Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις On 14/9/2021 at 5:33 ΜΜ, ο/η Vera87 είπε:

Καλησπερα σε όλες! Είμαι και ‘γώ από το γκρουπ του Απρίλη, 9εβδ 2ημ και έχω την αυχενική προγραμματισμένη για 8 Οκτώβρη (ΠΗΤ για την ώρα 17 Απρίλη) 

Ηθελα να ρωτήσω που κάνατε εξέταση θρομβοφιλιας και κυστικη ίνωση? Και ποσο σας κόστισε?

Καλημέρα εγώ πέρυσι που έκανα τς θρομβοφιλιας αφού έχασα ένα μωρό στν 3 μήνα κύησης που στοίχησαν σε μικροβιολογικό εργαστήριο και αφού γράψαμε κάποιες με το γυναικολόγο και κάποιες έστειλαν σε παθολόγο γενικής ιατρικής 580€ η καυστική ίνωση 10€ Κάτι και μου την έγραψε αμέσως ο γυναικολόγος,τς θρομβοφιλιας αφού είδε ότι έχανα σφυγμούς στο μικρό μου βγήκαν 2 ημέρες μετά κάνω inixep κάθε πρωί στο πόδι μου από την πρώτη στιγμή που μαθαίνω ότι είναι έγκυος και 20 ημέρες μετά αφού γεννήσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 14/9/2021 at 7:41 ΜΜ, ο/η Monica 92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. Μόλις πήραμε τα τελικά αποτελέσματα της αυχενικής. 1/14000. Είμαστε πολύ χαρούμενοι 🤗 Την Παρασκευή μπαίνω για περίδεση ωστόσο γιατί ο τράχηλος είναι 21.4 🙏🏻 στείλτε μου θετικές σκέψεις 🥰🥰

Όλα καλά θα σου πάνε πίστη στν Παναγία και όλα τέλεια 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σε όλες έκατσα τώρα που θήλασε κ η κοιμήθηκε η κόρη μου να διαβάσω το νήμα! 
 

@Maria mariaa Μην στεναχωριέσαι κ μην σε παίρνει από κάτω οκ είναι κατανοητό να σου επισημάνουν τους κινδύνους αλλά γενικότερα αυτό το κλίμα φοβίας που περνάνε σε πολλές έγκυες ακόμα  κ με ένα μωρό στην κοιλιά δν είναι επαγγελματικό ούτε ανθρώπινο! 
Όλα καλά θα πάνε δν χρειάζεται να σου προδικάζει καταστάσεις κ πράγματα ! ❤️
 

 

Εκανα την αυχενικη σήμερα όλα καλά πολύ δραστήριο έπαιζε με πόδια χέρια όπως κ η κόρη μου 

αγοράκι το είδαμε η εμβρυολογος  ήταν σίγουρη γιατί το είδαμε απ όλες τις πλευρές ! Είδωμεν 💙💙💙💙💙

αντε κ στα δικά σας οι υπόλοιπες οσες φορές κ να κάνει μια έγκυος αυτούς τους υπερήχους δεν τους χορταίνει ❤️

Από κοιλιά που ρωτάτε εμένα φαίνεται πολύ πιο πολύ απ ότι στην κόρη μου δλδ όλοι με κάνουν για έγκυο είμαι 12+3 σήμερα! 
 

στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πρόσθιο κάτω πλακούντα κ ένιωσα την κόρη μου 19-20 εβδ ενώ τώρα είναι πλάγιος προς πίσω άρα μ είπε η εμβρυολογος θα το νιώσω πολύ πιο νωρίς κ γιατί από τον δεύτερο τόκο κ μετά τα τοιχώματα της μήτρας είναι πιο χαλαρά κ είναι πολύ πιο αισθητές οι κινήσεις 
 

παω να φάω (λιγουρεσ Λόγω θηλασμού κ εγκυμοσύνης δν ξέρω 😂😂😂 μιας που το θυμήθηκα που το ρώτησε η @geo2222εγώ ξεκίνησα με 43 κ είμαι 45 χαμουλησ Χαχαχαχα) σας φιλώ  όλες καλό βράδυ ❤️ Θα σας διαβάσω αύριο! 

