Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η TRigirl είπε:

Είσαι τόσο γλυκιά και καλό κορίτσι, σε ευχαριστώ πολύ μέσα από την καρδιά μου! Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες και να πάνε όλα καλά! Με το καλό να έρθει και το μωράκι σου!

Μίλησα με την Οικονομόπουλου και αυτή είναι τόσο καλοσυνάτος άνθρωπος και θετικός. Δεν έχω λόγια… Μου είπε αφού είναι αρνητικό το τεστ - έκανα και 2ο μόλις τώρα, να πάω και ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και κακώς έκανα και τόσες πολλές χοριακές. Δεν έχει νόημα. Κάποιες γυναίκες τελικά έχουν χάρισμα σε σχέση με τους άντρες γιατρούς , ίσως επειδή τεκνοποιούν μας νιώθουν περισσότερο. 

Πω με στεναχωρεις που σκεφτεσαι αρνητικα ασε τον γιατρο να λεει δεν εχει τελειωσει τιποτα να ξερεις. Οσο για την οικονομοπουλου θα σου ελεγα αν μπορεις να πας ειναι ενας πολυ γλυκος ανθρωπος που ακομα κ οταν σου μιλαει κ ετσι οπως σε κοιταει σε γαληνευει. Θα δεις οτι εστω για λιγο θα νιωσεις ηρεμη✌️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ανθη7 είπε:

Λοιπόν ν σας πω ότι έχετε χίλια δικιά.η κα οικονομοπουλου είναι ένας υπέροχος άνθρωπος.δεν έχω λόγια.την είδα κ γω σήμερα κ κάναμε ένα πλάνο.η αλήθεια είναι ότι έχει χαωθει λίγο το μυαλό μου με τα ποσά πρέπει να γίνουν ,αλλά αυτή τη φορά δεν θα αφήσω τπτ να μην το ψάξω.δεν πρόκειται να πάω σαν γουρούνι στο σακί.κ άμα χρειαστεί να κάνω άλλο πρωτόκολλο διέγερσης,άλλη γονιμοποιηση ωαριου η προεμφυτευτικο να ξέρω να τα κάνω.δεν θα παίζουμε επειδή κάποιοι βσριούνται, είναι ανίκανοι η σκέφτονται μόνο το χρήμα.

@TRigirlελπίζω να πήγε καλά η συνάντηση κ να σε ηρεμησε!!!όλα καλά θα πανε.με υπομονη κ πιστη!

Αν επιτρέπεται σου έδωσε εξετάσεις; Και αν ναι τι; Θες να μου στείλεις φωτογραφεία τις σου έγραψε να κανείς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

και πριν λίγο ρώτησα στο νεο θέμα εαν πήγατε. τι σου είπε και πρέπει να κάνεις πολλά?

Επειδή τώρα είμαι στο γραφείο θα σας βαλλω στο νέο θέμα το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι ότι είπαμε κ ολες τις εξετάσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! 

Ανάμεσα στα ξενύχτια του θηλασμού, λέω τι να κάνουν αυτές οι συναγωνιστριες.. Ήμουν από τις μανούλες εξωσωματικής, 16/1 του 2022.. Ελπίζω να συνεχίζετε να αγωνίζεστε, θυμίζω ότι εμείς πήγαμε με σπέρμα τερατώδες σαν λερναία ύδρα, αργό σαν σαλιγκάρι και ανύπαρκτο σαν καρπούζι το χειμώνα.. Και όμως με λίγη απογοήτευση, αρκετό κλάμα αλλά πολλή ελπίδα κάποια στιγμή τα καταφέραμε. Ακόμα κοιτάμε το μωρό κ κλαίμε, δεν το πιστεύουμε. Και έτσι θα γίνει για όλες από σας. Η επιστήμη έχει προχωρήσει πολύ, αν έχετε ένα γιατρό που εμπιστεύεστε απόλυτα (και δυστυχώς αρκετά χρήματα στην άκρη), αργά ή γρήγορα όλα θα πάνε καλά. Τα πάντα ρυθμίζονται, μη χάνετε την ελπίδα σας. Καλή δύναμη σε όλες και στέλνω έμπειρη μπεμπεδόσκονη 💓💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/4/2022 at 5:18 ΠΜ, ο/η Avocando είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! 

