Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννάμε με το καλό Σεπτέμβρη του 21!


Recommended Posts

στις πριν 16 ώρες, ο/η Evvaki είπε:

Χαχαχαχα... Όσα χρειάζονται... Οι ορμόνες είναι υπεύθυνες για όλα..!..

 

Καλησπέρα!!! Καλώς ήρθες... Κι για εμένα είναι πρώτη φορά που γράφω σε φορούμ... Και μόνο η σκέψη ότι έχω συνοδοιπόρους σε όλο αυτό, που μπορούν να καταλάβουν καλύτερα από το καθένα κατι που θα θελήσω να μοιραστώ ή να ρωτήσω, μου δημιουργεί μόνο καλά συναισθήματα!.. Με το καλό το μωράκι σου...

Είμαστε και συνονόματες (απλά έβαλα το όνομα του σκύλου μου :-) ) Η αλήθεια είναι ότι εδώ μέσα διάβασα πολλά και ενδιαφέροντα σε διάφορα θέμετα οπότε λέω γιατί όχι ας συμμετάσχω. Πόσο είσαι; Συμπτώματα, κάποια αλλαγή, κάτι; Εγώ είμαι τόσο περδίκι που ανησυχώ οριακά. Παρόλαυτα έπρεπε να περιορίσω τη σωματική άσκηση καθώς έκανα πιο extreme πράγματα και λίγο αυτό μου έχει στοιχίσει (μη πω πολύ λόγω του ότι με lockdown μόνο αυτό έβρισκα ενδιαφέρον να κάνω). 

Αλήθεια ρε κορίτσια... ένα γενικότερο ζήτημα: εγκυμοσύνη και καραντίνα. Πώς το βιώνετε; Εγώ ενώ γενικά το θέμα του ιού δεν με είχε αγγίξει τόσο (οκ δουλειά από το σπίτι κοκ) τώρα βλέπω ότι έχουμε τόσους μα τόσους περιορισμούς. Θέλω να πω μου κακοφαίνεται 10 φορές περισσότερο στην φάση μου. Θα ήθελα "καφέδες", φίλες, ψώνια, χαλαρές βόλτες... όλα αυτά τα ωραία που πλαισιώνουν μία τέτοια κατάσταση. Μου λένε όλοι "ευχαριστήσου την εγκυμοσύνη σου" και πέραν από μια καλή διατροφή και καλό ύπνο δεν βρίσκω και πολλούς άλλους τρόπους. Ούτε σε ένα μάθημα pilates/yoga για εγκύους δεν μπορείς να πας. Μόνο online (πολύ περιοριστικό). Για πείτε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/1/2021 at 10:39 ΜΜ, ο/η Καρολίνα είπε:

Συγχαρητήρια!!καλώς ήρθες στην παρέα μας.θελουμε να βγει από 4.400 και πάνω η αυριανή χοριακη.καθε 2 μέρες να διαπλασιαζεται δηλαδη.

Να ρωτήσω κάτι... συγγνώμη αν φανώ παντελώς άσχετη (πρώτη φορά εδώ, πρώτη φορά έγκυος και κατά τύχη) γιατί πρέπει να κάνουμε/κάνετε πολλές χοριακές; Εγώ έκανα 2 τεστ -ναι δεν το πίστεψα το ένα!- μετά μία χοριακή που βγήκε 403 και μετά γιατρό στα καπάκια. Είδαμε σάκο και ένα μικρό μαυράκι σαν φακή και πάμε στο επόμενο που θα ακούσουμε καρδούλα. Θέλω να πω... είναι πιο ασφαλές να έχεις κάνει πρώτα 2-3 χοριακές να βλέπεις διπλασιασμό και μετά γιατρό; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Brunaki είπε:

Να ρωτήσω κάτι... συγγνώμη αν φανώ παντελώς άσχετη (πρώτη φορά εδώ, πρώτη φορά έγκυος και κατά τύχη) γιατί πρέπει να κάνουμε/κάνετε πολλές χοριακές; Εγώ έκανα 2 τεστ -ναι δεν το πίστεψα το ένα!- μετά μία χοριακή που βγήκε 403 και μετά γιατρό στα καπάκια. Είδαμε σάκο και ένα μικρό μαυράκι σαν φακή και πάμε στο επόμενο που θα ακούσουμε καρδούλα. Θέλω να πω... είναι πιο ασφαλές να έχεις κάνει πρώτα 2-3 χοριακές να βλέπεις διπλασιασμό και μετά γιατρό; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω.

