Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις On 21/1/2022 at 11:17 ΠΜ, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια μου να κάνω μια ερώτηση;;; Σας τρέχει καθόλου γάλα από τις θηλες..;;; Εμένα δεν μου τρέχει καθόλου....και λέω είναι λογικό;; εντωμεταξυ ενώ έχω ξεκινήσει να βάζω purelan οι θηλές μου μπροστά φαίνονται κάπως κίτρινες σαν ξερές.... 

Εμένα δεν έχει αλλάξει σχεδόν τπτ στο στήθος μου. Από πολύ μικρο , άντε χαριστικά να το πεις σκέτο μικρο, άντε να πήρε λίγα γραμμάρια. Θηλές ολοιδιες σε χρώμα κ υφή. Κ στη ρόγα ακριβώς στο κέντρο που είναι ή κεντρική τρυπούλα έχει λιγο ελάχιστο στεγνό κιτρινωπό απο κάποιο υγρό υποθέτω που φυσικά εκκρίνουν οι θηλές απο πάντα. Κ το οποίο δε το πειράζεις ποτέ μου είχε πει ο γυναικολόγος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/1/2022 at 10:33 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Χαχαχα, ναι σε αυτές τις εβδομάδες μπορεί να αλλάξει ακόμη! Εγώ έχω την εμπειρία με το μικρό μου που από 28-29 εβδομάδων είχε γυρίσει με το κεφάλι κάτω κ έτσι έμεινε, οπότε ήθελα να έχει γυρίσει κ η μπέμπα για να νιώσω πιο σίγουρη!

Μου είπε βέβαια κ ο γιατρός ότι μπορεί να ξαναλλάξει, αλλά μετά μου είπε ότι είναι έτοιμη τώρα σε όλα όποτε θέλει να γεννηθεί κ έχει πάρει θέση κλπ! Είναι όλα έτοιμα! Και η αλήθεια είναι ότι κι εγώ επειδή έχω κ την εμπειρία με το μικρό μου καταλαβαίνω πότε είναι με το κεφάλι κάτω, κ ευτυχώς είναι ακόμα κάτω!!

Ναι έχω ακούσει για το μαγνήσιο απλά δεν είχα πάρει ποτέ. Κ τώρα δε ξέρω αν έχω συσπάσεις, δε μπορώ να καταλάβω πώς είναι, γιατί ούτε στο μικρό μου είχα, ούτε τις Braxton-Hicks είχα νιώσει, αλλά ούτως ή άλλως κακό δεν κάνει το μαγνήσιο. Πέρσι που το έψαχνα κ είχα ρωτήσει κ το γιατρό μου είχε πει νομίζω ότι συσπάσεις είναι να σκληραίνει η κοιλιά για λίγα δευτερόλεπτα κ να μαλακώνει πάλι, αυτό δεν το έχω νιώσει ποτέ. Το μόνο που νιώθω καμιά φορά(όταν κουράζομαι ή πιέζομαι) είναι να με πονάει η κοιλιά χαμηλά. Τώρα δε ξέρω αν αυτό είναι σύσπαση..ποιος ξέρει! Ελπίζω να είναι όλα καλά μέχρι τις 34 εβδ πάντως🤞 Μετά δε με νοιάζει, μακάρι να έχω κ καμια σύσπαση, στο μικρό μου τις έψαχνα κ δεν είχα, κ πέρασα τις 40, οπότε ευελπιστούσα τώρα που είναι κ δεύτερο να γεννήσω λίγο νωρίτερα..!

Ισχύει αυτό που λες, είναι λίγο αγχωτικό σε τέτοια εβδομάδα να πάω, γι’αυτό αγχώνομαι..ο γιατρός μου είπε ότι θα μου γράψει το χαρτί, ίσως μου γράψει ότι είμαι κ μικρότερη εβδομάδα για σιγουριά μου είπε, αλλά όπως λες σε αυτές τις εβδομάδες δε μπορείς να είσαι σίγουρος. Μπορεί τώρα να’ναι όλα οκ κ σε 3 εβδομάδες να μην είναι πχ(χτύπα ξύλο). Μάλλον μαζί με του Λονδίνου θα ετοιμάσω και τη βαλίτσα του μαιευτηρίου καλού κακού να ‘μαι σίγουρη 😆😂🤣 χαχαχαχ

Εγώ φαίνεται ότι έχω το μπέμπη μονίμως με το κεφάλι κάτω , από όταν ξεκόλλησε δλδ κ μετά! Ήδη από 5ο μήνα όποτε πάω για υπέρηχο ο γιατρός μου λέει ότι έχει πάρει τη σωστή θέση με το κεφάλι κάτω κ έχει περάσει τον πλακούντα που είναι ψηλά κ έτσι τον θέλουμε ώστε να μην τον τραυματίσει κ υπάρξει αιμορραγία όταν θα βγαίνει το μωρο, έτσι είναι το φυσιολογικό. Οπότε κ γω νιώθω ήσυχη! Δε έχει αναφέρει τουλάχιστον προς το παρόν κάτι που να δείχνει ότι αυτή η θέση είναι ένδειξη ή ύποπτη για πρόωρο τοκετό κ είμαι ακόμη στην 26η εβδ ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα!!! Κοίτα γιατρός δεν είμαι σίγουρα το μόνο στις δύο ώρες είναι όντως πολύ χαμηλό αυτό νομίζω τα άλλα όχι αλλά αυτό μόνο η γιατρός σου μπορεί να σου το πει... ❤️

Καλή εβδομάδα! 

Και μένα χαμηλό μου φάνηκε αλλά μου απάντησε ο γιατρός ότι δεν ανησυχεί.. λέει εννοείται ότι αυτό δεν σημαίνει ότι θα πλακωθω στις παστες αλλά ανησυχούμε όταν το ζάχαρο είναι υψηλό ή σε πάρα πολύ χαμηλές τιμές που δεν μου διευκρίνισε ποιες είναι.. θα μιλησουμε και θα τον ρωτήσω αν πρέπει να ακολουθήσω κάποια διατροφή κλπ γιατί είχε τοκετό και τα είπαμε μόνο με μηνύματα αλλά να μην ανησυχώ λέει.. τι να πω.. μακάρι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Ναι κορίτσι θυμάμαι που έλεγες ότι έχεις αυτό το καρότσι.. είναι πραγματικά πολύ ωραίο και γερό.. δύο φίλες μου έχουν επίσης inglesina η μία το electa και η άλλη το aptica (εγώ δεν έχω καταλάβει τη διαφορά των δύο μοντέλων) και είναι επίσης πολύ ευχαριστημένες.. εγώ και ο άντρας μου είμαστε και οι δύο ψηλοί (φαντάσου εγώ είμαι 1,80) και να σου πω την αλήθεια αρκετά καροτσια μας φάνηκαν κάπως "φτερό στον ανεμο" γιαυτο είπα πιο πανω ότι παίζει ρόλο και ο σωματότυπος μας καμιά φορά.. από Πορτ μπαγκαζ καλά παμε χωράνε τα πάντα.. εμένα με ενδιαφέρει πόσο εύκολα ανοιγοκλείνει, να μπορώ να το κάνω εύκολα.. αυτό θέλω να μου δείξουν από το μαγαζί και το Πορτ μπεμπέ οι φίλες μου είπαν ότι είναι από τα πιο ευρύχωρα που κυκλοφορούν ισχύει? Αφού η μία το έχει μόνο για να κοιμάται το μωρό στο σπίτι φαντάσου λέει ότι όταν το κουμπώνει στο καρότσι δεν την βολεύει..της έρχεται τεράστιο για να βγει έξω.. εγώ δεν το έχω δει από κοντά το Πορτ μπεμπέ ακόμα.. εσένα μέχρι πόσο μηνως χωρούσε ο μικρούλης σου? Είναι βέβαια ανάλογα και το παιδί..

