Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσύνη και κορονοιος


Tzortzia

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!! Είμαι στην 28η εβδομάδα και διαγνώστηκα σήμερα με κορονοιο η αλήθεια είναι ότι εχω αγχωθεί αρκετά. 

Τώρα κάνω δέκατα και έχω πονοκέφαλο με κόπωση. 

Έχει περάσει κάποια μανούλα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tzortzia είπε:

Καλησπέρα σας!! Είμαι στην 28η εβδομάδα και διαγνώστηκα σήμερα με κορονοιο η αλήθεια είναι ότι εχω αγχωθεί αρκετά. 

Τώρα κάνω δέκατα και έχω πονοκέφαλο με κόπωση. 

Έχει περάσει κάποια μανούλα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης; 

Το περνάει η @Annast μας..... αν θες επικοινώνησε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, και εγώ το πέρασα προς το τέλος 34ης με 35η εβδομάδα, γέννησα τέλος 36ης ως κοβιντ θετική. Ήπια τα συμπτώματα, μια νύχτα ήταν πολύ δύσκολη, κατά τα άλλα 3 φορές ντεπον για τον πυρετό, και τρία απογεύματα είχα μόνο δέκατα και δεν πήρα τίποτα. Ένα μπουκωματάκι, αοσμία, αγευσία κράτησαν παραπάνω, αλλά καμία ενόχληση ουσιαστικά. Αν και ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι δεν το θέλαμε με τίποτα στο τελευταίο τρίμηνο, λόγω φόβου για βαριές παρενέργειες, όλα πήγαν καλά, δόξα τω Θεώ και την Παναγία. Ο,τι θες μπορείς να με ρωτήσεις. Περαστικά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Dim.The. είπε:

Καλημέρα, και εγώ το πέρασα προς το τέλος 34ης με 35η εβδομάδα, γέννησα τέλος 36ης ως κοβιντ θετική. Ήπια τα συμπτώματα, μια νύχτα ήταν πολύ δύσκολη, κατά τα άλλα 3 φορές ντεπον για τον πυρετό, και τρία απογεύματα είχα μόνο δέκατα και δεν πήρα τίποτα. Ένα μπουκωματάκι, αοσμία, αγευσία κράτησαν παραπάνω, αλλά καμία ενόχληση ουσιαστικά. Αν και ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι δεν το θέλαμε με τίποτα στο τελευταίο τρίμηνο, λόγω φόβου για βαριές παρενέργειες, όλα πήγαν καλά, δόξα τω Θεώ και την Παναγία. Ο,τι θες μπορείς να με ρωτήσεις. Περαστικά σου.

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Πέρασες και εσύ δύσκολα!! 

Το μωράκι σου πως είναι γέννησες; 

Λοιπόν πέρασα ένα βράδυ δραματικο με πονοκέφαλο. Δεν είχα δέκατα ούτε αοσμια απλά βήχω και βγάζω φλεματα το θέμα είναι ότι κολλήσαν και οι 2 κόρες μου οι μικρές όπου ψήθηκαν το βράδυ στο πυρετό και στον πονοκέφαλο και εγώ ξέχασα το δικό μου χάλι. Σήμερα έχω βήχα και φλεμα έχω μηλισει με τον γιατρό μου, μου είπε ότι τα σελφ τεστ δεν είναι αξιόπιστα και το καλύτερο θα ήταν κάνουμε μοριακό να σιγουρευτουμε ότι όντως είναι κοβιντ. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tzortzia είπε:

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Πέρασες και εσύ δύσκολα!! 

Το μωράκι σου πως είναι γέννησες; 

Λοιπόν πέρασα ένα βράδυ δραματικο με πονοκέφαλο. Δεν είχα δέκατα ούτε αοσμια απλά βήχω και βγάζω φλεματα το θέμα είναι ότι κολλήσαν και οι 2 κόρες μου οι μικρές όπου ψήθηκαν το βράδυ στο πυρετό και στον πονοκέφαλο και εγώ ξέχασα το δικό μου χάλι. Σήμερα έχω βήχα και φλεμα έχω μηλισει με τον γιατρό μου, μου είπε ότι τα σελφ τεστ δεν είναι αξιόπιστα και το καλύτερο θα ήταν κάνουμε μοριακό να σιγουρευτουμε ότι όντως είναι κοβιντ. 

 

 

Πολλα περαστικά σου κορίτσι μου🧡🧡🧡 Απο εμπειρια μου σε κοντινο προσωπο που νοσησε θα σου πω να κανεις μοριακο γιατι τα rapid δεν ειναι πού αξιοπιστα. Και παλι περαστικα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tzortzia είπε:

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Πέρασες και εσύ δύσκολα!! 