Σε ευχαριστώ πολύ δεν στεναχωριέμαι καθόλου τώρα πλέον ξέρω (στ 3 μήνα σταμάτησε η καρδιά του μωρού παλινδρόμηση από την θρομβοφιλια ,είχα εξωμήτριο πιο παλιά ) τώρα θετική σκέψη πίστη έχω τρομερή και όλα καλά.ΠΗΤ έχω 31 Μαρτίου αλλά ο γιατρός μου για γεννά 19 Μαρτίου όπως και στο πρώτο 12 ημέρες νωρίτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2021 at 7:26 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

 

ΠΗΤ για τις εγκυουλες Φεβρουαρίου-Μαρτίου-Απριλίου 2022❤️

@Bonbon 03/02 

@JNtina 06/02

@Nantinaki 26/02 αγόρι 👶💙

@mia2020  03/03 Κορίτσι👶💜

@geo2222 09/03 κορίτσι 👶💜, 💜ή 💙 

@Louna     15/03 κορίτσι 👶💜

@Monica 92 20/03

@Liza05     21/03  κορίτσι 👶💜

@Vasilique 24/03 αγόρι 👶💙 κορίτσι 👶💜

@Xrisa95     25/03 

@Niki5s     25/03 αγόρι 👶💙

@Evaki! 29/03

@Konstantina93 30/03

@Maria mariaa 31/03

@Princess28 02/04

@Theodora12 05/04

@Riaa   06/04

@Hailey 17/04

@Marakiii 25/04

Θα με βάλεις και έμενα 🤗🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Να συνεχίσεις εκεί που σε κάνουν να αισθάνεσαι καλά και άνετα. Φυσικά και παίζει τεράστιο ρόλο το να αισθάνεσαι καλά και αισιόδοξα. Απαράδεκτος ο γιατρός πάντως. 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά, και να αντιμετωπίσετε τις λιγότερες δυνατόν δυσκολίες. Γιατί όχι και καμία!

Καλημέρα! Ε ναι! Δεν είναι ότι έχουμε άγνοια κινδύνου αλλά δεν μπορούμε να εστιάσουμε μόνο στα αρνητικά!

Εσυ πως πας κορίτσι μου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Θα σου πω από προσωπική εμπειρία ότι ο γιατρός που σου φάνηκε απότομος, το έκανε γιατί ήθελε να είναι σίγουρος ότι καταλαβαίνετε με τον άντρα σου τους κινδύνους.. Συμφωνώ να βγαίνουμε από τους γιατρούς μας και να είμαστε αισιόδοξοι, αλλά εμένα στα δίδυμα ο αισιόδοξος γιατρός τελικά μου έκανε πολύ κακό. Δε βρίσκω λόγω να τερματίσεις την κύηση πριν την αυχενική. Εκεί βέβαια θα ξεκαθαρίσει το τοπίο. Κάνε λίγη υπομονή ακόμη 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Κ ο άλλος μας τους εξήγησε τους κινδύνους από την πρώτη στιγμή και σε κάθε ραντεβού μας τα λέει αλλά παίζει ρόλο κ ο τρόπος. Όπως επίσης κ ο γιατρός που έκανα τον υπέρηχο και θα κάνω κ αυχενική είναι από τους καλύτερους εδώ, μας είπε κ αυτός τα ίδια αλλά ούτε αυτός ήταν τόσο αρνητικός!

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να φοβήθηκε γιατί μια τέτοια κύηση εκτός από σπάνια είναι κ πολύ επικίνδυνη. 

Όπως και να έχει, δεν μου έβγαλε την σιγουριά και την αυτοπεποίθηση των άλλων 2 ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μελλοντικές μανούλες!! Τι ωραία να διαβάζω ότι τα μωράκια μας μεγαλώνουν σιγά σιγά!! 

Εμείς πηραμε και τα αποτελέσματα από τη papp-a και ενώ η αυχενικη ήταν πολυ καλή έχω πιθανοτητες προεκλαμψιας. Συγκεκριμένα γράφει οτι ενώ παιρνω σαλοσπιρ υπάρχει υψηλός κινδύνος προεκλαμψιας 1/95 και για περιορισμό της εμβρυακης ανάπτυξη πριν τις 37 εβδομάδες 1/140. 

Το καλό είναι ότι η γιατρός μου είναι πολυ αισιόδοξη. Γιατι με  παρακολουθηση της πιεσης διατροφή και αγωγή μπορουμε να το προλάβουμε αφου το ξέρουμε νωρίς!! Ελπίζω να εξελιχθεί ομαλά και το μωράκι μου να συνεχίσει να μεγαλώνει. 

