Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προεμφυτευτικος ελεγχος


Dimi1981

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

μόλις έκανα εγγραφή αν και παρακολουθώ το σαιτ αρκετό καιρό λόγω του ότι προσπαθώ εδώ και τέσσερα χρόνια να κανω ένα παιδάκι. Αισίως μόλις εγινα 40 και αυτό με αγχώνει πολύ. Μετά από πολλές εξετασεις,3 φυσικές συλλήψεις με βιοχημικη,παλλινδρομη και μια εξωμητριο(με αφαίρεση μιας σάλπιγγας,) αποφάσισα πέρσι να κανω εξωσωματικη.εκανα λοιπόν 3 η μια επιτυχής με παλλινδρονη κύηση την 8η βδομάδα. Τώρα ξαναέκανα και μπήκα στη λογική του προεμφυτευτικου.εχω παρει απο 10 εμβρυα κύτταρα για  βιοψία pgs σε μορφή βλαστοκυστης.ηθελα  να σας ρωτήσω αν κάποια σπο εσάς εχει κάνει βιοψια και σε τι ποσοστο είχε υγιη έμβρυα... είμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων και φοβάμαι μήπως δε βρεθεί κανένα υγιές...

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Dimi1981 είπε:

Καλησπέρα σε όλους,

μόλις έκανα εγγραφή αν και παρακολουθώ το σαιτ αρκετό καιρό λόγω του ότι προσπαθώ εδώ και τέσσερα χρόνια να κανω ένα παιδάκι. Αισίως μόλις εγινα 40 και αυτό με αγχώνει πολύ. Μετά από πολλές εξετασεις,3 φυσικές συλλήψεις με βιοχημικη,παλλινδρομη και μια εξωμητριο(με αφαίρεση μιας σάλπιγγας,) αποφάσισα πέρσι να κανω εξωσωματικη.εκανα λοιπόν 3 η μια επιτυχής με παλλινδρονη κύηση την 8η βδομάδα. Τώρα ξαναέκανα και μπήκα στη λογική του προεμφυτευτικου.εχω παρει απο 10 εμβρυα κύτταρα για  βιοψία pgs σε μορφή βλαστοκυστης.ηθελα  να σας ρωτήσω αν κάποια σπο εσάς εχει κάνει βιοψια και σε τι ποσοστο είχε υγιη έμβρυα... είμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων και φοβάμαι μήπως δε βρεθεί κανένα υγιές...

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα 

Μηπως δεν εχουν δει το ποστ σου; Γραψε  στο καφε εξωσωματικης να το δουνε τα κοριτσια καλυτερα.ο καρυοτυπος ειναι φυσιολογικος ; Καλά εκανες κοριτσι μου για να ξερεις τι γινεται ..ευχομαι ΟΣα πιο πολλα να ειναι υγιείς.ποτε θα εχεις απαντηση; Θα κανετε ετ κατευθειαν Ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Μηπως δεν εχουν δει το ποστ σου; Γραψε  στο καφε εξωσωματικης να το δουνε τα κοριτσια καλυτερα.ο καρυοτυπος ειναι φυσιολογικος ; Καλά εκανες κοριτσι μου για να ξερεις τι γινεται ..ευχομαι ΟΣα πιο πολλα να ειναι υγιείς.ποτε θα εχεις απαντηση; Θα κανετε ετ κατευθειαν Ε;

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Δεν έχω ξαναγραψει σε φορουμ απλα παρακολουθώ κάποιες συζητήσεις εδώ και κάποια χρόνια για να παίρνω κουράγιο,οπότε δεν ξέρω πού να απευθυνθώ...χαχαχ

Έχουμε κάνει καρυοτυπους,θρομβοφιλιες, υστεροσκοπηση, λαπαροσκοπηση λόγω εξωμητριας,όλα τα καλά!!

Εχω πολλα ευτυχώς αλλα δεν σημαίνει ότι είναι και ποιοτικά, ξερω γω ...δεν μπορω αλλο πια αναμονες αποτελεσμάτων..  και φοβάμαι αν μου πουν όλα παθολογικά μήπως χάσω τις ελπίδες μου που μέχρι τώρα είχα.αν βρεθεί καλό θα κάνω εμβρυομεταφορα στον άλλο κύκλο. Τωρα εχω καταψυξει  και τις 10 βλαστοκυστεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Dimi1981 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Δεν έχω ξαναγραψει σε φορουμ απλα παρακολουθώ κάποιες συζητήσεις εδώ και κάποια χρόνια για να παίρνω κουράγιο,οπότε δεν ξέρω πού να απευθυνθώ...χαχαχ

Έχουμε κάνει καρυοτυπους,θρομβοφιλιες, υστεροσκοπηση, λαπαροσκοπηση λόγω εξωμητριας,όλα τα καλά!!

