Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η IridaP είπε:

Καλημέρα! Νομίζω πλέον η εισήγηση είναι ότι εφόσον μπορεί να καθίσει, να στηρίξει το κεφάλι κ ανοίγει το στόμα όταν πλησιάζει το κουτάλι μπορει να γίνει εισαγωγή. Τι να σου πω, γενικά έχω εμπιστοσύνη στη συγκεκριμένη παιδίατρο οπότε θα παμε όπως μας πηγαίνει.. Γενικα στον κύκλο μας όλοι ξεκίνησαν εισαγωγή 5. 5 μηνών με μήλο. Ναι ρυζάλευρο και εγώ δεν θέλω να δώσω, θα δώσω τα φρούτα με το αβοκάντο. Καρεκλάκι πήραμε της kikaboo ένα οικονομικό με πολύ καλές κριτικές με μόνο μειονέκτημα ότι δεν μαζεύει αλλά έτσι κ αλλιώς δεν θα το μαζεύω το έχω μόνιμα ανοιχτό στον πάγκο. Είναι το woody με σκελετό από Ξύλο. Τώρα θέλω να την ρωτήσω για το νερό, αν πρέπει να είναι βρασμένο ή εμφιαλωμένο γτ φίλτρο δεν έχουμε στη βρύση. 

Εμάς η παιδίατρος μας είπε ΄ότι αν θηλάζουν αποκλειστικά ξεκινάμε τροφές μόλις κλείσουν τους 6 μήνες. Αν πίνουν ξένο γάλα μόλις κλείσουν τους 5 μήνες και στα πρόωρα τις ξεκινάνε κάποιες φορές από τους 4 μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 16 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Τι κανετε; Να ρωτήσω είπε σε καμία σας ο γιατρος ποτέ θα κανετε εισαγωγη στερεών τροφών; Εμένα δν μου είπε κάτι αυτή τη φορά που πήγαμε επειδή θηλαζω! Λογικά στον 5ο μήνα θα μου πει να ξεκινήσουμε σιγά σιγά. Βέβαια εγώ την Πέμπτη όπως σας είπα έχω ραντεβού με μια άλλη παιδιατρο κ αν μου αρέσει θα πηγαίνουμε σε αυτήν. Κ θα την ρωτήσω ποτέ ξεκινάμε τις στερεες τροφές. Επίσης έχει σκεφτεί καμία σας να κάνει blw? Εγώ το σκεφτόμουν αλλά η αλήθεια είναι πως η μέθοδος αυτή έχει να κάνει περισσότερο με το να μαθει το μωρο να τρωω μόνο του να μαθαίνει σε γευσεις κ υφες χωρις ομως βοηθάει στην πρόσληψη βάρους γτ κανένα μωρό σε ηλικία 6μηνων δν μπορεί να φάει από μόνο του όσο πρέπει κ γι αυτό κατέληξα στο να ξεκινησω πρώτα με αλεσμένα κ γύρω στον 8ο μήνα να ξεκινησω blw. Θελω να αρχίσω να αγοράζω σετ φαγητού αλλά δν ξέρω ποιες εταιρεία είναι καλές ; Έχετε κάνει καμία έρευνα εσείς ;

Εγώ είχα πάρει ένα και μας έκαναν άλλο ένα δώρο. Και τα 2 είναι με σιλικόνη από κάτω για να βεντουζάρουν στο καρεκλάκι και να μην πέφτουν κάτω. BLW είναι που τρώνε μόνα τους και δεν τους δίνεις αλεσμένα; Η μοντεσοριανή εκπαίδευση είναι υπέρ αυτής της μεθόδου, εγώ όμως έχω άλλους 2 μήνες να το στεφτώ και να το αποφασίσω...

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι που η παιδίατρος μου είπε ότι όταν ξεκινήσουμε κρέμα μας συστήνει την κρέμα βανίλιας και αυτά με τη βρώμη κτλ. είναι βλακείες. Εγώ όμως θέλω να δώσω όσο το δυνατό πιο φυσικές τροφές και χωρίς πρόσθετα/συντηρητικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

@IridaPσαν μου επιτρέπεις, νομίζω ότι ο παιδίατρος σου λίγο νωρίς σου μίλησε για εισαγωγή. Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει ότι είναι απαραίτητη η συμπλήρωση έξι μηνών ή 180 ημερών για την εισαγωγή στις στέρεες. 

