Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Δεν βρηκα φυσικά κανέναν. Το φανταστικά. Έπρεπε να πάρω την προηγούμενη εβδομάδα τηλ. 
Εσυ το φοβόσουν, σε μένα έτυχε 😂😂😂😂

θα πάω λογικά την Τετάρτη από εκεί με τον φάκελο γιατί φοβάμαι πως αν τους πάρω τηλ θα μου δώσουν νέα ημερομηνία. 

Αντε καλε οπως σου ειπα κ πριν παρε τις εξετασουλες σου κυρια να πας κ πες τους οτι περιμενεις να αδιαθετισεις την Παρασκευη κ δεν γινεται να αλλαξεις ραντεβου αν σου κανουν τσιριμονιες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Κάτι έχεις καταλαβει εσυ για  μένα! Εγώ αγχώνομαι και που υπάρχω!

ευτυχως έγραψε και η @tina21 και λίγο ησύχασα. Μπράβο ρε κοπέλα μου, πήγε η καρδιά μου στη θέση της γιατί είχα τρομάξει με κάτι άλλα σχόλια που διαβασα…
παντως επειδή περιμένω περίοδο μέσα σε αυτή τη βδομάδα για να ξεκινησω ενέσεις, αν τυχόν μου έρθει αύριο δε θα μπορέσω να πάω για υπέρηχο που θέλει ο γιατρός, παρότι μένω κέντρο, βλέπω ότι το έχει στρώσει πολύ, αποκλείεται να μετακινηθώ. Στη χειρότερη θα περιμενω τον επόμενο μήνα. 

Ρε ήμαρτον τι είναι αυτοί!!! Μπορεις να κανεις τηλεργασια και σε ανάγκασε να πας? Και δε φτάνει που ταλαιπωρήθηκες στο δρόμο, γύρισες σπίτι για να ξανά δουλέψεις? Εντάξει δεν παίζονται….εγώ ήμουν τυχερή, είχα το πρωί ραντεβού με τη ρευματολόγο και μετά γύρισα σπίτι για τηλεργασια που δεν μπορούσε καν να γίνει τελικα γιατί μάλλον η δουλειά είχε πρόβλημα με το ρεύμα οπότε δε δούλεψα κιόλας. Ακόμα δεν έχω μάθει αν το πρόβλημα αποκαταστάθηκε….

τα νέα από τη ρευματολόγο σήμερα είναι ότι σε πρώτη φάση χαρακτήρισε αυτό που έχω όροαρνητική σπονδυλοαρθριτιδα, η οποία μπορεί να έχει διάφορες αιτίες. Δεν είναι η τελική διάγνωση γιατι υπάρχουν και κάποια άλλα ευρήματα που μπορεί να τη συνδέουν είτε με ψωρίαση είτε με λύκο και δεν είναι τοσο εύκολο να γίνει η διάκριση. Είναι αυτοάνοσο που θέλει θεραπεία με κορτιζόνη και κάποια άλλα φάρμακα που όμως τα άλλα δεν μπορώ να τα παρω σε αυτή τη φάση που προσπαθώ να μείνω έγκυος. Την Πέμπτη θα ξαναπάω να μου κάνουν υπέρηχο στα δάχτυλα και απ ότι κατάλαβα από το τι θα δείξει ο υπέρηχος θα εξαρτηθεί και το τι άλλες εξετάσεις θα κάνω. Επίσης μου είπε πως ό,τι κι αν είναι δε μειώνει τη γονιμότητα αλλά όπως ήδη μου εξήγησε η Οικονομόπουλου, σαμποτάρει τις πιθανότητες εμφύτευσης ειδικά όταν βρίσκεται σε φάση έξαρσης.
Τουλάχιστον αρχίζω να βγάζω μια άκρη, αν και όπως κατάλαβα, μπορεί να πάρει πολύ χρόνο να βγει μια τελική διάγνωση ακριβώς γιατί έχω κάποια αλλα συμπτώματα τα οποία πάνε κι έρχονται (όπως πχ ένα εξάνθημα στο στέρνο) τα οποία όμως εμφανίζονται σε ανύποπτο χρόνο και δεν τα έχει δει ποτέ γιατρός για να μπορεί να τα αξιολογήσει. 

