Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 18 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

@Doritoula11, υπομονή καλή μου... ό, τι είναι καλύτερο για το παιδί!

Κορίτσια τι κάνετε? Εμείς ψηθηκαμε για τα καλά στην Αθήνα!! Χθες γυρίσαμε, το πρωί πήγαμε να κάνουμε και ένα rapid  test κι εγώ και ο γιος και θα ξαναπάμε σε 3 μέρες για να είμαστε σίγουροι ότι δεν πιάσαμε κανέναν κορονοϊό και να μην τον μεταφέρουμε παραπέρα.  Προσεχαμε βέβαια πολύ αλλά ποτέ δεν ξέρεις... τώρα επιτέλους σπίτι,  air conditioner μέρα νύχτα γιατί δεν υποφερεται η κατάσταση!! Μέχρι και τον σκύλο έβαλα μέσα γιατί τον λυπήθηκα το κακόμοιρο έξω στο καμινι! 

Κατά τα άλλα μια χαρά πάμε βλέπω, μεγαλώνουν τα νινάκια! Τη Πέμπτη θα πάω γιατρό να δω το ζουζουνάκι,  να βγουν και οι εξετάσεις που έκανα την Παρασκευή,  5 μπουκαλάκια αίμα γέμισε!! Δεν άφησε κάτι που να μην έγραψε!! Ελπίζω να βγουν όλες καλές!! 

Καλή υπομονή σε όλες!!

Είναι οι μέρες δύσκολες με τόση ζέστη!!! Μετά τις 9 το βράδυ είναι βγαίνεις από το σπίτι... Εγώ αν βάλω τα σκυλιά μέσα θα μου το ρημάξουν το σπίτι... 😂 Καλά αποτελέσματα κ με τις εξετάσεις σου εύχομαι!! 

Εγώ πήγα χθες γιατρό να δει την β επιπέδου που έκανα. Όλα καλά μου είπε.. για τον χαμηλό πλακούντα μου είπε να μη σηκώνω βάρη.. επίσης για όσες τις ενδιαφέρει το εμβόλιο, μου είπε πως σε πολλές χώρες που νόσησαν έγκυες, πολλά έμβρυα κατέληξαν στο 2ο κ 3ο τρίμηνο κ οι εξετάσεις που έκαναν μετά έδειξαν ότι ο ιός είχε περάσει στον πλακούντα για αυτό δεν τα κατάφεραν τα μωράκια. Για αυτό μεγάλη προσοχή!! Εγώ έκανα κ τη δεύτερη δόση μου εχθές κ όλα καλά μέχρι στιγμής.. 

Να σας ρωτήσω κ κάτι.. με το θέμα της τουαλέτας κάνετε κάτι; Μου πρότεινε ο γιατρός κατι κάψουλες της frezyderm που βοηθάνε κ μου είπαν ότι υπάρχει κ φυτικό λαδακι στο φαρμακείο που κάνει δουλειά επίσης. δεν έχω ξαναπάρει κάτι αντίστοιχο ποτέ κ δεν ξέρω.. έχει χρησιμοποιήσει κάποια από εσάς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η touloumpitsa είπε:

Είναι οι μέρες δύσκολες με τόση ζέστη!!! Μετά τις 9 το βράδυ είναι βγαίνεις από το σπίτι... Εγώ αν βάλω τα σκυλιά μέσα θα μου το ρημάξουν το σπίτι... 😂 Καλά αποτελέσματα κ με τις εξετάσεις σου εύχομαι!! 

Εγώ πήγα χθες γιατρό να δει την β επιπέδου που έκανα. Όλα καλά μου είπε.. για τον χαμηλό πλακούντα μου είπε να μη σηκώνω βάρη.. επίσης για όσες τις ενδιαφέρει το εμβόλιο, μου είπε πως σε πολλές χώρες που νόσησαν έγκυες, πολλά έμβρυα κατέληξαν στο 2ο κ 3ο τρίμηνο κ οι εξετάσεις που έκαναν μετά έδειξαν ότι ο ιός είχε περάσει στον πλακούντα για αυτό δεν τα κατάφεραν τα μωράκια. Για αυτό μεγάλη προσοχή!! Εγώ έκανα κ τη δεύτερη δόση μου εχθές κ όλα καλά μέχρι στιγμής.. 