Ανάμεσα στα ξενύχτια του θηλασμού, λέω τι να κάνουν αυτές οι συναγωνιστριες.. Ήμουν από τις μανούλες εξωσωματικής, 16/1 του 2022.. Ελπίζω να συνεχίζετε να αγωνίζεστε, θυμίζω ότι εμείς πήγαμε με σπέρμα τερατώδες σαν λερναία ύδρα, αργό σαν σαλιγκάρι και ανύπαρκτο σαν καρπούζι το χειμώνα.. Και όμως με λίγη απογοήτευση, αρκετό κλάμα αλλά πολλή ελπίδα κάποια στιγμή τα καταφέραμε. Ακόμα κοιτάμε το μωρό κ κλαίμε, δεν το πιστεύουμε. Και έτσι θα γίνει για όλες από σας. Η επιστήμη έχει προχωρήσει πολύ, αν έχετε ένα γιατρό που εμπιστεύεστε απόλυτα (και δυστυχώς αρκετά χρήματα στην άκρη), αργά ή γρήγορα όλα θα πάνε καλά. Τα πάντα ρυθμίζονται, μη χάνετε την ελπίδα σας. Καλή δύναμη σε όλες και στέλνω έμπειρη μπεμπεδόσκονη 💓💓💓

αγωνιζόμαστε να γίνουμε μανούλες 2023 και μετακομίσαμε στο νεο θέμα..

Έλα να μας δεις εκει..... σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου ό,τι καλυτερο!!! Να σας ζήσει το μωράκι σας, να είναι γερό!!! Όλες οι επιτυχίες μας δίνουν δύναμη να συνεχίσουμε.... ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elena_vern είπε:

Καλησπέρα σας. 

 

Μια ερώτηση. 

Κάναμε μια προσπάθεια για εγκυμοσύνη και πιάσαμε επιτόπου. 

Δυστυχώς όμως στις 21 εβδομάδες διακόψαμε την κύηση λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιών (μωσαικισμος συνδρόμου turner και έλλειψη τμήματος του Χ , στα χρωμοσώματα με τα 2Χ). 

Μας είπαν τυχαίο γεγονός. 

Δεν μας είπαν να κάνουμε κάποια άλλη εξέταση παρά καρυότυπο ζεύγους που είναι φυσιολογικοί. 

Επειδη ψάχνω στο ίντερνετ πολύ, έπεσα πάνω σε αυτό που λέγεται 'κατακερματισμος DNA σπέρματος'. 

 

Ο άντρας μου έχει κιρσοκήλη από το 2017. 

Το 2019 που είχε κάνει σπερμοδιαγραμμα είχε βγει πολύ καλό. 

Από τότε δεν ξανά έκανε. 

Θεωρείτε ότι πρέπει να κάνει?

Το ξέρω ότι δεν είστε γιατροί αλλά θα ήθελα μια γνώμη γιατί απ'οτι βλέπω σε αυτό το θέμα όσες γράφουν λόγω εξωσωματικής είστε ψαγμενες. Θα μιλήσουμε και με γενετιστή τις επόμενες μέρες. 

Καλησπέρα και λυπάμαι ειλικρινά για αυτό που πέρασες... Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς. Ναι ένας υψηλός κατακερματισμός μπορεί να οδηγήσει σε αποβολές, αλλά δεν γνωρίζω αν μπορεί να προκαλέσει τέτοιες χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι? Αυτά τα σύνδρομα δεν είχαν φανεί στην αυχενική διαφάνεια? Είχατε κάνει μόνο αυχενική ή και κάποιον άλλον προγεννητικό έλεγχο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Elena_vern είπε:

Καλησπέρα!

Στην αυχενική, για να σου δώσω να καταλάβεις ποσοστό για

τρισωμια 21 είχα 1/16.000 

τρισωμια 13:  1/9000 και

 τρισωμια 18:  1/1500. (Λίγο πιο χαμηλό από το στάνταρ που έδινε για την ηλικία μου). 

