Μετάβαση σε περιεχόμενο

προσπάθειες και παραίτηση από το σύντροφο


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η spyrus είπε:

Κοριτσια καλημερα σας αφησα να περιμενετε για νεα μου ομως περιμενα κι εγω... πριν μια εβδομαδα μιλησαμε και μου ειπε οτι τη δεδομενη στιγμη δεν θελει να προσπαθησουμε για παιδη και δεν ξερει πότε!!με τη διακαιολογια των οικονομικων και την κατασταση τη σημερινη!! με λιγα λογια μιλησαμε πολυ του ειπα να ξεκινησουμε προσπαθειες μονοι μας και μετα το καλοκαιρι αν δεν μεινω να παμε σε γιατρο κι οτι μας πει να κανουμε.. αλλα να εξαντλησουμε ολα τα περιθωρια στη χειροτερη αν δεν πετυχει η πρωτη να παμε μεχρι να πουμε και οι δυο τελιωσαμε!!! Εννοειται δεν δεχτηκε. εγω του λεω αν μεινω μαζι σου ηδη δεν ειμαι καλα ψυχολογικα και θα τσακωνομαστε συνεχεια και οοοταν το αποφασίσεις και αν.. ισως ειναι πολυ αργα! και του ειπα οτι θα φυγω...πηγε να κοιμηθει και παω μεσα και του λεω μηπως τωρα που μιλησαμε μηπως περνας μια φαση και αλλαξεις γνωμη!!και μου ειπε οτι θελει να ηρεμισει και να του δωσω μια εβδομαδα...

εμενα με αυτο μου εδωσε ελπιδες και ειμασταν καλα ωσπου χτες τον ρωτησα και μου ειπε οτι δεν θυμαται καθολου οτι μου ειπε δως μου μια εβδομαδα!!!τελος παντον εξακολουθει και δεν θελει κι εγω του τα ειπα ωμα οτι απο την αρχη ξερει οτι δεν ειναι καλες οι εξετασεις μου κι οταν και αν θελήσεις πιο μετα δεν ξερω πότε!μπορει να ειναι αργα  και να μας πει ο γιατρος δεν επαρκουν τα ωαρια σου και παμε για δοτρια!! ουτε αυτο φαινεται να τον ταραξε και μου ειπε οτι μου χει γινει έμμονη ιδεα!!! 

εχει γινει το κεφαλι μου καζανι δεν ξερω τι να κανω!

Καλημέρα! πλέον υπάρχει και η δυνατότητα κρυοσυντήρησης ωαρίων τα οποία αν μπορείς να πάρεις κάποια τώρα που είναι αποδεκτής ποιότητας να τα χρησιμοποιήσεις αργότερα όταν θελήσετε και οι δύο. Από ότι άκουγα σε κάποια συζήτηση έχουν πλέον ποσοστό επιβίωσης 95%

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Gif-e είπε:

Καλημέρα! πλέον υπάρχει και η δυνατότητα κρυοσυντήρησης ωαρίων τα οποία αν μπορείς να πάρεις κάποια τώρα που είναι αποδεκτής ποιότητας να τα χρησιμοποιήσεις αργότερα όταν θελήσετε και οι δύο. Από ότι άκουγα σε κάποια συζήτηση έχουν πλέον ποσοστό επιβίωσης 95%

Λυπάμαι που περνάς αυτή την κατάσταση αλλά από ότι έχω κατάλαβει δεν θέλει και δεν ξέρω γιατί δεν πρόκειται ποτέ να δεχτώ σαν δικαιολογία το οικονομικό και την κατάσταση την σημερινή ε εντάξει η σημερινή κατάσταση δεν αλλάζει αυτό το σημαίνει ότι δεν θα κάνουμε παιδιά έλεος εμένα ο δουλεύει μόνο ο άνδρας μου και περιμένω δεύτερο παιδάκι και λέμε Δόξα τον Θεό δεν έχουμε πεινάσει απλά κάνουμε λίγο οικονομία παραπάνω και ως εκεί δεν είναι δραματική η καταστήση δεύτερον δεν μπορώ να σου χρυσωσω το χάπι ότι θα αλλάξει γνώμη γιατί αυτό δνε το γνωρίζω ούτε να σου πω κάτσε μαζί του όχι φυσικά και αν αυτός δεν θελήσει ποτέ να κάνει παιδί τι θα κάνεις θα περιμένεις πότε θα ειναι έτοιμος και αν δεν είναι έτοιμος και χάσεις την ευκαιρία να γίνεις μαμά ούτε θα σου πω Άστον αυτό το ξέρεις εσύ εγώ ξέρω ότι με το ζόρι δεν γίνεται κάτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/1/2021 at 12:13 ΜΜ, ο/η spyrus είπε:

ακομα τιποτα κοριτσια ουτε να συζητήσει δεν θελει ακομα λεει!!δεν ξερω με εχει απογοητεύσει πολυ σαν αντρας!!!

