Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Όταν λες έκανες τραγικά λάθη, θες να μας δώσεις ένα παράδειγμα μήπως πχ κάνω τα ίδια λάθη και δεν το ξέρω? Επίσης, πως αντιλήφθηκες ότι εκανες λάθη, απορρυθμίστηκε κάποια τιμή, πχ το ζάχαρο σου? 
επειδή η καθεμία μας έχει τα δικά της ζητήματα να πω απλά τι π βρήκαν σε μένα: η καμπύλη Ζαχαρου μου ήταν ασυνήθιστα χαμηλή, δλδ ζάχαρο νηστείας 85(μια χαρά) και μια ώρα αφού ήπια τη γλυκόζη, είχα ζάχαρο 70! Αυτό δεν είναι φυσιολογικό, το φυσιολογικό είναι να έχεις καπου 140. Όλα αυτα έδειξαν ότι βρίσκομαι συνεχώς σε υπογλυκαιμία, πράγμα που δημιουργεί στρες στον οργανισμό μου ακόμα κι αν εγώ δεν το αντιλαμβάνομαι. Κατά πάσα πιθανότητα είναι γενετικό αλλά θέλει προσοχή γιατί στο μέλλον μπορει να γυρίσει στο ανάποδο, δλδ να εμφανίσω ζάχαρο. Η καμπύλη της ινσουλίνης μου όμως ήταν φυσιολογική γι αυτό και η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι δε θέλει να μου δώσει φάρμακο αλλά θέλει να δω διατροφολόγο που θα μου κάνει ισοκατανομή υδατανθράκων σε 6 γεύματα, πράγμα που έκανα αλλά δεν το τηρώ κατά γράμμα είναι η αλήθεια γιατί όλο και κάποιο γεύμα παραλείπω. 
σορυ αν σας κούρασα, τα γράφω μήπως συμβαίνει και σε κάποιαν άλλη κοπέλα. Επίσης αρχικά μου φάνηκε παράξενο που η @Frid είπε ότι ο γιατρός της έδωσε φάρμακο με όλες τις τιμές φυσιολογικές αλλά όπως έχουμε ξαναπεί, ο κάθε γιατρός ακολουθεί τη δίκη του προσέγγιση. 
@Frid πραγματι είχα αρκετά ωάρια αλλά το θέμα μας είναι ότι έχουν χρωμοσομικες σε πολύ μεγάλο ποσοστό όπως φαίνεται γι αυτό και μας έχει δυσκολέψει πολύ η ιστορία της εξωσωματικής. Αυτό όμως έχει να κάνει καθαρά με την ηλικία μου όπως μας είπε ο Πάγκαλος. 
ελπιζω η καθεμία μας με την προσέγγιση της να καταφέρει το στόχο της. Εγώ ξεκινάω διέγερση το πολύ σε 3-4 μέρες οποτε θα σας πω πως προχωράω. 

Κορίτσι μου σου ευχομαι να είναι η τελευταία σου διέγερση αυτή και να τα καταφέρεις με την πρώτη εμβρυομεταφορα ,μια χαρά θα πάνε ολα θα δεις!!Οσο για τα χάπια κλπ η αλήθεια είναι ότι στον πρώτο γιατρό έγιναν πολλά λάθη και είχα αρχίσει να αμφισβητώ τις μεθόδους τους κλπ ακόμα και όταν πήγα και στον καινούριο γιατρό και αυτό δεν μου έκανε καλο όποτε και εγω σταμάτησα να αναρωτιέμαι και να προσπαθώ να τα μάθω ολα ,δε θα γίνουνε γιατροί ,αφέθηκα μου είπε να το πιω το ήπια  αλλά ρώτησα και την ενδοκρινολόγο αργότερα και όταν συμφώνησαν και οι δυο απλά χαλάρωσα 😱😊😳😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η troia είπε:

Ό,τι ευχαριστεί την κάθε κοπέλα θα κάνει. Αυτό το post το έγραψα σαν απάντηση της κοπέλας που έγραψε ότι η ενδοκρινολόγος της δεν της έδωσε glucofage.

