Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η ALEXANDRAprg είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Εύχομαι αυτό το μήνυμα να σας βρίσκει όλες καλά!!! 

Στέλνω για να σας ενημερώσω σχετικά με τη κατάσταση μου. 

Αφού μάθαμε τα δυσάρεστα τη Πέμπτη, Παρασκευή πρωί είχα λίγα καφέ υγρά/βλέννες... Η γυναικολόγος μου με ειχε προετοιμάσει γι'αυτο και μου είχε πει να μη φοβηθώ αν δω αίμα... Πήγα λοιπόν να επαναλάβω τις εξετάσεις (β-χοριακη, Ε2, προγεστερόνη) και περίμενα να δω τα αποτελέσματα. Μέσα μου είχα μια κρυφή ελπίδα πως οι τιμές δεν θα είχαν πέσει και πως το εμβρυακι μου θα ήταν ακόμη εκεί... Δυστυχώς, Παρασκευή απόγευμα βγήκαν τα αποτελέσματα και όλα είχαν κατέβει... Χοριακη 2700 (πολύ χαμηλή για την εβδομάδα που ήμουν),  Ε2: 150 (από 277) και προγεστερόνη 24 (από 57). Κατευθείαν επικοινώνησα με τη γυναικολόγο μου η οποία απογοητευμένη μου είπε πως βαδίζουμε προς την αποβολή... Το ίδιο απόγευμα τα καφέ υγρά έγιναν καφέ-κοκκινα... Εκεί άρχισα να συνειδητοποιώ πως δεν υπάρχει πλέον επιστροφή... Κλάμα, στεναχώρια, απογοήτευση, ένα μεγάλο "γιατί"....

Σάββατο πρωί, ξυπνάω και πάω τουαλέτα. Σκουπίζομαι και βλέπω αίμα...πολύ αίμα. Σαν τη πρώτη μέρα της περιόδου. Και κομμάτια. Αρκετά κομμάτια σαν πηχτό αίμα. Στη λεκάνη, πριν πατήσω καζανάκι είδα ότι είχε πέσει ένα μεγάλο κομμάτι...Σοκαρίστηκα. Αλλά το περίμενα... Η γιατρός έλεγε "Κορίτσι μου να εύχεσαι να καθαρίσει ο οργανισμός σου μόνος του. Να μη χρειαστεί να επέμβουμε με φαρμακευτική αγωγή ή απόξεση". Κι έτσι κι έγινε... Σήμερα όλη μέρα έχω πονάκια (σαν αυτά της περιόδου) και αίμα... Αύριο πρέπει να πάω να επαναλάβω τη χοριακη μου η οποία αυτή τη φορά πρέπει να έχει πέσει πολύ, σχεδόν να έχει μηδενίσει. Και λογικά μετά από αυτό να πάω στη γυναικολόγο για υπέρηχο, να δει αν έχω καθαρίσει...

Με συγχωρείτε που τα γράφω όλα τόσο αναλυτικά, αλλά θέλω μέσα από αυτήν μου την εμπειρία να βοηθήσω όσες περισσότερες γυναίκες μπορώ. Ειλικρινά εύχομαι μέσα απ' τη ψυχή μου αυτά που πέρασα (ψυχολογικά πιο πολύ) να μη τα περάσει καμία άλλη. Δυστυχώς όμως η αποβολή είναι ένα παρά πολύ συχνό φαινόμενο, το οποίο όσο στενάχωρο και ψυχοφθόρο είναι, τόσο περισσότερη δύναμη μας δίνει. Και ελπίδα πως σύντομα θα έχουμε μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη και γερά μωράκια στην αγκαλιά μας! 

Αυτά τα νέα μου κορίτσια... Χαίρομαι παρά πολύ που διαβάζω τα δικά σας νέα και που βλέπω πως εσείς και τα μωράκια σας είστε καλά! 💜  Ελπίζω να μη σας κούρασα με το κατεβατό μου!... Σας φιλώ όλες γλυκά. 

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η ALEXANDRAprg είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Εύχομαι αυτό το μήνυμα να σας βρίσκει όλες καλά!!! 

Στέλνω για να σας ενημερώσω σχετικά με τη κατάσταση μου. 

Αφού μάθαμε τα δυσάρεστα τη Πέμπτη, Παρασκευή πρωί είχα λίγα καφέ υγρά/βλέννες... Η γυναικολόγος μου με ειχε προετοιμάσει γι'αυτο και μου είχε πει να μη φοβηθώ αν δω αίμα... Πήγα λοιπόν να επαναλάβω τις εξετάσεις (β-χοριακη, Ε2, προγεστερόνη) και περίμενα να δω τα αποτελέσματα. Μέσα μου είχα μια κρυφή ελπίδα πως οι τιμές δεν θα είχαν πέσει και πως το εμβρυακι μου θα ήταν ακόμη εκεί... Δυστυχώς, Παρασκευή απόγευμα βγήκαν τα αποτελέσματα και όλα είχαν κατέβει... Χοριακη 2700 (πολύ χαμηλή για την εβδομάδα που ήμουν),  Ε2: 150 (από 277) και προγεστερόνη 24 (από 57). Κατευθείαν επικοινώνησα με τη γυναικολόγο μου η οποία απογοητευμένη μου είπε πως βαδίζουμε προς την αποβολή... Το ίδιο απόγευμα τα καφέ υγρά έγιναν καφέ-κοκκινα... Εκεί άρχισα να συνειδητοποιώ πως δεν υπάρχει πλέον επιστροφή... Κλάμα, στεναχώρια, απογοήτευση, ένα μεγάλο "γιατί"....

Σάββατο πρωί, ξυπνάω και πάω τουαλέτα. Σκουπίζομαι και βλέπω αίμα...πολύ αίμα. Σαν τη πρώτη μέρα της περιόδου. Και κομμάτια. Αρκετά κομμάτια σαν πηχτό αίμα. Στη λεκάνη, πριν πατήσω καζανάκι είδα ότι είχε πέσει ένα μεγάλο κομμάτι...Σοκαρίστηκα. Αλλά το περίμενα... Η γιατρός έλεγε "Κορίτσι μου να εύχεσαι να καθαρίσει ο οργανισμός σου μόνος του. Να μη χρειαστεί να επέμβουμε με φαρμακευτική αγωγή ή απόξεση". Κι έτσι κι έγινε... Σήμερα όλη μέρα έχω πονάκια (σαν αυτά της περιόδου) και αίμα... Αύριο πρέπει να πάω να επαναλάβω τη χοριακη μου η οποία αυτή τη φορά πρέπει να έχει πέσει πολύ, σχεδόν να έχει μηδενίσει. Και λογικά μετά από αυτό να πάω στη γυναικολόγο για υπέρηχο, να δει αν έχω καθαρίσει...