 

Καλημέρα Νίκη κ εγώ είχα στην κόρη μου πιθανότητες εμφάνισης προεκλαψιας με τ νουμερα που ειχεσ Κ εσυ πανω κάτω αλλά δν εμφάνισα 

επαιρνα Σαλοσπίρ των 100mg μέχρι κ τον 7-8ο μήνα κ απέφευγα τυριά με πολύ αλάτι τρόφιμα με πολύ αλάτι κ έπαιρνα πίεση 3-4 φορές την εβδομάδα 

επίσης έκανα ντοπλερ 3 φορές με βάση τις εβδομάδες που μου είχε ορίσει ο εμβρυολογος (στην αυχενικη είχε ορίσει 3 φορές προς το τέλος της κύησης) 

 

αυτο που θέλω να σου πω είναι να μην αγχώνεσαι όλα καλά δν σημαίνει ότι θα εμφανίσεις κιόλας 

θα προσεχεις κ όλα καλά θα πάνε ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Κ ο άλλος μας τους εξήγησε τους κινδύνους από την πρώτη στιγμή και σε κάθε ραντεβού μας τα λέει αλλά παίζει ρόλο κ ο τρόπος. Όπως επίσης κ ο γιατρός που έκανα τον υπέρηχο και θα κάνω κ αυχενική είναι από τους καλύτερους εδώ, μας είπε κ αυτός τα ίδια αλλά ούτε αυτός ήταν τόσο αρνητικός!

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να φοβήθηκε γιατί μια τέτοια κύηση εκτός από σπάνια είναι κ πολύ επικίνδυνη. 

Όπως και να έχει, δεν μου έβγαλε την σιγουριά και την αυτοπεποίθηση των άλλων 2 ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε!

Μαρακι μην αγχώνεσαι! Θα το πάτε βήμα βήμα με τον γιατρό σου και όλα θα πάνε καλά! Τρίδυμα γεννιούνται συνέχεια στις μέρες μας, έχει εξελιχθεί πολύ η επιστήμη και η τεχνολογία! Σου δίνω όλη την θετική μου ενέργεια❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!! Γύρισα απ' το γιατρό μου και όλα είναι μια χαρά! Μεγάλωσε πολύ ο μικρούλης μας! Αύριο μπαίνω 17η εβδομάδα και είναι 182 γραμμάρια και 12 εκατοστά! Κουνιόταν συνέχεια και όσο πάει φαίνεται ξεκάθαρα ο ανθρωπάκος μας! Επόμενος υπέρηχος σε 1 μήνα που θα είναι ο β επιπέδου! 

Κορίτσια εμένα μου έδινε μέχρι τώρα μόνο φυλλικό και στην 10η εβδομάδα ξεκίνησα και d γιατί ήμουν στο όριο. Σήμερα μου είπε σταματάμε το φυλλικό συνεχίζουμε την d και μου έδωσε ένα συμπλήρωμα σιδήρου. Είναι πάλι να κάνω τις κλασικές εξετάσεις αίματος ούρων απ' βδομάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Αρχίσατε να φτιάχνετε δωμάτιο; Τι ωραία! Πες μας κ άλλα! 
Με το καλό να δείτε αύριο το bebi κ σύντομα σου εύχομαι να το νιώσεις κιόλας! Κ εγώ ανυπομονώ για όλα αυτά! 💚

Αρχισαμε δειλά δειλά γιατί το δωμάτιο του μπέμπη μέχρι τώρα ήταν το γραφείο μας με τις βιβλιοθήκες μας κ.τ.λ. οπότε τώρα πρέπει να το αδειάσουμε ώστε να μπορέσουμε να το φτιάξουμε όπως θέλουμε! Ο άνδρας μου λέει να το κάνουμε γρήγορα μην μας πιάσουν τα κρυα😆😆😆. Είναι όμορφες αυτές οι αλλαγές. Έχω αρχίσει να κοιτάω διακοσμητικά κ.τ.λ για το δωμάτιο. Αλλά δεν θα πάρω κάτι ακόμα! Μετά την β επιπέδου ίσως αρχίσω τις αγορές!

Ο γιατρός σήμερα μου είπε ότι οι πρωτότοκες συνήθως νιώθουν το μωράκι τους στην 19-20 εβδομάδα ( συμβαδίζει με τις εμπειρίες των κοριτσιών). Πιστεύω εκείνη η μέρα θα είναι μαγική!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε;;;από ότι διαβάζω όλες πάμε καλά αλλ πολι ναυτία και εμετός σε αυτή την ομάδα 😂!ηθελα να ρωτήσω από κοιλίτσες πως πάμε φουσκώνουμε;;;κιλά και εβδομάδες;εγώ είναι στην 15 εβδομάδα και έχω πάρει τα 2 κιλά πίσω από αυτά που είχα χασει στις αρχές από τους εμετούς!