Δύσκολα τα πραγματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Gif-e είπε:

Καλημέρα! πλέον υπάρχει και η δυνατότητα κρυοσυντήρησης ωαρίων τα οποία αν μπορείς να πάρεις κάποια τώρα που είναι αποδεκτής ποιότητας να τα χρησιμοποιήσεις αργότερα όταν θελήσετε και οι δύο. Από ότι άκουγα σε κάποια συζήτηση έχουν πλέον ποσοστό επιβίωσης 95%

Πολυ σωστη σκεψη! Μηπως να το προσπαθησεις με αυτο τον τροπο για φυγει το αγχος και απο τους δυο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη μαλλον δεν καταλαβαινεις οτι σου χει πει με τον τροπο του 200 φορες ΟΧΙ,σηκω κοριτσακι μου και φυγε γιατι θα κλαις με ΜΑΥΡΟ δακρυ και δε θα μπορεις να κανεις τιποτα.Και αν δεις και στενευουν οι επιλογες καντο με δωρητη σπερματος.Φυγε παντως γιατι ο χρονος μονο μπρος παει.Μερα που περνα δε ξαναγυρνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 11/12/2020 at 1:40 ΜΜ, ο/η spyrus είπε:

κορίτσια γεια σας είμαι νέα εδώ, θα ήθελα να μοιραστώ και 'γω το δικό μου πρόβλημα για να μου πείτε τη γνώμη σας και να συζητήσουμε.

είμαι 39 ετών, με το αγόρι μου 44 ετών είμαστε 5 χρόνια μαζί και 2 χρόνια συζούμε. Ξεκινήσαμε τις προσπάθειες τον Φλεβάρη του 2020, με καποιους μηνες να έχω καποια συμπτώματα έντονα που έλεγες ήμουν έγκυος αλλα πότε δεν ειχα ουτε μια μερα καθυστέρηση και παντα αδιαθετούσα. αυτο για 10 προσπάθειες μέχρι που η ψυχολόγος μας μας είπε (γιατι παμε και οι 2 στην ίδια αλλα ο καθενας μονος του) να παμε για εξωσωματική. Εγω εχω ιστορικό ενδομητρίωση με 3 χειρουργεία, χαμηλή ΑΜΗ 3,9 και ο συντροφός μου εχει προσπαθήσει να κανει εξέταση σπερματος δεν τα καταφερε και τα παρατησε!! του μίλησα για εξωσωματική και δεν είναι έτοιμος ψυχολογικά είπε αλλά να συνεχίσουμε τις προσπάθειες φυσιολογικά. όταν 'ηρθε η ωρα για την 11η προσπάθεια αρνήθηκε λεγοντάς μου : γιατι κακό είναι που θέλω να ηρεμίσω ? πάμε για τον 3ο μήνα άρνησης. Εννοείται είμαι απίστευτα στεναχωρημένη, αγχωμένη, έπαθα κρίση πανικού πριν λίγες μέρες. Το όνειρο μου κοριτσια απο μικρη είναι να γίνω μανουλα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πέιτε μου τη γνώμη σας...😊

Καλησπέρα κορίτσι μου.

Έπεσα τυχαία σε αυτήν την συζήτηση κ πραγματικά μου θύμισες τη σχέση που είχα πριν τον άντρα μου με τη διαφορά ότι εμένα δεν ήθελε να προσπαθήσει καθόλου. Τον άφησα κ συνέχισα τη ζωή μου.

Ξέρω ότι θεωρείς πως είναι μονόδρομος να μείνεις σε αυτήν τη σχέση ,με την ελπίδα ότι θα αλλάξει . ΔΕΝ θα αλλάξει. Εσύ θα χάσεις χρόνο. Μπορεί να σου φαίνεται βουνό να κάνεις μια σχέση άλλη που θα καταλήξει σε ένα παιδί, όμως  μπορείς να καταφέρεις τα πάντα μόνη σου. Να το ξέρεις.