Με συγχωρείτε που τα γράφω όλα τόσο αναλυτικά, αλλά θέλω μέσα από αυτήν μου την εμπειρία να βοηθήσω όσες περισσότερες γυναίκες μπορώ. Ειλικρινά εύχομαι μέσα απ' τη ψυχή μου αυτά που πέρασα (ψυχολογικά πιο πολύ) να μη τα περάσει καμία άλλη. Δυστυχώς όμως η αποβολή είναι ένα παρά πολύ συχνό φαινόμενο, το οποίο όσο στενάχωρο και ψυχοφθόρο είναι, τόσο περισσότερη δύναμη μας δίνει. Και ελπίδα πως σύντομα θα έχουμε μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη και γερά μωράκια στην αγκαλιά μας! 

Αυτά τα νέα μου κορίτσια... Χαίρομαι παρά πολύ που διαβάζω τα δικά σας νέα και που βλέπω πως εσείς και τα μωράκια σας είστε καλά! 💜  Ελπίζω να μη σας κούρασα με το κατεβατό μου!... Σας φιλώ όλες γλυκά. 

Αχ βρε κορίτσι μου πόσο στεναχωρέθηκα διαβάζοντας τι πέρασες. Κάνε κουράγιο και κοίτα μπροστά! Όσο δύσκολο και αν σου φαίνεται, πρέπει να σφίξεις τα δόντια. Σε θαυμάζω για την δύναμη και το κουράγιο σου και εύχομαι η ζωή να μην σου ξαναφερθεί ποτέ έτσι σκληρά. 

Έμεινες μια φορά έγκυος, πάλι θα είσαι έγκυος σε λίγο και θα χαρώ πολύ να μας γράφεις! 

Να πέρνεις δύναμη απο σύζυγο διπλα σου και εύχομαι να δημιουργηστε ξανα ενα πλασματακι μέσα απο την αγάπη σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 17/4/2021 at 10:25 ΜΜ, ο/η Dioni20 είπε:

Κορίτσια όσες είστε στο στάδιο των εξετάσεων ή τις κάνατε ήδη κάνατε και καλλιέργεια κολπικού υγρού;

Δευτέρα θα κάνω τις αιματολογικές και μου είπε να πάω την επόμενη μέρα για να πάρει το δείγμα. Με άλλες κοπέλες που μιλάω μου λένε ότι δεν έκαναν...

Δεν με πειράζει απλά μου κάνει εντύπωση που οι υπόλοιπες δεν έχουν κάνει .

Εγώ έχω κάνει μόνο ΠΑΠ επειδή δεν είχα κάνει μέσα στον τελευταίο χρόνο αλλά έχω διαβάζει ότι κανονικά κάνουν καλλιέργεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ALEXANDRAprg είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Εύχομαι αυτό το μήνυμα να σας βρίσκει όλες καλά!!! 

Στέλνω για να σας ενημερώσω σχετικά με τη κατάσταση μου. 

Αφού μάθαμε τα δυσάρεστα τη Πέμπτη, Παρασκευή πρωί είχα λίγα καφέ υγρά/βλέννες... Η γυναικολόγος μου με ειχε προετοιμάσει γι'αυτο και μου είχε πει να μη φοβηθώ αν δω αίμα... Πήγα λοιπόν να επαναλάβω τις εξετάσεις (β-χοριακη, Ε2, προγεστερόνη) και περίμενα να δω τα αποτελέσματα. Μέσα μου είχα μια κρυφή ελπίδα πως οι τιμές δεν θα είχαν πέσει και πως το εμβρυακι μου θα ήταν ακόμη εκεί... Δυστυχώς, Παρασκευή απόγευμα βγήκαν τα αποτελέσματα και όλα είχαν κατέβει... Χοριακη 2700 (πολύ χαμηλή για την εβδομάδα που ήμουν),  Ε2: 150 (από 277) και προγεστερόνη 24 (από 57). Κατευθείαν επικοινώνησα με τη γυναικολόγο μου η οποία απογοητευμένη μου είπε πως βαδίζουμε προς την αποβολή... Το ίδιο απόγευμα τα καφέ υγρά έγιναν καφέ-κοκκινα... Εκεί άρχισα να συνειδητοποιώ πως δεν υπάρχει πλέον επιστροφή... Κλάμα, στεναχώρια, απογοήτευση, ένα μεγάλο "γιατί"....

Σάββατο πρωί, ξυπνάω και πάω τουαλέτα. Σκουπίζομαι και βλέπω αίμα...πολύ αίμα. Σαν τη πρώτη μέρα της περιόδου. Και κομμάτια. Αρκετά κομμάτια σαν πηχτό αίμα. Στη λεκάνη, πριν πατήσω καζανάκι είδα ότι είχε πέσει ένα μεγάλο κομμάτι...Σοκαρίστηκα. Αλλά το περίμενα... Η γιατρός έλεγε "Κορίτσι μου να εύχεσαι να καθαρίσει ο οργανισμός σου μόνος του. Να μη χρειαστεί να επέμβουμε με φαρμακευτική αγωγή ή απόξεση". Κι έτσι κι έγινε... Σήμερα όλη μέρα έχω πονάκια (σαν αυτά της περιόδου) και αίμα... Αύριο πρέπει να πάω να επαναλάβω τη χοριακη μου η οποία αυτή τη φορά πρέπει να έχει πέσει πολύ, σχεδόν να έχει μηδενίσει. Και λογικά μετά από αυτό να πάω στη γυναικολόγο για υπέρηχο, να δει αν έχω καθαρίσει...

Με συγχωρείτε που τα γράφω όλα τόσο αναλυτικά, αλλά θέλω μέσα από αυτήν μου την εμπειρία να βοηθήσω όσες περισσότερες γυναίκες μπορώ. Ειλικρινά εύχομαι μέσα απ' τη ψυχή μου αυτά που πέρασα (ψυχολογικά πιο πολύ) να μη τα περάσει καμία άλλη. Δυστυχώς όμως η αποβολή είναι ένα παρά πολύ συχνό φαινόμενο, το οποίο όσο στενάχωρο και ψυχοφθόρο είναι, τόσο περισσότερη δύναμη μας δίνει. Και ελπίδα πως σύντομα θα έχουμε μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη και γερά μωράκια στην αγκαλιά μας! 

Αυτά τα νέα μου κορίτσια... Χαίρομαι παρά πολύ που διαβάζω τα δικά σας νέα και που βλέπω πως εσείς και τα μωράκια σας είστε καλά! 💜  Ελπίζω να μη σας κούρασα με το κατεβατό μου!... Σας φιλώ όλες γλυκά. 

