Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβόλιο covid και περίοδος.


Eiffel

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.

Ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Όσες έχετε εμβολιαστεί με το Pfizer ή κάποιο άλλο εμβόλιο εναντίον του covid, είχατε καθυστέρηση στην περίοδό σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Η συσχετιση που υπαινισσεσαι ειναι σα να ρωτας «κανατε πολλή ηλιοθεραπεια κ σας αργησε η περιοδος;». Φιλικα παντα.

Κι όμως συμβαίνει σε πολλές γυναίκες να έχουν καθυστέρηση μετά το εμβολιο και θεωρείται φυσιολογικό..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eiffel είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Όσες έχετε εμβολιαστεί με το Pfizer ή κάποιο άλλο εμβόλιο εναντίον του covid, είχατε καθυστέρηση στην περίοδό σας;

Καλημέρα:-) 

Ναι εγώ, μου ήρθε μια εβδομάδα πιο νωρις. Σε πρόσφατο άρθρο σε γερμανική εφημερίδα διάβασα ότι πολλές γυναίκες αναφέρθηκαν σε αυτό. 

Προσωπικά μου ήρθε πιο νωρις και είχα πόνο και αίμα πολύ σε αντίθεση με την συνάδελφο που είχε λίγο και σε 3 μέρες τελείωσε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλημέρα:-) 

Ναι εγώ, μου ήρθε μια εβδομάδα πιο νωρις. Σε πρόσφατο άρθρο σε γερμανική εφημερίδα διάβασα ότι πολλές γυναίκες αναφέρθηκαν σε αυτό. 

Προσωπικά μου ήρθε πιο νωρις και είχα πόνο και αίμα πολύ σε αντίθεση με την συνάδελφο που είχε λίγο και σε 3 μέρες τελείωσε. 

Έρχεται συνήθως νωρίτερα δηλαδή ή το άρθρο έλεγε ότι προκαλεί διάφορες ανωμαλίες είτε νωρίτερα ειτε αργότερα; Έχω σήμερα το μεσημέρι ραντεβού για μοντέρνα και όσο να ναι ανησυχώ γιατί ο γιατρός μου θα προτιμούσε να μην το κάνω αλλά γενικα από αυτα που έχω ακούσει είτε εδώ είτε από φίλες, οι περισσότεροι πια λένε να το κάνουμε. Δε θα ήθελα βέβαια να μου απορρυθμίσει τον κύκλο μιας και στη μεθεπόμενη περίοδο ξανά ξεκινάω προσπάθεια εξωσωματικής. Περισσότερο αυτό φοβάμαι δηλαδή, μη γίνει κάτι λόγω εμβολίου και δε μπορέσω να συνεχίσω…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Κι όμως συμβαίνει σε πολλές γυναίκες να έχουν καθυστέρηση μετά το εμβολιο και θεωρείται φυσιολογικό..... 

Καθυστέρηση έχω κ εγώ. Εν τω μεταξύ έκανα κ τη δεύτερη δόση τώρα οπότε μάλλον θα καθυστερήσει κι άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,,,αν περίμενα το εμβόλιο να μου χαλάσει τον κύκλο,,,αχαχαχα,,,μονο αυτο δε σκεφτηκα γιατι αργει ή γιατι ερχεται νωριτερα,,,του κυκλου τα καμωματα θεωρω οτι είναι οπως του έρθουν,,,ειδικά μετά τα 40,,,κλαψ και σνιφ και χαχαχα μαζί 😍😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Κι όμως συμβαίνει σε πολλές γυναίκες να έχουν καθυστέρηση μετά το εμβολιο και θεωρείται φυσιολογικό..... 

και βεβαια θεωρειται φυσιολογικο. Οπως κ εμβολιο της γριπης να κανεις, επειδη επηρεαζεται η ισορροπια της προγεστερονης, η περιοδος συνηθως αργεί ή ειναι πιο βαρια. Δεν ειδα καμια να λεει οτι ειχε διαφορετικη περιοδο μετα το εμβολιο της γριπης (που οντως συμβαινει). Αλλα επειδη υπαρχει πολλη παραφιλολογια γυρω απο το νεο αυτο εμβολιο, ολοι μας ειμαστε πολλοι υποψιασμενοι και αμεσως προσαπτουμε στο εμβολιο οποιαδηποτε αλλαγη παρατηρουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια ειναι πως κ εγώ είχα καθυστέρηση μετά τη 2η δόση του εμβολίου, αλλά ο γιατρός την απεδωσε σε ανωορρηκτικο κύκλο κ εγω στο άγχος μου κ την ανυπομονησία σου μου να έρθει για να ξεκινήσω την προετοιμασία για την έμβρυομεταφορά. Όταν πήγα στο γιατρό κ μου έκανε υπέρηχο μετά από 2 μέρες μου ήρθε με τη βοήθεια duphaston. Σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει το εμβόλιο αλλά πιο πολύ σε φάση αστείου ξέρετε από αυτά που λέγονται ότι αλλοιώνει το dna κτλ. Νομίζω ότι πιο πολύ φταίει η δική μου ψυχολογία πάρα το εμβόλιο. 😀😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Έρχεται συνήθως νωρίτερα δηλαδή ή το άρθρο έλεγε ότι προκαλεί διάφορες ανωμαλίες είτε νωρίτερα ειτε αργότερα; Έχω σήμερα το μεσημέρι ραντεβού για μοντέρνα και όσο να ναι ανησυχώ γιατί ο γιατρός μου θα προτιμούσε να μην το κάνω αλλά γενικα από αυτα που έχω ακούσει είτε εδώ είτε από φίλες, οι περισσότεροι πια λένε να το κάνουμε. Δε θα ήθελα βέβαια να μου απορρυθμίσει τον κύκλο μιας και στη μεθεπόμενη περίοδο ξανά ξεκινάω προσπάθεια εξωσωματικής. Περισσότερο αυτό φοβάμαι δηλαδή, μη γίνει κάτι λόγω εμβολίου και δε μπορέσω να συνεχίσω…

