Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!Είμαι καινούρια στο φορουμ και θα ήθελα να μοιραστώ τα δικά μου συναισθήματα με γυναίκες που φαντάζομαι νιώθουν όπως και εγώ! Είμαι 31 χρονων, πριν από 4 περίπου μήνες ξεκινήσαμε με τον άντρα μου να κάνουμε κάποιες προσπάθειες για μωρό, σε χαλαρή φάση βέβαια, τις γόνιμες μέρες. Το θέμα είναι πως ακόμα δεν έχω καταφέρει να μείνω έγκυος. Έχω προσπαθήσει πριν την ωορρηξία, την ημέρα της ωορρηξίας, μετά την ωορρηξία και τίποτα ακόμα. Βλέπω άλλες γυναίκες που μένουν τόσο εύκολα έγκυες με τις πρώτες προσπάθεια ή ακόμα και καταλάθος και πληγωνομαι που εγώ δυσκολεύομαι. Φοβάμαι μήπως έχουμε κάποιο πρόβλημα και δεν τα καταφέρουμε. Ξέρω πως είναι πολύ νωρίς ακόμα και πως σε κάθε μήνα είναι μικρό το ποσοστό εγκυμοσύνης και για αυτό δεν έχουμε πάει για εξετάσεις ακόμα.. Απλώς νιώθω πως μου έχει γίνει εμμονή, κάθε μήνα ελπίζω πως είμαι έγκυος, πάω και κάνω τεστ πριν ακόμα την καθυστέρηση και κάθε μήνα αδιαθετω και πέφτω ψυχολογικά...Γενικά είμαι άνθρωπος που αγχώνομαι εύκολα και σκέφτομαι πάντα το χειρότερο. Ξέρω πως έχει συζητηθεί ξανά αυτό το θέμα εδώ και συγνώμη αν σας κουράζω, απλά ήθελα να το μοιραστώ με κορίτσια που νιώθουν όπως κι εγώ, να ξέρω πως δεν είμαι μόνη και να τα βγάλω από μέσα μου.. Πρέπει να ηρεμήσω, γιατί το άγχος δεν είναι καλό, αλλά πως θα σταματήσω να το σκέφτομαι συνέχεια και να μην με επηρεάζει τόσο στην καθημερινότητα μου; 

Σας ευχαριστώ! 

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν ένα μήνα έγραφα ακριβώς τα ίδια, αλλά το σημαντικότερο είναι πως το ένιωθα κιολας!

Μην απελπίζεσαι, είσαι νέα, χωρις προβλήματα έχεις μπροστά σου ένα χρόνο με χαλαρότητα να το παλευεις!!!!!

Προσωπικά, επειδή αγχωνόμουν πολύ πίστευα πως δεν θα γίνει με τίποτα, κι όμως τον Απρίλιο έγινε ένα θαύμα!!!!

Δεν χάνεις κάτι να πας σε έναν ενδοκρινολόγο, αλλά σίγουρα θα έρθει αργά ή γρηγορα!

Δεν θα σταματήσεις εύκολα να το σκέφτεσαι, ασχολήσου με άλλα πράγματα , με την δουλειά με όλα όσα μπορείς να κάνεις τωρα με τον άντρα σου πριν έρθει το μωρό, κι όλα όσα μπορείς να κάνεις για εσένα πριν έρθει το νινί.

στις On 4/5/2021 at 3:50 ΜΜ, ο/η Ρεγγίνα είπε:

Πριν ένα μήνα έγραφα ακριβώς τα ίδια, αλλά το σημαντικότερο είναι πως το ένιωθα κιολας!

Μην απελπίζεσαι, είσαι νέα, χωρις προβλήματα έχεις μπροστά σου ένα χρόνο με χαλαρότητα να το παλευεις!!!!!

Προσωπικά, επειδή αγχωνόμουν πολύ πίστευα πως δεν θα γίνει με τίποτα, κι όμως τον Απρίλιο έγινε ένα θαύμα!!!!

