Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

@Διόνη μου ναι αυτό ήταν τελικά!πρεπει να δω κ εγώ κάποια σεμινάρια μου φαίνεται αλλά φοβάμαι ότι προτρέχω γιαυτο και σας ρωτάω εδώ!

@Evaki! μήπως είναι οι συσπάσεις Braxton Hicks που λένε; το ένιωθα κ εγω αυτό που λες αλλά κανένα 2βδομαδο πριν νιώσω τα μωράκια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλες!!! ❤️❤️❤️❤️
 

@Evaki! πολύ ωραία τ νέα σου έφυγε κ το άγχος της β επιπέδου! Με το καλό να κυλήσουν όλα έτσι ομαλά 💜💜💜💜

 

λογικά είναι συσπάσεις όπως τ περιγράφεις έχω κ εγώ ακριβώς τ ίδιο σ αυτήν την εγκυμοσύνη γίνεται σαν καρούμπαλο σαν να πάει κ κάθεται στην μια πλευρά κ πετρώνει 

Αυτό το πέτρωμα είναι σύσπαση κ στο λέω με σιγουριά γιατί στην κόρη μου δν είχα καθόλου αισθητές συσπάσεις ούτε καν τις braxton κ στον καρδιοτοκογραφο έκανα συσπάσεις κ δν καταλάβαινα κάτι 

Ρωτά κ τον γιατρό σου για να είσαι πιο ήσυχη! 
 

εγω έχω αρκετές γιατί θηλάζω κιόλας αλλα δν ειναι ανησυχητικό απλά μ αύξησε λίγο το μαγνήσιο! 
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια εγώ που έκανα συσπάσεις αρκετές και έπρεπε να το παρακολουθήσουμε ρώτησα τον γιατρό πως είναι γιατί εγώ νόμιζα ότι ήταν τα μωρά και μου είπε όταν σκληρύνει όλη η κοιλιά ακόμα και επάνω στο στο στομάχι αυτό που λεμε πετρώνει αυτό είναι  συσπάσεις και νιώθεις και σαν να σε τραβάει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια είχα μέρες να μπω και έκατσα τώρα και διάβασα τα νέα σας. Χθες έκανα και εγώ την Β επιπέδου, ΄΄ο γιατρός τα βρήκε όλα πολύ καλά και ο μπέμπης ήταν πολύ δραστήριος ❤️ Επίσης ήρθε πάλι στα κανονικά του για την εβδομάδα που είμαι σε βάρος ( το λέω πιο πολύ και για τα άλλα κορίτσια που συζητούσαμε ότι βγαίνουν πιο μεγάλα τα μωράκια μας) οπότε τσάμπα το άγχος συνέχεια αλλάζουν και σίγουρα είναι και η απόκλιση του υπέρηχου.

Από αγορές κορίτσια πως πάει; Bρήκατε κάτι καλό εν όψη  Black Friday; Γιατί από μια μικρή έρευνα που έκανα δεν είδα και καμιά φοβερή προσφορά.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

@Marakiii σταμάτησαν απλά με το χρόνο ή πήρες κάτι; 

 

@Xrisa95  δεν παίρνω μαγνήσιο καν. 

 

@geo2222 Ακριβώς έτσι το νιώθω.

 

Μίλησα με τη γραμματέα και δεν με προώθησε καθόλου στον γιατρό. Με είχε δει και την προηγούμενη μέρα για τη β' επιπέδου, οπότε θεώρησε οτι δεν υπάρχει ανάγκη. Μου είπε απλά ότι είναι φυσιολογικό και πως δεν δίνει κάτι γι αυτό ο γιατρός. Γενικά ο γιατρός μου είναι κατά των φαρμάκων/βιταμινών/ενυδατικών κρεμών, εκτός αν είναι απόλυτη ανάγκη. Μαγνήσιο δίνει μόνο σε κράμπες στα πόδια, από ότι είπε η γραμματέας πάντα. 

 

Επίσης, για ένα 5ωρο το μωρό κλώτσαγε ασταμάτητα, δηλ αρκετές φορές το λεπτό. Και τότε ένιωσα και τα πετρώματα. Δεν ξέρω αν ήταν φυσιολογικό, η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα, ότι δεν πρόκειται για κλωτσιές και απλά κάτι δεν πάει καλά. Μετά προσπάθησα να κοιμηθώ και έτσι ηρέμησα και εγώ και η μικρή.

Δεν ξέρω αν πρέπει να επιμείνω, αλλά δεν θέλω γίνομαι φορτική και προσπαθώ απλά να χαλαρώσω για να περάσουν μόνα τους. Ελπίζω μόνό να μην είναι εις β΄άρος της κύησης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/11/2021 at 9:42 ΠΜ, ο/η Διόνη είπε:

Εγώ χρυσακο μου μόνο τα καλά σενάρια εχω στο μυαλό μου βλέπεις και πόση κινητικότητα έχει το μωράκι!!! Κάνε τη διατροφουλα σου αγαπάκι! Ο,τι μπορείς από τη μεριά σου κι εσύ δηλαδή να κάνεις!!! Έχε πίστη και πιστεύω οοολα μα όλα θα είναι καλά! Πάντα λέω και για τα δικά μου έφτασα μέχρι εδώ για να πάνε καλά! Κάθε βήμα που κάνουμε είναι μεγάλο και για να φτάσουμε ως εδώ οοολα θα πάνε καλά!!! 💗💗💗🙏🙏🙏

Ααααχ μπράβο κοριτσάκι μου!! Μπράβο!!! Ελπίζω να σου έφυγε το άγχος!!! Εντωμεταξύ αυτό με τον πλακούντα δεν το ψάχνω καθόλου εγώ.μια φορά είχα πάει κι είχα διαβάσει ότι έχω οπίσθιο στη β επιπέδου νομίζω αλλά δεν ξέρω να σου πω κάτι παραπάνω!! Εσύ την ακούς; Τι νιώθεις;;;

Κοριτσάκι μου καλημέρα! Αχ βρε μάτια μου υπομονή μέχρι αύριο να δούμε τι γίνεται!!! Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθεις!! Διάβασα τι είναι από αυτά που έγραψες και είδα τη σοβαρότητα! Βασικά θα σε βάλει σε διαδικασία αγωνίας αυτό είναι το χειρότερο κομμάτι...και στο τέλος όμως θα πάνε όλα καλα...αλλα καταλαβαίνω την αγωνία που θα εχετε....όμως μην πέφτεις !! Σκέψου το μικρουλι σου που είναι ήδη μια χαρά στη β επιπέδου!! Είδες και το προσωπάκι του!!!πες μας νέα αύριο ,ναι;;; Καλή επιτυχία!!!💓💓🙏🙏🙏

Κορίτσι μου είναι πρωτογαλα!! Κι εγώ πρώτη φορά θα γίνω μανούλα δεν έχω εμπειρία αλλά το άκουσα κι εγώ στο σεμινάριο που έκανα.

