Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πάει ο παλιός ο χρόνος, ας γιορτάσουμε παιδιά, και ο νέος να γεμίσει τις κοιλιές μας με μωρά! 🤰🦋🎁💟


misofeggaro

Recommended Posts

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Οι αλλες κοπελες που βλέπω ξεκινούν να μετράνε από την παλινδρομη τους ξανά πχ είχα παλινδρομη τον Σεπτέμβρη και αρχισα προσπάθειες το Νοέμβρη ξανά μετρανε Από τον Νοέμβρη τις προσπάθειες…

Nαι απο την αποξεση μετραω απο τον σεπτεμβριο που αρχισα προσπαθεια.. πριν μεινω εγκυος προσπαθουσαμε 5 μηνες.. δεν εμεινα εγκυος και σταματησαμε 3 μηνες.. ξεκινησαμε τον μαρτιο και εμεινα αμεσως αλλα τον μαιο το εχασα.. θεωρειτε οτι προσπαθουσα 5 μηνες και εμεινα στον 6ον εγκυος η εμεινα στον πρωτο μηνα που αρχισα παλι προσπαθεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Μα δεν πρέπει να απογοητευεσαι τόσο! Δεν προσπαθείτε τόσο πολύ καιρό! Εννοείται τους μήνες που σταματάς να προσπαθείς δεν τους μετράς και ότι και η παλλινδρομη είναι κύηση, οπότε ξαναξεκινας να μετράς μετά από την αρχή. Είναι προφανές ότι μπορείτε να κάνετε παιδιά. Μπορεί απλά να χρειαστείτε περισσότερο χρόνο! Αν θέλετε να το επιταχύνετε μπορείτε και να το συζητήσετε με κάποιον γιατρό να σας καθοδηγήσει αφού υπάρχουν τόσες λύσεις. Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε να μεγαλώσετε την οικογένειά σας! 

Πάντως κι εμένα οι γονείς μου πάνω από ένα χρόνο προσπαθούσαν και δε με έπιαναν χωρίς πρόβλημα και τελικά τα κατάφεραν, ενώ πριν από μένα όταν ήταν μικροί είχαν και πιάσει καταλαθος και ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Δεν είναι ξεκάθαρο πώς πάνε αυτά! Αισιοδοξία θέλει και αν βλέπεις ότι σε φθειρει να το ψάξετε και ιατρικά. Νομίζω ότι ο χρόνος που περνάει είναι πιο επιβαρυντικός για το ζευγάρι από τις ιατρικές λύσεις. 

εκανα ορμονικες τον δεκεμβριο και ολα καλα.. εχω ξανα ραντεβου αρχες φεβρουαριου στην γιατρο.. αρα οταν εμεινα εγκυος ηταν με την πρωτη (ειμουν πολυ χαλαρη..δεν το ειχα στο μυαλο μου) η παλλινδρομη απλα μου δειχνει οτι μπορω να μεινω εγκυος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Froufro είπε:

Ναι κοριτσάκι μου 15❤

Είμαι λίγο περίεργα αυτές τις μέρες κ έχω χαθεί, αλλά προσπαθώ να μπαίνω να βλέπω τα νέα σας! Σας φιλώ όλες κ πραγματικά σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά κ να έχετε σύντομα τα πιο όμορφα νέα να μας ανακοινώσετε ❤❤❤❤

Με το καλό να την υποδεχθείτε κ να την πάρετε αγκαλιά επιτελους 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

εκανα ορμονικες τον δεκεμβριο και ολα καλα.. εχω ξανα ραντεβου αρχες φεβρουαριου στην γιατρο.. αρα οταν εμεινα εγκυος ηταν με την πρωτη (ειμουν πολυ χαλαρη..δεν το ειχα στο μυαλο μου) η παλλινδρομη απλα μου δειχνει οτι μπορω να μεινω εγκυος