Αλεξάνδρα μου να είστε εσείς καλά και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έρθει πάλι ένα γερό μωράκι πολύ πολύ σύντομα!!! Να ξέρεις σε σκέφτομαι όλες αυτές τις μέρες και ας μην σε γνωρίζω, είμασταν και σχεδόν μαζί στις μέρες και ίσως και για αυτό δέθηκα ένα παραπάνω! ❤️ Φιλιά πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Ναι ναι ελπίζω να πάνε όλα καλά! Το απογευματάκι έχω και εγώ. 

Ααα μπράβο πολύ σημαντικό που σε έχουν να εργάζεσαι με τηλεργασία να είσαι κάπως πιο ξεκούραστα και να αποφεύγεις τις μετακινήσεις, αν και πολλές φορές ακούω με την τηλεργασια καταλήγετε να δουλεύετε παραπάνω αλλά να μην υπάρχει κίνδυνος για τον ιό. 

Άσχετο, αλλά τώρα που είπα για τον ιό γνωστή μου ήταν να γεννήσει αυτό το μήνα σε ιδιωτικό και την είπαν ότι κάνεις τεστ και αν βγεις θετική πας σε οποιοδήποτε νοσοκομείο εφημέρευει για καισαρική 🤔 

 

Το ότι δεν μπορείς να γεννήσεις με το γιατρό σου σε ιδιωτικη το ήξερα. Σε πάνε αναγκαστικά σε νοσοκομείο αναφοράς που εφημερεύει αλλά ότι πας σίγουρα για καισαρική δεν το ήξερα καινούριο πάλι αυτό? Τέλος πάντων για μας είναι μακριά αλλά δύσκολο πράγμα να μην έχεις τον γιατρό που σε παρακολουθεί δίπλα σου εγώ θα είχα πάθει πανικό πιστεύω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Το ότι δεν μπορείς να γεννήσεις με το γιατρό σου σε ιδιωτικη το ήξερα. Σε πάνε αναγκαστικά σε νοσοκομείο αναφοράς που εφημερεύει αλλά ότι πας σίγουρα για καισαρική δεν το ήξερα καινούριο πάλι αυτό? Τέλος πάντων για μας είναι μακριά αλλά δύσκολο πράγμα να μην έχεις τον γιατρό που σε παρακολουθεί δίπλα σου εγώ θα είχα πάθει πανικό πιστεύω..

Ακριβώς αυτά μου είπε συν την καισαρική. Έχουμε βέβαια δρόμο αλλά μόνο στη σκέψη είναι κάπως να μην είσαι με το γιατρό σου. Ελπίζω να έχουν ηρεμήσει τα πράγματα έως τότε 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sandyb όντως κι εγώ θα ήμουν σε πανικό και ελπίζω να μην χρειαστεί να περάσω κάτι τέτοιο γιατί κακά τα ψέματα μετά το καλοκαιρινό άνοιγμα τον Νοέμβρη πάλι σε lockdown θα είμαστε....

@Maimoudaki92 είναι σίγουρο ότι κάνουν αναγκαστικά καισαρική αν έχεις covid???Δεν το έχω ξανακούσει...

 

Χωρίς να θέλω να επέμβω ή να κρίνω θα ήθελα να ρωτήσω με τι τρόπο σκέφτεστε να γεννήσετε και γιατί.

Έχω διαβάσει τα υπέρ και τα κατά του φυσιολογικού και της καισαρικής αντίστοιχα αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας. Παρακαλώ χωρίς προσβολές. Σε αντίστοιχη συζήτηση με φυσικά πρόσωπα έπεσαν να με φάνε και μόνο που ακούστηκε η λέξη καισαρική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

@Sandyb όντως κι εγώ θα ήμουν σε πανικό και ελπίζω να μην χρειαστεί να περάσω κάτι τέτοιο γιατί κακά τα ψέματα μετά το καλοκαιρινό άνοιγμα τον Νοέμβρη πάλι σε lockdown θα είμαστε....

@Maimoudaki92 είναι σίγουρο ότι κάνουν αναγκαστικά καισαρική αν έχεις covid???Δεν το έχω ξανακούσει...

 

Χωρίς να θέλω να επέμβω ή να κρίνω θα ήθελα να ρωτήσω με τι τρόπο σκέφτεστε να γεννήσετε και γιατί.

Έχω διαβάσει τα υπέρ και τα κατά του φυσιολογικού και της καισαρικής αντίστοιχα αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας. Παρακαλώ χωρίς προσβολές. Σε αντίστοιχη συζήτηση με φυσικά πρόσωπα έπεσαν να με φάνε και μόνο που ακούστηκε η λέξη καισαρική.

Ε καλά τώρα αυτές τις υπερβολές δεν μπορώ εγώ δηλαδή αν πρέπει να κάνω καισαρική θα κάτσω να κινδυνεύω και να επιμείνω ότι θέλω να γεννήσω φυσιολογικά? Εγώ δεν ακούω κανέναν εκτός από το γιατρό μου σε αυτά τα θέματα ξέρει καλύτερα από μένα και εννοείται τον εμπιστεύομαι ότι θα κάνει το καλύτερο αλλιώς θα τον άλλαζα. Να σου πω την αλήθεια ούτε το έχω σκεφτεί ούτε και το έχω συζητήσει ακόμα. Όσο για το να πέσουν να σε φάνε δεν ξέρω τι έχουν πάθει μερικοί άνθρωποι και θέλουν να κάνουν κουμάντο στις ζωές των άλλων αλλά εμένα έπεσαν να με φάνε με τη λέξη επισκληριδιο για φυσιολογικό τοκετό φαντάσου τι θα γίνει με τη λέξη καισαρική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Ε καλά τώρα αυτές τις υπερβολές δεν μπορώ εγώ δηλαδή αν πρέπει να κάνω καισαρική θα κάτσω να κινδυνεύω και να επιμείνω ότι θέλω να γεννήσω φυσιολογικά? Εγώ δεν ακούω κανέναν εκτός από το γιατρό μου σε αυτά τα θέματα ξέρει καλύτερα από μένα και εννοείται τον εμπιστεύομαι ότι θα κάνει το καλύτερο αλλιώς θα τον άλλαζα. Να σου πω την αλήθεια ούτε το έχω σκεφτεί ούτε και το έχω συζητήσει ακόμα. Όσο για το να πέσουν να σε φάνε δεν ξέρω τι έχουν πάθει μερικοί άνθρωποι και θέλουν να κάνουν κουμάντο στις ζωές των άλλων αλλά εμένα έπεσαν να με φάνε με τη λέξη επισκληριδιο για φυσιολογικό τοκετό φαντάσου τι θα γίνει με τη λέξη καισαρική.

Πω πω είναι γενικό το κακό...ναι και με την επισκληρίδιο κάνουν σαν "σκυλιά"...δεν ξέρω από που πηγάζει όλο αυτό και γιατί είναι τόσο αρνητικοί... προφανώς ο γιατρός ξέρει καλύτερα από όλους αλλά και από επιλογή που γέννησε με καισαρική μια φίλη μου εγώ στήριξα την επιλογή της γιατί είναι σώμα της και αυτή ξέρει καλύτερα. 