Δεν χάνεις κάτι να πας σε έναν ενδοκρινολόγο, αλλά σίγουρα θα έρθει αργά ή γρηγορα!

Δεν θα σταματήσεις εύκολα να το σκέφτεσαι, ασχολήσου με άλλα πράγματα , με την δουλειά με όλα όσα μπορείς να κάνεις τωρα με τον άντρα σου πριν έρθει το μωρό, κι όλα όσα μπορείς να κάνεις για εσένα πριν έρθει το νινί.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και με το καλό το μωράκι σου!! Σκέφτομαι να πάρω τεστ ωορρηξίας να δοκιμασω κ έτσι μήπως βρω ακριβώς τις μέρες που πρέπει..Μια ερώτηση, τον ενδοκρινολόγο γιατί;; 

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Απαντήσεις

• Φαντάζομαι ότι αν δεν δουν κάτι στον υπέρηχο κάνουν διαγνωστική υστεροσκοπηση..εγω όταν έκανα το πρώτο ραντεβού με τον εξωσωματικο ήταν 8 μήνες μόνο που είχα κάνει την υστεροσκοπηση για τους πολύποδες και μου είπε ότι είναι καλό που είναι ελεγμένη η μήτρα γιατί συνήθως την κάνουν λέει μετά από αποτυχίες..τι να σου πω δεν έχω δει και πολλούς γιατρούς για να έχω και μια αλλη άποψη οπότε τον πίστεψα..θα είναι η τυχερή φορά κορίτσι μου!! σκεφτόμαστε θετικά!! Ο λόγος που πήγατε σε εξωσωματική ποιος είναι αν επιτρέπεται?
    • Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να περπατήσω πάνω από 10-15 λεπτά..με πιάνει έντονος πόνος που δεν ξέρω από που προέρχεται..νιώθω το κεφάλι χαμηλά..και μετά που γυρνάω σπίτι και χαλαρώνω ανεβαίνει πάλι... Δεν ξέρω τι γίνεται...😱
    • Καλησπέρα κορίτσι και σε ευχαριστω και εσενα για την απάντηση σου,ναι μου έδωσαν dvd και και δεν ήταν με απόξεση σίγουρα αρα υστεροσκοπηση ήταν απλά το είχα στο νου μου ως αφαίρεση πολύποδα και ότι όταν κανείς εξωσωματικη ίσως σου ζητηθεί εκ νέου.Εγω πριν δυο χρονια τα έκανα και τα δυο ,τώρα αλλάζω εξωσωματικό και κοιτάω να δω αν τα έχω ολα που πλέον πιστεύω ότι τα έχω εξετάσει ολα όποτε ελπιζω να βοηθήσει και αυτός και να είμαι πιο τυχερή αυτή φορά !!
    • Αχ προσπαθούμε όλες να μην αγχωνόμαστε αλλα γίνεται ρε συ?εγώ μερικές φορές το καταφέρνω άλλες πάλι όχι..ΑΑ σε βάζει πολλές χοριακες..εμένα μόνο δύο μου είχαν κάνει και επειδή η δεύτερη ήταν 800 και κάτι μου έκλεισαν κατευθείαν υπερηχο στις 5w 1d και μέχρι τον υπέρηχο είχα κατά αγχωθει..δεν ξέρω τι είναι καλύτερο πραγματικά για να είμαστε πιο ήρεμες..
    • Θα το μοιράζεσαι με τους ανθρώπους που νιώθεις εσύ καλά, αν στη δουλειά δε θες τότε δεν το λες. Προσωπικά επειδή απο πέρυσι μας έχουν τηλεργασια, βόλεψε η όλη κατάσταση στο να μην ψάχνω δικαιολογιες.. Το μόνο καλό που προέκυψε τουλάχιστον. Είμαι σίγουρη οτι με ευρηματικότητα κατι θα σκεφτείς να πεις, οι αναρρωτικες υπάρχουν για αυτο το λογο κ τις δικαιουμαστε. 
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...