Και ήθελα να σε ρωτήσω τι σου είπε η ρευματολόγος...αρχίζει σιγά σιγά κ ξετυλίγεται το κουβάρι..

Εύχομαι να βγει άμεσα η τελική διάγνωση για να μπορείς να προχωρήσεις στη θεραπεία του και μετάααα να τα καταφέρεις με την 1η!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ditimama είπε:

Και ήθελα να σε ρωτήσω τι σου είπε η ρευματολόγος...αρχίζει σιγά σιγά κ ξετυλίγεται το κουβάρι..

Εύχομαι να βγει άμεσα η τελική διάγνωση για να μπορείς να προχωρήσεις στη θεραπεία του και μετάααα να τα καταφέρεις με την 1η!!!

Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι κάτι αρχίζει να ξεκαθαρίζει. Εσυ σε τι φάση είσαι? Σε λίγο έχεις επιτροπή έτσι δεν είναι? Και περιμένεις αποτελέσματα απ το Έλενα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι κάτι αρχίζει να ξεκαθαρίζει. Εσυ σε τι φάση είσαι? Σε λίγο έχεις επιτροπή έτσι δεν είναι? Και περιμένεις αποτελέσματα απ το Έλενα?

Ναι ακριβώς ετσι καλα θυμάσαι! Περιμένω τα αποτελέσματα απο Έλενα, 9 Φεβρουαρίου εχω επιτροπή και στο τελος του μηνα εχω ραντεβού με εναν καινούργιο γυναικολόγο! Να δω τι θα μας πει κ αυτός...? Με πιάνει τρομερή ανασφάλεια με τους γιατρούς, δεν έχω νοιώσει την απόλυτη εμπιστοσύνη σε κανέναν μέχρι στιγμής! Και πιστεύω πως και αυτό ειναι πολύ σημαντικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω μια ερωτηση ειδικά για όσες έχουν γιατρο τον Μαστρ αλλά όχι μόνο. Η συντονίστρια μας είπε ότι από τη 2η μέρα που ξεκινάω τις gonal να ξεκινήσει και ο άντρας μου αντιβίωση vibramycin και μέχρι την ωοληψια.
Στο μεταξύ όταν πήγαμε την τελευταία φορά στον Ασβ. του είπαμε ότι αλλάξαμε γιατρό και εκ των υστέρων μου είπε ο άντρας μου ότι ο Ασβ του είπε ότι αν του προτείνουν στο κέντρο που είμαστε να πάρει αντιβίωση να μην την πάρει, οπότε πραγματι εκεί που ήμασταν στην ενημέρωση είπε ο άντρας μου στη συντονίστρια ότι ο Ασβ δεν συμφωνεί και εκείνη είπε μετά ότι οκ, ο ουρολόγος ξέρει καλύτερα. Εγώ αιφνιδιάστηκα γιατί εκείνη τη στιγμή το έμαθα, ο ίδιος ο Ασβ δεν το είχε πει σε μένα αυτό. 
Επειδή στο προηγούμενο κέντρο ποτέ δεν μας το είχαν πει αυτό ήθελα να σας ρωτήσω αν σας το προτείνουν κι εσάς και που αποσκοπεί. Δε χαλάει η αντιβίωση την ποιότητα του σπέρματος? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Έχω μια ερωτηση ειδικά για όσες έχουν γιατρο τον Μαστρ αλλά όχι μόνο. Η συντονίστρια μας είπε ότι από τη 2η μέρα που ξεκινάω τις gonal να ξεκινήσει και ο άντρας μου αντιβίωση vibramycin και μέχρι την ωοληψια.
Στο μεταξύ όταν πήγαμε την τελευταία φορά στον Ασβ. του είπαμε ότι αλλάξαμε γιατρό και εκ των υστέρων μου είπε ο άντρας μου ότι ο Ασβ του είπε ότι αν του προτείνουν στο κέντρο που είμαστε να πάρει αντιβίωση να μην την πάρει, οπότε πραγματι εκεί που ήμασταν στην ενημέρωση είπε ο άντρας μου στη συντονίστρια ότι ο Ασβ δεν συμφωνεί και εκείνη είπε μετά ότι οκ, ο ουρολόγος ξέρει καλύτερα. Εγώ αιφνιδιάστηκα γιατί εκείνη τη στιγμή το έμαθα, ο ίδιος ο Ασβ δεν το είχε πει σε μένα αυτό. 
Επειδή στο προηγούμενο κέντρο ποτέ δεν μας το είχαν πει αυτό ήθελα να σας ρωτήσω αν σας το προτείνουν κι εσάς και που αποσκοπεί. Δε χαλάει η αντιβίωση την ποιότητα του σπέρματος? 