Όλοι οι υπέρηχοι φυσιολογικοί , όλα τα όργανα φυσιολογικά. Στις 17 εβδομάδες κάναμε υπέρηχο σαν Β-επιπεδου (μας το σύστησε η γυναικολόγος μου επειδή κάπως την ενοχλούσε η τρισωμια 18 , όλα μια χαρά εκτός από μια κύστη χοριοειδους πλέγματος-  σαν μεμονομενος δείκτης δεν υποδηλώνει κάτι μάλιστα μας είπαν ότι αυτό είναι ένας "μαλακός " δείκτης. Αν είναι μεμονομενος εύρημα δεν ασχολείσαι , θα φύγει από μόνο του. Για εμάς αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα και είπαμε για να φύγει η αγωνία να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση. (φυσικά με παρότρυνση του εμβρυολογου ο οποίος δεν μας άφησε περιθώριο για 'οχι'- και δεν σου κρύβω ότι νομίζαμε ότι το έκανε για τα λεφτά.

Εν τέλη , πρώτα αποτελέσματα αμνιοπαρακέντησης τέλεια (σε όλα δισωμια. Τα δεύτερα αποτελέσματα στα οποία κάνουν εκτενέστερη καλλιέργεια ΧΑΛΙΑ. 

μιλήσαμε με γενετηστρια σημερα (με αυτή είχαμε μιλησει-ενημερωθει πριν προβούμε σε διακοπή κύησης-δικη μας απόφαση) και μας είπε δεν χρειάζεται να κάνουμε περαιτέρω εξετάσεις. 

Ήταν ένα τυχαίο γεγονός αυτό. Απλά στην επόμενη εγκυμοσύνη να κάνουμε λήψη τροφοβλάστη στις 13 εβδομάδες. 

Κατακερματισμό DNA στο σπέρμα μας είπε ότι το κάνουν άντρες υπογονιμοι , που είτε δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν είτε που υπάρχει ιστορικό αποβολών στην γυναίκα. Εμείς δεν είμαστε σε αυτή την περίπτωση. 

Άρα για να καταλάβω το σύνδρομο Turner είναι η τρισωμια 18? Αυτό ήταν το θέμα τελικά? Γιατί όντως τα ποσοστά στην τρισωμια 18 ήταν χαμηλά. Γιατί φαντάσου εγω που είμαι σχεδόν 40 και για down μου βγήκε 1 στα 1720, στην τρισωμια 18 μου βγήκε 1 στις 4500.

Όπως και να έχει είναι πολύ λυπηρό και πολύ ψυχοφθορο.  Έχω περάσει 2 παλινδρομες στο παρελθόν στην 8η και 9η εβδομάδα και ούτε που μπορώ να φανταστώ το πόσο πονάει να διακόψεις κύηση στην 21η εβδομάδα. Κουράγιο και υπομονή σας εύχομαι, πάρτε τον χρόνο σας και όποτε νιώσετε ξανά έτοιμοι, προσπαθείτε ξανά. Από ο, τι κατάλαβα από τα ποσοστά, πρέπει να είσαι πολύ μικρή κοπέλα.  Σίγουρα ήταν τυχαίο γεγονός και την επόμενη φορά θα πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/4/2022 at 4:09 ΜΜ, ο/η Elena_vern είπε:

Όχι. Η τρισωμια 18 είναι σύνδρομο Edwards. Για άλλο πήγαμε και άλλο μας βγήκε. Το σύνδρομο turner έχει να κάνει με τα χρωμοσώματα του φύλου.

Ναι είμαι 27. Μακάρι όλα να πάνε καλά την επόμενη φορά. :(

ειναι πολύ ψυχοφθόρο. 

Είσαι κι εσυ νεότατη κάντε καρυοτυπο ζεύγους και κυστικη ίνωση αν έχετε κάνει τότε πριν πάτε σε ετ κάντε προεμφυτευτικο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/4/2022 at 4:09 ΜΜ, ο/η Elena_vern είπε:

Όχι. Η τρισωμια 18 είναι σύνδρομο Edwards. Για άλλο πήγαμε και άλλο μας βγήκε. Το σύνδρομο turner έχει να κάνει με τα χρωμοσώματα του φύλου.