Καλησπέρα Σαντυ μου!!🤗

Πωπω είσαι πολύ ψηλή όντως!!😬 Θα σε βολέψει αυτό το καρότσι, γιατί η χειρολαβή αυξομειώνει οπότε μπορείς να το ψηλώνεις ή να το χαμηλώνεις..ο άντρας μου είναι 1.80 κ εγώ είμαι 1.70, και μας βολεύει και τους δύο μια χαρά!!

Το πορτ μπεμπε είναι όντως πολύ ευρύχωρο 😄😄 Το πιο μεγάλο που έχω δει κι εγώ σε καρότσι!! Δεν δοκιμάσαμε μέχρι πόσο χωρούσε ο μπέμπης, γιατί σκέψου από 6 μηνών βάζεις το άλλο, όταν κάθεται καλά στον πωπό βασικά. Εμάς από 4 μηνών καθόταν στον πωπό χωρίς βοήθεια, κι επίσης από νεογέννητο ήθελε να βλέπει προς τα έξω! Φαντάσου το πορτ μπεμπε πολλές φορές το βάζαμε να κοιτάει προς τα έξω αντί για να κοιτάει εμάς, και του σηκώναμε λίγο την πλάτη να βλέπει! Οπότε από 5 μηνών περίπου βάλαμε το άλλο καθισματάκι κ το είχαμε να κοιτάει προς τα έξω. Εντωμεταξύ το συγκεκριμένο του Aptica, κάποιος μου είπε ότι μπορείς να χρησιμοποιείς το κάθισμα του καροτσιού κ από νεογέννητο, γιατί η πλάτη ξαπλώνει τέρμα κάτω. Δε ξέρω αν ισχύει, ψάξτο αν θες, αλλά εμένα μου άρεσε τόσο το πορτ μπεμπε στο καρότσι, που ήθελα να το κρατήσω όσο παραπάνω γίνεται💕

Αα επίσης ανοίγει και κλείνει πολύ εύκολα!! Με ένα κουμπί φαντάσου!! Πες στο μαγαζί να σου δείξουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

Μια χαρά τα νέα σου κορίτσι μου και η μικρή σου ολόκληρος κορίτσαρος!!! Υπομονή και θα τη ζουμπάς και θα τη δαγκώνεις σύντομα!! 

Δεν είχα ιδέα για το εμβόλιο του κοκύτη. Διαβάζω στο ΙΑΣΩ: "Συστήνεται ο εμβολιασμός της εγκύου με μια δόση εμβολίου Tdap μεταξύ 27-36 εβδομάδα κύησης καθώς και οι ανεμβολίαστες λεχωίδες ανεξάρτητα από το διάστημα που μεσολάβησε από προηγούμενο εμβολιασμό. Συγχρόνως συστήνεται και ο εμβολιασμός των ατόμων του περιβάλλοντος". Θα ρωτήσω τον γιατρό μου οπωσδήποτε την επόμενη φορά που θα πάω. 

Για το ουτζοτζεσταν μην ανησυχείς. Και εμένα μου είχε γράψει προληπτικά στον 3-4 μήνα φαντάσου, αλλά μετά είδε τον τράχηλο και ήταν μια χαρά και μου είπε να μην πάρω. Γενικά τον παρακολουθούν τον τράχηλο, οπότε αν σου είπε να το βάζεις κάθε βράδυ, λογικά θα χρειάζεται. 'Η ρώτα τον ξανά για σιγουριά. Πάντως ό,τι κι αν σου δίνει, για καλό θα είναι, οπότε δε νομίζω πως χρειάζεται να ανησυχείς. 

Αχ ανυπομονώ δεν σου το κρύβω μετράω αντίστροφα αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα! 

Εμένα η γιατρός μου είπε για της γρίπης το εμβόλιο δεν σε πιέζω αλλά για αυτό ναι είναι πολύ σημαντικό να γίνει λέει γιατί τα τελευταία χρόνια υπάρχουν πολλοι που δεν εμβολιάζουν ντα παιδιά τους και έχει έξαρση... 😯😯😯

Ναι κι εγώ αυτό σκέφτηκα είναι απλά για βοήθεια,α λα σήμερα που πήγα στο φαρμακείο να πάρω τα συμπληρώματα κλπ κλπ μου φάνηκαν πολλά και απογοητεύτηκα ένιωσα σαν άρρωστη... 😂😂😂 Τώρα είμαι καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Είπαμε, κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και αν σου είπε ουτρογκεσταν ο γιατρός σου, να τα πάρεις.. και να σκευτεσαι ότι είναι μόνο για καλό σε εσένα κ το μωράκι σου.. ❤️ ναι για το εμβόλιο του Κοκκιτη, εμένα μου είχε πει θα το κάνω κάπου στον 7ο.. 

Έχεις δίκιο τα πάντα για τα μωράκια μας τα όμορφα... ❤️

Ναι εγώ επειδή έχω να κάνω την δεύτερη ένεση για το ρέζους μου είπε να το αφήσω για λίγο πιο μετά γύρω στις 34εβδομαδες μου είπε να το κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Και μένα χαμηλό μου φάνηκε αλλά μου απάντησε ο γιατρός ότι δεν ανησυχεί.. λέει εννοείται ότι αυτό δεν σημαίνει ότι θα πλακωθω στις παστες αλλά ανησυχούμε όταν το ζάχαρο είναι υψηλό ή σε πάρα πολύ χαμηλές τιμές που δεν μου διευκρίνισε ποιες είναι.. θα μιλησουμε και θα τον ρωτήσω αν πρέπει να ακολουθήσω κάποια διατροφή κλπ γιατί είχε τοκετό και τα είπαμε μόνο με μηνύματα αλλά να μην ανησυχώ λέει.. τι να πω.. μακάρι..

Αυτό είναι καλό πολύ καλό! Αν ήταν κάτι σημαντικό πιστεύω θα σου το έλεγε κατευθείαν... Να μην ανησυχείς όλα καλά θα είναι, ούτως ή άλλως είναι κάτι που ρυθμίζεται... 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@EvakiKrt μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέφτεσαι. ειλικρινά το διάβασα ξανά και ξανά το μήνυμα ναού γιατί με έκανε να νιώσω καλά!!! 😉😁 Επίσης το όνομα σου με κάνει να σε νιώθω πολύ κοντά γιατί την καλύτερη φίλη μου και κουμπάρα μου την φωνάζω Ευακι και κάθε φορά που γράφω ή βλέπω το όνομα σου αυτόματα είναι σαν να γράφω σε εκείνη... 😂😂😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα έκανα πάλι γενική ούρων για να ελέγξουμε τα μικρόβια γιατί τελευταία φορά φάνηκε ότι είχα πολλά. Και αυτή την φορά βγήκε το ίδιο και μου είπαν ότι έχω ασυμπτωματική μικροβιουρια και επειδή είμαι έγκυος πρέπει να πάρω αντιβίωση και έχω ξενερώσει πολύ. Γιατί δεν θέλω να.παρω αντιβίωση 😢 και συν της άλλης βγήκε και λεύκωμα 30mg που είναι πάνω στα όρια αλλά θα πρέπει να κάνω συλλογή ούρων 24ωρου. Νιώθω 80 χρόνων ειλικρινά. 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Σήμερα έκανα πάλι γενική ούρων για να ελέγξουμε τα μικρόβια γιατί τελευταία φορά φάνηκε ότι είχα πολλά. Και αυτή την φορά βγήκε το ίδιο και μου είπαν ότι έχω ασυμπτωματική μικροβιουρια και επειδή είμαι έγκυος πρέπει να πάρω αντιβίωση και έχω ξενερώσει πολύ. Γιατί δεν θέλω να.παρω αντιβίωση 😢 και συν της άλλης βγήκε και λεύκωμα 30mg που είναι πάνω στα όρια αλλά θα πρέπει να κάνω συλλογή ούρων 24ωρου. Νιώθω 80 χρόνων ειλικρινά. 😂😂😂

