Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιτροπή εξωσωματικής φάρμακα


Apol

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!! Μόλις έκανα εγγραφή γιατί έχω κάποιες απορίες.. Περιμένω τον επόμενο μηνα να περάσω επιτροπή για να ξεκινήσω την πρώτη μας εξωσωματικη κ όπως με ενημέρωσαν θα πάρει πάνω από μήνα για να βγει η απόφαση κ ήδη πήρα τηλ τέλη Δεκεμβρίου κ μου έκλεισαν να στείλω τα χαρτιά μέσα Μαρτίου, τα έχω σχεδόν όλα έτοιμα, σήμερα όμως έγινε κάτι πολύ ευχάριστο για την κολλητή μου η οποία θα κάνανε εξωσωματικη κ τελικά έμεινε έγκυος φυσιολογικα. Οπότε μου είπε να πάρω εγώ τα φάρμακα της να ξεκινήσω κ εφόσον έχω θετική απάντηση να της τα ξανά δώσω για παν ενδεχόμενο.αυριο θα πάρω τη γιατρό μου να την ρωτήσω αν γίνεται να μου δώσει τη συνταγή να τα πάρει η φίλη μου τα φάρμακα και να μου δώσει. Έχετε κάποια σχετική εμπειρία; γίνεται; κ επίσης όταν πας σου δίνουν για τη μια φορά κ αργότερα τη δεύτερη η κ τις δύο μαζί; γιατί δε θέλω να στερησω από τη φίλη μου τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/2/2021 at 8:06 ΜΜ, ο/η Apol είπε:

Καλησπέρα σας!!! Μόλις έκανα εγγραφή γιατί έχω κάποιες απορίες.. Περιμένω τον επόμενο μηνα να περάσω επιτροπή για να ξεκινήσω την πρώτη μας εξωσωματικη κ όπως με ενημέρωσαν θα πάρει πάνω από μήνα για να βγει η απόφαση κ ήδη πήρα τηλ τέλη Δεκεμβρίου κ μου έκλεισαν να στείλω τα χαρτιά μέσα Μαρτίου, τα έχω σχεδόν όλα έτοιμα, σήμερα όμως έγινε κάτι πολύ ευχάριστο για την κολλητή μου η οποία θα κάνανε εξωσωματικη κ τελικά έμεινε έγκυος φυσιολογικα. Οπότε μου είπε να πάρω εγώ τα φάρμακα της να ξεκινήσω κ εφόσον έχω θετική απάντηση να της τα ξανά δώσω για παν ενδεχόμενο.αυριο θα πάρω τη γιατρό μου να την ρωτήσω αν γίνεται να μου δώσει τη συνταγή να τα πάρει η φίλη μου τα φάρμακα και να μου δώσει. Έχετε κάποια σχετική εμπειρία; γίνεται; κ επίσης όταν πας σου δίνουν για τη μια φορά κ αργότερα τη δεύτερη η κ τις δύο μαζί; γιατί δε θέλω να στερησω από τη φίλη μου τίποτα. 

Καλησπέρα και καλή επιτυχία σου εύχομαι.... συγχαρητήρια και για τη φίλη σου....δεν συμφωνώ να κάνεις μια τέτοια κίνηση....καλύτερα να ακολουθήσεις το δικό σου πρόγραμμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/2/2021 at 8:06 ΜΜ, ο/η Apol είπε:

Καλησπέρα σας!!! Μόλις έκανα εγγραφή γιατί έχω κάποιες απορίες.. Περιμένω τον επόμενο μηνα να περάσω επιτροπή για να ξεκινήσω την πρώτη μας εξωσωματικη κ όπως με ενημέρωσαν θα πάρει πάνω από μήνα για να βγει η απόφαση κ ήδη πήρα τηλ τέλη Δεκεμβρίου κ μου έκλεισαν να στείλω τα χαρτιά μέσα Μαρτίου, τα έχω σχεδόν όλα έτοιμα, σήμερα όμως έγινε κάτι πολύ ευχάριστο για την κολλητή μου η οποία θα κάνανε εξωσωματικη κ τελικά έμεινε έγκυος φυσιολογικα. Οπότε μου είπε να πάρω εγώ τα φάρμακα της να ξεκινήσω κ εφόσον έχω θετική απάντηση να της τα ξανά δώσω για παν ενδεχόμενο.αυριο θα πάρω τη γιατρό μου να την ρωτήσω αν γίνεται να μου δώσει τη συνταγή να τα πάρει η φίλη μου τα φάρμακα και να μου δώσει. Έχετε κάποια σχετική εμπειρία; γίνεται; κ επίσης όταν πας σου δίνουν για τη μια φορά κ αργότερα τη δεύτερη η κ τις δύο μαζί; γιατί δε θέλω να στερησω από τη φίλη μου τίποτα. 

