Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η εγκυμοσύνη μου βήμα βήμα.....


Recommended Posts

Πολλά συγχαρητήρια!

Εγώ στους γονείς μου αμέσως. Μετά, σε κοντινούς φίλους στο τρίμηνο. Γενικά, σε γνωστούς όταν πλέον ήταν εμφανής η κοιλιά την οποία δεν μπορούσα πλέον να κρύψω. Θεωρούσα την εγκυμοσύνη μου κάτι πολύ προσωπικό που ήθελα να προστατέψω από την πολύ έκθεση. Έτσι ένιωσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Xrys_Pa είπε:

Καλώς το κορίτσι!Μην ανησυχείς για το καφέ είναι πολύ συχνό φαινόμενο από ότι έχω διαβάσει από πολλά κορίτσια ,κι εγώ το έχω πει από τώρα στους πολύ δικούς μου δεν άντεξα και δεν μπορείς να φανταστείς την χαρά τους 😊

Είναι που δεν κρατιέσαι!Είναι τεράστια η χαρά αν και εγώ ακόμα δεν το έχω συνειδητοποιήσει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/2/2021 at 8:33 ΠΜ, ο/η Xrys_Pa είπε:

Κορίτσια μου Καλημέρα!!  Ανοίγω αυτό το θέμα για όλες όσες πήραμε θετικό αποτέλεσμα τον Φλεβάρη για να παρακολουθούμε βήμα βήμα την πορεία μας μέχρι να έρθει το θαυματακι μας στην αγκαλιά μας!(Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα υπόλοιπα κορίτσια δεν είναι αποδεκτά φυσικά και έχουμε ανάγκη την γνώμη - στηριξη- συμβουλη τους)           Την Δευτέρα  08/03 είναι να πάω να κάνω τον πρώτο μου υπερηχο(δε σας κρύβω ότι έχω πάρα πολυ άγχος και φοβάμαι  μήπως γίνει κάτι και δεν συνεχιστεί ) θέλω τόσο πολύ να το ανακοινώσω στους κοντινούς μου αλλά θέλω να σιγουρευτώ ότι όλα πάνε καλά πρώτα.ποτε πιστεύεται ότι πρέπει να το πω;η ποτέ πιστεύεται ότι θα έχω "ξεπερασει" τον κίνδυνο να πάει κάτι στραβά.

Καλημέρα!

Με το καλό να πάνε όλα καλά! Εμείς ανακοινώσαμε την εγκυμοσύνη 'όταν πλέον φτάσαμε στον δεύτερο υπέρηχο, τον λεγόμενο "β' επιπέδου".  Ο κίνδυνος ξεπερνιέται σε πολύ μεγάλο ποσοστό από τις 20 εβδομάδες και έπειτα. 

Με το καλό να υποδεχτείτε το μωράκι σας!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Vickypucca είπε:

Είναι που δεν κρατιέσαι!Είναι τεράστια η χαρά αν και εγώ ακόμα δεν το έχω συνειδητοποιήσει!!

Καλημέρααα.....αμ εγώ να δεις πως είμαι τη μια Είμαι τόσο σίγουρη  και κάνω σχέδια για το δωμάτιο του και γενικά τι πρέπει να ψωνίσω και την άλλη φοβάμαι τόσο πολύ που κάνω κάθε ώρα την προσευχή μου να πάνε όλα καλά.Σε γενικές γραμμές όμως προσπαθώ να είμαι ήρεμη και θετική και λέω στον εαυτό μου ότι θέλει ο Θεούλης ας γίνει και να μου δίνει δυναμη😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα!

Με το καλό να πάνε όλα καλά! Εμείς ανακοινώσαμε την εγκυμοσύνη 'όταν πλέον φτάσαμε στον δεύτερο υπέρηχο, τον λεγόμενο "β' επιπέδου".  Ο κίνδυνος ξεπερνιέται σε πολύ μεγάλο ποσοστό από τις 20 εβδομάδες και έπειτα. 

Με το καλό να υποδεχτείτε το μωράκι σας!! 

 

Καλημέρα κορίτσι μου..σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου.Εσυ σε τι φάση βρισκεσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Xrys_Pa είπε:

Καλημέρααα.....αμ εγώ να δεις πως είμαι τη μια Είμαι τόσο σίγουρη  και κάνω σχέδια για το δωμάτιο του και γενικά τι πρέπει να ψωνίσω και την άλλη φοβάμαι τόσο πολύ που κάνω κάθε ώρα την προσευχή μου να πάνε όλα καλά.Σε γενικές γραμμές όμως προσπαθώ να είμαι ήρεμη και θετική και λέω στον εαυτό μου ότι θέλει ο Θεούλης ας γίνει και να μου δίνει δυναμη😊😊😊

Κι εγώ ακριβώς τα ίδια κορίτσι μου!!Όλα είναι θέλημα θεού και ότι είναι να γίνει θα γίνει!Εμείς μόνο θετικές σκέψεις✌️Καλημέρααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Vickypucca είπε:

Κι εγώ ακριβώς τα ίδια κορίτσι μου!!Όλα είναι θέλημα θεού και ότι είναι να γίνει θα γίνει!Εμείς μόνο θετικές σκέψεις✌️Καλημέρααα

Θυμάμαι ότι κάναμε την πρώτη χοριακη την ίδια μέρα...σου είπε εσένα ο γιατρός σου ποτέ είναι να πας για τον πρώτο υπερηχο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Xrys_Pa είπε:

Θυμάμαι ότι κάναμε την πρώτη χοριακη την ίδια μέρα...σου είπε εσένα ο γιατρός σου ποτέ είναι να πας για τον πρώτο υπερηχο;;

Ναι,εμείς είμαστε μαζί😊Εγώ έχω την πέμπτη στις 4/3 ραντεβού και ανυπομονώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Vickypucca είπε:

Ναι,εμείς είμαστε μαζί😊Εγώ έχω την πέμπτη στις 4/3 ραντεβού και ανυπομονώ!!!

Αχ εσύ είσαι πιο νωρίς, εμένα μου είπε 8/3 τι θα κάνουμε μέχρι τότε μου λες;;;Ας είναι όλα καλά και ας περιμένουμε όσο χρειαστει😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Xrys_Pa είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου..σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου.Εσυ σε τι φάση βρισκεσαι;

Γέννησα τον Ιούλιο εγώ :) λογικά θα φαίνεται και η ηλικία του μωρού στο τικεράκι μου από κάτω. ή μήπως όχι; χμμμμμ 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

Γέννησα τον Ιούλιο εγώ :) λογικά θα φαίνεται και η ηλικία του μωρού στο τικεράκι μου από κάτω. ή μήπως όχι; χμμμμμ 🤔

Να σου ζήσει κοριτσάρα μου!Ναι έχεις δίκιο φαίνεται μια χαρά εγώ δε το είχα προσέξει.Ειχες εύκολη εγκυμοσύνη για πες μας κανένα sos σε μας τις πρωταρες χιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Xrys_Pa είπε:

Αχ εσύ είσαι πιο νωρίς, εμένα μου είπε 8/3 τι θα κάνουμε μέχρι τότε μου λες;;;Ας είναι όλα καλά και ας περιμένουμε όσο χρειαστει😊😊

Υπομονή 😄!τα φάρμακα από την ετ τα συνεχίζεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Vickypucca είπε:

Υπομονή 😄!τα φάρμακα από την ετ τα συνεχίζεις;

Ναι μέχρι στιγμής παίρνω ότι έπαιρνα  και πριν την ετ. Εσυ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Xrys_Pa είπε:

Να σου ζήσει κοριτσάρα μου!Ναι έχεις δίκιο φαίνεται μια χαρά εγώ δε το είχα προσέξει.Ειχες εύκολη εγκυμοσύνη για πες μας κανένα sos σε μας τις πρωταρες χιχιχι

χαχαχα , τι θέλεις να μάθεις; με τα χαράς να βοηθήσω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

χαχαχα , τι θέλεις να μάθεις; με τα χαράς να βοηθήσω :)

Είχες ενοχλητικά συμπτώματα; (καουρες,ζαλάδες,εμετούς,πονους οπουδηποτε)και αν ναι πως τα αντιμετωπισες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Xrys_Pa είπε:

Ναι μέχρι στιγμής παίρνω ότι έπαιρνα  και πριν την ετ. Εσυ;;

Κι εγώ συν μαγνήσιο!!έχεις κανένα σύμπτωμα;εγώ το βράδυ κάθε μια ώρα ξυπνάω λόγω συχνοουρίας,το πρωί έχω νεύρα από το πουθενά και το μεσημέρι στις 15:30 με πιάνει μια έντονη ζαλάδα και υπνηλία.κάθε μέρα όμως.αυτά τα λίγα🤪😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Vickypucca είπε:

Κι εγώ συν μαγνήσιο!!έχεις κανένα σύμπτωμα;εγώ το βράδυ κάθε μια ώρα ξυπνάω λόγω συχνοουρίας,το πρωί έχω νεύρα από το πουθενά και το μεσημέρι στις 15:30 με πιάνει μια έντονη ζαλάδα και υπνηλία.κάθε μέρα όμως.αυτά τα λίγα🤪😄😄

Εγώ μέχρι στιγμής μόνο λίγο συχνοουρια   αλλά κατά την διάρκεια της ημέρας το βράδυ οχι και το στήθος  λίγο πρησμένο μαγνήσιο επαιρνα  πριν αλλά μου είπε τώρα να μην πάρω ίσως μου δώσει πάλι αργοτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Xrys_Pa είπε:

Είχες ενοχλητικά συμπτώματα; (καουρες,ζαλάδες,εμετούς,πονους οπουδηποτε)και αν ναι πως τα αντιμετωπισες;

Δεν είχα καθόλου από αυτά τα συμπτώματα. Γενικά το πρώτο και το δεύτερο τρίμηνο κύλισαν σχετικά ομαλά (εάν εξαιρέσεις το άγχος που είχα εάν όλα πήγαιναν καλά κλπ). στο τρίτο τρίμηνο έγινε πιο ζόρικη η εγκυμοσύνη μου. Ανέβαζα πίεση και έκανα και διαβήτη κύησης. Όποτε ήταν δυο πράγματα που ανάγκασαν τους γιατρούς να με παρακολουθούν συχνά και στο τέλος να μου κάνουν πρόκληση στις 38+3 εβδομάδες. Γέννησα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδειο γιατί δεν πρόλαβαν να μου την κάνουν. Hardcore καταστάσεις! τέλος καλό όλα καλά γενικά..