Το τι θα επιλέξω εγώ ή τι θα λειτουργήσει καλύτερα για'μένα είναι άλλο θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

@Sandyb όντως κι εγώ θα ήμουν σε πανικό και ελπίζω να μην χρειαστεί να περάσω κάτι τέτοιο γιατί κακά τα ψέματα μετά το καλοκαιρινό άνοιγμα τον Νοέμβρη πάλι σε lockdown θα είμαστε....

@Maimoudaki92 είναι σίγουρο ότι κάνουν αναγκαστικά καισαρική αν έχεις covid???Δεν το έχω ξανακούσει...

 

Χωρίς να θέλω να επέμβω ή να κρίνω θα ήθελα να ρωτήσω με τι τρόπο σκέφτεστε να γεννήσετε και γιατί.

Έχω διαβάσει τα υπέρ και τα κατά του φυσιολογικού και της καισαρικής αντίστοιχα αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας. Παρακαλώ χωρίς προσβολές. Σε αντίστοιχη συζήτηση με φυσικά πρόσωπα έπεσαν να με φάνε και μόνο που ακούστηκε η λέξη καισαρική.

Δεν θέλω να σας αγχώσω και εσάς και εμένα αλλά έτσι μου είπε η κοπέλα είναι απο Αθήνα και ηταν στο μήνα της γέννησε εν τέλει προχθές στο ιδιωτικό όπως είχε προγραμματιστεί, αλλά την είχε πει ο γιατρός της πολύ προσοχή μη κολλήσεις γιατί αναγκάστηκα πας σε νοσοκομείο αναφοράς χώρις εμένα με καισαρική. Η αληθεια ειναι οτι και εγω μόνο από την κοπέλα το άκουσα. Θέλω να πιστεύω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. (Όχι ότι έχω κάτι με τα δημόσια πολλές φορές πάω αλλά για τη γέννα δεν θα ήθελα σε όποιον τύχει να είναι σε εφημερία!)

Πραγματικά δε το καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν αυτές οι αντιλήψεις περί φυσιολογικού τοκετού και καισαρικής. Ακόμη δεν το έχω συζητήσει ούτε εγώ με το γιατρό μου αλλά πραγματικά θα ακολουθήσω ότι είναι καλύτερο για το μωράκι ότι χρειαστεί εκείνη τη στιγμή. Πάντως σε φυσιολογικό τοκετό νομιζω θα χρειαστώ αναισθησία γιατί με τον πόνο δε τα πάω καλά! Θα ήθελα φυσιολογικό αλλά δεν είμαι από αυτές που θεωρούν γέννα μόνο τον έναν τρόπο.

Εσείς τι σκέφτεστε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Πω πω είναι γενικό το κακό...ναι και με την επισκληρίδιο κάνουν σαν "σκυλιά"...δεν ξέρω από που πηγάζει όλο αυτό και γιατί είναι τόσο αρνητικοί... προφανώς ο γιατρός ξέρει καλύτερα από όλους αλλά και από επιλογή που γέννησε με καισαρική μια φίλη μου εγώ στήριξα την επιλογή της γιατί είναι σώμα της και αυτή ξέρει καλύτερα. 

Το τι θα επιλέξω εγώ ή τι θα λειτουργήσει καλύτερα για'μένα είναι άλλο θέμα.

Ναι είναι πολύ συχνό να κρίνουν τις επιλογές των άλλων σε τέτοια θέματα. Δεν ξέρω στην πραγματικότητα από που πηγάζει αλλά λένε ότι ξεκίνησε γιατί οι γιατροί έκαναν αναίτιες καισαρικες για δική τους ευκολία που ούτε και αυτό είναι σωστό αλλά μην φτάσουμε και στο άλλο άκρο. Εγώ κλείνω τα αφτακια μου σε κάτι τέτοια και προχωράω..αν κάτσει φυσιολογικά μια χαρά αλλιώς καισαρική και πάλι ευτυχισμένη θα είμαι. Ας είμαστε γέροι τα μωράκια και εμείς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Αλεξάνδρα μου να είστε εσείς καλά και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έρθει πάλι ένα γερό μωράκι πολύ πολύ σύντομα!!! Να ξέρεις σε σκέφτομαι όλες αυτές τις μέρες και ας μην σε γνωρίζω, είμασταν και σχεδόν μαζί στις μέρες και ίσως και για αυτό δέθηκα ένα παραπάνω! ❤️ Φιλιά πολλά

Να 'σαι καλά βρε κορίτσι μου, σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις ευχές σου!!! Απ' το στόμα σου και στου Θεού το αυτί.❤️ Και γω σας σκεφτομαι, ολες σας, μια προς μια κι ας μη σας γνωρίζω! Χαίρομαι που ακόμα και μέσα από εδώ στηρίζουμε η μια την άλλη! Ειλικρινά, εμένα με βοήθησε παρά πολύ που το συζήτησα εξ αρχής μαζί σας!!! Μου δώσατε δύναμη, κουράγιο και ελπίδα! Με γεμίσατε ευχές..... Και σας ευχαριστώ όλες παρά πολύ για μια ακόμη φορά!!!!

  @Theodora12 @Dioni20 @Sandyb @N.Angel@annoula1987 @kaounmar @Maimoudaki92 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η ALEXANDRAprg είπε:

Να 'σαι καλά βρε κορίτσι μου, σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις ευχές σου!!! Απ' το στόμα σου και στου Θεού το αυτί.❤️ Και γω σας σκεφτομαι, ολες σας, μια προς μια κι ας μη σας γνωρίζω! Χαίρομαι που ακόμα και μέσα από εδώ στηρίζουμε η μια την άλλη! Ειλικρινά, εμένα με βοήθησε παρά πολύ που το συζήτησα εξ αρχής μαζί σας!!! Μου δώσατε δύναμη, κουράγιο και ελπίδα! Με γεμίσατε ευχές..... Και σας ευχαριστώ όλες παρά πολύ για μια ακόμη φορά!!!!

