Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια μου ❤️

Σε 2 εβδομάδες γεννάω και αγχώνομαι πολύ για τον θηλασμό... θέλω παααρα πολύ να θηλάσω αλλά φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω....θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες συμβουλές ή κάποια τιπς που θα με βοηθήσουν να το κάνω σωστά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Μαρίαμκρ είπε:

Γειά σας κορίτσια μου ❤️

Σε 2 εβδομάδες γεννάω και αγχώνομαι πολύ για τον θηλασμό... θέλω παααρα πολύ να θηλάσω αλλά φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω....θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες συμβουλές ή κάποια τιπς που θα με βοηθήσουν να το κάνω σωστά

Καλησπέρα κ με το καλό το μωράκι σου. Θηλάζω την κόρη μου σχεδόν 20 μήνες. Πολύ δύσκολο κ εξαντλητικό αλλά είναι επιλογή. Κατ αρχήν θα σου πω ότι οι περισσότεροι γυναικολόγοι παιδίατροι κ μαιες είναι άσχετοι.. Στην πορεία θα το καταλάβεις. Θα ακούσεις πολλά κ από τον περίγυρο σου. Αν θέλεις αποκλειστικό θηλασμό πάρε μια καλή σύμβολο θηλασμού να σου πει κάποια πράγματα. Κλείσε τα αυτιά σε όλους τους άλλους. Το παν κ να το θυμάσαι είναι πως το μωράκι μπορεί α θηλάζει ατελείωτα ειδικά στην αρχή. Είναι φυσιολογικό. Μην μπεις στο τρυπακι  να πιστέψεις  ότι δεν χορταίνει η δεν φτάνει το γάλα σου 

Είναι ο μεγαλύτερος μύθος. Το μωρό με τη θηλαστικη κίνηση που κάνει ρυθμίζει την παραγωγή. Όσο υπάρχει ζήτηση υπάρχει κ προσφορά.. Κουράγιο κ υπομονη θέλει κ θα τα καταφέρεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Μαρίαμκρ είπε:

Γειά σας κορίτσια μου ❤️

Σε 2 εβδομάδες γεννάω και αγχώνομαι πολύ για τον θηλασμό... θέλω παααρα πολύ να θηλάσω αλλά φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω....θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες συμβουλές ή κάποια τιπς που θα με βοηθήσουν να το κάνω σωστά

Γειά σου Μαρία μου! Με το καλό!!!!💗

Έγραψες " θέλω παααρα πολύ να θηλάσω" και αυτή η φράση τα λέει όλα! Αν το θέλεις πραγματικά θα τα καταφέρεις. Εγώ τις πρώτες 2-3 εβδομάδες δυσκολεύτηκα υπερβολικά! Ξενύχτησα, έκλαψα, χάρηκα, ξανά έκλαψα αλλά τα κατάφερα! Με πολύ πείσμα! Και μετά όλα πήγαν τέλεια. Ο θηλασμός ήταν παιχνιδάκι για εμένα. Ο δικός μου έτρωγε 5-10 λεπτά ανά 2-3 ώρες!

Καμιά μας δεν ξέρει πως θα πάει ο θηλασμός! Ότι και να σκεφτόμαστε πιο πριν δεν έχει νόημα. Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Η φύση ξέρει! Το σώμα σου θα ακολουθήσει! 

Επικεντρώσου στο θαύμα που σε περιμένει! Στην ευλογία του να κρατάς ένα μωρό στα χέρια σου και όλα τα άλλα θα γίνουν πίστεψε με!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Γειά σου Μαρία μου! Με το καλό!!!!💗

Έγραψες " θέλω παααρα πολύ να θηλάσω" και αυτή η φράση τα λέει όλα! Αν το θέλεις πραγματικά θα τα καταφέρεις. Εγώ τις πρώτες 2-3 εβδομάδες δυσκολεύτηκα υπερβολικά! Ξενύχτησα, έκλαψα, χάρηκα, ξανά έκλαψα αλλά τα κατάφερα! Με πολύ πείσμα! Και μετά όλα πήγαν τέλεια. Ο θηλασμός ήταν παιχνιδάκι για εμένα. Ο δικός μου έτρωγε 5-10 λεπτά ανά 2-3 ώρες!

Καμιά μας δεν ξέρει πως θα πάει ο θηλασμός! Ότι και να σκεφτόμαστε πιο πριν δεν έχει νόημα. Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Η φύση ξέρει! Το σώμα σου θα ακολουθήσει! 