Είναι καθαρα στο γιατρό, κι εμένα δεν μου ζήτησε 2η 😁 βλέπουν πράγματα όπως πχ σε ποια εβδομάδα είσαι αν δεν έχεις σταθερό κύκλο, κ ανάλογα με την τιμη μπορούν να καταλάβουν τι θα δουν σε κάθε φάση στον υπέρηχο (πχ σάκο, καρδούλα κοκ). 

Όσο αφορά την καραντίνα εγώ τρέχω όλη μέρα πίσω από ένα 2χρονο οπότε δεν προλαβαίνω να τα σκεφτώ αυτά 😂 σίγουρα μου έχει λείψει μια βόλτα, ένα φαγητό κλπ! Το λιγοστό χρόνο που μου μένει τώρα διαβάζω κανένα βιβλιο.. Επίσης για αργότερα έχει κ ενδιαφέροντα online σεμινάρια που έκανα και στην 1η εγκυμοσύνη 😊

Πάντως εγώ είμαι αισιόδοξη, δεν θεωρώ ότι θα μας πάει όλη η εγκυμοσύνη έτσι 🤣 θα φτιάξει το πράγμα, οπότε λίγο υπομονή 😊

Πότε έχεις γιατρό ξανά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα...στην 8 βδομάδα σήμερα...(7+0)ελπίζω πραγματικά να πάνε όλα κατευχην για όλες μας🤰🥰.. εδώ και δύο εβδομάδες ξεκινήσε η ναυτία οι εμετοι ,ανορεξία καταβολή......σκέφτομαι βέβαια ότι μεγαλώνει το σπορακι μου και περνώ θάρρος..😉.την επόμενη Δευτέρα έχουμε εκ νέου ραντεβού με τον γιατρό...για να ξεκινήσουμε σίδηρο ασβέστιο και ότι άλλο χρειαστεί...προς το παρών μόνο φολικό παιρνω..να δει και τις εξετάσεις  του προγενετικου ελεγχου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Καλησπέρα και από εμένα...στην 8 βδομάδα σήμερα...(7+0)ελπίζω πραγματικά να πάνε όλα κατευχην για όλες μας🤰🥰.. εδώ και δύο εβδομάδες ξεκινήσε η ναυτία οι εμετοι ,ανορεξία καταβολή......σκέφτομαι βέβαια ότι μεγαλώνει το σπορακι μου και περνώ θάρρος..😉.την επόμενη Δευτέρα έχουμε εκ νέου ραντεβού με τον γιατρό...για να ξεκινήσουμε σίδηρο ασβέστιο και ότι άλλο χρειαστεί...προς το παρών μόνο φολικό παιρνω..να δει και τις εξετάσεις  του προγενετικου ελεγχου..

Καλά που το είπες, έχω ξεχάσει να το πάρω 2 3 μέρες 🤦🏼‍♀️ πάω τωρα 

Με το καλό το νινακι 😁😁

Πες μας την πητ σου να σε βάλω στο πινακάκι 😁 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η PanB είπε:

Είναι καθαρα στο γιατρό, κι εμένα δεν μου ζήτησε 2η 😁 βλέπουν πράγματα όπως πχ σε ποια εβδομάδα είσαι αν δεν έχεις σταθερό κύκλο, κ ανάλογα με την τιμη μπορούν να καταλάβουν τι θα δουν σε κάθε φάση στον υπέρηχο (πχ σάκο, καρδούλα κοκ). 