Αφού ανυπομονώ να το δω κι εγώ χαχαχαχα 💓💓💓

Καλησπέρα Διόνη μου! Ναι μια χαρά είμαι τώρα, είμαστε και ταξιδάκι Βουδαπέστη! Σκέφτομαι ότι ενώ γενικά είμαι χαλαρή, καμιά φορά αγχώνομαι κ υπερβάλω χωρίς λόγο! Αλλά είναι κ οι ορμόνες κ το άγχος μας για τα μωράκια πιστεύω κ δεν μπορούμε να το ελέγξουμε..🙈

Στην πρώτη εγκυμοσύνη ούτε εγώ το έψαχνα με τον πλακούντα, δεν ήξερα καν πού βρίσκεται αν είναι μπροστά ή πίσω δηλαδή😆 αλλά επειδή είχα αργήσει λίγο να καταλάβω το μωρό, διάβασα μετά ότι αν έχεις πρόσθιο πλακούντα δεν το νιώθεις τόσο πολύ, και είδα ότι είχα πρόσθιο πλακούντα…ενώ η φίλη μου που είχε οπίσθιο, μου είχε στείλει βιντεάκι που φαινόταν καθαρά το ποδαράκι του μωρού σχηματισμένο στην κοιλιά της και ήταν τόσο τέλειο!!💗 Ενώ εγώ έβλεπα απλά εξογκώματα όταν κλώτσαγε κ οκ μετά από ένα σημείο ήξερα ποιο είναι το χέρι κ ποιο είναι το πόδι αλλά δε φαινόταν στην κοιλιά!!

Οπότε μου είχε κάτσει τώρα κ ήθελα να έχω οπίσθιο, γι’αυτό είχα χαρεί όταν είχα ακούσει τη γιατρό να λέει ότι έχω οπίσθιο💗💗 Και τώρα που έγραφε πρόσθιο ο άλλος γιατρός απογοητεύτηκα λίγο αλλά οκ, δεν είναι και κάτι σημαντικό..

Μια χαρά τη νιώθω πάντως κ από πολύ νωρίς αυτή τη φορά(είναι κ δεύτερη εγκυμοσύνη βέβαια), κ ο άντρας μου έχει νιώσει την κοιλιά μου όταν κλωτσάει εδώ και καιρό! Δε ξέρω τώρα αν ήταν οπίσθιος κ πήγε μετά μπροστά..απλά δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό!

Τώρα είμαι κ 22εβδ οπότε όπου κ να’ναι ο πλακούντας θα την ένιωθα ούτως ή άλλως..

Θα ρωτήσω πάντως την άλλη φορά το γιατρό μου πού είναι τελικά, από περιέργεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/11/2021 at 10:13 ΜΜ, ο/η Evaki! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Κάναμε και εμείς τη β' επιπέδου και το κοριτσάκι μας είναι καλά! Οπότε αρχίζουμε σιγά σιγά την έρευνά μας για βρεφικά, αν και τις αγορές θα τις δρομολογήσουμε για αργότερα, για τις εκπτώσεις του Γενάρη. 

Παρατήρησα κάτι σήμερα 2 φορές. Τη 2η το είδε και το ένιωσε και ο σύζυγος. Ξαφνικά ενώ ήμουν ξαπλωμένη ανάσκελα ένιωσα την κοιλιά μου να ανεβαίνει προς τα πάνω προς στήθος. Έμεινε εκεί για λίγα δευτερόλεπτα-λεπτό ίσως- και επανήλθε αργά αργά. Οπτικά ήταν σαν να έκανε ένα καρούμπαλο μπροστά-αριστερά το οποίο ήταν σφιχτό. Ο πλακούντας μου είναι πρόσθιος και το μωράκι μου λίγο κάτω απο 500 γρ. Οπότε θεωρώ δύσκολο να ήταν τόσο δυνατό το μωράκι. Το έχετε νιώσει; Είναι κάτι σύνηθες ή ανησυχητικό;

Η μικρή πάντως είναι αρκετά ζωηρή, κλωτσάει πολύ και διαρκώς, δηλ αναρωτιέμαι αν κοιμάται ποτέ

 

Καλημέρα Ευάκι!!

Πολύ όμορφα νέα!! Καλές αγορές εύχομαι💞

Εγώ δεν είχα συσπάσεις ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη ούτε τώρα, τουλάχιστον δεν τις ένιωθα, αλλά όπως τα περιγράφεις κι εμένα για συσπάσεις μου ακούγονται..

Θα σου πει κ ο γιατρός σου όμως! Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, απλά ίσως σου δώσει μαγνήσιο αν είναι όντως συσπάσεις κ σου πει να ξεκουράζεσαι λίγο παραπάνω!

Τις έχεις συχνά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Evaki! είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

@Marakiii σταμάτησαν απλά με το χρόνο ή πήρες κάτι; 

 

@Xrisa95  δεν παίρνω μαγνήσιο καν. 

 

@geo2222 Ακριβώς έτσι το νιώθω.