Επικεντρώσου στο θαύμα που σε περιμένει! Στην ευλογία του να κρατάς ένα μωρό στα χέρια σου και όλα τα άλλα θα γίνουν πίστεψε με!💗

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!❤️

Μακάρι να τα καταφέρω γιατί ακούω από πολλές μανούλες "ήθελα να θηλάσω αλλά δεν τα κατάφερα" "πληγώθηκαν οι θηλές μου" "δεν είχα γάλα" μακάρι να αρκεί η θέληση!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η despoina46 είπε:

Καλησπέρα κ με το καλό το μωράκι σου. Θηλάζω την κόρη μου σχεδόν 20 μήνες. Πολύ δύσκολο κ εξαντλητικό αλλά είναι επιλογή. Κατ αρχήν θα σου πω ότι οι περισσότεροι γυναικολόγοι παιδίατροι κ μαιες είναι άσχετοι.. Στην πορεία θα το καταλάβεις. Θα ακούσεις πολλά κ από τον περίγυρο σου. Αν θέλεις αποκλειστικό θηλασμό πάρε μια καλή σύμβολο θηλασμού να σου πει κάποια πράγματα. Κλείσε τα αυτιά σε όλους τους άλλους. Το παν κ να το θυμάσαι είναι πως το μωράκι μπορεί α θηλάζει ατελείωτα ειδικά στην αρχή. Είναι φυσιολογικό. Μην μπεις στο τρυπακι  να πιστέψεις  ότι δεν χορταίνει η δεν φτάνει το γάλα σου 

Είναι ο μεγαλύτερος μύθος. Το μωρό με τη θηλαστικη κίνηση που κάνει ρυθμίζει την παραγωγή. Όσο υπάρχει ζήτηση υπάρχει κ προσφορά.. Κουράγιο κ υπομονη θέλει κ θα τα καταφέρεις. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση ❤️

20 μήνες εεε;;; Συγχαρητήρια!!!! Μου έδωσες δύναμη 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Μαρίαμκρ είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση ❤️

20 μήνες εεε;;; Συγχαρητήρια!!!! Μου έδωσες δύναμη 😘

Ιδανικά δεν θα ήθελα να το τραβήξω τόσο πολύ. Τώρα δυστυχώς είμαστε σε μια φάση που δεν μπορεί να κοπεί εύκολα. Γύρω στα 2,5 λένε γίνεται ομαλος αποθηλασμος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η despoina46 είπε:

Ιδανικά δεν θα ήθελα να το τραβήξω τόσο πολύ. Τώρα δυστυχώς είμαστε σε μια φάση που δεν μπορεί να κοπεί εύκολα. Γύρω στα 2,5 λένε γίνεται ομαλος αποθηλασμος

Σίγουρα δεν μπορεί να κοπεί εύκολα αλλά με λίγη προσπάθεια γίνεται....

Το τι καλό έχει κάνει ο θηλασμός όλους αυτούς τους μήνες σε σένα και το μωράκι σου και στην μεταξύ σας σχέση δεν μπορείς να φανταστείς!!!!

Μακάρι όλες μας να μπορούσαμε να καταφέρουμε αυτό που έχεις καταφέρει εσύ....

Ειλικρινά θεωρώ πως δεν υπάρχει καλύτερη τροφή για τα μωράκια μας...

Συγχαρητήρια και πάλι συγχαρητήρια ❤️👏🏼

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Μαρίαμκρ είπε:

Σίγουρα δεν μπορεί να κοπεί εύκολα αλλά με λίγη προσπάθεια γίνεται....

Το τι καλό έχει κάνει ο θηλασμός όλους αυτούς τους μήνες σε σένα και το μωράκι σου και στην μεταξύ σας σχέση δεν μπορείς να φανταστείς!!!!

Μακάρι όλες μας να μπορούσαμε να καταφέρουμε αυτό που έχεις καταφέρει εσύ....

Ειλικρινά θεωρώ πως δεν υπάρχει καλύτερη τροφή για τα μωράκια μας...