 

Όχι πάντα. Δες το άλλο ποστ μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η IridaP είπε:

Τους πρώτους τρεις μήνες έπαιρνε τλχ 1 κιλό ανά μήνα. Τώρα από τον 3ο στον 4ο πήρε 500γρ αλλά μου είπε αυτό είναι το φυσιολογικο, τους πρώτους μήνες παίρνουν φουλ μετά μειώνεται. Δλδ εμείς βγήκαμε από μαιευτήριο 2700 κ τώρα στον 4ο είναι 6300. Θα δούμε τώρα με τις τροφές πως θα πάει! 

Μια χαρά είναι για κοριτσάκι. Εμένα τον πρώτο πήρε 1550, δεύτερο 800, τρίτο 500 κ τώρα 300. Είναι 6650 και 67.5 πόντους ύψος.

@troiaμια δυο φορές την εβδομάδα συμβαίνει συνήθως, τι να πω.

Κορίτσια όσπρια, λάχανο, μπρόκολο κ τέτοια τρώτε κανονικά εσείς που θηλάζετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλημέρα ! Ούτε κ γω θελω να δώσω ρυζάλευρα κ κρέμες ! Γι αυτό σκεφτόμουν κ το blw . Εγώ σκέφτομαι να του κανω κρέμα με βρώμη ,αλλά δν ξέρω αν κάνει να δίνουμε την βρώμη από 6 μηνών! Σε περίπτωση που δν κάνει θα δινω πάλι φρούτα σε απογευματινό μέχρι να κάνει να δώσω βρώμη . Γι αυτό θα αλλάξω κ παιδιατρο γτ ο δικός μου είναι κ μεγάλος κ μου είπαν ότι δίνει ρυζάλευρα κτλ. Πολλοί παιδίατροι λενε να γίνει η εισαγωγή γύρω στους 5,5μήνες κ γι αυτό ρωτησα κ γω γτ εμένα δν μου είπε τπτ την προηγούμενη φορά που πήγαμε.Σαλιάρες κ γώ σιλικόνης θα πάρω από σετ φαγητού δν ξέρω ακόμα. Καρεκλάκι μου έφεραν ένα ο. κουνιαδος μου ,που το είχε πάρει από παλιά επειδή δουλεύει στο Ήρα αλλά το πήγα στο εξοχικό γτ θα χρειαστώ κ για εκεί το καλοκαίρι κ τώρα ψάχνω κάποιο άλλο . Έχω δει μερικά αλλά δν έχω καταλήξει.

Καλά, κι εμένα της παλιάς σχολής είναι η δικιά μου, αλλά δε χρειάζεται να κάνω ό,τι μου λέει. Θα το ψάξω μόνη μου, άλλωστε δεν θα είναι η πρώτη φορά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Μια χαρά είναι για κοριτσάκι. Εμένα τον πρώτο πήρε 1550, δεύτερο 800, τρίτο 500 κ τώρα 300. Είναι 6650 και 67.5 πόντους ύψος.

@troiaμια δυο φορές την εβδομάδα συμβαίνει συνήθως, τι να πω.

Κορίτσια όσπρια, λάχανο, μπρόκολο κ τέτοια τρώτε κανονικά εσείς που θηλάζετε;

Ναι, αλλά όχι συχνά. Ξέχασα να ρωτήσω αν πλέον μπορούμε να τρώμε τα πάντα, νομίζω πως ναι, γιατί τα μωρά μας έχουν πια μεγαλώσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Μια χαρά είναι για κοριτσάκι. Εμένα τον πρώτο πήρε 1550, δεύτερο 800, τρίτο 500 κ τώρα 300. Είναι 6650 και 67.5 πόντους ύψος.

@troiaμια δυο φορές την εβδομάδα συμβαίνει συνήθως, τι να πω.

