Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλινδρόμηση κύηση


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλημέρα. Βρίσκομαι λοιπόν εδώ λίγες μέρες μετά την απόξεση που έκανα, υστερα από διάγνωση παλινδρομη κυησης. Ήρθε σαν ένα όνειρο που χάθηκε μετά από τόσα χρόνια προσπαθειας.Όσες το έχετε περάσει πως το αντιμετωπισατε; δεν μπορώ να ησυχάσω. Σκέφτομαι πως έκανα λάθος που δεν πηρα μια δεύτερη γνώμη, πως δεν έδωσα λίγο παραπανω χρόνο.Τσεκαραμε για καρδιακό παλμο αρκετές φορές και δεν βρέθηκε ποτε, μόνο είδαμε να πάλλεται η καρδούλα του στην αρχή. Όλα μεγαλωναν εκτός απο το εμβρυακι μου. Δεν είχα κανένα συμπτωμα αιμοραγιας ή κάτι τετοιο αλλά ένιωθα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης να υποχωρουν. Νιώθω τύψεις και κλαίω συνέχεια. Νομίζω θα αρρωστήσω. Ξέρω πως δεν φταιω σε κάτι αλλά νιώθω τόσο μα τόσο άσχημα και οι σκέψεις αυτές δεν με βοηθουν. Θα μπουμε στην διαδικασία των εξετάσεων καθώς δεν θέλω να αφήνω τίποτα στην τυχη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα ακριβός το ίδιο κι σε εμένα έγινε! Λυπάμαι κοπέλα μου! Εγώ δεν κάθομαι να το σκέφτομαι απλά περιμένω τις εξετάσεις από το έμβρυο να δω τη έφταιξε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε καταλαβαίνω απόλυτα... Είχα και εγώ μια παλίνδρομη τέλος Απριλίου ήμουν 10w, δεν είχα κανένα σύμπτωμα, πήγα για τον καθιερωμένο υπέρηχο και είδαμε ότι είχε σταματήσει η καρδιά του, μπήκα την άλλη μέρα για απόξεση, Μεγάλη Πέμπτη, δεν θα το ξεχάσω ποτέ νομίζω.... Έκλαψα και εγώ πολύ, τα έβαλα με τον εαυτό μου ότι κάτι έκανα εγώ λάθος, ότι έχω προβληματικό οργανισμό που δεν μπορεί να κρατήσει το έμβρυο παρόλο που με διαβεβαίωνε ο γιατρός μου ότι είναι τυχαίο γεγονός,  είπα ότι δεν θα τα καταφέρω ποτέ να αποκτήσω μωρό καθώς είμαι και εγώ αρκετά χρόνια παντρεμένη... Μετά άρχισα να το συζητάω ανοιχτά και τελικά είδα πόσο συχνά συμβαίνει και ότι αν όχι οι περισσότερες αλλά πολλές κοπέλες το έχουν περάσει... Κάναμε τις απαραίτητες εξετάσεις παρόλο που συνήθως τις κάνουν μετά απο 3 αποβολές αλλά ο γιατρός μου δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να διακινδυνευσει να με ξανα υποβάλει σε όλο αυτό.... βγήκε μόνο μια πολύ ήπια θρομβοφιλία που δεν οφείλετε η παλίνδρομη σε αυτή. Αφήσαμε να περάσουν 2 κύκλοι και τώρα που σου γράφω, 3 μήνες μετά είμαι ξανά έγκυος 6w, σήμερα ακούσαμε καρδιά ❤️ Πίστη στον εαυτό σου, αισιοδοξία και να είσαι δυνατή κορίτσι μου, σίγουρα δεν έφταιγες εσύ για ότι έγινε... και αν θέλεις μοιράσου το με άλλες κοπέλες, δεν είναι ταμπού και θα εκπλαγείς με το πόσες το έχουμε περάσει, άφησε τα άσχημα πίσω, κάνε ίσως τις απαραίτητες εξετάσεις που θα σου πει ο γιατρός σου. Προχώρα και μην φοβάσαι τίποτα... και να ξέρεις μετά την απόξεση μένεις αμέσως είναι πολύ πιο εύκολο. ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαίνω...κι εγώ έχω τύψεις πολλές φορές... Κοιτάω ψηλά στους αγγέλους μου και ζητάω συγνώμη που δεν μπόρεσα να τους προστατεύσω να μη πάθουν κάτι... 

