Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ενδομήτρια κύηση και υγρό


Recommended Posts

Καλημέρα σας! Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και έχω αγχωθει αρκετά. Μετά από πόνους πήγα στο νοσοκομείο, όπου μου είπαν ότι βλέπουν ένα μικρό σάκο μέσα στη μήτρα αλλά και λίγο υγρό απέξω. Τώρα θα μπω στην 5η εβδομάδα. Έχει συμβεί σε κάποια άλλη αυτό; Τι μπορεί να είναι; Ο γιατρός που ήταν εκεί μου είπε ότι προς το παρόν δε φαίνεται κάτι αλλά υπάρχουν σπάνιες περιπτώσεις όπου συνυπάρχει ενδομήτρια και εξωμήτρια κύηση. Με έχει καταβάλει το άγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η elsf είπε:

Καλημέρα σας! Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και έχω αγχωθει αρκετά. Μετά από πόνους πήγα στο νοσοκομείο, όπου μου είπαν ότι βλέπουν ένα μικρό σάκο μέσα στη μήτρα αλλά και λίγο υγρό απέξω. Τώρα θα μπω στην 5η εβδομάδα. Έχει συμβεί σε κάποια άλλη αυτό; Τι μπορεί να είναι; Ο γιατρός που ήταν εκεί μου είπε ότι προς το παρόν δε φαίνεται κάτι αλλά υπάρχουν σπάνιες περιπτώσεις όπου συνυπάρχει ενδομήτρια και εξωμήτρια κύηση. Με έχει καταβάλει το άγχος.

Κορίτσι μου καλησπέρα ! Έχω περάσει εξωμητριο. Είχα καφέ και πόνους όχι πολύ έντονους αλλά σαν περιόδου που έρχονταν και έφευγαν... Μετά έγιναν ήπια πονακια και νόμιζα ότι είναι η μήτρα που μεγαλώνει. Είχα όμως αίμα καφέ συνέχεια στο σκούπισμα που αργότερα έγινε κόκκινο αίμα κανονικό σαν περιόδου σχεδόν και  επίσης η χοριακη μου δεν ανεβαινε όπως έπρεπε... 

Εσύ έχεις αίμα ? Επίσης η χοριακη σου πως είναι ? Πάρε και μια δεύτερη και τρίτη γνώμη !! Εμένα ο τρίτος γιατρός που πήγα βρήκε τι είχα και μου έσωσε τη ζωή ! Οι άλλοι δύο δεν μπορούσαν να δουν καν ότι ήταν εξωμητριο, όχι ότι είναι εύκολο αλλά με αντιμετώπιζαν λες και είχα παλινδρομη κύηση που είναι επικίνδυνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eva29 ευχαριστώ τόσο πολύ που μου απάντησες. Όχι αίμα δεν είχα καθόλου ούτε έχω προς το παρόν. Η χοριακη μου χθες ήταν 2300. Είδαν σάκο μέσα στη μήτρα αλλά μου είπαν ότι είδαν και λίγο υγρό απέξω που δε ξέρουν σε τι μπορεί να οφείλεται. Μπορεί να είναι του οργανισμού αλλά υπάρχει και σπάνια περίπτωση όπου συνυπάρχει η εξωμήτρια και η ενδομήτρια κύηση. Έχεις ξανακούσει κάτι τέτοιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/11/2021 at 7:45 ΜΜ, ο/η elsf είπε:

@Eva29 ευχαριστώ τόσο πολύ που μου απάντησες. Όχι αίμα δεν είχα καθόλου ούτε έχω προς το παρόν. Η χοριακη μου χθες ήταν 2300. Είδαν σάκο μέσα στη μήτρα αλλά μου είπαν ότι είδαν και λίγο υγρό απέξω που δε ξέρουν σε τι μπορεί να οφείλεται. Μπορεί να είναι του οργανισμού αλλά υπάρχει και σπάνια περίπτωση όπου συνυπάρχει η εξωμήτρια και η ενδομήτρια κύηση. Έχεις ξανακούσει κάτι τέτοιο;

Έχεις κάνει επαναληπτική της χοριακης για να δεις αν διπλασιάζεται όπως πρέπει? Η μία τιμή δεν μας λέει κάτι πρέπει να υπάρχει και δεύτερη μέτρηση για να δούμε αν μειώνεται αν αυξάνεται και αν αυξάνεται σωστά και όπως πρέπει.. οπότε κάνε μια αύριο πάλι η μεθαύριο να δεις, φαντάζομαι θα στο έχει πει ο γιατρός να την επαναλάβεις.

Μπορεί να είναι κανένα αιμάτωμα... Μήπως είναι αίμα τι να πω.... Δεν είναι απαραίτητο το να έχεις αιμορραγία μπορεί να μην έχει βρει διέξοδο να βγει έξω... Αν είχες εξωμητριο θα είχες καφέ αίμα ... Αυτό πιστεύω... Πάρε και μια άλλη γνώμη κορίτσι μου....ελπίζω όλα να είναι καλά !! Αναμένω νέα σου ! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου... Δε γνωρίζω τι μπορεί να είναι όμως πέρασα κάτι παρόμοιο στην 6η εβδομάδα κύησης.. Τώρα είμαι στην 7η.. Ειχα ένα πόνο χαμηλά δεξιά κ στον υπέρηχο ο γιατρός μ είπε ότι υπάρχει ελεύθερο υγρό αλλά δεν έδειξε κάποια ανησυχία ούτε μου είπε κάτι πάρα πάνω.. Τώρα 1 βδομάδα μετά ο πόνος μ πέρασε.. Εσένα ο γιατρός τι σου είπε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...