Κορίτσι μου τι κάνεις είσαι καλά;;; Τι καλά που επανήλθες στα κιλά σου γιατί ταλαιπωρηθηκες!!! Εγώ από κιλά είμαι στα ίδια....56 ήμουν 56,5 είμαι τώρα κατεβαίνω γραμμάρια ανεβαίνω γραμμάρια..... φαίνεται η κοιλίτσα μου όμως γιατί ακόμα κάνω ενέσεις νομίζω πρήζομαι από αυτό κι όχι από το μωράκι χαχαχ.....εσύ για πες με τα διδυμακια πως είναι η κοιλίτσα μεγάλωσε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σε όλες έκατσα τώρα που θήλασε κ η κοιμήθηκε η κόρη μου να διαβάσω το νήμα! 
 

@Maria mariaa Μην στεναχωριέσαι κ μην σε παίρνει από κάτω οκ είναι κατανοητό να σου επισημάνουν τους κινδύνους αλλά γενικότερα αυτό το κλίμα φοβίας που περνάνε σε πολλές έγκυες ακόμα  κ με ένα μωρό στην κοιλιά δν είναι επαγγελματικό ούτε ανθρώπινο! 
Όλα καλά θα πάνε δν χρειάζεται να σου προδικάζει καταστάσεις κ πράγματα ! ❤️
 

 

Εκανα την αυχενικη σήμερα όλα καλά πολύ δραστήριο έπαιζε με πόδια χέρια όπως κ η κόρη μου 

αγοράκι το είδαμε η εμβρυολογος  ήταν σίγουρη γιατί το είδαμε απ όλες τις πλευρές ! Είδωμεν 💙💙💙💙💙

αντε κ στα δικά σας οι υπόλοιπες οσες φορές κ να κάνει μια έγκυος αυτούς τους υπερήχους δεν τους χορταίνει ❤️

Από κοιλιά που ρωτάτε εμένα φαίνεται πολύ πιο πολύ απ ότι στην κόρη μου δλδ όλοι με κάνουν για έγκυο είμαι 12+3 σήμερα! 
 

στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πρόσθιο κάτω πλακούντα κ ένιωσα την κόρη μου 19-20 εβδ ενώ τώρα είναι πλάγιος προς πίσω άρα μ είπε η εμβρυολογος θα το νιώσω πολύ πιο νωρίς κ γιατί από τον δεύτερο τόκο κ μετά τα τοιχώματα της μήτρας είναι πιο χαλαρά κ είναι πολύ πιο αισθητές οι κινήσεις 
 

παω να φάω (λιγουρεσ Λόγω θηλασμού κ εγκυμοσύνης δν ξέρω 😂😂😂 μιας που το θυμήθηκα που το ρώτησε η @geo2222εγώ ξεκίνησα με 43 κ είμαι 45 χαμουλησ Χαχαχαχα) σας φιλώ  όλες καλό βράδυ ❤️ Θα σας διαβάσω αύριο! 

Χρυσά μου μπράβο σου!!!! Τι καλά νέα !!! Πάνω απ' όλα πήγαν όλα καλά!!!!!! Και είναι δραστήριο και υγιές...και με το να είναι αγοράκι συμπληρώθηκε το καρέ νομίζω χαχχαχαχαχα συγχαρητήρια!! Να είναι καλότυχο κι όλα να πάνε τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Κ ο άλλος μας τους εξήγησε τους κινδύνους από την πρώτη στιγμή και σε κάθε ραντεβού μας τα λέει αλλά παίζει ρόλο κ ο τρόπος. Όπως επίσης κ ο γιατρός που έκανα τον υπέρηχο και θα κάνω κ αυχενική είναι από τους καλύτερους εδώ, μας είπε κ αυτός τα ίδια αλλά ούτε αυτός ήταν τόσο αρνητικός!

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να φοβήθηκε γιατί μια τέτοια κύηση εκτός από σπάνια είναι κ πολύ επικίνδυνη. 

Όπως και να έχει, δεν μου έβγαλε την σιγουριά και την αυτοπεποίθηση των άλλων 2 ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε!