Χαχαχαχα.. ηρέμησε κοριτσάκι μου!! Όλα αυτά που λες είναι φυσιολογικά στην εγκυμοσύνη!! Όσο για την αντιβίωση, μην ανησυχείς.. πήρα και εγώ τότε για το δόντι, που δεν ήθελα με τίποτα και δεν έπαθα τίποτα, ούτε εγώ ούτε ο μπεμπουλης μου!! Όλα καλά θα πάνε, και λίγο ακόμα έμεινε, πρώτα ο Θεός, και σε λίγο θα αγκαλιάζεις το υγιέστατο αγγελούδι σου!! 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Σαντυ μου!!🤗

Πωπω είσαι πολύ ψηλή όντως!!😬 Θα σε βολέψει αυτό το καρότσι, γιατί η χειρολαβή αυξομειώνει οπότε μπορείς να το ψηλώνεις ή να το χαμηλώνεις..ο άντρας μου είναι 1.80 κ εγώ είμαι 1.70, και μας βολεύει και τους δύο μια χαρά!!

Το πορτ μπεμπε είναι όντως πολύ ευρύχωρο 😄😄 Το πιο μεγάλο που έχω δει κι εγώ σε καρότσι!! Δεν δοκιμάσαμε μέχρι πόσο χωρούσε ο μπέμπης, γιατί σκέψου από 6 μηνών βάζεις το άλλο, όταν κάθεται καλά στον πωπό βασικά. Εμάς από 4 μηνών καθόταν στον πωπό χωρίς βοήθεια, κι επίσης από νεογέννητο ήθελε να βλέπει προς τα έξω! Φαντάσου το πορτ μπεμπε πολλές φορές το βάζαμε να κοιτάει προς τα έξω αντί για να κοιτάει εμάς, και του σηκώναμε λίγο την πλάτη να βλέπει! Οπότε από 5 μηνών περίπου βάλαμε το άλλο καθισματάκι κ το είχαμε να κοιτάει προς τα έξω. Εντωμεταξύ το συγκεκριμένο του Aptica, κάποιος μου είπε ότι μπορείς να χρησιμοποιείς το κάθισμα του καροτσιού κ από νεογέννητο, γιατί η πλάτη ξαπλώνει τέρμα κάτω. Δε ξέρω αν ισχύει, ψάξτο αν θες, αλλά εμένα μου άρεσε τόσο το πορτ μπεμπε στο καρότσι, που ήθελα να το κρατήσω όσο παραπάνω γίνεται💕

Αα επίσης ανοίγει και κλείνει πολύ εύκολα!! Με ένα κουμπί φαντάσου!! Πες στο μαγαζί να σου δείξουν!!

Πολύ χαίρομαι με αυτά που μου λες γιατί δελεαζομαι να καταλήξω σε αυτό το καρότσι που ήταν και η πρώτη μου επιλογή άλλωστε..από όταν το είδα μου άρεσε.. θα ζητήσω σίγουρα να μου δείξουν στο μαγαζί πως ανοίγει-κλεινει.. πολύ σημαντικό.. να μετρήσω μόνο το ασανσέρ μου μένει να δούμε αν χωράει.. ισχύει αυτό με το κάθισμα του καροτσιου ξαπλώνει μέχρι κάτω, η φίλη μου έτσι το είχε από νεογέννητο ξαπλωμένο και με τον ποδοσακο.. και το Πορτ μπεμπέ το εχει μόνο για μέσα στο σπίτι να κοιμάται.. δεν αγόρασε ούτε λίκνο ούτε τίποτα, τώρα είναι 6 μηνών και μολις ξεκίνησε να την κοιμίζει στη κούνια πλέον γιαυτο μου είπε ότι είναι πολύ μεγάλο όπως λες και εσύ.. θα σας πω τα νέα τέλος εβδομάδας που θα πάω στα μαγαζιά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Χαχαχαχα.. ηρέμησε κοριτσάκι μου!! Όλα αυτά που λες είναι φυσιολογικά στην εγκυμοσύνη!! Όσο για την αντιβίωση, μην ανησυχείς.. πήρα και εγώ τότε για το δόντι, που δεν ήθελα με τίποτα και δεν έπαθα τίποτα, ούτε εγώ ούτε ο μπεμπουλης μου!! Όλα καλά θα πάνε, και λίγο ακόμα έμεινε, πρώτα ο Θεός, και σε λίγο θα αγκαλιάζεις το υγιέστατο αγγελούδι σου!! 🥰🥰🥰

 από την μια γελάω και εγώ και  από την βουρκωνουν τα μάτια μου... Ρε συ απλά με αγχωνει γιατί το λεύκωμα συνδέεται πολλές φορές με την προεκλαμψία. Βέβαια μετράω πίεση και είναι όλα καλά.  Αχ δεν ξέρω ίσως φταίει ότι πλησιάζουμε προς το τέλος και έχουν μαζευτεί πολλά ίσως είναι καλή ψυχολογία!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέραααα!!!! Κι εμάς η μικρή με το κεφάλι κάτω είναι προχθές που τη είδαμε και η γιατρός μου μου είπε μακάρι να μείνει έτσι. Και όντως από αυτά που σου είπε τα είπε όλα για καλό νομίζω! Και εγώ έτσι όπως ώμου έκανε το υπέρηχο νόμιζα ότι είναι πολύ χαμηλά το μωρό αλλά τελικά όταν μου έδειξε με το χέρι της που περίπου είναι ήταν αρκετά πιο ψηλά... 😂 Το ντοπλερ θα δείξει σίγουρα καλύτερη εικόνα οπότε θα σου φύγει το άγχος... Κι εμείς μετά το ντοπλερ κάθε δύο εβδομάδες θα πηγαίνω... 

Όσον αφορά το επίδομα κυοφορίας δεν ξέρω αν θυμάστε που έκανε κι εγώ τα χαρτιά μου, στην περίπτωση μου όμως δεν μπορώ να κάνω ηλεκτρονική αίτηση πρέπει να πάω από κοντά και δυστυχώς για να πάω εκεί πρέπει να πάω με λεωφορείο. Οπότε τώρα τους παρακαλάω μήπως και τα δεχτούν με μέιλ.

Καρότσι κι εμείς δεν πήραμε ακόμα μόνο σε ένα μαγαζί πήγαμε είδα τρία διαφορετικά δεν θυμάμαι καθόλου μάρκες μόνο ένα μου άρεσε τώρα ξανά την ημέρα που έχω το ντοπλερ θα πάμε και αλλού και θα αποφασίσω. 

Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν θέλω ακόμα να πάρω και γενικά σκέφτομαι ότι είναι νωρίς για να κάνω ψώνια και ότι μπορεί να το γρουσουζεψω δεν ξέρω πώς μου έκατσε έτσι στο μυαλό... 

Το bebe star torro το έχει μια φίλη μου που έγινε μανούλα πέρσυ. Την έχει βολεψει πάρα πολύ και τα το καθισματακι και η καλαθουνα του. Κι εγώ που το έχω κάνει βόλτα είναι εύκολο καρότσι ανεβαίνει και κατεβαίνει πεζοδρόμια εύκολα. Κι εγώ αυτό το έχω στα υπόψιν μου να το δω και από κοντά ξανά. 

Εμένα μια μέρα από την μια θηλή μετά το μπάνιο μου φάνηκε σαν να είχε μια σταγόνα όχι γάλα όμως δεν ήταν άσπρο ήταν πιο πολύ διάφανο και λίγο κολλώδες. Αυτό δεν έχω ξανά δει ούτε στα ρούχα μου έχει σημάδια... Κι εμένα έτσι ακριβώς είναι σκούρες και μπροστά μπροστά σαν κίτρινες... 

