Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νευρικότητα μωρου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω ένα μωράκι 8 εβδομάδων, την ώρα που θηλάζει ξαφνικά χτυπιέται, μουγκριζει, πιάνει κ αφήνει το στηθος ασταμάτητα. Επίσης τελευταία χτυπιέται πολύ στο πρόσωπο κ εκτός θηλασμού κ εχει κανει ένα σωρό γρατζουνιές, ασε που κάποιες φορές με τα χεράκια του χτυπάει το κεφάλι του με δύναμη. Έχω ανησυχήσει πολύ μ αυτή τη συμπεριφορά. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η lilaki15 είπε:

Καλησπέρα σας, έχω ένα μωράκι 8 εβδομάδων, την ώρα που θηλάζει ξαφνικά χτυπιέται, μουγκριζει, πιάνει κ αφήνει το στηθος ασταμάτητα. Επίσης τελευταία χτυπιέται πολύ στο πρόσωπο κ εκτός θηλασμού κ εχει κανει ένα σωρό γρατζουνιές, ασε που κάποιες φορές με τα χεράκια του χτυπάει το κεφάλι του με δύναμη. Έχω ανησυχήσει πολύ μ αυτή τη συμπεριφορά. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? 

Γειά σου! Να σου ζήσει το μωράκι σου! 

Εμένα η δική μου χτύπαγε το πρόσωπο της σαν να χαστουκιζεται! Ήταν (από ότι κατάλαβα μετά) ο τρόπος της να νανουριστει... Ήταν κάπου 2 με 3 μηνών όταν το παρατήρησα. Τα άλλα που λες τώρα με το θηλασμό. Αυτό το πιάσε άφησε το έκανε όταν είχε χορτάσει ή δεν έβρισκε γάλα κ εκνευρίζοταν στο στήθος. Δοκίμασε να αλλάξεις ίσως στήθος να δεις (μήπως βρει καλύτερη ροή στο άλλο). Κάτι ακόμα... Μήπως κάνει κ το σώμα προς τα πίσω σαν τόξο; όταν θηλάζει εννοώ. Γιατί μπορεί να έχει μικρή παλλινδρομηση κ να πονάει κ για αυτό να είναι τόσο νευρικό. 

Πάντως αν θες να είσαι σίγουρη να τα αναφέρεις όλα αυτά στον παιδίατρο, αν κ ειλικρινά δεν είναι κάτι... Απλα όλες τρελαινομαστς κ παρατηρούμε τα παντα! 

Να σου ζήσει,❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με την @Tokyoγια την παλινδρόμηση 

Επίσης μπορεί να έχει κολικούς, να θέλει να ρευτει ή να μην πιάνει καλά το στήθος και να μην έχει πολύ ροή.

από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι κάτι τον εκνευρίζει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχει επιβεβαιωμενη παλινδρομηση, έχουμε κάνει υπέρηχο ειδικό και φανηκε, δε φαντάστηκα ότι μπορεί να ενοχλείται ενώ τρώει.. Ούτε να ρευτει μπορεί εύκολα κ οταν το κάνει ακούγεται πολύ δυνατά! 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, να σας ζήσουν κ εσάς τα μωρουλια σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η lilaki15 είπε:

Πως μπορώ να καταλάβω αν έχει κολικούς? Πάντως έχει πάρα μα πάρα πολλά αερια

Εάν το μωρό έχει κολικούς θα δεις ότι χτυπάει τα πόδια του επίπονα τινάζει τα χέρια του έντονα κοκκινίζει έντονα από το κλάμα μουγκριζει γενικά το καημένο πονάνε πολύ αν είναι κολικοι θα πρέπει να δεις τι τρως που ενοχλεί το μωρό όχι λαχανικά όσπρια ανθρακούχα ποτά αν όντως έχει κολικούς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...