Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννα στο διαβαλκανικο


EleftheriaF

Recommended Posts

Καλημέρα μανουλες και μελλουσες μανουλες. Γεννησε καποια στο διαβαλκανικο; να μας πει εμπειρίες, αν τν βοηθούσαν αν επιτρέπεται συνοδος και ποσο τς κόστισε. Γτ πηρα καποιες τιμες και μου φαίνονται παρα πολλα τα λεφτα. Αλλα ο γυναικολόγος μου μονο μ αυτην την κλινικη συνεργαζεται. Η' εμπειρίες απο δημοσια νοσοκομεία στη βόρεια Ελλάδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η EleftheriaF είπε:

Καλημέρα μανουλες και μελλουσες μανουλες. Γεννησε καποια στο διαβαλκανικο; να μας πει εμπειρίες, αν τν βοηθούσαν αν επιτρέπεται συνοδος και ποσο τς κόστισε. Γτ πηρα καποιες τιμες και μου φαίνονται παρα πολλα τα λεφτα. Αλλα ο γυναικολόγος μου μονο μ αυτην την κλινικη συνεργαζεται. Η' εμπειρίες απο δημοσια νοσοκομεία στη βόρεια Ελλάδα. 

ΩΧΧΧ! Τι τιμές σου είπαν? και αν επιτρέπεται ποιον έχεις γιατρό? Και εγω εκεί θα γεννήσω, τον Φλεβάρη όμως..
Με το καλό το μωράκι σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lisaki 80 είπε:

ΩΧΧΧ! Τι τιμές σου είπαν? και αν επιτρέπεται ποιον έχεις γιατρό? Και εγω εκεί θα γεννήσω, τον Φλεβάρη όμως..
Με το καλό το μωράκι σου..

Καλησπέρα ευχομαι με το καλο τα μωρακια μας να τα κρατήσουμε αγκαλιά. Κ εγω Ιανουάριο εχω ΠΗΤ. Εχω εξαιρετικό γιατρό τον κ. Αποστολιδη. Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη απλα οι τιμες ειναι για μενα αρκετα υψηλες. Τ κατωτερο δωμάτιο πχ τρικλινο για μενα π ειμαι ασφαλισμενη μονη μ κ οχι στον αντρα μ ξεκιναμε μ 1100 φυσιολογικο και 1550 καισαρική χωρις φυσικά αμοιβη τ  γιατρου μ, τ αναισθησιολογου και του παιδιάτρου. Οποτε φτάνουμε πρπ 3.500 με 4000. Ισως προκυψουν κ παραπανω εξετασεις μ ειπαν. Εσυ ποιον γιατρό εχεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η EleftheriaF είπε:

Καλησπέρα ευχομαι με το καλο τα μωρακια μας να τα κρατήσουμε αγκαλιά. Κ εγω Ιανουάριο εχω ΠΗΤ. Εχω εξαιρετικό γιατρό τον κ. Αποστολιδη. Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη απλα οι τιμες ειναι για μενα αρκετα υψηλες. Τ κατωτερο δωμάτιο πχ τρικλινο για μενα π ειμαι ασφαλισμενη μονη μ κ οχι στον αντρα μ ξεκιναμε μ 1100 φυσιολογικο και 1550 καισαρική χωρις φυσικά αμοιβη τ  γιατρου μ, τ αναισθησιολογου και του παιδιάτρου. Οποτε φτάνουμε πρπ 3.500 με 4000. Ισως προκυψουν κ παραπανω εξετασεις μ ειπαν. Εσυ ποιον γιατρό εχεις; 

1550 για πόσα βράδια; Εγώ καισαρική θα κάνω.. οι γιατροί θα παίρνουν κανένα 1000αρικο, ο αναισθησιολόγος 150-200.. παιδίατρο για εξτρα  εξετάσεις σίγουρα θα χρειαστεί.. έχω τον Γκουτζιούλη, είναι πολύ καλός επίσης.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

1550 για πόσα βράδια; Εγώ καισαρική θα κάνω.. οι γιατροί θα παίρνουν κανένα 1000αρικο, ο αναισθησιολόγος 150-200.. παιδίατρο για εξτρα  εξετάσεις σίγουρα θα χρειαστεί.. έχω τον Γκουτζιούλη, είναι πολύ καλός επίσης.. 

