Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική και τοκετός


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι στην 36η εμβομαδα έπειτα από εξωσωματική. Ο γιατρός που με παρακολουθεί σε συζητηση που είχαμε κάνει στην αρχη της εγκυμοσύνης μ είχε πει ότι συνήθως σε εξωσωματική γίνεται καισαρική γιατί η κύηση θεωρείται πολύτιμη. Βέβαια μ είχε πει ότι συνηγορουν κ άλλοι παράγοντες και θα το δούμε προς το τέλος... Τώρα λοιπόν π αισίως φτάνουμε στο τέλος βλέπω ότι δεν θέλει ν μ αφήσει πολλά περιθώρια για φυσιολογικό τοκετό, παρά το ότι η εγκυμοσύνη μ κύλησε χωρίς προβλήματα, η ηλικια μ είναι 35 και δεν έχω προβλήματα υγείας... Επίσης το μωράκι μ έχει πάρει θέση...
Ποια η άποψη σας? Υπάρχουν κορίτσια που γέννησαν φυσιολογικά με εξωσωματική? Δεν είμαι κάθετη αλλά θα ήθελα να κάνω μια προσπάθεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nik_02 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι στην 36η εμβομαδα έπειτα από εξωσωματική. Ο γιατρός που με παρακολουθεί σε συζητηση που είχαμε κάνει στην αρχη της εγκυμοσύνης μ είχε πει ότι συνήθως σε εξωσωματική γίνεται καισαρική γιατί η κύηση θεωρείται πολύτιμη. Βέβαια μ είχε πει ότι συνηγορουν κ άλλοι παράγοντες και θα το δούμε προς το τέλος... Τώρα λοιπόν π αισίως φτάνουμε στο τέλος βλέπω ότι δεν θέλει ν μ αφήσει πολλά περιθώρια για φυσιολογικό τοκετό, παρά το ότι η εγκυμοσύνη μ κύλησε χωρίς προβλήματα, η ηλικια μ είναι 35 και δεν έχω προβλήματα υγείας... Επίσης το μωράκι μ έχει πάρει θέση...
Ποια η άποψη σας? Υπάρχουν κορίτσια που γέννησαν φυσιολογικά με εξωσωματική? Δεν είμαι κάθετη αλλά θα ήθελα να κάνω μια προσπάθεια..

Με το καλό το μωράκι σου 💖💖 εγώ γέννησα φυσιολογικά μετά από εξωσωματική, έκανα μάλιστα και αντιπηκτικές που λένε κάποιοι ότι οδηγούν σε καισαρική..39+5 έσπασαν τα νερά και μέσα σε 2,5 ώρες είχα στην αγκαλιά την μικρή μου..δική μου άποψη είναι ότι εφόσον δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα να το προσπαθούσες φυσιολογικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το εχω ξανακούσει αυτό ότι εξωσωματικη = καισαρική αλλά πραγματικά δεν στέκει πουθενά. Η μόνη περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ  είναι αν η εξωσωματικη έγινε για λόγους που σχετίζονται με ανωμαλίες μήτρας που εμποδίζουν τον ΦΤ.

Κατά τα άλλα ισχύει ο,τι ισχύει και για τη φυσιολογική σύλληψη.

Για την ιστορία γέννησα με φυσιολογικό μετά από εξωσωματικη, ηλικία 38 και τώρα με τα δίδυμα μου έχει αφήσει πάλι ανοιχτό το ενδεχόμενο του φυσιολογικού, ετών 40

Με το καλο και με έναν πόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Το εχω ξανακούσει αυτό ότι εξωσωματικη = καισαρική αλλά πραγματικά δεν στέκει πουθενά. Η μόνη περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ  είναι αν η εξωσωματικη έγινε για λόγους που σχετίζονται με ανωμαλίες μήτρας που εμποδίζουν τον ΦΤ.

Κατά τα άλλα ισχύει ο,τι ισχύει και για τη φυσιολογική σύλληψη.

Για την ιστορία γέννησα με φυσιολογικό μετά από εξωσωματικη, ηλικία 38 και τώρα με τα δίδυμα μου έχει αφήσει πάλι ανοιχτό το ενδεχόμενο του φυσιολογικού, ετών 40

Με το καλο και με έναν πόνο!