  @Theodora12 @Dioni20 @Sandyb @N.Angel@annoula1987 @kaounmar @Maimoudaki92 

Να είσσαι καλά κορίτσι μου, και εμένα με βοηθά να τα μοιράζομαι! Το Σάββατο έκανα απόξεση, τώρα έχω ζητήσει από το γιατρό να κάνει ανάλυση των εμβυικών στοιχείων μήπως βρεθεί κάποια αιτία που έτσι ξαφνικά στις 8 εβδομάδες έπαθα αποκόλληση σάκου αιφνίδια και ενώ πρόσεχα! Τι να πω, προς το παρόν είμαι στις 2 αποβολές ελπίζω η επόμενη κύηση αν έρθει ξανά, να μείνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ γέννησα φυσιολογικά το 2011! Και τον περασμένο Οκτώβριο έκανα επέμβαση με ανοιχτή κοιλιά ( στο ίδιο σημείο με την καισαρική) και από άποψη της ανάρρωσης,  100 φορές τον φυσιολογικό! Μετά την επέμβαση έκανα 4 μέρες για να περπατήσω κανονικά και όχι σαν Γ. Και για να μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι χωρίς βοήθεια! Με τον φυσιολογικό, έχεις πόνους εκείνη την ώρα αλλά μετά είσαι οκ! Περπατάς κανονικά, μόνο για να κάτσεις πονάει κάπως! Βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και πρώτα από όλα κοιτάμε την υγεία της μητέρας και του μωρού! Εγώ προσωπικά θα παλέψω φυσιολογικά και πάλι χωρίς επισκληριδιο γιατί θεωρώ ότι όταν δεν έχεις την αίσθηση από τη μέση και κάτω, δεν μπορείς να βοηθήσεις αρκετά στο σπρώξιμο! Και επειδή το χειρουργείο το έκανα με επισκληριδιο και πονεσα τόσο πολύ όταν μου έβαλαν την βελόνα, σε κατάσταση να πάθω πανικό,  έχω ψυχολογικό φόβο από τότε!!🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η ALEXANDRAprg είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Εύχομαι αυτό το μήνυμα να σας βρίσκει όλες καλά!!! 

Στέλνω για να σας ενημερώσω σχετικά με τη κατάσταση μου. 

Αφού μάθαμε τα δυσάρεστα τη Πέμπτη, Παρασκευή πρωί είχα λίγα καφέ υγρά/βλέννες... Η γυναικολόγος μου με ειχε προετοιμάσει γι'αυτο και μου είχε πει να μη φοβηθώ αν δω αίμα... Πήγα λοιπόν να επαναλάβω τις εξετάσεις (β-χοριακη, Ε2, προγεστερόνη) και περίμενα να δω τα αποτελέσματα. Μέσα μου είχα μια κρυφή ελπίδα πως οι τιμές δεν θα είχαν πέσει και πως το εμβρυακι μου θα ήταν ακόμη εκεί... Δυστυχώς, Παρασκευή απόγευμα βγήκαν τα αποτελέσματα και όλα είχαν κατέβει... Χοριακη 2700 (πολύ χαμηλή για την εβδομάδα που ήμουν),  Ε2: 150 (από 277) και προγεστερόνη 24 (από 57). Κατευθείαν επικοινώνησα με τη γυναικολόγο μου η οποία απογοητευμένη μου είπε πως βαδίζουμε προς την αποβολή... Το ίδιο απόγευμα τα καφέ υγρά έγιναν καφέ-κοκκινα... Εκεί άρχισα να συνειδητοποιώ πως δεν υπάρχει πλέον επιστροφή... Κλάμα, στεναχώρια, απογοήτευση, ένα μεγάλο "γιατί"....

Σάββατο πρωί, ξυπνάω και πάω τουαλέτα. Σκουπίζομαι και βλέπω αίμα...πολύ αίμα. Σαν τη πρώτη μέρα της περιόδου. Και κομμάτια. Αρκετά κομμάτια σαν πηχτό αίμα. Στη λεκάνη, πριν πατήσω καζανάκι είδα ότι είχε πέσει ένα μεγάλο κομμάτι...Σοκαρίστηκα. Αλλά το περίμενα... Η γιατρός έλεγε "Κορίτσι μου να εύχεσαι να καθαρίσει ο οργανισμός σου μόνος του. Να μη χρειαστεί να επέμβουμε με φαρμακευτική αγωγή ή απόξεση". Κι έτσι κι έγινε... Σήμερα όλη μέρα έχω πονάκια (σαν αυτά της περιόδου) και αίμα... Αύριο πρέπει να πάω να επαναλάβω τη χοριακη μου η οποία αυτή τη φορά πρέπει να έχει πέσει πολύ, σχεδόν να έχει μηδενίσει. Και λογικά μετά από αυτό να πάω στη γυναικολόγο για υπέρηχο, να δει αν έχω καθαρίσει...

Με συγχωρείτε που τα γράφω όλα τόσο αναλυτικά, αλλά θέλω μέσα από αυτήν μου την εμπειρία να βοηθήσω όσες περισσότερες γυναίκες μπορώ. Ειλικρινά εύχομαι μέσα απ' τη ψυχή μου αυτά που πέρασα (ψυχολογικά πιο πολύ) να μη τα περάσει καμία άλλη. Δυστυχώς όμως η αποβολή είναι ένα παρά πολύ συχνό φαινόμενο, το οποίο όσο στενάχωρο και ψυχοφθόρο είναι, τόσο περισσότερη δύναμη μας δίνει. Και ελπίδα πως σύντομα θα έχουμε μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη και γερά μωράκια στην αγκαλιά μας! 

Αυτά τα νέα μου κορίτσια... Χαίρομαι παρά πολύ που διαβάζω τα δικά σας νέα και που βλέπω πως εσείς και τα μωράκια σας είστε καλά! 💜  Ελπίζω να μη σας κούρασα με το κατεβατό μου!... Σας φιλώ όλες γλυκά. 

Κοριτσάκι μου.... πόσο σε νιώθω... εμένα έπεσε μέσα στο ντουζ το κομμάτι με το αίμα και είχα πάθει σοκ!! Ήξερα ότι ήταν το εμβρυακι μου... είναι τόσο δύσκολο...αλλά ό,τι δε μας σκοτώνει,  μας κάνει πιο δυνατούς! Μείνε δυνατή,  μείνε θετική και είμαι σίγουρη ότι θα έρθει το μωράκι όταν είναι η ώρα του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Καταρχήν να ευχηθώ υπομονή και κουράγιο στις κοπέλες που δυστυχώς η εγκυμοσύνη τους δεν εξελίχθηκε.. Έχω ήδη ένα αγοράκι 9 ετών και πολλά χρόνια τώρα προσπαθούμε για δεύτερο. 

Σας καταλαβαίνω απόλυτα διότι μετράω ήδη τρεις αποβολές όπου η πρώτη κιόλας ήταν προχωρημένη,μετά την αυχενική διαφάνεια όπου έδειξαν όλα τέλεια.. Μην μπω σε λεπτομέρειες ότι το γέννησα κανονικά κιολας... Τόσο σπρώξιμο ούτε στο γιο μου δε χρειάστηκε.. Η στεναχώρια δεν περιγράφεται όταν βιώνεις κάτι τέτοιο και δημιουργείται ένα κενό μέσα σου που μένει για πάντα.. Η δεύτερη συνέβη κι εμένα στην τουαλέτα. Είχαμε ακούσει καρδουλα, υπήρχε αποκόλληση και μετά από λιγες ημέρες έφυγε ένα πηγμα αίματος κ αυτό ήταν. Δε χρειάστηκε ούτε απόξεση. Στην τρίτη δεν υπήρχε έμβρυο παρά μόνο ο σάκος.. 

