Μετάβαση σε περιεχόμενο

ονομασία μωρού βοηθεια.


marialena2020

Recommended Posts

Γεια σας λατρεμένες μου. Ευχομαι καλή χρονιά να εχουμε και να πανε ολα καλα ❤️ 

Εχει γινει ενα μεγαλο μπερδεμα με το μικρούλι μας. Ενώ λέγαμε ότι σαν ευχαριστώ θα βγάζαμε το μωράκι κάτι σχετικό με τον Αρχ.Μιχαήλ σαν δευτερο ή πρώτο όνομα σαν ένδειξη εκτίμησης πχ ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ , καταλάβαμε ότι το ΑΓΓΕΛΟΣ ίσως να είναι πιο γενικό και οχι αποκλειστικό για τον Αρχ.Μιχαήλ. Ομως δεν θελουμε σαν Δευτερο το Μιχαήλ γιατί θα ακούγεται σαν επίθετο και δεν το θέλουμε. Επίσης δέν θα τον φωνάζουμε ποτε Ανδρέα-Μιχαήλ ελα εδώ. Ενω το Ανδρέα Αγγελε θα το λέμε πιστέυω. Eχω μεγάλη απορία έτυχε κάποια απο εσάς να ακούσει για μωράκι να είναι Αγγελος εξαιτίας του Αρχάγγελου Μιχαήλ? Πραγματικά νιώθω οτι είναι εντάξη και ότι μιας και γιορτάζει στις 8 Νοεμβρίου τοτέ είναι οκ.. αλλά δεν ξέρω θα αισθανθώ καλύτερα αν ξέρω πως έγινε και απο κάποια άλλη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μηπως να βάλετε σαν δεύτερο Ταξιάρχης που παραπέμπει μόνο στον αρχάγγελο Μιχαήλ? Απλα δεν ξέρω αν είναι τοσο ωραίο να το λέτε. Αν είναι δευτερο απλά μπορείς να το τιμάς και να τον γιορτάζεις εσύ εκείνη την ημέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το θέλουμε ο΄ύτε το ταξιαρχης.. να σου πω γιατι. Γιατί οταν τον φωνάζω θέλω να τα λέμε και τα δύο. Και σαν να και δεν μου βγενει Ανδρεα Ταξιάρχη . Το Ανδρεα Μιχαήλ μου θυμίζει επίθετο.. για αυτό είπα Ανδρεα-Αγγελο μιας και θα μας βγενει πιο καλα και θα ακούγετε.. Και αν τον βαφτήσουμε και στην εκκλησία του Αρχάγγελου και γιορτάζει μόνο 8 Νοεμβρίου ισως σκευτικα θα είναι κατι.. Παρα να μην βγεί καθόλου.. αχχχ δεν ξερω.. :( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η marialena2020 είπε:

Δεν το θέλουμε ο΄ύτε το ταξιαρχης.. να σου πω γιατι. Γιατί οταν τον φωνάζω θέλω να τα λέμε και τα δύο. Και σαν να και δεν μου βγενει Ανδρεα Ταξιάρχη . Το Ανδρεα Μιχαήλ μου θυμίζει επίθετο.. για αυτό είπα Ανδρεα-Αγγελο μιας και θα μας βγενει πιο καλα και θα ακούγετε.. Και αν τον βαφτήσουμε και στην εκκλησία του Αρχάγγελου και γιορτάζει μόνο 8 Νοεμβρίου ισως σκευτικα θα είναι κατι.. Παρα να μην βγεί καθόλου.. αχχχ δεν ξερω.. :( 

Θα σου έλεγα να το βαφτίσεις όπως σου αρέσει εσένα καλύτερα... Να είμαι ειλικρινής πιστεύω ότι όταν το παιδί μεγαλώσει λίγο κ πάει σχολείο αργά ή γρήγορα το 2ο όνομα θα εγκαταλειφθει γιατί θα είναι πιο εύκολο να τον φωνάζουν με το ένα... Οπότε δώσε αυτό που σου αρέσει περισσότερο κ θα το χρησιμοποιείς τουλάχιστον εσυ με ευκολία! 

Από εκεί κ πέρα για το θρησκευτικο θέμα δεν είμαι κ η πιο κατάλληλη να απαντήσω αλλά στο μυαλό μου δεν τίθεται θέμα... Κανείς ήδη κάτι να τιμήσεις το τάμα σου, δεν είναι δοσοληψια να βγει ο μετρητής αν έδωσες πολύ ή λίγο... Οπότε για μένα με το Άγγελος είσαι μια χαρά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...