Δύναμη και κουράγιο σου εύχομαι να προχωρήσεις..μόνο αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα. Βρίσκομαι λοιπόν εδώ λίγες μέρες μετά την απόξεση που έκανα, υστερα από διάγνωση παλινδρομη κυησης. Ήρθε σαν ένα όνειρο που χάθηκε μετά από τόσα χρόνια προσπαθειας.Όσες το έχετε περάσει πως το αντιμετωπισατε; δεν μπορώ να ησυχάσω. Σκέφτομαι πως έκανα λάθος που δεν πηρα μια δεύτερη γνώμη, πως δεν έδωσα λίγο παραπανω χρόνο.Τσεκαραμε για καρδιακό παλμο αρκετές φορές και δεν βρέθηκε ποτε, μόνο είδαμε να πάλλεται η καρδούλα του στην αρχή. Όλα μεγαλωναν εκτός απο το εμβρυακι μου. Δεν είχα κανένα συμπτωμα αιμοραγιας ή κάτι τετοιο αλλά ένιωθα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης να υποχωρουν. Νιώθω τύψεις και κλαίω συνέχεια. Νομίζω θα αρρωστήσω. Ξέρω πως δεν φταιω σε κάτι αλλά νιώθω τόσο μα τόσο άσχημα και οι σκέψεις αυτές δεν με βοηθουν. Θα μπουμε στην διαδικασία των εξετάσεων καθώς δεν θέλω να αφήνω τίποτα στην τυχη. 

Λυπάμαι πολύ!

Το έχω περάσει 2 φορές δυστυχώς κ μετά από αγώνα με εξωσωματικές!

Ξέρω πως είναι ξέρω πως Νιώθεις ξέρω πως σκέφτεσαι.Και εμένα δεν υπήρχε κανένα σημάδι να με προετοιμάσει απλά σταμάτησε να χτυπάει η καρδούλα τους.

Σου παίρνουν την χαρά μέσα από τα χέρια, αισθάνεσαι ένα τεράστιο κενό και μια τεράστια ματαίωση.

Ο χρόνος όμως γιατρεύει την πληγή 

ο φόβος όμως δεν φεύγει επανέρχεται πιο δυνατός γιατί μετά την θετική χοριακη ξέρεις κ την άσχημη  συνέχεια κ εύχεσαι να μην ξανά συμβεί

Δεν ξέρω αν το έχω ξεπεράσει ξέρω όμως σίγουρα ότι αν τα καταφέρω ποτέ πάλι δεν θα ηρεμήσω αν δεν κρατήσω γερό μωρό στα χέρια μου

Για μήνες μετά έκλαιγα κ έβλεπα στον ύπνο μου την εικόνα του σχηματισμένου πια μωρού ακίνητο εντελώς μέσα μου, νομίζω η εικόνα αυτή έχει χαραχτεί πολύ δυνατά μέσα μου

Πείσμωσα όμως και μαζί με τον άντρα μου -σύμμαχο και βράχο δίπλα μου- δεν το βάζω κάτω και θα το παλέψουμε όσο αντέχουμε ψυχολογικά και οικονομικά 

Σου εύχομαι καλή ανάρρωση σωματική κ ψυχολογική και σύντομα με μια υγιή κ τελειομηνη εγκυμοσύνη♥️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα. Βρίσκομαι λοιπόν εδώ λίγες μέρες μετά την απόξεση που έκανα, υστερα από διάγνωση παλινδρομη κυησης. Ήρθε σαν ένα όνειρο που χάθηκε μετά από τόσα χρόνια προσπαθειας.Όσες το έχετε περάσει πως το αντιμετωπισατε; δεν μπορώ να ησυχάσω. Σκέφτομαι πως έκανα λάθος που δεν πηρα μια δεύτερη γνώμη, πως δεν έδωσα λίγο παραπανω χρόνο.Τσεκαραμε για καρδιακό παλμο αρκετές φορές και δεν βρέθηκε ποτε, μόνο είδαμε να πάλλεται η καρδούλα του στην αρχή. Όλα μεγαλωναν εκτός απο το εμβρυακι μου. Δεν είχα κανένα συμπτωμα αιμοραγιας ή κάτι τετοιο αλλά ένιωθα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης να υποχωρουν. Νιώθω τύψεις και κλαίω συνέχεια. Νομίζω θα αρρωστήσω. Ξέρω πως δεν φταιω σε κάτι αλλά νιώθω τόσο μα τόσο άσχημα και οι σκέψεις αυτές δεν με βοηθουν. Θα μπουμε στην διαδικασία των εξετάσεων καθώς δεν θέλω να αφήνω τίποτα στην τυχη. 

