Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πλακούντας Grade 3, 32η εβδομάδα κύησης


Recommended Posts

Την καλησπέρα μου.

Χθες έκανα Doppler βρισκόμενη στην 32η εβδομάδα κύησης.  Βρέθηκε πλακούντας Grade 3. Δεν είμαι καπνίστρια. Αμνιακα εντός φυσιολογικών ορίων. Και βάρος εμβρύου 1750. Η εμβρυολογος θέλει να με ξαναδεί σε 3 εβδομάδες. Με τη γιατρό μου έχω ραντεβού σε 2. 

Από εμπειρία, μιλάμε ενδεχομένως για πρόωρο τοκετό? Και αν ναι, συνήθως καισαρική?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Eirdio είπε:

Την καλησπέρα μου.

Χθες έκανα Doppler βρισκόμενη στην 32η εβδομάδα κύησης.  Βρέθηκε πλακούντας Grade 3. Δεν είμαι καπνίστρια. Αμνιακα εντός φυσιολογικών ορίων. Και βάρος εμβρύου 1750. Η εμβρυολογος θέλει να με ξαναδεί σε 3 εβδομάδες. Με τη γιατρό μου έχω ραντεβού σε 2. 

Από εμπειρία, μιλάμε ενδεχομένως για πρόωρο τοκετό? Και αν ναι, συνήθως καισαρική?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Τι σημαίνει αυτο; Εμενα στο ντοπλερ που μολις κοιταξα δε γραφει κατι τετοιο.το μονο που γραφει ειναι θεση πλακουντα: οπίσθιος  υψηλος για το ενα μωρο και για το αλλο μωρο πρόσθιος υψηλος .το εκανα 33η εβδομαδα κ το βαρος των μωρων ηταν : 1540 κ 1700

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Eirdio είπε:

Την καλησπέρα μου.

Χθες έκανα Doppler βρισκόμενη στην 32η εβδομάδα κύησης.  Βρέθηκε πλακούντας Grade 3. Δεν είμαι καπνίστρια. Αμνιακα εντός φυσιολογικών ορίων. Και βάρος εμβρύου 1750. Η εμβρυολογος θέλει να με ξαναδεί σε 3 εβδομάδες. Με τη γιατρό μου έχω ραντεβού σε 2. 

Από εμπειρία, μιλάμε ενδεχομένως για πρόωρο τοκετό? Και αν ναι, συνήθως καισαρική?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Με το καλό το μωράκι σου! Όχι απαραίτητα ..., μπορεί να μείνει στάσιμος εκεί για καιρό.,, απλά θέλει παρακολούθηση πιο συχνά .,,, μην αγχώνεσαι.,,, 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Τι σημαίνει αυτο; Εμενα στο ντοπλερ που μολις κοιταξα δε γραφει κατι τετοιο.το μονο που γραφει ειναι θεση πλακουντα: οπίσθιος  υψηλος για το ενα μωρο και για το αλλο μωρο πρόσθιος υψηλος .το εκανα 33η εβδομαδα κ το βαρος των μωρων ηταν : 1540 κ 1700

Νεφέλη είναι η ποιότητα του πλακούντα. Πόσο είναι "νέος" ή "γερασμένος" κ άρα θρέφει καλύτερα ή όχι το μωρό. Συνήθως το θέμα αυτό λύνεται με αντιπικτικες. Εγώ που λόγω θρομβοφιλια έκανα έτσι κ αλλιώς είχα grade 1 κ μου είπαν ότι σίγουρα με βοήθησαν οι ενέσεις. 

@Eirdioθέλει στενή παρακολούθηση για να  βλέπετε πως μεγαλώνει το μωρό. Μπορεί να συνεχίσει την ανάπτυξη του κανονικά πάρα τον πλακούντα! Οπότε κανένας λόγος για πρόωρο τοκετό. Είσαι ήδη 32η οπότε μην ανησυχείς. Θα έλεγα ενημέρωσε το γιατρό σου μήπως κ θέλει να σε δει νωρίτερα από το προγραμματισμένο! Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Νεφέλη είναι η ποιότητα του πλακούντα. Πόσο είναι "νέος" ή "γερασμένος" κ άρα θρέφει καλύτερα ή όχι το μωρό. Συνήθως το θέμα αυτό λύνεται με αντιπικτικες. Εγώ που λόγω θρομβοφιλια έκανα έτσι κ αλλιώς είχα grade 1 κ μου είπαν ότι σίγουρα με βοήθησαν οι ενέσεις. 

@Eirdioθέλει στενή παρακολούθηση για να  βλέπετε πως μεγαλώνει το μωρό. Μπορεί να συνεχίσει την ανάπτυξη του κανονικά πάρα τον πλακούντα! Οπότε κανένας λόγος για πρόωρο τοκετό. Είσαι ήδη 32η οπότε μην ανησυχείς. Θα έλεγα ενημέρωσε το γιατρό σου μήπως κ θέλει να σε δει νωρίτερα από το προγραμματισμένο! Με το καλό! 

ΑααΑα ,  δεν εχω ιδεα δε γραφει κατι στους υπερηχους ,βεβαια εγω χωρις να εχω θρομβοφιλια ή καποιο αλλο θεμα εκανα αντιπηκτική κλεξαν 0,4 καθε μερα ιδια ωρα μεχρι κ 3 βδομαδες μετα τη γεννα !!! Μου ειχε πει η αιματολογος προληπτικα λογω  διδυμης κυησης κ 42 ετων ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου ! 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα ακριβώς το ίδιο θέμα και λίγο νωρίτερα αν θυμάμαι καλά . Εμένα όμως είχε αρχίσει να μειώνεται αρκετά νωρίς το αμνιακό οπότε είχα ήδη λίγο τότε. Είχα κόψει το κάπνισμα έτσι η γυναικολόγος μου υποψιάστηκε θρομβοφιλια και με έβαλε να κάνω εξετάσεις αφότου γέννησα και μετά και είχε δίκιο. Τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου έχω ακόμα grade 0 στην 19 εβδομάδα επειδή κάνω αντιπηκτικες ενέσεις από την αρχή ! 

Για να σου φύγει το άγχος να σου πω ότι γέννησα στις 38+4 . Εγώ βέβαια γέννησα με καισαρική γιατί πέρασαν 24 ώρες που πάλευα και δεν είχα διαστολή. Αλλά ο τοκετός είχε ξεκινήσει αυτόματα .

Οπότε μην αγχώνεσαι, να πηγαίνεις να το παρακολουθείς όσο συχνά πρέπει , έτσι έκανα κι εγώ τις τελευταίες βδομάδες και όλα μια χαρά πήγαν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ μια προς μια.

Δεν τέθηκε ποτέ θέμα θρομβοφιλιας και κατά συνέπεια αντιπηκτικών. 

Από περιέργεια, θα ρωτήσω τη γιατρό μου.

Δεν αγχώνομαι για την προωρότητα.

Οι βδομάδες που βρίσκομαι, είναι ικανοποιητικές.

Αγωνιώ θα έλεγα περισσότερο. 

Είχα έναν υπέροχο πρώτο, φυσιολογικό τοκετό και το ίδιο θα επιθυμούσα και γι αυτόν τον επερχόμενο.

Επιπλέον, δεν έχω ετοιμάσει τι πο τα απολύτως. Θα ξεκινήσω σιγά σιγά και βλέπουμε 

Και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...