Για 3 ημ. Φυσιολογικά 4 ημ. Καισαρική. Εγω θα ήθελα (εκτος απροόπτου φυσικα) να παω φυσιολογικά. Απο βδομάδα που εχω ραντεβού με τον γιατρό μου θα τον ρωτήσω μηπως γνωρίζει κατι παραπανω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

1550 για πόσα βράδια; Εγώ καισαρική θα κάνω.. οι γιατροί θα παίρνουν κανένα 1000αρικο, ο αναισθησιολόγος 150-200.. παιδίατρο για εξτρα  εξετάσεις σίγουρα θα χρειαστεί.. έχω τον Γκουτζιούλη, είναι πολύ καλός επίσης.. 

Γκουτζιουλης εγγύηση. Γέννησα τον Ιούλιο δίδυμα. Ότι θέλεις με ρωτάς... Με το καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Όπως είπα και στην κοπέλα πιο πάνω γέννησα τον Ιούλιο στο διαβαλκανικό. 1550 η καισαρική για 4 βραδια σε τρίκλινο αλλά με βάλανε σε δίκλινο χωρίς έξτρα επιβάρυνση και χωρίς να το ζητησω. Ο σύζυγός σε επισκέπτεται μόνο τις ώρες του επισκεπτηρίου και έπειτα από rabit test που κοστίζει 20 ευρώ. Και +200 ευρώ ο αναισθησιολογος. Η τιμή του παιδιάτρου είναι μέσα στα 1550 .Γενικα έχω καλές εντυπώσεις και από το νοσοκομείο και από τις μαίες από θέμα βοήθειας. Ότι άλλο θέλετε με ρωτάτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Γκουτζιουλης εγγύηση. Γέννησα τον Ιούλιο δίδυμα. Ότι θέλεις με ρωτάς... Με το καλό.

Είναι εγγύηση το πιστεύω!! Του έχω πολύ εμπιστοσύνη!  Όταν φτάνει η ώρα θα σε ρωτήσω διάφορα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...
στις On 4/9/2021 at 3:07 ΜΜ, ο/η mariamp είπε:

Γεια σας κορίτσια. Όπως είπα και στην κοπέλα πιο πάνω γέννησα τον Ιούλιο στο διαβαλκανικό. 1550 η καισαρική για 4 βραδια σε τρίκλινο αλλά με βάλανε σε δίκλινο χωρίς έξτρα επιβάρυνση και χωρίς να το ζητησω. Ο σύζυγός σε επισκέπτεται μόνο τις ώρες του επισκεπτηρίου και έπειτα από rabit test που κοστίζει 20 ευρώ. Και +200 ευρώ ο αναισθησιολογος. Η τιμή του παιδιάτρου είναι μέσα στα 1550 .Γενικα έχω καλές εντυπώσεις και από το νοσοκομείο και από τις μαίες από θέμα βοήθειας. Ότι άλλο θέλετε με ρωτάτε.

Καλησπέρα κοπελα μ, περιμένουμε απο μερα σε μερα να ερθει ο μπεμπης μας. Να σε ρωτησω καποια πράγματα. Εχουν καποια σιγκεκριμενη πολιτική οταν φευγεις απο τ μαιευτήριο; πχ να παρεις τ μωρο σε αυγο η πορτ μπεμπε η ειναι στην κρίση του καθενος; σ δειχνουν κπ πράγματα σχετικα με την φροντίδα του μωρου; αλλαγμα και μπάνιο; μου ειπαν οτι φευγοντας απο την κλινική σου δινουν καποια προϊόντα για το μωρο. Τ ακριβως περιέχει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/1/2022 at 11:32 ΜΜ, ο/η EleftheriaF είπε:

Καλησπέρα κοπελα μ, περιμένουμε απο μερα σε μερα να ερθει ο μπεμπης μας. Να σε ρωτησω καποια πράγματα. Εχουν καποια σιγκεκριμενη πολιτική οταν φευγεις απο τ μαιευτήριο; πχ να παρεις τ μωρο σε αυγο η πορτ μπεμπε η ειναι στην κρίση του καθενος; σ δειχνουν κπ πράγματα σχετικα με την φροντίδα του μωρου; αλλαγμα και μπάνιο; μου ειπαν οτι φευγοντας απο την κλινική σου δινουν καποια προϊόντα για το μωρο. Τ ακριβως περιέχει; 