Εγώ που ήξερα από το δικό μου άντρα που είχε μικρόβιο. Μας είχανε πει ότι με πολλές αντιβιώσεις υπάρχει περίπτωση να χαλάσεις το σπέρμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Έχω μια ερωτηση ειδικά για όσες έχουν γιατρο τον Μαστρ αλλά όχι μόνο. Η συντονίστρια μας είπε ότι από τη 2η μέρα που ξεκινάω τις gonal να ξεκινήσει και ο άντρας μου αντιβίωση vibramycin και μέχρι την ωοληψια.
Στο μεταξύ όταν πήγαμε την τελευταία φορά στον Ασβ. του είπαμε ότι αλλάξαμε γιατρό και εκ των υστέρων μου είπε ο άντρας μου ότι ο Ασβ του είπε ότι αν του προτείνουν στο κέντρο που είμαστε να πάρει αντιβίωση να μην την πάρει, οπότε πραγματι εκεί που ήμασταν στην ενημέρωση είπε ο άντρας μου στη συντονίστρια ότι ο Ασβ δεν συμφωνεί και εκείνη είπε μετά ότι οκ, ο ουρολόγος ξέρει καλύτερα. Εγώ αιφνιδιάστηκα γιατί εκείνη τη στιγμή το έμαθα, ο ίδιος ο Ασβ δεν το είχε πει σε μένα αυτό. 
Επειδή στο προηγούμενο κέντρο ποτέ δεν μας το είχαν πει αυτό ήθελα να σας ρωτήσω αν σας το προτείνουν κι εσάς και που αποσκοπεί. Δε χαλάει η αντιβίωση την ποιότητα του σπέρματος? 

Εγω θα άκουγα Ουρολογο.. και εγω την ίδια απορία έχω.. οι εξετάσεις του άντρα μου είναι πεντακαθαρες, αφου ο ουρολογος μας είπε ότι είναι σαν αποστειρωμένος.. Γιατί να παρει αντιβίωση?

20220125_224511.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!

@Lucia79 μου όντως αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο δίνουν αντιβίωση στους άντρες πριν την ωοληψία, ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο "καθαρό" το σπέρμα για τη γονιμοποίηση των ωαρίων, όπως γράφουν και στο χαρτί της @Κατεριναπαπ που ανάρτησε. Από τη στιγμή όμως που εσάς σας είπε ο ουρολόγος ότι δεν χρειάζεται να πάρει αντιβίωση τότε αυτόν και θα ακούσετε! Ο δικός μας πχ ουρολόγος μας είπε ότι θα του δώσει του άντρα μου για αυτόν ακριβώς το λόγο, αλλά ο δικός μου έχει και ευρήματα βακτηρίου στη καλλιέργεια..! Και ναι, η αντιβίωση μπορεί να "χαλάσει" το σπέρμα, συγκεκριμένα να μειώσει τον αριθμό & τη κινητικότητα καθώς και να επιρρεασει σε σημαντικό βαθμό αρνητικά τη μορφολογία και τη ποιότητα του (κατακερματισμός) αλλά συνήθως αναφερόμαστε σε λήψη αντιβιοτικών για μεγάλο χρονικό διάστημα και σε μεγάλη ποσότητα αντιβίωσης. Ακόμα σημαντικό είναι και η ουσία της κάθε αντιβίωσης καθώς κάποιες (πχ amoxicillin, gentamicin κτλ) φαίνεται να επιρρεάζουν το σπέρμα περισσότερο από άλλες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου πήρα τα αποτελέσματα μου 