 

Μίλησα με τη γραμματέα και δεν με προώθησε καθόλου στον γιατρό. Με είχε δει και την προηγούμενη μέρα για τη β' επιπέδου, οπότε θεώρησε οτι δεν υπάρχει ανάγκη. Μου είπε απλά ότι είναι φυσιολογικό και πως δεν δίνει κάτι γι αυτό ο γιατρός. Γενικά ο γιατρός μου είναι κατά των φαρμάκων/βιταμινών/ενυδατικών κρεμών, εκτός αν είναι απόλυτη ανάγκη. Μαγνήσιο δίνει μόνο σε κράμπες στα πόδια, από ότι είπε η γραμματέας πάντα. 

 

Επίσης, για ένα 5ωρο το μωρό κλώτσαγε ασταμάτητα, δηλ αρκετές φορές το λεπτό. Και τότε ένιωσα και τα πετρώματα. Δεν ξέρω αν ήταν φυσιολογικό, η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα, ότι δεν πρόκειται για κλωτσιές και απλά κάτι δεν πάει καλά. Μετά προσπάθησα να κοιμηθώ και έτσι ηρέμησα και εγώ και η μικρή.

Δεν ξέρω αν πρέπει να επιμείνω, αλλά δεν θέλω γίνομαι φορτική και προσπαθώ απλά να χαλαρώσω για να περάσουν μόνα τους. Ελπίζω μόνό να μην είναι εις β΄άρος της κύησης

Τώρα διάβασα κ τα υπόλοιπα μηνύματα! 

Αχ έτσι όπως τ περιγράφεις κι εγώ θα αγχωνόμουν! Κ επειδή δεν κρατιέμαι να σ πω εγώ μπορεί να πήγαινα κ στο γιατρό μου ή σε κάποιο μαιευτήριο να το δούμε!

Αφού σου είπε ότι είναι φυσιολογικό πάντως, μην αγχώνεσαι!

Αν συνεχιστεί έτσι έντονα ξαναπάρτον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είχα μέρες να μπω και έκατσα τώρα και διάβασα τα νέα σας. Χθες έκανα και εγώ την Β επιπέδου, ΄΄ο γιατρός τα βρήκε όλα πολύ καλά και ο μπέμπης ήταν πολύ δραστήριος ❤️ Επίσης ήρθε πάλι στα κανονικά του για την εβδομάδα που είμαι σε βάρος ( το λέω πιο πολύ και για τα άλλα κορίτσια που συζητούσαμε ότι βγαίνουν πιο μεγάλα τα μωράκια μας) οπότε τσάμπα το άγχος συνέχεια αλλάζουν και σίγουρα είναι και η απόκλιση του υπέρηχου.

Από αγορές κορίτσια πως πάει; Bρήκατε κάτι καλό εν όψη  Black Friday; Γιατί από μια μικρή έρευνα που έκανα δεν είδα και καμιά φοβερή προσφορά.... 

Καλησπέραα💞

Τι κάνεις;;

Πολύ χαίρομαι που είναι όλα καλά κορίτσι μου!!😊🥰

Εγώ από αγορές δεν χρειάζομαι κάτι, οπότε δεν έχω κοιτάξει να σου πω την αλήθεια..υποτίθεται κάνουν καλές προσφορές στην black friday, αλλά αν δε βρεις κάτι μπορείς να περιμένεις κ τις εκπτώσεις σε λίγο!

Καρότσι κ τέτοια έχετε δει; Γιατί τα μεγάλα καμια φορά πρέπει να τα παραγγείλεις 1-2 μήνες νωρίτερα γιατί αργούν!

Εγώ μέχρι στιγμής έχω πάρει 4-5 σετάκια γιατί δεν άντεξα🙈💞 αν κ έχουμε τα πάντα κι από ρούχα..αλλά οκ να πάρουμε κ κάτι εμείς💕 Και κάτι άλλα μικροπράγματα που θέλω(φωλιά, σεντονάκια ροζ κ πετσετούλες, ίσως κ μια κούνια ριλαξ) σκέφτομαι να περιμένω γιατί κάποιοι θέλουν να μας φέρουν δώρα ξέρεις!

Αα επίσης επειδή είμαστε στη Βουδαπέστη, σήμερα είχαμε πάει στη χριστουγεννιάτικη αγορά και της πήρα μια κούκλα ροζ χειροποίητη🥰💞💞💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέραα💞

Τι κάνεις;;

Πολύ χαίρομαι που είναι όλα καλά κορίτσι μου!!😊🥰

Εγώ από αγορές δεν χρειάζομαι κάτι, οπότε δεν έχω κοιτάξει να σου πω την αλήθεια..υποτίθεται κάνουν καλές προσφορές στην black friday, αλλά αν δε βρεις κάτι μπορείς να περιμένεις κ τις εκπτώσεις σε λίγο!

Καρότσι κ τέτοια έχετε δει; Γιατί τα μεγάλα καμια φορά πρέπει να τα παραγγείλεις 1-2 μήνες νωρίτερα γιατί αργούν!

Εγώ μέχρι στιγμής έχω πάρει 4-5 σετάκια γιατί δεν άντεξα🙈💞 αν κ έχουμε τα πάντα κι από ρούχα..αλλά οκ να πάρουμε κ κάτι εμείς💕 Και κάτι άλλα μικροπράγματα που θέλω(φωλιά, σεντονάκια ροζ κ πετσετούλες, ίσως κ μια κούνια ριλαξ) σκέφτομαι να περιμένω γιατί κάποιοι θέλουν να μας φέρουν δώρα ξέρεις!

Αα επίσης επειδή είμαστε στη Βουδαπέστη, σήμερα είχαμε πάει στη χριστουγεννιάτικη αγορά και της πήρα μια κούκλα ροζ χειροποίητη🥰💞💞💞

Καλημέρα! Αχ πήγατε ταξίδι; Tι ωραιααα, να περνάτε τέλεια!!! Καρότσι έχουμε δει ναι και κούνια και αλλαξιέρα αλλά περιμέναμε να περάσει η Β επιπέδου και σιγά σιγά να τα παραγγείλουμε. Επίσης μας έχουν πει και εμάς φίλοι και συγγενείς για δώρα όποτε το καθυστερώ λίγο για κάποια πράγματα. Καρότσι έχουμε δει της εταιρίας Bexa, δείχνει καλό και στιβαρό και διαβάσαμε καλές κριτικές

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Evaki! είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

@Marakiii σταμάτησαν απλά με το χρόνο ή πήρες κάτι; 

 

@Xrisa95  δεν παίρνω μαγνήσιο καν. 