Παντως σε διαβάζω καιρό τώρα και εισαι τόσο ενημερωμένη για ολα που πραγματικα είναι αξιοθαύμαστο και να ξέρεις πιστεύω βοηθάς  πολλά κοριτσια εδώ μέσα 😊😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Frid είπε:

Κορίτσι μου σου ευχομαι να είναι η τελευταία σου διέγερση αυτή και να τα καταφέρεις με την πρώτη εμβρυομεταφορα ,μια χαρά θα πάνε ολα θα δεις!!Οσο για τα χάπια κλπ η αλήθεια είναι ότι στον πρώτο γιατρό έγιναν πολλά λάθη και είχα αρχίσει να αμφισβητώ τις μεθόδους τους κλπ ακόμα και όταν πήγα και στον καινούριο γιατρό και αυτό δεν μου έκανε καλο όποτε και εγω σταμάτησα να αναρωτιέμαι και να προσπαθώ να τα μάθω ολα ,δε θα γίνουνε γιατροί ,αφέθηκα μου είπε να το πιω το ήπια  αλλά ρώτησα και την ενδοκρινολόγο αργότερα και όταν συμφώνησαν και οι δυο απλά χαλάρωσα 😱😊😳😘

Σε ευχαριστώ καλή μου. Ανησυχώ λίγο γιατί τα περιθώρια μου στενεύουν και λόγω ηλικίας αλλά προσπαθώ να σκεφτώ θετικά όσο μπορώ. Εσυ εκανες πρόσφατα εμβρυομεταφορα έτσι δεν είναι? Εχεις κάνει και άλλη προσπάθεια που δεν είχε αποτέλεσμα αν κατάλαβα καλά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Σε ευχαριστώ καλή μου. Ανησυχώ λίγο γιατί τα περιθώρια μου στενεύουν και λόγω ηλικίας αλλά προσπαθώ να σκεφτώ θετικά όσο μπορώ. Εσυ εκανες πρόσφατα εμβρυομεταφορα έτσι δεν είναι? Εχεις κάνει και άλλη προσπάθεια που δεν είχε αποτέλεσμα αν κατάλαβα καλά? 

Λογω πολυκυστικων σας ειπαν οτι προκυπτουν χρωμοσωμικες ανωμαλιες στα εμβρυα η λογω ηλικιας που ειπατε πριν; Ευχομαι αυτη τωρα να ναι η τελευταια κ η τυχερη σας προσπαθεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Frid είπε:

Παντως σε διαβάζω καιρό τώρα και εισαι τόσο ενημερωμένη για ολα που πραγματικα είναι αξιοθαύμαστο και να ξέρεις πιστεύω βοηθάς  πολλά κοριτσια εδώ μέσα 😊😘

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Έχω βοηθηθεί πολύ κι εγώ εδώ και στο parents cafe.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Σε ευχαριστώ καλή μου. Ανησυχώ λίγο γιατί τα περιθώρια μου στενεύουν και λόγω ηλικίας αλλά προσπαθώ να σκεφτώ θετικά όσο μπορώ. Εσυ εκανες πρόσφατα εμβρυομεταφορα έτσι δεν είναι? Εχεις κάνει και άλλη προσπάθεια που δεν είχε αποτέλεσμα αν κατάλαβα καλά? 

Ναι είναι η Τρίτη μου εμβρυομεταφορα ,στην πρώτη είχαμε εμφύτευση αλλά στην Τρίτη χοριακη σταμάτησε να διπλασιάζεται και την δεύτερη φορά από την αρχή δεν μου πήγε καλά 😖,τώρα είμαι με άλλο γιατρό έχω ακόμα τέσσερις μέρες μπροστά μου αλλά ότι ενοχλήσεις είχα εξαφανίστηκαν και μάλλον δεν τα καταφέραμε αλλά έχει ο θεός θα δούμε.Μην απογοητεύεσαι με την ηλικία εγω βλέπω ότι σε όλες τις ηλικίες κοριτσια που γράφουν εδώ τα καταφέρνουν ακόμα και με την πρώτη όποτε θα έρθει και εμάς η ώρα μας 😁😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Σε ευχαριστώ καλή μου. Ανησυχώ λίγο γιατί τα περιθώρια μου στενεύουν και λόγω ηλικίας αλλά προσπαθώ να σκεφτώ θετικά όσο μπορώ. Εσυ εκανες πρόσφατα εμβρυομεταφορα έτσι δεν είναι? Εχεις κάνει και άλλη προσπάθεια που δεν είχε αποτέλεσμα αν κατάλαβα καλά? 