Εχω και εγω μια βιοχημικη και μια αποβολή.. Δεν άκουσα ποτε καρδια βέβαια. Έκανα πολλες εξετάσεις για θρομβοφιλια πηγα σε αιματολογο.. Ενιωσα σιγουριά, άφησα 2 μήνες να περάσουν και τωρα θηλάζω το μωράκι μου που είναι 42 ημερών. Πέρσι τέτοια εποχη μόλις ειχα ξεπεράσει την αποβολή. 

Στην ουσία πρόβλημα δε εντοπίσαμε προληπτικά έκανα ενεσακια μέχρι την αυχενική και μετά σαλοσπιρ..ούτε εσυ θα έχεις.. Κανε τις εξετάσεις σου και μετά θα είσαι και εσύ πιο σίγουρη οτι θα έρθει για να μείνει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα. Βρίσκομαι λοιπόν εδώ λίγες μέρες μετά την απόξεση που έκανα, υστερα από διάγνωση παλινδρομη κυησης. Ήρθε σαν ένα όνειρο που χάθηκε μετά από τόσα χρόνια προσπαθειας.Όσες το έχετε περάσει πως το αντιμετωπισατε; δεν μπορώ να ησυχάσω. Σκέφτομαι πως έκανα λάθος που δεν πηρα μια δεύτερη γνώμη, πως δεν έδωσα λίγο παραπανω χρόνο.Τσεκαραμε για καρδιακό παλμο αρκετές φορές και δεν βρέθηκε ποτε, μόνο είδαμε να πάλλεται η καρδούλα του στην αρχή. Όλα μεγαλωναν εκτός απο το εμβρυακι μου. Δεν είχα κανένα συμπτωμα αιμοραγιας ή κάτι τετοιο αλλά ένιωθα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης να υποχωρουν. Νιώθω τύψεις και κλαίω συνέχεια. Νομίζω θα αρρωστήσω. Ξέρω πως δεν φταιω σε κάτι αλλά νιώθω τόσο μα τόσο άσχημα και οι σκέψεις αυτές δεν με βοηθουν. Θα μπουμε στην διαδικασία των εξετάσεων καθώς δεν θέλω να αφήνω τίποτα στην τυχη. 

Το έχω περάσει και εγω και σε καταλαβαίνω δεν υπάρχει χειρότερο! Σίγουρα τίποτα σε αυτή τη φάση δε μπορεί να σε κάνει να νοιώσεις καλά ότι και να σου πούμε και ουτε μπορείς να μη το σκέφτεσαι αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι δε φταις εσύ και ηταν να γίνει "τυχαίο γεγονός" όπως μου είπαν και εμένα. 

Να κάνεις σίγουρα ένα κύκλο εξετάσεων που θα σου δώσει ο γιατρός σου και εύχομαι σύντομα να είσαι και πάλι έγκυος. 

Και εγω το πέρασα 29 Μαΐου ενώ όλα πήγαιναν καλά χωρίς κανένα συμπωμα απεβαλα την 17η εβδομάδα και εκανα αποξεση. 