Πραγματικά κ εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Ο λόγος της εξωσωματικής ήταν η μία κλειστή σάλπιγγα κ το άγχος π μας έβαζε η διαδικασία της μηνιαίας παρακολούθησης της ωορρηξίας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρα δεν υπάρχει κάποιος λόγος. Θα μπορούσε να είναι φυσική σύλληψη. Τι να πω, μπορείς να κάνεις συζήτηση μαζί του για τους λόγους που το πάει προς τα εκεί. Μπορεί να εχει κάτι αλλο υποψη. Και αν η δική σου επιθυμία είναι ο φυσιολογικός τοκετός καλό θα είναι να την εκφράσεις. 

Προσωπικά δεν έχω τίποτα εναντίον της καισαρικής αλλά είναι κρίμα να μένεις με την απορία για αποφάσεις που παίρνει άλλος για το σώμα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η nik_02 είπε:

Πραγματικά κ εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Ο λόγος της εξωσωματικής ήταν η μία κλειστή σάλπιγγα κ το άγχος π μας έβαζε η διαδικασία της μηνιαίας παρακολούθησης της ωορρηξίας..

Τότε μπορείς να συζητήσεις μαζί του και να του πεις αυτό που θέλεις και εσύ..από τη στιγμή που και το μωράκι πήρε θέση ας αφήσετε τη φύση να κάνει τη δουλειά της!! Όπως και να χει, με το καλό να το υποδεχτειτε 💞💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εσύ @Tokyo

νομίζω ότι κοντεύεις, ειμασταν μαζί... Θα πάτε προγραμματισμένα με καισαρική? Από ότι παρακολουθώ είχες και εσύ μια πολύ ήρεμη εγκυμοσυνη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nik_02 είπε:

Και εσύ @Tokyo

νομίζω ότι κοντεύεις, ειμασταν μαζί... Θα πάτε προγραμματισμένα με καισαρική? Από ότι παρακολουθώ είχες και εσύ μια πολύ ήρεμη εγκυμοσυνη..

Καλημέρα! Σωστά είμαι πλέον 39 εβδ κ περιμένω... Εγώ επειδή έχω κ ένα ινομυομα σε περίεργη θέση γνώριζα χρόνια τώρα ότι ίσως χρειαστώ καισαρική αν κλείσει την πορεία του μωρου. Αυτό όμως δεν έγινε κ έτσι συνεχίζω κανονικά για ΦΤ! Θέλω να πω ότι είχα κ ένα λόγο (άσχετο με εξωσωματική) κ πάλι δεν θα πάω σε καισαρική. Έχω ακούσει κ γω την άποψη ότι εξωσωματική =καισαρική όμως νομίζω ότι είναι κάπως παλιακη... Ο γιατρός μου είχε πει εξ αρχής ότι άπαξ κ πετύχεις σύλληψη πάει ακριβώς όπως μια φυσική σύλληψη, ειδικά αν είναι ένα μωρό κ όχι δύο! 

Δεν ξέρω... Δεν μου αρέσουν οι θεωρίες συνωμοσίας αλλά μήπως απλά τον βολεύει επειδή είναι προγραμματισμένο κ σύντομο σε σχέση με ένα ΦΤ; στο κάτω κάτω πως επηρεάζει ο τρόπος σύλληψης τη γέννα;;; κ μένα που στο λέω μπορεί να μην μου βγει κ να κάνω τελικά καισαρική όμως σίγουρα όχι με πρόγραμμα. Γενικά πάντως ο γιατρός μου είναι υπέρ του ΦΤ κ το στηρίζει φουλ οπότε ίσως είναι κ θέμα γιατρού... Γενικά νομίζω ότι οι νεότεροι είναι πιο ανοιχτομυαλοι (χωρίς φυσικά να ξέρω την ηλικία του γιατρού σου) 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο! Να τα κρατήσουμε σύντομα γερά στην αγκαλιά μας, αυτό μετράει πάνω από όλα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα! Σωστά είμαι πλέον 39 εβδ κ περιμένω... Εγώ επειδή έχω κ ένα ινομυομα σε περίεργη θέση γνώριζα χρόνια τώρα ότι ίσως χρειαστώ καισαρική αν κλείσει την πορεία του μωρου. Αυτό όμως δεν έγινε κ έτσι συνεχίζω κανονικά για ΦΤ! Θέλω να πω ότι είχα κ ένα λόγο (άσχετο με εξωσωματική) κ πάλι δεν θα πάω σε καισαρική. Έχω ακούσει κ γω την άποψη ότι εξωσωματική =καισαρική όμως νομίζω ότι είναι κάπως παλιακη... Ο γιατρός μου είχε πει εξ αρχής ότι άπαξ κ πετύχεις σύλληψη πάει ακριβώς όπως μια φυσική σύλληψη, ειδικά αν είναι ένα μωρό κ όχι δύο! 

