Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξέταση νίκα & βιοψία ενδομητρίου


Futuremommy

Recommended Posts

Σας παρακαλώ διαφωτίστε με. Μόλις είχα αποτυχημένη εμφύτευση (2ρη φορά) με 2 εξαιρετικά έμβρυα. Λόγω της δυναμικής των εμβρύων η γιατρός μου θέλει να το ψάξουμε και πρότεινε να κάνουμε βιοψία ενδομητριου για να δούμε αν υπάρχουν μικρόβια! Έχει κάποια εμπειρία από αυτή τη βιοψία; Επίσης μπορείτε να με διαφωτίσετε σχετικά με το τεστ Νίκα? Είναι διαφορετική εξέταση? Να ζητήσω από την γιατρό μου να κάνουμε και τις 2 εξετάσεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Futuremommy είπε:

Σας παρακαλώ διαφωτίστε με. Μόλις είχα αποτυχημένη εμφύτευση (2ρη φορά) με 2 εξαιρετικά έμβρυα. Λόγω της δυναμικής των εμβρύων η γιατρός μου θέλει να το ψάξουμε και πρότεινε να κάνουμε βιοψία ενδομητριου για να δούμε αν υπάρχουν μικρόβια! Έχει κάποια εμπειρία από αυτή τη βιοψία; Επίσης μπορείτε να με διαφωτίσετε σχετικά με το τεστ Νίκα? Είναι διαφορετική εξέταση? Να ζητήσω από την γιατρό μου να κάνουμε και τις 2 εξετάσεις? 

Εγω μετα απο 2 αποτυχημενες του ζητησα απο μονη να κανουμε Νικά και ειπε καλυτερα να κανουμε endometriome.it δηλ https://www.genlab.gr/eng/endometriome-endometrial-microbiome-analysis/ και θα ημαστε καλλυμενοι.οποτε 340€ πληρωσα κ αποτελεσμα σε 2 βδομαδες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Εγω μετα απο 2 αποτυχημενες του ζητησα απο μονη να κανουμε Νικά και ειπε καλυτερα να κανουμε endometriome.it δηλ https://www.genlab.gr/eng/endometriome-endometrial-microbiome-analysis/ και θα ημαστε καλλυμενοι.οποτε 340€ πληρωσα κ αποτελεσμα σε 2 βδομαδες..

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Αν κατάλαβα σωστά η γιατρός μου πρότεινε την ίδια εξέταση που έκανες και εσυ. Η εξέταση νίκα εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι είναι και τι ακριβώς εξετάζει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Εγω μετα απο 2 αποτυχημενες του ζητησα απο μονη να κανουμε Νικά και ειπε καλυτερα να κανουμε endometriome.it δηλ https://www.genlab.gr/eng/endometriome-endometrial-microbiome-analysis/ και θα ημαστε καλλυμενοι.οποτε 340€ πληρωσα κ αποτελεσμα σε 2 βδομαδες..

Με αυτή την εξέταση βρίσκουμε κάτι διαφορετικό από την υστεροσκοπηση που βλέπει ο γιατρός το ενδομήτριο και αν υπάρχει φλεγμονή; Πχ εγώ που έκανα υστεροσκοπηση και μετά χρειάστηκε να παρω αντιβίωση και να κάνω έγχυση αντιβίωσης, μπορεί να χρειάζομαι και τη βιοψία; Έχω μόλις μια αποτυχημένη προσπάθεια αλλά επειδή ο χρόνος δε μας παίρνει για πειραματισμούς, μήπως να το προτείνω από μόνη μου στο γιατρο μου; Πέρα από το κόστος είναι Κάτι που πονάει; Θα μπορούσε να μου πάρει το δείγμα που χρειάζεται τη μέρα της ωοληψιας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Με αυτή την εξέταση βρίσκουμε κάτι διαφορετικό από την υστεροσκοπηση που βλέπει ο γιατρός το ενδομήτριο και αν υπάρχει φλεγμονή; Πχ εγώ που έκανα υστεροσκοπηση και μετά χρειάστηκε να παρω αντιβίωση και να κάνω έγχυση αντιβίωσης, μπορεί να χρειάζομαι και τη βιοψία; Έχω μόλις μια αποτυχημένη προσπάθεια αλλά επειδή ο χρόνος δε μας παίρνει για πειραματισμούς, μήπως να το προτείνω από μόνη μου στο γιατρο μου; Πέρα από το κόστος είναι Κάτι που πονάει; Θα μπορούσε να μου πάρει το δείγμα που χρειάζεται τη μέρα της ωοληψιας;