Και γενικά να σου πω όσο σκεφτομουν αρνητικά και εγω ένιωθα ότι θα αρρωστήσω από την απελπισία μέχρι που μου την σβουρίξει και άρχισα να θυμάμαι τι ευχάριστος άνθρωπος ήμουν πριν και κατάλαβα ότι προτεραιότητα μου είναι να είμαι ευτυχισμένη και μακάρι να έρθει και η μητρότητα ,που θα έρθει αργά η γρήγορα γιατί έχω πίστη και σε κάθε μια από εμάς που το θελουμε τόσο και στην επιστήμη που έχει προχωρήσει και στο θεό αλλά πρώτα από ολα να ειμαστε καλά 😱😁😘Γι’αυτο σου λέω να μη σε αγχώνει η ηλικία σου ,θα γίνει κάνε υπομονη να εισαι πρώτα εσυ καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Όταν λες έκανες τραγικά λάθη, θες να μας δώσεις ένα παράδειγμα μήπως πχ κάνω τα ίδια λάθη και δεν το ξέρω? Επίσης, πως αντιλήφθηκες ότι εκανες λάθη, απορρυθμίστηκε κάποια τιμή, πχ το ζάχαρο σου? 
επειδή η καθεμία μας έχει τα δικά της ζητήματα να πω απλά τι π βρήκαν σε μένα: η καμπύλη Ζαχαρου μου ήταν ασυνήθιστα χαμηλή, δλδ ζάχαρο νηστείας 85(μια χαρά) και μια ώρα αφού ήπια τη γλυκόζη, είχα ζάχαρο 70! Αυτό δεν είναι φυσιολογικό, το φυσιολογικό είναι να έχεις καπου 140. Όλα αυτα έδειξαν ότι βρίσκομαι συνεχώς σε υπογλυκαιμία, πράγμα που δημιουργεί στρες στον οργανισμό μου ακόμα κι αν εγώ δεν το αντιλαμβάνομαι. Κατά πάσα πιθανότητα είναι γενετικό αλλά θέλει προσοχή γιατί στο μέλλον μπορει να γυρίσει στο ανάποδο, δλδ να εμφανίσω ζάχαρο. Η καμπύλη της ινσουλίνης μου όμως ήταν φυσιολογική γι αυτό και η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι δε θέλει να μου δώσει φάρμακο αλλά θέλει να δω διατροφολόγο που θα μου κάνει ισοκατανομή υδατανθράκων σε 6 γεύματα, πράγμα που έκανα αλλά δεν το τηρώ κατά γράμμα είναι η αλήθεια γιατί όλο και κάποιο γεύμα παραλείπω. 
σορυ αν σας κούρασα, τα γράφω μήπως συμβαίνει και σε κάποιαν άλλη κοπέλα. Επίσης αρχικά μου φάνηκε παράξενο που η @Frid είπε ότι ο γιατρός της έδωσε φάρμακο με όλες τις τιμές φυσιολογικές αλλά όπως έχουμε ξαναπεί, ο κάθε γιατρός ακολουθεί τη δίκη του προσέγγιση. 
@Frid πραγματι είχα αρκετά ωάρια αλλά το θέμα μας είναι ότι έχουν χρωμοσομικες σε πολύ μεγάλο ποσοστό όπως φαίνεται γι αυτό και μας έχει δυσκολέψει πολύ η ιστορία της εξωσωματικής. Αυτό όμως έχει να κάνει καθαρά με την ηλικία μου όπως μας είπε ο Πάγκαλος. 
ελπιζω η καθεμία μας με την προσέγγιση της να καταφέρει το στόχο της. Εγώ ξεκινάω διέγερση το πολύ σε 3-4 μέρες οποτε θα σας πω πως προχωράω. 

Πολύ ευχαρίστως να γράψω αναλυτικά την ιστορία μου με το ζάχαρο!

