κλάμα...😂😂

@babyblue94 & @MyElpida τι ωραία που έχετε τέτοια ομάδα στην πόλη σας!! Εμένα η δική μου με το ζόρι κάθεται στον μαρσιπο...βέβαια ο ένας που έχω δεν είναι καν εργονομικός, ενώ ο άλλος που είναι μας δυσκολεύει...ο εργονομικός είναι ένα ring sling που τον είχα πάρει στις αρχές όταν θήλαζε ακατάπαυστα κ τότε με είχε βολέψει πολύ. Τώρα όμως με ζορίζει...είναι κ χοντρό το ύφασμα κ δυσκολεύομαι να το ρυθμίσω... Εσείς τι μάρσιπο έχετε;;

Καλημέρα κορίτσια 

καλα ναι και εγω όταν την βγάζω από το μπάνιο κλάμα δεν θέλει να ντυθεί ούτε να στεγνωσω τα μαλλιά της δεν θέλει άσε έχω και πρόβλημα και με το μαλλί της έχει μακρύνει και την πέφτει μέσα στα μάτια και με είπε η παιδιατρος να τα πιάνω με κάτι γιατί δεν κάνει να είναι στα μάτια της κορδέλες δεν θέλει στο κεφάλι, λαστιχάκι την βάζω αλλά και αυτά τα άτιμα δεν θέλω να τα σφίξω και δεν κάθονται 😕

 @MyElpida εγω κορίτσια πήρα μαρσιπο με ύφασμα τύπου  wrap ωραιο είναι απλά στην αρχή επειδή δεν κρατάει καλά το κεφαλάκι του το μωρο πρέπει να το κρατάς εσυ με το χερι σου μετά μόλις το ελέγχει είναι οκ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

καλα ναι και εγω όταν την βγάζω από το μπάνιο κλάμα δεν θέλει να ντυθεί ούτε να στεγνωσω τα μαλλιά της δεν θέλει άσε έχω και πρόβλημα και με το μαλλί της έχει μακρύνει και την πέφτει μέσα στα μάτια και με είπε η παιδιατρος να τα πιάνω με κάτι γιατί δεν κάνει να είναι στα μάτια της κορδέλες δεν θέλει στο κεφάλι, λαστιχάκι την βάζω αλλά και αυτά τα άτιμα δεν θέλω να τα σφίξω και δεν κάθονται 😕

 @MyElpida εγω κορίτσια πήρα μαρσιπο με ύφασμα τύπου  wrap ωραιο είναι απλά στην αρχή επειδή δεν κρατάει καλά το κεφαλάκι του το μωρο πρέπει να το κρατάς εσυ με το χερι σου μετά μόλις το ελέγχει είναι οκ 

Γελάω με το μαλλί!!! Εμάς ευτυχώς δεν έχει μακρύνει ακόμη τόσο κ της το στεγνώνω ακόμη με πεστετουλα..ναι είναι πεδεμα με τα λαστιχάκια.,,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Γελάω με το μαλλί!!! Εμάς ευτυχώς δεν έχει μακρύνει ακόμη τόσο κ της το στεγνώνω ακόμη με πεστετουλα..ναι είναι πεδεμα με τα λαστιχάκια.,,

Ναι άσε και πολύ μαλλί και μακριά και έχασε κιολας…  κεφάλι δεν βλέπεις 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Καλησπέρα!!!

Εμενα σάλια έχει λίγα, δε χρειάζεται ούτε καν σαλιάρα να φανταστείτε. Λένε ότι τα σάλια είναι από την οδοντοφυία που ξεκινάει σιγά σιγά...

@Elk κ εμένα συνεχίζει ακάθεκτη με το χέρι! Μέχρι κ στο μπάνιο αφήνει το πλατσα πλούτσα για να βάλει το χέρι στο στόμα! «Παίξε καλέ με το νερό κ άσε το χέρι!» Όλο έτσι της λέω αλλά πού...κ φυσικά όταν είναι η ώρα να τη βγάλω αρχίζει το κλάμα...😂😂