Καλημερα και με το καλό το μωράκι σου. Εγώ επειδή γέννησα δίδυμα τα έβαλα σε αυγά λόγω και χώρου στο αυτοκίνητο αλλά η κοπέλα που ήταν στο διπλανό κρεβάτι που είχε ένα μωράκι το πήρε φεύγοντας με καλαθουνα. Δεν σου λένε κάτι πάνω σε αυτό. Εγώ δεν ρωτουσα πολλά πράγματα γιατί θα είχα και την μαμά μου τις πρώτες μέρες στο σπίτι που θα με βοηθούσε αλλά εσύ εννοείται ότι απορία έχεις να τους ρωτάς τα πάντα. Μια μέρα πριν φύγεις σου δίνουν ένα βαλιτσακι με διάφορα πράγματα από frezyderm, σαμπουάν αφρολουτρα κρεμουλες για το κορμάκι του μωρού έχει μπιμπερο κουπόνια για πανες και διάφορα άλλα καλουδια. Αν δεν στα φέρουν εννοείται πως θα τα ζητήσεις. Εμένα μου έφεραν ένα τέτοιο βαλίτσακι και μόλις τους είπα ότι έχω δίδυμα μου έφεραν και άλλο κατευθείαν. Γενικά οι κοπέλες εκεί είναι πολύ εξυπηρετικές και πρόθυμες να σε βοηθήσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/1/2022 at 10:21 ΠΜ, ο/η mariamp είπε:

Καλημερα και με το καλό το μωράκι σου. Εγώ επειδή γέννησα δίδυμα τα έβαλα σε αυγά λόγω και χώρου στο αυτοκίνητο αλλά η κοπέλα που ήταν στο διπλανό κρεβάτι που είχε ένα μωράκι το πήρε φεύγοντας με καλαθουνα. Δεν σου λένε κάτι πάνω σε αυτό. Εγώ δεν ρωτουσα πολλά πράγματα γιατί θα είχα και την μαμά μου τις πρώτες μέρες στο σπίτι που θα με βοηθούσε αλλά εσύ εννοείται ότι απορία έχεις να τους ρωτάς τα πάντα. Μια μέρα πριν φύγεις σου δίνουν ένα βαλιτσακι με διάφορα πράγματα από frezyderm, σαμπουάν αφρολουτρα κρεμουλες για το κορμάκι του μωρού έχει μπιμπερο κουπόνια για πανες και διάφορα άλλα καλουδια. Αν δεν στα φέρουν εννοείται πως θα τα ζητήσεις. Εμένα μου έφεραν ένα τέτοιο βαλίτσακι και μόλις τους είπα ότι έχω δίδυμα μου έφεραν και άλλο κατευθείαν. Γενικά οι κοπέλες εκεί είναι πολύ εξυπηρετικές και πρόθυμες να σε βοηθήσουν.

Ευχαριστώ παρα πολυ. Να σου ζησουν τα παιδακια σ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/9/2021 at 3:02 ΜΜ, ο/η mariamp είπε:

Γκουτζιουλης εγγύηση. Γέννησα τον Ιούλιο δίδυμα. Ότι θέλεις με ρωτάς... Με το καλό.

Και εγω τον γκουτζιουλη εχω.δεν επιτρεπεται συνοδος ολο το 24ωρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/9/2021 at 9:09 ΜΜ, ο/η Lisaki 80 είπε:

1550 για πόσα βράδια; Εγώ καισαρική θα κάνω.. οι γιατροί θα παίρνουν κανένα 1000αρικο, ο αναισθησιολόγος 150-200.. παιδίατρο για εξτρα  εξετάσεις σίγουρα θα χρειαστεί.. έχω τον Γκουτζιούλη, είναι πολύ καλός επίσης.. 

Kαι εγω τον γκουτζιουλη εχω.και λιγο παραπανω παιρνει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/1/2022 at 8:52 ΜΜ, ο/η vaso84 είπε:

Και εγω τον γκουτζιουλη εχω.δεν επιτρεπεται συνοδος ολο το 24ωρο?