Λοιπόν, η δική μου καμπύλη ζαχάρου ήταν επίπεδη, 90, 90, 90, ενώ η καμπύλη ινσουλίνης μου φυσιολογική. Αρχικά ο ενδοκρινολόγος μου μου έστειλε ένα πρόγραμμα διατροφής από συνεργαζόμενη διατροφολόγο που έχει στο γραφείο του για το οποίο δεν με χρέωσε, αλλά από την άλλη η διατροφολόγος μου εξήγησε επιγραμματικά κάποια πράγματα και δεν με παρακολουθούσε στενά. Οπότε η πληροφόρηση ήταν ελλιπής. Και έκανα τα εξής τραγικά λάθη: 

Καταρχήν το πρωινό μου ήταν το πλέον ακατάλληλο...Έτρωγα κάθε πρωί άσπρο ψωμί με βούτυρο και μέλι και αγελαδινό γάλα (άλλο κεφάλαιο τα γαλακτοκομικά για τη γονιμότητα, όχι όμως σε σχέση με το διαβήτη) ή κάποιο κέικ ή άλλο γλύκισμα που μπορεί να είχαμε στο σπίτι μαζί με αγελαδινό γάλα. Όλα λάθος!!!!!!! Επίσης επειδή μου είχε πει ο ενδοκρινολόγος ότι πρέπει να τρώω κάθε 3 με 4 ώρες κάτι, η ρουτίνα μου στη δουλειά ήταν να τρώω κάθε μέρα τοστ με άσπρο ψωμί. Τέλος, επειδή μου ήταν εύκολο ειδικά τις μέρες που δεν προλάβαινα να μαγειρέψω κάτι πιο δύσκολο, τα ζυμαρικά τα είχα στο πρόγραμμα μια φορά την εβδομάδα τουλάχιστον, κι αυτά άσπρα, όχι ολικής άλεσης. Συν όλους τους άλλους υδατάνθρακες, π.χ. πατάτες, λευκό ψωμί που ήταν στην καθημερινότητά μου. 

Σαν συνέπεια, τον επόμενο χρόνο που μέτρησα ζάχαρο νηστείας είχε πάει στο 97 και τότε ο ενδοκρινολόγος μου ξεκίνησε glucofage. 

Αυτή που με εκπαίδευσε σε σχέση με τη διατροφή ήταν η κυρία που μου έκανε βελονισμό. Με έβαλε να τηρήσω ένα ημερολόγιο διατροφής για μία εβδομάδα και πάνω σε αυτό μου έκανε διορθώσεις. Τις εξής: 

Μου εξήγησε για τους καλούς υδατάνθρακες που είναι το ρύζι, η κινόα, το φαγόπυρο κτλ. Μου περιόρισε το ψωμί και μου το αντικατέστησε με ψωμί ζέας. Τα ζυμαρικά μου τα έβαλε στη διατροφή μόνο μία φορά το μήνα και αυτά από αλεύρι ζέας (αυτό για τη γλουτένη, η οποία επίσης πρέπει να αποφεύγεται διότι φουντώνει τις φλεγμονές ή και να κόβεται τελείως σε περίπτωση δυσανεξίας - εδώ να πω ότι στο Έλενα η Τσεκούρα μου έκανε και εξετάσεις για δυσανεξία σε τροφές). Το πρωινό μου πλέον απαρτιζόταν από κάτι με αυγό ή από γιαούρτι με πέτσα με διάφορα (π.χ. ξηρούς καρπούς, κόκκινα φρούτα, αλλά όχι μέλι) ή μια φορά στις 10 μέρες από τηγανίτες βρώμης και ζέας, όχι όμως το ίδιο κάθε μέρα. Το καθημερινό τοστάκι πλέον το έτρωγα μια στο τόσο και είχα βρει άλλα σνακ για τη διάρκεια της μέρας (π.χ. ξηρούς καρπούς, τυρί με παξιμάδι χαρουπιού κτλ.) Επίσης έτρωγα πια με το ρολόι. 

Όταν είχα ήδη εφαρμόσει αυτή τη διατροφή για περίπου ένα χρόνο και ρώτησα τον ενδοκρινολόγο αν είναι σύμφωνος να κόψω το glucofage τώρα που πληροφορήθηκα καλύτερα περί διατροφής μου απάντησε δείχνοντάς μου μελέτη που έλεγε ότι η επίδραση του τρόπου ζωής είναι μεγαλύτερη από αυτή του φαρμάκου και μου έδωσε το ελεύθερο να το κόψω. Ωστόσο, γνωρίζω από φαρμακοποιό ότι το glucofage επιδρά αντίστροφα στη γήρανση των κυττάρων και γι' αυτό και γνωρίζω ενδοκρινολόγους αναπαραγωγής που το δίνουν προληπτικά χωρίς παθολογική καμπύλη ζαχάρου μόνο και μόνο για να βελτιωθεί η ποιότητα των ωαρίων. 