 

@geo2222 Ακριβώς έτσι το νιώθω.

 

Μίλησα με τη γραμματέα και δεν με προώθησε καθόλου στον γιατρό. Με είχε δει και την προηγούμενη μέρα για τη β' επιπέδου, οπότε θεώρησε οτι δεν υπάρχει ανάγκη. Μου είπε απλά ότι είναι φυσιολογικό και πως δεν δίνει κάτι γι αυτό ο γιατρός. Γενικά ο γιατρός μου είναι κατά των φαρμάκων/βιταμινών/ενυδατικών κρεμών, εκτός αν είναι απόλυτη ανάγκη. Μαγνήσιο δίνει μόνο σε κράμπες στα πόδια, από ότι είπε η γραμματέας πάντα. 

 

Επίσης, για ένα 5ωρο το μωρό κλώτσαγε ασταμάτητα, δηλ αρκετές φορές το λεπτό. Και τότε ένιωσα και τα πετρώματα. Δεν ξέρω αν ήταν φυσιολογικό, η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα, ότι δεν πρόκειται για κλωτσιές και απλά κάτι δεν πάει καλά. Μετά προσπάθησα να κοιμηθώ και έτσι ηρέμησα και εγώ και η μικρή.

Δεν ξέρω αν πρέπει να επιμείνω, αλλά δεν θέλω γίνομαι φορτική και προσπαθώ απλά να χαλαρώσω για να περάσουν μόνα τους. Ελπίζω μόνό να μην είναι εις β΄άρος της κύησης

Καλημέρα!εμένα άρχισαν πριν αρχίσω να καταλαβαίνω τα μωρα, δεν ήταν συχνό φαινόμενο αλλά είχα σχεδόν κάθε μέρα!κ εμένα ο γυναικολόγος δεν ανησύχησε ούτε μ έδωσε κάτι! Το έψαξα μόνη μου κ είδα κάπου που έλεγε ότι βοηθάει το νερό..Πλέον έχω μέρες να νιώσω κάτι τέτοιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! :)

Εγώ μπήκα πλέον στην 27η εβδομάδα - σε μια εβδομάδα μπαίνω 3ο τρίμηνο! Ευτυχώς όλα πάνε καλά μέχρι τώρα. Πολλές καούρες, τα κιλά άρχισαν να ανεβαίνουν απότομα (έχω ήδη πάρει 8 ενώ στο 1ο τρίμηνο είχα χάσει 1), πονάκια στη μέση και την πλάτη - ειδικά στον ύπνο, όπου και ξυπνάω 5-6 φορές μέσα στη νύχτα. Είμαι και λίγο τεμπέλα και δυσκίνητη τελευταία, και τώρα που κρύωσε ο καιρός σπάνια πάω για κανένα περπα΄τημα. Έκανα και εμβόλια covid και γρίπης και προχωράμε...! Ως control freak έχω κάνει τις λίστες μου και σιγά σιγά τα βάζω όλα σε μια τάξη. Μέσα στον 7ο και 8ο μήνα θα κάνω και κάποια σεμινάρια τοκετού, ίσως και θηλασμού, στο Έλενα και στη Φαιναρέτη.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει προηγούμενη εμπειρία ή γνώση από το μαιευτήριο Μητέρα. Θα γεννήσω εκεί γιατί ακολουθώ το γιατρό μου. Θα προτιμούσα να μείνω σε 3κλινο που είναι πιο οικονομικά, αλλά ακούω από φίλες ότι το επίπεδο των υπηρεσιών στα 3κλινα είναι αρκετά χαμηλότερο από ότι στα 2κλινα (ότι δεν ανταποκρίνονται οι νοσηλευτές/μαίες τόσο γρήγορα όταν χρειάζεσαι βοήθεια ή πονάς). Επίσης, με αγχώνει λίγο το θέμα 1 μπάνιο για 3 λεχώνες. Η ξαδέρφη μου που ΄γέννησε προσφατα σε μονοκλινο στο ιασω μου είπε ότι την εβγαζε συνεχεια στο μπανιο λόγω πονων που είχε από την περινεοτομή. Ποια είναι η γνώμη σας;

Λυπάμαι, επίσης, και τους καημενους τους πατεράδες που θα τη βγαλουν 3 μέρες σε μια πολυθρόνα. Πηρα τηλ στο μητερα και μου είπαν ότι μπορεί να είναι μονο ενα ατομο μεσα για καθε γυναίκα (ο αντρας μου για μενα) ο οποιος καθε φορα που θα μπαινοβγαινει θα πρεπει να κανει rapid για να ξαναμπει. 

Επίσης, θελω να ψαξω σιγα σιγα και το θεμα βλαστοκύτταρα... Το έχει ψάξει κανένα κορίτσι;

Φιλιά σε όλες!! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η mia2020 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! :)

