Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2021


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Think Positive είπε:

Όλα καλά πήγαν!!! Μια χαρά!!! Προχωράμε κανονικά.... Να προσέχω να μην κουράζομαι πολύ μόνο μου είπε!!! Εσύ ποτέ έχεις την εξέταση???

Bravooooo!!!!τέλεια νέα! Τη Τετάρτη το πρωί  έχω ραντεβού.Είδατε φύλο ;Από ενοχλήσεις έχεις τίποτα ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κορίτσια μου! Πήρα κάποιες αιματολογικές που είχα κάνει προχτές.ειμαι στη 15 εβδομάδα. Και ενώ παίρνω σίδηρο εδώ κ 3 βδομάδες περίπου ο αιματοκρίτης μου έπεσε στο 34.5 από 39 και η αιμοσφαιρίνη στο 11.6..... να αρχίσω πάλι να ανησυχώ??? Περιμένω απάντηση από το γυναικολόγο μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Marakii είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! Πήρα κάποιες αιματολογικές που είχα κάνει προχτές.ειμαι στη 15 εβδομάδα. Και ενώ παίρνω σίδηρο εδώ κ 3 βδομάδες περίπου ο αιματοκρίτης μου έπεσε στο 34.5 από 39 και η αιμοσφαιρίνη στο 11.6..... να αρχίσω πάλι να ανησυχώ??? Περιμένω απάντηση από το γυναικολόγο μου. 

Καλημέρα! Μοσχάρι τρως ; Ψάξε λίγο τις πηγές σιδήρου & άλλαξε τη διατροφή σου μήπως δεις αποτέλεσμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η IOANNAKEL είπε:

Bravooooo!!!!τέλεια νέα! Τη Τετάρτη το πρωί  έχω ραντεβού.Είδατε φύλο ;Από ενοχλήσεις έχεις τίποτα ; 

Άντε κοντεύεις και εσύ!!!! Όλα καλά θα πάνε!!! Δεν είναι σίγουρο μάλλον μας είπαν ότι είναι ένα και ένα!!! Αλλά δεν είναι και 100% !! Μακάρι όμως!! 😀😀Από ενοχλήσεις δεν έχω κάτι άμα κουραστω λιγάκι παραπάνω ελάχιστα τσιμπήματα στη μέση αλλά γενικά δεν νιώθω ακόμα κάτι..... Εσύ;;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Think Positive είπε:

Άντε κοντεύεις και εσύ!!!! Όλα καλά θα πάνε!!! Δεν είναι σίγουρο μάλλον μας είπαν ότι είναι ένα και ένα!!! Αλλά δεν είναι και 100% !! Μακάρι όμως!! 😀😀Από ενοχλήσεις δεν έχω κάτι άμα κουραστω λιγάκι παραπάνω ελάχιστα τσιμπήματα στη μέση & με πονάνε συχνά τα πόδια μου αλλά γενικά δεν νιώθω ακόμα κάτι..... Αν ήμουν λίγο αναίσθητη πιστεύω θα ξεχνούςα πως είμαι έγκυος , δεν νιώθω τίποτα 
Από κοιλιτσα πως πάς; 

 

Εμας από την αυχενική μας έχουμε πει ένα & ένα. Αλήθεια δε το πιστεύω έχουμε 1 μέρα διαφορά & έχουμε & οι 2 μάλλον ένα κ ένα! Τι ωραία😮 εγώ δεν νιώθω απολύτως τίποτα, αν μπορούμε να πούμε Ότι νιώθω κάτι είναι πολύ εύκολα κούραση . Σε καμμία περίπτωση δε μπορώ να κάνω πολλές δουλειές ή να πάω για δουλειά άπειρες ώρες όπως κ έκανα. Αυτό μόνο κατά τα αλλά δε νιώθω τίποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η IOANNAKEL είπε:

Καλημέρα! Μοσχάρι τρως ; Ψάξε λίγο τις πηγές σιδήρου & άλλαξε τη διατροφή σου μήπως δεις αποτέλεσμα