Κορίτσι κι εμένα μου είχε γράψει μαγνήσιο τον προηγούμενο μήνα να το έχω στο σπίτι προληπτικά. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Μου είπε να το παίρνω μόνο όταν νιώθω πόνο ή κράμπες ή πετρώματα. Που νόμιζα ότι δεν ένιωθα αλλά τελικά αυτό που νόμιζα ότι είναι το μωρό ήταν πετρώματα. επίσης μου είχε πει να μην παίρνω κάθε μέρα γιατί η μεγάλη ποσότητα μαγνησίου δεν αφήνει το ασβέστιο να απορροφηθεί. 

Είναι τέλειο που καταλαβαίνεις που είναι... Εγώ εκείνη την μέρα που πήγαμε στην γιατρό στον δρόμο κουνιόταν κι νόμιζα το καρούμπαλα κι που δημιουργείται είναι από το κεφάλι και τελικά ήταν από το κωλαρακι 🤣🤣🤣 

Έτσι μετά τις 34 καλώς να ορίσουν όποτε θέλουν... Εμένα έχω γνωστές μου που ήταν πιο μπροστά από εμένα άρχισαν να γεννάνε και ζηλεύω λίγο να σας πω την αλήθεια... 

Ναι και τώρα το Σάββατο που είδαμε την μπέμπα μας πάλι μου είπε ότι η ανάπτυξη της είναι τέλεια και δεν θεωρεί απαραίτητο να κάνω ντοπλερ αλλά αφού το έκλεισα ας πάω για την εμπειρία...

Αχ ναι περίεργο αρκετά ωράριο. Πήγαμε το Σάββατο σε ένα μαγαζί μόνο προλάβαμε είδα τρία ούτε μάρκα δεν θυμάμαι μου άρεσε το ένα... Τώρα την ημέρα του ντοπλερ που είναι και πιο νωρίς το ραντεβού θα πάμε και αλλού. Αλλά όπως είπα και στο κουνελάκι μου έχει μπει στο μυαλό ότι είναι νωρίς για αγορές και ότι το γρουσουζευω.

Αχ πολύ μου αρέσει το ξεκαθάρισμα χρήσιμων και μη πραγμάτων στο σπίτι... Είναι το αγαπημένο μου 😂😂😂

Τέλεια τα κιλακια της και μην ξεχνάς ότι είναι στο περίπου η μέτρηση. Κι αφού δεν ανησύχησε ο γιατρός όλα καλά, ούτε εσύ χρειάζεται να ανησυχείς από εδώ και πέρα θα αρχίσει να παίρνει πιο γρήγορα βάρος να ξέρεις.

Πολύ καλό που βρήκατε καρότσι έτσι γιατί είναι και πανάκριβα τα άτιμα... Ναι καλά το σκέφτεσαι για το παρκοκρεβατο και η κουνιαδα μου που ταξίδευαν αρκςταυ τους είχε βολεψει πάρα πολύ. Όπως λες με ένα καλό στρωματακι θα είναι άψογα...

Αχ θεέ μου λιώνωωωωω με αυτά τα φορμακια... Καλοφορετα αγάπη μου!!! 

Καλησπέρα γλυκό μου κορίτσι!!!❤️

Χαχαχα ναι μπορεί να μου φάνηκε εμένα χαμηλά, αφού ο γιατρός ήταν χαλαρός είμαι κι εγώ!! Αν ήταν κάτι θα μου έλεγε να προσέχω πιστεύω ή να ξεκουράζομαι πχ!!

Εγώ έχω βάλει ορόσημο τις 34 εβδ, γιατί τότε θέλω να πάω Λονδίνο😅 Οπότε θέλω να είναι όλα καλά μέχρι τότε!! Δε θα’θελα να γεννηθεί τόσο νωρίς βέβαια, είπαμε μην περάσω πάλι τις 40 αλλά μη γεννήσω κ πρόωρα😆 μια μέση λύση, πιστευώ μετά τις 37-38 θα’ναι οκ😇 Δεν έχω θέμα βασικά όποτε κι αν έρθει, αρκεί να είναι καλά!🙏💗

Κι εγώ ανυπομονώ να σου πω την αλήθεια🙈 Κ όσο φτάνουμε προς το τέλος, μία θα έχεις ανυπομονησία κ μία φόβο. Τουλάχιστον εγώ έτσι ήμουν στην πρώτη εγκυμοσύνη!!

Κοίτα όσο για τα πετρώματα, να ξέρεις όποτε νιώθεις ένα σημείο να σκληραίνει κ κουνιέται είναι το μωρό..όταν νιώθεις όλη την κοιλιά είναι πετρώματα!! 

Επίσης να σου πω πώς καταλαβαίνω πού είναι το μωρό, όταν είναι το κεφαλάκι του κάτω κ τα πόδια πάνω, με πιέζει κάτω, κ νιώθω ότι κατουριέμαι, κ επίσης νιώθω τις κλωτσιές πιο ψηλά στην κοιλιά, πάνω από τον αφαλό..κ τα χεράκια δεξιά κ αριστερά από τον αφαλό..έτσι καταλαβαίνω τη θέση του έτσι καταλάβαινα κ στο μικρό μου ότι ακόμα είναι προς τα κάτω!!🥰

Εμένα για το ουτροτζεσταν που λες δε μου έχει πει τιποτα, δεν ήξερα καν ότι το δίνουν τόσο αργά στην εγκυμοσύνη, αλλά για να στο έδωσε κάποιο λόγο θα έχει οπότε εμπιστεύσου τον!😊

Ανυπομονώ για το ντοπλερ!! Την άλλη εβδομάδα έχω!!❤️ Πότε έκλεισες εσύ;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Αγάπες μου καλημέρα!!!

Είχα λίγες μέρες να μπω όπως είδατε σας διάβασα όλες και χαίρομαι πολύ που όλες μας είμαστε καλά και συνεχίζουμε ακάθεκτες... 

Τα νέα τα δικά μας. Πήγαμε το Σάββατο στην γιατρό μας και είδαμε την μπεμπουλα μας η οποία έχει φτάσει 1500+ γρ και 40+εκ. Και ήταν με το κεφαλάκι προς τα κάτω!!! 🤣 Είδαμε μια τέλεια πατούσα μας την είχε φατσα φόρα 😂😂😂 και σκεφτόμουν πως σε λιγοτ καιρό θα τα φιλάω αυτά τα πατουσακια και θα τα δαγκώνω λίγο λίγο... 😍😍😍 Τέλος του μήνα θα κάνω και τις αιματολογικές μου. 

Κορίτσια μου μαζί με τον σίδηρο το πρωί παίρνω και ένα συμπλήρωμα που βοηθαιευ στην απορρόφηση του σιδήρου το οποίο έχει γεύση καραμέλα βουτύρου και κάθε πρωί ανυπομονώ να το πάρω 😂😂😂

Επίσης μου είπε να κόψω λίγο ταχύτητα και να κάτσω στα αυγά μου. Οπότε εχθές έκανα μια μικρή γενικη το σπίτι και από σήμερα είπα να κάτσω να ξεκουραστώ λιγο. 