Ναι είμαι 27. Μακάρι όλα να πάνε καλά την επόμενη φορά. :(

ειναι πολύ ψυχοφθόρο. 

Όλα θα πάνε καλά,  να είσαι σίγουρη! Δυστυχως είχες την "ατυχία " αυτή, ας μου επιτραπεί η έκφραση,  αλλά ήταν ένα τυχαίο γεγονός.  Δυστυχως έτυχε σε σένα. Ξερεις πολλές φορές μας συμβαίνουν πράγματα που όσο και να προσπαθούμε να τα εκλογικευσουμε,  όσο και να προσπαθούμε να βρούμε τον λόγο που μας συνέβησαν,  δεν τα καταφέρνουμε.  Δεν θα το ξεχάσεις ποτέ,  απλά ο πόνος όσο περνάει ο καιρός θα απαλύνεται.  Και όταν με το καλο πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου, θα είσαι πιο ηρεμη. Μια τέτοια απώλεια σε αλλάζει και δεν είσαι πια ο ίδιος άνθρωπος.  Όμως θα σταθείς ξανά στα πόδια σου και την επόμενη φορά θα πάνε όλα καλά, θα το δεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια!! Εδώ εμείς μετράμε ακόμα μια αποτυχία, αυτή την φορά με 0 ωάριο μετά τον φυσικό κύκλο. Τελικά το να τα καταφέρουμε όσο πάει και μοιάζει ακατόρθωτο!! 

Σε κάθε αποτυχία που βιωνουμε μου προκύπτει και μια νέα απορία.. Θεωρούσα έως τώρα ότι η σχετικά υψηλή μου E2 με την φυσιολογική FSH και την χαμηλή AMH υποδηλωναν απλά το προφίλ μου, ότι αυτές τις τιμές έχω και ότι θα δυσκολεύομαι στην διέγερση και την επιτυχία. Όμως πρόσφατα διάβασα ότι με μια υψηλή E2 κανονικά δεν θα πρέπει να προχωράς σε διέγερση.. Και αν αυτό ισχύει, υπάρχει ενδεχόμενο να πέσει μια τέτοια τιμή σε κάποιον κύκλο? Μήπως οι γιατροί μας βάζουν σε διαδικασία διέγερσης με αυτές τις τιμές γνωρίζοντας ότι το ποσοστό επιτυχίας είναι απειροελαχιστο?

Πρόκειται να προχωρήσω σε νέα προσπάθεια φυσικού τροποποιημενου, την μια και μοναδική ακόμα προσπάθεια που "δικαιούμαι" όπως μου δήλωσε ο γιατρός, αλλά προβληματιστηκα με την Ε2 μου.. Μήπως να πάψω να ελπίζω? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli203 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Εδώ εμείς μετράμε ακόμα μια αποτυχία, αυτή την φορά με 0 ωάριο μετά τον φυσικό κύκλο. Τελικά το να τα καταφέρουμε όσο πάει και μοιάζει ακατόρθωτο!! 

Σε κάθε αποτυχία που βιωνουμε μου προκύπτει και μια νέα απορία.. Θεωρούσα έως τώρα ότι η σχετικά υψηλή μου E2 με την φυσιολογική FSH και την χαμηλή AMH υποδηλωναν απλά το προφίλ μου, ότι αυτές τις τιμές έχω και ότι θα δυσκολεύομαι στην διέγερση και την επιτυχία. Όμως πρόσφατα διάβασα ότι με μια υψηλή E2 κανονικά δεν θα πρέπει να προχωράς σε διέγερση.. Και αν αυτό ισχύει, υπάρχει ενδεχόμενο να πέσει μια τέτοια τιμή σε κάποιον κύκλο? Μήπως οι γιατροί μας βάζουν σε διαδικασία διέγερσης με αυτές τις τιμές γνωρίζοντας ότι το ποσοστό επιτυχίας είναι απειροελαχιστο?

Πρόκειται να προχωρήσω σε νέα προσπάθεια φυσικού τροποποιημενου, την μια και μοναδική ακόμα προσπάθεια που "δικαιούμαι" όπως μου δήλωσε ο γιατρός, αλλά προβληματιστηκα με την Ε2 μου.. Μήπως να πάψω να ελπίζω? 