Εγώ μπήκα πλέον στην 27η εβδομάδα - σε μια εβδομάδα μπαίνω 3ο τρίμηνο! Ευτυχώς όλα πάνε καλά μέχρι τώρα. Πολλές καούρες, τα κιλά άρχισαν να ανεβαίνουν απότομα (έχω ήδη πάρει 8 ενώ στο 1ο τρίμηνο είχα χάσει 1), πονάκια στη μέση και την πλάτη - ειδικά στον ύπνο, όπου και ξυπνάω 5-6 φορές μέσα στη νύχτα. Είμαι και λίγο τεμπέλα και δυσκίνητη τελευταία, και τώρα που κρύωσε ο καιρός σπάνια πάω για κανένα περπα΄τημα. Έκανα και εμβόλια covid και γρίπης και προχωράμε...! Ως control freak έχω κάνει τις λίστες μου και σιγά σιγά τα βάζω όλα σε μια τάξη. Μέσα στον 7ο και 8ο μήνα θα κάνω και κάποια σεμινάρια τοκετού, ίσως και θηλασμού, στο Έλενα και στη Φαιναρέτη.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει προηγούμενη εμπειρία ή γνώση από το μαιευτήριο Μητέρα. Θα γεννήσω εκεί γιατί ακολουθώ το γιατρό μου. Θα προτιμούσα να μείνω σε 3κλινο που είναι πιο οικονομικά, αλλά ακούω από φίλες ότι το επίπεδο των υπηρεσιών στα 3κλινα είναι αρκετά χαμηλότερο από ότι στα 2κλινα (ότι δεν ανταποκρίνονται οι νοσηλευτές/μαίες τόσο γρήγορα όταν χρειάζεσαι βοήθεια ή πονάς). Επίσης, με αγχώνει λίγο το θέμα 1 μπάνιο για 3 λεχώνες. Η ξαδέρφη μου που ΄γέννησε προσφατα σε μονοκλινο στο ιασω μου είπε ότι την εβγαζε συνεχεια στο μπανιο λόγω πονων που είχε από την περινεοτομή. Ποια είναι η γνώμη σας;

Λυπάμαι, επίσης, και τους καημενους τους πατεράδες που θα τη βγαλουν 3 μέρες σε μια πολυθρόνα. Πηρα τηλ στο μητερα και μου είπαν ότι μπορεί να είναι μονο ενα ατομο μεσα για καθε γυναίκα (ο αντρας μου για μενα) ο οποιος καθε φορα που θα μπαινοβγαινει θα πρεπει να κανει rapid για να ξαναμπει. 

Επίσης, θελω να ψαξω σιγα σιγα και το θεμα βλαστοκύτταρα... Το έχει ψάξει κανένα κορίτσι;

Φιλιά σε όλες!! 

 

 

Καλησπέρα, είμαστε πολύ κοντά σε πολλά πράγματα! Αύριο μπαίνω στο 3ο τρίμηνο και επίσημα!!! Επίσης έχω τελειώσει με εμβόλιο covid και την εβδομάδα αυτήν έκανα και το αντιγριπικο. Το μόνο που μου μένει τώρα είναι του κοκκυτη, λογικά θα το κάνω μέσα στον Δεκέμβρη!

Έχω τρομερές καούρες και κάψιμο στο στομάχι και νιώθω ότι ο μικρός στέκεται εκεί με τις ώρες! Ανεβαίνει ψηλά μέσα στην μέρα μετατοπίζεται όλη η κοιλιά μου😄. Πονακια στην πλάτη είχα και γω λίγα αλλά με βοηθάει πάρα πολύ το περπάτημα. Ξέρω τώρα με τα κρύα είναι δύσκολα αλλά εγώ κάνω κάθε μέρα πρωί και απόγευμα από καμία ωρίτσα. Εντάξει προφανώς αν βρέχει μπορεί να βγω μόνο μια φορά αλλά με ανακουφίζει απίστευτα! 

Κιλά επίσης είμαστε κοντά, εγώ τώρα είμαι +10 αλλά επερνα απ' το πρώτο τρίμηνο δεν έχω παραπονο🤣🤣🤣.

Με τις λίστες το χω και γω έχω έτοιμα τα πάντα σε κατηγορίες και απλά τα αγοράσω σταδιακά. Έχεις πάρει τίποτα; Εγώ μόλις ξεχρεωσα το καρότσι και ψώνισα κάποια πρώτα ρουχαλακια. 

Για μαιευτήριο δεν μπορώ να σε βοηθήσω είμαι επαρχία και είναι αλλιώς. Έχει μεγάλη διαφορά το δίκλινο απ' το τρίκλινο σε χρήματα;

Τέλος για βλαστοκύτταρα έχω ψάξει και έχω αποφασίσει με τον άνδρα μου να τα κάνουμε δωρεά στο νοσοκομείο Παπανικολάου, τα χρησιμοποιούν σε διάφορες θεραπείες για ανθρώπους που τον έχουν ανάγκη. Όταν πλησιάζει ο καιρός παίρνεις τηλέφωνο και σου στέλνουν ένα ειδικό Κιτ που κάνει ο γιατρός την συλλογή και αποστέλεται άμεσα με κούριερ και ειδικές συνθήκες πίσω στο νοσοκομείο. Στο επόμενο ραντεβού θα το συζητήσω και με τον γιατρό μου να τον ενημερώσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nantinaki τι ωραία που είμαστε κοντά!!

μπράβο σου που περπατάς! κάνεις πολύ καλά!

ευτυχώς τα χοντρά πράγματα (κουνια, καθισματακι αυτοκινητου, καροτσια, μπανακι) μου τα εδωσαν ολα φιλες και συγγενείς μου, οποτε απο αυτά δε χρειάστηκε να πάρω τιποτα. τωρα από ρουχαλάκια και διαφορα άλλα μικροπράγματα μου έδωσαν και πάλι κάποια, αλλά έχω ήδη αγοράσει τα πιο πολλά και συνεχίζω.

μου έχουν δώσει ΠΗΤ 1/3, οπότε το πλάνο είναι μέσα στις γιορτές να στησουμε κουνια και να εγκαταστήσουμε όλα τα gadget που θέλουν το ψάξιμό τους (καρότσια με πορτ μπεμπε, καθισματακια αυτοκινητου κλπ)... και μέσα στο γενάρη να πλύνω και να τακτοποιήσω ρουχαλάκια, σεντονάκια κλπ... 

για τα βλαστοκύτταρα πιστεύω ότι η δωρεά σε δημόσια τράπεζα αν μη τι άλλο είναι κάτι που ΄όλοι πρέπει να κάνουμε. αλλά το θέμα είναι τι γίνεται αν - χτύπα ξύλο - το παιδί αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα υγείας στο μέλλον; θα βοηθηθεί από τη δημόσια τράπεζα ή είναι καλύτερα να αποθηκεύσεις βλαστοκύτταρα σε ιδιωτική για να είναι άμεσα διαθέσιμα; το θέμα είναι ότι υπάρχει ιστορικό σοβαρής ασθένειας στην οικογένειά μας, και θέλω να εξασφαλίσω ότι θα έχουμε κάνει ΄΄ό,τι καλύτερο για το μέλλον του παιδιού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η mia2020 είπε:

@Nantinaki τι ωραία που είμαστε κοντά!!