Ελπίζω την επόμενη φορά να είμαστε περισσότερο τυχερές! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστω τόσο μα τόσο πολυ για τα μήνυματα υποστήριξης σας.. Πραγματικά δεν είχα ιδέα ποσες γυναίκες έχουν περασει κάτι αντίστοιχο. Άλλες σε μικρή ηλικία κυησης άλλες σε λίγο μεγαλυτερη.. Ευχομαι πραγματικα να μην συμβεί σε καμία άλλη γυναίκα. Μακάρι όλες μας να καταφέρουμε να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας ενα γέρο μωράκι.. Που θα παει.. Θα γίνει το όνειρο πραγματικοτητα! 😍😍😍 μας αξίζει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/8/2021 at 8:20 ΠΜ, ο/η maraki1989 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα. Βρίσκομαι λοιπόν εδώ λίγες μέρες μετά την απόξεση που έκανα, υστερα από διάγνωση παλινδρομη κυησης. Ήρθε σαν ένα όνειρο που χάθηκε μετά από τόσα χρόνια προσπαθειας.Όσες το έχετε περάσει πως το αντιμετωπισατε; δεν μπορώ να ησυχάσω. Σκέφτομαι πως έκανα λάθος που δεν πηρα μια δεύτερη γνώμη, πως δεν έδωσα λίγο παραπανω χρόνο.Τσεκαραμε για καρδιακό παλμο αρκετές φορές και δεν βρέθηκε ποτε, μόνο είδαμε να πάλλεται η καρδούλα του στην αρχή. Όλα μεγαλωναν εκτός απο το εμβρυακι μου. Δεν είχα κανένα συμπτωμα αιμοραγιας ή κάτι τετοιο αλλά ένιωθα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης να υποχωρουν. Νιώθω τύψεις και κλαίω συνέχεια. Νομίζω θα αρρωστήσω. Ξέρω πως δεν φταιω σε κάτι αλλά νιώθω τόσο μα τόσο άσχημα και οι σκέψεις αυτές δεν με βοηθουν. Θα μπουμε στην διαδικασία των εξετάσεων καθώς δεν θέλω να αφήνω τίποτα στην τυχη. 

Κοπελα μου σε καταλαβαινω απόλυτα. Ημουν τον Δεκέμβριο 11η εβδομάδα οταν συνεβει αυτο και σε 2 μερες εκανα αποξεση. Καθε μερα ολη μερα εκλαιγα μέχρι που δεν ηθελα να στεναχωρω τον άντρα μου και πηγαινα στην τουαλέτα και εκλαιγα. Δεν το χωρουσε ο νους μου και πρωτη φορα ενιωσα την καρδιά μου να σπαει. Περασαν 3 κυκλοι και εμεινα εγκυος ξανα. Τωρα ειμαι 16 εβδομαδων. Δοξα τον θεο πανε ολα καλα αλλα εγω τρεμω. Παθαινω πανικο και τρέχω στο νοσοκομείο για υπερηχο γιατι φοβαμαι μήπως συνεβει κατι και δεν το κατάλαβα. Πρέπει να εμπιστευτουμε τον θεο και τα μωρακια μας και ολα θα πανε καλά. Ηρεμια και θετικη σκεψη! Εύχομαι ολα να πανε καλα να εχεις ευχαριστα νεα και μια τελειομηνη εγκυμοσύνη στο μελλον. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/8/2021 at 8:20 ΠΜ, ο/η maraki1989 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα. Βρίσκομαι λοιπόν εδώ λίγες μέρες μετά την απόξεση που έκανα, υστερα από διάγνωση παλινδρομη κυησης. Ήρθε σαν ένα όνειρο που χάθηκε μετά από τόσα χρόνια προσπαθειας.Όσες το έχετε περάσει πως το αντιμετωπισατε; δεν μπορώ να ησυχάσω. Σκέφτομαι πως έκανα λάθος που δεν πηρα μια δεύτερη γνώμη, πως δεν έδωσα λίγο παραπανω χρόνο.Τσεκαραμε για καρδιακό παλμο αρκετές φορές και δεν βρέθηκε ποτε, μόνο είδαμε να πάλλεται η καρδούλα του στην αρχή. Όλα μεγαλωναν εκτός απο το εμβρυακι μου. Δεν είχα κανένα συμπτωμα αιμοραγιας ή κάτι τετοιο αλλά ένιωθα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης να υποχωρουν. Νιώθω τύψεις και κλαίω συνέχεια. Νομίζω θα αρρωστήσω. Ξέρω πως δεν φταιω σε κάτι αλλά νιώθω τόσο μα τόσο άσχημα και οι σκέψεις αυτές δεν με βοηθουν. Θα μπουμε στην διαδικασία των εξετάσεων καθώς δεν θέλω να αφήνω τίποτα στην τυχη. 