Είδαμε τον τράχηλο μου είπε ότι για την εβδομάδα που είμαι είναι μια χαρά αλλά επειδή που και που έχω τα πετρωματακια μου είπε να βάζω ένα ουτροτζεσταν κολπικά το βράδυ. Εκείνη την ώρα βδεν μίλησα η χαζή αλλά τώρα μου φαίνεται λίγο υπερβολή και επίσης μου ξυπνάνε κακίες μνήμες τα ουτροτζεσταν και δεν θέλω. Εσας σας έχουν πει τίποτα παρόμοιο; 

Επίσης έχετε μιλήσει καθόλου για το εμβόλιο του κοκκιτη;

Α για το εμβόλιο του κοκκιτη όχι εμένα δε μου είχε πει κάτι ούτε στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ούτε τώρα..ο γιατρός που μου εκανε το εμβόλιο του κορονοιού μου είπε ότι πρέπει να το κάνουμε, κ ήθελα να ρωτήσω το γιατρό μου αλλά το ξεχνάω..

Εσένα σου είπε κάτι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Εγώ φαίνεται ότι έχω το μπέμπη μονίμως με το κεφάλι κάτω , από όταν ξεκόλλησε δλδ κ μετά! Ήδη από 5ο μήνα όποτε πάω για υπέρηχο ο γιατρός μου λέει ότι έχει πάρει τη σωστή θέση με το κεφάλι κάτω κ έχει περάσει τον πλακούντα που είναι ψηλά κ έτσι τον θέλουμε ώστε να μην τον τραυματίσει κ υπάρξει αιμορραγία όταν θα βγαίνει το μωρο, έτσι είναι το φυσιολογικό. Οπότε κ γω νιώθω ήσυχη! Δε έχει αναφέρει τουλάχιστον προς το παρόν κάτι που να δείχνει ότι αυτή η θέση είναι ένδειξη ή ύποπτη για πρόωρο τοκετό κ είμαι ακόμη στην 26η εβδ ! 

Χαχα τέλεια!! 

Έτσι μου είπε κι εμένα, ότι είναι με το κεφαλάκι κάτω, και μάλιστα το κεφάλι έχει περάσει τον πλακούντα και είναι πιο κάτω από αυτόν, που έτσι το θέλουμε οπότε πάμε φυσιολογικά!! Κ ότι είναι όλα έτοιμα τώρα όποτε θέλει να βγει!!

Εγώ είμαι 31 εβδ αλλά ούτε σε μένα είπε κάτι για πρόωρο τοκετό οπότε φαντάζομαι όλα καλά είναι!☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Και μένα χαμηλό μου φάνηκε αλλά μου απάντησε ο γιατρός ότι δεν ανησυχεί.. λέει εννοείται ότι αυτό δεν σημαίνει ότι θα πλακωθω στις παστες αλλά ανησυχούμε όταν το ζάχαρο είναι υψηλό ή σε πάρα πολύ χαμηλές τιμές που δεν μου διευκρίνισε ποιες είναι.. θα μιλησουμε και θα τον ρωτήσω αν πρέπει να ακολουθήσω κάποια διατροφή κλπ γιατί είχε τοκετό και τα είπαμε μόνο με μηνύματα αλλά να μην ανησυχώ λέει.. τι να πω.. μακάρι..

Κι εμένα μου φάνηκε λίγο χαμηλό στη 2 ώρα, αλλά όχι πολύ κάτω από το όριο!! Αφού δεν ανησυχεί ο γιατρός σου όλα καλά μην αγχώνεσαι!! ☺️

Πάρα πολύ χαμηλές τιμές μάλλον εννοούσε το δικό μου, είχα 50 πέρσι στην καμπύλη ζαχάρου😄 Που κάτω από 50 πέφτεις σε κώμα ή πεθαίνεις απ’ό,τι διάβαζα..γι’αυτό ζαλιζόμουν και πολύ..η καμπύλη μου δεν ανέβαινε καθόλου, δηλαδή είχα 75 75 κ 50..που μου είπε η ενδοκρινολόγος ότι είναι μια ευθεία καμπύλη που πέφτει απότομα, δηλαδή φαινόταν ότι ο οργανισμός μου δεν έπαιρνε καθόλου τη γλυκόζη κ υπήρχε ο φόβος μήπως την έπαιρνε όλη το μωρό, οπότε μου είχε κόψει τη ζάχαρη γι’αυτό το λόγο..κ τώρα χωρίς να κάνω καμπύλη ζαχάρου κάνω τα ίδια με πέρσι, γιατί μου είπε ο γιατρός μου ότι κ να κάνω τα ίδια θα βγουν ή χειρότερα! Υπογλυκαιμίες είχα δηλαδή εγώ, το αντίθετο του διαβήτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Πολύ χαίρομαι με αυτά που μου λες γιατί δελεαζομαι να καταλήξω σε αυτό το καρότσι που ήταν και η πρώτη μου επιλογή άλλωστε..από όταν το είδα μου άρεσε.. θα ζητήσω σίγουρα να μου δείξουν στο μαγαζί πως ανοίγει-κλεινει.. πολύ σημαντικό.. να μετρήσω μόνο το ασανσέρ μου μένει να δούμε αν χωράει.. ισχύει αυτό με το κάθισμα του καροτσιου ξαπλώνει μέχρι κάτω, η φίλη μου έτσι το είχε από νεογέννητο ξαπλωμένο και με τον ποδοσακο.. και το Πορτ μπεμπέ το εχει μόνο για μέσα στο σπίτι να κοιμάται.. δεν αγόρασε ούτε λίκνο ούτε τίποτα, τώρα είναι 6 μηνών και μολις ξεκίνησε να την κοιμίζει στη κούνια πλέον γιαυτο μου είπε ότι είναι πολύ μεγάλο όπως λες και εσύ.. θα σας πω τα νέα τέλος εβδομάδας που θα πάω στα μαγαζιά..

Τέλεια ναι δες το και πες μας τα νέα σου!!! ☺️☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Σήμερα έκανα πάλι γενική ούρων για να ελέγξουμε τα μικρόβια γιατί τελευταία φορά φάνηκε ότι είχα πολλά. Και αυτή την φορά βγήκε το ίδιο και μου είπαν ότι έχω ασυμπτωματική μικροβιουρια και επειδή είμαι έγκυος πρέπει να πάρω αντιβίωση και έχω ξενερώσει πολύ. Γιατί δεν θέλω να.παρω αντιβίωση 😢 και συν της άλλης βγήκε και λεύκωμα 30mg που είναι πάνω στα όρια αλλά θα πρέπει να κάνω συλλογή ούρων 24ωρου. Νιώθω 80 χρόνων ειλικρινά. 😂😂😂

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι κι εγώ ξέρω ότι συμβαίνουν αυτά στην εγκυμοσύνη δηλαδή τα μικρόβια κλπ. Θα πάρεις την αντιβίωση κ όλα θα’ναι μια χαρά.

Σκέψου ότι ό,τι κάνεις το κάνεις για καλό κ τελειώνεις, σε λίγο θα κρατάς τη μπέμπα σου αγκαλιά κ θα’χουν περάσει όλαυτα!!🌸🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

 από την μια γελάω και εγώ και  από την βουρκωνουν τα μάτια μου... Ρε συ απλά με αγχωνει γιατί το λεύκωμα συνδέεται πολλές φορές με την προεκλαμψία. Βέβαια μετράω πίεση και είναι όλα καλά.  Αχ δεν ξέρω ίσως φταίει ότι πλησιάζουμε προς το τέλος και έχουν μαζευτεί πολλά ίσως είναι καλή ψυχολογία!!! 

