Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπάθεια εγκυμοσύνης και περιοδος μια βδομάδα νωρίτερα


Teenthy

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

Καινούρια στο φόρουμ και θέλω να μοιραστώ τη δική μου ιστορία. Έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες για μωρακι τους τελευταίους 2μηνες. Συμβαίνει το εξης περίεργο στον κύκλο μου όμως. Ενώ εχω σταθερό κύκλο 27 28 μέρες ρολοι, τους μηνες που προσπαθούμε μου έρχεται την 21 μερα και την 23 μερα. Σαν κάτι να μην ολοκληρώνεται? Εχω την εντύπωση οτι δεν γίνεται η εμφύτευση σωστά. Θα το διερευνησω κ με το γιατρό μου. Ειχε καποια κοπέλα παρομοια εμπειρία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Teenthy είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Καινούρια στο φόρουμ και θέλω να μοιραστώ τη δική μου ιστορία. Έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες για μωρακι τους τελευταίους 2μηνες. Συμβαίνει το εξης περίεργο στον κύκλο μου όμως. Ενώ εχω σταθερό κύκλο 27 28 μέρες ρολοι, τους μηνες που προσπαθούμε μου έρχεται την 21 μερα και την 23 μερα. Σαν κάτι να μην ολοκληρώνεται? Εχω την εντύπωση οτι δεν γίνεται η εμφύτευση σωστά. Θα το διερευνησω κ με το γιατρό μου. Ειχε καποια κοπέλα παρομοια εμπειρία?

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! 

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το σπέρμα επιρεαζει το κύκλο. 

Επίσης μήπως έκανες εμβόλιο πρόσφατα; γιατί και αυτό σε κάποιες γυναίκες διαταρασει το κύκλο. 

Παρολαυτα με τόσο μικρό κύκλο σημαίνει ότι ενδεχομένως κάνεις ωορηξια πολύ νωρίς. 

Ο γιατρός σου θα σε βοηθήσει να δεις πότε γίνεται ωορηξια εάν γίνεται σωστά. 

Καλή επιτυχία, εύχομαι σύντομα να είσαι έγκυος! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οχι δεν έχω κάνει εμβόλιο πρόσφατα. Με ανησυχει επειδή είναι πρωτη φορα που προσπαθώ για παιδακι και νομιζω οτι το απορρίπτει ο οργανισμός μου για κάποιο λόγο. Οταν πρωτοξεκινατε προσπαθειες μηπως διαταρρασεται ο κύκλος? Θα το διερευνησω σιγουρα κ ορμονικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! 

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το σπέρμα επιρεαζει το κύκλο. 

Επίσης μήπως έκανες εμβόλιο πρόσφατα; γιατί και αυτό σε κάποιες γυναίκες διαταρασει το κύκλο. 

Παρολαυτα με τόσο μικρό κύκλο σημαίνει ότι ενδεχομένως κάνεις ωορηξια πολύ νωρίς. 

Ο γιατρός σου θα σε βοηθήσει να δεις πότε γίνεται ωορηξια εάν γίνεται σωστά. 

Καλή επιτυχία, εύχομαι σύντομα να είσαι έγκυος! 

 

Γειά σας κορίτσια! Μιας και αναφέρθηκαν διαταραχές του κύκλου από το εμβόλιο εδώ, ήθελα να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου. Έβαλα την 3η δόση την 9η μέρα του κυκλου μου και η επόμενη περίοδος μου κρατάει 9η μέρα τώρα και συνεχιζει... Πήρα το γυναικολόγο να του το πω, καθώς ήλπιζα να έχω εγκυμοσύνη, αλλά μου είπε ότι είναι από το εμβόλιο η παρατεταμένη περίοδος... Για να δούμε τώρα πότε θα σταματήσει για να κάνουμε τις προσπάθειες μας ξανά... Εύχομαι κι εγώ σε όλες μας να καταφέρουμε σύντομα να κρατησουμε μωράκι στην αγκαλιά μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Teenthy είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οχι δεν έχω κάνει εμβόλιο πρόσφατα. Με ανησυχει επειδή είναι πρωτη φορα που προσπαθώ για παιδακι και νομιζω οτι το απορρίπτει ο οργανισμός μου για κάποιο λόγο. Οταν πρωτοξεκινατε προσπαθειες μηπως διαταρρασεται ο κύκλος? Θα το διερευνησω σιγουρα κ ορμονικα.

