Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαβητης / Δεν παιρνω κιλα στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

κοριτσια ξεκινησα 58Kg στην εγκυμοσυνη κ το 1ο τριμηνο λογω εμετων πηγα 55kg. Τωρα στην 29 εβδομ. λογω διαβητη κάνω διατροφη στην οποία ειναι ολα  χαμηλων λιπαρων, γιαουρτια μαυρα ψωμια κ κρεας, με αποτελεσμα να ειμαι 61kg εδω κ ενα μηνα και να μην παχαινω. είχε καμια παρομοια εμπειρια;  ο γιατρος μου συνεχως μ λεει πως πρεπει να παχυνω, μα πως; αφου κανω 6 γευματα κ ειναι ολα διαιτης !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/7/2021 at 3:25 ΜΜ, ο/η lilaki15 είπε:

κοριτσια ξεκινησα 58Kg στην εγκυμοσυνη κ το 1ο τριμηνο λογω εμετων πηγα 55kg. Τωρα στην 29 εβδομ. λογω διαβητη κάνω διατροφη στην οποία ειναι ολα  χαμηλων λιπαρων, γιαουρτια μαυρα ψωμια κ κρεας, με αποτελεσμα να ειμαι 61kg εδω κ ενα μηνα και να μην παχαινω. είχε καμια παρομοια εμπειρια;  ο γιατρος μου συνεχως μ λεει πως πρεπει να παχυνω, μα πως; αφου κανω 6 γευματα κ ειναι ολα διαιτης !

Γεια σου κορίτσι μου!!!Η άποψη ότι ντε και καλά πρέπει να πάρεις κιλά στην εγκυμοσύνη είναι ξεπερασμένη Τουλάχιστον κατά τον δικό μου γιατρό!!!είμαι στον 9⁰ σε λίγες μέρες γεννάω...ξεκίνησα 55,5 κιλά,λόγω εμετών σαν κ εσένα έφτασα 52,5 κ τώρα,40 εβδομάδων είμαι 56,5. Το μωράκι είναι 2800.Ετρωγα μπορεί κ 8 -10 φορές την ημέρα αλλά πολύ υγιεινά,όλα ολικής,φρούτα λαχανικά,κόκκινο κρέας ,κοτόπουλο,τίποτα τηγανητό.Το βρεφακι είναι υγιέστατο, πήρε το βάρος που πρέπει κ εγώ δ ν χρειάστηκε να πάρω καν σίδηρο.συνεχισε την σωστή διατροφή σου .(Ουτε οιπλάτες μου πονανε,ούτε δυσανασχετω,ούτε πρηστηκα, ούτε τίποτα!)

Ο γιατρός μου είπε ότι το μωρό χρειάζεται 70 Θέρμιδες καθημερινά  για να μεγαλώνει,όσο ένα βερικοκο! Συνεχισε την υγιεινη διατροφή κι όσα είναι να πάρεις θα πάρεις.Αν το μωρό αναπτύσσεται κ παίρνει βάρος δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας νομίζω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Θα συμφωνήσω με @Μιντόρι. Μην ανησυχείς καθόλου!!
Εγώ ξεκίνησα 60kg, πήγα 55kg λόγω εμετών. Ανέκτησα τα κιλά μου, μέχρι που διαπιστώσαμε διαβήτη κύησης στην καμπύλη σακχάρου. Παρόλα αυτά τώρα που είμαι 35 εβδομάδων είμαι 69,5kg, σκέψου με 4 γεύματα τη μέρα, δεν πεινάω τόσο πολύ για 6. Ο γιατρός μου είναι κατά του ζυγίσματος, δε με άγχωσε ποτέ. Το σημαντικό είναι να παίρνει σωστά κιλά το μωράκι σου και πραγματικά όσο τρέφεσαι σωστά, θα παίρνει. Εμένα τελευταία φορά, πριν δέκα μέρες, ήταν 2,5kg, στρουμπουλούτσικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις On 29/7/2021 at 3:25 ΜΜ, ο/η lilaki15 είπε:

κοριτσια ξεκινησα 58Kg στην εγκυμοσυνη κ το 1ο τριμηνο λογω εμετων πηγα 55kg. Τωρα στην 29 εβδομ. λογω διαβητη κάνω διατροφη στην οποία ειναι ολα  χαμηλων λιπαρων, γιαουρτια μαυρα ψωμια κ κρεας, με αποτελεσμα να ειμαι 61kg εδω κ ενα μηνα και να μην παχαινω. είχε καμια παρομοια εμπειρια;  ο γιατρος μου συνεχως μ λεει πως πρεπει να παχυνω, μα πως; αφου κανω 6 γευματα κ ειναι ολα διαιτης !