Δεν ξέρω... Δεν μου αρέσουν οι θεωρίες συνωμοσίας αλλά μήπως απλά τον βολεύει επειδή είναι προγραμματισμένο κ σύντομο σε σχέση με ένα ΦΤ; στο κάτω κάτω πως επηρεάζει ο τρόπος σύλληψης τη γέννα;;; κ μένα που στο λέω μπορεί να μην μου βγει κ να κάνω τελικά καισαρική όμως σίγουρα όχι με πρόγραμμα. Γενικά πάντως ο γιατρός μου είναι υπέρ του ΦΤ κ το στηρίζει φουλ οπότε ίσως είναι κ θέμα γιατρού... Γενικά νομίζω ότι οι νεότεροι είναι πιο ανοιχτομυαλοι (χωρίς φυσικά να ξέρω την ηλικία του γιατρού σου) 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο! Να τα κρατήσουμε σύντομα γερά στην αγκαλιά μας, αυτό μετράει πάνω από όλα!! 

Ναι έχεις τόσο δίκιο, αυτό π μετράει είναι να είναι μαμά κ μωράκι καλά. Όπως τα λες και εμένα δεν μου αρέσουν οι θεωρίες συνωμοσίας αλλά βρέθηκα λίγο έκπληκτη όταν μ το ξεφουρνησε πριν μια βδομάδα ότι το 99%των εξωσωματικων γίνεται με καισαρική. Μου είπε βέβαια ότι θα δούμε και στην επόμενη επίσκεψη πως θα είναι το μωρό το οποίο έχει πάρει ήδη θέση.. Και εγώ δεν είμαι φανατική του φυσιολογικού και δεν θα είχα πρόβλημα αν προκύψει καισαρική αλλά να υπάρχει λόγος όχι απλά γιατί βολεύει...Με το καλό το μωράκι σ! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η nik_02 είπε:

 @Tokyo

Κορίτσι μ γεννησές? Για Σάββατο δεν ήσουν? Όταν μπορέσεις πες μας την εμπειρία σ...

Γέννησα το Σάββατο καλά θυμάσαι!! Τελικα στην τελευταία εξέταση η μικρή ήταν ακόμα πολύ ψηλά κ σε λοξή θέση κ αποφάσισα καισαρική ως την πιο ασφαλή μέθοδο... Αποδείχτηκε σωτήριο καθώς η μικρή είχε κ διπλή περιτυλιξη γύρω από το λαιμό της... Όλα πήγαν παραπάνω από καλά όμως κ πάρα την ταλαιπωρία του μετεγχειρητικου έχω πλέον συνερθει. Αυτή τη στιγμή κάνω το νυχτερινό χαχαχχα

Πάντως αν σου βγει ο φτ δεν το συζητώ προσπάθησε το γιατί είναι πολύ γρηγορότερη η ανάρρωση. Αν σου πει ότι δεν ξέρει αν θα καταφέρεις αλλά με επιχειρήματα όπως πχ μια πολύ κακή θέση κάνε καισαρική μια κ έξω... 

Ό,τι κ αν γίνει να θυμάσαι ότι αυτό που μετράει είναι η ασφάλεια των δύο σας!!! Με το καλό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Γέννησα το Σάββατο καλά θυμάσαι!! Τελικα στην τελευταία εξέταση η μικρή ήταν ακόμα πολύ ψηλά κ σε λοξή θέση κ αποφάσισα καισαρική ως την πιο ασφαλή μέθοδο... Αποδείχτηκε σωτήριο καθώς η μικρή είχε κ διπλή περιτυλιξη γύρω από το λαιμό της... Όλα πήγαν παραπάνω από καλά όμως κ πάρα την ταλαιπωρία του μετεγχειρητικου έχω πλέον συνερθει. Αυτή τη στιγμή κάνω το νυχτερινό χαχαχχα

Πάντως αν σου βγει ο φτ δεν το συζητώ προσπάθησε το γιατί είναι πολύ γρηγορότερη η ανάρρωση. Αν σου πει ότι δεν ξέρει αν θα καταφέρεις αλλά με επιχειρήματα όπως πχ μια πολύ κακή θέση κάνε καισαρική μια κ έξω... 