Μαράκι μου... εννοείται να μείνεις σε αυτόν τον γιατρό που σε κάνει να νιώθεις καλύτερα...η αλήθεια είναι ότι σε νιώθω γιατί αυτόματα έχω μπει κι εγώ σε κυηση υψηλού κινδύνου λόγω ιστορικού και έχω βιώσει λίγο δυσπιστία όσον αφορά  το αν θα πάει καλά αυτή η κύηση από τη γιατρό μου....αλλά δεν της δίνω ιδιαίτερη σημασία....τι μου είπε από την αρχή δεν περιγράφεται αλλά ευτυχώς έχω τον άντρα μου που με ηρεμεί και έχω πάψει να της δίνω σημασία χαχαχαχα 

 

Αλλά μου κάνει εντύπωση που αυτός ο γιατρός σου είπε μεχρι και να διακόψεις την κύηση ...μα ειδικεύεται σε αυτές τις κυήσεις κανονικά θα έπρεπε να δείξει θέληση να το προσπαθήσει...κάποιες φορές οι γιατροί είναι τόσο αψυχολογητοι...

Κορίτσι μου ο,τι και να σου λένε όλα τα καταφέρνει το ανθρώπινο σώμα! Μου το είχε πει αυτό ένας γιατρός που με βοήθησε πολύ...όλα τα μπορεί ειδικά το γυναικείο σώμα...μια χαρά θα είναι η εγκυμοσύνη σου ! Προχωρά γερά και δυνατά! Με το καλό κι αυχενικουλα...να τα δείτε υγιεστατα!!! 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Χρυσά μου μπράβο σου!!!! Τι καλά νέα !!! Πάνω απ' όλα πήγαν όλα καλά!!!!!! Και είναι δραστήριο και υγιές...και με το να είναι αγοράκι συμπληρώθηκε το καρέ νομίζω χαχχαχαχαχα συγχαρητήρια!! Να είναι καλότυχο κι όλα να πάνε τέλεια!

Σ ευχαριστώ πολύ Διονη μου για τα καλά σου λόγια τώρα θα είμαστε στο σπίτι με το καλό 2-2 (2 αγόρια 2 κορίτσια)❤️
 

για όλες μας να πάνε όλα καλά τίποτα άλλο υγεία κορίτσια υγεία! ❤️❤️❤️❤️❤️ 
 

εσυ ποτε έχεις ξανά γιατρό ; Επειδή πάλι κάπου το έχασα 03/04 δν έχεις πητ; Η κάνω λάθος ; 

Επεξεργάστηκε από Xrisa95
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Καλημέρα! Ε ναι! Δεν είναι ότι έχουμε άγνοια κινδύνου αλλά δεν μπορούμε να εστιάσουμε μόνο στα αρνητικά!

Εσυ πως πας κορίτσι μου; 

Και πολύ καλά κανετε. Όσο η εγκυμοσύνη βαίνει ομαλά πιστεύω δεν υπάρχει θέμα για κακές σκέψεις.

Προς το παρόν η εγκυμοσύνη μου είναι πολύ καλή.Ελπιζω να συνεχιστεί έτσι και με τις εξετάσεις που ακολουθούν. 

Σε ευχαριστώ που ρωτάς!☺️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε;;;από ότι διαβάζω όλες πάμε καλά αλλ πολι ναυτία και εμετός σε αυτή την ομάδα 😂!ηθελα να ρωτήσω από κοιλίτσες πως πάμε φουσκώνουμε;;;κιλά και εβδομάδες;εγώ είναι στην 15 εβδομάδα και έχω πάρει τα 2 κιλά πίσω από αυτά που είχα χασει στις αρχές από τους εμετούς!

Καλησπέρα!!

Καλά είμαστε εσύυ;;

Εγώ είμαι 12 εβδομάδων σήμερα, προς το παρόν έχω χάσει 1,5 κιλό λόγω των εμετών…είμαι νωρίς ακόμα, πιο μετά παίρνουμε απότι θυμάμαι, οπότε όλο και κάτι θα πάρω🤪 θυμάμαι στο προηγούμενο, μέχρι τον 5ο-6ο μήνα είχα πάρει 1-2 κιλά..μετά πήρα τα υπόλοιπα😆 

Η κοιλίτσα φαίνεται λιγάακιιιι…..ενώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πάλι μέχρι τον 5ο δε φαινόταν τίποτα…τώρα βλέπω ήδη ένα μικρό φούσκωμα☺️🥰

Εσένα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Αχ με το καλό η αυχενική σου!! Πόσο ανυπομονώ και εγώ😀 Ας περάσουν γρήγορα οι μέρες να μάθουμε νέα από τα μωράκια μας!