Σαν συμβουλή έχω να σου πω να πας σε διατροφολόγο για να σου βάλει τα πράγματα σε μία σειρά, αλλά να βεβαιωθείς ότι γνωρίζει κάποια πράγματα περί γονιμότητας (αυτά που γράφει ο οδηγός διατροφής του site "to make a mommy" αν τον έχεις διαβάσει) και να μην σου κάνει λάθη τέτοιου είδους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Λογω πολυκυστικων σας ειπαν οτι προκυπτουν χρωμοσωμικες ανωμαλιες στα εμβρυα η λογω ηλικιας που ειπατε πριν; Ευχομαι αυτη τωρα να ναι η τελευταια κ η τυχερη σας προσπαθεια

Ξεκάθαρα λόγω ηλικίας δικής μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Frid είπε:

Ναι είναι η Τρίτη μου εμβρυομεταφορα ,στην πρώτη είχαμε εμφύτευση αλλά στην Τρίτη χοριακη σταμάτησε να διπλασιάζεται και την δεύτερη φορά από την αρχή δεν μου πήγε καλά 😖,τώρα είμαι με άλλο γιατρό έχω ακόμα τέσσερις μέρες μπροστά μου αλλά ότι ενοχλήσεις είχα εξαφανίστηκαν και μάλλον δεν τα καταφέραμε αλλά έχει ο θεός θα δούμε.Μην απογοητεύεσαι με την ηλικία εγω βλέπω ότι σε όλες τις ηλικίες κοριτσια που γράφουν εδώ τα καταφέρνουν ακόμα και με την πρώτη όποτε θα έρθει και εμάς η ώρα μας 😁😘

Καλημερα, να μην απελπιζεσαι που εξαφανίστηκαν τα συμπτωματα ποτε δεν ξερεις. Εγω στο ευχομαι να ειναι αυτη που θα σου δωσει ενα μωρακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Litsadi είπε:

Μπορείς να μου πεις σε ποια περιοχή είναι το κέντρο που αναφέρεσαι; Για ποιο λόγο έφυγες από εκεί;

Δυστυχώς δεν μπορω να σου στείλω προσωπικό μηνυμα γιατι είμαι νεο μελος και δεν με αφήνει....
είναι στα νότια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Margitc είπε:

Καλημερα, να μην απελπιζεσαι που εξαφανίστηκαν τα συμπτωματα ποτε δεν ξερεις. Εγω στο ευχομαι να ειναι αυτη που θα σου δωσει ενα μωρακι.

Καλημερα κορίτσι μου να σαι καλά και μακάρι να έχεις δίκιο ,τα συμπτώματα επανήλθαν ίσως ήταν ιδέα μου αλλά κρατάω πολύ μικρό καλάθι πια ,ίσως διαίσθηση δεν ξέρω θα δείξει το Σάββατο!Σε ευχαριστω παρά πολύ παντως για την εμψύχωση σου και σε εσενα ευχομαι να πάνε ολα καλα να γίνεις μανούλα σύντομα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Frid είπε:

Καλημερα κορίτσι μου να σαι καλά και μακάρι να έχεις δίκιο ,τα συμπτώματα επανήλθαν ίσως ήταν ιδέα μου αλλά κρατάω πολύ μικρό καλάθι πια ,ίσως διαίσθηση δεν ξέρω θα δείξει το Σάββατο!Σε ευχαριστω παρά πολύ παντως για την εμψύχωση σου και σε εσενα ευχομαι να πάνε ολα καλα να γίνεις μανούλα σύντομα 😊

Το Σάββατο να είναι τριψηφια η χοριακη για να παίρνουμε σειρά .Άντε να τα λέμε μετά στο Μανούλες 2022

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Κουράγιο και μην απελπίζεστε!!! Δυσκολίες υπάρχουν πολλές, αλλά όλες επιθυμούμε τόοοσο πολύ να γίνουμε μητέρες που θα τα καταφέρουμε! Η επιστήμη έχει προχωρήσει πάρα πολύ και η ηλικία της γυναίκας δεν είναι πλέον απαγορευτική.