Πες του ότι τον αγαπάς και ότι σέβεσαι το γεγονός ότι δ θέλει, αλλά ότι θες κ παιδί κ για αυτό αποφάσισες να κάνεις παιδί με δωρητη σπέρματος. Πες του ότι δεν θα τον επιβαρύνεις σε τίποτα. Πουλά λίγο τρέλα κ κάνε τον να πιστέψει ότι είναι τελεσίδικη η απόφαση σου κ ότι όλα καλά μεταξύ σας.Αν δεν ταρακουνηθει κ με αυτό, ΦΥΓΕΕΕΕΕ κ κάνε το μόνη σου. 

Μην κάνεις εκπτώσεις στις επιθυμίες σου, γιατί κάποια στιγμή θα ζητάς ευθύνες από τον ίδιο σου τον εαυτό.

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΠΡΆΓΜΑ ΣΤΟΝ ΚΌΣΜΟ. ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ..

Βλέπω έχει περάσει καιρός από την τελευταία ανάρτηση σου κ εύχομαι να έχεις πάρει τη σωστή απόφαση.  

Την σωστή απόφαση για ΣΕΝΑ....

πολύ φιλικά 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/1/2021 at 12:13 ΜΜ, ο/η spyrus είπε:

ακομα τιποτα κοριτσια ουτε να συζητήσει δεν θελει ακομα λεει!!δεν ξερω με εχει απογοητεύσει πολυ σαν αντρας!!!

Καλησπέρα.Παίρνω θάρρος κ γω να γράψω όντας παθών...Μέχρι κ περισυ έλεγα δε μας αφορούν αυτά εμας με τη γυναίκα μου ώσπου φάγαμε τις φάπες μια μετά την άλλη.Αιφνιδιαστικά χαμηλή amh 0.44..34 ετών μόλις κ γω σοβαρή ασθενοσπερμία κληρονομικη γαρ ως φορέας κυστικής ίνωσης.Τελικά κ γω δε μπορούσα έλεγα κ έχω κάνει 4 σπερμοδιαγράμματα!Το πρώτο στο κέντρο εξωσωματικής οκ είχα άγχος αλλά ξεχάστηκα στο δωμάτιο με το κινητό χαχα.Τα υπόλοιπα 3 από το σπίτι για τεστ κ ωοληψίες.Να του πεις οτι μπορεί εντός μιας ωρας να φέρει το δειγμα σε ουροσυλλέκτη από το σπίτι στο κέντρο σε πετσέτα τυλιγμένος ο ουροσυλλέκτης.Το σπέρμα παραμένει ζωντανό σε θερμοκρασία δωματίου μέχρι καποια ωρα.Ο εμβρυολόγος θα το πάρει είτε θα το καταψύξει ή θα χρησιμοποιήσει όδα σπερματοζωάρια βρεί τα πιο κινητικά ανάλογα με τα ωάρια που θα χει να παντρέψει να δει πόσα θα προχωρήσουν σε διαιρέσεις κυτταρικές προς γονιμοποιήση.Με το λοκντάουν κιολα μπαμ θα φτάσει στο κέντρο.Εγώ από Ν.Κοσμο για Χίλτον σε 12 λεπτά.Τελικά 2 προσπάθειες έχουμε κάνει τζίφος.Θα δούμε για τρίτη.Πλέον από αδαείς γίναμε πεπειραμένοι...Καταλαβαίνω τη ψυχολογία του τα πέρασα κ γω και τα περνάω ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 10 months later...
στις On 11/2/2021 at 9:47 ΜΜ, ο/η Νικολίνι είπε:

Επειδη μαλλον δεν καταλαβαινεις οτι σου χει πει με τον τροπο του 200 φορες ΟΧΙ,σηκω κοριτσακι μου και φυγε γιατι θα κλαις με ΜΑΥΡΟ δακρυ και δε θα μπορεις να κανεις τιποτα.Και αν δεις και στενευουν οι επιλογες καντο με δωρητη σπερματος.Φυγε παντως γιατι ο χρονος μονο μπρος παει.Μερα που περνα δε ξαναγυρνα.

εφυγα..χωρισαμε ..ηρεμισα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η spyrus είπε:

εφυγα..χωρισαμε ..ηρεμισα...