Μετά από πάρα πολλές εξετάσεις και αλλαγή γιατρού κάναμε σπερματεγχυση τον προηγούμενο μήνα και τα αποτελέσματα είναι θετικά.. τέλη Νοεμβρίου μου βγαίνει η ΠΗΤ απ' όσο έχω δει. Είδαμε έμβρυο κ χτύπους καρδιάς πριν δέκα μέρες καθώς κ μια πολύ μικρή αποκόλληση. Η ψυχολογία μου δεν είναι καθόλου καλή δυστυχώς. Ελπίζω μέσα από την ομάδα εδώ να παίρνει κουράγιο η μία από την άλλη!! 

Εύχομαι το καλύτερο σε όλες κορίτσια μου κ ελπίζω όλες οι εγκυουλες να κρατήσουμε στην αγκαλιά τα εμβρυάκια μας!!! ♥️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Γεια σας κορίτσια! Καταρχήν να ευχηθώ υπομονή και κουράγιο στις κοπέλες που δυστυχώς η εγκυμοσύνη τους δεν εξελίχθηκε.. Έχω ήδη ένα αγοράκι 9 ετών και πολλά χρόνια τώρα προσπαθούμε για δεύτερο. 

Σας καταλαβαίνω απόλυτα διότι μετράω ήδη τρεις αποβολές όπου η πρώτη κιόλας ήταν προχωρημένη,μετά την αυχενική διαφάνεια όπου έδειξαν όλα τέλεια.. Μην μπω σε λεπτομέρειες ότι το γέννησα κανονικά κιολας... Τόσο σπρώξιμο ούτε στο γιο μου δε χρειάστηκε.. Η στεναχώρια δεν περιγράφεται όταν βιώνεις κάτι τέτοιο και δημιουργείται ένα κενό μέσα σου που μένει για πάντα.. Η δεύτερη συνέβη κι εμένα στην τουαλέτα. Είχαμε ακούσει καρδουλα, υπήρχε αποκόλληση και μετά από λιγες ημέρες έφυγε ένα πηγμα αίματος κ αυτό ήταν. Δε χρειάστηκε ούτε απόξεση. Στην τρίτη δεν υπήρχε έμβρυο παρά μόνο ο σάκος.. 

Μετά από πάρα πολλές εξετάσεις και αλλαγή γιατρού κάναμε σπερματεγχυση τον προηγούμενο μήνα και τα αποτελέσματα είναι θετικά.. τέλη Νοεμβρίου μου βγαίνει η ΠΗΤ απ' όσο έχω δει. Είδαμε έμβρυο κ χτύπους καρδιάς πριν δέκα μέρες καθώς κ μια πολύ μικρή αποκόλληση. Η ψυχολογία μου δεν είναι καθόλου καλή δυστυχώς. Ελπίζω μέσα από την ομάδα εδώ να παίρνει κουράγιο η μία από την άλλη!! 

Εύχομαι το καλύτερο σε όλες κορίτσια μου κ ελπίζω όλες οι εγκυουλες να κρατήσουμε στην αγκαλιά τα εμβρυάκια μας!!! ♥️

 

 

Καλώς ήρθες στην παρέα! Ταλαιπωρηθηκες κι εσύ πολύ καλή μου! Ελπίζω τώρα όλα να πάνε καλά και να έχεις ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου! Έχω κι εγώ γιο 10 ετών! Δεν έκανα παιδιά τόσο καιρό γιατί ο μπαμπάς του πρώτου μου παιδιού σκοτώθηκε σε τροχαιο όταν ο γιος μου ήταν 22 μηνών.  Πριν 4 χρόνια είχα μια παλλινδρόμιση και μετά δεν είχα καμιά όρεξη για άλλη προσπάθεια.  Τώρα το αφήσαμε ελεύθερο και μας ήρθε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα! Ταλαιπωρηθηκες κι εσύ πολύ καλή μου! Ελπίζω τώρα όλα να πάνε καλά και να έχεις ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου! Έχω κι εγώ γιο 10 ετών! Δεν έκανα παιδιά τόσο καιρό γιατί ο μπαμπάς του πρώτου μου παιδιού σκοτώθηκε σε τροχαιο όταν ο γιος μου ήταν 22 μηνών.  Πριν 4 χρόνια είχα μια παλλινδρόμιση και μετά δεν είχα καμιά όρεξη για άλλη προσπάθεια.  Τώρα το αφήσαμε ελεύθερο και μας ήρθε!!

Σ' ευχαριστώ πολύ!! Καλώς σας βρήκα!! Πόση δύναμη χρειάζεται να ξεπεράσεις κάτι τέτοιο και να μπορέσεις να φτιάξεις ξανά τη ζωή σου.. Μπράβο σου!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου και να αποκτήσει αδερφάκι ο γιοκας σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Γεια σας κορίτσια! Καταρχήν να ευχηθώ υπομονή και κουράγιο στις κοπέλες που δυστυχώς η εγκυμοσύνη τους δεν εξελίχθηκε.. Έχω ήδη ένα αγοράκι 9 ετών και πολλά χρόνια τώρα προσπαθούμε για δεύτερο. 

Σας καταλαβαίνω απόλυτα διότι μετράω ήδη τρεις αποβολές όπου η πρώτη κιόλας ήταν προχωρημένη,μετά την αυχενική διαφάνεια όπου έδειξαν όλα τέλεια.. Μην μπω σε λεπτομέρειες ότι το γέννησα κανονικά κιολας... Τόσο σπρώξιμο ούτε στο γιο μου δε χρειάστηκε.. Η στεναχώρια δεν περιγράφεται όταν βιώνεις κάτι τέτοιο και δημιουργείται ένα κενό μέσα σου που μένει για πάντα.. Η δεύτερη συνέβη κι εμένα στην τουαλέτα. Είχαμε ακούσει καρδουλα, υπήρχε αποκόλληση και μετά από λιγες ημέρες έφυγε ένα πηγμα αίματος κ αυτό ήταν. Δε χρειάστηκε ούτε απόξεση. Στην τρίτη δεν υπήρχε έμβρυο παρά μόνο ο σάκος.. 