@Lucia79Επειδή βλέπω ότι αναφέρεστε και σε θέματα διατροφής, να σας πω και εγώ την εμπειρία μου μιας και ασχολούμαι αρκετά.

Θέμα με το ζάχαρο δεν είχα ποτέ, αλλά έχω ταλαιπωρηθεί από διάφορα αυτοάνοσα, τα οποία έχουν υποχωρήσει πολύ και κάποια έχουν εξαφανιστεί από τότε που ξεκίνησα να προσέχω πολύ τη διατροφή μου. Έχω αναφέρει και προηγουμένως ότι είμαι vegan, αλλά δεν θα εστιάσω σε αυτό διότι έγινα λόγω ηθικής και ιδεολογίας και όχι για λόγους υγείας. Το κρέας το έκοψα 16 χρόνια πριν και από τότε άρχισα να νιώθω μεγάλη ευεξία.  Όμως τα γαλακτοκομικά ήταν τελικά το μεγαλύτερο πρόβλημα! Από τότε που τα έκοψα όλα μαχαίρι πραγματικά είδα τεράστια βελτίωση με τα αυτοάνοσα και την υγεία μου. Τέρμα οι χρόνιοι πόνοι, η πεσμένη διάθεση και οι επισκέψεις σε ένα σωρό ειδικότητες γιατρών! Τα τελευταία χρόνια καταναλώνω μόνο φυτικό γάλα και γιαούρτι. Το ξέρω πως είναι θέμα γεύσης και συνήθειας, αλλά σας προτείνω να κάνετε μια προσπάθεια. Ιδίως το αγελαδινό γάλα και κρέας είναι ότι χειρότερο! Όσον αφορά ζυμαρικά, δημητριακά κτλ καταναλώνω μόνο ολικής άλεσης. Ποτέ τίποτα λευκό! Προσπαθείστε να εισάγετε στο διαιτολόγιο σας κινόα, φαγόπυρο, κεχρί καθώς και πολλούς σπόρους όπως λιναρόσπορο, chia, καναβόσπορο κλπ. Επίσης η ζάχαρη. Τρομερά βλαβερή, δεν προσφέρει τίποτα εκτός από γεύση. Υπάρχουν άπειροι τρόποι να φάτε φοβερά γλυκά χωρίς ίχνος πρόσθετης ζάχαρης. Πχ εγώ χρησιμοποιώ πολύ τους χουρμάδες. Με σωστή καθοδήγηση ειδικού διατροφολόγου θα δείτε τεράστια διαφορά και θα αποφύγετε τα φάρμακα. Αξίζει να δοκιμάσετε!

 

Τα μηνύματα μου χρειάζονται έγκριση επειδή είμαι νέο μέλος, αργούν πολύ να εμφανιστούν και χάνονται :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Το Σάββατο να είναι τριψηφια η χοριακη για να παίρνουμε σειρά .Άντε να τα λέμε μετά στο Μανούλες 2022

Μακάρι να μη μείνει καμία μας παραπονεμένη με άδεια κοιλιτσα και όλες να έχουμε τριψήφιες από εδώ και πέρα 😊😁😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Frid είπε:

Στην ουσία από ότι έχω καταλάβει εμείς δεν κάνουμε συχνά ωορρηξία και όποτε έχουμε λιγότερες πιθανότητες να μείνουμε φυσιολογικά ,απλά βγάζουμε περισσότερα ωάρια σε μια διέγερση συνήθως από κάποια άλλη λόγο υψηλής αμι και αυτό μπορεί να οδήγηση σε υπερδιέγερση η και κακής ποιότητας ωοθηλακια ,ειλικρινά δεν ξέρω παραπάνω διότι έχω ίχνος πολυκυστικών και το μόνο που μου είπαν για να φτιάξει παραπάνω το ορμονικό μου προφίλ ήταν να παίρνω γλουκοφαγε και ινοφερτ!Εσενα σου έδωσαν κάτι;—κοριτσια αν κάποια ξέρει καλύτερα για πολυκυστικες και εάν λέω κάτι λάθος τότε δώστε μας τα φώτα σας γιατί και εγω δεν τα ξέρω καλά 😌 