Καλησπέρα κορίτσι μου…πώς είσαι;

Όταν δεν είστε και οι δύο καλά ψυχολογικά είναι δύσκολο να καταλάβει ο ένας τον άλλον και να συμπαρασταθείτε ο ένας στον άλλον. 
Πρέπει πάντα ο ένας να είναι πιο δυνατός για να δουλέψει, να μην πέφτουν και οι δύο μαζί…

Εσείς λογικά πέσατε και οι δύο μαζί, σας έπεσε και το βάρος του μωρού και δεν αντέξατε..όσο επέμενες εσύ τόσο πιο πολύ θα αντιδρούσε….

Δε ξέρω ακριβώς τι έγινε αλλά φαντάζομαι πάνω κάτω….

Τι έγινε και χωρίσατε; Έγινε κάτι συγκεκριμένο ή όλη αυτή η κατάσταση τόσο καιρό σας έφθειρε σιγά σιγά;

Για παιδί ακόμα δεν το συζητάει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου…πώς είσαι;

Όταν δεν είστε και οι δύο καλά ψυχολογικά είναι δύσκολο να καταλάβει ο ένας τον άλλον και να συμπαρασταθείτε ο ένας στον άλλον. 
Πρέπει πάντα ο ένας να είναι πιο δυνατός για να δουλέψει, να μην πέφτουν και οι δύο μαζί…

Εσείς λογικά πέσατε και οι δύο μαζί, σας έπεσε και το βάρος του μωρού και δεν αντέξατε..όσο επέμενες εσύ τόσο πιο πολύ θα αντιδρούσε….

Δε ξέρω ακριβώς τι έγινε αλλά φαντάζομαι πάνω κάτω….

Τι έγινε και χωρίσατε; Έγινε κάτι συγκεκριμένο ή όλη αυτή η κατάσταση τόσο καιρό σας έφθειρε σιγά σιγά;

Για παιδί ακόμα δεν το συζητάει;

εχουμε χωρισει δεν τον βλεπω μενω σπιτακι μου με το σκυλακι μου τα χαπακια μου διοτι επαθα διαταραχη πανικου μεχρι στο νοσοκομειο εφτασα με κριση πανικου!!! ειμαι καλα δεν τον σκεφτομαι με χαλασε τοσο πολυ ξενερωσα τοσο πολυ γιατι εγιναν καποια πραγματα το καλοκαιρι,πολλα που δεν χρειαζετραι να τα πω..αυτο που εχει σημασια ειναι οτι μπορει να περνω θεραπεια για τις κρισεις ομως νιωθω ηρεμη ελευθερη με τους δικους μου να με στηριζουν. τωρα το τι θα μου φερει η τυχη μου στη ζωη δεν ξερω δεν πιεζομαι για τιποτα εχω αναγκη απο ηρεμια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η spyrus είπε:

εχουμε χωρισει δεν τον βλεπω μενω σπιτακι μου με το σκυλακι μου τα χαπακια μου διοτι επαθα διαταραχη πανικου μεχρι στο νοσοκομειο εφτασα με κριση πανικου!!! ειμαι καλα δεν τον σκεφτομαι με χαλασε τοσο πολυ ξενερωσα τοσο πολυ γιατι εγιναν καποια πραγματα το καλοκαιρι,πολλα που δεν χρειαζετραι να τα πω..αυτο που εχει σημασια ειναι οτι μπορει να περνω θεραπεια για τις κρισεις ομως νιωθω ηρεμη ελευθερη με τους δικους μου να με στηριζουν. τωρα το τι θα μου φερει η τυχη μου στη ζωη δεν ξερω δεν πιεζομαι για τιποτα εχω αναγκη απο ηρεμια!

καλησπέρα !!διάβασα την ιστορία σου και πραγματικά με ταρακούνησε. πολύ σημαντικό που βρήκες την ηρεμία σου..υπάρχει κάτι καλύτερο;...χαίρομαι που πήρες την σωστή απόφαση..όλα στη ζωή είναι επιλογές και οφείλουμε να προχωρήσουμε είτε με τις σωστές μας είτε με τις λανθασμένες...ποτέ δεν είναι αργά, απλώς πρέπει να βρεις τον εαυτό σου μετά από όλο αυτό γιατί μόνο έτσι θα είσαι έτοιμη να σαλπάρεις προς νέες περιπέτειες...σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...