Καλησπέρα .... συγχαρητήρια στην φίλη σου και καλή επιτυχία και σε εσένα!! Στην θέση σου θα έκανα λίγο υπομονή να πάρω τα δικά μου φάρμακα, αποτι καταλαβαίνω η φίλη σου μόλις έμεινε έγκυος καλό θα είναι λοιπόν να περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα να σιγουρευτεί ότι όλα πάνε καλά με την εγκυμοσύνη της ...και αν κάτι δεν πάει καλά? Πράγμα φυσικά που το απευχομαι μετά εσύ τι θα κάνεις? Θα έχεις δανειστεί τα φάρμακα της ενώ εκείνη μπορεί να τα χρειαστεί.... Και πάλι θα τονίσω ότι εύχομαι όλα να πάνε καλά με την φίλη σου απλά πρέπει να σκεφτόμαστε όλα τα σενάρια σε τόσο λεπτά ζητήματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/2/2021 at 8:06 ΜΜ, ο/η Apol είπε:

Καλησπέρα σας!!! Μόλις έκανα εγγραφή γιατί έχω κάποιες απορίες.. Περιμένω τον επόμενο μηνα να περάσω επιτροπή για να ξεκινήσω την πρώτη μας εξωσωματικη κ όπως με ενημέρωσαν θα πάρει πάνω από μήνα για να βγει η απόφαση κ ήδη πήρα τηλ τέλη Δεκεμβρίου κ μου έκλεισαν να στείλω τα χαρτιά μέσα Μαρτίου, τα έχω σχεδόν όλα έτοιμα, σήμερα όμως έγινε κάτι πολύ ευχάριστο για την κολλητή μου η οποία θα κάνανε εξωσωματικη κ τελικά έμεινε έγκυος φυσιολογικα. Οπότε μου είπε να πάρω εγώ τα φάρμακα της να ξεκινήσω κ εφόσον έχω θετική απάντηση να της τα ξανά δώσω για παν ενδεχόμενο.αυριο θα πάρω τη γιατρό μου να την ρωτήσω αν γίνεται να μου δώσει τη συνταγή να τα πάρει η φίλη μου τα φάρμακα και να μου δώσει. Έχετε κάποια σχετική εμπειρία; γίνεται; κ επίσης όταν πας σου δίνουν για τη μια φορά κ αργότερα τη δεύτερη η κ τις δύο μαζί; γιατί δε θέλω να στερησω από τη φίλη μου τίποτα. 

Έχει περάσει επιτροπή η φίλη σου αλλά δεν έχει πάρει φάρμακα ακόμα; Και έμεινε φυσιολογικά; Αν ναι τότε αφού δεν τα πήρε άμεσα μετά την απόφαση θα της ζητηθεί χοριακή μηδενική για να τα πάρει. Πώς θα γίνει αυτό; Θα αλλάξετε τα ονόματα στο μικροβιολογικό; Δεν θα το δεχτεί κανείς. Καλύτερα πήγαινε με τη σειρά σου με την ηρεμία σου και ούτε άγχος να τα επιστρέψεις ούτε τίποτα. Για δεύτερη φορά πρέπει να περάσει ένα τετράμηνο για να ξαναπάρεις φάρμακα δεν στα δίνουν μαζί ούτε νωρίτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πας δινεις εσυ αιμα για την φιλη σου η  χοριακη βγαινει μηδεν και τα παιρνει κανονικα τα φαρμακα.Αν ακολουθειτε το ιδιο προτοκολλο με τισ μοναδες.Το λιγοτερο αφελης απο την καλοσυνη της που στα δινει και το λιγοτερο αφελης θα εισαι αν δεν αδραξεις την ευκαιρια να τις τα παρεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Nansi είπε:

Καλησπέρα .... συγχαρητήρια στην φίλη σου και καλή επιτυχία και σε εσένα!! Στην θέση σου θα έκανα λίγο υπομονή να πάρω τα δικά μου φάρμακα, αποτι καταλαβαίνω η φίλη σου μόλις έμεινε έγκυος καλό θα είναι λοιπόν να περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα να σιγουρευτεί ότι όλα πάνε καλά με την εγκυμοσύνη της ...και αν κάτι δεν πάει καλά? Πράγμα φυσικά που το απευχομαι μετά εσύ τι θα κάνεις? Θα έχεις δανειστεί τα φάρμακα της ενώ εκείνη μπορεί να τα χρειαστεί.... Και πάλι θα τονίσω ότι εύχομαι όλα να πάνε καλά με την φίλη σου απλά πρέπει να σκεφτόμαστε όλα τα σενάρια σε τόσο λεπτά ζητήματα..

Καλησπέρα, τελικά αποφάσισα ότι δεν θα το κάνω δε θέλω να τα στερησω από τη φίλη μου, γιατί όντως ποτέ δεν ξέρεις.απο τα χαρτιά μου λείπει η βεβαίωση ουρολόγου λόγω παθολογικο ύ σπερμοδιαγραμματος έχουμε πάει σε δύο και δεν μας έδωσε κανένας κ οι δύο μας ειπανε να κάνουμε 3μηνη θεραπεία με βιταμίνες κ ότι είμαι πολύ νέα για να αγχώνομαι η ηλικία μου είναι 32,5. Κ ρε κορίτσια συγγνώμη θα μου πούνε οι ουρολόγοι ποτέ θα κάνω παιδί κ αν είμαι νέα; υπόψιν βρέθηκε κιρσοκήλη στον σύζυγο κ του είπε να μη βιαστεί να τη χειρουργησει αλλά να κάνει θεραπεία με βιταμίνες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Nia2021 είπε:

Καλησπέρα και καλή επιτυχία σου εύχομαι.... συγχαρητήρια και για τη φίλη σου....δεν συμφωνώ να κάνεις μια τέτοια κίνηση....καλύτερα να ακολουθήσεις το δικό σου πρόγραμμα....

Δεν θα το κάνω τελικά το σκέφτηκα καλύτερα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 25/2/2021 at 3:30 ΜΜ, ο/η Apol είπε:

Καλησπέρα, τελικά αποφάσισα ότι δεν θα το κάνω δε θέλω να τα στερησω από τη φίλη μου, γιατί όντως ποτέ δεν ξέρεις.απο τα χαρτιά μου λείπει η βεβαίωση ουρολόγου λόγω παθολογικο ύ σπερμοδιαγραμματος έχουμε πάει σε δύο και δεν μας έδωσε κανένας κ οι δύο μας ειπανε να κάνουμε 3μηνη θεραπεία με βιταμίνες κ ότι είμαι πολύ νέα για να αγχώνομαι η ηλικία μου είναι 32,5. Κ ρε κορίτσια συγγνώμη θα μου πούνε οι ουρολόγοι ποτέ θα κάνω παιδί κ αν είμαι νέα; υπόψιν βρέθηκε κιρσοκήλη στον σύζυγο κ του είπε να μη βιαστεί να τη χειρουργησει αλλά να κάνει θεραπεία με βιταμίνες 