Τρώω και μοσχάρι και φακές... Τελικά ο γιατρός δεν μου είπε κάτι για τον αιματοκρίτη. Αλλά μου είπε ότι έχει ανέβει λίγο ο θυροειδής η TSH. Όπως το είδα εγώ είναι μέσα στις φυσιολογικές τιμές. Αλλά εκείνος μου είπε να πάω να με δει ενδοκρινολόγος γιατί είναι λίγο αυξημένη...άλλο άγχος πάλι.. εν τω μεταξύ ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα με τον θυρεοειδή... Θα πάω από Δευτέρα να κλείσω ένα ραντεβού να δούμε τι γίνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marakii είπε:

Τρώω και μοσχάρι και φακές... Τελικά ο γιατρός δεν μου είπε κάτι για τον αιματοκρίτη. Αλλά μου είπε ότι έχει ανέβει λίγο ο θυροειδής η TSH. Όπως το είδα εγώ είναι μέσα στις φυσιολογικές τιμές. Αλλά εκείνος μου είπε να πάω να με δει ενδοκρινολόγος γιατί είναι λίγο αυξημένη...άλλο άγχος πάλι.. εν τω μεταξύ ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα με τον θυρεοειδή... Θα πάω από Δευτέρα να κλείσω ένα ραντεβού να δούμε τι γίνεται.

Τα οιστρογόνα που παράγονται στην εγκυμοσύνη είναι αυξημένα & επηρεάζουν το θυρεοειδή. Για αυτό μας βάζουν κ κάνουμε συνέχεια tsh , για αυτό κάποιες γυναίκες έχουν πρώτη φορά αυξημενη tsh στην εγκυμοσύνη. Ιδανικά οι γιατροί θέλουν τη tsh κάτω από 2,5

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η IOANNAKEL είπε:

Τα οιστρογόνα που παράγονται στην εγκυμοσύνη είναι αυξημένα & επηρεάζουν το θυρεοειδή. Για αυτό μας βάζουν κ κάνουμε συνέχεια tsh , για αυτό κάποιες γυναίκες έχουν πρώτη φορά αυξημενη tsh στην εγκυμοσύνη. Ιδανικά οι γιατροί θέλουν τη tsh κάτω από 2,5

Αυτό κατάλαβα κι εγώ. Πριν δύο μήνες είχα 1.60 και τώρα τη 15η εβδομάδα πήγε 3.74.. λες να μου δώσει χάπι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Marakii είπε:

Τρώω και μοσχάρι και φακές... Τελικά ο γιατρός δεν μου είπε κάτι για τον αιματοκρίτη. Αλλά μου είπε ότι έχει ανέβει λίγο ο θυροειδής η TSH. Όπως το είδα εγώ είναι μέσα στις φυσιολογικές τιμές. Αλλά εκείνος μου είπε να πάω να με δει ενδοκρινολόγος γιατί είναι λίγο αυξημένη...άλλο άγχος πάλι.. εν τω μεταξύ ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα με τον θυρεοειδή... Θα πάω από Δευτέρα να κλείσω ένα ραντεβού να δούμε τι γίνεται.

Ποσο είναι δλδ? Πάνω από 2μιση ανησυχούμε μ είπε ο ενδοκρινολογος εμενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Marakii είπε:

Αυτό κατάλαβα κι εγώ. Πριν δύο μήνες είχα 1.60 και τώρα τη 15η εβδομάδα πήγε 3.74.. λες να μου δώσει χάπι??

Τώρα το είδα. Καλά είναι να πας από βδομάδα να δεις τι θα σου πει. Είσαι τυχερή που το βρήκες. Λίγοι γυναικολόγοι βάζουν tsh

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Τώρα το είδα. Καλά είναι να πας από βδομάδα να δεις τι θα σου πει. Είσαι τυχερή που το βρήκες. Λίγοι γυναικολόγοι βάζουν tsh

Εννοείται Δευτέρα πρωί πρωί θα πάω!!! Είχα κάνει και εξέταση TSH και πριν ενάμιση μήνα αλλά ήταν νορμάλ. Τώρα αυξήθηκε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marakii είπε:

Αυτό κατάλαβα κι εγώ. Πριν δύο μήνες είχα 1.60 και τώρα τη 15η εβδομάδα πήγε 3.74.. λες να μου δώσει χάπι??