Το μωράκι σου πως είναι γέννησες; 

Λοιπόν πέρασα ένα βράδυ δραματικο με πονοκέφαλο. Δεν είχα δέκατα ούτε αοσμια απλά βήχω και βγάζω φλεματα το θέμα είναι ότι κολλήσαν και οι 2 κόρες μου οι μικρές όπου ψήθηκαν το βράδυ στο πυρετό και στον πονοκέφαλο και εγώ ξέχασα το δικό μου χάλι. Σήμερα έχω βήχα και φλεμα έχω μηλισει με τον γιατρό μου, μου είπε ότι τα σελφ τεστ δεν είναι αξιόπιστα και το καλύτερο θα ήταν κάνουμε μοριακό να σιγουρευτουμε ότι όντως είναι κοβιντ. 

 

 

Ναι, το μοριακό και το ράπιντ είναι πιο έμπιστα, αλλά εμείς και χωρίς αυτά ήμασταν σίγουροι ότι ήταν κοβιντ απ' τα συμπτώματα. Γεύση, όσφρηση χάσαμε λίγο πιο μετά, όχι με τα πρώτα συμπτώματα. Εμάς κόλλησε πρώτα ο σύζυγος και μετά εγώ, ευτυχώς η κόρη μου όχι (η παιδίατρος βέβαια είπε ότι σίγουρα το πέρασε, αλλά προφανώς ασυμπτωματικά). Το μωράκι μια χαρά είναι, δόξα τω Θεώ, του είχαν κάνει δύο τεστ στο νοσοκομείο, μιας και εγώ έβγαινα θετική κι ας μην είχα κανένα σύμπτωμα, και ήταν και τα δύο αρνητικά, καμία απολύτως επίδραση. Ίσα ίσα εσένα θα έχει προλάβει να πάρει αντισώματα, εμένα ήταν οριακά, αλλά το βασικό είναι ότι τίποτα δεν πήγε στραβά. Μην ανησυχείς, δεν νομίζω ότι θα υπάρξει επιδείνωση και το μωράκι σου μια χαρά θα είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Πολλα περαστικά σου κορίτσι μου🧡🧡🧡 Απο εμπειρια μου σε κοντινο προσωπο που νοσησε θα σου πω να κανεις μοριακο γιατι τα rapid δεν ειναι πού αξιοπιστα. Και παλι περαστικα σου!

Ευχαριστώ πολύ!! Ναι θα κάνω να είμαι σίγουρη αυτό μ είπε και ο γιατρός μου ακριβώς το ίδιο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Dim.The. είπε:

Ναι, το μοριακό και το ράπιντ είναι πιο έμπιστα, αλλά εμείς και χωρίς αυτά ήμασταν σίγουροι ότι ήταν κοβιντ απ' τα συμπτώματα. Γεύση, όσφρηση χάσαμε λίγο πιο μετά, όχι με τα πρώτα συμπτώματα. Εμάς κόλλησε πρώτα ο σύζυγος και μετά εγώ, ευτυχώς η κόρη μου όχι (η παιδίατρος βέβαια είπε ότι σίγουρα το πέρασε, αλλά προφανώς ασυμπτωματικά). Το μωράκι μια χαρά είναι, δόξα τω Θεώ, του είχαν κάνει δύο τεστ στο νοσοκομείο, μιας και εγώ έβγαινα θετική κι ας μην είχα κανένα σύμπτωμα, και ήταν και τα δύο αρνητικά, καμία απολύτως επίδραση. Ίσα ίσα εσένα θα έχει προλάβει να πάρει αντισώματα, εμένα ήταν οριακά, αλλά το βασικό είναι ότι τίποτα δεν πήγε στραβά. Μην ανησυχείς, δεν νομίζω ότι θα υπάρξει επιδείνωση και το μωράκι σου μια χαρά θα είναι.

Αυτό μου κάνει εντύπωση εμένα ότι είμαι 6η μέρα και όσφρηση έχω και γεύση. Απλά έχω έντονη καταρτοη. 

Τα παιδιά και εχθές το βράδυ ψήθηκα στον πυρετό ένα 2ο βράδυ ακόμα άσχημο για εκείνα. Τα μανάρια μου τα έχουν δει όλα. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Αγχώθηκα αρκετά μπορώ να πω αλλά τώρα κάπως ηρέμησα. 

Να δώσεις φιλάκια στα πατουσάκια του μωρού σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Tzortzia είπε:

Ευχαριστώ πολύ!! Ναι θα κάνω να είμαι σίγουρη αυτό μ είπε και ο γιατρός μου ακριβώς το ίδιο! 

Πως αισθάνεσαι σήμερα γλυκιά μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 26/8/2021 at 1:04 ΜΜ, ο/η Hopemumtobe είπε:

Πως αισθάνεσαι σήμερα γλυκιά μου;

Καλησπέρα κορίτσι μου! Είδα τώρα τα μηνύματα τόσες μέρες όλα με κουραζαν δεν είχα όρεξη για τίποτα. 

