Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τεστ σπέρματος στο σπίτι


EstellaD

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολ@. Με τον άντρα μου προσπαθούμε εδώ και 6 μήνες να κάνουμε μωράκι. Ελέγχω τις γόνιμες , προσπαθούμε στοχευμενα αλλά τίποτα. Στους 5 μήνες περίπου για να μην αγχωθουμε σκέφτηκα να πάρω τεστ γονιμοτητας και για τους δύο, από αυτά που τα κάνουμε στο σπίτι. Το δικό μου βγήκε θετικό, του άντρα μου αρνητικό. Πήραμε και 2η εταιρία πάλι αρνητικό (δηλαδή κακό το αποτέλεσμα). Έχετε παρόμοια εμπειρία με τεστ στο σπίτι? Τι προτείνετε? 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και εύχομαι με το καλο!!

Δεν έχω ιδέα από τέτοια τεστ να σου πω την αλήθεια αλλά για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στο γιατρό σου και να συζητήσετε όλα τα ενδεχόμενα και τα αποτελέσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα @EstellaD!!

Καλύτερα κορίτσι μου να κάνετε και οι δυο τις εξετάσεις σας. Εσύ τις ορμονολογικές και ίσως σαλπιγγογραφία και ο άντρας σου σπερμοδιάγραμμα. Αν τα τεστ δείχνουν σωστά, κάποιο θέμα ισως υπάρχει με τη γονιμότητα του άντρα σου αλλά μη στηρίζεστε στις ενδείξεις και κάντε εξετάσεις. γενικά καλό θα ήταν να μην το καθυστερήσετε ώστε να κερδίσετε χρόνο και να δείτε πως θα το αντιμετωπίσετε.

Δε θέλω να σε αγχώσω φυσικά.. μπορεί και τα τεστ να μην είναι αξιόπιστα και να αγχωθήκατε τζάμπα. 6 μήνες δεν είναι και τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. εμείς να φανταστείς προσπαθούμε γύρω στους 8 μήνες και τπτ ακόμα. όταν επιστρεψουμε με το καλό απο τις διακοπες μας, θα δρομολογησουμε και τις εξετασεις μας.

Εύχομαι ό,τι καλύτερο και σύντομα με θετικό τεστακι και γεματη κοιλιτσα!!!! 🤞❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα και εύχομαι με το καλο!!

Δεν έχω ιδέα από τέτοια τεστ να σου πω την αλήθεια αλλά για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στο γιατρό σου και να συζητήσετε όλα τα ενδεχόμενα και τα αποτελέσματα

Σε ευχαριστώ πολύ. Εννοείται θα πάω στη γιατρο μου μόλις με το καλό επιστρέψουμε. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι φοβάμαι μην ακούσω είσαστε μικροί ακόμα και μετά από τον 1 χρόνο να ανησυχείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Καλησπέρα @EstellaD!!

Καλύτερα κορίτσι μου να κάνετε και οι δυο τις εξετάσεις σας. Εσύ τις ορμονολογικές και ίσως σαλπιγγογραφία και ο άντρας σου σπερμοδιάγραμμα. Αν τα τεστ δείχνουν σωστά, κάποιο θέμα ισως υπάρχει με τη γονιμότητα του άντρα σου αλλά μη στηρίζεστε στις ενδείξεις και κάντε εξετάσεις. γενικά καλό θα ήταν να μην το καθυστερήσετε ώστε να κερδίσετε χρόνο και να δείτε πως θα το αντιμετωπίσετε.

Δε θέλω να σε αγχώσω φυσικά.. μπορεί και τα τεστ να μην είναι αξιόπιστα και να αγχωθήκατε τζάμπα. 6 μήνες δεν είναι και τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. εμείς να φανταστείς προσπαθούμε γύρω στους 8 μήνες και τπτ ακόμα. όταν επιστρεψουμε με το καλό απο τις διακοπες μας, θα δρομολογησουμε και τις εξετασεις μας.