Να σας ρωτήσω κ κάτι.. με το θέμα της τουαλέτας κάνετε κάτι; Μου πρότεινε ο γιατρός κατι κάψουλες της frezyderm που βοηθάνε κ μου είπαν ότι υπάρχει κ φυτικό λαδακι στο φαρμακείο που κάνει δουλειά επίσης. δεν έχω ξαναπάρει κάτι αντίστοιχο ποτέ κ δεν ξέρω.. έχει χρησιμοποιήσει κάποια από εσάς;

Αυτό  με το εμβόλιο μωρέ μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα... αντίστοιχα άκουσα για εγκυμονούσες που εμβολιάστηκαν και έχασαν το μωρό.... πολλά παίζουν ... ο Θεός να μας φυλάει εμάς και τα μωρά μας... με τουαλέτα αυτή τη φορά δεν έχω θέμα γιατί αγοράζω διαφορετικό σίδηρο και δεν μου προκαλεί δυσκοιλιοτητα. Κοστίζει βέβαια αλλά τουλάχιστον δεν υποφέρω.  Αλλιώς έχω ακούσει για φυτικά σιρόπια κατά της δυσκοιλιότητας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Αυτό  με το εμβόλιο μωρέ μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα... αντίστοιχα άκουσα για εγκυμονούσες που εμβολιάστηκαν και έχασαν το μωρό.... πολλά παίζουν ... ο Θεός να μας φυλάει εμάς και τα μωρά μας... με τουαλέτα αυτή τη φορά δεν έχω θέμα γιατί αγοράζω διαφορετικό σίδηρο και δεν μου προκαλεί δυσκοιλιοτητα. Κοστίζει βέβαια αλλά τουλάχιστον δεν υποφέρω.  Αλλιώς έχω ακούσει για φυτικά σιρόπια κατά της δυσκοιλιότητας! 

Θα ρωτήσω κ τη φαρμακοποιό να μου πει τη γνώμη της για σιρόπια κ χάπια για την εγκυμοσύνη.. εγώ είχα θέμα κ από πριν αλλά τώρα με ενοχλεί που έχει φουσκώσει κ η κοιλούμπα κ νιώθω ότι θα σκάσω ώρες ώρες. 

Εμένα μου είπε ο γιατρός για το εμβόλιο ότι η έρευνα έγινε σε ανεμβολιαστες. Όταν τον ρώτησα για έρευνες σε εμβολιασμενες μου είπε ότι το περνανε σίγουρα πολύ πιο ελαφρά σε σχέση με τις άλλες. Επίσημες έρευνες για εμβολιασμενες κ αποβολές δεν έχουν βγει. Αλλά σίγουρα το μωρό, πλακούντας κ όλος ο οργανισμός αποκτά αντισώματα οπότε κάτι σημαίνει αυτό.. Αποβολές συμβαίνουν σε όλα τα στάδια της κύησης ανεξαρτήτως εμβολίου. Το θέμα είναι να ενημερωνόμαστε απο έγκυρες πηγές κ να κάνει η καθεμία ότι θεωρεί καλύτερο για εμάς κ τα μωράκια μας. 