Χοριακη 94.1 

Προγεστερόνη. 95

Θυρεοειδής 3.62

 

Μίλησα με τον γιατρό. Μου είπε σήμερα να κάνω άλλη μια χοριακη για να δούμε πως πάει. Αν διπλασιαστεί. Η προγεστερόνη είναι καλή και να κόψω την διπλή λήψη. Να παίρνω ένα την μέρα πλέον. Και σχετικά με τον θυροειδή. Πριν ένα μήνα σε άλλο βέβαια διαγνωστικό ήταν 2.80 τώρα μου λέει είναι λίγο ανεβασμένο και θα πρέπει να σε δει ενδοκρινών. Αγχώθηκα τώρα. Μπορεί δηλαδή να μου κάνει ζημια και να το χάσω ας πούμε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια μου πήρα τα αποτελέσματα μου 

Χοριακη 94.1 

Προγεστερόνη. 95

Θυρεοειδής 3.62

 

Μίλησα με τον γιατρό. Μου είπε σήμερα να κάνω άλλη μια χοριακη για να δούμε πως πάει. Αν διπλασιαστεί. Η προγεστερόνη είναι καλή και να κόψω την διπλή λήψη. Να παίρνω ένα την μέρα πλέον. Και σχετικά με τον θυροειδή. Πριν ένα μήνα σε άλλο βέβαια διαγνωστικό ήταν 2.80 τώρα μου λέει είναι λίγο ανεβασμένο και θα πρέπει να σε δει ενδοκρινών. Αγχώθηκα τώρα. Μπορεί δηλαδή να μου κάνει ζημια και να το χάσω ας πούμε ;

Καταρχήν συγχαρητήρια!!! Έχεις θετική χοριακη αυτό είναι το πιο σημαντικό και μην το προσπερνάς έτσι απλά! 
Όταν λες θυρεοειδής υποθέτω εννοεις την εξέταση tsh? Ειχες δει ποτέ πριν ενδοκρινολόγο ή απλώς εκανες τις εξετάσεις και τις έδειχνες στον εξωσωματικό? Οι περισσότεροι ενδοκρινολόγοι μας το λένε ότι με θετικό τεστ κύησης πρέπει να μας δουν ανεξαρτήτως του τι συνέβαινε πριν, γιατί η αύξηση των ορμονών λόγω εγκυμοσύνης επηρεάζει το θυρεοειδή. Μη φοβάσαι, απλώς κλείσε το ραντεβού σου, κατά πάσα πιθανότητα θα σου δώσει λιγη θυροξίνη. 
Και πάλι μπράβο και καλούς διπλασιασμούς, μη σε φοβίζει τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lucia79 είπε:

Καταρχήν συγχαρητήρια!!! Έχεις θετική χοριακη αυτό είναι το πιο σημαντικό και μην το προσπερνάς έτσι απλά! 
Όταν λες θυρεοειδής υποθέτω εννοεις την εξέταση tsh? Ειχες δει ποτέ πριν ενδοκρινολόγο ή απλώς εκανες τις εξετάσεις και τις έδειχνες στον εξωσωματικό? Οι περισσότεροι ενδοκρινολόγοι μας το λένε ότι με θετικό τεστ κύησης πρέπει να μας δουν ανεξαρτήτως του τι συνέβαινε πριν, γιατί η αύξηση των ορμονών λόγω εγκυμοσύνης επηρεάζει το θυρεοειδή. Μη φοβάσαι, απλώς κλείσε το ραντεβού σου, κατά πάσα πιθανότητα θα σου δώσει λιγη θυροξίνη. 
Και πάλι μπράβο και καλούς διπλασιασμούς, μη σε φοβίζει τίποτα!