Εύχομαι ό,τι καλύτερο και σύντομα με θετικό τεστακι και γεματη κοιλιτσα!!!! 🤞❤️

Σε ευχαριστώ πολύ. Εύχομαι και εσείς σύντομα να έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Η αλήθεια είναι ότι μια ζωή ονειρευόμουν να γίνω μητέρα, με τον άντρα μου είμαστε μαζί 12 χρόνια αλλά είμαστε μικροί σε ηλικία (26&28). Τοσο χρόνια κάνεις δεν μας ρωτούσε (αντε πότε θα γίνεται γονείς) τώρα που παντρευτηκαμε και αντιμετωπίζουμε αυτη τη μικρή ταλαιπωρία σαν να τους τσίμπησε μύγα και μας έχουν τρελάνει στις ερωτήσεις και νιώθω απαίσια που δεν μπορώ να απαντήσω αυτό που πραγματικά νιώθω και απλά διαλύομαι μολις είμαι μόνη. Επίσης φοβάμαι πολύ μην πάω στην γυναικολόγο μου και μου πει την απάντηση που διαβάζω ότι δίνουν πολλοί " να περάσει ένας χρόνος και μετά ψάχνεστε "

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η EstellaD είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Εύχομαι και εσείς σύντομα να έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Η αλήθεια είναι ότι μια ζωή ονειρευόμουν να γίνω μητέρα, με τον άντρα μου είμαστε μαζί 12 χρόνια αλλά είμαστε μικροί σε ηλικία (26&28). Τοσο χρόνια κάνεις δεν μας ρωτούσε (αντε πότε θα γίνεται γονείς) τώρα που παντρευτηκαμε και αντιμετωπίζουμε αυτη τη μικρή ταλαιπωρία σαν να τους τσίμπησε μύγα και μας έχουν τρελάνει στις ερωτήσεις και νιώθω απαίσια που δεν μπορώ να απαντήσω αυτό που πραγματικά νιώθω και απλά διαλύομαι μολις είμαι μόνη. Επίσης φοβάμαι πολύ μην πάω στην γυναικολόγο μου και μου πει την απάντηση που διαβάζω ότι δίνουν πολλοί " να περάσει ένας χρόνος και μετά ψάχνεστε "

Κοίτα κορίτσια μου, όσον αφορά στον περίγυρο κι εγώ το ίδιο "τραβάω".. όλοι θέλουν να κάνω παιδί και δεν καταλαβαίνουν ότι εμείς το θέλουμε περισσδότερο από εκείνους. στους πιο μακρινούς λέω μια χαζομάρα και στους κοντινούς τους λέω την αλήθεια για να το σταματήσουν (και να νιώσουν και λίγο άσχημα!!). γτ στην τελική δεν τους πέφτει λόγος ποτε θα κάνουμε παιδί. ο καθένας να κοιτάει τη ζωή του.

Όσο για τη γυναικολόγο, επειδή εσύ τραβάς όλο το ζόρι και τη στεναχώρια, να πας αποφασισμένη και αν της πεις ήρθα για να δρομολογήσουμε εξετάσεις. μην της αφήσεις περιθώριο να πει μα μου... άσε που με τα τεστ που κάνατε, ήδη η ψυχολογία του άντρα σου θα έχει πέσει.. δεν είστε για τέτοια τώρα... νέα παιδιά και νιόπαντρα!!! 

Τέλος, επειδή διακρίνω πολυ άγχος (όπως ακριβώς και σ εμένα.. κι εγώ από τον πρώτο μήνα που δεν έμεινα έγκυος, ένιωσα μια απογοήτευση και στεναχώρια λες και προσπαθούσα 1 χρόνο), να προσπαθήσεις να το μετριάσεις. γτ μπορεί να είναι όλες οι εξετάσεις τέλειες (στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 🙏🙏) και λόγω άγχους να μην έχεις συλλάβει ακόμη. απασχόλησε λίγο το μυαλό σου με άλλα πράγματα όοοοοοσο γίνεται (τα λέω σ εσενα για να τα ακούω κι εγώ..)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η EstellaD είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Εννοείται θα πάω στη γιατρο μου μόλις με το καλό επιστρέψουμε. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι φοβάμαι μην ακούσω είσαστε μικροί ακόμα και μετά από τον 1 χρόνο να ανησυχείς.

Γι'αυτό να αναφέρεις το τεστ που κάνατε και ότι με αφορμή αυτό θέλετε να το κοιτάξετε νωρίτερα. 

Σίγουρα το τεστ δεν είναι όσο αξιόπιστη είναι η εξέταση! 

είστε μικροί αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι . Καλύτερα να ξέρετε από τώρα τι πρέπει να κάνετε. 

Ένα χρόνο σε περνάω! Και ο άντρας σου είναι ίσα με τον δικό σου !