Από το Σεπτέμβριο είναι ελάχιστοι μήνες. Σίγουρα δεν προσπαθείτε σε σημείο να σκέφτεστε αρνητικά. Μπορείς να μείνεις έγκυος κι έχεις ήδη 2 παιδάκια. Άντε να μου πεις ότι υπάρχει το ενδεχόμενο ο άντρας σου να έχει κάποιο πρόβλημα στο σπέρμα που να οδήγησε στην παλλινδρομη ή που καθυστερεί τη σύλληψη και σας αγχώνει (δε θυμάμαι αν έχετε κάνει τέτοιο έλεγχο). Πάντως όλα αυτά είναι κάπως τυχαία, το αν θα πιάσεις στον 1ο ή στον 6ο μήνα προσπάθειας δε λέει πολλά πράγματα. Μπορεί εσύ τον 1 μήνα να μην είχες καλή ωορρηξια, τον άλλο να μην έπεσαν καλά οι μέρες, μετά το σπέρμα που τελικά χώθηκε να είχε θέμα κοκ. Και οι ορμονικες σου μια χαρά ήταν θυμάμαι. Αυτό που σε είχε αγχώσει με την lh ήταν κάτι τυχαίο επίσης. Το θέμα είναι να σας φθειρει όσο λιγότερο γίνεται η διαδικασία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα 

αν μπορείτε να μου πείτε πως τα βλέπετε 

9D429196-5D74-4283-A27C-7FE40B582EC3.jpeg.3c8e40260daba5d92e24e63ae2d9b129.jpeg
 

D0394386-ED50-4238-8FA0-69347D33D89B.jpeg.8e1bc87ee947c5f53f838522e18d7770.jpeg

 

135BC138-CAB1-4B74-81E5-3C713DEEBB61.jpeg.432f4f51a8278fc8f93af0416a6155f7.jpegD0394386-ED50-4238-8FA0-69347D33D89B.jpeg.8e1bc87ee947c5f53f838522e18d7770.jpegC844C167-9027-439A-B82C-57219457F342.jpeg.0c0cb493b32df484b5baa68591cff4b2.jpeg

Ήδη για το CA έχω κατά αγχωθεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα 

αν μπορείτε να μου πείτε πως τα βλέπετε 

9D429196-5D74-4283-A27C-7FE40B582EC3.jpeg.3c8e40260daba5d92e24e63ae2d9b129.jpeg
 

D0394386-ED50-4238-8FA0-69347D33D89B.jpeg.8e1bc87ee947c5f53f838522e18d7770.jpeg

 

135BC138-CAB1-4B74-81E5-3C713DEEBB61.jpeg.432f4f51a8278fc8f93af0416a6155f7.jpegD0394386-ED50-4238-8FA0-69347D33D89B.jpeg.8e1bc87ee947c5f53f838522e18d7770.jpegC844C167-9027-439A-B82C-57219457F342.jpeg.0c0cb493b32df484b5baa68591cff4b2.jpeg

Ωραία για αρχή δεν είναι αρκετά ψηλά το ca125 για να αγχώνεσαι. Μήπως έχεις κάποια κύστη στο μαστό ή γυναικολογικη; εμένα μου έχει βγει κάποια στιγμή ψηλά και μου είχαν πει τότε ότι ή ήταν από μια κύστη που είχα ή επειδή κάναμε τη μέτρηση ενώ είχα περίοδο και μερικές φορές επηρεάζεται. Οι καρκινικοι παράγοντες είναι σε δυσθεώρητα ύψη όταν έχεις οντως πρόβλημα και επίσης δεν έχουν αξία διαγνωστική. Έχουν αξία παρακολουθησης της εξέλιξης αν παίρνεις κάποια θεραπεία για ήδη διαγνωσμενη με απεικόνιση νόσο. Μου το είχαν εξηγήσει πολύ αναλυτικά αυτό γιατί έκανα αρκετούς ελέγχους λόγω ενός άλλου θέματος που είχα και ψαχνόμουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η MyNa είπε:

Ωραία για αρχή δεν είναι αρκετά ψηλά το ca125 για να αγχώνεσαι. Μήπως έχεις κάποια κύστη στο μαστό ή γυναικολογικη; εμένα μου έχει βγει κάποια στιγμή ψηλά και μου είχαν πει τότε ότι ή ήταν από μια κύστη που είχα ή επειδή κάναμε τη μέτρηση ενώ είχα περίοδο και μερικές φορές επηρεάζεται. Οι καρκινικοι παράγοντες είναι σε δυσθεώρητα ύψη όταν έχεις οντως πρόβλημα και επίσης δεν έχουν αξία διαγνωστική. Έχουν αξία παρακολουθησης της εξέλιξης αν παίρνεις κάποια θεραπεία για ήδη διαγνωσμενη με απεικόνιση νόσο. Μου το είχαν εξηγήσει πολύ αναλυτικά αυτό γιατί έκανα αρκετούς ελέγχους λόγω ενός άλλου θέματος που είχα και ψαχνόμουν. 