Κορίτσια όσπρια, λάχανο, μπρόκολο κ τέτοια τρώτε κανονικά εσείς που θηλάζετε;

Εγώ στο προηγούμενο ραντεβού την ρώτησα αν μπορώ να φάω πράσινα κ μου είπε τρώω ότι θέλω. Φυσικά εννοούμε όλα εκτός από αυτά που γενικά απαγορεύεται (αλκοόλ δλδ μόνο ένα ποτήρι κρασί κ αν υπάρχει απόσταση μέχρι τον επόμενο θηλασμό, όχι σούσι κ ωμά κλπ). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η IridaP είπε:

Εγώ στο προηγούμενο ραντεβού την ρώτησα αν μπορώ να φάω πράσινα κ μου είπε τρώω ότι θέλω. Φυσικά εννοούμε όλα εκτός από αυτά που γενικά απαγορεύεται (αλκοόλ δλδ μόνο ένα ποτήρι κρασί κ αν υπάρχει απόσταση μέχρι τον επόμενο θηλασμό, όχι σούσι κ ωμά κλπ). 

Και εμένα μου είπε να τρώω ότι θέλω αλλά αυτή την περίοδο το παιδί έχει πάρα πολλά αέρια και κάποιες τροφές τις αποφεύγω για να μην τον επιβαρύνω. Έχω και την αλλεργία με τα γαλακτοκομικά, δεν ξέρω τι να φάω και τι όχι ώρες ώρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

Έχει λογική, γιατί όπως μας είπε η δική μας παιδίατρος το γάλα χρησιμοποιείται και στα μικροβιολογικά εργαστήρια για καλλιέργειες, δηλ. είναι πρόσφορο έδαφος για την ανάπτυξη μικροοργανισμών. Την ίδια απορία είχα κι εγώ. Εμάς μας είπε στους 6 μήνες σταματάμε να αποστειρώνουμε που ξεκινάμε τροφές. Τις οποίες, επειδή θηλάζουμε αποκλειστικά, τις ξεκινάμε αφού κλείσουμε τους 6 μήνες.

Ναι η αλήθεια είναι πως το γάλα αναπτύσσει πολύ εύκολα μικροοργανισμούς ,όποτε καλά είπε η παιδίατρος σου! Κ μένα στους 6μηνες θα μου πει να ξεκινησω λόγω του θηλασμού ! Απλά τώρα που θα πάω κ σε μια άλλη παιδιατρο θα τις κανω κουβέντα να δω τι θα μου πει κ αυτή ! 
@Stardust_83 και γώ θα ηθελα ιδανικά να θηλάσω έως κ το έτος αλλά κ η γιατρος μου κ ο Γυναικολογος μου , μου είπαν πως κ 6 μήνες είναι πολύ καλά! Άσε που αυτές τος μερες ο δικός μου δν ξέρω τι έχει πάθει κ δν πινει πολύ από το στήθος την ημέρα αλλά το έχει για πιπίλα κ μολις αντλώ κ του το δινω το πινει! Ενώ το βράδυ που ξυπνάει κάθε 3 ώρες θηλάζει λαίμαργα κ ασταμάτητα ! Τι να πω αυτό το παιδί συνεχώς κάτι διαφορετικο κάνει κ δν ξέρω πως να κινηθώ κ γώ! Η αλήθεια ομως είναι πως άλλο ένα μήνα θα παλέψω τον θηλασμό κ μετά θα τον κόψω γτ η υγεία μου τα έχει παίξει λίγο ! Μακάρι να μπορούσα μέχρι κ τον χρόνο να θηλάσω 🙁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

Καλά, κι εμένα της παλιάς σχολής είναι η δικιά μου, αλλά δε χρειάζεται να κάνω ό,τι μου λέει. Θα το ψάξω μόνη μου, άλλωστε δεν θα είναι η πρώτη φορά...