Γεια σου. Μόνο τις ώρες επισκεπτηρίου. Μεσημέρι στις 12 και απόγευμα στις 7. Δεν ξέρω όμως αν έχει αλλάξει αυτο από τον Ιούλιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Γεια σου. Μόνο τις ώρες επισκεπτηρίου. Μεσημέρι στις 12 και απόγευμα στις 7. Δεν ξέρω όμως αν έχει αλλάξει αυτο από τον Ιούλιο.

Mπορω να σου στειλω καπως προσωπικο μην?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια. Γεννησα την Κυριακή στο διαβαλκανικο. Το επισκεπτηριο ειναι για μιση ωρα 12-12.3 κ 7-7.3 μονο ο σύζυγος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Καλημέρα. Ναι φυσικα

Μηπως ξερεις και τον τροπο?οπως καταλαβαινεις ειμαι λιγο ασχετη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/1/2022 at 9:44 ΠΜ, ο/η EleftheriaF είπε:

Καλημέρα κοριτσια. Γεννησα την Κυριακή στο διαβαλκανικο. Το επισκεπτηριο ειναι για μιση ωρα 12-12.3 κ 7-7.3 μονο ο σύζυγος 

Στον τοκετό είτε φυσιολογικο είτε καισαρικη αφήνουν το σύζυγο να είναι παρών;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η arg είπε:

Στον τοκετό είτε φυσιολογικο είτε καισαρικη αφήνουν το σύζυγο να είναι παρών;

Ο σύζυγος παρέμεινε μαζι μ στ δωματιο ωδινων καθολη την διάρκεια εως την ώρα του τοκετου. Στον φυσιολογικό π εκανα εγω τν ρωτησαν αν ηθελε ν ειναι μεσα. Εκεινος επέλεξε ν μν ειναι. Οταν γεννησα του το πηγαν εξω να το δει και οταν με ετοιμασαν κ ημουν στην ανάνηψη ηρθε ν μ δει κ ν μ κανει παρεα γτ 2 ωρες σ κρατανε εκει. Στην καισαρική ισχυουν τ ιδια μονο π δν επιτρέπεται να είναι μεσα ο σύζυγος. Συνοδος για αργότερα μονο σ μονόκλινα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνοδος μόνιμος  είναι σε μονόκλινο γενικά.. μπαίνει με ραπιντ και μένει όλες τις μέρες μέσα.. αν βγει,  ξαναμπαινει πάλι με ραπιντ.. 

Οποια  έχει κάνει εξωσωματική στο Διαβαλκανικό (Fivi) έχει καποια έκπτωση.. πχ στην τιμή από 3κλινο σε αναβαθμίζουν σε 2κλινο και στο μονόκλινο έχεις νομίζω ενα 15% κάτι τέτοιο.. θα πάρω να ρωτήσω λεπτομέρειες.. γεννάω τον Φλεβάρη εγώ.. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η vaso84 είπε:

Tι χαρτια σου ζητησανε?

Ταυτοτητες και των 2 γονέων, και iban ολα τ αλλα αυτοματα συμπληρωθηκαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/1/2022 at 10:10 ΜΜ, ο/η EleftheriaF είπε:

Ταυτοτητες και των 2 γονέων, και iban ολα τ αλλα αυτοματα συμπληρωθηκαν

Εκανες και τις εξτρα εξετασεις για το μωρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η vaso84 είπε:

Εκανες και τις εξτρα εξετασεις για το μωρο?

Εγω ζητησα μονο τον ακουστικό έλεγχο σαν επιπλέον. Εκεινοι μ προτειναν αλλη μια εξέταση γ κπς μεταλλαξεις αλλα δν τ εκανα. Γενικά είμαι παρα πολυ ευχαριστημενη. Ειχα ενδοιασμούς αρχικά αλλα ειναι ολοι πολυ συνεργασιμοι κ παντα εκει όλη τη μέρα. Η νεογνολογος περνάει καθε μερα ν ενημερωνει την καθε μανούλα γ τ μωρακι της βαρος ικτερο αν τρωει οτιδηποτε παρατηρει. Οι μαιες οι νοσηλευτριες τουλάχιστον 3 φορες τν μερα ν μας ελεγχουν. Πολυ βοηθητικες κ μ τν θηλασμο. Πολλες μ εδειξαν αλλα μια με βοήθησε πραγματικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...