Είμαστε καλά όλοι μας. 

Αλλά περάσαμε δύσκολα. 

Τις τελευταίες 5 μέρες έχω έντονο κνησμό σε όλο το σώμα και έχω αγχωθεί. 

Μηλισα με τον γιατρό μ είπε ότι μπορεί λόγω της εγκυμοσύνης και το πιο ακραίο αλλεργική αντίδραση. 

Έχετε περάσει κάτι ανάλογο και εσείς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εγω θα πω μην κοιτάτε πως ήταν η περίοδο πριν την γεννά και πως τώρα όλα αλλάζουν εκεί μέσα δεν είναι τίποτα πλέον ίδιο μετά από μια γεννά.. ειδικά στις πρωτες περιόδου μας καμία σχέση.. θέλει χρόνο να στρώσει πάλι το πράγμα ☺️ εγω παράδειγμα είχα πάντα καφέ υγρά πριν έρθει η περιοδος.. μετά την γεννά αυτό σταμάτησε είχα αμέσως αίμα 
    • Είχα θέμα και εγω με προλακτινη άλλοι λένε εμποδιζει στην σύλληψη άλλοι λένε όχι από την δικιά μου εμπειρία θα πω εμποδίζει… η αγωγή που σου έδωσε 2 χάπια την εβδομάδα ήταν μεγάλη έπρεπε με πιο μικρή δόση κάνετε επανέλεγχο και αν δεν είχε αποτελέσματα τότε αυξάνουν την δόση σιγά σιγά.. αυτά ξέρω εγω από την δίκη μου εμπειρία  τωρα όσο για τους γιατρους αυτό γινόταν και θα γίνετε πάντα,υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουν τι τους γίνετε και κοιτάνε να αρπάξουν και κάποιοι καλοί γιατροί μου προσπαθούν να βοηθήσουν πρέπει να έχουμε και μια άλφα αντίληψη μην καταπίνουμε αμάσητο ότι μας πασάρουν  Καλά εκανες και πήρες δεύτερη γνωμη και αν χρειαστεί και τριτη να πας ☺️
    • Ελπίζω να μην φτάσετε μέχρι την ρήξη κορίτσι μου θα είναι δύσκολο για όλους σας κάτι τέτοιο 
    • Από τιμές πάνω κάτω ο Ενδοκρινολογος τα ίδια μας έδωσε 120 μετά το φαγητό και το νηστείας κάτω από 95 εμένα τώρα τα είπε ο γυναικολογος αυτά γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν πήρε θέση για το ζαχαρο αλλά επειδή είχα θεματάκι και στη πρώτη και το μωρο γεννήθηκε με καλά κιλά το αμνιακό ήταν φυσιολογικό και εγω δεν πήρα πολύ βαρος 12,5 κιλά ούτε είχα παραπανίσια κιλά όταν άρχισε η εγκυμοσύνη τώρα σε αυτήν είπε και λίγο πιο πανω πηγαίνεις μια στο τόσο δεν πειράζει μόνο να μην τρώω κάθε μέρα γλυκά μου λέει πες πχ κάθε Σάββατο θα τρώω ένα παγωτο και τέλος  εμενα το Μηχανάκι μου με τις μετρησεις από την μικροβιολογικό είναι ότι να ναι είχε 16 μονάδες διαφορά πάνω το μηχανάκι από το μικροβιολογικό εχτές πήγα έκανα πάλι εξετάσεις να δω τι θα με στείλουν σήμερα  Αλλά τώρα αλλαξα γυναικολόγο όποτε ο καινούργιος δεν ξέρω τι γνωμη έχει για το ζαχαρο περιμενει την καμπύλη μου 😬
    • Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα λίγο την γνώμη σας, σε όσες έχετε γεννήσει. Πριν μείνω έγκυος είχα θετικό τεστ ωορρηξίας 14-15η μέρα. Είχα βέβαια κ πολύ έντονα συμπτώματα, πονάκια και αίμα την ημέρα της ωορρηξίας, οπότε την καταλάβαινα. Τώρα είναι ο πρώτος κύκλος μετά την γεννά κ είμαι 16η μέρα κ δεν έχω νιώσει τίποτα. Έκανα κ τεστ ψηφιακό που έχω κ η γραμμή είναι τρομερά άχνη. Δεν το ρωτάω για να προσπαθήσουμε, αλλά κυρίως για να δω αν υπάρχει περίπτωση να «χάλασε» ο κύκλος μου. Επίσης, ενώ είχα έντονη ροή για 5-6 μέρες, αυτήν την φορά ήταν 4 μέρες. Αλλάζει δλδ ο κύκλος μετά από γέννα;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...