Εγω ειχα 2 ετ αποτυχημενες και του ελεγα μετα να μου κανει υστεροσκοπηση σκρατσινγκ και νικά! Μου ειπε οτι δε χρειαζομαι αυτα κ οτι θα ειμαι οκ αν κανουμε μονο το endometriome.( δε το γνωριζα τοτε τι ειναι) οποτε απο απλο υπερηχο κ την εμπειρια του μηπως καταλαβε οτι δεν εχω φλεγμονες κ Απλα θελαμε να αποκλεισουμε τα μικροβια τα οποια δε φαινονται γενικα;;; Ηταν σιγουρος παντως ,,αλλιως σιγουρα θα ηθελε τα 1500 της υστερο (τοσο χρεωνει).ναι ! Κ εγω το εκανα το endometriome την μερα της ωοληψιας με μια μεθη μαζι..αν ποναει χωρις μεθη δε ξερω ,αλλα καποιες κοπελες το εχουν κανει χωρις κ ειπανε οκ πόνεσαν αλλα για 1 λεπτο..εσυ επειδη ειχες φλεγμονη στην υστερο κ πηρες αντιβιωση θεωρω οτι σιγουρα πρεπει να το συζητησεις μαζι του..Κ εγω για αυτο του προτινα διαφορα να μου κανει συνεχως γιατι δεν ειχα χρονο να χανω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έκανα Υστεροσκόπιση και δνε είδε κάτι ή γιατρός. Φαίνονταν όλα καλά! Τώρα μου προτείνει αυτή τη βιοψία ενδομητριου που εγώ δεν είχα ακούσει ποτέ ξανά. Και όταν είχαμε κάνει Υστεροσκόπιση της ζήτησα να κάνουμε όλες τις δυνατές εξετάσεις για να μην σπαταλάμε χρόνο και ενέργεια σε αποτυχημένες προσπάθειες. Νιώθετε και εσείς πόσο δύσκολο μας είναι. Μπορείτε να μου πείτε άλλες εξετάσεις που θεωρείτε ότι θα ήταν καλό να προτείνω στη γιατρό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Futuremommy είπε:

Εγώ έκανα Υστεροσκόπιση και δνε είδε κάτι ή γιατρός. Φαίνονταν όλα καλά! Τώρα μου προτείνει αυτή τη βιοψία ενδομητριου που εγώ δεν είχα ακούσει ποτέ ξανά. Και όταν είχαμε κάνει Υστεροσκόπιση της ζήτησα να κάνουμε όλες τις δυνατές εξετάσεις για να μην σπαταλάμε χρόνο και ενέργεια σε αποτυχημένες προσπάθειες. Νιώθετε και εσείς πόσο δύσκολο μας είναι. Μπορείτε να μου πείτε άλλες εξετάσεις που θεωρείτε ότι θα ήταν καλό να προτείνω στη γιατρό? 

Ακριβως!!! αντραΣ: καρυοτυπος ζευγους, Σπερμοδιαγραμμα ,Καλλιεργεια σπερματος ,κατακερματισμος σπερματος.

γυναικα:ορμονολογικες 3η μερα κυκλου αμη,fsh,Lh,ε2,prg,προλακτικη,καρυοτυπος ζευγους, κυστικη ινωση (κανει ο ενας απο τους 2),σαλπιγγογραφια, πακετο θυροειδή tsh,ft3,ft4,anti-TPO,anti-TG και υπερηχος θυροειδη, καμπυλη ινσουλινης  και καμπυλη σακχαρου,μαστογραφια ή υπερηχος (αναλογα την ηλικια).γενικη αιματος,ομαδα αιματος ,ca125,crp,βιταμινη D,βιταμινη b12 ,φυλικοοξυ,φεριτινη,σιδηρο,ομοκυστεινη,ΑΝΑ,ασβεστιο μαγνησιο κάλιο νάτριο 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...