Μετά από πάρα πολλές εξετάσεις και αλλαγή γιατρού κάναμε σπερματεγχυση τον προηγούμενο μήνα και τα αποτελέσματα είναι θετικά.. τέλη Νοεμβρίου μου βγαίνει η ΠΗΤ απ' όσο έχω δει. Είδαμε έμβρυο κ χτύπους καρδιάς πριν δέκα μέρες καθώς κ μια πολύ μικρή αποκόλληση. Η ψυχολογία μου δεν είναι καθόλου καλή δυστυχώς. Ελπίζω μέσα από την ομάδα εδώ να παίρνει κουράγιο η μία από την άλλη!! 

Εύχομαι το καλύτερο σε όλες κορίτσια μου κ ελπίζω όλες οι εγκυουλες να κρατήσουμε στην αγκαλιά τα εμβρυάκια μας!!! ♥️

 

 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Να σου ζήσει το αγοράκι σου και με το καλό εύχομαι και το μωράκι σου το Νοέμβριο 😍

Πέρασες πολύ δύσκολα θέλει πολύ κουράγιο, πίστη και επιμονή για να έχεις αισιοδοξία για να τα αφήσεις πίσω σου να απαλύνεις τον πόνο σου και να ξανα ξεκινήσεις προσπάθειες. Μπράβο σας που τα καταφέρατε και ελπίζω αυτή η εγκυμοσύνη να είναι τελειομηνη και γενικά να πάει καλά. 🧿💫

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου να μαι πάλι εδώ! Σήμερα είμαι 10w και 4d. Μόλις επέστρεψα από το γιατρό και ευτυχώς πήγε καλά και αυτη φαινόταν αισιόδοξη ότι προχωράμε. 

Είδαμε το σποράκι το οποίο αυτή τη φορά μετά από δυο εβδομάδες που ειχα να το δω είχε σχηματίσει χεράκια, ποδαράκια και κεφάλι και κουνιόταν 😮😮😮😮😮

Έκλεισα για αυχενική και papp-a Μ. Πέμπτη και θα πάω ξανα μετά το Πάσχα. 

Μου έγραψε 2η φορά να κανω εξετάσεις αίματος γενικές και ούρων και ειπε μετά από κανένα μήνα θα κάνουμε καλλιέργεια κολπικού υγρού για να δούμε αν έχει κανένα μικροβιάκι.

Όλα καλά ευτυχώς! Ελπίζω και εσείς να είστε καλά ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Να σου ζήσει το αγοράκι σου και με το καλό εύχομαι και το μωράκι σου το Νοέμβριο 😍

Πέρασες πολύ δύσκολα θέλει πολύ κουράγιο, πίστη και επιμονή για να έχεις αισιοδοξία για να τα αφήσεις πίσω σου να απαλύνεις τον πόνο σου και να ξανα ξεκινήσεις προσπάθειες. Μπράβο σας που τα καταφέρατε και ελπίζω αυτή η εγκυμοσύνη να είναι τελειομηνη και γενικά να πάει καλά. 🧿💫

Σ' ευχαριστώ πολύ!! Το ίδιο εύχομαι και σε σένα!!! Διάβασα κ τα ευχάριστα από κάτω!! Όλα τέλεια πάνε.. Το σπορακι σου μεγαλώνει!!!! Συγχαρητήρια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η touloumpitsa είπε:

Γεια σας κορίτσια! Καταρχήν να ευχηθώ υπομονή και κουράγιο στις κοπέλες που δυστυχώς η εγκυμοσύνη τους δεν εξελίχθηκε.. Έχω ήδη ένα αγοράκι 9 ετών και πολλά χρόνια τώρα προσπαθούμε για δεύτερο. 

Σας καταλαβαίνω απόλυτα διότι μετράω ήδη τρεις αποβολές όπου η πρώτη κιόλας ήταν προχωρημένη,μετά την αυχενική διαφάνεια όπου έδειξαν όλα τέλεια.. Μην μπω σε λεπτομέρειες ότι το γέννησα κανονικά κιολας... Τόσο σπρώξιμο ούτε στο γιο μου δε χρειάστηκε.. Η στεναχώρια δεν περιγράφεται όταν βιώνεις κάτι τέτοιο και δημιουργείται ένα κενό μέσα σου που μένει για πάντα.. Η δεύτερη συνέβη κι εμένα στην τουαλέτα. Είχαμε ακούσει καρδουλα, υπήρχε αποκόλληση και μετά από λιγες ημέρες έφυγε ένα πηγμα αίματος κ αυτό ήταν. Δε χρειάστηκε ούτε απόξεση. Στην τρίτη δεν υπήρχε έμβρυο παρά μόνο ο σάκος.. 

Μετά από πάρα πολλές εξετάσεις και αλλαγή γιατρού κάναμε σπερματεγχυση τον προηγούμενο μήνα και τα αποτελέσματα είναι θετικά.. τέλη Νοεμβρίου μου βγαίνει η ΠΗΤ απ' όσο έχω δει. Είδαμε έμβρυο κ χτύπους καρδιάς πριν δέκα μέρες καθώς κ μια πολύ μικρή αποκόλληση. Η ψυχολογία μου δεν είναι καθόλου καλή δυστυχώς. Ελπίζω μέσα από την ομάδα εδώ να παίρνει κουράγιο η μία από την άλλη!! 

Εύχομαι το καλύτερο σε όλες κορίτσια μου κ ελπίζω όλες οι εγκυουλες να κρατήσουμε στην αγκαλιά τα εμβρυάκια μας!!! ♥️

 

 

Καλώς ήρθες...να είσαι καλά και ελπίζουμε να είναι τελειόμηνη η εγκυμοσύνη σου αυτή την φορά!!!

@Maimoudaki92 Δεν έχω συζητήσει ακόμα με τον γιατρό...άλλωστε είναι πολύ νωρίς...να σου πω την αλήθεια είμαι κάπου στην μέση...κάθε γυναίκα είναι διαφορετική και κάθε σώμα αντιδρά διαφορετικά...νομίζω ότι θα είμαι πιο σίγουρη για τον τρόπο που θέλω να ακολουθήσω περνώντας ο καιρός....

Πράγματα όπως το σκίσιμο του περινεου, των ατελείωτων ωρών με πόνους μόνη σου σε μια αίθουσα, το να περιμένεις να κάνεις διαστολή να τρως τα φάρμακα τελικά να μην κάνεις και να τρως και την καισαρική και πολλά άλλα με κάνουν λίγο διστακτική απέναντι στον φυσιολογικό τοκετό.

Όπως αντίστοιχα και πολλά αρνητικά της καισαρικής όπως το "σκίσιμο" της μήτρας κ.λ.π.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Κορίτσια μου να μαι πάλι εδώ! Σήμερα είμαι 10w και 4d. Μόλις επέστρεψα από το γιατρό και ευτυχώς πήγε καλά και αυτη φαινόταν αισιόδοξη ότι προχωράμε. 