Επίσης μου αύξησε το φυλλικό οξύ από ένα χαπακι τη μέρα σε τρία κ τον σίδηρο από 2 σε 3 γτ έχει πέσει ο αιματοκρίτης μου λίγο.. ασβέστιο ένα κ μαγνήσιο τρία τη μέρα σταθερά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ πάντως το απόφασησα και θα το κάνω το εμβόλιο γιατί έχω μπει στον 6ο και αν κολλήσω από εδώ και πέρα είναι επικίνδυνο και για μένα και για το μωρό γιατί πιέζονται οι πνεύμονες λόγω εγκυμοσύνης, και συνήθως αυτές που έχουν πάθει κάτι λόγω ιώσεων ή κορονοϊού, είναι στο τελευταίο τρίμηνο! Αυτό με τις αποβολές δεν ισχύει! Έχω κάνει τεράστια έρευνα σε ξένη βιβλιογραφία. Σε κάθε εγκυμοσύνη υπάρχει περίπτωση αποβολής ειδικά στο πρώτο τρίμηνο. Οι κοπέλες που εμβολίαστηκαν και απεβαλλαν ήταν στο πρώτο τρίμηνο, αλλά τα ποσοστά δεν ήταν μεγαλύτερα από τις αναμενόμενες αποβολές που συμβαίνουν ούτως ή άλλως, οπότε αναφέρουν πως δεν σχετίζεται με το εμβόλιο! Πάνω από 200.000 έγκυες παγκοσμίως το έχουν κάνει και δεν έχει αναφερθεί κανένα σοβαρό πρόβλημα πέρα από τις ελαφριές παρενέργειες. Αντιθέτως ακούω συνέχεια για περιπτώσεις που το μωράκι λόγω κορονοιου δεν τα κατάφερε γιατί πέρασε το μικρόβιο στον πλακούντα κι έτσι δεν μπορούσε να οξυγονωθει δυστυχώς... Από εκεί και πέρα η κάθε μανούλα ας κάνει αυτό που νιώθει καλύτερα! Άλλες δεν εμβολιαζονται ούτε με το εμβόλιο της γρίπης επειδή φοβούνται. Κι εγώ ήμουν από αυτές και τελικά την πάτησα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και το πάθημα μου έγινε μάθημα! Δηλαδή είναι καλύτερα να νοσηλευτεί κάποια έγκυος, να έχει υψηλό πυρετό που είναι πολύ επικίνδυνο για το μωρό και να πάρει ένα σωρό φάρμακα που κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί αν θα κάνουν κακό στο μωρό;; Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να ακούμε τους γιατρούς μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι τι κάνετε; Που χαθήκατε; Ευχομαι να είστε καλά ,ειδικά όσες είστε από Αττική ,Εύβοια ,Πύργο Ηλείας κ όπου άλλου έχει πάρει φωτιά! Ο Θεός να βάλει το χέρι του κ να μας σώσει από αυτές τις καταστροφές! Καιγονται τα δάση μας ,τα ζώα , κ οι περιουσίες των συμπολιτών μας που με τόσο κόπο έφτιαξαν! Ευχομαι σύντομα ο εφιάλτης αυτός να τελειωσει κ η Παναγία να μας βοηθάει !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι τι κάνετε; Που χαθήκατε; Ευχομαι να είστε καλά ,ειδικά όσες είστε από Αττική ,Εύβοια ,Πύργο Ηλείας κ όπου άλλου έχει πάρει φωτιά! Ο Θεός να βάλει το χέρι του κ να μας σώσει από αυτές τις καταστροφές! Καιγονται τα δάση μας ,τα ζώα , κ οι περιουσίες των συμπολιτών μας που με τόσο κόπο έφτιαξαν! Ευχομαι σύντομα ο εφιάλτης αυτός να τελειωσει κ η Παναγία να μας βοηθάει !

Καλησπέρα! Εύχομαι κι εγώ να είστε όλες καλά ! Χθες πήγαμε Αθήνα στον γιατρό και όντως τα πράγματα ήταν πολύ άσχημα, βλέπαμε τις φλόγες και τους καπνούς,έκλεισε και η εθνική και κάναμε κύκλο για να γυρίσουμε. Έπιασε κι εδώ κοντά φωτιά και χθες ήταν αποπνικτική η ατμόσφαιρα στο χωριό.  Κατά τα άλλα είμαστε καλά! 740γρ. ο Φανουράκης,  όλα τα είδε καλά και οι εξετάσεις καλές, λίγη μόνο προσοχή στον αιματοκρίτη που είναι λιγάκι χαμηλός αλλά για τα δικά μου δεδομένα είναι φυσιολογικός και το καλό είναι ότι δεν φαίνεται να πέφτει σε σύγκριση με τις προηγούμενη εξετάσεις. 

Συνεχίζω τις πολυβιταμινες pregnacare,  μου έδωσε και ασβέστιο και είπε να δοκιμάσω να πάρω έξτρα σίδηρο για να μην πέσει κι άλλο ο αιματοκρίτης και έχω ζαλάδες.  Μου έγραψε ξανά γενικές αίματος και ούρων συν τη καμπύλη σακχάρου αλλά με ρώτησε πριν αν θέλω να την κάνω γιατί δεν την θεωρεί απαραίτητη για τη δική μου περίπτωση. Αυτά σε γενικές γραμμές, προχωράμε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Καλησπέρα! Εύχομαι κι εγώ να είστε όλες καλά ! Χθες πήγαμε Αθήνα στον γιατρό και όντως τα πράγματα ήταν πολύ άσχημα, βλέπαμε τις φλόγες και τους καπνούς,έκλεισε και η εθνική και κάναμε κύκλο για να γυρίσουμε. Έπιασε κι εδώ κοντά φωτιά και χθες ήταν αποπνικτική η ατμόσφαιρα στο χωριό.  Κατά τα άλλα είμαστε καλά! 740γρ. ο Φανουράκης,  όλα τα είδε καλά και οι εξετάσεις καλές, λίγη μόνο προσοχή στον αιματοκρίτη που είναι λιγάκι χαμηλός αλλά για τα δικά μου δεδομένα είναι φυσιολογικός και το καλό είναι ότι δεν φαίνεται να πέφτει σε σύγκριση με τις προηγούμενη εξετάσεις. 