Σε ευχαριστώ!!😍 Μακάρι να είναι όλα καλά!! Πότε έχεις αυχενική εσύ; Με το καλό σου εύχομαι κι εσένα❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Χαίρομαι που παμε όλες καλά και αυτό μου δίνει πολύ θάρρος!Μ αρέσει που κάποιες είναι πιο μπροστά και διαβάζω αυτά που θα ακολουθήσουν!

Εμεις πηγαμε και σε έναν δεύτερο γυναικολόγο που ειδικεύεται σε εγκυμοσύνες υψηλού κινδύνου και μας έκανε την καρδιά περιβόλι! Με λίγα λόγια μας παρότρυνε ή να τερματίσουμε την κύηση ή να συνεχίσουμε βήμα βήμα γνωρίζοντας όλους τους κινδύνους...Αλλα ήταν λίγο απότομος να το πω..σαν να μην ήθελε να μας αναλάβει..

Οπότε θα μείνουμε σε αυτόν που ξεκινήσαμε! Και αυτός από την αρχή μας ειπε τα αρνητικά αλλά ρε κορίτσια όποτε βγαίνουμε από το γραφείο του είμαστε αισιόδοξοι!

Έκανα κ έναν υπέρηχο για να δούμε για τον πλακούντα και να επιβεβαιώσουμε την μονοχοριακη κύηση!

Αυχενική μου έκλεισαν στις 4/10 νωρίτερα αποτι υπολόγιζα για να γίνει σωστά και χωρίς καθυστερήσεις από τα 6 χέρια κ 6 πόδια 😟

Από συμπτώματα συνεχίζω με καθημερινή ναυτία και 1 εμετό κάθε πρωί και μειωμένη όρεξη.

Αυτά!

Καλησπέρα Μαράκι!!

Συγγνώμη αλλά δε μου άρεσε ο δεύτερος γυναικολόγος!! Γιατί να τερματίσετε την κύηση;;; Απλά και μόνο επειδή είναι 3δυμα;!

Και ποιοι είναι οι κίνδυνοι που πρέπει να γνωρίζετε;

Καλύτερα να μείνετε στον γυναικολόγο σου, εφόσον σας κάνει να νιώθετε καλά! Απλά θα τα καταφέρει πιστεύεις με γέννα τριδυμων; Αλλιώς μήπως βρεις κάποιον άλλον, αν έχεις και κάποιον άλλον στο μυαλό σου..

Με το καλό η αυχενική, εύχομαι να είναι όλα τέλεια!💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Μαράκι μου... εννοείται να μείνεις σε αυτόν τον γιατρό που σε κάνει να νιώθεις καλύτερα...η αλήθεια είναι ότι σε νιώθω γιατί αυτόματα έχω μπει κι εγώ σε κυηση υψηλού κινδύνου λόγω ιστορικού και έχω βιώσει λίγο δυσπιστία όσον αφορά  το αν θα πάει καλά αυτή η κύηση από τη γιατρό μου....αλλά δεν της δίνω ιδιαίτερη σημασία....τι μου είπε από την αρχή δεν περιγράφεται αλλά ευτυχώς έχω τον άντρα μου που με ηρεμεί και έχω πάψει να της δίνω σημασία χαχαχαχα 

 

Αλλά μου κάνει εντύπωση που αυτός ο γιατρός σου είπε μεχρι και να διακόψεις την κύηση ...μα ειδικεύεται σε αυτές τις κυήσεις κανονικά θα έπρεπε να δείξει θέληση να το προσπαθήσει...κάποιες φορές οι γιατροί είναι τόσο αψυχολογητοι...

Κορίτσι μου ο,τι και να σου λένε όλα τα καταφέρνει το ανθρώπινο σώμα! Μου το είχε πει αυτό ένας γιατρός που με βοήθησε πολύ...όλα τα μπορεί ειδικά το γυναικείο σώμα...μια χαρά θα είναι η εγκυμοσύνη σου ! Προχωρά γερά και δυνατά! Με το καλό κι αυχενικουλα...να τα δείτε υγιεστατα!!! 💗

Κι εγώ ευτυχώς έχω τον άντρα μου βράχο σε όλα αυτά! Ευχαριστούμε πολύ!Με το καλό να πάνε όλα καλά κ σε εσάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σε όλες έκατσα τώρα που θήλασε κ η κοιμήθηκε η κόρη μου να διαβάσω το νήμα! 
 