Ευχαριστώ πολύ. Είμαι πολύ αγχωδης τυπος. Και γενικα τώρα που τα καταφερα μετά από τόσο καιρό φοβάμαι πολύ. 

Δεν έχω ξανά πάει ποτέ σε ενδοκρινολόγο. Τώρα έκλεισα ραντεβού σε μια εδώ στην περιοχή μου και θα πάω αύριο. Μου λέει να μην τρελαίνομαι ότι θα το φτιάξουμε και ότι δεν είναι κάτι τρομερο. Οπότε χαλάρωσα με αυτό. Άντε τώρα να διπλασιαστεί το μεσημέρι η χοριακη. Αααααχ μακάρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Ευχαριστώ πολύ. Είμαι πολύ αγχωδης τυπος. Και γενικα τώρα που τα καταφερα μετά από τόσο καιρό φοβάμαι πολύ. 

Δεν έχω ξανά πάει ποτέ σε ενδοκρινολόγο. Τώρα έκλεισα ραντεβού σε μια εδώ στην περιοχή μου και θα πάω αύριο. Μου λέει να μην τρελαίνομαι ότι θα το φτιάξουμε και ότι δεν είναι κάτι τρομερο. Οπότε χαλάρωσα με αυτό. Άντε τώρα να διπλασιαστεί το μεσημέρι η χοριακη. Αααααχ μακάρι.

Και να μην είναι κανεις αγχώδης, όταν έχει περάσει τόσα για να δει θετική χοριακή θα γίνει και θα φοβάται τα πάντα! Είναι λογικό, απλά μην ξεχνάς, μόλις πάτησες το πρώτο σκαλοπάτι. Οποια απορία κι αν εχεις έχουμε εδώ πολλές εγκυουλες που διαβάζουν και σε καθησυχάσουν. Απόλαυσέ το!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Και να μην είναι κανεις αγχώδης, όταν έχει περάσει τόσα για να δει θετική χοριακή θα γίνει και θα φοβάται τα πάντα! Είναι λογικό, απλά μην ξεχνάς, μόλις πάτησες το πρώτο σκαλοπάτι. Οποια απορία κι αν εχεις έχουμε εδώ πολλές εγκυουλες που διαβάζουν και σε καθησυχάσουν. Απόλαυσέ το!

Σε ας ευχαριστώ αλήθεια πάρα πολύ . Εντάξει νομίζω τώρα ηρέμησα. Αφού θα πάω αύριο στον ενδοκρινολόγο. 

Και περιμένω σήμερα την δευτερη χοριακη. Έκανα τεστ πριν και βγαίνει εμφανώς πιο σκούρο άρα πιστεύω θα έχει ανεβαι και να μην φοβάμαι..

Λογικά δεν θα χρειαστεί τρίτη χοριακη ε; 

Η πρώτη ήταν Δευτέρα. Και σήμερα η επόμενη. Έχουν διαφορά έντονη τα τεστακια.δευτερας και Τετάρτης . Έτσι πιστεύω. 

Screenshot_2022-01-26-11-30-20-387_com.miui.gallery.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου! 

Λοιπόν σας παραθέτω τα νέα μου να μου πείτε την άποψή σας.

Πήγα σήμερα για υπέρηχο 7η μέρα του κύκλου, 5η μέρα από την αρχή των ενέσεων (300 μονάδες μενοπούρ)

Ενδομήτριο:7,9

Δεξιά: 12,8, 11,6, 11, 13,6, 10,2

Αριστερά:12,5, 6,4, 14,2, 12,3, 10,9, 10

LH: 4,1

Ε2: 944

TSH: 0,83

FT3 2,9

FT4 1,6

 

O γιατρός μου εδώ μου είπε ότι η εικόνα φαίνεται πολύ καλή και πάω μάλλον για Τρίτη, Τετάρτη για ωοληψία.

Μίλησα με Αθήνα και μου είπαν να κάνω και σημερα μενοπουρ, να παω ξανα αύριο για υπέρηχο και εξετασεις και ίσως γίνει η ωοληψία το Σάββατο και μπορεί να μην κάνω καθόλου cetrotide.