Συγχαρητήρια και πάλι συγχαρητήρια ❤️👏🏼

 

❤️❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 30/7/2021 at 4:31 ΜΜ, ο/η despoina46 είπε:

❤️❤️❤️ 

Κορίτσια καλησπέρα !! Νεα μανούλα εδώ 6 ημερών ο μικρός ! Παλεύω με τον θηλασμό ! Κοιμάται και αργεί να πιει και γεμίζουν οι μαστοί ! Ανησυχώ μήπως πάθω μαστίτιδα ... Υπάρχει περίπτωση να πάθω ?? Ξέρει καμία να με βοηθήσει ?? Δεν βόλευεται με τιποτα είναι νευρικός με τις θήλες.   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ele91na είπε:

Κορίτσια καλησπέρα !! Νεα μανούλα εδώ 6 ημερών ο μικρός ! Παλεύω με τον θηλασμό ! Κοιμάται και αργεί να πιει και γεμίζουν οι μαστοί ! Ανησυχώ μήπως πάθω μαστίτιδα ... Υπάρχει περίπτωση να πάθω ?? Ξέρει καμία να με βοηθήσει ?? Δεν βόλευεται με τιποτα είναι νευρικός με τις θήλες.   

Καλησπέρα!! Να σου ζήσει το μωράκι σου !! 

Ο θηλασμός κατά τις πρώτες μέρες , μη πω τους πρώτους μήνες, θέλει λίγο πάλη!

Κοιμάται πάνω στο στήθος ή στη κούνια του; Αν κοιμάται πάνω στο στήθος να το ξυπνάς να πίνει κι άλλο , αν κοιμάται στη κούνια νομίζω ανά 3 ώρες πρέπει να πίνει . Για να ανακουφιστεις μπορείς να κάνεις μαλαξεις στο στήθος και να το αποσυμφορήσεις. Μαστίτιδα θα πάθεις αν δε το βάζεις και πετρώσει μέσα το γάλα. Όσο το βάζεις είσαι μια χαρά.

Γενικά στο θηλασμό στην αρχή ο χρυσός κανόνας επιτυχίας είναι να βάζεις το μωρό όσο περισσότερο γίνεται στο στήθος , σωστά , να πίνει.

Το αν πίνει σωστά το βλέπουμε από τις πάνες .

Επίσης να μην του δώσεις πιπίλα ή μπιμπερο ακόμα , μετά τις 40 μέρες αν θέλει. Καλό θα ήταν να μην βάλεις θηλαστρο ακόμα.

Ξέρω πολύ καλά ότι ο θηλασμός τον πρώτο καιρό μπορεί να φαίνεται ένα μεγάλο βουνό με δυσκολία, αϋπνία κούραση, βρεγμένα μπλουζάκια και πόνο ίσως . 

Να θυμάστε ότι αυτό είναι μόνο για λίγο και μετά εκτός ότι είναι το πιο εύκολο και γρήγορο πράγμα είναι και το πιο βολικό!! 

Μη το βάζετε κάτω !!! Οι πρώτες μέρες είναι η ανηφόρα, μετά σε ανταμείβει η θέα !!

(Θήλασα 2 χρόνια και 2 μήνες )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια έχω ένα βρεφάκι 6 ημερών. Από την ώρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο θηλάζουμε αποκλειστικά. Γάλα έχω αρκετό και καλή ροή. Την καταλαβαίνω και την μικρή που καταπίνει συνεχόμενα! Το πρόβλημα μου είναι ότι το μωράκι μου δεν ξυπνάει για να φάει. Την ξυπνάω εγώ κάθε 2 με 3 ώρες με δυσκολία για να φάει. Είναι γενικά πάρα πολύ ήρεμη δεν ακούμε την φωνουλα της όλη μέρα. Είναι φυσιολογικό να μην ξυπνάει; Νιωθω ότι την ενοχλώ όταν την ξυπνάω από τον ύπνο της. Επίσης με τι που μπει στο στήθος μετά από 3 λεπτά αρχίζει πάλι και γλαρωνει.με το ζόρι μένει 10 λεπτά στο κάθε στήθος. Πόσο πρέπει να διαρκεί ο θηλασμός;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια !!!! Έχω ένα αγοράκι 26 ημερών κάνω αποκλειστικό θηλασμό και το πρόβλημα μου είναι οι κολικοί ... Την ώρα που τον έχω και θηλάζει διπλώνει και κλαίει ασταμάτητα με λιγμους ! Σας παρακαλώ πείτε μου τι να κάνω ?? Έχω μιλήσει με παιδίατρο μου έδωσε στην αρχή τις αλμορα ντροπς αλλά τιπιτα δεν κανουν και μετά τις ινφακολικ μέχρι 7 φορές την μέρα πριν τα γεύματα 5ml και μου είπε να κάνω και συνδιασμό των δύο αν θέλω .. όμως τον βλέπω ότι μετά τις αλμορα στο γεύμα διπλώνει και σφίγγεται και πονάει ! Έχετε κάποια λύση μανουλες ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...