Μπορεί να είναι και κάποια απλή φλεγμονή που το ανεβάζει λίγο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα 

αν μπορείτε να μου πείτε πως τα βλέπετε 

9D429196-5D74-4283-A27C-7FE40B582EC3.jpeg.3c8e40260daba5d92e24e63ae2d9b129.jpeg
 

D0394386-ED50-4238-8FA0-69347D33D89B.jpeg.8e1bc87ee947c5f53f838522e18d7770.jpeg

 

135BC138-CAB1-4B74-81E5-3C713DEEBB61.jpeg.432f4f51a8278fc8f93af0416a6155f7.jpegD0394386-ED50-4238-8FA0-69347D33D89B.jpeg.8e1bc87ee947c5f53f838522e18d7770.jpegC844C167-9027-439A-B82C-57219457F342.jpeg.0c0cb493b32df484b5baa68591cff4b2.jpeg

Να συνεχίσω ότι για τη D που ξέρω δεν είναι αρκετά χαμηλη και μόνο υπερβολή είναι που σου έχουν θαυμαστικό. Τώρα οι άλλες είναι εξειδικευμένες και δεν ξέρω να κρίνω. Προλακτινη έχεις πάντα ψηλή ε; αμη έχεις ξαναμετρησει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα 

αν μπορείτε να μου πείτε πως τα βλέπετε 

9D429196-5D74-4283-A27C-7FE40B582EC3.jpeg.3c8e40260daba5d92e24e63ae2d9b129.jpeg
 

D0394386-ED50-4238-8FA0-69347D33D89B.jpeg.8e1bc87ee947c5f53f838522e18d7770.jpeg

 

135BC138-CAB1-4B74-81E5-3C713DEEBB61.jpeg.432f4f51a8278fc8f93af0416a6155f7.jpegD0394386-ED50-4238-8FA0-69347D33D89B.jpeg.8e1bc87ee947c5f53f838522e18d7770.jpegC844C167-9027-439A-B82C-57219457F342.jpeg.0c0cb493b32df484b5baa68591cff4b2.jpeg

εγω μονο προλακτινη βλεπω ψηλη που δεν ξερω αν ειναι επειδη ειναι νωρις στον κυκλο που την εκανες (και εγω ετσι την εκανα) η αμη βλεπω χαμηλη αν και η fsh και lh και οιστραδιολη φαινονται ολες ισορροπιμενες αρα δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι η αμη φαινεται λιγο χαμηλη .. η ca δεν ξερω τι ειναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Από το Σεπτέμβριο είναι ελάχιστοι μήνες. Σίγουρα δεν προσπαθείτε σε σημείο να σκέφτεστε αρνητικά. Μπορείς να μείνεις έγκυος κι έχεις ήδη 2 παιδάκια. Άντε να μου πεις ότι υπάρχει το ενδεχόμενο ο άντρας σου να έχει κάποιο πρόβλημα στο σπέρμα που να οδήγησε στην παλλινδρομη ή που καθυστερεί τη σύλληψη και σας αγχώνει (δε θυμάμαι αν έχετε κάνει τέτοιο έλεγχο). Πάντως όλα αυτά είναι κάπως τυχαία, το αν θα πιάσεις στον 1ο ή στον 6ο μήνα προσπάθειας δε λέει πολλά πράγματα. Μπορεί εσύ τον 1 μήνα να μην είχες καλή ωορρηξια, τον άλλο να μην έπεσαν καλά οι μέρες, μετά το σπέρμα που τελικά χώθηκε να είχε θέμα κοκ. Και οι ορμονικες σου μια χαρά ήταν θυμάμαι. Αυτό που σε είχε αγχώσει με την lh ήταν κάτι τυχαίο επίσης. Το θέμα είναι να σας φθειρει όσο λιγότερο γίνεται η διαδικασία. 