μπράβο σου που περπατάς! κάνεις πολύ καλά!

ευτυχώς τα χοντρά πράγματα (κουνια, καθισματακι αυτοκινητου, καροτσια, μπανακι) μου τα εδωσαν ολα φιλες και συγγενείς μου, οποτε απο αυτά δε χρειάστηκε να πάρω τιποτα. τωρα από ρουχαλάκια και διαφορα άλλα μικροπράγματα μου έδωσαν και πάλι κάποια, αλλά έχω ήδη αγοράσει τα πιο πολλά και συνεχίζω.

μου έχουν δώσει ΠΗΤ 1/3, οπότε το πλάνο είναι μέσα στις γιορτές να στησουμε κουνια και να εγκαταστήσουμε όλα τα gadget που θέλουν το ψάξιμό τους (καρότσια με πορτ μπεμπε, καθισματακια αυτοκινητου κλπ)... και μέσα στο γενάρη να πλύνω και να τακτοποιήσω ρουχαλάκια, σεντονάκια κλπ... 

για τα βλαστοκύτταρα πιστεύω ότι η δωρεά σε δημόσια τράπεζα αν μη τι άλλο είναι κάτι που ΄όλοι πρέπει να κάνουμε. αλλά το θέμα είναι τι γίνεται αν - χτύπα ξύλο - το παιδί αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα υγείας στο μέλλον; θα βοηθηθεί από τη δημόσια τράπεζα ή είναι καλύτερα να αποθηκεύσεις βλαστοκύτταρα σε ιδιωτική για να είναι άμεσα διαθέσιμα; το θέμα είναι ότι υπάρχει ιστορικό σοβαρής ασθένειας στην οικογένειά μας, και θέλω να εξασφαλίσω ότι θα έχουμε κάνει ΄΄ό,τι καλύτερο για το μέλλον του παιδιού.

Καλησπέρα κορίτσι μου!!

Άντε, κοντεύεις!!😊😊😊

Τι ωραία που τα έχεις οργανώσει όλα! Κι εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη στο Έλενα και στη Φαιναρέτη έκανα σεμινάρια!!

Για το μαιευτήριο δε μπορώ να σε βοηθήσω, εγώ γέννησα στο Ρέα και εκεί θα γεννήσω και τώρα..σε 3κλινο ήμουν, και ήταν μια χαρά! Ο άντρας μου δεν κοιμόταν στον καναπέ όμως, απλά πήγαινε σπίτι γιατί μένουμε κοντά στο Ρέα! Και το τελευταίο βράδυ ενώ έμεινα μόνη μου στο δωμάτιο και μπορούσε να κοιμηθεί, πάλι πήγε σπίτι για να’ναι πιο άνετα..είχαμε συνηθίσει και από τις προηγούμενες μέρες..!

Γενικά μόνο σε μονόκλινο μπορεί να μείνει ο άντρας μέσα, ή σε 2κλινο ή 3κλινο αν είσαι μόνη σου..αλλά και με την κατάσταση τώρα ίσως είναι καλύτερα να είσαι και με παρέα στο δωμάτιο για να περνάει και η ώρα..αλλά ό,τι προτιμάει η κάθε κοπέλα!

Για τα βλαστοκύτταρα, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πέρσι, τα δώσαμε στη δημόσια τράπεζα, και το ίδιο θα κάνουμε και φέτος στη μικρή! 

Εσύ όμως ξέρεις το ιστορικό της οικογένειάς σου κ πόσο σημαντικό είναι να έχετε άμεση πρόσβαση. Οπότε αν κρίνεις ότι πρέπει να τα δώσετε σε ιδιωτικό, και υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, τότε αυτό να κάνεις..στη θέση σου ίσως κι εγώ το ίδιο θα’κανα..και εύχομαι να είναι αχρείαστα!!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό κορίτσια σε όλες σας!!Εγω τρέψω μετακόμιση και καταλαβαίνετε.Εγώ είμαι στν 6 μήνα και έχω πάρει 9 κιλά στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει 9 κιλά συνολικά 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Καλημέρα! Αχ πήγατε ταξίδι; Tι ωραιααα, να περνάτε τέλεια!!! Καρότσι έχουμε δει ναι και κούνια και αλλαξιέρα αλλά περιμέναμε να περάσει η Β επιπέδου και σιγά σιγά να τα παραγγείλουμε. Επίσης μας έχουν πει και εμάς φίλοι και συγγενείς για δώρα όποτε το καθυστερώ λίγο για κάποια πράγματα. Καρότσι έχουμε δει της εταιρίας Bexa, δείχνει καλό και στιβαρό και διαβάσαμε καλές κριτικές

Γεια σου Θεοδώρα μου!!

Τι κάνεις;

Ναιι ήρθαμε ταξιδάκι🥰

Τέλεια, άντε αρχίζουν τα ψώνια λοιπόν❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Maria mariaa είπε:

Με το καλό κορίτσια σε όλες σας!!Εγω τρέψω μετακόμιση και καταλαβαίνετε.Εγώ είμαι στν 6 μήνα και έχω πάρει 9 κιλά στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει 9 κιλά συνολικά 😂😂

Χαχαχα δε βαριέσαι…περνάς καλύτερα σε αυτήν μάλλον😂😂 

Κι εγώ στον 6ο είμαι, έχω πάρει 3.. στην πρώτη εγκυμοσύνη κι εγώ σύνολο 9-10 είχα πάρει, και πάλι μέχρι τον 6ο είχα πάρει 2-3! Οπότε στα ίδια είμαι πιστεύω..😄

Αν κ τώρα έχω μεγαλύτερη κοιλιά από την άλλη φορά!! Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη στον 6ο δε φαινόμουν καν έγκυος..τώρα βλέπω την κοιλίτσα κ πολύ χαίρομαι, σκέφτομαι ότι είναι η μικρούλα μου μέσα💗 οκ ακόμα δεν την βλέπουν κ όλοι οι υπόλοιποι την κοιλίτσα, αλλά αρκετοί πλέον..🥰

Τι ωραία που έχετε τη μετακόμιση, με το καλό να μας στείλεις κ φωτο όταν φτιάξετε το παιδικό δωμάτιο!☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια 

για θέμα δωρεάς δείτε λίγο υπάρχει κ νήμα που είχαμε σχολιάσει πρόσφατα με κάτι κοπέλες για τ βλαστοκύτταρα! 
 