@Maria mariaa Μην στεναχωριέσαι κ μην σε παίρνει από κάτω οκ είναι κατανοητό να σου επισημάνουν τους κινδύνους αλλά γενικότερα αυτό το κλίμα φοβίας που περνάνε σε πολλές έγκυες ακόμα  κ με ένα μωρό στην κοιλιά δν είναι επαγγελματικό ούτε ανθρώπινο! 
Όλα καλά θα πάνε δν χρειάζεται να σου προδικάζει καταστάσεις κ πράγματα ! ❤️
 

 

Εκανα την αυχενικη σήμερα όλα καλά πολύ δραστήριο έπαιζε με πόδια χέρια όπως κ η κόρη μου 

αγοράκι το είδαμε η εμβρυολογος  ήταν σίγουρη γιατί το είδαμε απ όλες τις πλευρές ! Είδωμεν 💙💙💙💙💙

αντε κ στα δικά σας οι υπόλοιπες οσες φορές κ να κάνει μια έγκυος αυτούς τους υπερήχους δεν τους χορταίνει ❤️

Από κοιλιά που ρωτάτε εμένα φαίνεται πολύ πιο πολύ απ ότι στην κόρη μου δλδ όλοι με κάνουν για έγκυο είμαι 12+3 σήμερα! 
 

στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πρόσθιο κάτω πλακούντα κ ένιωσα την κόρη μου 19-20 εβδ ενώ τώρα είναι πλάγιος προς πίσω άρα μ είπε η εμβρυολογος θα το νιώσω πολύ πιο νωρίς κ γιατί από τον δεύτερο τόκο κ μετά τα τοιχώματα της μήτρας είναι πιο χαλαρά κ είναι πολύ πιο αισθητές οι κινήσεις 
 

παω να φάω (λιγουρεσ Λόγω θηλασμού κ εγκυμοσύνης δν ξέρω 😂😂😂 μιας που το θυμήθηκα που το ρώτησε η @geo2222εγώ ξεκίνησα με 43 κ είμαι 45 χαμουλησ Χαχαχαχα) σας φιλώ  όλες καλό βράδυ ❤️ Θα σας διαβάσω αύριο! 

Καλησπέρα Χρυσούλαααα τι όμορφα νέα είναι αυτά!!!!!!! Αααα μέσα έπεσα με το φύλο κάτι μου έλεγε ότι θα έχεις αγοράκι😇 Γι’αυτό σε είχα ρωτήσει τι ένστικτο έχεις αυτή τη φορά και αν πιστεύεις αγοράκι😇

Με το καλό το μπεμπάκι ό,τι κι αν είναι!! Πολύ χάρηκα που είναι όλα καλά και ανυπομονώ και για τη δική μου χοριακή σε 5 μέρες❤️❤️

Αα επίσης στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα κι εγώ πρόσθιο πλακούντα, γι’αυτό δεν έβλεπα ούτε χεράκια ούτε ποδαράκια στην κοιλιά όπως άλλες κοπέλες…αν και μετά από ένα σημείο ήξερα ποιο είναι το πόδι και ποιο το χέρι😄 όσο να’ναι εμποδίζει ο πρόσθιος λίγο…ελπίζω αυτή τη φορά κι εμένα να είναι πίσω❤️❤️

Πέρασαν οι ναυτίες και άρχισαν οι λιγούρες;; Αχχ τέλεια, πόσο θα’θελα να το ζήσω κι εγώ αυτό και να μην παιδεύομαι έτσι!! Να νιώσω σωστή έγκυος ρε παιδί μου με τις λιγούρες της και όλα🤣 Φάε και για μένα γιατί με βλέπω πάλι 9 μήνες αγκαλιά με την τουαλέτα και το κρεβάτι😍😢🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μελλοντικές μανούλες!! Τι ωραία να διαβάζω ότι τα μωράκια μας μεγαλώνουν σιγά σιγά!! 

Εμείς πηραμε και τα αποτελέσματα από τη papp-a και ενώ η αυχενικη ήταν πολυ καλή έχω πιθανοτητες προεκλαμψιας. Συγκεκριμένα γράφει οτι ενώ παιρνω σαλοσπιρ υπάρχει υψηλός κινδύνος προεκλαμψιας 1/95 και για περιορισμό της εμβρυακης ανάπτυξη πριν τις 37 εβδομάδες 1/140. 