Καλησπέρα κι απο εμένα! Εγω ειμαι στην ιδια ακριβως φάση με εσενα. Διανυω τωρα την 20η βδομαδα κι εχω βαλει μονο 1/5-2 κιλα τα οποια μια τα παιρνω μια τα χανω κι εχω αρχισει να ανησυχω μηπως το μωρο δε τρεφεται σωστα. Βεβαια εως τωρα οι μετρησεις του κλπ ηταν ολες καλες κι ο γυναικολογος μου με καθυσηχαζει οτι εφοσον το μωρακι αναπτυσσεται κανονικα δεν υπαρχει προβλημα. Εγω εχω ινσουλινοαντισταση και ειμαι με ειδικη διατροφη και ινσουλινη απο την αρχη σχεδον της κυησης..... δυστυχως εχει πεσει πολλη πεινα, στην αρχη με δυσκολευε αλλα μετα το συνηθισα.

Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα περιγραφουν τα αλλα κοριτσια και να συνεχισει να παιρνει βαρος κι αναπτυξη! Ο ενδοκριν. μου με εχει 'μπρηζωσει' να τρωω περισσοτερο κι ας αυξησουμε την ινσουλινη λεει. Οποτε βλεποντας και κανοντας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/9/2021 at 2:17 ΜΜ, ο/η Bonbon είπε:

 

Καλησπέρα κι απο εμένα! Εγω ειμαι στην ιδια ακριβως φάση με εσενα. Διανυω τωρα την 20η βδομαδα κι εχω βαλει μονο 1/5-2 κιλα τα οποια μια τα παιρνω μια τα χανω κι εχω αρχισει να ανησυχω μηπως το μωρο δε τρεφεται σωστα. Βεβαια εως τωρα οι μετρησεις του κλπ ηταν ολες καλες κι ο γυναικολογος μου με καθυσηχαζει οτι εφοσον το μωρακι αναπτυσσεται κανονικα δεν υπαρχει προβλημα. Εγω εχω ινσουλινοαντισταση και ειμαι με ειδικη διατροφη και ινσουλινη απο την αρχη σχεδον της κυησης..... δυστυχως εχει πεσει πολλη πεινα, στην αρχη με δυσκολευε αλλα μετα το συνηθισα.

Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα περιγραφουν τα αλλα κοριτσια και να συνεχισει να παιρνει βαρος κι αναπτυξη! Ο ενδοκριν. μου με εχει 'μπρηζωσει' να τρωω περισσοτερο κι ας αυξησουμε την ινσουλινη λεει. Οποτε βλεποντας και κανοντας!

Ολα καλα θα πάνε απλά το "εκνευριστικό" είναι ότι οι γιατροί μας ζητάνε να πάρουμε κιλά ενώ δεν επιτρέπεται να φαμε τίποτα παχυντικό, δε ξερω κανέναν να παχύνε από κρέας άπαχο και τα πάντα λαιτ. Εγώ τώρα είμαι 37weeks κ το μωρο έως τώρα στις μετρήσεις φαίνεται να αναπτύσσεται φυσιολογικά. 10 ημέρες τώρα εφαγα λιγο περισσότερο κ έφτασα στο όριο κάποιες μετρήσεις αλλά δεν γινόταν αλλιώς. Έτσι μπόρεσα κ πήρα 1.5 κιλό. Με λίγα Μακαρονια κ ψωμί παραπάνω. Υπομονή!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι εγώ κάνω διατροφή για τον διαβήτη κύησης από αρχές του 5ου μήνα...

Κάνω ήδη τρεις μήνες διατροφή και γύρω στην 28η εβδομάδα ξεκίνησα και ινσουλίνη.Τώρα είμαι στις 32w.

Είχα πάρει 3kg τους πρώτους μήνες τα οποία έχασα και από τότε συνεχίζω και χάνω...χάνω περίπου 1500-1800gr το μήνα.Ούτε ο γυναικολόγος ούτε ο Ενδοκρινολογος μου είπαν ότι πρέπει να πάρω κιλά...από την στιγμή που το μωρό τρέφεται και μεγαλώνει σωστά δεν υπάρχει θέμα...

Να τονίσω ότι δεν είχα πολλά παραπανίσια κιλά πάρα 2-3 άρα δεν είναι ότι ΕΠΡΕΠΕ να χάσω κιλά για να έχω πιο υγιή εγκυμοσύνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...