Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βρέφος τηλεόραση


Recommended Posts

Κορίτσια έχω έναν μπέμπη 2 μηνών όλη τη μέρα είμαστε στο σαλονι όπου έχουμε κ την τηλεόραση που παρατήρω ότι θέλει να βλέπει, ακόμα κ οταν τον βάζω ανάποδα γυρίζει το κεφάλι του να δει. Η μόνη λύση είναι να την έχω κλειστή. 

Θηλαζω κ ολη μερα κ δεν έχω τι να κάνω! 

Λέτε ειναι πολυ κακο να κοιτάζει κάποιες φορές? Είναι αρκετά μεγάλη η απόσταση αλλά η τηλεόραση ειναι μεγάλη, όπως σε ένα κοινό σαλόνι. Καταλαβαίνετε. 

Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου κάθε καλό να έχει ❤️❤️❤️
 

Θα πρέπει να αποφεύγεται η οποιαδήποτε χρήση οθόνης ειδικά σε βρέφη μέχρι 2 ετών 

Εκτός του παθολογικού ζητήματος κ των διαταραχών που μπορούν να προκληθούν από την έκθεση σε οθόνες , υπάρχει κ το θέμα της γλωσσικής ανάπτυξης, κ της έννοιας του ερεθίσματος σε περιβαλλοντικά στοιχεία  που σε ηλικία όπως αυτή του μωρού σου είναι πολύ σημαντικά! Πρέπει δλδ να δίνετε ερεθίσματα στο μωράκι σας που είναι πολύ πιο σημαντικά για την πολύπλευρη ανάπτυξη του απ ότι τα χαμένα λεπτά που θα κοιτάξει κάποια οθόνη που ισωσ θα γίνει κ «συνήθεια» αργότερα 
Μεγαλώνοντας υπάρχουν  κ άλλοι παράγοντες που κάνουν την έκθεση της οθόνης απαγορευτική αλλά για να μην μακρηγορώ σας τ έγραψα λίγο περιληπτικά! 

Ψαξτε το λίγο κ σε έρευνες να δεις τα πορίσματα γιατί στις μέρες μας τείνουμε οι γονείς να γινόμαστε πολύ ελαστικοί σ αυτό το θέμα κ αργότερα τρέχουμε κ δεν φτάνουμε (το λέω κ σαν εκπαιδευτικός που βλέπω τα αποτελέσματα όλων αυτών σε παιδιά δημοτικού) 

μπορείτε ενώ θηλάζετε να βάλετε μουσική κ να τραγουδάτε στο μωράκι σας  ή να διαβάζετε ένα βιβλίο αφού έχετε ακουμπήσει το μωρό σε μαξιλάρι θηλασμού για να έχετε ελεύθερα χέρια 

❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η lilaki15 είπε:

Κορίτσια έχω έναν μπέμπη 2 μηνών όλη τη μέρα είμαστε στο σαλονι όπου έχουμε κ την τηλεόραση που παρατήρω ότι θέλει να βλέπει, ακόμα κ οταν τον βάζω ανάποδα γυρίζει το κεφάλι του να δει. Η μόνη λύση είναι να την έχω κλειστή. 

Θηλαζω κ ολη μερα κ δεν έχω τι να κάνω! 

Λέτε ειναι πολυ κακο να κοιτάζει κάποιες φορές? Είναι αρκετά μεγάλη η απόσταση αλλά η τηλεόραση ειναι μεγάλη, όπως σε ένα κοινό σαλόνι. Καταλαβαίνετε. 

Ευχαριστώ 

Καλησπέρα! Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα. Εγώ απλά έκανα το εξής, έβαζα την τιβι σχετικά χαμηλά με υπότιτλους ακόμα κ για ελληνικά προγράμματα κ φρόντιζα να κρατάω το μωρό έτσι ώστε να της είναι δύσκολο να στραφεί προς εκεί να μη βολεύει δλδ. Οκ κάποιες φορές έριξε μερικές ματιές, όμως κ το να κάθομαι να κοιτάω το νταβανι ΟΛΗ μέρα δεν το άντεχα. Σαφώς κ δεν πρέπει ένα μωρό να βλέπει τιβι αλλά όταν μιλάμε για λίγες ματιές σε σύγκριση με το να είσαι κ συ λίγο πιο ανετη δε νομίζω ότι θα γίνει κ κάτι φοβερό. Για μένα ήταν πολύ δύσκολη πίστα η εδραίωση του θηλασμου κ σε νιώθω! Να σου ζήσει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η lilaki15 είπε:

Κορίτσια έχω έναν μπέμπη 2 μηνών όλη τη μέρα είμαστε στο σαλονι όπου έχουμε κ την τηλεόραση που παρατήρω ότι θέλει να βλέπει, ακόμα κ οταν τον βάζω ανάποδα γυρίζει το κεφάλι του να δει. Η μόνη λύση είναι να την έχω κλειστή. 

Θηλαζω κ ολη μερα κ δεν έχω τι να κάνω! 

Λέτε ειναι πολυ κακο να κοιτάζει κάποιες φορές? Είναι αρκετά μεγάλη η απόσταση αλλά η τηλεόραση ειναι μεγάλη, όπως σε ένα κοινό σαλόνι. Καταλαβαίνετε. 

Ευχαριστώ 

Έχω 40 τηλεόραση και μένα το ίδιο είναι η μικρή μου βλέπει τηλεόραση από μακριά επειδή την έχω ανοιχτή εγώ δεν νομίζω ότι είναι κακό κορίτσι μου αλλά απασχόλησε την και με τίποτα άλλο εγώ της βάζω παιχνίδια στο πάτωμα και παίζει ωστε να της αποσπαω την προσοχή εσένα είναι πολύ μικρούλη βέβαια παρτου ένα γυμναστήριο να δίνει εκεί την προσοχή του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβως τα ιδια κι εγω!!Απο 2 μηνων ειχα τον ιδιο προβληματισμο,αλλα τι να εκανα?Στο τελος δεν ξανασχοληθηκε μαζι της μπορω να πω...Πλεον στους 22 μηνες παντως,ειτε παιζει,ειτε οχι του ειναι παντελως αδιαφορη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...