Καλημέρα κοριτσάκι μου.. άκου, κάθε φορά που πηγαίνω στο γιατρό μου κάνει εκεί εξέταση ούρων.. την τελευταία φορά, μου βρήκε κ εμένα πολύ μικρό ποσοστό λευκώματος, μου εξήγησε τι είναι, άρχισα και ταραζομουν, και μου είπε την άλλη μέρα να κάνω σε μικροβιολόγο μια γενική ούρων και ουρικό οξύ γιατί μπορεί να έφταιγε κάτι που είχα φάει εκείνη τη μέρα, αλλά μου είπε πως ακόμα και αν υπάρχει λεύκωμα, είναι φυσιολογικό σε πολλές εγκυμοσύνες κ αντιμετωπίζεται.. εντάξει δόξα το Θεό οι εξετασεις βγήκαν μια χαρα, γιατί μαζί με το ζάχαρο που έπρεπε να ελέγχω, κ την πίεση, μου έπεσαν πολλά.. αγχώθηκα πάρα πολύ.. να έχεις στο μυαλό σου πως για αυτά που αντιμετωπίζονται να μην ανησυχείς.. έτσι σκευτηκα και εγώ και αφού μου είπε πως όλα με εμένα και τον μπεμπουλη είναι μια χαρά, και απλά θα προσέξουμε μην εμφανιστεί κάτι, να το αντιμετωπίσουμε.. κάνω ενέσεις, 7 μήνες τώρα, τρυπιεμαι κάθε μέρα με το ζάχαρο, με το πιεσόμετρο στο χέρι, με σαλοσπιρ που τρυπιεμαι και το αίμα πετάγεται σαν συντριβάνι, η δεν σταματάει, 4 γεύματα τη μέρα που 36 χρόνια δεν κατάφερα ποτέ να φάω, με το φόβο μήπως κάτι μου κάνεις ζάχαρο, και με όλα αυτά, στο τέλος κάθε ημέρας πριν κοιμηθώ, τα ξεχνάω και σκευτομαι, ότι το μόνο που δεν μπόρεσα να αντιμετωπίσω ήταν οι παλινδρομες.. ότι και να εμφανιστεί τώρα που ρυθμίζεται, θα το προσπεράσω.. οπότε μην μου αγχώνεσαι όσο το μωράκι σου είναι καλά, όλα θα τα ξεχάσουμε, όταν έρθει η ώρα πρώτα ο Θεός!! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Αγάπες μου καλημέρα!!!

Είχα λίγες μέρες να μπω όπως είδατε σας διάβασα όλες και χαίρομαι πολύ που όλες μας είμαστε καλά και συνεχίζουμε ακάθεκτες... 

Τα νέα τα δικά μας. Πήγαμε το Σάββατο στην γιατρό μας και είδαμε την μπεμπουλα μας η οποία έχει φτάσει 1500+ γρ και 40+εκ. Και ήταν με το κεφαλάκι προς τα κάτω!!! 🤣 Είδαμε μια τέλεια πατούσα μας την είχε φατσα φόρα 😂😂😂 και σκεφτόμουν πως σε λιγοτ καιρό θα τα φιλάω αυτά τα πατουσακια και θα τα δαγκώνω λίγο λίγο... 😍😍😍 Τέλος του μήνα θα κάνω και τις αιματολογικές μου. 

Κορίτσια μου μαζί με τον σίδηρο το πρωί παίρνω και ένα συμπλήρωμα που βοηθαιευ στην απορρόφηση του σιδήρου το οποίο έχει γεύση καραμέλα βουτύρου και κάθε πρωί ανυπομονώ να το πάρω 😂😂😂

Επίσης μου είπε να κόψω λίγο ταχύτητα και να κάτσω στα αυγά μου. Οπότε εχθές έκανα μια μικρή γενικη το σπίτι και από σήμερα είπα να κάτσω να ξεκουραστώ λιγο. 

Είδαμε τον τράχηλο μου είπε ότι για την εβδομάδα που είμαι είναι μια χαρά αλλά επειδή που και που έχω τα πετρωματακια μου είπε να βάζω ένα ουτροτζεσταν κολπικά το βράδυ. Εκείνη την ώρα βδεν μίλησα η χαζή αλλά τώρα μου φαίνεται λίγο υπερβολή και επίσης μου ξυπνάνε κακίες μνήμες τα ουτροτζεσταν και δεν θέλω. Εσας σας έχουν πει τίποτα παρόμοιο; 

Επίσης έχετε μιλήσει καθόλου για το εμβόλιο του κοκκιτη;

Καλημερούδια!!! Για το εμβόλιο όχι δεν μου έχουν πει κάτι....για κανένα εμβόλιο για την ακρίβεια παρά μόνο για του κόβιντ. Τι ωραία νέα είναι αυτά! Μα γιατί να αγχώνεσαι για το ουτροτζεσταν! Αλλή περίπτωση αυτό που πέρασες άλλη περίπτωση τώρα! Το κάνεις τώρα να ενισχύσεις λίγο τον τράχηλο και τη μήτρα ! Να μην αγχώνεσαι! Ο,τι σου είπε ο γιατρός!!!

Αν σου είπε να χαλαρώσεις να χαλαρώσεις κορίτσι μου;;;;μα δεν κουράζεσαι;;;εγώ ήδη ένα βήμα κάνω και κουράζομαι ..λέω πως δουλεύουν άλλες κοπέλες σε αυτό μήνα;;;

Η μπεμπουλα σου είναι αστέρι!!!! 🌟 Μπράβο το νινακι μας!! Φτου φτου με το καλό να μεγαλώνει έτσι το κορίτσι μας! Για ραντεβού ποτέ ξαναεχεις;;;;σ ένα μήνα;

στις πριν 15 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Καλησπέρα καλή μου, ελπίζω να σε ξεαγχωσω αν σου πω ότι εγώ δεν έχω κάνει καμία αγορά κ δε σκοπεύω να αγοράσω τίποτα ακομη!!! 

Γενικά δε με αγχώνει καθόλου το θέμα των αγορών γιατί έχοντας ακούσει άπειρες ιστορίες για το πώς μεγάλωσαν παιδια οι γιαγιάδες μας έχοντας μόνο τα απολύτως απαραίτητα ή κ ούτε αυτά , και πιστεύω ότι τα μωράκια μας το μόνο που θα θέλουν όταν γεννηθούν είναι εμας γερές, δυνατές κ ηρεμες να τα φροντίσουμε! Όλα τα υπόλοιπα έρχονται δευτερα όποτε σίγουρα δεν αξίζει καμία να χάνει τον ύπνο της για υλικά αγαθά..! 

Πέρα απ'τις ιστορίες για το πώς μεγάλωσαν οι γιαγιάδες κ οι προγιαγιαδες μου τους γονείς κ τους παππούδες μου που ειναι πράγματι πολυτιμες, είχα τη συμπτωματικη τύχη να παρακολουθήσω το μεγάλωμα 2 μωρών από 2 οικογένειες με εντελώς διαφορετική νοοτροπία, όπου το ένα είχε υπερπληθωρα αγαθών σε αρρωστημένο βαθμό ισως ενώ το άλλο μεγάλωνε με σπαρτιατική αγωγή!!!! 

Ενδεικτικά σας δίνω 2 πχ το ένα είχε κουβάδες παιχνίδια κ ανέσεις κ το άλλο μόνο ελάχιστα εκπαιδευτικά παιχνίδια !!! Το ένα είχε αυλή-παιδική χαρά με απ'όλα ως τραμπολινο κ δεν έβγαινε απ'το χώρο του σπιτιού σχεδόν ποτέ ενω το άλλο έπαιζε μονο με ότι πρόσφερε η παιδική χαρά κ έβγαινε στη φυση εκδρομή συνέχεια! 

Χωρίς να έχω γνώσεις θα προσπαθησω να ακολουθήσω μια χρυσή τομή ανάμεσα στα 2 ! 

Στο θέμα αγορών η μια οικογένεια είχε αγοράσει ο,τι υπάρχει στην αγορά από πριν κ πολλά δε χρησιμοποιήθηκαν ποτε κ η άλλη αγόραζε μόνο όταν έβλεπε ότι κάτι πρέπει να αγοραστεί οπωσδήποτε! 