οχι δεν καναμε ακομα ελεγχο για σπερμα.. ειχα μεινει εγκυος ασχετο αν το εχασα αρα δεν μπηκαμε στην διαδικασια.. τουλαχιστον οχι ακομα.. προσπαθω να μην το σκεφτομαι αλλα δυστυχως δεν εχει κουμπι να πατησω να μην το σκεφτομαι.. ειμαι και 38 αρα οσο να ναι με αγχωνει και αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Ωραία για αρχή δεν είναι αρκετά ψηλά το ca125 για να αγχώνεσαι. Μήπως έχεις κάποια κύστη στο μαστό ή γυναικολογικη; εμένα μου έχει βγει κάποια στιγμή ψηλά και μου είχαν πει τότε ότι ή ήταν από μια κύστη που είχα ή επειδή κάναμε τη μέτρηση ενώ είχα περίοδο και μερικές φορές επηρεάζεται. Οι καρκινικοι παράγοντες είναι σε δυσθεώρητα ύψη όταν έχεις οντως πρόβλημα και επίσης δεν έχουν αξία διαγνωστική. Έχουν αξία παρακολουθησης της εξέλιξης αν παίρνεις κάποια θεραπεία για ήδη διαγνωσμενη με απεικόνιση νόσο. Μου το είχαν εξηγήσει πολύ αναλυτικά αυτό γιατί έκανα αρκετούς ελέγχους λόγω ενός άλλου θέματος που είχα και ψαχνόμουν. 

Δεν έχω κύστη έχω εξεταστεί…δεν είναι υπερβολικά ψηλά το ξέρω ισως επειδή είμαι στη 3η ημέρα περιόδου. 
 

Για την προλακτινη το είχα υποψιαστεί γιατί είχα κ όταν ήμουν μικρή, έφηβη βασικά και τότε έπαιρνα αγωγή κ την σταμάτησα μετά! Η αλήθεια δε το ξανά κοίταξα γιατί τότε ο ενδοκρινολόγος μου είπε αν η περίοδος είναι οκ δεν χρειάζεται να παίρνεις την αγωγή…δεν ξέρω κιολας μου είπε μάλλον λόγο εφηβείας ήταν τότε ψηλή ήταν πιο ψηλή από αυτήν! 
 

Τωρα για την D το ήξερα γιατί όλοι έχουμε έλλειψη και ήδη ξεκίνησα και παιρνω κ λόγο κοβιντ! οριακη είναι 

και για την ΑΜΗ δεν έχω ξανά κάνει αλλά είναι πολύ χαμηλή και ισως ο γιατρος που είδε λίγα ωοθυλακια να είχε δίκιο τι να πω! Θα πάρω κ την ενδοκρινολόγο τηλ να της πω ότι τις έκανα κ να κλείσω ραντεβού 
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

εγω μονο προλακτινη βλεπω ψηλη που δεν ξερω αν ειναι επειδη ειναι νωρις στον κυκλο που την εκανες (και εγω ετσι την εκανα) η αμη βλεπω χαμηλη αν και η fsh και lh και οιστραδιολη φαινονται ολες ισορροπιμενες αρα δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι η αμη φαινεται λιγο χαμηλη .. η ca δεν ξερω τι ειναι

Μου είπε να πάω 3η ημέρα του κύκλου ο γιατρος…το CA125 είναι καρκινικοί δείκτες δεν είναι πολύ ψηλό ισως επειδή ακόμα έχω περίοδο να βγήκε έτσι…ουφ δεν μπορώ να δουλέψω τώρα τι ήθελα κ άνοιξα το email 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Δεν έχω κύστη έχω εξεταστεί…δεν είναι υπερβολικά ψηλά το ξέρω ισως επειδή είμαι στη 3η ημέρα περιόδου. 
 

Για την προλακτινη το είχα υποψιαστεί γιατί είχα κ όταν ήμουν μικρή, έφηβη βασικά και τότε έπαιρνα αγωγή κ την σταμάτησα μετά! Η αλήθεια δε το ξανά κοίταξα γιατί τότε ο ενδοκρινολόγος μου είπε αν η περίοδος είναι οκ δεν χρειάζεται να παίρνεις την αγωγή…δεν ξέρω κιολας μου είπε μάλλον λόγο εφηβείας ήταν τότε ψηλή ήταν πιο ψηλή από αυτήν! 
 

Τωρα για την D το ήξερα γιατί όλοι έχουμε έλλειψη και ήδη ξεκίνησα και παιρνω κ λόγο κοβιντ! οριακη είναι 

και για την ΑΜΗ δεν έχω ξανά κάνει αλλά είναι πολύ χαμηλή και ισως ο γιατρος που είδε λίγα ωοθυλακια να είχε δίκιο τι να πω! Θα πάρω κ την ενδοκρινολόγο τηλ να της πω ότι τις έκανα κ να κλείσω ραντεβού 
 

 

Σε καταλαβαίνω, κι εγώ τρελαινομουν με τις εξετάσεις που έκανα τότε που παρακολουθουσα το θέμα μου και μερικές φορές δε μπορούσα καν να κοιμηθώ αν ήξερα ότι θα μου στείλουν από μέρα σε μέρα τις απαντήσεις. 