Όσο αφορά την καραντίνα εγώ τρέχω όλη μέρα πίσω από ένα 2χρονο οπότε δεν προλαβαίνω να τα σκεφτώ αυτά 😂 σίγουρα μου έχει λείψει μια βόλτα, ένα φαγητό κλπ! Το λιγοστό χρόνο που μου μένει τώρα διαβάζω κανένα βιβλιο.. Επίσης για αργότερα έχει κ ενδιαφέροντα online σεμινάρια που έκανα και στην 1η εγκυμοσύνη 😊

Πάντως εγώ είμαι αισιόδοξη, δεν θεωρώ ότι θα μας πάει όλη η εγκυμοσύνη έτσι 🤣 θα φτιάξει το πράγμα, οπότε λίγο υπομονή 😊

Πότε έχεις γιατρό ξανά; 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση περί χοριακής! 

Ε ναι με ένα 2χρονο λογικό να μην μένει χρόνος και μυαλό για άλλα! Μιας και ήδη έχεις υπάρξει έγκυος... τα κιλά ήταν εύκολο να τα χάσεις μετά; Ξαναβρήκες τη φόρμα σου; Πάντως είναι τρελό, θαυμάζω όσους αποφασίζουν να κάνουν 2ο παιδάκι σε κοντινή χρονική απόσταση με το άλλο! Πολύ δύσκολο project μου φαίνεται ❤️ 

Εγώ ακούω για τον ιό ότι έχουμε δρόμο ακόμα μπροστά μας, ότι μέχρι και το καλοκαίρι θα είμαστε με μάσκες και ανάθεμα αν θα κάνουμε διακοπές :-( Αλλά δεν έχει νόημα να το σκέφτομαι και να παρασύρω σε αρνητισμό και άλλους. Για μένα το όλο ζήτημα είναι να με ξαναφήσει ο γιατρός να μπω θάλασσα. Νομίζω εκεί θα ξαναβρώ τον εαυτό μου. Όντας χειμερινή κολυμβήτρια μου κόστισε η προσωρινή διακοπή -ο γιατρός μου είπε να περιμένω να ολοκληρώσουμε το πρώτο τρίμηνο κύησης και μετά να ξαναμπώ θαλασσίτσα! Είναι και κλειστά τα κολυμβητήρια... ξέρω ότι μπορεί να φαίνονται και λίγο γκρίνιες όλα αυτά απλώς για έναν άνθρωπο που ήταν τόσο active είναι μεγάλη αλλαγή όλο αυτό!

Γιατρό έχω την Πέμπτη 21.1 :-) (λέμε για πλάκα με τον σύντροφο μου ότι έχει γούστο να ακούσουμε και 2 καρδιές. Τζόκερ θα πρέπει να παίξουμε μετά 😂)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Brunaki είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση περί χοριακής! 

Ε ναι με ένα 2χρονο λογικό να μην μένει χρόνος και μυαλό για άλλα! Μιας και ήδη έχεις υπάρξει έγκυος... τα κιλά ήταν εύκολο να τα χάσεις μετά; Ξαναβρήκες τη φόρμα σου; Πάντως είναι τρελό, θαυμάζω όσους αποφασίζουν να κάνουν 2ο παιδάκι σε κοντινή χρονική απόσταση με το άλλο! Πολύ δύσκολο project μου φαίνεται ❤️ 

Εγώ ακούω για τον ιό ότι έχουμε δρόμο ακόμα μπροστά μας, ότι μέχρι και το καλοκαίρι θα είμαστε με μάσκες και ανάθεμα αν θα κάνουμε διακοπές :-( Αλλά δεν έχει νόημα να το σκέφτομαι και να παρασύρω σε αρνητισμό και άλλους. Για μένα το όλο ζήτημα είναι να με ξαναφήσει ο γιατρός να μπω θάλασσα. Νομίζω εκεί θα ξαναβρώ τον εαυτό μου. Όντας χειμερινή κολυμβήτρια μου κόστισε η προσωρινή διακοπή -ο γιατρός μου είπε να περιμένω να ολοκληρώσουμε το πρώτο τρίμηνο κύησης και μετά να ξαναμπώ θαλασσίτσα! Είναι και κλειστά τα κολυμβητήρια... ξέρω ότι μπορεί να φαίνονται και λίγο γκρίνιες όλα αυτά απλώς για έναν άνθρωπο που ήταν τόσο active είναι μεγάλη αλλαγή όλο αυτό!