 

Καλησπέρα έλα ατο νέο μας θέμα. Είμαστε όλες εκεί. Επίσης με ποσό ε2 έχεις; Για να κάνει κάποια διέγερση την θέλουν κάτω από 50 αλιος πάει χαμένος εκείνος ο κύκλος γιατί είναι κυστικι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

Καλησπέρα έλα ατο νέο μας θέμα. Είμαστε όλες εκεί. Επίσης με ποσό ε2 έχεις; Για να κάνει κάποια διέγερση την θέλουν κάτω από 50 αλιος πάει χαμένος εκείνος ο κύκλος γιατί είναι κυστικι

Καλημέρα!!! Α καλά.. Τώρα είδα το νέο θέμα!! Για να μην σπαμαρω την ροή εκεί, λέω να ανοίξω καινούργιο θέμα για την οιστραδιολη να ακούσω εμπειρίες και απόψεις.. Μιας και ρώτησες, πριν την πρώτη μου προσπάθεια, στις εξετάσεις που ζητά ένας γιατρός για να δει το προφίλ σου, η ε2 ήταν 112. Στον επόμενο κύκλο που ξεκίνησα διέγερση με κλομιφαιν ούτε που ζήτησε να την δει πριν ξεκινήσω.. Πήραμε 2 ωάρια γονιμοποιηθηκαν αλλά δεν είχαμε κύηση..

Τώρα άλλαξα γιατρό, ζήτησε πάλι εξετάσεις πριν ξεκινήσω.. Αυτή την φορά η ε2 ήταν 117.. Παρόλα αυτά με ξεκίνησε φεμαρα, αντίστοιχα του κλομιφαιν.. Βρήκαμε 2 ωοθηλακια τσέκαρε οιστραδιολη η οποία ήταν 332 και ζήτησε ωοληψια.. Δεν πήραμε κανένα ωάριο.. Και μετά από όλα αυτά, διάβασα για τις τιμές οιστραδιολης πριν την διέγερση και απορώ αν ισχύει ή αν δεν είναι τόσο απόλυτο.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elli203 είπε:

Καλημέρα!!! Α καλά.. Τώρα είδα το νέο θέμα!! Για να μην σπαμαρω την ροή εκεί, λέω να ανοίξω καινούργιο θέμα για την οιστραδιολη να ακούσω εμπειρίες και απόψεις.. Μιας και ρώτησες, πριν την πρώτη μου προσπάθεια, στις εξετάσεις που ζητά ένας γιατρός για να δει το προφίλ σου, η ε2 ήταν 112. Στον επόμενο κύκλο που ξεκίνησα διέγερση με κλομιφαιν ούτε που ζήτησε να την δει πριν ξεκινήσω.. Πήραμε 2 ωάρια γονιμοποιηθηκαν αλλά δεν είχαμε κύηση..

Τώρα άλλαξα γιατρό, ζήτησε πάλι εξετάσεις πριν ξεκινήσω.. Αυτή την φορά η ε2 ήταν 117.. Παρόλα αυτά με ξεκίνησε φεμαρα, αντίστοιχα του κλομιφαιν.. Βρήκαμε 2 ωοθηλακια τσέκαρε οιστραδιολη η οποία ήταν 332 και ζήτησε ωοληψια.. Δεν πήραμε κανένα ωάριο.. Και μετά από όλα αυτά, διάβασα για τις τιμές οιστραδιολης πριν την διέγερση και απορώ αν ισχύει ή αν δεν είναι τόσο απόλυτο.. 

 

Αλήθεια δεν ξέρω γιατί με τόσο ανεβασμένη τιμή σε ξεκίνησαν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια νεα και παλια. Ειμαι απο τις παλιες παρουσιες εδω καποιες ισως με θυμαστε. Για να μπω κατευθειαν στο θεμα επειδη θα χρειαστω ενα κουτι ενεσεις menopur λογω οτι η συνταγη μου για το φαρμακειο του εοππυ θα ισχυει μετα τις 16 ιουνιου και γω το χρειαζομαι ελαχιστες μερες πιο πριν αν υπαρχει καποια να το εχει ηδη και να της το δωσω πισω οταν το παρω θα ημουν ευγνωμων. Να μη δωσω 300 ευρω ετσι τωρα. Ευχαριστω πολυ!