Εχω πολλα ευτυχώς αλλα δεν σημαίνει ότι είναι και ποιοτικά, ξερω γω ...δεν μπορω αλλο πια αναμονες αποτελεσμάτων..  και φοβάμαι αν μου πουν όλα παθολογικά μήπως χάσω τις ελπίδες μου που μέχρι τώρα είχα.αν βρεθεί καλό θα κάνω εμβρυομεταφορα στον άλλο κύκλο. Τωρα εχω καταψυξει  και τις 10 βλαστοκυστεις 

Καταλαβα.τα κανατε ολα..λογικο, εχεις δικιο με τις ατυχιες που ειχες δυστυχως  ταλαιπωρηθηκες..αποκλειεται ολα να ειναι παθολογικά.. Καταλαβαινω απολυτα την αγωνια σου..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω κάνει pgs σε 7 βλαστοκυστες και ήταν οι 3 υγιείς. Και η @Tokyo έχει κάνει προεμφυτευτικο. 

σίγουρα θα βρεις υγιή εμβρυακια. Όλα τα καλά σου εύχομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Έχω κάνει pgs σε 7 βλαστοκυστες και ήταν οι 3 υγιείς. Και η @Tokyo έχει κάνει προεμφυτευτικο. 

σίγουρα θα βρεις υγιή εμβρυακια. Όλα τα καλά σου εύχομαι! 

Ευχαριστω κοριτσι μου  που μου απάντησες. Ολο άγχος, αγχος,θα πετύχει η διέγερση, θα βγουν βλαστοκυστες θα εμφυτευθει?τώρα μπήκε και ο προεμφυτευτικος..Μακάρι να έχω κι εγώ όπως εσυ!!!!αν επιτρέπεται ποσο χρονων είσαι γιατί παίζει κι αυτό ρολο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Dimi1981 είπε:

Ευχαριστω κοριτσι μου  που μου απάντησες. Ολο άγχος, αγχος,θα πετύχει η διέγερση, θα βγουν βλαστοκυστες θα εμφυτευθει?τώρα μπήκε και ο προεμφυτευτικος..Μακάρι να έχω κι εγώ όπως εσυ!!!!αν επιτρέπεται ποσο χρονων είσαι γιατί παίζει κι αυτό ρολο.

32 τωρα, οταν εκανα τον προεμφυτευτικο 31... το ιδανικό θα ήταν να εχω 4 υγιείς μου ειπαν όσοι γιατροι επισκέφτηκα αργοτερα αλλά και 3 είναι ενας νορμαλ αριθμός αν και εμενα μου φαίνεται μικρός (ειδικά με τόση ταλαιπωρία και λεφτά)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Dimi1981 είπε:

Ευχαριστω κοριτσι μου  που μου απάντησες. Ολο άγχος, αγχος,θα πετύχει η διέγερση, θα βγουν βλαστοκυστες θα εμφυτευθει?τώρα μπήκε και ο προεμφυτευτικος..Μακάρι να έχω κι εγώ όπως εσυ!!!!αν επιτρέπεται ποσο χρονων είσαι γιατί παίζει κι αυτό ρολο.

Καλημέρα! Όντως έκανα κ γω, έστειλα κ γω 4 κ ήταν υγιή 2 ενώ 1 δεν μπόρεσαν να μου πουν αποτέλεσμα (κάτι με το δειγμα) κ είναι στο 50% υγιές ή μη... Τελοσπαντων τον Ιούνιο μετέφερα 1 υγιές κ έπιασε! Μάλιστα πριν 3 εβδομάδες γέννησα τι κορίτσι μου 😁. Όσο για την ηλικία αν καταλαβαίνω καλά από το όνομα σου ειμαστε συνομήλικες! Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα! Όντως έκανα κ γω, έστειλα κ γω 4 κ ήταν υγιή 2 ενώ 1 δεν μπόρεσαν να μου πουν αποτέλεσμα (κάτι με το δειγμα) κ είναι στο 50% υγιές ή μη... Τελοσπαντων τον Ιούνιο μετέφερα 1 υγιές κ έπιασε! Μάλιστα πριν 3 εβδομάδες γέννησα τι κορίτσι μου 😁. Όσο για την ηλικία αν καταλαβαίνω καλά από το όνομα σου ειμαστε συνομήλικες! Με το καλό! 