Γιατρό έχω την Πέμπτη 21.1 :-) (λέμε για πλάκα με τον σύντροφο μου ότι έχει γούστο να ακούσουμε και 2 καρδιές. Τζόκερ θα πρέπει να παίξουμε μετά 😂)

Κοίτα εγώ είμαι ακριβώς το αντίθετο, δεν ασχολούμαι καθόλου με αθλήματα κλπ 😂 παρολαυτα δεν προσπάθησα καθόλου να χάσω τα κιλά, σκέψου με το που βγήκα απ το μαιευτήριο είχα χάσει ήδη τα 10 απ τα 15 που πήρα.. Άσχετο αν τωρα με την καραντίνα έχω ξαναπάρει κάποια 😂 μην αγχώνεσαι καθόλου για τα κιλά, με αυτά που μας λες θα τα χάσεις αμέσως 😂😂

Αααα, απ τη χοριακη θα καταλάβαινε λογικά κι αν είναι δίδυμα! 🤣 Θα ήταν πολύ αυξημένη η τιμή! 

Πάντως εγώ πιστεύω καλύτερα ένα ένα χαχαχα, να χαρείς πρώτα το πρώτο κ μετά βάζεις μπρος για 2ο😊

Δεν θέλαμε Ν έχουν μεγάλη διαφορά το ένα με το άλλο.. Να ξεμπερδευουμε🤣🤣 θα είναι δύσκολα πιστεύω κι εγώ αλλά ελπίζω στο καλύτερο 😜

Εγώ έχω Τρίτη γιατρό 😊

Πόσο χρονών είσαι; 😁 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/1/2021 at 8:05 ΜΜ, ο/η Αστεράκι3 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και με το καλό τα μωράκια σας!! Έμαθα ότι είμαι έγκυος στις 13/1 (θετικό τεστ πριν την καθυστερηση), ειναι ακόμα πολύ νωρίς, καθώς η προηγούμενη περίοδος ηταν 18/12. Εχω 2 κόρες 5,5 και 4ων ετών, αν ολα πανε καλά αυτό θα είναι το 3ο μας παιδάκι.. πώς είστε από συμπτώματα; εγω υπνηλία, κόπωση ως τωρα. Δυσκολεύομαι ακόμη να το πιστέψω.. 

Ειμαστε πολύ κοντά. Τελευταία περίοδος 22/12 και το θετικό τεστ 16/01 ❤️ πρώτο μωράκι 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Brunaki είπε:

Να ρωτήσω κάτι... συγγνώμη αν φανώ παντελώς άσχετη (πρώτη φορά εδώ, πρώτη φορά έγκυος και κατά τύχη) γιατί πρέπει να κάνουμε/κάνετε πολλές χοριακές; Εγώ έκανα 2 τεστ -ναι δεν το πίστεψα το ένα!- μετά μία χοριακή που βγήκε 403 και μετά γιατρό στα καπάκια. Είδαμε σάκο και ένα μικρό μαυράκι σαν φακή και πάμε στο επόμενο που θα ακούσουμε καρδούλα. Θέλω να πω... είναι πιο ασφαλές να έχεις κάνει πρώτα 2-3 χοριακές να βλέπεις διπλασιασμό και μετά γιατρό; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω.

