Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 17 ώρες, ο/η bella_donna είπε:

Σας έχει δώσει ο γιατρός σας ποτέ κλονιφενη για να σας βοηθήσει να συλλάβετε; Έχει πάρει καμία κοπέλα τέτοια ορμόνη; 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Έχω μείνει δύο φορές έγκυος παίρνοντας κλομιφαινη, συγκεκριμένα χάπια serpafar 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Απαντήσεις

• Καλημέρα , επειδή παρακολουθεί τον σύζυγό μου ο κος Ασβέστης να σου προτείνω να μην κάνεις μόνο σπερμοδιάγραμμα πριν την επίσκεψη γιατί ίσως ζητήσει επιπλέον εξετάσεις στο κέντρο του Λυμπερόπουλου ή όπου θεωρεί εκείνος καλύτερα, οπότε με το ίδιο δείγμα να κάνεις περισσότερα από σπερμοδιάγραμμα. (πχ καλλιέργεια ή/και κατακερματισμό). Επιπλέον αλλάζει και η τιμή ανάλογα το πακέτο εξετάσεων. Δεν είναι κρίμα να πάει τώρα και να ξαναπάει και μετά αν προκύψει κάτι επιπλέον? Καταλαβαίνω οτι θα ήθελες την εξέταση να την έχεις στο ραντεβού σου αλλά εφόσον είναι το πρώτο ραντεβού θεωρώ οτι πρέπει να σας κατευθύνει ως προς τις εξετάσεις. Επίσης να κρατάς και τις δικές σου γιατί ένας βασικός έλεγχος (ορμόνες κλπ) θα γίνει και σε σένα. Φιλικά.
    • καλημέρα! εγώ πιστεύω πως η αγάπη δε λύνει όλα τα προβλήματα.. κι απ' ότι αναφέρεις εσύ, έχετε διάφορες προστριβές. επίσης το γεγονός ότι δε θέλει 2η εξωσωματική είναι σημαντικό, όπως και το ότι "δεν πιστεύει σε αυτά".. δείχνει πολλά για τον χαρακτήρα του... Δεν ξέρω γιατί οδηγηθήκατε στην εξωσωματική και τι πρόβλημα υπάρχει.. αλλά ίσως ο ίδιος να αισθάνεται μειονεκτικά και γι' αυτό να μην θέλει να επαναλάβετε τη διαδικασία.. Σε κάθε περίπτωση αυτά είναι πολύ σοβαρά θέματα για να τα προσπεράσεις και να πεις θα μείνω μαζί του χωρίς να δημιουργήσουμε οικογένεια και χωρίς να προσπαθούμε καν.. Όσο κι αν τον αγαπάς τώρα κάποια στιγμή θα σε κουράσουν όλες αυτές οι διαφωνίες (όπως ήδη σε έχουν κουράσει) και ίσως μετανιώσεις μια τέτοια απόφαση.. Επίσης, για μένα είναι εγωιστικό εκ μέρους του να μην θέλει να προσπαθήσετε 2η φορά για εξωσωματική! Θα ήταν μεγάλο λάθος για μένα λοιπόν να παρατήσεις εσύ το όνειρό σου να γίνεις μητέρα κι αυτός να μην κάνει καμία υποχώρηση. Γενικά σκέψου τι είδους σχέση έχετε κι αν αυτό εσένα σε ικανοποιεί.. Μπορείς να ζήσεις με αυτόν τον άνθρωπο την υπόλοιπη ζωή σου και ίσως χωρίς παιδί;; Μπορείς να δεχτείς τα ελαττώματα του και να είσαι ευτυχισμένη;
    • Εγώ είπα 1 χρόνο να αφήσουμε το χρόνο χωρις εξετάσεις, εκτός από το δικό μου τσεκ απ που κάνω τον χρόνο,  αλλά είναι αυτό που λες και εσυ! Ο γιατρος από την άλλη μου είπε ότι είναι εν μέρη λίγο λαθος να Ξεκινούμε από εξετάσεις γιατί πχ αν βρεθεί κάτι θα στρεσαριστει περισσότερο το ζευγάρι και αυτος έχει δίκιο βέβαια! Βασικά κανεις ότι εσυ νομιζεις! Αλλά στον χρόνο αν δεν σου έρθει καλό είναι να ψαχτείς γιατί τα χρόνια περνούν! 
    • Επειδή έχω δει πως το έχεις ξαναρωτήσει αυτό, λοιπόν για να τα ξεκαθαρίσεις: Στην εμβρυομεταφορά ΔΕΝ μας νοιάζει αν κάνεις ωορρηξία μόνη σου ή αν είναι λεπτό το ενδομήτριο απο πριν, ή αν έχεις σταθερό κύκλο, ή αν εχεις περίοδο με ή χωρίς χάπια! Δεν πειράζει καθόλου.. Οι γυναίκες με πολυκυστικές συνήθως είναι από τις "εύκολες" περιπτώσεις γιατί έχουν πολλά ωάρια και κατά συνέπεια αρκετά έμβρυα.. Εδώ κάνουν εμβρυομεταφορά γυναίκες που είναι σε εμμηνόπαυση και ΔΕΝ κάνουν ποτέ ωορρηξία.. Είτε θα σου δώσει ο γιατρός χάπια για να σου έρθει περίοδος και τη 2η μέρα περιόδου θα σου ξεκινήσει οιστρογόνα (cyclacur δηλαδή) για να χτίσεις ενδομήτριο, θα κάνεις υπερήχους και όταν φτάσει στο επιθυμητό μέγεθος το ενδομήτριο σου θα σου ξεκινήσει προγεστερόνη για 5 μέρες (μιμείται δηλαδή τεχνητά τη φυσική διαδικασία) και μετά θα γίνει η εμβρυομεταφορά Είτε και χωρίς περίοδο θα σου ξεκινήσει cyclacur και θα γίνει η παραπάνω διαδικασία... Οπότε για αυτό ΔΕΝ χρειάζεται να ανησυχείς.. έχεις 8 βλαστοκύστες, μανούλα θα γίνεις. Καταλαβαίνω το άγχος σου φυσικά, αλλά είσαι σε πολύ καλό δρόμο. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς τόσο.. Εφόσον έχεις ελεγχθεί από ενδοκρινολόγο για να είναι όλα οκ (θυροειδής, ινσουλίνη κτλ) είσαι έτοιμη για εμβρυομεταφορά... 
    • Εμένα μου είχε πει να περπατάω από την πρώτη στιγμή και όταν τον ρώτησα αν μου επιτρέπει το κολυμβητήριο, μου απάντησε με ενθουσιασμό: ναι, και μάλιστα μέχρι το τέλος! Έχω βέβαια πολύ καλή εγκυμοσύνη μέχρι στιγμής, οπότε παίζει και αυτό ρόλο.
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...