Το άρθρο ελεγε ότι φέρνει ανωμαλίες κάποιες ανάφεραν καθυστέρηση κάποιες έρχεται πιο νωρις αλλάζει το ενδομητριο εκείνο το μηνα. 

Επειδή πάω για εξωσωματική  μου είπε μόλις τελειώσω και την δεύτερη δόση αν νιώθω καλά ξεκινάω αμεσως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 7/7/2021 at 7:36 ΜΜ, ο/η Tvz είπε:

Η αλήθεια ειναι πως κ εγώ είχα καθυστέρηση μετά τη 2η δόση του εμβολίου, αλλά ο γιατρός την απεδωσε σε ανωορρηκτικο κύκλο κ εγω στο άγχος μου κ την ανυπομονησία σου μου να έρθει για να ξεκινήσω την προετοιμασία για την έμβρυομεταφορά. Όταν πήγα στο γιατρό κ μου έκανε υπέρηχο μετά από 2 μέρες μου ήρθε με τη βοήθεια duphaston. Σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει το εμβόλιο αλλά πιο πολύ σε φάση αστείου ξέρετε από αυτά που λέγονται ότι αλλοιώνει το dna κτλ. Νομίζω ότι πιο πολύ φταίει η δική μου ψυχολογία πάρα το εμβόλιο. 😀😀

Πόσες ημέρες καθυστέρηση είχες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eiffel είπε:

Πόσες ημέρες καθυστέρηση είχες; 

8 μέρες, την 7η πήγα στο γιατρό κ μου έδωσε να πάρω duphaston αλλά ενώ είχα πάρει μόνο 2 χάπια μου ήρθε κανονικά περίοδος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eiffel είπε:

Τελικά κορίτσια αδιαθέτησα. Έχασα μια ολόκληρη περίοδο. 

Από το εμβόλιο; Τι λες ρε κορίτσι; Τώρα περιμένω περίοδο για να πάω για την πρώτη δόση ,και διάβασα το μνμ σου τώρα και μπήκα ξανά σε σκέψεις!! Πφφ, αμάν πια!! Τι τρέλα κι αυτή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/7/2021 at 7:07 ΠΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλημέρα:-) 

Ναι εγώ, μου ήρθε μια εβδομάδα πιο νωρις. Σε πρόσφατο άρθρο σε γερμανική εφημερίδα διάβασα ότι πολλές γυναίκες αναφέρθηκαν σε αυτό. 

Προσωπικά μου ήρθε πιο νωρις και είχα πόνο και αίμα πολύ σε αντίθεση με την συνάδελφο που είχε λίγο και σε 3 μέρες τελείωσε. 

Τα ίδια και εμένα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι χαζό;; Μου ήρθε περίοδος είναι η πρώτη μέρα!! Πειράζει να κλείσω αύριο μεθαύριο για εμβόλιο; Εννοώ είναι πρόβλημα που θα το κάνω κατά τη διάρκεια της περιόδου; Μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση , για αυτό δεν παίρνω και τον γυναικολόγο , μην γίνω ρεζίλι!!! Εσείς ποτέ το κάνατε , σε ποια φάση του κύκλου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!..εγώ έκανα πριν ένα 2μηνο περίπου το pfizer..Η πρώτη δόση ήταν μια άσχετη μέρα κ η δεύτερη στις γόνιμες..Πρόβλημα με την περίοδο δεν είχα!Μου ήρθε κανονικά και τους 2 μήνες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Heart είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι χαζό;; Μου ήρθε περίοδος είναι η πρώτη μέρα!! Πειράζει να κλείσω αύριο μεθαύριο για εμβόλιο; Εννοώ είναι πρόβλημα που θα το κάνω κατά τη διάρκεια της περιόδου; Μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση , για αυτό δεν παίρνω και τον γυναικολόγο , μην γίνω ρεζίλι!!! Εσείς ποτέ το κάνατε , σε ποια φάση του κύκλου;

Εγώ τότε στην πρώτη δόση δηλαδή ήμουν στα μέσα του κύκλου που τελικά δεν ήρθε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/7/2021 at 11:28 ΜΜ, ο/η Eiffel είπε:

Τελικά κορίτσια αδιαθέτησα. Έχασα μια ολόκληρη περίοδο. 

