Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβόλιο covid


maraki1989

Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα. Σας γράφω ύστερα από την δυσάρεστη εμπειρία μια παλίνδρομης και αφού πέρασαν 4 μήνες. Δεν έχω κάνει ακόμα το εμβόλιο καθώς φοβόμουν πολυ ύστερα από περιστατικό θανάτου μετά από εμβολιασμό στην οικογένεια και είπα να το αφήσω για πιο μετά. Όμως βλέπω ότι γίνεται ο κακός χαμός και δεν θέλω να ρισκάρω να μείνω έγκυος ανεμβολιαστη. Και ο γιατρός μου ήδη από το καλοκαίρι με παροτρυνε να το κάνω. Εσείς πιο εμβόλιο κάνατε και επίσης αφήσατε κάποιο διάστημα για να ξεκινήσετε τις προσπάθειες μετά τον εμβολιασμό σας; σας ευχαριστω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου! 

Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια σου! 

Είναι λογικό να φοβάσαι μετά από κάτι τέτοιο! Εδώ εμείς που δεν ζήσαμε κάτι παρόμοιο και μέχρι να πάρω την απόφαση δεν ξέρω κι εγώ τι είχε περάσει από το μυαλό μου.

Κι εγώ είχα μια παλινδρομη πριν ένα χρόνο και τώρα το έκανα στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης και έκανα της Pfizer, δεν παρουσίασα κανένα απολύτως σύμπτωμα, δεν πόνεσε ούτε το χέρι μου, ούτε στην πρώτη, αλλά ούτε και στην δεύτερη δόση. Γενικά συστήνουν τα mRNA σε περιπτώσεις εγκυμοσύνης ή μελλοντικής εγκυμοσύνης από ότι έχω καταλάβει... επίσης ξαδέρφη μου έκανε το εμβόλιο και μετά έμαθε ότι είναι έγκυος και όλα εξελίσσονται τέλεια. 

Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα θεωρώ πως καλό θα ήταν να γίνει. Γιατί μην ξεχνάς το ανοσοποιητικό μιας εγκύου είναι αρκετά πεσμένο. 

Εγώ μετάνιωσα που δεν το είχα κάνει πιο νωρίς και αναγκαστικά το έκανα μέσα στην εγκυμοσύνη και είχα αρκετό άγχος να μην συμβεί κάτι με την μπέμπα μου! Αλλά δόξα τω θεώ σήμερα που έκανα τον υπέρηχο μετά 10 μέρες μετά την δεύτερη δόση η μικρούλα νμου μεγαλώνει κανονικότατα και όλα είναι τέλεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα. Σας γράφω ύστερα από την δυσάρεστη εμπειρία μια παλίνδρομης και αφού πέρασαν 4 μήνες. Δεν έχω κάνει ακόμα το εμβόλιο καθώς φοβόμουν πολυ ύστερα από περιστατικό θανάτου μετά από εμβολιασμό στην οικογένεια και είπα να το αφήσω για πιο μετά. Όμως βλέπω ότι γίνεται ο κακός χαμός και δεν θέλω να ρισκάρω να μείνω έγκυος ανεμβολιαστη. Και ο γιατρός μου ήδη από το καλοκαίρι με παροτρυνε να το κάνω. Εσείς πιο εμβόλιο κάνατε και επίσης αφήσατε κάποιο διάστημα για να ξεκινήσετε τις προσπάθειες μετά τον εμβολιασμό σας; σας ευχαριστω! 

Εγώ κορίτσι μου έκανα Pfizer το καλοκαίρι και μετά ξεκινήσαμε την προσπάθεια της εξωσωματικής τον Οκτώβριο. Εγώ προσωπικά να σου πω την αλήθεια δεν σκεφτόμουν ότι θα επηρεάσει κάπως το αποτέλεσμα, ο άντρας μου το φοβόταν πολύ και ακόμη καμία φορά λέει μη με επηρεάσει μακροπρόθεσμα. Η προσπάθεια πάντως πέτυχε με την πρώτη, βάλαμε και πολλές βλαστοκυστες στην κατάψυξη και τώρα είμαι έγκυος σε δύο μικρουλικα εμβρυακια. Οπότε, το μόνο που θα σου πω είναι να κάνεις ότι λέει η καρδούλα σου και ότι βγαίνει από μέσα σου. Αν φοβάσαι και δεν θέλεις να το κάνεις εγώ το θεωρώ απόλυτα σεβαστό, φυλαξου όμως παρά πάρα πολύ. Ο γιατρός σήμερα που πήγα για υπέρηχο μου είπε να μη βγαίνω καθόλου έξω. Κρίμα δεν θα ταν να κολλήσω, να νοσησω και να χάσω τα μωράκια? Οπότε μέσα στο σπίτι όσο περισσότερο μπορώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου,εγώ έκανα την πρώτη δόση της pfizer 27/11και την δεύτερη δόση στις 20/12, έλα όμως που είχα μέρες καθυστέρηση και μια μέρα πριν πάω είχα θετικό τεστ,οπότε μίλησα με τη γιατρό μου και με προέτρεψε να κάνω κ την δεύτερη δόση...τώρα έκανα σωστά λάθος ;δε ξέρω....