Παράλογο μου φαίνεται ..εμείς με κιρσοκήλη και παθολογικό στερμοδιαγραμ με την μια μας έδωσε ο ουρολόγος βεβαίωση.....μας είπε εξωσωματική ασυζητητί εγώ 30 ο σύζυγος 31 ....και χειρουργείο να κάνει κανείς δεν σου εγγυάται ότι το σπέρμα θα επανέλθει....στην κιρσοκήλη παίζουν πολλά ρόλο...αν την έχει χρόνια ίσως του έχει δημιουργήσει αμετάκλητη ζημιά...και ύστερα από δύο χρόνια θα δεις ξεκάθαρα αποτελέσματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Έκανες πολύ καλά που πηγες. Φαντάζομαι πήρες μια ανάσα… Τι σκέφτεσαι τελικά; Θα μείνεις με αυτή την γιατρό;  Κοιτα αν είναι το πρώτο και δεν έχεις κάποιο κοντινό άτομο να σου δώσει κάποια πράγματα είναι αρκετά αυτά που πρέπει να πάρεις. Βέβαια να έχεις στο μυαλό σου ότι θα σου πάρουν και αρκετά δώρα. Όποτε εστίασε στα πιο βασικά που χρειάζεσαι γιατί θα σου φέρουν αρκετά. Επίσης κανε λίστα όποτε αν κάποιος κοντινό σου σε ρωτήσει τι θες να μπορείς να του πεις κάτι συγκεκριμένο. 
    • Κοριτσι μου γλυκο καλο μηνα με υγεια κ υπομονη.  Σφιξε τη καρδια σου και προχωρα στο επομενο βημα. Ευχομαι αν παρεις την αποφαση της εξωσωματικης ,και γω αυτη θα παρω, ειναι οντως μονοδρομος για καποιες απο εμας. Ευχομαι ο,τι αποφαση παρεις του χρονου τετοιο καιρο να κρατας αγκαλια το μωρακι σου...οσο για την αποβολη στην εξωσωματικη ονυως κανεις δε μπορει να μας εγγυηθει αλλα εσυ θα κανεις αυτο που γεμιζει κ σε κανει να νοιωθεις καλα. Ειναο δυσκολος ο δρομος της εξωσωματικης τ ξερω κ απο το περιβαλλον μου αλλα ολα θα πανε καλα γτ υπαρχει η επιστημη....παρε το χρονο σου να ηρεμησεις ψυχικα κ βρςς τη δυναμη να προχωρησεις . Σου στελνω μια μεγαλη αγκαλια  κ ευχομαι να ερθει το θαυμα με οποιο τροπο🙏🙏❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου!!!  στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου είχα κ εγώ καφέ υγρά κ ήταν από αποκόλληση. Συνήθως τα καφέ υγρά λένε δεν είναι ανησυχητικό αλλά εγώ έκανα το λάθος κ δν έδωσα σημασία με αποτέλεσμα η αποκόλληση να μεγαλώσει (κ εγώ στο πρώτο τρίμηνο είχα).  Κολπικά έπαιρνα κ εγώ προγεστερονη 3 φορές την ημέρα κ όντως είχα κομματάκια από το χάπι.  Γεννήθηκε υγιέστατος ο γιος μου κ όλα πήγαν καλά.  στην Τρίτη μου εγκυμοσύνη τώρα πάλι είχα λίγο καφέ αίμα  ευτυχώς προς το παρόν δν υπάρχει κάποια αποκόλληση αλλά θέλει προσοχή λόγω ιστορικού.    Τώρα στην περίπτωσή σου αφού κάνατε υπέρηχο ξέρεις ότι το αίμα είναι από τις μικρές αυτές αποκολλήσεις κ αφού ο/η γιατρος  είναι ενήμερος/η τότε θα σε παρακολουθεί στενά. Όλα θα πάνε καλά κ να κάθεσαι όσο μπορείς ή να ξαπλώνεις.  μεσα σε 3 εβδ εμένα είχε υποχωρήσει η αποκόλληση.    γραψε μας τα νεα σου ❤️ έχε πίστη! Πολλές γυναίκες αντιμετωπίζουν αποκολλήσεις στο πρώτο τρίμηνο! 
    • Καλησπέρα! Όχι τίποτα απολύτως, βασικα δεν μου το είχαν αναφέρει καν σαν κάτι ανησυχητικό! Απλά καταλαβαίνεις, εγώ ψάχνοντας τρελάθηκα! Ο εμβρυολογος  μου χε πει ακριβώς ότι και σε σένα, ότι μπορεί να χρειαστεί να κάνω δεύτερη Doppler, όμως ο γυναικολόγος μου έκρινε ότι δεν χρειαζόταν.
    • Καλησπέρα εγω είχα καφέ υγρά από την 7 εβδ έως και την 9 εβδ τα είχα στο σκούπισμα όταν πηγαινε τουαλέτα το πρωί την υπόλοιπη μέρα δεν έβγαζα.. απλά ήταν διαφορετικά αυτά τα υγρά σε σχέση με την περιόδου τα καφέ.. δεν ήταν τόσο σκούρα..  εμένα μου είχε πει επειδή ήταν χαμηλά ο πλακούντας έβλεπα αυτά τα υγρά και να μην ανησυχώ.. έπαιρνα 3 utrogestan την ημέρα τωρα είμαι 8 μηνών και περιμένω τον Αύγουστο να γεννήσω Με το καλό 😊 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...