@babyblue94 & @MyElpida τι ωραία που έχετε τέτοια ομάδα στην πόλη σας!! Εμένα η δική μου με το ζόρι κάθεται στον μαρσιπο...βέβαια ο ένας που έχω δεν είναι καν εργονομικός, ενώ ο άλλος που είναι μας δυσκολεύει...ο εργονομικός είναι ένα ring sling που τον είχα πάρει στις αρχές όταν θήλαζε ακατάπαυστα κ τότε με είχε βολέψει πολύ. Τώρα όμως με ζορίζει...είναι κ χοντρό το ύφασμα κ δυσκολεύομαι να το ρυθμίσω... Εσείς τι μάρσιπο έχετε;;

Εγώ έχω έναν που το παιδί κάθεται βατραχάκι έτσι όπως πρέπει να είναι. Απλά είναι κουραστικός για την μαμά. Δένει μόνο στις ωμοπλάτες.( Σαν τον κόκκινο έχω)

Εμένα επειδή το έχει βολευτεί πάρα πολύ και της αρέσει τώρα λέω να πάρω έναν καλύτερο που να δένει και στην μέση. Για να μπορώ να πηγαίνω και τις πεζοπορίες. (Τώρα λέω να πάρω σαν τον ροζ. Έχει και κάθισμα για πιο άνετα )

 

IMG_20221213_135719.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ έχω έναν που το παιδί κάθεται βατραχάκι έτσι όπως πρέπει να είναι. Απλά είναι κουραστικός για την μαμά. Δένει μόνο στις ωμοπλάτες.( Σαν τον κόκκινο έχω)

Εμένα επειδή το έχει βολευτεί πάρα πολύ και της αρέσει τώρα λέω να πάρω έναν καλύτερο που να δένει και στην μέση. Για να μπορώ να πηγαίνω και τις πεζοπορίες. (Τώρα λέω να πάρω σαν τον ροζ. Έχει και κάθισμα για πιο άνετα )

 

IMG_20221213_135719.jpg

 

IMG_20221213_135705.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια μου γλυκά! Σας ευχαριστώ τοοοοοσο πολύ για τα θετικά σας μνμ..δε μπορεί μέρα από όλα αυτά σίγουρα θα πιάσω!!!!!Μετά από μια μεγααααλη μέρα επιτέλους ήρθε η ώρα της χαλάρωσης κ να σας πω και τι είδαμε σήμερα στον γιατρό! Είδαμε λοιπόν πως το ένα ωοθηλακιο που είχα την 7η μέρα στα 15 χιλιοστά,σήμερα είναι 25 κ είναι κυστικό...αλλά έχω αλλά 3!!! 17-18-19 χιλιοστά!! Οπότε με το καλό πάμε την Μ.Δευτερα για σπερματεγχυση!!! Χάρηκα και ανακουφιστηκα είναι η αλήθεια!    
    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
    • Γειά σου κορίτσι μου, φυσικά κ επιτρέπεται..έχω μια πρόωρη γήρανση ωοθηκών.🥺🥺🥺 Είμαι 38 χρόνων και το ξέρω αυτό απ τα 34, που ήταν και η 1η φορά που κάναμε κουβέντα με τον γιατρό μου για το εάν θέλω να αποκτήσω παιδί. Εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε τέτοια φάση και η αλήθεια είναι ότι όταν το έμαθα μου κόπηκαν λίγο τα πόδια..😟☹️ Τέλος πάντων μην στα πολυλογώ.. Η μία μου ωοθήκη δείχνει αρκετά γερασμένη και δεν κάνει αυγουλακια ενώ η άλλη κάνει αλλά μάλλον όχι και πολύ καλά (τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσαν κ οι ορμονολογικες που έκανα). Γιαυτό λέω ότι δεν ξέρω τι ελπίδες έχω, αλλά σίγουρα θέλω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση. Επίσης πόσο πολύ χάρηκα που μοιράστηκες μαζί μας την δική σου εμπειρία με την σπερματεγχυση γιατί είναι κ αυτό στα άμεσα πλάνα μου. 
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️και σε εσενα εύχομαι πολύ συντομα μα έρθει το μωρακι σου🙏❤️ η αλήθεια είναι πως  είναι πολύ θετικο που κάνω συλληψη έστω και με σπερματεγχυνση 🙏 μέσα στο καλοκαιρι θα κάνω πάλι σπερματεγχυνση καθώς μου έδωσε το οκ ο γιατρός ! Θα του πω αν είναι να την κάνω τον Ιούνιο πρώτα ο θεος🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...