Κ γώ πάντως σχεδόν τα πάντα τα έχω ψάξει από μόνη μου γτ αν περίμενα από τον παιδιατρο ζήτω που καήκαμε ! Απλα δν είμαι ικανοποιημένη από αυτόν είναι κ 70 χρόνων δλδ σαν τον πατέρα μου(που είναι φίλος του ) κ γι αυτό πήγα κ δν έχει καθόλου υπομονή πλέον με τα παιδιά κ αυτό το κατάλαβα κ στο προηγούμενο ραντεβού με ένα άλλο παιδάκι που εξέταζε κ δν με καλύπτει σαν παιδίατρος, γι αυτό έψαξα άλλη τουλάχιστον να υπάρχει μια σωστή καθοδήγηση κ μαζί κ με δικό μου ψάξιμο να κάνουμε το καλύτερο για το μωράκι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Μια χαρά είναι για κοριτσάκι. Εμένα τον πρώτο πήρε 1550, δεύτερο 800, τρίτο 500 κ τώρα 300. Είναι 6650 και 67.5 πόντους ύψος.

@troiaμια δυο φορές την εβδομάδα συμβαίνει συνήθως, τι να πω.

Κορίτσια όσπρια, λάχανο, μπρόκολο κ τέτοια τρώτε κανονικά εσείς που θηλάζετε;

Εγώ μέχρι 3,5 μηνών δν έτρωγα τπτ από αυτά γτ λενε ότι δν κάνει αμα έχει κολικούς αλλά εδώ κ δυο βδομαδες  έφαγα κ όσπρια κ μπρόκολο(που τρελαίνομαι) γτ δν άντεχα να μην μπορώ να φάω τπτ παρά μόνο κρέας πατάτες, ρύζι κ μακαρόνια κ κάποια λίγα λαχανικά . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η IridaP είπε:

Εγώ στο προηγούμενο ραντεβού την ρώτησα αν μπορώ να φάω πράσινα κ μου είπε τρώω ότι θέλω. Φυσικά εννοούμε όλα εκτός από αυτά που γενικά απαγορεύεται (αλκοόλ δλδ μόνο ένα ποτήρι κρασί κ αν υπάρχει απόσταση μέχρι τον επόμενο θηλασμό, όχι σούσι κ ωμά κλπ). 

Εγώ χθες έφαγα μπρουσκέτα με καπνιστό σολομό ! Λες να μην κάνει; Το σκέφτηκα αν κάνει ακόμα ή όχι αλλά δν άντεξα την λιγουρεύτηκα γτ έτρωγα αρκετά σολομό κ από την ωρα που έμεινα έγκυος ως τώρα δν είχα  φάει κ δν αντεχα ακλο 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Εγώ μέχρι 3,5 μηνών δν έτρωγα τπτ από αυτά γτ λενε ότι δν κάνει αμα έχει κολικούς αλλά εδώ κ δυο βδομαδες  έφαγα κ όσπρια κ μπρόκολο(που τρελαίνομαι) γτ δν άντεχα να μην μπορώ να φάω τπτ παρά μόνο κρέας πατάτες, ρύζι κ μακαρόνια κ κάποια λίγα λαχανικά . 

Στην αρχή έτρωγα κανονικά απ'όλα και τέτοιο θέμα δεν είχαμε. Μόνο το πρωί είχε λίγα αέρια αλλά οκ. Τώρα έχει και μέσα στην νύχτα το καημένο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Στην αρχή έτρωγα κανονικά απ'όλα και τέτοιο θέμα δεν είχαμε. Μόνο το πρωί είχε λίγα αέρια αλλά οκ. Τώρα έχει και μέσα στην νύχτα το καημένο.

Εμένα σκέψου που δν τα έτρωγα κ είχε μέρα νύχτα αέρια 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Εγώ χθες έφαγα μπρουσκέτα με καπνιστό σολομό ! Λες να μην κάνει; Το σκέφτηκα αν κάνει ακόμα ή όχι αλλά δν άντεξα την λιγουρεύτηκα γτ έτρωγα αρκετά σολομό κ από την ωρα που έμεινα έγκυος ως τώρα δν είχα  φάει κ δν αντεχα ακλο 🤪

Μωρέ δεν πιστεύω! Τα ωμά είναι το θέμα ότι ίσως μεταφέρουν μικρόβια. Εμένα η απορία μου ήταν για τα θαλασσινά τύπου καλαμαράκια κλπ γτ κάπου είχα διαβάσει ότι δεν κάνει αλλά ξέχασα να το ρωτήσω. Έχετε ιδέα για αυτό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η IridaP είπε:

Μωρέ δεν πιστεύω! Τα ωμά είναι το θέμα ότι ίσως μεταφέρουν μικρόβια. Εμένα η απορία μου ήταν για τα θαλασσινά τύπου καλαμαράκια κλπ γτ κάπου είχα διαβάσει ότι δεν κάνει αλλά ξέχασα να το ρωτήσω. Έχετε ιδέα για αυτό? 

Νομιζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι καλά μαγειρεμένα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η IridaP είπε:

Μωρέ δεν πιστεύω! Τα ωμά είναι το θέμα ότι ίσως μεταφέρουν μικρόβια. Εμένα η απορία μου ήταν για τα θαλασσινά τύπου καλαμαράκια κλπ γτ κάπου είχα διαβάσει ότι δεν κάνει αλλά ξέχασα να το ρωτήσω. Έχετε ιδέα για αυτό? 

Κανείς δεν μου έχει πει κάτι γι᾽ αυτά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η IridaP είπε:

Μωρέ δεν πιστεύω! Τα ωμά είναι το θέμα ότι ίσως μεταφέρουν μικρόβια. Εμένα η απορία μου ήταν για τα θαλασσινά τύπου καλαμαράκια κλπ γτ κάπου είχα διαβάσει ότι δεν κάνει αλλά ξέχασα να το ρωτήσω. Έχετε ιδέα για αυτό? 

Ούτε εγώ έχω ιδέα ,αλλά έχω φάει ήδη 3-4 φορές καλαμαράκια που είναι κ αυτά αγαπημένα μου από την ωρα που γέννησα! Δν ειδα κάτι περίεργο στον μικρό ! Τι να πω τώρα 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/3/2022 at 10:48 ΠΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα. Πώς είστε; Θυμοσαστε που έλεγα ότι στεναχωρέθηκα που δεν πήρε πολύ βάρος ο μικρός μου; Με μια συζήτηση που είχα με δύο τρεις μαμάδες, όλες μου είπαν ότι ακριβώς τι ίδιο έγινε και με τα μωράκια τους. Μάλιστα μου έστειλε μνμ μια κοπέλα που ήμασταν στο ίδιο δωμάτιο στην κλινική γιατί ανησύχησε (μικτή διατροφή) και της είπα ότι ακριβώς το ίδιο ένιωθα και εγώ όταν πήγα στον γιατρό.

@sweetheart12εσένα πόσο πήρε το μικρό σου τον τελευταίο μήνα;

Αν θέλετε πείτε μου και οι υπόλοιπες τι πρόσληψη βάρους είχατε να δούμε τι ψάρια πιάσαμε 😁

 Καλησπέρα κοριτσι μου εμένα αρχες Μαρτίου που ήταν 3 μηνών είχε πάρει 900γραμμαρια την άλλη εβδομάδα θα ξανά παμε που θα είναι 4 μηνών και θα δουμε τ έκανε!! Θα σου πω τότε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα κορίτσια. Πώς είστε; Εμένα ο μικρός άρχισε από προχθές να γυρίζει την γλώσσα του και λέει καινούργια όπως μπλλλλλ και τέτοια. Έχει πολύ πλάκα το σκατακι μου. Τώρα που άνοιξε ο καιρός αρχίσαμε και τις βόλτες.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα κορίτσια. Πώς είστε; Εμένα ο μικρός άρχισε από προχθές να γυρίζει την γλώσσα του και λέει καινούργια όπως μπλλλλλ και τέτοια. Έχει πολύ πλάκα το σκατακι μου. Τώρα που άνοιξε ο καιρός αρχίσαμε και τις βόλτες.