Μην ανησυχείς , αυτά δεν είναι τπτ . Και εγώ κάποια στιγμή το πρώτο καιρό ειχα αυξημενη tsh & το ρυθμίσαμε. Δεν είναι κάτι. Πως τα πας με την εγκυμοσύνη σου ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marakii είπε:

Εννοείται Δευτέρα πρωί πρωί θα πάω!!! Είχα κάνει και εξέταση TSH και πριν ενάμιση μήνα αλλά ήταν νορμάλ. Τώρα αυξήθηκε..

Κάνεις tsh κάθε μήνα δλδ? Εγω στις 1ες έκανα κ δε μου ξαναεβαλε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/4/2021 at 6:31 ΜΜ, ο/η Thaumataki2021 είπε:

Κορίτσια εγώ χωρίς κανέναν εμετό, αλλά με πολλές αναγούλες, είμαι -3 κιλά. Δεν έχω θέμα με τα κιλά μου αλλά εχω μπει ηδη στο 2ο τρίμηνο και η όρεξη δε λεει να επιστρέψει

Καλησπέρα!!! Πως είσαι τώρα σε αυτό το θεμα;;; Είχα και εγώ θέμα με πολλές αναγούλες αλλά και εμετούς!! Τώρα είμαι 14 και 2ημ, ο γιατρός μου έχει γράψει σίδηρο μαγνήσιο αλλά οι αναγούλες συνεχιιιιιζονται...και μου είπε πρώτα να γίνει καλά το στομαχι και μετά θα τα παίρνω.  Μπορείς να πάρεις συμπληρώματα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/5/2021 at 3:07 ΜΜ, ο/η Marakii είπε:

Είναι για να μου αραιώνει το αίμα για να μη πάθω θρόμβωση.για την καλύτερη κυκλοφορία του αίματος στα αγγεία μου είπε 

Εγώ εχθές που επισκέφτηκα το γυναικολόγο μου είπε να το πίνω με πορτοκαλάδα Αλλά του είπα Γιατρέ εδώ το νερό το πίνω με δυσκολία... Οπότε μου είπε ότι θα περιμένω να περάσουν οι αναγουλες και οι εμετοί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η IOANNAKEL είπε:

Μην ανησυχείς , αυτά δεν είναι τπτ . Και εγώ κάποια στιγμή το πρώτο καιρό ειχα αυξημενη tsh & το ρυθμίσαμε. Δεν είναι κάτι. Πως τα πας με την εγκυμοσύνη σου ;

Πολύ καλα!! Δεν έχω σχεδόν τπτ πλέον μόνο αυξημένη όρεξη για πείνα! Εσύ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Κάνεις tsh κάθε μήνα δλδ? Εγω στις 1ες έκανα κ δε μου ξαναεβαλε

Εκείνος μου γράφει διάφορες εξετάσεις κάθε μήνα. Τι να σου πω.. μπορεί να θέλει να τα ελέγχουμε γενικώς αυτά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η IOANNAKEL είπε:

Εμας από την αυχενική μας έχουμε πει ένα & ένα. Αλήθεια δε το πιστεύω έχουμε 1 μέρα διαφορά & έχουμε & οι 2 μάλλον ένα κ ένα! Τι ωραία😮 εγώ δεν νιώθω απολύτως τίποτα, αν μπορούμε να πούμε Ότι νιώθω κάτι είναι πολύ εύκολα κούραση . Σε καμμία περίπτωση δε μπορώ να κάνω πολλές δουλειές ή να πάω για δουλειά άπειρες ώρες όπως κ έκανα. Αυτό μόνο κατά τα αλλά δε νιώθω τίποτα

Πραγματικά!!!! Τρομερή σύμπτωση!!! Πάμε μαζί εμείς!!! Τις τελευταίες 10 μερες έχει αρχίσει να φαίνεται και η κοιλίτσα αρκετά και να μην μου κάνουν τα παντελόνια!! Ευτυχώς έρχεται καλοκαίρι και δεν φοράμε πολλά παντελόνια 😝😝😝ναι και εγώ δεν έχω αντοχές για πολλές δουλειές και προσέχω κιόλας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marakii είπε:

Αυτό κατάλαβα κι εγώ. Πριν δύο μήνες είχα 1.60 και τώρα τη 15η εβδομάδα πήγε 3.74.. λες να μου δώσει χάπι??