Η αμη είναι λίγο χαμηλή, αλλά δεν της έχουν βάλει θαυμαστικό άρα μάλλον δεν είναι αρκετά και επίσης σίγουρα δε σε εμποδίζει αυτή να μείνεις έγκυος. Αυτή μπορεί να σε πιέζει λίγο ότι πρέπει μέσα στα επόμενα χρόνια να κάνεις παιδάκια και αν ήθελες να τα κάνεις στα 40 ίσως να δυσκολευοσουν. Με το ca125 μην ασχολείσαι καν και μην το σκέφτεσαι, σίγουρα από την περίοδο θα είναι. Εμένα τότε ούτε να την επαναλάβω δε μου είχαν ζητήσει, τους είχε περάσει εντελώς αδιάφορη ενω εγώ φρίκαρα ταυτόχρονα. Πιο πιθανό θεωρώ να είναι η προλακτινη που σε δυσκολεύει με τη σύλληψη. Επίσης, η TSH ενώ είναι εντός φυσιολογικων ορίων μερικές φορές προτείνεται για εγκυμοσύνη να είναι λίγο πιο χαμηλή. Αλλά όλα αυτά η ενδοκρινολογος σου θα σου τα λύσει. Είσαι μια χαρά πάντως. Δεν είναι κανένα μη διαχειρισιμο πρόβλημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Μου είπε να πάω 3η ημέρα του κύκλου ο γιατρος…το CA125 είναι καρκινικοί δείκτες δεν είναι πολύ ψηλό ισως επειδή ακόμα έχω περίοδο να βγήκε έτσι…ουφ δεν μπορώ να δουλέψω τώρα τι ήθελα κ άνοιξα το email 

και εμενα μου ειχε πει απο 3η μεχρι 5η μερα και πηγα την 5η μερα.. αρα αφου μας την γραφουν σημαινει παλι μπορεις να την ελεγξεις και πιο νωρις την προλακτινη.. οσο για το ca δεν ειναι τοσο ψηλο για να ανησυχεις.. μπορει εχεις καμια κυστη και να μην το ξερεις.. εγω δεν θυμαμαι να εκανα τετοια εξεταση αλλα ειχα κανει υπερηχο στηθους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Σε καταλαβαίνω, κι εγώ τρελαινομουν με τις εξετάσεις που έκανα τότε που παρακολουθουσα το θέμα μου και μερικές φορές δε μπορούσα καν να κοιμηθώ αν ήξερα ότι θα μου στείλουν από μέρα σε μέρα τις απαντήσεις. 

Η αμη είναι λίγο χαμηλή, αλλά δεν της έχουν βάλει θαυμαστικό άρα μάλλον δεν είναι αρκετά και επίσης σίγουρα δε σε εμποδίζει αυτή να μείνεις έγκυος. Αυτή μπορεί να σε πιέζει λίγο ότι πρέπει μέσα στα επόμενα χρόνια να κάνεις παιδάκια και αν ήθελες να τα κάνεις στα 40 ίσως να δυσκολευοσουν. Με το ca125 μην ασχολείσαι καν και μην το σκέφτεσαι, σίγουρα από την περίοδο θα είναι. Εμένα τότε ούτε να την επαναλάβω δε μου είχαν ζητήσει, τους είχε περάσει εντελώς αδιάφορη ενω εγώ φρίκαρα ταυτόχρονα. Πιο πιθανό θεωρώ να είναι η προλακτινη που σε δυσκολεύει με τη σύλληψη. Επίσης, η TSH ενώ είναι εντός φυσιολογικων ορίων μερικές φορές προτείνεται για εγκυμοσύνη να είναι λίγο πιο χαμηλή. Αλλά όλα αυτά η ενδοκρινολογος σου θα σου τα λύσει. Είσαι μια χαρά πάντως. Δεν είναι κανένα μη διαχειρισιμο πρόβλημα. 