το έψαξα κ εγώ πολύ καλά κ συζήτησα κ με αυτά τ κορίτσια 

Το καλύτερο ειναι να γίνει καθυστερημένη αποσωλήνωση του ομφάλιου λώρου ώστε το μωρό να λάβει όλο το αίμα του ομφάλιου λώρου (δλδ κόβεται ο ομφάλιος λωρος μόλις ασπρίσει που παίρνει αρκετή ώρα αφού «γεννηθεί» κ ο πλακούντας) 

ερευνες έχουν δείξει ποσο σημαντικό ειναι αυτό για το μωράκι κ ο ΠΟΥ κάνει καμπάνιες για ενημέρωση, στην Ελλάδα δυστυχώς δν τηρείται καθώς κόβει συνήθως ο πατέρας κατευθείαν τον λώρο κ ο γιατρός δν περιμένει 

αν όμως  δν θελήσετε κάτι τέτοιο κ θέλετε να δείτε για το ομφαλοπλακουντιακο αίμα (όπα)  ενημερωθείτε κατάλληλα από δημόσιες τράπεζες υπάρχουν κ βίντεο-σεμινάρια να δείτε διαβάστε κ το νήμα κ αποφασίζετε κυρίως γιατί ιδιωτικά ειναι πολλά τ λεφτά κ τελικά πολύ λίγες οι δυνατότητες πρακτικά! 
https://hcbb.bioacademy.gr/index.php?option=com_sppagebuilder&view=page&layout=edit&id=20

 

@Princess28 να περάσετε υπεροχααααα φάε κ για μένα καμία σοκολάτα πλιζζζζζ ❤️🥰❄️🎄☃️
 

@mia2020 πολύ όμορφα τ νέα σου ❤️ Με το καλό όλες οι ετοιμασίες κ είναι πολύ ωραίο που τ έχεις οργανωμένα όλα στο μυαλό σου κάπως έτσι λειτουργώ κ εγώ! Οσον αφορά τους πόνους κ εγώ περιμενα ως δεύτερη εγκυμοσύνη πολύ κοντά στην άλλη να δω διάφορες, προς τ παρόν παρότι έχω κάνει μεγάλη κοιλιά που μεγαλώνει συνέχεια σε σχέση μ την πρώτη εγκυμοσύνη δν με πονάει η μεση όπως στην πρώτη μου αλλά με πονάνε τ ισχία το βράδυ στον ύπνο  😂😂😂 βέβαια περπατάω πολύ γιατί πρέπει αλλά κ γιατί έχω κ την κόρη κ το πρωί που ξυπνάω πονάνε ήδη τ πόδια μου από την αρχή της μέρας 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

για θέμα δωρεάς δείτε λίγο υπάρχει κ νήμα που είχαμε σχολιάσει πρόσφατα με κάτι κοπέλες για τ βλαστοκύτταρα! 
 

το έψαξα κ εγώ πολύ καλά κ συζήτησα κ με αυτά τ κορίτσια 

Το καλύτερο ειναι να γίνει καθυστερημένη αποσωλήνωση του ομφάλιου λώρου ώστε το μωρό να λάβει όλο το αίμα του ομφάλιου λώρου (δλδ κόβεται ο ομφάλιος λωρος μόλις ασπρίσει που παίρνει αρκετή ώρα αφού «γεννηθεί» κ ο πλακούντας) 

ερευνες έχουν δείξει ποσο σημαντικό ειναι αυτό για το μωράκι κ ο ΠΟΥ κάνει καμπάνιες για ενημέρωση, στην Ελλάδα δυστυχώς δν τηρείται καθώς κόβει συνήθως ο πατέρας κατευθείαν τον λώρο κ ο γιατρός δν περιμένει 

αν όμως  δν θελήσετε κάτι τέτοιο κ θέλετε να δείτε για το ομφαλοπλακουντιακο αίμα (όπα)  ενημερωθείτε κατάλληλα από δημόσιες τράπεζες υπάρχουν κ βίντεο-σεμινάρια να δείτε διαβάστε κ το νήμα κ αποφασίζετε κυρίως γιατί ιδιωτικά ειναι πολλά τ λεφτά κ τελικά πολύ λίγες οι δυνατότητες πρακτικά! 
https://hcbb.bioacademy.gr/index.php?option=com_sppagebuilder&view=page&layout=edit&id=20

 

@Princess28 να περάσετε υπεροχααααα φάε κ για μένα καμία σοκολάτα πλιζζζζζ ❤️🥰❄️🎄☃️
 

@mia2020 πολύ όμορφα τ νέα σου ❤️ Με το καλό όλες οι ετοιμασίες κ είναι πολύ ωραίο που τ έχεις οργανωμένα όλα στο μυαλό σου κάπως έτσι λειτουργώ κ εγώ! Οσον αφορά τους πόνους κ εγώ περιμενα ως δεύτερη εγκυμοσύνη πολύ κοντά στην άλλη να δω διάφορες, προς τ παρόν παρότι έχω κάνει μεγάλη κοιλιά που μεγαλώνει συνέχεια σε σχέση μ την πρώτη εγκυμοσύνη δν με πονάει η μεση όπως στην πρώτη μου αλλά με πονάνε τ ισχία το βράδυ στον ύπνο  😂😂😂 βέβαια περπατάω πολύ γιατί πρέπει αλλά κ γιατί έχω κ την κόρη κ το πρωί που ξυπνάω πονάνε ήδη τ πόδια μου από την αρχή της μέρας 😂