Το καλό είναι ότι η γιατρός μου είναι πολυ αισιόδοξη. Γιατι με  παρακολουθηση της πιεσης διατροφή και αγωγή μπορουμε να το προλάβουμε αφου το ξέρουμε νωρίς!! Ελπίζω να εξελιχθεί ομαλά και το μωράκι μου να συνεχίσει να μεγαλώνει. 

 

Όλα καλά θα πάνε αγάπη! Ειδικά αφού το παρακολουθείτε! Μην αγχώνεσαι για τίποτα💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Μαράκι!!

Συγγνώμη αλλά δε μου άρεσε ο δεύτερος γυναικολόγος!! Γιατί να τερματίσετε την κύηση;;; Απλά και μόνο επειδή είναι 3δυμα;!

Και ποιοι είναι οι κίνδυνοι που πρέπει να γνωρίζετε;

Καλύτερα να μείνετε στον γυναικολόγο σου, εφόσον σας κάνει να νιώθετε καλά! Απλά θα τα καταφέρει πιστεύεις με γέννα τριδυμων; Αλλιώς μήπως βρεις κάποιον άλλον, αν έχεις και κάποιον άλλον στο μυαλό σου..

Με το καλό η αυχενική, εύχομαι να είναι όλα τέλεια!💞

Επειδή είναι όλα στον ίδιο σάκο κ έχουμε έναν πλακούντα είναι αυξημένες γενικά οι πιθανότητες για σύνδρομα κλπ..Αλλα αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε από τώρα. Κορίτσια συγνώμη, ξέρω ότι υπάρχουν γυναίκες που προσπαθούν χρόνια για παιδάκι αλλά αν δουμε ότι κάτι δεν πάει καλά στην εγκυμοσύνη που θα επηρεάσει τις ζωές και των 4 γιατί βάζω κ την δική μου μέσα ε θα επέμβουμε! Αλλά προς το παρόν όλα είναι καλά και προχωράμε έτσι. 

Ναι είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρει! Άλλωστε έχει κ ολόκληρη ομάδα που θα με παρακολουθούν! Πηγαμε στον 2ο γιατί είχαμε ακούσει ότι ξεγενναει και σε δημόσιο νοσοκομείο και υπάρχει πιθανότητα να γεννήσω σε δημόσιο οπότε μην έρθει κάποιος τυχαίος γιατρός, αλλά με καθησυχασε ο γιατρός που έκλεισα την αυχενική κ μ ειπε ότι θα τα κανονίσει όλα αυτός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Αρχισαμε δειλά δειλά γιατί το δωμάτιο του μπέμπη μέχρι τώρα ήταν το γραφείο μας με τις βιβλιοθήκες μας κ.τ.λ. οπότε τώρα πρέπει να το αδειάσουμε ώστε να μπορέσουμε να το φτιάξουμε όπως θέλουμε! Ο άνδρας μου λέει να το κάνουμε γρήγορα μην μας πιάσουν τα κρυα😆😆😆. Είναι όμορφες αυτές οι αλλαγές. Έχω αρχίσει να κοιτάω διακοσμητικά κ.τ.λ για το δωμάτιο. Αλλά δεν θα πάρω κάτι ακόμα! Μετά την β επιπέδου ίσως αρχίσω τις αγορές!

Ο γιατρός σήμερα μου είπε ότι οι πρωτότοκες συνήθως νιώθουν το μωράκι τους στην 19-20 εβδομάδα ( συμβαδίζει με τις εμπειρίες των κοριτσιών). Πιστεύω εκείνη η μέρα θα είναι μαγική!

 

Και μετά αρχίζει το άλλο άγχος.."γιατί δεν το ένιωσα πολύ σήμερα;" και τέτοια…χαχαχαχαχ δεν ηρεμούμε ποτέ🤣

Τέλεια κορίτσι μου τρελαίνομαι κι εγώ για τέτοιες αλλαγές, διακόσμηση, κλπ…αχχχ θα τα κάνετε όλα τέλεια!!💞💞💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Χρυσά μου μπράβο σου!!!! Τι καλά νέα !!! Πάνω απ' όλα πήγαν όλα καλά!!!!!! Και είναι δραστήριο και υγιές...και με το να είναι αγοράκι συμπληρώθηκε το καρέ νομίζω χαχχαχαχαχα συγχαρητήρια!! Να είναι καλότυχο κι όλα να πάνε τέλεια!

Έτσι, ένα κι ένα είναι το καλύτερο πιστεύω😍 Αλλά καλά να’ναι πάνω απ’όλα❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...