Έχω 2 λίστες με τα ήδη 1ης ανάγκης κ μια με τα 2ης ! Εχοντας ήδη κάνει μια 1η έρευνα στο ίντερνετ, Δεν αποκλείεται να πάω σε κάποια μαγαζιά να δω από κοντά τα προϊόντα κ να καταλήξω στα 2 επικρατέστερη αλλά δε θα αγοράσω κάτι! 

Στη 1η λίστα έχω βάλει αλλάξιερα-1 κουτί πάνες+μαντιλακια, λίκνο για να κοιμάται δίπλα μου κ 2 σεντονακια, κάθισμα αυτοκινήτου, κ λίγα ρουχακια κ μπανάκι - πετσετουλα. (Αυτά λέω να τα αγοράσω μεταξύ 33-35ης εβδ) 

Στη 2η λίστα για αφού γεννηθεί το μωρό με το καλό,  έχω βάλει το καρότσι κ αλλα όπως ίσως ριλαξ κτλ, έξτρα ρούχα Κ λοιπά αξεσουάρ κ 6 μήνες μετά κουνια! Δε ξέρω αν θα τηρήσω τις 30-40 μέρες που το μωρό μένει σπίτι (αρα αχρείαστο το καρότσι ως τοτε) αλλά γενικά το εχω φανταστεί κάπως έτσι: Όταν θα είμαι έτοιμη, θα βάλω το μωρό μου στο μάρσιπο κ θα πάμε παρεούλα όλοι μαζί να τα διαλέξουμε όλα αυτά!!!! Θελω να συμμετάσχει *κάπως* σε οτι πάρουμε γι'αυτόν! Θα ρωτάω τη γνώμη του κ θα βρει αυτό τρόπο να μου τη πει ! 

Ελπίζω να βοήθησα όποιες νιώθουν άγχος για τις αγορές γιατί θέλουν το καλύτερο για το μωρό τους! 

 

 

Αγαπάκι τα λες πολύ ωραία και σωστά κι εύχομαι κι εγώ κι ο άντρας μου να καταφέρουμε να διατηρήσουμε αυτές τις ισορροπίες...ωστόσο εμάς ας πούμε το λίκνο μας φαίνεται μια περαιτέρω υπερβολή ενω το καρότσι μας που έχει καλαθούνα λέμε θα το εκμεταλλευτούμε στην αρχή για κάποιες μέρες για τον καναπέ ..και κούνια θα βάλουμε κατευθείαν στο δωματιο..οπότε όσον αφορά τα πρώτα  πράγματα είναι και λίγο τι βολεύει τον καθενα.....το αν θα πάρεις λίκνο και μετά κούνια η κατευθείαν κούνια δεν καθορίζει τόσο τι παρέχεις στο μωρό αλλά τι χωράει στο δωμάτιο.φαντασου εμείς με την κούνια την οποία πήραμε και χτες θα στριμωχτουμε τελείως στην κρεβατοκάμαρα. Στην κυριολεξια θα μείνουν μόνο 30εκατοστα για να ανοίγουμε το μπατζουρι να βγαίνουμε στη βεραντα αλλά είπαμε εφόσον μετά πάλι θα την πάρουμε και πάλι θα την θέλουμε στο δωματιο δε θα μπούμε στη διαδικασία λικνου. Και φαντάσου λίκνο δε θα αγοράζαμε θα μας το έδιναν!!!! Απλά το θεωρήσαμε περιττο. Όσο για τα άλλα ψώνια που κάναμε είδα κι εγώ πολλά που για εμένα δεν είναι καθόλου απαραιτητα και προσπάθησα να κινηθώ ταπεινά...Τώρα για την πορεία ελπίζω να τα καταφέρουμε τόσο όμορφα όσο τα περιγράφεις .... ♥️

στις πριν 11 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Σήμερα έκανα πάλι γενική ούρων για να ελέγξουμε τα μικρόβια γιατί τελευταία φορά φάνηκε ότι είχα πολλά. Και αυτή την φορά βγήκε το ίδιο και μου είπαν ότι έχω ασυμπτωματική μικροβιουρια και επειδή είμαι έγκυος πρέπει να πάρω αντιβίωση και έχω ξενερώσει πολύ. Γιατί δεν θέλω να.παρω αντιβίωση 😢 και συν της άλλης βγήκε και λεύκωμα 30mg που είναι πάνω στα όρια αλλά θα πρέπει να κάνω συλλογή ούρων 24ωρου. Νιώθω 80 χρόνων ειλικρινά. 😂😂😂

Χαχαχαχα αγαπάκι μην αγχώνεσαι!! Εμείς στην εγκυμοσύνη έχουμε πολύ χαμηλό ανοσοποιητικό..... ,🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Εμεις χτες πήραμε και κούνια...δηλαδή την παραγγείλαμε...καταλήξαμε σε κούνια κρεβάτι για τι απλά μας άρεσε το σχέδιο και να πω και την αλήθεια ήταν αρκετά οικονομική πιστεύω. ....θα την έχουμε σπίτι μετά τις 20 Φεβρουαρίου... Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι διότι οριακά χωράει στο δωμάτιο μας..... Μένει λίγος χώρος να ανοίξουμε παράθυρο....αλλά δεν βρίσκω άλλη λύση μάλλον πρέπει να στριμωχτουμε... 

Σήμερα έχω ραντεβού με γιατρό. Να δω το κορίτσι ....ανυπομονώ γιατί χτες δεν την άκουγα πολύ και αγχώθηκα λίγο ..βέβαια τώρα που σας γράφω με έχει τρελάνει στην κλωτσιά....

Οπότε θα σας πω κι άλλα νέα μετά το ραντεβού. 

Εσείς κατά τ αλλά πώς τα πάτε με το χιονιά;;;καθίστε μέσα!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sandyb σαντουλι μου εμένα τα νούμερα ήταν λίγο πιο υψηλά από εσένα αλλά μου είπαν ότι είναι καλά!!! Δεν ξέρω καθόλου τις τιμές ζαχάρου....διότι η γιατρός η μία μου είπε είναι καλά αλλά εδώ στο φόρουμ της πρινσες της φάνηκε λίγο χαμηλό που φαντάζομαι θα έχει δίκιο η κοπέλα γιατί κι αυτή είχε πολύ χαμηλά και ξέρει. Αλλά δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά καλύτερα να σου πει ο γιατρός σου! Ωστόσο το θετικό νομίζω είναι ότι δεν ξεπερνούν τα όρια οπότε νομίζω ότι και μόνο από αυτό είσαι κομπλέ!!!!! ♥️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Καλησπέρα καλή μου, ελπίζω να σε ξεαγχωσω αν σου πω ότι εγώ δεν έχω κάνει καμία αγορά κ δε σκοπεύω να αγοράσω τίποτα ακομη!!! 

Γενικά δε με αγχώνει καθόλου το θέμα των αγορών γιατί έχοντας ακούσει άπειρες ιστορίες για το πώς μεγάλωσαν παιδια οι γιαγιάδες μας έχοντας μόνο τα απολύτως απαραίτητα ή κ ούτε αυτά , και πιστεύω ότι τα μωράκια μας το μόνο που θα θέλουν όταν γεννηθούν είναι εμας γερές, δυνατές κ ηρεμες να τα φροντίσουμε! Όλα τα υπόλοιπα έρχονται δευτερα όποτε σίγουρα δεν αξίζει καμία να χάνει τον ύπνο της για υλικά αγαθά..! 

Πέρα απ'τις ιστορίες για το πώς μεγάλωσαν οι γιαγιάδες κ οι προγιαγιαδες μου τους γονείς κ τους παππούδες μου που ειναι πράγματι πολυτιμες, είχα τη συμπτωματικη τύχη να παρακολουθήσω το μεγάλωμα 2 μωρών από 2 οικογένειες με εντελώς διαφορετική νοοτροπία, όπου το ένα είχε υπερπληθωρα αγαθών σε αρρωστημένο βαθμό ισως ενώ το άλλο μεγάλωνε με σπαρτιατική αγωγή!!!! 