  •  
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Εγω κουκλες εκανα και την τελευταια χοριακη σημερα και τελος γιατι δεν τις αντεχω και αυτες ..2156 πεμπτη ηταν 12518 σημερα... Τωρα θα παμε Παρασκευη μηπως δουμε τι υπαρχει εκει μεσα.... 🙏🙏🙏😋😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

Εγω κουκλες εκανα και την τελευταια χοριακη σημερα και τελος γιατι δεν τις αντεχω και αυτες ..2156 πεμπτη ηταν 12518 σημερα... Τωρα θα παμε Παρασκευη μηπως δουμε τι υπαρχει εκει μεσα.... 🙏🙏🙏😋😋

Εσύ κούκλα μπέρδεψες το thread και γράφεις στο προηγούμενο!!! 🤣🤣🤣

με 12.518 όχι μόνο θα δείτε δεν ξέρω μη σε χαιρετίσουν κιόλας 🤣🤣🤣

Με το καλό καρντασίνα μου αλλά έλα γρα΄ψτο και στο νέο θέμα να σε χαρούν και οι υπόλοιπες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα κορίτσια. Σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε εξωσωματική στο embryolab στην Θεσσαλονίκη. Θα ήθελα να μάθω μερικές πληροφορίες για αυτό το συγκεκριμένο κέντρο. Ποιο είναι το κόστος, γιατρούς κτλ. Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Strawberry1 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε εξωσωματική στο embryolab στην Θεσσαλονίκη. Θα ήθελα να μάθω μερικές πληροφορίες για αυτό το συγκεκριμένο κέντρο. Ποιο είναι το κόστος, γιατρούς κτλ. Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα!! 

Εμείς κάνουμε εξωσωματική στο συγκεκριμένο κέντρο. Μέχρι στιγμής είμαστε ευχαριστημένοι από την οργάνωση(πραγματικά σου λύνουν τα χέρια με όλα τα χαρτιά κτλπ) και από την γιατρό μας κα. Δημητράκη.

Το κόστος σε εμάς είναι γύρω στα 3200. Αυτό σου λένε στην αρχή αλλά αν βάλεις +εξετάσεις συνέχεια +έξτρα φάρμακα βγαίνουν πολύ περισσότερα. Χθες που έκανα την ωοληψια έφαγα και ένα 50αρι στο κεφάλι για pcr !! 

Όλα καλά αλλά αυτό που με ενοχλεί ( αν και νομίζω πως σε όλα τα κέντρα έτσι είναι) , όταν θες να ρωτήσεις κάτι τηλεφωνικώς μιλάς μόνο με τις μαίες. 

Αν και δεν έχω ολοκληρώσει τη διαδικασία , θα το πρότεινα. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και καλό ξεκίνημα να έχεις! Να κάνεις ένα ραντεβού στο embryolab και να δεις ποιος γιατρός θα σου ταιριάξει. Εγώ είμαι τον τελευταίο ενάμισι χρόνο εκεί και ασχέτως αν δεν έχω ακόμα μείνει έγκυος, είμαι γενικά ευχαριστημένη. Είμαι με τον κ Χριστοφοριδη. Η κ Δημητράκη επίσης που αναφέρθηκε πάνω είναι εξαιρετική, όπως και οι μαιες, τα κορίτσια στο χειρουργείο, όλοι.. 

@Emily2pcr ζητώ και κάνω πάντα εκτός κέντρου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Καλησπέρα και καλό ξεκίνημα να έχεις! Να κάνεις ένα ραντεβού στο embryolab και να δεις ποιος γιατρός θα σου ταιριάξει. Εγώ είμαι τον τελευταίο ενάμισι χρόνο εκεί και ασχέτως αν δεν έχω ακόμα μείνει έγκυος, είμαι γενικά ευχαριστημένη. Είμαι με τον κ Χριστοφοριδη. Η κ Δημητράκη επίσης που αναφέρθηκε πάνω είναι εξαιρετική, όπως και οι μαιες, τα κορίτσια στο χειρουργείο, όλοι.. 