Συνεχίζω τις πολυβιταμινες pregnacare,  μου έδωσε και ασβέστιο και είπε να δοκιμάσω να πάρω έξτρα σίδηρο για να μην πέσει κι άλλο ο αιματοκρίτης και έχω ζαλάδες.  Μου έγραψε ξανά γενικές αίματος και ούρων συν τη καμπύλη σακχάρου αλλά με ρώτησε πριν αν θέλω να την κάνω γιατί δεν την θεωρεί απαραίτητη για τη δική μου περίπτωση. Αυτά σε γενικές γραμμές, προχωράμε καλά!

Ωχ πήγατε Αθήνα χθες! Οντως η ατμόσφαιρα εκεί πρέπει να είναι πολυ αποπνικτική ! Ο μπεμπουλης είναι μια χαρά κ μεγαλώνει  ! Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα; Εγώ λέω να την κανείς την καμπύλη ζαχαρου ασχέτως αν δν το θεωρεί απαραίτητο ο γιατρος! Ο αιματοκρίτης όσο να ναι πέφτει στην εγκυμοσυνη αρκετά όποτε καλύτερα να πάρεις κ έξτρα σίδηρο για να είσαι καλυμμένη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα. Εγώ Τρίτη είχα γιατρό, όλα καλάε το μωράκι μου, μπεμπαρο θα κάνω, ήταν 1241 γραμμάρια! Η γιατρός μου είπε ότι θα είναι μεγάλο μωρό λογικά, να ρυθμίσω το σάκχαρο μου. Συζητήσαμε και τι γίνεται σε περίπτωση που νοσησω από κοροναιο μιας και είναι αντίθετη με το εμβόλιο. Μου είπε ότι δεν χρειάζεται να φοβάμαι, μπορώ να πάρω αντιβίωση και βιταμίνες και ότι είχε περιστατικά σε όλους τους μήνες εγκυμοσύνης που πήγαν πολύ καλά και με τις εγκύους και με τα μωρά.

Πήγα και σε διαβητολογο χθες, έχω διαβήτη κύησης χωρίς να ξεφεύγω υπερβολικά από τα όρια. Το μέγεθος του μωρού ίσως σχετίζεται με το αρυθμιστο ζάχαρο και αν δεν ρυθμιστεί ότι υπάρχουν πιθανές δυσκολίες στην γέννα κ ότι ίσως μετά το μωρό κάνει υπογλυκαιμίες. Μου είπε να προσέξω την διατροφή μου, να κάνω μετρήσεις και να τον ενημερώσω σε 10 μέρες. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι όταν τον ρώτησα τι γίνεται σε περίπτωση που δεν πιάνω τα όρια μου είπε ότι μετά ξεκινάω ινσουλίνη και ότι δεν είναι τίποτα. Εγώ θα προτιμούσα φυσικά πιο αυστηρό και συγκεκριμένο διατροφής. Ελπίζω να μην χρειαστεί, βλέποντας και κάνοντας. 

Άρχισα να παίρνω και κάποια πράγματα για το μωρό και για μένα, μαξιλάρι θηλασμού, ένα βιβλίο κλπ.

Εύχομαι να είστε όλες καλά και ασφαλής

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα. Εγώ Τρίτη είχα γιατρό, όλα καλάε το μωράκι μου, μπεμπαρο θα κάνω, ήταν 1241 γραμμάρια! Η γιατρός μου είπε ότι θα είναι μεγάλο μωρό λογικά, να ρυθμίσω το σάκχαρο μου. Συζητήσαμε και τι γίνεται σε περίπτωση που νοσησω από κοροναιο μιας και είναι αντίθετη με το εμβόλιο. Μου είπε ότι δεν χρειάζεται να φοβάμαι, μπορώ να πάρω αντιβίωση και βιταμίνες και ότι είχε περιστατικά σε όλους τους μήνες εγκυμοσύνης που πήγαν πολύ καλά και με τις εγκύους και με τα μωρά.