Λογικά θα σου δώσει χάπι.πινω και εγω καθε πρωί χωρίς να εχω ανεβασμένη tsh μου το έδωσε προληπτικά περισσότερο, γιατι μετα την δευτερη αποβολη που είχα η γυναικολογος μου πρότεινε να ελέγξω  και την tsh και εκει απλα βρεθηκε να εχω κατι μικρους οζους. Και τωρα εχω παλι έλεγχο απο τον ενδοκρινολογο αρχες Ιουνιου. Κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης θα πρεπει να ελεγχουμε συχνα την tsh. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/5/2021 at 11:16 ΠΜ, ο/η IOANNAKEL είπε:

Εμας από την αυχενική μας έχουμε πει ένα & ένα. Αλήθεια δε το πιστεύω έχουμε 1 μέρα διαφορά & έχουμε & οι 2 μάλλον ένα κ ένα! Τι ωραία😮 εγώ δεν νιώθω απολύτως τίποτα, αν μπορούμε να πούμε Ότι νιώθω κάτι είναι πολύ εύκολα κούραση . Σε καμμία περίπτωση δε μπορώ να κάνω πολλές δουλειές ή να πάω για δουλειά άπειρες ώρες όπως κ έκανα. Αυτό μόνο κατά τα αλλά δε νιώθω τίποτα

Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι μιας και είσαι και εσύ με δίδυμα και είμαστε και μαζί στις εβδομάδες.... Εσένα σου μέτρησε καθόλου μήκος τραχήλου???? Γιατί εγώ στην αυχενική είχα 3,8 και τώρα έχει πέσει στο 3,2 και ανησυχώ λιγάκι.... Είναι καλά τα νούμερα για 16η προς 17 εβδομάδα ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Think Positive είπε:

Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι μιας και είσαι και εσύ με δίδυμα και είμαστε και μαζί στις εβδομάδες.... Εσένα σου μέτρησε καθόλου μήκος τραχήλου???? Γιατί εγώ στην αυχενική είχα 3,8 και τώρα έχει πέσει στο 3,2 και ανησυχώ λιγάκι.... Είναι καλά τα νούμερα για 16η προς 17 εβδομάδα ;;

Μου μετράει τον τράχηλο κάθε φορά μετά την αυχενική. Ηταν 3,5 πριν 25 μέρες , θα σου πω & Τη Τετάρτη ποσό ήταν. Επίσης μου συνεχίζει ένα UtrogestAn κάθε βράδυ κολπικά. Εσένα στα έχει κόψει όλα ; είναι μια χαρά ο τράχηλος σου νομίζω πάνω από 2,5 τον θέλουν. Να σε ρωτήσω κάτι; Διαβάζω ότι κάποιες κοπέλες νιώθουν βάρος χαμηλά ή συχνοουρία η τέλος πάντων, νιώθεις εσυ τπτ; Εγώ όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η IOANNAKEL είπε:

Μου μετράει τον τράχηλο κάθε φορά μετά την αυχενική. Ηταν 3,5 πριν 25 μέρες , θα σου πω & Τη Τετάρτη ποσό ήταν. Επίσης μου συνεχίζει ένα UtrogestAn κάθε βράδυ κολπικά. Εσένα στα έχει κόψει όλα ; είναι μια χαρά ο τράχηλος σου νομίζω πάνω από 2,5 τον θέλουν. Να σε ρωτήσω κάτι; Διαβάζω ότι κάποιες κοπέλες νιώθουν βάρος χαμηλά ή συχνοουρία η τέλος πάντων, νιώθεις εσυ τπτ; Εγώ όχι.

Και εμένα μου συνεχίζει 1 ultrogestan κολπικά... Όχι δεν νιώθω βάρος συχνοουρια σχετικά έχω αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Think Positive είπε:

Και εμένα μου συνεχίζει 1 ultrogestan κολπικά... Όχι δεν νιώθω βάρος συχνοουρια σχετικά έχω αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό.....

Πρέπει να μου απάντησες στο μνμ αλλά για κάποιο λόγο δε ξέρω που είναι τα μνμτα μου να το δω. 😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η IOANNAKEL είπε:

Πρέπει να μου απάντησες στο μνμ αλλά για κάποιο λόγο δε ξέρω που είναι τα μνμτα μου να το δω. 😢

Και εμένα μου συνεχίζει 1 ultrogestan κολπικά... Όχι δεν νιώθω βάρος συχνοουρια σχετικά έχω αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...