Καλημερα γλυκια μου!!! Ειναι τελειως στο γιατρο νομιζω και στο τι θες εσυ! Εγω σε προηγούμενη (παλινδρομη) ειχα κανει 1 χοριακη απο μονη μου μετα το τεστ εγκυμοσύνης για να σιγουρευτω γτ δεν προσπαθούσαμε τοτε ηρθε ουρανοκατεβατο και δεν πιστευα το τεστ !!! Ο γιατρος με ειχε ρωτησει τοτε απλα ποση ηταν εγκυκλοπαιδικά μιας και ειχα κανει!Τωρα σε αυτην την εγκυμοσυνη μου ειπε οτι δε θέλει να κανω καν ,εμπιστεύεται μονο οτι βλεπει στους υπέρηχους γενικότερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια είμαι.καινουργια.πρωτη μου εγκυμοσύνη κ.πολυ φοβισμένη κ αγχωμενη.ΤΕΡ 4/12 πρώτη χοριακη 7/1 137 μμιλα. Με το γυναικολόγο λέει δεν είναι καλή πήρα προγεστερόνη μαγνήσιο φυλλικό κ ξάπλα ακολούθησαν άλλες 3 χοριακεσ ώσπου στις 15/1 έφτασα 1580.Εχω το πρώτο ραντεβού αύριο μαζί του κ η αγωνία χτυπάει κόκκινο. Εν τω μεταξύ το στήθος μου μια πρήζεται μια ξεπρηζεται δεν έχω εμετούς μόνο ψιλό αναγουλες.Η συχνοοθρια σταθερή .Ποια η γνωμη σας θέλω να πάνε όλα καλά αγχώνομαι τι θα μου πει αύριο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lina08 είπε:

Καλημέρα κορίτσια είμαι.καινουργια.πρωτη μου εγκυμοσύνη κ.πολυ φοβισμένη κ αγχωμενη.ΤΕΡ 4/12 πρώτη χοριακη 7/1 137 μμιλα. Με το γυναικολόγο λέει δεν είναι καλή πήρα προγεστερόνη μαγνήσιο φυλλικό κ ξάπλα ακολούθησαν άλλες 3 χοριακεσ ώσπου στις 15/1 έφτασα 1580.Εχω το πρώτο ραντεβού αύριο μαζί του κ η αγωνία χτυπάει κόκκινο. Εν τω μεταξύ το στήθος μου μια πρήζεται μια ξεπρηζεται δεν έχω εμετούς μόνο ψιλό αναγουλες.Η συχνοοθρια σταθερή .Ποια η γνωμη σας θέλω να πάνε όλα καλά αγχώνομαι τι θα μου πει αύριο 

Αρχικά, συγχαρητήρια από μένα!!! Εγώ ακόμα γιατρό δεν έχω δει καθώς είναι πολύ νωρίς, τελειώνει η 4η εβδομάδα σήμερα, αλλά σου εύχομαι να σκέφτεσαι θετικά, χωρίς άγχος, και όλα να πάνε πολύ καλά!!! Αύριο θα ηρεμήσεις και θα μας γράφεις τα καλά νεα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια και εγώ εδώ και δεν μπορώ να το πιστέψω. Είχα γράψει εχθες και τις δικές μου ημερομηνίες αλλά κάτι ίσως δεν έκανα σωστά. Εγώ ΤΕΡ 22/12, το Σάββατο 16/01 και χωρίς καθυστέρηση έκανα δύο θετικά τεστ και χοριακή 170. Σήμερα 18/01 η χοριακή 493. Ο γιατρός μου είπε να περιμένω λίγο ακόμα πριν με δει γιατί είναι νωρίς, αλλά κοντεύω να σκάσω. ΠΗΤ υπολόγισα 27/09. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η BananaConsuela είπε:

Αρχικά, συγχαρητήρια από μένα!!! Εγώ ακόμα γιατρό δεν έχω δει καθώς είναι πολύ νωρίς, τελειώνει η 4η εβδομάδα σήμερα, αλλά σου εύχομαι να σκέφτεσαι θετικά, χωρίς άγχος, και όλα να πάνε πολύ καλά!!! Αύριο θα ηρεμήσεις και θα μας γράφεις τα καλά νεα!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ.Θα σας ενημερώσω με νεότερα αύριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lina08 είπε:

Καλημέρα κορίτσια είμαι.καινουργια.πρωτη μου εγκυμοσύνη κ.πολυ φοβισμένη κ αγχωμενη.ΤΕΡ 4/12 πρώτη χοριακη 7/1 137 μμιλα. Με το γυναικολόγο λέει δεν είναι καλή πήρα προγεστερόνη μαγνήσιο φυλλικό κ ξάπλα ακολούθησαν άλλες 3 χοριακεσ ώσπου στις 15/1 έφτασα 1580.Εχω το πρώτο ραντεβού αύριο μαζί του κ η αγωνία χτυπάει κόκκινο. Εν τω μεταξύ το στήθος μου μια πρήζεται μια ξεπρηζεται δεν έχω εμετούς μόνο ψιλό αναγουλες.Η συχνοοθρια σταθερή .Ποια η γνωμη σας θέλω να πάνε όλα καλά αγχώνομαι τι θα μου πει αύριο 

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι! Ο υπέρηχος θα τα δείξει όλα! Δεν υπάρχει λόγος να στενοχωριεσαι, απ ότι καταλαβαίνω διπλασιάζεται ανά 2 μέρες που πρέπει! 😁 Στέλνω θετική ενέργεια!! Μαζί πάμε αυριο γιατρο! Εγω εχω στις 15.00 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι! Ο υπέρηχος θα τα δείξει όλα! Δεν υπάρχει λόγος να στενοχωριεσαι, απ ότι καταλαβαίνω διπλασιάζεται ανά 2 μέρες που πρέπει! 😁 Στέλνω θετική ενέργεια!! Μαζί πάμε αυριο γιατρο! Εγω εχω στις 15.00 😁

Σε ευχαριστώ κ σε σένα εύχομαι τα καλύτερα όλα να πάνε καλά για όλες τις μέλλουσες μανουλες.Αυριο νεώτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η BananaConsuela είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια και εγώ εδώ και δεν μπορώ να το πιστέψω. Είχα γράψει εχθες και τις δικές μου ημερομηνίες αλλά κάτι ίσως δεν έκανα σωστά. Εγώ ΤΕΡ 22/12, το Σάββατο 16/01 και χωρίς καθυστέρηση έκανα δύο θετικά τεστ και χοριακή 170. Σήμερα 18/01 η χοριακή 493. Ο γιατρός μου είπε να περιμένω λίγο ακόμα πριν με δει γιατί είναι νωρίς, αλλά κοντεύω να σκάσω. ΠΗΤ υπολόγισα 27/09. 

Με το καλό εύχομαι 😁 θα περιμένεις λογικά ακόμα, κάνε υπομονή 😂 συνήθως μας βλέπουν πρώτη φορά 6 με 8 εβδομάδων! Εγώ θα πάω αύριο που θα είμαι στην 7η, δλδ 6w6d.. Εσύ τώρα λογικά είσαι στην 4η ακόμα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η PanB είπε:

Κοίτα εγώ είμαι ακριβώς το αντίθετο, δεν ασχολούμαι καθόλου με αθλήματα κλπ 😂 παρολαυτα δεν προσπάθησα καθόλου να χάσω τα κιλά, σκέψου με το που βγήκα απ το μαιευτήριο είχα χάσει ήδη τα 10 απ τα 15 που πήρα.. Άσχετο αν τωρα με την καραντίνα έχω ξαναπάρει κάποια 😂 μην αγχώνεσαι καθόλου για τα κιλά, με αυτά που μας λες θα τα χάσεις αμέσως 😂😂

Αααα, απ τη χοριακη θα καταλάβαινε λογικά κι αν είναι δίδυμα! 🤣 Θα ήταν πολύ αυξημένη η τιμή! 