Ό,τι κ αν γίνει να θυμάσαι ότι αυτό που μετράει είναι η ασφάλεια των δύο σας!!! Με το καλό!! 

Να σας ζήσει κορίτσι μ!! Να είναι καλότυχος το μωράκι σας. Και εμένα δεν έχει κατέβει καθόλου, έχει αμνιακό υγρό κάτω από το κεφαλάκι που το εμποδιζει να εμπεδωθεί και επιπλεον έχω παραπάνω αμνιακα από το φυσιολογικό κ μακρύ τράχηλο 41!μου πρότεινε και καταλήξαμε σε καισαρική σε λίγες μέρες. Το μετά είναι αυτό που φοβάμαι αλλά μετά σκέφτομαι τόσα περάσαμε 9 μήνες και τη διαδικασία της εξωσωματικής και λέω θα το ξεπεράσουμε και αυτό. Τα παιδάκια μας να είναι καλά. Σ εύχομαι γρήγορη ανάρρωση! Σε λίγο καιρό θ τα λέμε για το μεγάλωμα των μικρών μας. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μπράβο ρε κορίτσια!! Όλες μοντέλα μάλλον εγώ κάνω κάτι πολύ λάθος έχω πάρει 5 κιλά 😬
    • Θα έρθει κορίτσι μου σε όλες μας το μωράκι ♥️🥰 θα τα καταφέρουμε!!!!!
    • Σε ευχαριστώ Elk μου! Μόλις έγραψα το θέμα, η μικρή γέμισε δύο πάνες φουυυυυλ στα κακα, ευτυχώς με σύσταση πάστας χωρίς κλάματα!! Γουρλιδικο το φόρουμ 😂 Δοκίμασα σήμερα να της βάλω το αχλάδι μέσα σε αυτήν την πιπίλα την μεγάλη με τις τρύπες και της άρεσε πάρα πολύ. Το κρατούσε με το χεράκι της και ρουφούσε με μανία 🥰 Μετά της το έλιωσα με το πιρούνι και έφαγε λίγο. Νομίζω ο τελείως πουρές της κακοφαινεται. Θα δείξει πως θα πάει, αρχή είναι ακόμα, νομίζω πρέπει να δειξω περισσότερη υπομονή! 
    • Κλείσε κορίτσι μου ραντεβού με οδοντίατρο και μίλησε με τον γυναικολόγο σου ότι θα πας σε περίπτωση που χρειαστεί να μιλήσουν κ μεταξύ τους! Μπορούν να γίνουν κ ενέργειες και στην εγκυμοσύνη μη το αφήσεις γτ είναι χειρότερο! Περαστικά εύχομαι!
    • Πολύ συγκινητική η ιστορία του άντρα σου Αντωνια μου...!Και καταπληκτικό ότι τα κατάφερε τόσο καλά ένα αδύναμο εμβρυακι. 💖 Και αυξήθηκε  το αποθεμα σας!! Δεν μπορειτε βεβαια να επιλεξετε εσεις ποια-ες θα βαλετε. 😄 Το ξερεις, φανταζομαι. Οι γιατροί ξεκινουν συνηθως τις ετ από τα πιο δυνατά έμβρυα, ώστε να έχετε περισσότερες πιθανότητες.  Επίσης, η ποιότητα της βλαστοκυστης στην πραξη φαίνεται. Μακαρι να πετυχεις με την πρωτη, ολες αυτο ευχομαστε! Αλλα το σημαντικο ειναι να ειναι υγιεις αυτες που θα βαλεις, οχι μονο αριστες σύμφωνα με τους χαρακτηρισμους των εμβρυολογων. Το έχουμε δει πολλές φορές. Από αγάπη κ ενδιαφέρον στο λέω. Επειδή είναι η πρώτη σου προσπαθεια και καλό είναι να έχεις ολες τις πληροφορίες.😉  Προς το παρον ολα καλα πανε, μακαρι να συνεχίσουν ετσι!!🥰🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...