Εσείς τι λέτε; Πώς σας φαίνονται τα αποτελέσματα. Εγώ λίγο μπερδεύτηκα η αλήθεια είναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! 

Λοιπόν σας παραθέτω τα νέα μου να μου πείτε την άποψή σας.

Πήγα σήμερα για υπέρηχο 7η μέρα του κύκλου, 5η μέρα από την αρχή των ενέσεων (300 μονάδες μενοπούρ)

Ενδομήτριο:7,9

Δεξιά: 12,8, 11,6, 11, 13,6, 10,2

Αριστερά:12,5, 6,4, 14,2, 12,3, 10,9, 10

LH: 4,1

Ε2: 944

TSH: 0,83

FT3 2,9

FT4 1,6

 

O γιατρός μου εδώ μου είπε ότι η εικόνα φαίνεται πολύ καλή και πάω μάλλον για Τρίτη, Τετάρτη για ωοληψία.

Μίλησα με Αθήνα και μου είπαν να κάνω και σημερα μενοπουρ, να παω ξανα αύριο για υπέρηχο και εξετασεις και ίσως γίνει η ωοληψία το Σάββατο και μπορεί να μην κάνω καθόλου cetrotide.

Εσείς τι λέτε; Πώς σας φαίνονται τα αποτελέσματα. Εγώ λίγο μπερδεύτηκα η αλήθεια είναι. 

Εμένα μου φαίνονται πολύ καλά τα αυγουλάκια. Από εξετασεις δεν ξέρω που. Από ορμόνες και τέτοια .

Αλλα από. Αυγουλάκια πας πολύ δυνατά. Τουμπανακια.♥️♥️♥️ Μπράβο καλή επιτυχία. Όλα καλά θα πάνε. Αυγουλάκια μπόλικα. Ομελέτα φτιάχνουμε 😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια 210 η χοριακη......ααααχ την Δευτέρα ήταν 94

Καλά πάει. 

Tsh 3.32 ( την Δευτέρα μου είχανε βγάλει 3.62 ) 

Καλά έτσι και αλλιώς θα πάω ενδοκρινολόγο. Για να με φτιάξει. 

Αααχ χάρηκα πολύ. Θα κάνω άλλη μια χοριακη λέει ο γιατρός την δευτερα και μετά θα πάω σε αυτόν. Για να δεις κάτι λέει θα πρέπει να είναι πάνω από 2500 η χοριακη. Για να μην πάω τσαμπα. 

Άρα το επόμενο είναι αύριο ενδοκρινολόγο και την τρίτη θα πάω για τελευταία χοριακη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/1/2022 at 11:09 ΜΜ, ο/η Margitc είπε:

Αντε καλε οπως σου ειπα κ πριν παρε τις εξετασουλες σου κυρια να πας κ πες τους οτι περιμενεις να αδιαθετισεις την Παρασκευη κ δεν γινεται να αλλαξεις ραντεβου αν σου κανουν τσιριμονιες

@hope501 αγαπημένη κατάφερες να φτάσεις σήμερα Μαρούσι; Τι έγινε τελικά με την επιτροπή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Έχω μια ερωτηση ειδικά για όσες έχουν γιατρο τον Μαστρ αλλά όχι μόνο. Η συντονίστρια μας είπε ότι από τη 2η μέρα που ξεκινάω τις gonal να ξεκινήσει και ο άντρας μου αντιβίωση vibramycin και μέχρι την ωοληψια.
Στο μεταξύ όταν πήγαμε την τελευταία φορά στον Ασβ. του είπαμε ότι αλλάξαμε γιατρό και εκ των υστέρων μου είπε ο άντρας μου ότι ο Ασβ του είπε ότι αν του προτείνουν στο κέντρο που είμαστε να πάρει αντιβίωση να μην την πάρει, οπότε πραγματι εκεί που ήμασταν στην ενημέρωση είπε ο άντρας μου στη συντονίστρια ότι ο Ασβ δεν συμφωνεί και εκείνη είπε μετά ότι οκ, ο ουρολόγος ξέρει καλύτερα. Εγώ αιφνιδιάστηκα γιατί εκείνη τη στιγμή το έμαθα, ο ίδιος ο Ασβ δεν το είχε πει σε μένα αυτό. 
Επειδή στο προηγούμενο κέντρο ποτέ δεν μας το είχαν πει αυτό ήθελα να σας ρωτήσω αν σας το προτείνουν κι εσάς και που αποσκοπεί. Δε χαλάει η αντιβίωση την ποιότητα του σπέρματος? 