Καλημέρα! όχι δεν μου έδωσαν....εγω βασικά δεν κάνω ωορρηξία πάντα....προσπαθησα με χάπια και ovitrelle αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα....οπότε πάω σε εξωσωματική. τα ξέρω αυτα με τις υπερδιεργέσης...εμένα μου είπε ότι εάν δούμε κάτι τέτοιο η μεταφορά θα γίνει τον επόμενο μήνα...αχ τι να σου πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Frid είπε:

Μακάρι να μη μείνει καμία μας παραπονεμένη με άδεια κοιλιτσα και όλες να έχουμε τριψήφιες από εδώ και πέρα 😊😁😘😘

Μακάρι για όλες! σας το έυχομαι μέσα απο την ψυχή μου! εγω μία ακόμη φορά έκανα ovitrelle σήμερα...μήπως και καταφέρουμε κάτι πριν πάμε σε εξωσωματική....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/9/2021 at 7:51 ΠΜ, ο/η papant είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Χαίρομαι που αποφάσισα να σας μιλήσω γιατί εγώ λόγω κακής εμπειρίας από το τμήμα εξωσωματικής στο Έλενα δε το σκεφτόμουν καν να ξαναπάω στο ίδιο νοσοκομείο.

Φυσικά τώρα που βλέπω πως όλες είστε κάτι παραπάνω από θετικές για το τμήμα καθ’ έξιν αποβολών του, εννοείτε πως θα το επισκεφτώ. Και θέλω να πιστεύω ότι θα κάνω μια καλή αρχή αυτή τη φορά.

Οπότε @Taggeris αν όντως μπορείς να μου δώσεις το ραντεβού σου θα ήταν μεγάλη μου χαρά.

Αν όχι θα ήθελα να σας ρωτήσω πως κλείνω ραντεβού; Παίρνω απευθείας στο νοσοκομείο; Στη σελίδα 1535 έχει μόνο τμήμα ανοσολογίας το οποίο δεν βγάζει διαθέσιμα ραντεβού.

Για την υιοθεσία έχουμε μιλήσει με κοινωνική λειτουργό και μας εξήγησε κάπως τη διαδικασία και μας είπε ότι αν δεχτούμε παιδάκι ως 8 ετών θα πάρει γύρω στα 2 χρονιά. Αν δεχτούμε αδερφάκια θα είναι πιο μικρό το διάστημα. Επίσης μας είπε ότι παιδάκια κάτω από 2 ετών δε δίνονται σχεδόν ποτέ γιατί υπάρχει γραφειοκρατικό θέμα με τους γονείς τους.  Από τον επόμενο μήνα που θα έχουμε παραπάνω χρόνο θα ξεκινήσουμε με τα χαρτιά και αν σε δυο χρόνια μας ευλογήσει ο θεός και έχουμε τύπου τρίδυμα στο σπίτι. Τι να πω; Ίσως να σταματήσουμε τh διαδικασία. Δεν είναι κάτι που θα με αγχώσει τώρα. Σε δυο χρονια μπορει να κερδίσω τζοκερ και να αγορασω μέχρι και μινιβαν να βγαζω τη φαμιλια βολτα!

Για το οικονομικό αλήθεια είναι ότι ζοριζόμαστε πολύ αλλά τώρα που εγώ έχω δυο δουλειές είμαστε καλυτέρα και τέλος του 22 θα έχουμε τελειώσει με χρέη για αυτό και προχωράμε το θέμα παιδί. Ειμαι πολύ ανασφαλής με τα οικονομικά και θέλω να μπορώ να προσφέρω ότι καλύτερο μπορώ σε ένα παιδί και να μη του στερώ πράγματα.

@troia Ευχαριστώ πολύ για τα λινκ. Κάνω ήδη διατροφή χωρίς γλουτένη και αποφεύγοντας τους υδατάνθρακες, οπότε θα διαβάσω το βράδυ αυτό που έστειλες και θα μπω αμέσως σε πρόγραμμα.