Καλημέρα. Ελπίζω σύντομα να βγεις πιο δυνατή από όλο αυτό. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να πενθήσει για το μωράκι που έχασες, αλλά μην το βάζεις κάτω. Πριν έναν χρόνο είχα και εγώ μια παλινδρομη κύηση, δεν άκουσα καρδούλα ποτέ, με ταλαιπώρησαν στα νοσοκομεία διώχνοντας με από το ένα στο άλλο. Έκλαιγα μόνη μου να μην με βλέπει ο άντρας μου και στεναχωριεται. Όλοι σου λένε θα κάνεις με άλλο αλλά εσύ ξέρεις τι περνας. Τέλος πάντων, άφησα να περάσουν τρεις μήνες, είχα στο ενδιάμεσο μια μίνι ορμονική διαταραχή, πήγα σε αιματολογο και ψαχτηκα και τώρα είμαι έγκυος στον 7ο μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Και μετά από ένα μήνα... ήρθα και εγώ να μπω σε αυτή τη συζήτηση  😭😭😭 νιώθω κενή όλη μέρα κλαιω , προσπαθώ να συνέλθω να δω τα επόμενα βήματα.  

Η εξωσωματική πέτυχε με την πρώτη..  αλλα έφυγε η χαρά τόσο γρήγορα, δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.  

Κάποιες φορές λέω δεν το βάζω κάτω και ανυπομονώ να ξαναξεκινησω και κάποιες φορές λέω δεν θέλω να κάνω τίποτα.  

 

Μπη κα δειλά δειλά σε εκείνο το λεωφορείο... αλλα ο οδηγός και για εμενα πάτησε απότομα το φρένο και μου είπε και σε εμένα στοπ και εσύ κατεβαίνεις... 😭😭😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Και μετά από ένα μήνα... ήρθα και εγώ να μπω σε αυτή τη συζήτηση  😭😭😭 νιώθω κενή όλη μέρα κλαιω , προσπαθώ να συνέλθω να δω τα επόμενα βήματα.  

Η εξωσωματική πέτυχε με την πρώτη..  αλλα έφυγε η χαρά τόσο γρήγορα, δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.  

Κάποιες φορές λέω δεν το βάζω κάτω και ανυπομονώ να ξαναξεκινησω και κάποιες φορές λέω δεν θέλω να κάνω τίποτα.  

 

Μπη κα δειλά δειλά σε εκείνο το λεωφορείο... αλλα ο οδηγός και για εμενα πάτησε απότομα το φρένο και μου είπε και σε εμένα στοπ και εσύ κατεβαίνεις... 😭😭😭

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου 🥺 Όπως βλέπεις είμαστε ΔΥΣΤΥΧΏΣ πολλές που το έχουμε ζήσει.... Κουράγιο.... εύχομαι ολόψυχα την επόμενη φορά να φτάσεις μέχρι το τέλος ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


Καλημέρα κορίτσια..  τον περασμένο Μάιο είχα μια αποβολή και χρειάστηκε να κάνω αποξεση.. αυτός είναι ο πρώτος μήνας που ξεκίνησα προσπάθεια.. εχω ακούσει ότι μένεις πιο εύκολα μετά από αποξεση.. από δική σας εμπειρία ισχύει αυτο; ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nandia- είπε:


Καλημέρα κορίτσια..  τον περασμένο Μάιο είχα μια αποβολή και χρειάστηκε να κάνω αποξεση.. αυτός είναι ο πρώτος μήνας που ξεκίνησα προσπάθεια.. εχω ακούσει ότι μένεις πιο εύκολα μετά από αποξεση.. από δική σας εμπειρία ισχύει αυτο; ευχαριστώ 

Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.... λόγω επαγγελματικών δεν μπορούσαμε να προσπαθήσουμε άμεσα μετά από την απόξεση, αλλά έτσι έχω ακούσει κ εγώ. Καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Froufro είπε:

Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.... λόγω επαγγελματικών δεν μπορούσαμε να προσπαθήσουμε άμεσα μετά από την απόξεση, αλλά έτσι έχω ακούσει κ εγώ. Καλή επιτυχία!!!

Ευχαριστώ πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...