εμενα δεν με εβαλε να κανω αμη.. μονο fsh lh και Ε2 .. δεν ξερω αν επρεπε να κανω και λογο ηλικιας η αν εφοσον ειναι αυτες καλες να μην χρειαζεται να κανω αμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nandia- είπε:

εμενα δεν με εβαλε να κανω αμη.. μονο fsh lh και Ε2 .. δεν ξερω αν επρεπε να κανω και λογο ηλικιας η αν εφοσον ειναι αυτες καλες να μην χρειαζεται να κανω αμη

Η ΑΜΗ πάει πακέτο με την FSH αν θες να κρίνεις γονιμότητα. Αν η FSH είναι καλή συνήθως και μια μέτρια ή κακή ΑΜΗ δεν παίζει ρόλο. Νομίζω τους ενδιαφέρει περισσότερο για την εξωσωματική που δείχνει τι ανταπόκριση θα έχεις στα φάρμακα και πόσα ωάρια θα κάνεις. Εμένα η ξαδελφη μου (40 χρονών) είχε πολύ πολύ κακή ΑΜΗ και έκλαιγε καιρό ότι δε θα κάνει παιδάκι. Τελικά έμεινε έγκυος φυσικά, μετά από αποτυχημένη εξωσωματική, σε μήνα που δε το σκεφτόταν γιατί ήταν ο ενδιάμεσος μήνας από τις εξωσωματικές. Και ΑΜΗ πραγματικά στα πατώματα, όχι λίγο χαμηλή. Εντωμεταξύ είχαν προσπαθήσει μόλις 5μήνες για φυσική σύλληψη πριν την εξωσωματική απλά πιέστηκαν από την ΑΜΗ και την ηλικία. Ουσιαστικά συνέλαβε στο 6μηνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Η ΑΜΗ πάει πακέτο με την FSH αν θες να κρίνεις γονιμότητα. Αν η FSH είναι καλή συνήθως και μια μέτρια ή κακή ΑΜΗ δεν παίζει ρόλο. Νομίζω τους ενδιαφέρει περισσότερο για την εξωσωματική που δείχνει τι ανταπόκριση θα έχεις στα φάρμακα και πόσα ωάρια θα κάνεις. Εμένα η ξαδελφη μου (40 χρονών) είχε πολύ πολύ κακή ΑΜΗ και έκλαιγε καιρό ότι δε θα κάνει παιδάκι. Τελικά έμεινε έγκυος φυσικά, μετά από αποτυχημένη εξωσωματική, σε μήνα που δε το σκεφτόταν γιατί ήταν ο ενδιάμεσος μήνας από τις εξωσωματικές. Και ΑΜΗ πραγματικά στα πατώματα, όχι λίγο χαμηλή. Εντωμεταξύ είχαν προσπαθήσει μόλις 5μήνες για φυσική σύλληψη πριν την εξωσωματική απλά πιέστηκαν από την ΑΜΗ και την ηλικία. Ουσιαστικά συνέλαβε στο 6μηνο.

Mαλλον γιαυτο δεν μου εβαλε αμη.. εφοσον η fsh μου ειναι τελεια φανταζομαι θεωρησε οτι δεν υπαρχει λογος.. και στις δυο ορμονικες που εκανα η fsh ηταν σε πολυ καλα επιπεδα.. μονο η lh ηταν χαμηλη την πρωτη φορα αλλα στην 2η εξεταση ηταν σε ισορροπια με την fsh και ειχα και θετικο τεστ ωορρηξιας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλή εβδομάδα πίσω στη δουλεια!!! 
 

Εκανα κ τις εξετάσεις αίματος σήμερα τις ορμονικές ελπίζω ολες να πάνε καλά!! Αγχώθηκα λίγο…πλήρωσα και 300 ευρώ 😬😬😬 αλλά άντε τι να κάνω; Μια φορά θα τις κάνω…! Την σαλπιγγογραφια θα την αφήσω για τον άλλον μήνα γιατί δε βολεύουν κ οι μερες…! 

Τι να κάνουμε.. κι εγώ αύριο είμαι για ένα 200αρι σίγουρα. Έχω κυστική, προγεννητικό, καμπύλη ζαχάρου, καλλιέργεια κλπ κλπ μια σελίδα ολόκληρη εξετάσεις. Εντωμεταξυ για την κυστική ίνωση αλλα μικροβιολογικά εδώ στην πόλη δέχονται και τη συνταγή του εοππυ και αφαιρούν τα 50€ από τον πλήρη έλεγχο κι άλλα μου είπαν ότι είναι στάνταρ η τιμή είτε έχεις συνταγή για ένα μέρος των μεταλλάξεων είτε όχι. Και πες ότι βγαίνει ότι είμαι φορέας σε  ένα ποσοστό μεταλλάξεων, τι γίνεται μετά??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nandia- είπε:

και εμενα μου ειχε πει απο 3η μεχρι 5η μερα και πηγα την 5η μερα.. αρα αφου μας την γραφουν σημαινει παλι μπορεις να την ελεγξεις και πιο νωρις την προλακτινη.. οσο για το ca δεν ειναι τοσο ψηλο για να ανησυχεις.. μπορει εχεις καμια κυστη και να μην το ξερεις.. εγω δεν θυμαμαι να εκανα τετοια εξεταση αλλα ειχα κανει υπερηχο στηθους

Τώρα που τις ξανά βλέπω αλήθεια με έπιασαν τα κλάματα!!! Δεν είμαι καθόλου καλά!! Πιο πολύ για την ΑΜΗ τα αλλά βελτιώνονται με αγωγή… διάβασα κ αλλες κοπελες με χαμηλή ΑΜΗ και απογοητεύτηκα κλαίω σαν χαζή έγιναν τα μάτια μου μαύρα απ την μάσκαρα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Raf123 είπε:

Τώρα που τις ξανά βλέπω αλήθεια με έπιασαν τα κλάματα!!! Δεν είμαι καθόλου καλά!! Πιο πολύ για την ΑΜΗ τα αλλά βελτιώνονται με αγωγή… διάβασα κ αλλες κοπελες με χαμηλή ΑΜΗ και απογοητεύτηκα κλαίω σαν χαζή έγιναν τα μάτια μου μαύρα απ την μάσκαρα…

Aν διαβασεις πιο πανω που μου απαντησε η MyNa δεν εχει τοσο σημασια η αμη εφοσον η fsh και lh ειναι τελειες.. απλα μπορει να κανεις λιγα ωαρια αλλα τουλαχιστον ειναι ποιοτικα και γινεται ωορρηξια.. απλα μπορει να σου πει ο γιατρος να μην περιμενετε πολλους μηνες ακομα για να πατε με εξωσωματικη που στην τελικη το ειχες στο μυαλο σου.. οπως και να εχει θεωρω οτι μια χαρα θα μπορεσεις να κανεις παιδακι..  μην αγχωνεσαι αδικα και στεναχωριεσαι.. ευτυχως η ιατρικη εχει προχωρησει παρα πολυ και θα γινουν ολα σιγα σιγα.. εμενα δεν με εβαλε καν να κανω αμη και ειμαι και 38 χρ.. φανταζομαι ειναι αυτο που λεει η MyNa επειδη η fsh μου ειναι πολυ καλη να μην χρειαζεται να κανω αμη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Τι να κάνουμε.. κι εγώ αύριο είμαι για ένα 200αρι σίγουρα. Έχω κυστική, προγεννητικό, καμπύλη ζαχάρου, καλλιέργεια κλπ κλπ μια σελίδα ολόκληρη εξετάσεις. Εντωμεταξυ για την κυστική ίνωση αλλα μικροβιολογικά εδώ στην πόλη δέχονται και τη συνταγή του εοππυ και αφαιρούν τα 50€ από τον πλήρη έλεγχο κι άλλα μου είπαν ότι είναι στάνταρ η τιμή είτε έχεις συνταγή για ένα μέρος των μεταλλάξεων είτε όχι. Και πες ότι βγαίνει ότι είμαι φορέας σε  ένα ποσοστό μεταλλάξεων, τι γίνεται μετά??? 

Κι εγώ περιμένω αποτελέσματα κυστικής. Έχω κάνει αυτή για όλες τις μεταλλάξεις.

Αν βγεις θετική σε κάποια, μετά κάνει και ο άντρας σου την εξέταση και αν έχει και αυτός κάποια μετάλλαξη μιλάτε με γενετιστή να σας πει αν η μετάλλαξη που έχεις εσύ σε συνδυασμό με τη μετάλλαξη που έχει αυτός έχουν κίνδυνο για νόσο. Αν έχουν, τότε κάνεις αμνιοπαρακέντηση (όταν έρθει η ώρα) να δεις αν το μωρό νοσεί (25%), είναι φορέας αλλά υγιές (50%) ή είναι υγιές χωρίς να φέρει κάποια μετάλλαξη (25%). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλή εβδομάδα πίσω στη δουλεια!!! 
 