Καλημέρα και από μένα! Απαντώντας στην @papant ...βοηθάτε και μένα κορίτσια...και όσες ψαχνόμαστε για την καλύτερη αρχή! 

Θα ήθελα και εγώ να μάθω πως κλείνεις ραντεβού στο Έλενα. Απλά παίρνεις τηλέφωνο???
Οπότε @Taggeris αν μπορείς απάντησε εδώ, ωστε να το δω και εγώ! Εαν υπάρχει και κάποια αλλη κοπέλα που εχει κάποιο ραντεβού για νωρίτερα από τα τέλη Νοέμβρη...θα βοηθούσε!
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Frid είπε:

Καλημερα κορίτσι μου να σαι καλά και μακάρι να έχεις δίκιο ,τα συμπτώματα επανήλθαν ίσως ήταν ιδέα μου αλλά κρατάω πολύ μικρό καλάθι πια ,ίσως διαίσθηση δεν ξέρω θα δείξει το Σάββατο!Σε ευχαριστω παρά πολύ παντως για την εμψύχωση σου και σε εσενα ευχομαι να πάνε ολα καλα να γίνεις μανούλα σύντομα 😊

σε μένα έχουν εξαφανιστεί δεν νιώθω τίποτα. ουτε το στήθος ποναει ουτε τίποτα....κρατάω και 'γω μικρο καλάθι πλεόν...εντάξει μ' εχει πιάσει κατάθλιψη ήδη.😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η blueocean είπε:

σε μένα έχουν εξαφανιστεί δεν νιώθω τίποτα. ουτε το στήθος ποναει ουτε τίποτα....κρατάω και 'γω μικρο καλάθι πλεόν...εντάξει μ' εχει πιάσει κατάθλιψη ήδη.😭

Να μην το σκέφτεσαι η χοριακη θα δείξει μόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Να μην το σκέφτεσαι η χοριακη θα δείξει μόνο.

αυριο πρωι θα κανω clearblue δεν αντεχω αλλο. θα ναι 9η μέρα μετα απο βλαστοκύστη 6ης μέρας λογικά θα δείξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η blueocean είπε:

αυριο πρωι θα κανω clearblue δεν αντεχω αλλο. θα ναι 9η μέρα μετα απο βλαστοκύστη 6ης μέρας λογικά θα δείξει.

Σίγουρα θα δείξει .αλλά γιατί δεν κανείς κατευθείαν χοριακη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η blueocean είπε:

αυριο πρωι θα κανω clearblue δεν αντεχω αλλο. θα ναι 9η μέρα μετα απο βλαστοκύστη 6ης μέρας λογικά θα δείξει.

Γιατί άφησαν την βλαστοκύστη να πάει 6η μέρα ;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Σίγουρα θα δείξει .αλλά γιατί δεν κανείς κατευθείαν χοριακη .

γιατί αν είναι αρνητικό θέλω πρώτα να προετοιμαστώ ψυχολογικά για τη χοριακή. οσο για τη βλαστοκύστη το εμαθα οτι ηταν 6ης μέρας οταν πηγαμε για την ετ. πιστευα οτι ηταν 5ης (και γω δεν ρωτησα η αληθεια μολις μου ειπαν για βλαστοκυστη θεωρησα οτι ηταν 5ης μέρας). Οταν μου εδειξαν το εμβρυο στην οθονη πριν την ετ ειδα οτι ειχε αρχισει να εκολλαπτεται αλλα με το αγχος που ειχα δεν μπορεσα να ρωτησω τιποτα. τωρα αν αυτο ειναι καλο ή κακο το οτι ειχε σχεδον εκκολαφθει δεν το ξερω και δεν θελω και να ρωτησω πια.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η noutelitsa είπε:


Θα ήθελα και εγώ να μάθω πως κλείνεις ραντεβού στο Έλενα. Απλά παίρνεις τηλέφωνο???
Οπότε @Taggeris αν μπορείς απάντησε εδώ, ωστε να το δω και εγώ! Εαν υπάρχει και κάποια αλλη κοπέλα που εχει κάποιο ραντεβού για νωρίτερα από τα τέλη Νοέμβρη...θα βοηθούσε!
 

Το έγραψα και χθες. Μπαίνεις στο 1535.gr και κάνεις αναζήτηση με τα λήμματα "έλενα" και "αποβολών".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...