Η αλήθεια είναι ότι 6 μήνες δεν είναι διάστημα που θα έπρεπε να σας ανησυχεί απ' ότι έχω καταλάβει αλλά αν το συζητήσεις ειλικρινά με τον γιατρό σου δε νομίζω να σας αφήσει έτσι.. 

Με το καλό ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η EstellaD είπε:

Καλησπέρα σε ολ@. Με τον άντρα μου προσπαθούμε εδώ και 6 μήνες να κάνουμε μωράκι. Ελέγχω τις γόνιμες , προσπαθούμε στοχευμενα αλλά τίποτα. Στους 5 μήνες περίπου για να μην αγχωθουμε σκέφτηκα να πάρω τεστ γονιμοτητας και για τους δύο, από αυτά που τα κάνουμε στο σπίτι. Το δικό μου βγήκε θετικό, του άντρα μου αρνητικό. Πήραμε και 2η εταιρία πάλι αρνητικό (δηλαδή κακό το αποτέλεσμα). Έχετε παρόμοια εμπειρία με τεστ στο σπίτι? Τι προτείνετε? 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Το 2016 είχα κάνει παρόμοια ανάρτηση. 

Δυστυχώς αυτά δεν σου λένε που είναι το θέμα και άγχωσες τον άντρα σου. 

Σε εμάς βγήκε του άντρα μου χάλια. Μωβ(ήταν το χρώμα αμα δεν είναι καλο) τελικά μέχρι να κάνουμε σπερμοδιαγραμμα κτλ εγω είχα μείνει έγκυος (εται στα ξαφνικά) παρόλα αυτά κάναμε και τελικά είχε δίκιο αυτό το μωβ 😕 τώρα στο δεύτερο παιδάκι που θέλουμε έχουμε ακόμα το ίδιο θέμα. 

Στη θέση σου θα σε συμβούλευα να πάτε σε ειδικό ανδρολογο. Έτσι μόνο άγχος πήρατε χωρίς να ξέρετε ακριβώς ποιο είναι το θέμα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Κοίτα κορίτσια μου, όσον αφορά στον περίγυρο κι εγώ το ίδιο "τραβάω".. όλοι θέλουν να κάνω παιδί και δεν καταλαβαίνουν ότι εμείς το θέλουμε περισσδότερο από εκείνους. στους πιο μακρινούς λέω μια χαζομάρα και στους κοντινούς τους λέω την αλήθεια για να το σταματήσουν (και να νιώσουν και λίγο άσχημα!!). γτ στην τελική δεν τους πέφτει λόγος ποτε θα κάνουμε παιδί. ο καθένας να κοιτάει τη ζωή του.

Όσο για τη γυναικολόγο, επειδή εσύ τραβάς όλο το ζόρι και τη στεναχώρια, να πας αποφασισμένη και αν της πεις ήρθα για να δρομολογήσουμε εξετάσεις. μην της αφήσεις περιθώριο να πει μα μου... άσε που με τα τεστ που κάνατε, ήδη η ψυχολογία του άντρα σου θα έχει πέσει.. δεν είστε για τέτοια τώρα... νέα παιδιά και νιόπαντρα!!! 

Τέλος, επειδή διακρίνω πολυ άγχος (όπως ακριβώς και σ εμένα.. κι εγώ από τον πρώτο μήνα που δεν έμεινα έγκυος, ένιωσα μια απογοήτευση και στεναχώρια λες και προσπαθούσα 1 χρόνο), να προσπαθήσεις να το μετριάσεις. γτ μπορεί να είναι όλες οι εξετάσεις τέλειες (στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 🙏🙏) και λόγω άγχους να μην έχεις συλλάβει ακόμη. απασχόλησε λίγο το μυαλό σου με άλλα πράγματα όοοοοοσο γίνεται (τα λέω σ εσενα για να τα ακούω κι εγώ..)

Σε ευχαριστώ πολύ. Το θέμα με τον περίγυρο είναι ότι δεν μας ρωτάνε οι γονείς μας ας πουμε αλλά ο κάθε άσχετος και εκεί είναι που εκνευρίζομαι ακόμα περισσότερο. Μακάρι να πάνε όλα καλά και σύντομα να έχετε και εσείς και εμείς ευχάριστα νέα. Μόλις πάω στη γυναικολόγο θα σου πω τι έπεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Γι'αυτό να αναφέρεις το τεστ που κάνατε και ότι με αφορμή αυτό θέλετε να το κοιτάξετε νωρίτερα. 