Απο τότε που πρώτο έγραψες εδώ σου ήρθε περίοδος 20 μέρες αργότερα? Θυμάμαι έγραφες ότι είχες ήδη καθυστέρηση. Εντάξει, πολύ ζόρικο δεν το έχω ξανακούσει τόσο έντονα. 
κι εγώ είχα καθυστέρηση μετά την 1η δόση, μου ήρθε την 37η μέρα, περίπου 9 μέρες αργότερα. 
Την 1η δόση την έκανα στις γόνιμες μέρες και τώρα η 2η θα μου πέσει καπου 10η. 
Και εννοείται ανησυχώ μήπως έχω καθυστέρηση και σε αυτό τον κύκλο η μου κάνει κάτι άλλο στραβό γιατί υποτίθεται τέλος του μήνα στην επόμενη περίοδο ξεκινάω διέγερση. 
ας ελπίσουμε ότι θα έχουμε τις λιγότερες δυνατές παρενέργειες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κι εμένα είναι κάτι που με προβληματίζει πάρα πολύ καθώς προσπαθώ να μείνω έγκυος. Ο γιατρός μου είχε πει καλύτερα να αφήσω ένα μήνα μετά τη δεύτερη δόση πριν ξεκινήσω προσπάθειες, άλλοι γιατροί λένε ότι δεν επηρεάζει. Επειδή είχα πολλές διαταραχές στην περίοδο, το έχω αφήσει προς το παρόν γιατί φοβήθηκα μη γίνει χειρότερα η κατάσταση και τελικά δεν ξέρω αν φταίει εμβόλιο. Γενικά δεν ξέρω όμως αν έχω πάρει σωστή απόφαση γιατί φοβάμαι ότι θα αναγκαστώ να το κάνω ενώ είμαι έγκυος. Όλες οι φίλες μου έχουν κάνει ήδη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/8/2021 at 9:43 ΠΜ, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλημέρα, κι εμένα είναι κάτι που με προβληματίζει πάρα πολύ καθώς προσπαθώ να μείνω έγκυος. Ο γιατρός μου είχε πει καλύτερα να αφήσω ένα μήνα μετά τη δεύτερη δόση πριν ξεκινήσω προσπάθειες, άλλοι γιατροί λένε ότι δεν επηρεάζει. Επειδή είχα πολλές διαταραχές στην περίοδο, το έχω αφήσει προς το παρόν γιατί φοβήθηκα μη γίνει χειρότερα η κατάσταση και τελικά δεν ξέρω αν φταίει εμβόλιο. Γενικά δεν ξέρω όμως αν έχω πάρει σωστή απόφαση γιατί φοβάμαι ότι θα αναγκαστώ να το κάνω ενώ είμαι έγκυος. Όλες οι φίλες μου έχουν κάνει ήδη.

Εγώ το έκανα σήμερα!! Ρώτησα και τον γιατρό του κέντρου που το έκανα , μου είπε εγώ θα συνέχιζα ακάθεκτος,και αυτό να κάνετε!!! Ο δικός μου γιατρός μου είπε ανάμεσα στις δόσεις αποχή , κι αυτό για τυχόν υψηλό πυρετό...τι να πω κι εγώ...τι να πούμε όλες...έχουμε τα άγχη μας , έχουμε και αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/8/2021 at 9:43 ΠΜ, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλημέρα, κι εμένα είναι κάτι που με προβληματίζει πάρα πολύ καθώς προσπαθώ να μείνω έγκυος. Ο γιατρός μου είχε πει καλύτερα να αφήσω ένα μήνα μετά τη δεύτερη δόση πριν ξεκινήσω προσπάθειες, άλλοι γιατροί λένε ότι δεν επηρεάζει. Επειδή είχα πολλές διαταραχές στην περίοδο, το έχω αφήσει προς το παρόν γιατί φοβήθηκα μη γίνει χειρότερα η κατάσταση και τελικά δεν ξέρω αν φταίει εμβόλιο. Γενικά δεν ξέρω όμως αν έχω πάρει σωστή απόφαση γιατί φοβάμαι ότι θα αναγκαστώ να το κάνω ενώ είμαι έγκυος. Όλες οι φίλες μου έχουν κάνει ήδη.

Κι εγώ για αυτό το έκανα τώρα , για να μην αναγκαστώ να το κάνω τότε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...