Ενδεικτικά σας δίνω 2 πχ το ένα είχε κουβάδες παιχνίδια κ ανέσεις κ το άλλο μόνο ελάχιστα εκπαιδευτικά παιχνίδια !!! Το ένα είχε αυλή-παιδική χαρά με απ'όλα ως τραμπολινο κ δεν έβγαινε απ'το χώρο του σπιτιού σχεδόν ποτέ ενω το άλλο έπαιζε μονο με ότι πρόσφερε η παιδική χαρά κ έβγαινε στη φυση εκδρομή συνέχεια! 

Χωρίς να έχω γνώσεις θα προσπαθησω να ακολουθήσω μια χρυσή τομή ανάμεσα στα 2 ! 

Στο θέμα αγορών η μια οικογένεια είχε αγοράσει ο,τι υπάρχει στην αγορά από πριν κ πολλά δε χρησιμοποιήθηκαν ποτε κ η άλλη αγόραζε μόνο όταν έβλεπε ότι κάτι πρέπει να αγοραστεί οπωσδήποτε! 

Έχω 2 λίστες με τα ήδη 1ης ανάγκης κ μια με τα 2ης ! Εχοντας ήδη κάνει μια 1η έρευνα στο ίντερνετ, Δεν αποκλείεται να πάω σε κάποια μαγαζιά να δω από κοντά τα προϊόντα κ να καταλήξω στα 2 επικρατέστερη αλλά δε θα αγοράσω κάτι! 

Στη 1η λίστα έχω βάλει αλλάξιερα-1 κουτί πάνες+μαντιλακια, λίκνο για να κοιμάται δίπλα μου κ 2 σεντονακια, κάθισμα αυτοκινήτου, κ λίγα ρουχακια κ μπανάκι - πετσετουλα. (Αυτά λέω να τα αγοράσω μεταξύ 33-35ης εβδ) 

Στη 2η λίστα για αφού γεννηθεί το μωρό με το καλό,  έχω βάλει το καρότσι κ αλλα όπως ίσως ριλαξ κτλ, έξτρα ρούχα Κ λοιπά αξεσουάρ κ 6 μήνες μετά κουνια! Δε ξέρω αν θα τηρήσω τις 30-40 μέρες που το μωρό μένει σπίτι (αρα αχρείαστο το καρότσι ως τοτε) αλλά γενικά το εχω φανταστεί κάπως έτσι: Όταν θα είμαι έτοιμη, θα βάλω το μωρό μου στο μάρσιπο κ θα πάμε παρεούλα όλοι μαζί να τα διαλέξουμε όλα αυτά!!!! Θελω να συμμετάσχει *κάπως* σε οτι πάρουμε γι'αυτόν! Θα ρωτάω τη γνώμη του κ θα βρει αυτό τρόπο να μου τη πει ! 

Ελπίζω να βοήθησα όποιες νιώθουν άγχος για τις αγορές γιατί θέλουν το καλύτερο για το μωρό τους! 

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!! Εμένα το μόνο που με αγχωνει είναι το καρότσι, όχι για τη βόλτα, (γιατί αν μπορέσω θα κρατήσω τις 40 μέρες μέσα) αλλά για την καλαθουνα για να κοιμάται, που μεταφέρεται κιόλας, επειδή ζω σε μεζονέτα και το αυγό, για να γυρίσει ασφαλές, Κόρινθο από Αθήνα.. μια κουβερτουλα, σεντονακια και 5 φορμακια να έχω να το αλλάζω, με το φόβο προωρου τοκετού, γιατί τόσα ακούω από γνωστές μου και είμαι και 36.. ακόμα και πάνες κτλ, αν έρθει λίγο πρόωρα, θα πεταχτεί ο άντρας μου σε ένα σούπερ και θα πάρει.. ούτε εγώ θέλω να πάρω υπερβολικά πολλά πράγματα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εμεις χτες πήραμε και κούνια...δηλαδή την παραγγείλαμε...καταλήξαμε σε κούνια κρεβάτι για τι απλά μας άρεσε το σχέδιο και να πω και την αλήθεια ήταν αρκετά οικονομική πιστεύω. ....θα την έχουμε σπίτι μετά τις 20 Φεβρουαρίου... Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι διότι οριακά χωράει στο δωμάτιο μας..... Μένει λίγος χώρος να ανοίξουμε παράθυρο....αλλά δεν βρίσκω άλλη λύση μάλλον πρέπει να στριμωχτουμε... 

Σήμερα έχω ραντεβού με γιατρό. Να δω το κορίτσι ....ανυπομονώ γιατί χτες δεν την άκουγα πολύ και αγχώθηκα λίγο ..βέβαια τώρα που σας γράφω με έχει τρελάνει στην κλωτσιά....

Οπότε θα σας πω κι άλλα νέα μετά το ραντεβού. 

Εσείς κατά τ αλλά πώς τα πάτε με το χιονιά;;;καθίστε μέσα!!!!!!!!

Καλορίζικη η κούνια σας!!! Με το καλό να κοιμηθεί το μωράκι σας!! Μην ανησυχείς για τον χώρο.. και εμείς που μετρήσαμε κάπως έτσι θα είμαστε.. ε, θα στριμωχτουμε λίγο τον πρώτο καιρό, αλλά και μόνο που θα ξυπνάς και θα κοιμάσαι δίπλα σε ένα αγγελούδι, δεν θα σκευτεσαι το χώρο!! Αχ Παναγία μου ανατριχιαζω!! Άντε περιμένουμε νεακια και από τον υπέρηχο!!! ❤️ Εδώ που είμαι εγώ, χιόνισε λίγο, γτ είμαι στη θάλασσα..λιγο πιο ορεινά χιόνισε.. αλλά όχι αυτό το καλό που είχε στην Αθήνα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Κι εμένα μου φάνηκε λίγο χαμηλό στη 2 ώρα, αλλά όχι πολύ κάτω από το όριο!! Αφού δεν ανησυχεί ο γιατρός σου όλα καλά μην αγχώνεσαι!! ☺️

Πάρα πολύ χαμηλές τιμές μάλλον εννοούσε το δικό μου, είχα 50 πέρσι στην καμπύλη ζαχάρου😄 Που κάτω από 50 πέφτεις σε κώμα ή πεθαίνεις απ’ό,τι διάβαζα..γι’αυτό ζαλιζόμουν και πολύ..η καμπύλη μου δεν ανέβαινε καθόλου, δηλαδή είχα 75 75 κ 50..που μου είπε η ενδοκρινολόγος ότι είναι μια ευθεία καμπύλη που πέφτει απότομα, δηλαδή φαινόταν ότι ο οργανισμός μου δεν έπαιρνε καθόλου τη γλυκόζη κ υπήρχε ο φόβος μήπως την έπαιρνε όλη το μωρό, οπότε μου είχε κόψει τη ζάχαρη γι’αυτό το λόγο..κ τώρα χωρίς να κάνω καμπύλη ζαχάρου κάνω τα ίδια με πέρσι, γιατί μου είπε ο γιατρός μου ότι κ να κάνω τα ίδια θα βγουν ή χειρότερα! Υπογλυκαιμίες είχα δηλαδή εγώ, το αντίθετο του διαβήτη!

Και εγώ αυτό σκέφτηκα, υπογλυκαιμία αλλα ναι οι δικές σου είναι πολυ χαμηλές όλες οι τιμές.. μάλλον αυτό θα εννοούσε ο γιατρός μου.. να σου πω την αλήθεια αφού δεν ανησυχεί αυτος χαλάρωσα και εγώ και είπα πάει και αυτό το προσπέρασα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...