Ναι εμένα διαταράχθηκε ο κύκλος μου όταν αρχίσαμε προσπάθειες αλλά μεγάλωσε. 
να το απορρίπτει τι εννοεις; πιστεύεις ότι μένεις εγκυος και παλίνδρομεί το εμβρυο;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

Απο ότι εχω διαβάσει η εμφύτευση επιτυγχάνεται 6 εως 12 μέρες μετά την ωορρηξία. Που συμπίπτει με την δική μου αιμορραγία. Η οποία είναι καθαρά περίοδος. Όποτε υποψιάζομαι ότι αποτυγχάνει η εμφύτευση. Να σημειωθεί ότι είμαι 35 ετων κ ο άντρας μου 41. Οπότε ίσως παίζει ρόλο κ η ηλικία μας δυστυχώς. Θα ξαναπροσπαθησουμε τι να κάνουμε. 🤧

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Teenthy είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Απο ότι εχω διαβάσει η εμφύτευση επιτυγχάνεται 6 εως 12 μέρες μετά την ωορρηξία. Που συμπίπτει με την δική μου αιμορραγία. Η οποία είναι καθαρά περίοδος. Όποτε υποψιάζομαι ότι αποτυγχάνει η εμφύτευση. Να σημειωθεί ότι είμαι 35 ετων κ ο άντρας μου 41. Οπότε ίσως παίζει ρόλο κ η ηλικία μας δυστυχώς. Θα ξαναπροσπαθησουμε τι να κάνουμε. 🤧

Καλησπέρα κ απο εμενα! Πράγματι ο κυκλος διαταράσσεται με τις ελευθερες επαφές! Συνέβη σ μένα αλλά το εδώ διαβάσει κ ακουσει κ από άλλες κοπέλες. Όποτε μη σε αγχώνει θα στρωσει σιγά σιγά.. Θα το συνηθίσει ο οργανισμός. Φυσικά καντε κ τις απαραίτητες εξετάσεις κ οι δυο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Teenthy είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Απο ότι εχω διαβάσει η εμφύτευση επιτυγχάνεται 6 εως 12 μέρες μετά την ωορρηξία. Που συμπίπτει με την δική μου αιμορραγία. Η οποία είναι καθαρά περίοδος. Όποτε υποψιάζομαι ότι αποτυγχάνει η εμφύτευση. Να σημειωθεί ότι είμαι 35 ετων κ ο άντρας μου 41. Οπότε ίσως παίζει ρόλο κ η ηλικία μας δυστυχώς. Θα ξαναπροσπαθησουμε τι να κάνουμε. 🤧

Έχει συμβεί και σε εμένα το τελευταίο εξάμηνο δυο φορές να έχω περίοδο πέντε ημέρες νωρίτερα !!!! Νομίζω είναι καθαρά αντίδραση του οργανισμού εφόσον έχεις ελεύθερες επαφές !!! Αλλά αν συνεχιστεί και στους επόμενους κύκλους καλό είναι να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου !!! Καλή επιτυχία ! Σύντομα μανούλα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η SUNY είπε:

Έχει συμβεί και σε εμένα το τελευταίο εξάμηνο δυο φορές να έχω περίοδο πέντε ημέρες νωρίτερα !!!! Νομίζω είναι καθαρά αντίδραση του οργανισμού εφόσον έχεις ελεύθερες επαφές !!! Αλλά αν συνεχιστεί και στους επόμενους κύκλους καλό είναι να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου !!! Καλή επιτυχία ! Σύντομα μανούλα ! 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια. Εννοείται εχω ραντεβού την Τετάρτη να κανω κ κανένα ελεγχο ορμονικο. Εύχομαι να πετύχουμε ολες σύντομα κ εύκολα. Θετική ενέργεια κ χώρις άγχος!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...