Σίγουρα το τεστ δεν είναι όσο αξιόπιστη είναι η εξέταση! 

είστε μικροί αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι . Καλύτερα να ξέρετε από τώρα τι πρέπει να κάνετε. 

Ένα χρόνο σε περνάω! Και ο άντρας σου είναι ίσα με τον δικό σου !

Η αλήθεια είναι ότι 6 μήνες δεν είναι διάστημα που θα έπρεπε να σας ανησυχεί απ' ότι έχω καταλάβει αλλά αν το συζητήσεις ειλικρινά με τον γιατρό σου δε νομίζω να σας αφήσει έτσι.. 

Με το καλό ❤️

Αυτό έχω σκοπό να κάνω και ελπίζω να μην εκνευριστεί μαζί μας. Η αλήθεια είναι ότι το έχω διαβάσει ότι το χρονικό διάστημα είναι έως ένα χρόνο όμως συνέχεια ακούω ζευγάρια που λένε "έμεινα έγκυος χωρίς να το θέλουμε ή χωρίς να εξπερματωσει μεσα " κτλπ και λέω πως γίνεται αυτό το πράγμα εμείς να προσπαθούμε συστηματικά και να μην τα καταφέρνουμε και άλλοι χωρίς να το θέλουν να το κάνουν τόσο εύκολα 🥺 σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Το 2016 είχα κάνει παρόμοια ανάρτηση. 

Δυστυχώς αυτά δεν σου λένε που είναι το θέμα και άγχωσες τον άντρα σου. 

Σε εμάς βγήκε του άντρα μου χάλια. Μωβ(ήταν το χρώμα αμα δεν είναι καλο) τελικά μέχρι να κάνουμε σπερμοδιαγραμμα κτλ εγω είχα μείνει έγκυος (εται στα ξαφνικά) παρόλα αυτά κάναμε και τελικά είχε δίκιο αυτό το μωβ 😕 τώρα στο δεύτερο παιδάκι που θέλουμε έχουμε ακόμα το ίδιο θέμα. 

Στη θέση σου θα σε συμβούλευα να πάτε σε ειδικό ανδρολογο. Έτσι μόνο άγχος πήρατε χωρίς να ξέρετε ακριβώς ποιο είναι το θέμα.  

Καλησπέρα. Να σου πω την αλήθεια επειδή με τον άντρα μου είμαστε μαζί 12 χρονια πάντα είχα ένα προαίσθημα μιας και όταν ήταν παιδί είχε κάνει εγχείρηση κρυψορχιας και από τότε δεν έκανε κανένα έλεγχο ξανα. Απ όταν είμασταν 5 χρόνια μαζί περίπου του έλεγα να πάμε σε ένα ανδρολογο για επανέλεγχο αλλά δυστυχώς κάθε φορά μου το ανέβαλε. Τώρα που είδα ότι προσπαθούμε και δεν τα καταφέρνουμε κάτι μέσα μου με έτρωγε και σκέφτηκα ότι μόνο αν κάνουμε τεστ θα τον πείσω (γιατί τρέμει τους γιατρούς) να το ψάξουμε. Τώρα λοιπόν που και σε εμάς μωβ βγήκε και είδε ότι ίσως υπάρχει θέμα είναι ανοιχτός στο να το ψάξουμε. Ξέρω είναι μπερδεμένη υπόθεση αλλά δυστυχώς ο άνδρας μου με τους γιατρούς δεν τα πάει καλά, έχει φοβίες. Μακάρι και σε εμάς να συμβεί αναπάντεχα πριν ξεκινήσουμε τις εξετάσεις, πήρα πρώτη φορά και τεστ ωορρηξιας μήπως κάναμε κάποιο λάθος στον υπολογισμό γονιμων ημερών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η EstellaD είπε:

Καλησπέρα. Να σου πω την αλήθεια επειδή με τον άντρα μου είμαστε μαζί 12 χρονια πάντα είχα ένα προαίσθημα μιας και όταν ήταν παιδί είχε κάνει εγχείρηση κρυψορχιας και από τότε δεν έκανε κανένα έλεγχο ξανα. Απ όταν είμασταν 5 χρόνια μαζί περίπου του έλεγα να πάμε σε ένα ανδρολογο για επανέλεγχο αλλά δυστυχώς κάθε φορά μου το ανέβαλε. Τώρα που είδα ότι προσπαθούμε και δεν τα καταφέρνουμε κάτι μέσα μου με έτρωγε και σκέφτηκα ότι μόνο αν κάνουμε τεστ θα τον πείσω (γιατί τρέμει τους γιατρούς) να το ψάξουμε. Τώρα λοιπόν που και σε εμάς μωβ βγήκε και είδε ότι ίσως υπάρχει θέμα είναι ανοιχτός στο να το ψάξουμε. Ξέρω είναι μπερδεμένη υπόθεση αλλά δυστυχώς ο άνδρας μου με τους γιατρούς δεν τα πάει καλά, έχει φοβίες. Μακάρι και σε εμάς να συμβεί αναπάντεχα πριν ξεκινήσουμε τις εξετάσεις, πήρα πρώτη φορά και τεστ ωορρηξιας μήπως κάναμε κάποιο λάθος στον υπολογισμό γονιμων ημερών.

Κοίταξε λόγο πολύ όλοι οι άντρες το έχουν αυτό το θέμα εμείς προσπαθουσαμε 1 χρόνο και μετά ξεκινήσαμε ορμοθεραπεια (μεγα λάθος απ την πρώην γιατρό)και έτσι δεν τον ξεκουνουσα να πάει (έλεγε το άγχος κτλ και ότι εφόσον δεν το είπε ο γιατρός τότε δεν χρειάζεται) τελικά έκανε βγήκε μωβ αγχώθηκε και μέχρι να κλείσουμε ραντεβού του την έφερα χαχαχαχ παρόλα αυτά ξέραμε για δευτερο παιδι θα χουμε τα θέματα μας που να τώρα είμαι σε φάση εξωσωματικής.  

Αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις; αν είσαι κάτω από 35 περίμενε χρόνο κάνε επαφές χωρίς τεστ μέρα παραπέρα και θα δεις όλα καλά θα πάνε. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Κοίταξε λόγο πολύ όλοι οι άντρες το έχουν αυτό το θέμα εμείς προσπαθουσαμε 1 χρόνο και μετά ξεκινήσαμε ορμοθεραπεια (μεγα λάθος απ την πρώην γιατρό)και έτσι δεν τον ξεκουνουσα να πάει (έλεγε το άγχος κτλ και ότι εφόσον δεν το είπε ο γιατρός τότε δεν χρειάζεται) τελικά έκανε βγήκε μωβ αγχώθηκε και μέχρι να κλείσουμε ραντεβού του την έφερα χαχαχαχ παρόλα αυτά ξέραμε για δευτερο παιδι θα χουμε τα θέματα μας που να τώρα είμαι σε φάση εξωσωματικής.  

Αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις; αν είσαι κάτω από 35 περίμενε χρόνο κάνε επαφές χωρίς τεστ μέρα παραπέρα και θα δεις όλα καλά θα πάνε. 

 

Ναι δυστυχώς οι άντρες είναι λίγο δύσκολοι ειδικά σ αυτό το θέμα. Εγώ είμαι στα 25+ και ο άντρας μου 28. Και εγώ σκεφτόμουν μέσα στο 21 να είμαστε χαλαροί, η αλήθεια όμως είναι ότι μόλις είδα το αρνητικό τεστ αγχώθηκα και θα ήθελα να το ψάξουμε όπως και να έχει. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την θετική ενέργεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η EstellaD είπε:

Αυτό έχω σκοπό να κάνω και ελπίζω να μην εκνευριστεί μαζί μας. Η αλήθεια είναι ότι το έχω διαβάσει ότι το χρονικό διάστημα είναι έως ένα χρόνο όμως συνέχεια ακούω ζευγάρια που λένε "έμεινα έγκυος χωρίς να το θέλουμε ή χωρίς να εξπερματωσει μεσα " κτλπ και λέω πως γίνεται αυτό το πράγμα εμείς να προσπαθούμε συστηματικά και να μην τα καταφέρνουμε και άλλοι χωρίς να το θέλουν να το κάνουν τόσο εύκολα 🥺 σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

Δε νομίζω να εκνευρίστει αλλά αν το κάνει μπορείς πολύ απλά να αλλάξεις γιατρό . 

Ναι μετά το χρόνο λένε για εξετάσεις. Αλλά απ' ότι βλέπω τα δεδομένα σας είναι διαφορετικά , υπάρχει ένα υπόβαθρο και υπάρχει και μια εξέταση που μπορεί μεν να είναι άκυρη αλλά με το άγχος δεν έμεινε καμμία έγκυος! 