Πήγα και σε διαβητολογο χθες, έχω διαβήτη κύησης χωρίς να ξεφεύγω υπερβολικά από τα όρια. Το μέγεθος του μωρού ίσως σχετίζεται με το αρυθμιστο ζάχαρο και αν δεν ρυθμιστεί ότι υπάρχουν πιθανές δυσκολίες στην γέννα κ ότι ίσως μετά το μωρό κάνει υπογλυκαιμίες. Μου είπε να προσέξω την διατροφή μου, να κάνω μετρήσεις και να τον ενημερώσω σε 10 μέρες. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι όταν τον ρώτησα τι γίνεται σε περίπτωση που δεν πιάνω τα όρια μου είπε ότι μετά ξεκινάω ινσουλίνη και ότι δεν είναι τίποτα. Εγώ θα προτιμούσα φυσικά πιο αυστηρό και συγκεκριμένο διατροφής. Ελπίζω να μην χρειαστεί, βλέποντας και κάνοντας. 

Άρχισα να παίρνω και κάποια πράγματα για το μωρό και για μένα, μαξιλάρι θηλασμού, ένα βιβλίο κλπ.

Εύχομαι να είστε όλες καλά και ασφαλής

Κορίτσι μου μια χαρά μεγαλώνει ο μπέμπης σου !σε ποια εβδομάδα είσαι;όσο για το φαγητο προσπάθησε να περιορίσεις ότι έχει να κάνει με λευκό άμυλο!είναι συνήθεια τα προϊόντα ολικής άλεσης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Κορίτσι μου μια χαρά μεγαλώνει ο μπέμπης σου !σε ποια εβδομάδα είσαι;όσο για το φαγητο προσπάθησε να περιορίσεις ότι έχει να κάνει με λευκό άμυλο!είναι συνήθεια τα προϊόντα ολικής άλεσης!

Στην 27η είμαι. Η γιατρός είπε ότι είναι στα ανώτερα φυσιολογικά όρια. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι καλά το μωρό και ας ζοριστω στον τοκετό.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/8/2021 at 12:31 ΜΜ, ο/η Lenia1983 είπε:

Κορίτσι μου μια χαρά μεγαλώνει ο μπέμπης σου !σε ποια εβδομάδα είσαι;όσο για το φαγητο προσπάθησε να περιορίσεις ότι έχει να κάνει με λευκό άμυλο!είναι συνήθεια τα προϊόντα ολικής άλεσης!

Δυστυχώς εγώ που κάνω ήδη διατροφή για τον διαβήτη κύησης (παρόλο που δεν έχει επηρεαστεί το έμβρυο σε κιλά κ.λ.π) Κάποια ολικής με ανεβάζουν τρελά όπως και κάποια γαλακτοκομικά 2% σε αντίθεση με την πατάτα που δεν με ανεβάζει...

Είναι στον οργανισμό και πρέπει να το πας ψάχνοντας...δοκιμάζεις και βλέπεις τι σου ταιριάζει...

Δεν είναι εύκολο μπορεί να φάω κάτι την μια μέρα και να είναι οκ οι μετρήσεις μου και να φάω το ίδιο την επόμενη και να με ανεβάσει....καθαρά ορμονικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/8/2021 at 4:54 ΜΜ, ο/η annoula1987 είπε:

Καλησπέρα! Εύχομαι κι εγώ να είστε όλες καλά ! Χθες πήγαμε Αθήνα στον γιατρό και όντως τα πράγματα ήταν πολύ άσχημα, βλέπαμε τις φλόγες και τους καπνούς,έκλεισε και η εθνική και κάναμε κύκλο για να γυρίσουμε. Έπιασε κι εδώ κοντά φωτιά και χθες ήταν αποπνικτική η ατμόσφαιρα στο χωριό.  Κατά τα άλλα είμαστε καλά! 740γρ. ο Φανουράκης,  όλα τα είδε καλά και οι εξετάσεις καλές, λίγη μόνο προσοχή στον αιματοκρίτη που είναι λιγάκι χαμηλός αλλά για τα δικά μου δεδομένα είναι φυσιολογικός και το καλό είναι ότι δεν φαίνεται να πέφτει σε σύγκριση με τις προηγούμενη εξετάσεις. 

