Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βλεμματικη επαφή


lilaki15

Recommended Posts

Εχω ενα μπέμπη 9 εβδομαδων κ εχω πολυ άγχος. Δεν με κοιτα αρκετά στα μάτια η πολλές φορές ενώ νομίζουμε ότι μας κοιτάει τελικά όταν φεύγουμε από μπροστά του καταλαβαίνω ότι το βλεμμα του ειναι ψιλοχαμενο. Κρατάει την επαφή μαξ 3-4 δευτερόλεπτα συνεχόμενα μόνο κ αυτό κάποιες φορές. Έχω διαβάσει διαφορα κακα στο ίντερνετ, θα ήθελα τη γνώμη σας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/12/2021 at 3:16 ΜΜ, ο/η lilaki15 είπε:

Εχω ενα μπέμπη 9 εβδομαδων κ εχω πολυ άγχος. Δεν με κοιτα αρκετά στα μάτια η πολλές φορές ενώ νομίζουμε ότι μας κοιτάει τελικά όταν φεύγουμε από μπροστά του καταλαβαίνω ότι το βλεμμα του ειναι ψιλοχαμενο. Κρατάει την επαφή μαξ 3-4 δευτερόλεπτα συνεχόμενα μόνο κ αυτό κάποιες φορές. Έχω διαβάσει διαφορα κακα στο ίντερνετ, θα ήθελα τη γνώμη σας 

Να σου ζήσει το μωράκι σου. Θεωρώ πως είναι πολυ μικρό ακόμα για να βλέπεις τέτοια.. Τόσο μικρουλια κοιμουνται, ξυπνάνε.. Δε βλέπουν  καν κανονικά ποσο μάλλον να επικεντρωνονται πολυ ώρα σ ενα σημείο... Μην αγχώνεσαι κ απόλαυσε το μωράκι σου. Βέβαια μεγαλώνοντας μπορείς να το παρατηρεις κ αν αντιληφθείς κάτι να δράσεις.. Αλλά προς το παρον χωρίς να ειμαι γνωστης νομίζω πως είναι φυσιολογικο από μια σταλιά μωράκι! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 11/12/2021 at 3:16 ΜΜ, ο/η lilaki15 είπε:

Εχω ενα μπέμπη 9 εβδομαδων κ εχω πολυ άγχος. Δεν με κοιτα αρκετά στα μάτια η πολλές φορές ενώ νομίζουμε ότι μας κοιτάει τελικά όταν φεύγουμε από μπροστά του καταλαβαίνω ότι το βλεμμα του ειναι ψιλοχαμενο. Κρατάει την επαφή μαξ 3-4 δευτερόλεπτα συνεχόμενα μόνο κ αυτό κάποιες φορές. Έχω διαβάσει διαφορα κακα στο ίντερνετ, θα ήθελα τη γνώμη σας 

Κ εγώ πιστεύω ότι είναι πολύ μικρό για να καταλάβεις όπως λέει κ @lactaki. Νομίζω μετά τους 2 μήνες αρχίζουν να εστιάζουν καλύτερα. Κάθε παιδάκι κ διαφορετικό βέβαια. Μην αγχώνεσαι. Εγω έχω έναν μπεμπη 2μιση μηνών κ όταν είχαμε ραντεβού για το 1ο εμβόλιο στους 2 μηνες μ είπε ο παιδίατρος σιγά σιγά θα αρχίσει να έχει κ βλεμματικη επαφή όταν θα σε βλέπει θα χαμογελάει ή όταν θα βλέπει το μπουκάλι μ είπε θα χαίρεται. Άσχετα που εμένα όταν βλέπει το μπουκάλι κλαίει γιατί είναι ολιγοφαγος. Θα δεις θα μεγαλώσει κ τα κατακτήσει όλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας βρισκόμαστε στις 8 εβδομάδες και έχω την ίδια απορία. Επίσης κοιτάει φωτεινά σημεία συνεχώς αλλά όταν έχω ένα παιχνιδάκι μπροστά του και το κουνάω δεν το ακολουθεί με το βλέμμα του να ανησυχήσω ; Αν μπορεί κάποια μαμά ας με βοηθήσει. (Γιατί έχω διαβάσει πολλά και εχω αγχωθεί) 

Γενικά γελάει συνεχώς βγάζει φωνούλες όταν τον γυρίζω μπρούμυτα βάζει τα χεράκια του στο στομα αντιδρά σε ότι δεν του αρέσει κάποιες φορές μας ακολουθεί με το βλέμμα αλλά πολύ σπάνια ! Οι συμβουλές σας ειναι απαραίτητες ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα

Βρε κορίτσια 8 και 10 εβδομάδων δεν βλέπουν καν καλά καλά τι βλεμματική επαφή να έχουν ; Και το κυριότερο ερώτημα είναι για πόση ώρα; Γιατί κάθεστε και γκουγλαρετε τα πάντα και ανησυχείτε με το παραμικρό; Γιατί το κάνετε αυτό στον εαυτό σας ; Και το λέω εγώ που έχω μπει σε αυτό το τρυπακι αλλά το κατάλαβα εγκαίρως. 

Είναι πολύ νωρίς για να φανεί το οτιδήποτε και να μας ανησυχήσει. Επίσης κάθε παιδί έχει δικό του Ρυθμό ανάπτυξης και τώρα και γενικά . Άλλα κάνουν πιο νωρίς άλλα πιο αργά , άλλα πιο πολύ και άλλα πιο λίγο.. αυτό κρατήστε το γενικά και μην συγκρίνετε αλλά μωράκια με το δικό σας ! 

Τον οποιοδήποτε προβληματισμό καλό είναι να την συζητάτε με τον παιδίατρο για να νιώθετε περισσότερη ασφάλεια αν και αν συντρέχει λόγος ανησυχίας κατά πάσα πιθανότητα θα το καταλάβει πρώτος εκείνος. 

Να σου ζήσει το μωράκι σου και συγνώμη αν νιώσεις ότι κάνω επίθεση , δεν έχω τέτοια πρόθεση. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα

Βρε κορίτσια 8 και 10 εβδομάδων δεν βλέπουν καν καλά καλά τι βλεμματική επαφή να έχουν ; Και το κυριότερο ερώτημα είναι για πόση ώρα; Γιατί κάθεστε και γκουγλαρετε τα πάντα και ανησυχείτε με το παραμικρό; Γιατί το κάνετε αυτό στον εαυτό σας ; Και το λέω εγώ που έχω μπει σε αυτό το τρυπακι αλλά το κατάλαβα εγκαίρως. 

Είναι πολύ νωρίς για να φανεί το οτιδήποτε και να μας ανησυχήσει. Επίσης κάθε παιδί έχει δικό του Ρυθμό ανάπτυξης και τώρα και γενικά . Άλλα κάνουν πιο νωρίς άλλα πιο αργά , άλλα πιο πολύ και άλλα πιο λίγο.. αυτό κρατήστε το γενικά και μην συγκρίνετε αλλά μωράκια με το δικό σας ! 

Τον οποιοδήποτε προβληματισμό καλό είναι να την συζητάτε με τον παιδίατρο για να νιώθετε περισσότερη ασφάλεια αν και αν συντρέχει λόγος ανησυχίας κατά πάσα πιθανότητα θα το καταλάβει πρώτος εκείνος. 

Να σου ζήσει το μωράκι σου και συγνώμη αν νιώσεις ότι κάνω επίθεση , δεν έχω τέτοια πρόθεση. 

 

Κορίτσι μ ευχαριστώ πολύ αλήθεια καμία επίθεση το βλέπω σαν ταρακούνημα να συνέλθω π σκέφτομαι συνεχώς βλακείες σε ευχαριστώ γ αυτά π μ ανέφερες και εγώ νομίζω είναι μικρός ακόμα και είμαι υπερβολική σε ευχαριστώ και πάλι !!! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,  

Το βαφτιστήρι μου είναι 19μηνων και δεν έχει μιλήσει.. Είναι ανήσυχη και γκρινιάζει χωρίς λόγο,ενώ με ανησυχεί που όταν της δείχνουμε να εστιάσει σε ένα παιχνίδι "είναι στον κόσμο της" και δεν μας ακούει σε αυτό που της δείχνουμε. Είναι φυσιολογικό; Η παιδίατρος είπε για την ομιλία να μην ανησυχούμε και ότι το παρακολουθούμε και ρώτησε αν εκτελεί εντολες το παιδί. Οι παιδίατροι είναι πάντα κατάλληλοι όσον αφορά την ανάπτυξη του παιδιού; Μηπως πρέπει να δει αναπτυξιολογο;Δε ξέρω πως να το πω στη φίλη μου. Έχετε καμιά ιδέα ή κάποια εμπειρία πάνω σε αυτο; ευχαριστώ!!

Ιωάννα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...