Πάντως εγώ πιστεύω καλύτερα ένα ένα χαχαχα, να χαρείς πρώτα το πρώτο κ μετά βάζεις μπρος για 2ο😊

Δεν θέλαμε Ν έχουν μεγάλη διαφορά το ένα με το άλλο.. Να ξεμπερδευουμε🤣🤣 θα είναι δύσκολα πιστεύω κι εγώ αλλά ελπίζω στο καλύτερο 😜

Εγώ έχω Τρίτη γιατρό 😊

Πόσο χρονών είσαι; 😁 

Καλά σίγουρα 1 - 1 τα μωρά 😅

Μόλις έκλεισα τα 30. Εσύ; Χαίρομαι πολύ για την απάντηση για τα κιλά. Υποθέτω ότι έχει να κάνει και με το πόσο τρώμε. Για αυτό προσέχω ήδη -τρώω τα πάντα, αλλά πολλά λαχανικά / φρούτα και αποφεύγω τη ζάχαρη και τα λευκά αλεύρια όσο μπορώ. 

Από συμπληρώματα παίρνω μόνο φυλλικό οξύ προς το παρόν. 

Α, έκανα και τις πρώτες εξετάσεις! Με μία πρώτη ματιά μου φαίνονται όλα εντάξει. Μόνο αν ξέρει κάποια.. η θυροειδοτρόπος ορμόνη (TSH) ήταν λίγο αυξημένη. Έχει τύχει σε καμία κάτι ανάλογο; Εννοείται περιμένω τον γιατρό να μου πει ωστόσο μου έκανε εντύπωση, δεν είχα ποτέ θέμα με τον θυροειδή μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Brunaki είπε:

Καλά σίγουρα 1 - 1 τα μωρά 😅

Μόλις έκλεισα τα 30. Εσύ; Χαίρομαι πολύ για την απάντηση για τα κιλά. Υποθέτω ότι έχει να κάνει και με το πόσο τρώμε. Για αυτό προσέχω ήδη -τρώω τα πάντα, αλλά πολλά λαχανικά / φρούτα και αποφεύγω τη ζάχαρη και τα λευκά αλεύρια όσο μπορώ. 

Από συμπληρώματα παίρνω μόνο φυλλικό οξύ προς το παρόν. 

Α, έκανα και τις πρώτες εξετάσεις! Με μία πρώτη ματιά μου φαίνονται όλα εντάξει. Μόνο αν ξέρει κάποια.. η θυροειδοτρόπος ορμόνη (TSH) ήταν λίγο αυξημένη. Έχει τύχει σε καμία κάτι ανάλογο; Εννοείται περιμένω τον γιατρό να μου πει ωστόσο μου έκανε εντύπωση, δεν είχα ποτέ θέμα με τον θυροειδή μου...

Εγώ είμαι 28😜

Μία φίλη μου είχε λίγο αυξημένη τιμή και της έδωσε χάπι να το ρυθμίσει.. Είναι συνηθισμένο στην εγκυμοσύνη και θέλει ρύθμιση.. Μην αγχώνεσαι όμως, δεν είναι κάτι. Τις έστειλες τις εξετάσεις η θα περιμένεις να τις πας από κοντά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Καλησπέρα και από εμένα...στην 8 βδομάδα σήμερα...(7+0)ελπίζω πραγματικά να πάνε όλα κατευχην για όλες μας🤰🥰.. εδώ και δύο εβδομάδες ξεκινήσε η ναυτία οι εμετοι ,ανορεξία καταβολή......σκέφτομαι βέβαια ότι μεγαλώνει το σπορακι μου και περνώ θάρρος..😉.την επόμενη Δευτέρα έχουμε εκ νέου ραντεβού με τον γιατρό...για να ξεκινήσουμε σίδηρο ασβέστιο και ότι άλλο χρειαστεί...προς το παρών μόνο φολικό παιρνω..να δει και τις εξετάσεις  του προγενετικου ελεγχου..

Καλησπέρα! Με το καλό! 