Κανε ο,τι νομίζεις πως θα σε ηρεμησει,  κάθε σου απόφαση είναι σεβαστή!

Με το καλό σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/12/2021 at 6:59 ΜΜ, ο/η maraki1989 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα. Σας γράφω ύστερα από την δυσάρεστη εμπειρία μια παλίνδρομης και αφού πέρασαν 4 μήνες. Δεν έχω κάνει ακόμα το εμβόλιο καθώς φοβόμουν πολυ ύστερα από περιστατικό θανάτου μετά από εμβολιασμό στην οικογένεια και είπα να το αφήσω για πιο μετά. Όμως βλέπω ότι γίνεται ο κακός χαμός και δεν θέλω να ρισκάρω να μείνω έγκυος ανεμβολιαστη. Και ο γιατρός μου ήδη από το καλοκαίρι με παροτρυνε να το κάνω. Εσείς πιο εμβόλιο κάνατε και επίσης αφήσατε κάποιο διάστημα για να ξεκινήσετε τις προσπάθειες μετά τον εμβολιασμό σας; σας ευχαριστω! 

χρονια πολλα!εγω εμβολιαστηκα τις 2 δοσεις πριν την εμβρυομεταφορα! κ τωρα που ειμαι σχεδον 4,5 μηνων εκανα κ την τριτη δοση!...ειναι επικινδυνο να μινεις ανεμβολιαστη,εξαλλου οταν μεινεις εγκυος θα παρει αντισωματα απο εσενα το μωρο! σκεψου το!εγω παντως ειμαι καλα !σου ευχομαι τα καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/12/2021 at 6:59 ΜΜ, ο/η maraki1989 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα. Σας γράφω ύστερα από την δυσάρεστη εμπειρία μια παλίνδρομης και αφού πέρασαν 4 μήνες. Δεν έχω κάνει ακόμα το εμβόλιο καθώς φοβόμουν πολυ ύστερα από περιστατικό θανάτου μετά από εμβολιασμό στην οικογένεια και είπα να το αφήσω για πιο μετά. Όμως βλέπω ότι γίνεται ο κακός χαμός και δεν θέλω να ρισκάρω να μείνω έγκυος ανεμβολιαστη. Και ο γιατρός μου ήδη από το καλοκαίρι με παροτρυνε να το κάνω. Εσείς πιο εμβόλιο κάνατε και επίσης αφήσατε κάποιο διάστημα για να ξεκινήσετε τις προσπάθειες μετά τον εμβολιασμό σας; σας ευχαριστω! 

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω...Και γω μέχρι να το κάνω...περνούσαν όλα στο μυαλό μου από το ότι θα μου συμβεί κάτι μέχρι ότι δε θα μπορώ να μείνω έγκυος!!Φυσικά ο γιατρός ήταν ξεκάθαρος ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα κ να προχωρήσω άφοβα...κ έτσι έκανα κ τις δύο δόσεις λίγο πριν τις γιορτές φοβούμενη λ το χαμό που γίνεται...Αυτό το μήνα θα κάνω κ την εμβρυομεταφορα!!Και αναμένω εξελιξεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Anna0912 είπε:

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω...Και γω μέχρι να το κάνω...περνούσαν όλα στο μυαλό μου από το ότι θα μου συμβεί κάτι μέχρι ότι δε θα μπορώ να μείνω έγκυος!!Φυσικά ο γιατρός ήταν ξεκάθαρος ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα κ να προχωρήσω άφοβα...κ έτσι έκανα κ τις δύο δόσεις λίγο πριν τις γιορτές φοβούμενη λ το χαμό που γίνεται...Αυτό το μήνα θα κάνω κ την εμβρυομεταφορα!!Και αναμένω εξελιξεις....

Εγώ έκανα τη πρώτη δόση 1/8 τη δεύτερη δόση 21/8 pfizer και 18/9 εμβρυομεταφορα και τώρα είμαι 5 μηνών έγκυος 🤰

Μην φοβάσαι ότι δεν θα μείνεις έγκυος λόγω του εμβολίου.. @maraki1989

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά κορίτσια μου γλυκά! Σας ευχαριστώ όλες σας πάρα πολυ για τον χρόνο που αφιερώσατε για να μου απαντήσετε! Ειλικρινά με βοηθήσατε πολυ! Εύχομαι τα καλυτερα στην κάθε μια σας ξεχωριστά! Όσες δεν είστε μανούλες να γίνετε σύντομα με το καλό και σε όλες τις εγκυουλες με το καλό κρατήσετε στην αγκαλιά σας τον πολυτιμο θησαυρό σας! 😍😍 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...