Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιδόματα μητρότητας νεα μανουλα καθοδήγηση


Recommended Posts

Καλησπέρα , χρειάζομαι κάποια καθοδήγηση παρακαλώ αν γνωρίζει κάποια θα με βοηθούσε πάρα πολύ.

Θέλω να μάθω τι χρειάζεται για τα επιδόματα τοκετού του εφκα και το 6μηνο του  ΟΑΕΔ μετά.

Είμαι έγγυος στον 5ο μήνα και έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού την 6 Δεκεμβρίου. Είμαι σε Αναστολή από την εργασία μου ( κατάστημα εστίασης) δηλωμένη με τον βασικό και έχω τα 200 ένσημα. 

Θέλω να μάθω Τι χαρτιά χρειάζονται για το επίδομα του εφκα αρχικά. Και ποτέ κανείς την αίτηση και ξεκινάς να πληρώνεσαι? Πριν τις 56 ημέρες η όταν έρθουν οι 56.
Ηξερα ότι είναι για 56 μέρες πριν και άλλες τόσες περίπου μετά  το λοχείας και τοκετού και κάνεις πρώτα την αίτηση για το 1ο και έπειτα για το 2ο  αλλά στο site του εφκα το λένε επιδόμα μητρότητας και  λένε ότι την αίτηση την κάνεις αφού γίνει ο τοκετός.

αν είναι έτσι τότε για τις 56 μέρες της άδειας τι λεφτά θα παίρνω αφού θα έχω βγει σε άδεια από την εργασία μου?

έπισης δικαιούμαι αναρρωτική άδεια ?κάπου έχω δει ότι σε περίπτωση αναρρωτικής παίρνεις κάποια λεφτά. Αυτά στα δίνει το κράτος?

Αν γνωρίζει κάποιας θα ήμουν υπόχρεη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η _angelina είπε:

Καλησπέρα , χρειάζομαι κάποια καθοδήγηση παρακαλώ αν γνωρίζει κάποια θα με βοηθούσε πάρα πολύ.

Θέλω να μάθω τι χρειάζεται για τα επιδόματα τοκετού του εφκα και το 6μηνο του  ΟΑΕΔ μετά.

Είμαι έγγυος στον 5ο μήνα και έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού την 6 Δεκεμβρίου. Είμαι σε Αναστολή από την εργασία μου ( κατάστημα εστίασης) δηλωμένη με τον βασικό και έχω τα 200 ένσημα. 

Θέλω να μάθω Τι χαρτιά χρειάζονται για το επίδομα του εφκα αρχικά. Και ποτέ κανείς την αίτηση και ξεκινάς να πληρώνεσαι? Πριν τις 56 ημέρες η όταν έρθουν οι 56.
Ηξερα ότι είναι για 56 μέρες πριν και άλλες τόσες περίπου μετά  το λοχείας και τοκετού και κάνεις πρώτα την αίτηση για το 1ο και έπειτα για το 2ο  αλλά στο site του εφκα το λένε επιδόμα μητρότητας και  λένε ότι την αίτηση την κάνεις αφού γίνει ο τοκετός.

αν είναι έτσι τότε για τις 56 μέρες της άδειας τι λεφτά θα παίρνω αφού θα έχω βγει σε άδεια από την εργασία μου?

έπισης δικαιούμαι αναρρωτική άδεια ?κάπου έχω δει ότι σε περίπτωση αναρρωτικής παίρνεις κάποια λεφτά. Αυτά στα δίνει το κράτος?

Αν γνωρίζει κάποιας θα ήμουν υπόχρεη.

Καλησπερα κουκλα μου και με το καλο το μωράκι  σου! Με ολη την καλη διαθεση, θα σου πω να ρωτησεις τπν λογιστη σου αρχικα και το ΕΦΚΑ στην συνεχεια για ο,τι αποριες εχεις. Ειναι τοσο μπερδεμένα και διαφορετικα τα πράγματα για την καθε μια απο εμας και εξαρτώνται απο 1000 παραμέτρους. Μην βασιστεις ποτε σε ο,τι σου πουν αλλοι. Παρε τηλεφωνο ή πανε με ενα ραντεβου απο εκει και ενημερωσου έγκυρα!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγά μην ξέρει ο λογιστής... Ο γυναικολόγος σου αν είναι στον εοππυ θα σου δώσει ένα χαρτί που θα λέει την ημερομηνία τοκετου(ξέρει αυτός) εσύ θα κλείσεις ένα ραντεβού στο e efka 56 μέρες πριν την ημερομηνία( μόνο πρόσεξε το ραντεβού να είναι μέσα στις 56 μέρες όχι πριν ) και νομίζω ότι εκεί θα σου δώσουν και ένα χαρτί για την δουλειά σου... Και τέλος.. Φυσικά θα έχεις μαζί σου και βιβλιάριο. 

Αν ο γιατρός σου δεν είναι στον εοππυ θα κλείσεις σε έναν γυναικολόγο του ΙΚΑ ραντεβού θα του πας τον μεγάλο υπέρηχο και θα σου γράψει αυτός το χαρτί.. 

Με το καλό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Σιγά μην ξέρει ο λογιστής... Ο γυναικολόγος σου αν είναι στον εοππυ θα σου δώσει ένα χαρτί που θα λέει την ημερομηνία τοκετου(ξέρει αυτός) εσύ θα κλείσεις ένα ραντεβού στο e efka 56 μέρες πριν την ημερομηνία( μόνο πρόσεξε το ραντεβού να είναι μέσα στις 56 μέρες όχι πριν ) και νομίζω ότι εκεί θα σου δώσουν και ένα χαρτί για την δουλειά σου... Και τέλος.. Φυσικά θα έχεις μαζί σου και βιβλιάριο. 

Αν ο γιατρός σου δεν είναι στον εοππυ θα κλείσεις σε έναν γυναικολόγο του ΙΚΑ ραντεβού θα του πας τον μεγάλο υπέρηχο και θα σου γράψει αυτός το χαρτί.. 

Με το καλό.. 

Σ ευχαριστω , σημερα θα παρω το χαρτι του γιατρου για το ασθενειας, την αιτηση την κανεις ηλεκτρονικα αποτι εχω δει σε πλατφορμα οπως και ο εργοδοτης.

Για το επιδομα μητροτητας ειναι λιγο μπερδεμα και δεν βρισκεις και κανεναν στο τηλεφωνο...
https://www.efka.gov.gr/el/epidoma-metrotetas-misthoton

Η ασφαλισμένη μισθωτή θα πρέπει να υποβάλλει την αίτηση εντός έξι (6) μηνών, από την ημερομηνία τοκετού, όπου θα αιτείται τη χορήγησή του μαζί με τα σχετικά  δικαιολογητικά στο τοπικό υποκατάστημα ΕΦΚΑ Μισθωτών (τ. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ), που ανήκει.

 

εσεις τι καταλαβαινετε ? εννοει οτι μπορεις να κανεις την αιτηση 6 μηνες πριν τον τοκετο η 6 μηνες αφου γινει ο τοκετος?
δεν λεει πουθενα οτι 56 μερες πριν η τοτε κανεις την αιτηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κοριτσια να ρωτησω κατι αλλο ..

καπου πηρε το ματι μου οτι για να παρεις τα επιδοματα κυοφοριας-λοχειας πρεπει να εχεις τελειωσει τις μερες αδειας σου ισχυει αυτο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...