 

Καλημέρα, κ εμείς χορτάσαμε έξω αυτό το 3μερο αλλά μας βγήκε ξινουλι. Έχει από χτες τα ξημερώματα που κάνει διάρροια... Δεν έχει πυρετό, τρώει κανονικά κ είναι ευδιάθετη αλλά περίπου κάθε 4 ωρες κάνει... Η παιδίατρος λέει κάποια ιωσουλα είναι περιμένουμε άλλες 2-3 μέρες πως θα πάει κ αν δεν περάσει θα κάνουμε εξετάσεις.. Αποκλείει το ενδεχόμενο να την πείραξε κάτι που έφαγα εγώ. Τι να πω.. Έχω στενοχωρηθει πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η IridaP είπε:

Καλημέρα, κ εμείς χορτάσαμε έξω αυτό το 3μερο αλλά μας βγήκε ξινουλι. Έχει από χτες τα ξημερώματα που κάνει διάρροια... Δεν έχει πυρετό, τρώει κανονικά κ είναι ευδιάθετη αλλά περίπου κάθε 4 ωρες κάνει... Η παιδίατρος λέει κάποια ιωσουλα είναι περιμένουμε άλλες 2-3 μέρες πως θα πάει κ αν δεν περάσει θα κάνουμε εξετάσεις.. Αποκλείει το ενδεχόμενο να την πείραξε κάτι που έφαγα εγώ. Τι να πω.. Έχω στενοχωρηθει πολύ 

Περαστικά σας! Αφού είναι ευδιάθετη μην στεναχωριέσαι, .πορεία να σταματήσει σε λίγες μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Περαστικά σας! Αφού είναι ευδιάθετη μην στεναχωριέσαι, .πορεία να σταματήσει σε λίγες μέρες.

Μακάρι.. Μου είπαν ότι μερικές φορές η διαρροια σχετίζεται με οδοντοφυια... Οι γιατροί διαφωνούν βεβαια. Τι να πω, μακάρι να περάσει να μην χρειαστεί εξετάσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Κ μείς το 3ήμερο του δώσαμε κ κατάλαβε στη βόλτα! Κ κοιμόταν όλη την ωρα το μικρό μου.Σήμερα ομως δν την παλεύω τον βάζω να κοιμηθεί κ ξυπνάει μέσα σε 10λεπτα το πολύ με κλάμα κ κακό κ δν έχει κοιμηθεί καθόλου από το πρωί, δυο 20 λεπτά μόνο. Θέλει πιπίλα στο στήθος για να κλείσει τα μάτια του. @Stardust_83 @IridaP εσείς που θηλάζετε έχετε δώσει πιπίλα στα μωράκια σας; Εμένα δν θέλει με τπτ οποία κ αν πηρα! Απλά σκέφτομαι σε 1,5 μήνα που θα κόψω τον θηλασμό τι θα κανω όταν θα θέλει να πιπιλισει; Τώρα κ γκρινιάζει αν δν του δώσω το στήθος τότε που δν θα μπορώ τι θα κανω ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Κ μείς το 3ήμερο του δώσαμε κ κατάλαβε στη βόλτα! Κ κοιμόταν όλη την ωρα το μικρό μου.Σήμερα ομως δν την παλεύω τον βάζω να κοιμηθεί κ ξυπνάει μέσα σε 10λεπτα το πολύ με κλάμα κ κακό κ δν έχει κοιμηθεί καθόλου από το πρωί, δυο 20 λεπτά μόνο. Θέλει πιπίλα στο στήθος για να κλείσει τα μάτια του. @Stardust_83 @IridaP εσείς που θηλάζετε έχετε δώσει πιπίλα στα μωράκια σας; Εμένα δν θέλει με τπτ οποία κ αν πηρα! Απλά σκέφτομαι σε 1,5 μήνα που θα κόψω τον θηλασμό τι θα κανω όταν θα θέλει να πιπιλισει; Τώρα κ γκρινιάζει αν δν του δώσω το στήθος τότε που δν θα μπορώ τι θα κανω ;

Εγώ έδωσα στους 2 μήνες, για τον ίδιο λόγο κ επειδή μου είχε πληγώσει πολύ τις θηλές και δεν συνέρχονταν με τίποτα , ήταν όλη μέρα στο στηθος η μικρούλα. Την δέχτηκε σχετικά εύκολα αλλά δεν έχει προς το παρόν εξάρτηση φουλ. Δηλαδή πολλές φορές την βγάζει κ την πετάει μόνη της κ κοιμάται χωρίς. Σύγχυση δεν έπαθε πάντως με την πιπίλα, όσον αφορά τον θηλασμό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...