Εύχομαι σύντομα να μείνεις έγκυος!! 

Χαλάρωσε και όλα θα γίνουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

@Παρασκευαιδου καλησπερα και πάλι, τα νεότερα μετά τα αρνητικά τεστ στο σπίτι είναι και το αποτέλεσμα του σπερμοδιαγραμματος που έδειξε 56.000 ανά ml. Η ανδρολογος μας είπε ότι είναι τρομερά δύσκολο να προκύψει σύλληψη χωρίς εξωσωματική. Από την άλλη η γυναικολόγος μου είπε να πάμε πρώτα σε ουρολόγο να εξετάσει τον άντρα μου και ανάλογα τι θα προκύψει βλέπουμε πως θα συνεχίσουμε . Η δική σου εμπειρία πως ήταν σε όλα αυτά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η EstellaD είπε:

@Παρασκευαιδου καλησπερα και πάλι, τα νεότερα μετά τα αρνητικά τεστ στο σπίτι είναι και το αποτέλεσμα του σπερμοδιαγραμματος που έδειξε 56.000 ανά ml. Η ανδρολογος μας είπε ότι είναι τρομερά δύσκολο να προκύψει σύλληψη χωρίς εξωσωματική. Από την άλλη η γυναικολόγος μου είπε να πάμε πρώτα σε ουρολόγο να εξετάσει τον άντρα μου και ανάλογα τι θα προκύψει βλέπουμε πως θα συνεχίσουμε . Η δική σου εμπειρία πως ήταν σε όλα αυτά? 

Κορίτσι μου καλησπέρα! Μπορώ να σου πω περίπτωση που έδωσαν 5 φορές σπέρμα για να προχωρήσουν σε εξωσωματική κ από αυτές τις φορές βρέθηκαν μόνο 7 ζωντανά σπερματοζωάρια!!!!! Όχι ανά ml.... 7 στο σύνολο! Κ αυτά τα παιδιά έχουν τώρα μωράκι..... ακόμα κ αν είναι δύσκολα τα πράγματα με φυσιολογική σύλληψη, μην απογοητεύεσαι κ σκέψου πόσες πιθανότητες έχετε! Κ όπως λέει κ η γιατρός μου για να γίνει ένα θαυματάκι χρειάζεται μόνο ένα σπερματοζωάριο... οπότε τα πάντα είναι πιθανά! Σου εύχομαι καλή επιτυχία! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Froufro σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Να σου πω την αλήθεια και εμείς είμαστε αισιόδοξοι μιας και οι δικές μου ορμονικές και ΑΜΗ εξετάσεις βγήκαν πολύ καλές. Ωστόσο θέλουμε να το ψάξουμε και να μην το καθυστερησουμε. Μένουμε θεσσαλονικη και έχω ήδη ξεκινήσει να ψάχνω κλινικές εξωσωματικής για να ενημερωθούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου μην απελπίζεσαι! Να συνεχίσετε κανονικά τις προσπάθειες, μέρα παρά μέρα στις γόνιμες μέρες. 1 μόνο σπερματοζωάριο χρειάζεται να τα καταφέρει! Βέβαια, όπως σωστά σου είπαν, να πάτε και σε εξειδικευμένο ουρολόγο. Εκτός από το σπερμοδιάγραμμα καλό θα ήταν να κάνει εξέταση και για κατακερματισμό DNA και οξειδωτικό στρες. Οι αρχικές εξετάσεις του άντρα μου δεν ήταν καλές, αλλά βελτιώθηκε πάρα πολύ η κατάσταση με αγωγή. Χρειάζεστε έναν ειδικό να σας καθοδηγήσει σωστά. Και όχι άγχος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Luna777 σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό περιμένω και εγώ να πάμε στον ουρολόγο να δω τι θα μας πει. Ωστόσο κρατάω σημειώσεις απ ότι μου γράφετε ή διαβάζω εδώ για να τον ρωτήσω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να τα καταφέρουμε σύντομα ακόμα και με εξωσωματική. Ευτυχώς τώρα που είδαμε ότι υπάρχει πρόβλημα μας έφυγε όλο το άγχος γιατι πριν νομίζαμε ότι κάνουμε κάτι λάθος, ενώ τώρα μαζέψαμε μανίκια και είμαστε έτοιμοι να κάνουμε ότι χρειαστεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...