Δεν θυμάμαι να του έχουν δώσει αντιβίωση σε εμάς αλλά όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι το στάνταρ και σύνηθες πρωτόκολλο που ακολουθούν και για αυτό σας το πρότειναν.

Προσωπικά -άσχετα αν με ικανοποιούσε ο ουρολόγος σε όλα τα υπόλοιπα- στο θέμα του σπέρματος θα τον άκουγα και όπως φάνηκε συμφώνησε και η συντονίστρια να μην πάρει το αγόρι σου.

Μαγικό όμως ε? Δίνουν ένα σύνηθες σχήμα φαρμάκων και αν το ζευγάρι έχει ουρολόγο και τον συμβουλευτεί οκ αν όχι δεν βαριέσαι..Φτιάχνουμε το ένα ας χαλάσουμε το άλλο. Και άιντε να έχεις σούπερ σπέρμα να δώσω και ένα ελαφρυντικό σε ένα μέτριο όμως ? Να το αποτελειώσουμε τελείως.

Και δεν αναφέρομαι στον Μαστρο συγκεκριμένα μην παρεξηγηθώ , όλα τα κέντρα ακολουθούν την ίδια τακτική ειδικά αν είσαι εκεί για πρώτη προσπάθεια.

Μπράβο στο αγόρι σου που θυμήθηκε την οδηγία και ας μην ήσουν εσύ παρούσα όταν του το είπε. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! 

Λοιπόν σας παραθέτω τα νέα μου να μου πείτε την άποψή σας.

Πήγα σήμερα για υπέρηχο 7η μέρα του κύκλου, 5η μέρα από την αρχή των ενέσεων (300 μονάδες μενοπούρ)

Ενδομήτριο:7,9

Δεξιά: 12,8, 11,6, 11, 13,6, 10,2

Αριστερά:12,5, 6,4, 14,2, 12,3, 10,9, 10

LH: 4,1

Ε2: 944

TSH: 0,83

FT3 2,9

FT4 1,6

 

O γιατρός μου εδώ μου είπε ότι η εικόνα φαίνεται πολύ καλή και πάω μάλλον για Τρίτη, Τετάρτη για ωοληψία.

Μίλησα με Αθήνα και μου είπαν να κάνω και σημερα μενοπουρ, να παω ξανα αύριο για υπέρηχο και εξετασεις και ίσως γίνει η ωοληψία το Σάββατο και μπορεί να μην κάνω καθόλου cetrotide.

Εσείς τι λέτε; Πώς σας φαίνονται τα αποτελέσματα. Εγώ λίγο μπερδεύτηκα η αλήθεια είναι. 

Πολύ καλές μας φαίνονται..

Πολύ καλή επιτυχία είμαι σίγουρη ότι θα σκίσεις 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια 210 η χοριακη......ααααχ την Δευτέρα ήταν 94

Καλά πάει. 

Tsh 3.32 ( την Δευτέρα μου είχανε βγάλει 3.62 ) 

Καλά έτσι και αλλιώς θα πάω ενδοκρινολόγο. Για να με φτιάξει. 

Αααχ χάρηκα πολύ. Θα κάνω άλλη μια χοριακη λέει ο γιατρός την δευτερα και μετά θα πάω σε αυτόν. Για να δεις κάτι λέει θα πρέπει να είναι πάνω από 2500 η χοριακη. Για να μην πάω τσαμπα. 

Άρα το επόμενο είναι αύριο ενδοκρινολόγο και την τρίτη θα πάω για τελευταία χοριακη 

Και η πρώτη χοριακή και ο διπλασιασμός σου είναι τέλεια.