Είδαμε το σποράκι το οποίο αυτή τη φορά μετά από δυο εβδομάδες που ειχα να το δω είχε σχηματίσει χεράκια, ποδαράκια και κεφάλι και κουνιόταν 😮😮😮😮😮

Έκλεισα για αυχενική και papp-a Μ. Πέμπτη και θα πάω ξανα μετά το Πάσχα. 

Μου έγραψε 2η φορά να κανω εξετάσεις αίματος γενικές και ούρων και ειπε μετά από κανένα μήνα θα κάνουμε καλλιέργεια κολπικού υγρού για να δούμε αν έχει κανένα μικροβιάκι.

Όλα καλά ευτυχώς! Ελπίζω και εσείς να είστε καλά ❤

Τι υπέροχα νέα!!!Μπράβοοο ....😍😍😍 

Πόσο ανυπομονώ τώρα για τον επόμενο υπέρηχο..🤭🤭🤭 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τα νέα μου δεν είναι καλά. Το σπορακι μεγάλωσε ελάχιστα και το σημαντικότερο δεν μπορέσαμε να ακούσουμε την καρδούλα του αυτή τη φορα. Δυστυχώς δεν είμαστε καθόλου αισιόδοξοι. Δεν έχω καταφέρει να το διαχειριστώ ακόμα γιατί δεν υπήρχε καμία ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλα αλλά θα συνέλθω. Δεν έχω προλάβει να σας διαβάσω, ελπίζω να είστε όλες καλά. Φιλάκια πολλά σε όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Καλώς ήρθες...να είσαι καλά και ελπίζουμε να είναι τελειόμηνη η εγκυμοσύνη σου αυτή την φορά!!!

@Maimoudaki92 Δεν έχω συζητήσει ακόμα με τον γιατρό...άλλωστε είναι πολύ νωρίς...να σου πω την αλήθεια είμαι κάπου στην μέση...κάθε γυναίκα είναι διαφορετική και κάθε σώμα αντιδρά διαφορετικά...νομίζω ότι θα είμαι πιο σίγουρη για τον τρόπο που θέλω να ακολουθήσω περνώντας ο καιρός....

Πράγματα όπως το σκίσιμο του περινεου, των ατελείωτων ωρών με πόνους μόνη σου σε μια αίθουσα, το να περιμένεις να κάνεις διαστολή να τρως τα φάρμακα τελικά να μην κάνεις και να τρως και την καισαρική και πολλά άλλα με κάνουν λίγο διστακτική απέναντι στον φυσιολογικό τοκετό.

Όπως αντίστοιχα και πολλά αρνητικά της καισαρικής όπως το "σκίσιμο" της μήτρας κ.λ.π.

Σ' ευχαριστώ πολύ... Έχεις καιρό ακόμα να σκεφτείς τον τρόπο που θες αλλά και που ενδείκνυται στην κάθε περίπτωση να γίνει. Εγώ μπήκα με ραντεβού, μου έκαναν πρόκληση κ γέννησα φυσιολογικά με επισκληριδιο.. δεν κατάλαβα τίποτα η αλήθεια είναι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Κορίτσια μου τα νέα μου δεν είναι καλά. Το σπορακι μεγάλωσε ελάχιστα και το σημαντικότερο δεν μπορέσαμε να ακούσουμε την καρδούλα του αυτή τη φορα. Δυστυχώς δεν είμαστε καθόλου αισιόδοξοι. Δεν έχω καταφέρει να το διαχειριστώ ακόμα γιατί δεν υπήρχε καμία ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλα αλλά θα συνέλθω. Δεν έχω προλάβει να σας διαβάσω, ελπίζω να είστε όλες καλά. Φιλάκια πολλά σε όλες!!

Κορίτσι μου δυστυχώς είναι πολύ συχνό φαινόμενο πια αυτό.. Πολύ δύσκολες οι καταστάσεις αυτές... Να παίρνεις κουράγιο από αυτούς που σε στηρίζουν!! Μακάρι να γίνει ένα θαυματακι και να φτιάξουν όλα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Μπράβο ρε κορίτσια!! Όλες μοντέλα μάλλον εγώ κάνω κάτι πολύ λάθος έχω πάρει 5 κιλά 😬
    • Θα έρθει κορίτσι μου σε όλες μας το μωράκι ♥️🥰 θα τα καταφέρουμε!!!!!
    • Σε ευχαριστώ Elk μου! Μόλις έγραψα το θέμα, η μικρή γέμισε δύο πάνες φουυυυυλ στα κακα, ευτυχώς με σύσταση πάστας χωρίς κλάματα!! Γουρλιδικο το φόρουμ 😂 Δοκίμασα σήμερα να της βάλω το αχλάδι μέσα σε αυτήν την πιπίλα την μεγάλη με τις τρύπες και της άρεσε πάρα πολύ. Το κρατούσε με το χεράκι της και ρουφούσε με μανία 🥰 Μετά της το έλιωσα με το πιρούνι και έφαγε λίγο. Νομίζω ο τελείως πουρές της κακοφαινεται. Θα δείξει πως θα πάει, αρχή είναι ακόμα, νομίζω πρέπει να δειξω περισσότερη υπομονή! 
    • Κλείσε κορίτσι μου ραντεβού με οδοντίατρο και μίλησε με τον γυναικολόγο σου ότι θα πας σε περίπτωση που χρειαστεί να μιλήσουν κ μεταξύ τους! Μπορούν να γίνουν κ ενέργειες και στην εγκυμοσύνη μη το αφήσεις γτ είναι χειρότερο! Περαστικά εύχομαι!
    • Πολύ συγκινητική η ιστορία του άντρα σου Αντωνια μου...!Και καταπληκτικό ότι τα κατάφερε τόσο καλά ένα αδύναμο εμβρυακι. 💖 Και αυξήθηκε  το αποθεμα σας!! Δεν μπορειτε βεβαια να επιλεξετε εσεις ποια-ες θα βαλετε. 😄 Το ξερεις, φανταζομαι. Οι γιατροί ξεκινουν συνηθως τις ετ από τα πιο δυνατά έμβρυα, ώστε να έχετε περισσότερες πιθανότητες.  Επίσης, η ποιότητα της βλαστοκυστης στην πραξη φαίνεται. Μακαρι να πετυχεις με την πρωτη, ολες αυτο ευχομαστε! Αλλα το σημαντικο ειναι να ειναι υγιεις αυτες που θα βαλεις, οχι μονο αριστες σύμφωνα με τους χαρακτηρισμους των εμβρυολογων. Το έχουμε δει πολλές φορές. Από αγάπη κ ενδιαφέρον στο λέω. Επειδή είναι η πρώτη σου προσπαθεια και καλό είναι να έχεις ολες τις πληροφορίες.😉  Προς το παρον ολα καλα πανε, μακαρι να συνεχίσουν ετσι!!🥰🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...