Εκανα κ τις εξετάσεις αίματος σήμερα τις ορμονικές ελπίζω ολες να πάνε καλά!! Αγχώθηκα λίγο…πλήρωσα και 300 ευρώ 😬😬😬 αλλά άντε τι να κάνω; Μια φορά θα τις κάνω…! Την σαλπιγγογραφια θα την αφήσω για τον άλλον μήνα γιατί δε βολεύουν κ οι μερες…! 

Καλα αποτελεσματα Ραφαελα μου!!! Ποτε θα τα παρεις;; Τελικα σε ποιες ημερες του κυκλου εκανες τις εξετασεις;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Τώρα που τις ξανά βλέπω αλήθεια με έπιασαν τα κλάματα!!! Δεν είμαι καθόλου καλά!! Πιο πολύ για την ΑΜΗ τα αλλά βελτιώνονται με αγωγή… διάβασα κ αλλες κοπελες με χαμηλή ΑΜΗ και απογοητεύτηκα κλαίω σαν χαζή έγιναν τα μάτια μου μαύρα απ την μάσκαρα…

Σε καταλαβαίνω! Κι εγώ έτσι θα αντιδρούσα. Να σκέφτεσαι, όμως, ότι είσαι τυχερή που έχεις βρει τον άνθρωπό σου σε αυτή την ηλικία και είσαι ακόμα νέα. Επίσης ότι δεν κρίνεται μόνο από την ΑΜΗ, αλλά από ένα σύνολο παραγόντων. Η ΑΜΗ σου θα ήταν σοβαρό πρόβλημα, αν ήσουν ακόμα μόνη σου, ή αν δεν ήθελες ακόμα να κάνεις παιδιά και ήθελες να κάνεις σε μεγάλη ηλικία. Έχει συμβεί να βγει πολύ κακή η ΑΜΗ σε φίλη μου σε ηλικία 26-27 ετών και χωρίς σύντροφο. Αυτή έκανε διέγερση και κράτησε ωάρια σε κατάψυξη, ώστε να μην την επηρεάζει η πίεση του χρόνου στις επιλογές της. Δεν της είπε κανείς ότι έχει πρόβλημα και δε θα μπορεί να συλλάβει, απλά ότι δεν έχει όλο το χρόνο μπροστά της όπως άλλα άτομα στην ηλικία της, να γνωρίσει κάποιον, να τον ερωτευτεί, να προχωρήσει ομαλά η σχέση και μετά να αποφασίσουν μαζί πότε θέλουν να κάνουν οικογένεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Τώρα που τις ξανά βλέπω αλήθεια με έπιασαν τα κλάματα!!! Δεν είμαι καθόλου καλά!! Πιο πολύ για την ΑΜΗ τα αλλά βελτιώνονται με αγωγή… διάβασα κ αλλες κοπελες με χαμηλή ΑΜΗ και απογοητεύτηκα κλαίω σαν χαζή έγιναν τα μάτια μου μαύρα απ την μάσκαρα…

Γειά σου Ραφαέλα! Κοίτα έχεις δίκιο ότι η αμη είναι χαμηλή (βγαίνει 0.6 ng). Όμως έχεις σούπερ fsh κ καλό ratio με την LH που σημαίνει ότι ορμονικο είσαι καλά. Όντως συνήθως σημαίνει λίγα ωοθυλακια όμως εσύ θες 1... Για να καταλάβεις εγώ είχα τιμές σαν εσένα σε fsh, lh κ αμη πιο χαμηλή (0.3ng / 2.1pmol στα 37 μου) κ όπως έχω γράψει έδινα κ ωάρια πολλα. Επειδή είσαι κ μικρή νομίζω θα είναι ποιοτικά τα ωάρια σου όποτε μην σε ανησυχεί. Νομίζω πιο πολύ την προλακτινη δες! Επίσης νομίζω ότι το ca125 δείχνει κ σε ένα βαθμό ενδομητριωση, μήπως υπάρχει κάτι κ για αυτό; ίσως ξέρει πιο πολλά το @lactaki σχετικά.

Νομίζω βασικά πρέπει να ρυθμίσεις την προλακτινη. Η αμη θα σε αγχωνε αν ήθελες για κάποιο λόγο να περιμένεις, εσύ από τη στιγμή που προσπαθείς ήδη είσαι οκ... Συζήτησε τα με το γιατρό. Εμένα μου είχε πει ότι η αμη από μόνη της δε λέει κάτι όμως μιας κ πάλευα ήδη ένα χρόνο (κ λίγο παραπάνω) κ ήμουν κ 37 να μη χάσω χρόνο. Εσύ έχεις άλλα περιθώρια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...