Να σου ζήσει το μωράκι σου!ποση ελπίδα μου έδωσες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Υπέροχα νέα κορίτσι μου!!! Τι καλά ❤️ ❤️ ❤️ ❤️  Παίρνω κι εγώ θάρρος με τα νέα σου - είμαι στην αίθουσα αναμονής και περιμένω τη σειρά μου !! Ενώ ήμουν χαλαρή όλο το σκ, τώρα Μ έχει πιάσει ένα μούδιασμα 😅😅 Φύλο δε σας είπε;;
    • Φωλιά μου πήρε η κολλητή και μέλλουσα νονά τώρα. Δεν ξέρω αν θα βολέψει γιατί δεν είχαμε τον καιρό εκείνο 🤣🤣🤣 Καρότσι βόλτας εννοείς το τρίκυκλο Ε;;; Εμένα με είχαν κατά βολέψει αυτά και για τα δυο. Τα έχω ακόμα… Εμένα που ήταν στα 2 χρόνια η διαφορά τους όταν έβαλα τον μικρό στην έβαλα ένα κρεβάτι χαμηλό στην μεγάλη επειδή φοβόμουν μην πέσει (πήρα απ την μαμα μου ένα συρόμενο που είχε ο αδερφός μου, απ αυτά που μπαίνουν κάτω από το βασικό κρεββάτι) και κοιμόταν εκεί μέχρι 3 χρονων περίπου που την έβαλα σε κανονικό κρεβάτι με κάγκελο.  το ίδιο εκανα και με τον δεύτερο μετά γιατί πάλι φοβόμουν…είμαι λίγο φοβητσιάρα με αυτά 🤭🤭🤭
    • Έκανες πολύ καλά που πηγες. Φαντάζομαι πήρες μια ανάσα… Τι σκέφτεσαι τελικά; Θα μείνεις με αυτή την γιατρό;  Κοιτα αν είναι το πρώτο και δεν έχεις κάποιο κοντινό άτομο να σου δώσει κάποια πράγματα είναι αρκετά αυτά που πρέπει να πάρεις. Βέβαια να έχεις στο μυαλό σου ότι θα σου πάρουν και αρκετά δώρα. Όποτε εστίασε στα πιο βασικά που χρειάζεσαι γιατί θα σου φέρουν αρκετά. Επίσης κανε λίστα όποτε αν κάποιος κοντινό σου σε ρωτήσει τι θες να μπορείς να του πεις κάτι συγκεκριμένο. 
    • Κοριτσι μου γλυκο καλο μηνα με υγεια κ υπομονη.  Σφιξε τη καρδια σου και προχωρα στο επομενο βημα. Ευχομαι αν παρεις την αποφαση της εξωσωματικης ,και γω αυτη θα παρω, ειναι οντως μονοδρομος για καποιες απο εμας. Ευχομαι ο,τι αποφαση παρεις του χρονου τετοιο καιρο να κρατας αγκαλια το μωρακι σου...οσο για την αποβολη στην εξωσωματικη ονυως κανεις δε μπορει να μας εγγυηθει αλλα εσυ θα κανεις αυτο που γεμιζει κ σε κανει να νοιωθεις καλα. Ειναο δυσκολος ο δρομος της εξωσωματικης τ ξερω κ απο το περιβαλλον μου αλλα ολα θα πανε καλα γτ υπαρχει η επιστημη....παρε το χρονο σου να ηρεμησεις ψυχικα κ βρςς τη δυναμη να προχωρησεις . Σου στελνω μια μεγαλη αγκαλια  κ ευχομαι να ερθει το θαυμα με οποιο τροπο🙏🙏❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου!!!  στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου είχα κ εγώ καφέ υγρά κ ήταν από αποκόλληση. Συνήθως τα καφέ υγρά λένε δεν είναι ανησυχητικό αλλά εγώ έκανα το λάθος κ δν έδωσα σημασία με αποτέλεσμα η αποκόλληση να μεγαλώσει (κ εγώ στο πρώτο τρίμηνο είχα).  Κολπικά έπαιρνα κ εγώ προγεστερονη 3 φορές την ημέρα κ όντως είχα κομματάκια από το χάπι.  Γεννήθηκε υγιέστατος ο γιος μου κ όλα πήγαν καλά.  στην Τρίτη μου εγκυμοσύνη τώρα πάλι είχα λίγο καφέ αίμα  ευτυχώς προς το παρόν δν υπάρχει κάποια αποκόλληση αλλά θέλει προσοχή λόγω ιστορικού.    Τώρα στην περίπτωσή σου αφού κάνατε υπέρηχο ξέρεις ότι το αίμα είναι από τις μικρές αυτές αποκολλήσεις κ αφού ο/η γιατρος  είναι ενήμερος/η τότε θα σε παρακολουθεί στενά. Όλα θα πάνε καλά κ να κάθεσαι όσο μπορείς ή να ξαπλώνεις.  μεσα σε 3 εβδ εμένα είχε υποχωρήσει η αποκόλληση.    γραψε μας τα νεα σου ❤️ έχε πίστη! Πολλές γυναίκες αντιμετωπίζουν αποκολλήσεις στο πρώτο τρίμηνο! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...