Καλημέρα και σ' ευχαριστώ πολύ!! Θα ψάξω αναλυτικά τα links στα οποία μας παραπέμπεις για τα βλαστοκύτταρα και το προηγούμενο νήμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mia2020 είπε:

Καλημέρα και σ' ευχαριστώ πολύ!! Θα ψάξω αναλυτικά τα links στα οποία μας παραπέμπεις για τα βλαστοκύτταρα και το προηγούμενο νήμα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evaki! καλησπερα Ευακι έβγαλα φωτό να δεις κ μένα πως γίνεται κάνει σαν καρούμπαλο στην κοιλιά σε διαφορα σημεία τώρα στην φωτό έτυχε να κάτσει δεξιά μπροστά 🤪

το είχα κ στην πρώτη κόρη μου αλλά στον 8ο μήνα κ έπειτα (τώρα εχω μια εβδ που μπήκα στον 6ο)

 μίλησα με εμβρυολογο μου είπε ότι επειδή έχω περισσότερο αμνιακό από το μεσο ορο το μωράκι έχει πολύ χώρο κ τεντώνεται κ κινείται συνεχώς ! Η αλήθεια είναι ότι το νιώθω συνεχειαααααα δν μπορώ να κοιμηθώ η να κάτσω πχ αλλά εντάξει είναι ευχάριστο αυτό! Είναι κ η θέση του πλακούντα κ το αμνιακό άρα τεντώνεται μου είπαν 

αν ανησυχείς μπορείς να ρωτήσεις κ τον δικό σου γιατρό 

στις συσπάσεις πετρώνει όλη η κοιλιά κ νιώθεις μούδιασμα (τ έχω κ αυτά) ενώ σ αυτό απλά εκεί η περιοχή γίνεται πολύ σκληρή από το μωράκι μ είπε η γιατρός δν ανησύχησα γιατί το είχα κ στην πρώτη εγκυμοσύνη απλα το περιμενα πιο μετά 🥰

0D7BF513-8A1A-451F-8E44-502D1A5C73BC.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Xrisa95 Τι όμορφη κοιλίτσα!! Τι πλάκα που έχει που βλέπεις το μωράκι σου έτσι όπως προσπαθεί να βολευτεί! 

 

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο ο πλακούντας, εμένα είναι πρόσθιος. Νομίζω αυτό που ένιωθα έμοιαζε περισσότερο με σφίξιμο ολόκληρης της περιοχής, σαν να πέτρωνε όλη η κοιλιά και να σηκωνόνταν προς τα πάνω σε ακανόνιστα σχήματα. Προσπάθησα να ηρεμήσω, κάθησα μια μέρα στο κρεβάτι, ξεκουράστηκα και δεν το ξαναένιωσα από τότε. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Evaki! είπε:

@Xrisa95 Τι όμορφη κοιλίτσα!! Τι πλάκα που έχει που βλέπεις το μωράκι σου έτσι όπως προσπαθεί να βολευτεί! 

 

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο ο πλακούντας, εμένα είναι πρόσθιος. Νομίζω αυτό που ένιωθα έμοιαζε περισσότερο με σφίξιμο ολόκληρης της περιοχής, σαν να πέτρωνε όλη η κοιλιά και να σηκωνόνταν προς τα πάνω σε ακανόνιστα σχήματα. Προσπάθησα να ηρεμήσω, κάθησα μια μέρα στο κρεβάτι, ξεκουράστηκα και δεν το ξαναένιωσα από τότε. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! ❤️❤️❤️

Μμμμμ σίγουρα παίζει ρόλο ο πλακούντας στο πως θα νιώσεις κ θα δεις το μωράκι γιατί είχα κ εγώ πρόσθιο στην κόρη 

εφοσον ήταν πέτρωμα σε όλη την κοιλιά μάλλον σύσπαση μου κάνει ειδικά αν ένιωθες κ λίγο μούδιασμα! Παίζει ρόλο κ η ξεκούραση εννοείται! Όταν είσαι πολύ κουρασμένη οι αποσπάσεις τείνουν ν είναι πιο έντονες κ αισθητές 

ολα καλά λοιπόν αφου δν το ξανά παρατήρησες  ❤️❤️❤️❤️❤️❤️ Ρωτά κ τον γιατρό σου την επόμενη φορά για να ξέρεις αν ξανά συμβεί ❤️❤️❤️❤️❤️❤️ 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ☺😍!! 

Εμείς πηραμε σήμερα τα αποτελέσματα των εξετάσεων και ευτυχώς είναι όλα καλά. Εν τέλη οπως μου ειπε η γιατρός είναι όντως απο το σίδηρο. Μου έφυγε ένα μεγάλο άγχος και ευτυχώς θα ξεκινήσω παλι τα φάρμακα και τις βιταμίνες γιατί κι εμένα δυο εβδομάδες χωρίς μαγνήσιο η κοιλιά μου ήταν πετρα. 

Λοιπόν ήθελα να πω ότι όλοι με ρωτάνε εάν έχω κάνει λίστα για το μωρό και τι θα χρειαστούμε. Εχω χάσει το μπούσουλα λίγο γτ ειναι παρα πολλα και ευτυχώς όλα τα κορίτσια εδώ που τώρα είναι το 2 ο μωράκι τους μας βοηθάτε παρα πολυ με αυτά που μας έχετε πει κατά καιρούς.🥰 Βρήκα όμως μια λίστα την ανεβάζω να την δείτε κι εσείς μήπως σε κάποια μελλοντική μανουλα φανεί χρήσιμη και εάν θεωρείται ότι θα χρειαστεί κάτι άλλο να μας το πειτε. 

λιστα με τι θα χρειαστεί για το μωρό.pdf

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε;;; Εγώ δε βγάζω άκρη αυτό το μήνα με τα τεστ… Όλα αρνητικά με χαμηλή την ορμόνη. 16η μέρα του κύκλου σήμερα με πονάκια ωορρηξίας στη δεξιά πλευρά… Τι γίνεται;;; Έχει τύχει σε καμμία;;
    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...