Συνεχίζω τις πολυβιταμινες pregnacare,  μου έδωσε και ασβέστιο και είπε να δοκιμάσω να πάρω έξτρα σίδηρο για να μην πέσει κι άλλο ο αιματοκρίτης και έχω ζαλάδες.  Μου έγραψε ξανά γενικές αίματος και ούρων συν τη καμπύλη σακχάρου αλλά με ρώτησε πριν αν θέλω να την κάνω γιατί δεν την θεωρεί απαραίτητη για τη δική μου περίπτωση. Αυτά σε γενικές γραμμές, προχωράμε καλά!

Τέλεια κορίτσι μου τα αποτελέσματα σου!!!Με το καλό ο μπεμπάκος σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Δυστυχώς εγώ που κάνω ήδη διατροφή για τον διαβήτη κύησης (παρόλο που δεν έχει επηρεαστεί το έμβρυο σε κιλά κ.λ.π) Κάποια ολικής με ανεβάζουν τρελά όπως και κάποια γαλακτοκομικά 2% σε αντίθεση με την πατάτα που δεν με ανεβάζει...

Είναι στον οργανισμό και πρέπει να το πας ψάχνοντας...δοκιμάζεις και βλέπεις τι σου ταιριάζει...

Δεν είναι εύκολο μπορεί να φάω κάτι την μια μέρα και να είναι οκ οι μετρήσεις μου και να φάω το ίδιο την επόμενη και να με ανεβάσει....καθαρά ορμονικό...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Δύο ερωτήσεις. Οι μετρήσεις σου είναι πολύ ανεβασμενες; Χρειάζεται να παίρνεις ινσουλίνη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια εγώ μόλις ήπια την γλυκόζη με γεύση πορτοκαλή καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που κάνουν η θα κάνουν την εξέταση (ωραίο ήταν εμένα μου άρεσε)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η 1994Μαρια είπε:

Καλημέρα κορίτσια εγώ μόλις ήπια την γλυκόζη με γεύση πορτοκαλή καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που κάνουν η θα κάνουν την εξέταση (ωραίο ήταν εμένα μου άρεσε)

Καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η 1994Μαρια είπε:

Καλημέρα κορίτσια εγώ μόλις ήπια την γλυκόζη με γεύση πορτοκαλή καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που κάνουν η θα κάνουν την εξέταση (ωραίο ήταν εμένα μου άρεσε)

Καλά αποτελέσματα λοιπόν! Πόσων εβδομάδων είσαι? Εγώ μάλλον θα πάω την επόμενη εβδομάδα για καμπύλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Καλά αποτελέσματα λοιπόν! Πόσων εβδομάδων είσαι? Εγώ μάλλον θα πάω την επόμενη εβδομάδα για καμπύλη. 

Καλημέρα και καλά αποτελέσματα εύχομαι να πάνε όλα καλά!εγω την έκανα στην προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν 26 !ολα καλά δόξα τον θεό !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Καλά αποτελέσματα λοιπόν! Πόσων εβδομάδων είσαι? Εγώ μάλλον θα πάω την επόμενη εβδομάδα για καμπύλη. 

Σε ευχαριστώ πολύ εγώ είμαι 25 εβδομάδων και την συνταγή για την εξέταση την είχα και μια βδομάδα πριν απλός δεν με βόλευε να πάω από 24 εβδομάδων έως 26 γίνεται έτσι ξερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η 1994Μαρια είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ εγώ είμαι 25 εβδομάδων και την συνταγή για την εξέταση την είχα και μια βδομάδα πριν απλός δεν με βόλευε να πάω από 24 εβδομάδων έως 26 γίνεται έτσι ξερω

Εσυ ποσό είσαι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Καλημέρα και καλά αποτελέσματα εύχομαι να πάνε όλα καλά!εγω την έκανα στην προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν 26 !ολα καλά δόξα τον θεό !

Πολύ χαίρομαι κορίτσι μου μακάρι όλα τα κοριτσια να εχουμε καλά αποτελεσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Εσυ ποσό είσαι???