@Emily2pcr ζητώ και κάνω πάντα εκτός κέντρου.. 

Εσύ το ήξερες , εγώ όχι 😝

Και το έφαγα στο κεφάλι !! Δεν πειράζει.. ας πάνε όλα καλά και αυτό είναι το τελευταίο!! 

Θα συμφωνήσω και για τα κορίτσια στο χειρουργείο που δεν το ανέφερα. Πήγα φουλ αγχωμενη και με έκαναν να γελάσω τόσο πολύ που δεν με άφησαν στιγμή να σκεφτώ κάτι. 

Εύχομαι ότι καλύτερο και στις δύο σας ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Εσύ το ήξερες , εγώ όχι 😝

Και το έφαγα στο κεφάλι !! Δεν πειράζει.. ας πάνε όλα καλά και αυτό είναι το τελευταίο!! 

Θα συμφωνήσω και για τα κορίτσια στο χειρουργείο που δεν το ανέφερα. Πήγα φουλ αγχωμενη και με έκαναν να γελάσω τόσο πολύ που δεν με άφησαν στιγμή να σκεφτώ κάτι. 

Εύχομαι ότι καλύτερο και στις δύο σας ❤️❤️❤️

Και σε εσένα πολύ καλή επιτυχία! 😍💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις πληροφορίες. Έχω ακούσει γενικά πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο κέντρο. Επειδή έχω κάνει ήδη μια αποτυχημένη εξωσωματική, έχω μαζέψει πολλές εξετάσεις. Όσο για τα φάρμακα, δεν τα παίρνουμε από την επιτροπή δωρεάν αν περάσουμε? Εμείς θα κάνουμε με δότη σπέρματος, οπότε και το κόστος φαντάζομαι θα είναι μεγαλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Και σε εσένα πολύ καλή επιτυχία! 😍💕

 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Καλησπέρα και καλό ξεκίνημα να έχεις! Να κάνεις ένα ραντεβού στο embryolab και να δεις ποιος γιατρός θα σου ταιριάξει. Εγώ είμαι τον τελευταίο ενάμισι χρόνο εκεί και ασχέτως αν δεν έχω ακόμα μείνει έγκυος, είμαι γενικά ευχαριστημένη. Είμαι με τον κ Χριστοφοριδη. Η κ Δημητράκη επίσης που αναφέρθηκε πάνω είναι εξαιρετική, όπως και οι μαιες, τα κορίτσια στο χειρουργείο, όλοι.. 

@Emily2pcr ζητώ και κάνω πάντα εκτός κέντρου.. 

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις πληροφορίες. Έχω ακούσει γενικά πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο κέντρο. Επειδή έχω κάνει ήδη μια αποτυχημένη εξωσωματική, έχω μαζέψει πολλές εξετάσεις. Όσο για τα φάρμακα, δεν τα παίρνουμε από την επιτροπή δωρεάν αν περάσουμε? Εμείς θα κάνουμε με δότη σπέρματος, οπότε και το κόστος φαντάζομαι θα είναι μεγαλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Strawberry1

@Emily2

@Γιάννα 36

Γειά σας κορίτσια! Η εμπειρία μου από το συγκεκριμένο κέντρο είναι πολύ καλή. Ειμαι απολύτως ευχαριστημένη, από μαιες και γιατρούς μέχρι διοικητικο προσωπικό. Ακόμα και στην ατυχία μου ήταν δίπλα μου. Εγώ είμαι με τον κύριο Ανεσιδη αλλά με έχει εξετάσει και ο κύριος Κυριακίδης. 

Συμφωνώ ότι πρέπει να γίνει ένα ραντεβού με το κέντρο για να δείτε ποιος γιατρός σας ταιριάζει, προτείνω όμως και αυτούς τους δύο από προσωπική εμπειρία. 

Το κόστος κυμαίνεται από 3000 μέχρι 3500, αναλόγως που θα κάνετε εξετάσεις κλπ. Εγώ τις έκανα εκτός κέντρου γιατί μένω επαρχία. 

Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες στείλτε προσωπικό μνμ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...