Τώρα, βλέπω ότι είσαι στην αρχή, είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Klimentini είπε:

Δεν είχα καθόλου από αυτά τα συμπτώματα. Γενικά το πρώτο και το δεύτερο τρίμηνο κύλισαν σχετικά ομαλά (εάν εξαιρέσεις το άγχος που είχα εάν όλα πήγαιναν καλά κλπ). στο τρίτο τρίμηνο έγινε πιο ζόρικη η εγκυμοσύνη μου. Ανέβαζα πίεση και έκανα και διαβήτη κύησης. Όποτε ήταν δυο πράγματα που ανάγκασαν τους γιατρούς να με παρακολουθούν συχνά και στο τέλος να μου κάνουν πρόκληση στις 38+3 εβδομάδες. Γέννησα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδειο γιατί δεν πρόλαβαν να μου την κάνουν. Hardcore καταστάσεις! τέλος καλό όλα καλά γενικά..

Τώρα, βλέπω ότι είσαι στην αρχή, είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη;

Ναι είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και έχω άγχος να πάνε όλα καλά αλλά φοβάμαι από το άγχος μη  κάνω κακό άθελά μου ρε γαμωτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ολες τις εγκυμοσυνες το ιδιο ανχος εχουμε! εννοω ακομα και ειναι η τριτη ή η δευτερη παλι το ιδιο ειναι! Θες να ξερεις πως ειναι το παιδακι σου ειναι λογικο και αφου δεν το βλεπεις περιμενεις πως και πως υπερηχο να βεβαιωθεις! Παντως εγω ανχονομαι πιο πολυ τωρα παρα στην πρωτη , γιατι στην πρωτη επειδη ειχα αποκολληση ειχα συνεχεια εννοχλησεις οποτε την καταλαβαινα την εγκυμοσυνη, τωρα δεν εχω πονους ουτε υπνηλια( και σκεψου οτι δεν κοιμαμαι κανα χρονο τωρα με τον μπεμπη) , και ανχονομαι μηπως κατι δεν παει καλα. Ο γιατρος βεβαια ειναι σουπερ αισιοδοξος γιατι με ξερει σαν οργανισμο και πιστευει οτι ολα ειναι καλα αλλα παντα σου αφηνουν ενα παραθυρακι και εκει πιανει το ανχος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιεα σας κορίτσια!!! Εγω ειμαι περίπου στην 6 εβδομαδα. Τελευταία περίοδος 17/1.Πρωτη μου χοριακη στις 22/2 6384,5!!! Πρωτος υπέρηχος στις 9/3!!! Συμπτωματα κ εγω δεν εχω πολλά εκτός απο λιγο συχνοουρια και κάποιες καουρες που κ που και κάποια νευρα που ειμαι σίγουρη ότι είναι απο την έλλειψη της νικοτίνης λογω του οτι είμαι καπνιστρια.  Κ εγω ακόμα δεν το εχω πει σε κανέναν θελω να σιγουρευτώ πρωτα και μετα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maraki 986 είπε:

Γιεα σας κορίτσια!!! Εγω ειμαι περίπου στην 6 εβδομαδα. Τελευταία περίοδος 17/1.Πρωτη μου χοριακη στις 22/2 6384,5!!! Πρωτος υπέρηχος στις 9/3!!! Συμπτωματα κ εγω δεν εχω πολλά εκτός απο λιγο συχνοουρια και κάποιες καουρες που κ που και κάποια νευρα που ειμαι σίγουρη ότι είναι απο την έλλειψη της νικοτίνης λογω του οτι είμαι καπνιστρια.  Κ εγω ακόμα δεν το εχω πει σε κανέναν θελω να σιγουρευτώ πρωτα και μετα!! 

Με το καλό κορίτσι μου να δεις και να ακούσεις κι εσύ το σπορακι  σου...εγω έχω πρώτο υπερηχο 8/3.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Xrys_Pa είπε:

Με το καλό κορίτσι μου να δεις και να ακούσεις κι εσύ το σπορακι  σου...εγω έχω πρώτο υπερηχο 8/3.

Κ σε εσένα εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! Θα μας φαει η αγωνία μέχρι τότε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Maraki 986 είπε:

Κ σε εσένα εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! Θα μας φαει η αγωνία μέχρι τότε!!! 

Ναι έχεις δίκιο και μετά άλλη αγωνία και μετά άλλη...ολο αγωνίες γι'αυτό λέω ηρεμία και υπομονή θέλει για να απολαύσουμε αυτή την περίοδο που περνάμε ☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...