Μην φοβάσαι για την Tsh είναι φυσιολογικό να απορυθμίζεται λόγω ορμονών εγκυμοσύνης.

Εμένα για παράδειγμα που παίρνω χάπι έτσι και αλλιώς απορρυθμίζεται από την διέγερση ακόμα.

Θα σου δώσει χάπι η γιατρός και θα φτιάξει άμεσα.

Με το καλό ο υπέρηχος σου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

Και η πρώτη χοριακή και ο διπλασιασμός σου είναι τέλεια.

Μην φοβάσαι για την Tsh είναι φυσιολογικό να απορυθμίζεται λόγω ορμονών εγκυμοσύνης.

Εμένα για παράδειγμα που παίρνω χάπι έτσι και αλλιώς απορρυθμίζεται από την διέγερση ακόμα.

Θα σου δώσει χάπι η γιατρός και θα φτιάξει άμεσα.

Με το καλό ο υπέρηχος σου.

 

Ευχαριστώ πολύ. Να πάνε όλα καλά😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Εμένα μου φαίνονται πολύ καλά τα αυγουλάκια. Από εξετασεις δεν ξέρω που. Από ορμόνες και τέτοια .

Αλλα από. Αυγουλάκια πας πολύ δυνατά. Τουμπανακια.♥️♥️♥️ Μπράβο καλή επιτυχία. Όλα καλά θα πάνε. Αυγουλάκια μπόλικα. Ομελέτα φτιάχνουμε 😍😍

Eυχαριστώ πολύ! Πολύ καλή και η χοριακή σου!  Με το καλό να δεις το μωράκι σου στον υπέρηχο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Πολύ καλές μας φαίνονται..

Πολύ καλή επιτυχία είμαι σίγουρη ότι θα σκίσεις 😘

Ευχαριστώ Μαυρόγατε! Αντε να δούμε...

Θα σε ενημερώσω για την ημερομηνία της ωοληψίας να με βάλεις στο τυχερο πινακάκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! 

Λοιπόν σας παραθέτω τα νέα μου να μου πείτε την άποψή σας.

Πήγα σήμερα για υπέρηχο 7η μέρα του κύκλου, 5η μέρα από την αρχή των ενέσεων (300 μονάδες μενοπούρ)

Ενδομήτριο:7,9

Δεξιά: 12,8, 11,6, 11, 13,6, 10,2

Αριστερά:12,5, 6,4, 14,2, 12,3, 10,9, 10

LH: 4,1

Ε2: 944

TSH: 0,83

FT3 2,9

FT4 1,6

 

O γιατρός μου εδώ μου είπε ότι η εικόνα φαίνεται πολύ καλή και πάω μάλλον για Τρίτη, Τετάρτη για ωοληψία.

Μίλησα με Αθήνα και μου είπαν να κάνω και σημερα μενοπουρ, να παω ξανα αύριο για υπέρηχο και εξετασεις και ίσως γίνει η ωοληψία το Σάββατο και μπορεί να μην κάνω καθόλου cetrotide.

Εσείς τι λέτε; Πώς σας φαίνονται τα αποτελέσματα. Εγώ λίγο μπερδεύτηκα η αλήθεια είναι. 

Ναι κι εγώ μπερδεύτηκα με το ποτε θα γίνει η ωοληψια σου. Ίσως ο γιατρός της Αθήνας να έλαβε περισσότερο υπόψιν του τις διαστάσεις των ωοθυλάκιων που νομίζω μεγαλώνουν κατά 2mm κάθε μέρα και να φοβάται να τα αφήσει ως τη Δευτέρα. Αύριο φαντάζομαι θα ξανά μιλήσεις μαζί τους, ρώτησε όσο πιο αναλυτικά μπορεις τουλάχιστον να σου φύγει η έννοια. Κάποιος λόγος θα υπάρχει, ας σου εξηγήσουν. Πάντως η παραγωγή πάει πολύ καλά και μπορεί να υπάρχουν κι άλλα που κρύβονται πίσω από αυτα που φαίνονται. Μπράβο, όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...