Κουράγιο με τα συμπτώματα πρέπει να είναι πολύ σπαστικό. Είμαστε σχεδόν μαζί 7+5 εγώ. Αλήθεια, είδες τίποτα περίεργο στις εξετάσεις; Τις έκανα κι εγώ, πήρα τα αποτελέσματα το Σάββατο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εγώ είμαι 28😜

Μία φίλη μου είχε λίγο αυξημένη τιμή και της έδωσε χάπι να το ρυθμίσει.. Είναι συνηθισμένο στην εγκυμοσύνη και θέλει ρύθμιση.. Μην αγχώνεσαι όμως, δεν είναι κάτι. Τις έστειλες τις εξετάσεις η θα περιμένεις να τις πας από κοντά; 

Να περιμένω λέω. Παραδόξως σε αυτή τη φάση έχω υπομονή. 

Για να δούμε έχω περιέργεια για το αν θα μου δώσει κάτι. 

28 και έχεις ήδη παιδάκι! Ουάου. Εγώ παίζει να είμαι η πιο μικρή στον κύκλο μου. Βασικά εκεί γύρω στα 30 υπάρχει baby boom και μη σου πω σε μεγαλύτερες ηλικίες πλέον λόγω της οικονομικής αστάθειας και της γενικότερης κατάστασης. 

Αφού κι εμείς υπολογίζαμε σε μία 2ετία-3ετία ίσως να κάναμε. Έλα όμως που ήρθε μόνο του! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Brunaki είπε:

Καλησπέρα! Με το καλό! 

Κουράγιο με τα συμπτώματα πρέπει να είναι πολύ σπαστικό. Είμαστε σχεδόν μαζί 7+5 εγώ. Αλήθεια, είδες τίποτα περίεργο στις εξετάσεις; Τις έκανα κι εγώ, πήρα τα αποτελέσματα το Σάββατο.

Αχ πραγματικά προσπαθώ..αλλά είμαι όλη μέρα χαλιά με τουλάχιστον 2 εμετούς!!δεν μπορώ να φάω τίποτα σχεδόν.....όχι όλες ήταν πολύ καλές είπε η μικροβιολόγος....τώρα μένει η pap _a που γίνεται εκεί κοντά στην αυχενική....εσύ μάλλον είσαι από τις τυχερές άνευ συμπτωμάτων...απόλαυσε το!!!🤰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Brunaki είπε:

Να περιμένω λέω. Παραδόξως σε αυτή τη φάση έχω υπομονή. 

Για να δούμε έχω περιέργεια για το αν θα μου δώσει κάτι. 

28 και έχεις ήδη παιδάκι! Ουάου. Εγώ παίζει να είμαι η πιο μικρή στον κύκλο μου. Βασικά εκεί γύρω στα 30 υπάρχει baby boom και μη σου πω σε μεγαλύτερες ηλικίες πλέον λόγω της οικονομικής αστάθειας και της γενικότερης κατάστασης. 

Αφού κι εμείς υπολογίζαμε σε μία 2ετία-3ετία ίσως να κάναμε. Έλα όμως που ήρθε μόνο του! 

Τα καλύτερα έρχονται εκεί που δεν το περιμένεις 😁😁

Ναι, η αλήθεια είναι ότι είμαι κι εγώ η πιο μικρή απ τον κύκλο μου που έχει παιδί αλλά δεν με ενοχλεί 😜 κι εμάς τα τελευταία 2 χρόνια έχουν πάρει φόρα όλοι οι φίλοι κ κάνουν μωρά οπότε είναι όλα μικρά τώρα και κοντα σε ηλικία και έχουν πολύ πλάκα 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιστρέφω από γιατρό 😂

Update: το φασολάκι έχει πιαστεί πολύ καλά! 6+6 και ακούσαμε καρδούλα πολύ δυνατά και καθαρά! 

Γράψαμε τον προγεννητικό, θα πάω μια από αυτές τις ημέρες να κάνω τις εξετάσεις 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...