Αύριο 25 εβδομάδων ακριβώς!  Θα δω μήπως καταφέρω να πάω τη Πέμπτη.  Δεν έχουμε εργαστήριο εδώ κοντά και ακόμα δεν νιώθω άνετα να οδηγήσω 40 χιλιόμετρα, μιας και έχω  συνηθίσει τόσα χρόνια στην Κύπρο που είναι ανάποδα, φοβάμαι μην βγω στο αντίθετο ρεύμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η annoula1987 είπε:

Αύριο 25 εβδομάδων ακριβώς!  Θα δω μήπως καταφέρω να πάω τη Πέμπτη.  Δεν έχουμε εργαστήριο εδώ κοντά και ακόμα δεν νιώθω άνετα να οδηγήσω 40 χιλιόμετρα, μιας και έχω  συνηθίσει τόσα χρόνια στην Κύπρο που είναι ανάποδα, φοβάμαι μην βγω στο αντίθετο ρεύμα. 

Ααααααα προσοχή θέλει άστο να σε πάει κάποιος άλλος καλύτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Δύο ερωτήσεις. Οι μετρήσεις σου είναι πολύ ανεβασμενες; Χρειάζεται να παίρνεις ινσουλίνη;

Καλησπέρα κορίτσι μου όχι δεν είναι πολύ ανεβασμένες....προφανώς επειδή ξεκίνησα νωρίς...

Οι μετρήσεις μου πλέον ξεπερνούν το όριο 1-2 φορές την βδομάδα αλλά όχι τραγικά...βέβαια έχω χάσει και κιλά και προσέχω πάρα πολύ...

Εγώ δεν έχω ούτε αυξημένο αμνιακό  ούτε το μωρό είναι παραπάνω σε κιλά...είναι ανάλογα την περίπτωση αν είχα κάτι από τα δύο παραπάνω ίσως να με έβαζε σε ινσουλίνη με αυτές τις 1-2 φορές που ανεβαίνει...προς το παρόν όμως δεν κάνω. 

Πχ μου έχει όριο 130 μεταγευματικό μπορεί να πάει 134.Από όταν ξεκίνησα διατροφή μια φορά έχει πάει 160 μετά από τοστ ολικής και 2 φορές 140 μετά από μισή φέτα ψωμί...κατά τ'άλλα το κρατάω σε καλά επίπεδα...

Στην αρχή μου φαινόταν βουνό...Τώρα κάπως το ρυθμίζω...Δεν σου κρύβω όμως ότι είναι μόνιμο άγχος...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dioni20 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου όχι δεν είναι πολύ ανεβασμένες....προφανώς επειδή ξεκίνησα νωρίς...

Οι μετρήσεις μου πλέον ξεπερνούν το όριο 1-2 φορές την βδομάδα αλλά όχι τραγικά...βέβαια έχω χάσει και κιλά και προσέχω πάρα πολύ...

Εγώ δεν έχω ούτε αυξημένο αμνιακό  ούτε το μωρό είναι παραπάνω σε κιλά...είναι ανάλογα την περίπτωση αν είχα κάτι από τα δύο παραπάνω ίσως να με έβαζε σε ινσουλίνη με αυτές τις 1-2 φορές που ανεβαίνει...προς το παρόν όμως δεν κάνω. 

Πχ μου έχει όριο 130 μεταγευματικό μπορεί να πάει 134.Από όταν ξεκίνησα διατροφή μια φορά έχει πάει 160 μετά από τοστ ολικής και 2 φορές 140 μετά από μισή φέτα ψωμί...κατά τ'άλλα το κρατάω σε καλά επίπεδα...

Στην αρχή μου φαινόταν βουνό...Τώρα κάπως το ρυθμίζω...Δεν σου κρύβω όμως ότι είναι μόνιμο άγχος...

 

Α μια χαρά είσαι. Εμένα μεταγευματικο μου έχει 120 και δεν το έχω ξεπεράσει προς την ώρα. Για το μέγεθος του μωρού δεν μου είπε ότι σίγουρα προέρχεται από αυτό, απλά είναι πιθανό. Ελπίζω να είναι όλα καλά και να μην χρειαστεί να κάνω ινσουλίνη. Αν και απορώ πόσο αξιόπιστες μπορεί να είναι οι μετρήσεις με αυτά τα μηχανηματακια ώστε να βασίζονται σε αυτά για να μπεις σε φαρμακευτική αγωγή.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...