Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θέλω να γίνω μαμά αλλά είμαι χοντρή


Μαρία 30

Recommended Posts

Είπα να πω και γω τους φόβους μου εδώ...εδώ και λίγο πολύ λίγο καιρό προσπαθούμε με τ συντροφο μου για μωράκι...εγώ όμως έχω έναν φόβο έχω πολλά κιλά είμαι 115 με ύψος 1,67 υπάρχουν μανουλες που ενώ είχαν κιλά πολλά έκαναν μωρό και πήγαν όλα καλά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φαντάζομαι θα υπαρχουν,δεν Είναι απαγορευτικό αυτο απλά καλό θα ήταν για σένα να χάσεις μερικά κιλά γιατί θα ανέβεις με την εγκυμοσύνη θες δε θες κ πού θα φτάσεις?θα είναι πολύ η δυσφορία που θα αισθανθείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορείς να κάνεις το εξής απλό περπάτημα 5 χιλιόμετρα τη μέρα κ μειωμένη ποσότητα φαγητού κ το βράδυ πολύ λίγο για να δεις αποτέλεσμα.κοιταξε όμως κ το θυρεοειδή σου γιατί επηρεάζεται από το βαρος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Μαρία 30 είπε:

Είπα να πω και γω τους φόβους μου εδώ...εδώ και λίγο πολύ λίγο καιρό προσπαθούμε με τ συντροφο μου για μωράκι...εγώ όμως έχω έναν φόβο έχω πολλά κιλά είμαι 115 με ύψος 1,67 υπάρχουν μανουλες που ενώ είχαν κιλά πολλά έκαναν μωρό και πήγαν όλα καλά;

Καλημέρα!!Κι εγω γνωρίζω κοπελες με παραπανίσια κιλα που καταφεραν να γίνουν μανούλες...Το θεμα ειναι να βρεις ενα γιατρό, ο οποίος να σε κατευθύνει σωστα...Να σου κάνει ολες τις απαραίτητες εξετάσεις, να σε στείλει και σε άλλους γιατρούς,που ισως χρειάζεται να σε παρακολουθούν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης και σίγουρα να φροντισει να μην παρεις πολλα κιλα...Θα πρέπει να προσέξεις λιγο παραπάνω αλλα ολα καλα θα πανε!!Μην αγχωνεσαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Μαρία 30 είπε:

Είπα να πω και γω τους φόβους μου εδώ...εδώ και λίγο πολύ λίγο καιρό προσπαθούμε με τ συντροφο μου για μωράκι...εγώ όμως έχω έναν φόβο έχω πολλά κιλά είμαι 115 με ύψος 1,67 υπάρχουν μανουλες που ενώ είχαν κιλά πολλά έκαναν μωρό και πήγαν όλα καλά;

Καλημέρα κοπέλα μου, εύχομαι σύντομα να τα καταφέρεις! Καλό θα ήταν να μιλήσεις αρχικά με το γιατρό σου να δεις τι θα σου πει. Σίγουρα υπάρχουν πολλές κοπέλες που τα καταφέρνουν απλά κ από φίλες που ξέρω είναι πιο επιρρεπείς σε επιπλοκές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης χωρίς όμως αυτό να είναι απόλυτο. Θεωρώ πως ο γιατρός σου μόνο θα σε κατευθύνει σωστά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η marakipap είπε:

Μπορείς να κάνεις το εξής απλό περπάτημα 5 χιλιόμετρα τη μέρα κ μειωμένη ποσότητα φαγητού κ το βράδυ πολύ λίγο για να δεις αποτέλεσμα.κοιταξε όμως κ το θυρεοειδή σου γιατί επηρεάζεται από το βαρος

Ευχαριστώ για την συμβουλή σου γνωρίζω πως πρέπει να χάσω κιλά προφανώς δεν μπορώ δεν έχω θυροειδη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Μαρία 30 είπε:

Είπα να πω και γω τους φόβους μου εδώ...εδώ και λίγο πολύ λίγο καιρό προσπαθούμε με τ συντροφο μου για μωράκι...εγώ όμως έχω έναν φόβο έχω πολλά κιλά είμαι 115 με ύψος 1,67 υπάρχουν μανουλες που ενώ είχαν κιλά πολλά έκαναν μωρό και πήγαν όλα καλά;

Καλησπέρα! Εύχομαι σύντομα να έρθει το πολυπόθητο μωράκι 😊 

Βεβαίως και υπάρχουν κοπέλες με πολλά παραπανίσια κιλά που κατάφεραν και έκαναν και 1 και 2 και 3 παιδάκια χωρίς κανένα πρόβλημα. Έχω και φίλες και γνωστές. Συνήθως οι κοπέλες με παραπανίσια κιλά δεν παίρνουν καθόλου (ή παίρνουν ελάχιστο) βάρος στις εγκυμοσύνες τους. Θα είσαι λίγο πιο προσεκτική όσον αφορά τη διατροφή σου στην εγκυμοσύνη όπως όλες μας και με τον γιατρό σου αλά μπρατσέτα θα τα πας μια χαρά. 

😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Gealal είπε:

Καλησπέρα! Εύχομαι σύντομα να έρθει το πολυπόθητο μωράκι 😊 

Βεβαίως και υπάρχουν κοπέλες με πολλά παραπανίσια κιλά που κατάφεραν και έκαναν και 1 και 2 και 3 παιδάκια χωρίς κανένα πρόβλημα. Έχω και φίλες και γνωστές. Συνήθως οι κοπέλες με παραπανίσια κιλά δεν παίρνουν καθόλου (ή παίρνουν ελάχιστο) βάρος στις εγκυμοσύνες τους. Θα είσαι λίγο πιο προσεκτική όσον αφορά τη διατροφή σου στην εγκυμοσύνη όπως όλες μας και με τον γιατρό σου αλά μπρατσέτα θα τα πας μια χαρά. 

😉

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Μαρία 30 είπε:

Είπα να πω και γω τους φόβους μου εδώ...εδώ και λίγο πολύ λίγο καιρό προσπαθούμε με τ συντροφο μου για μωράκι...εγώ όμως έχω έναν φόβο έχω πολλά κιλά είμαι 115 με ύψος 1,67 υπάρχουν μανουλες που ενώ είχαν κιλά πολλά έκαναν μωρό και πήγαν όλα καλά;

Καλησπέρα κορίτσι μου!!! Εγώ δεν θα σου χαϊδεύω τα αυτιά ναι προφανώς μπορείς να μείνεις έγκυος σίγουρα έχουν μείνει γυναίκες με περισσότερα κιλά αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι τα κιλά σου είναι υπερβολικά πολλά και δεν μιλάμε για 5-10 κιλά επιπλέον μιλανε για τουλάχιστον 40 κιλά. Ακόμα και να μην σου δημιουργήσουν πρόβλημα σε μια μελλοντική εγκυμοσύνη (πράγμα δύσκολο) θα σου δημιουργήσουν γενικά πρόβλημα στην υγεία σου μετά από κάποια χρόνια..Εγώ θα σου έλεγα να μιλήσεις το συντομότερο με έναν διατροφολόγο από ότι καταλαβαίνω είσαι μικρή ακόμα και έχεις περιθώριο να τα χάσεις αν περάσουν τα χρόνια όμως θα είναι πάρα πολύ δυσκολο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!!! Εγώ δεν θα σου χαϊδεύω τα αυτιά ναι προφανώς μπορείς να μείνεις έγκυος σίγουρα έχουν μείνει γυναίκες με περισσότερα κιλά αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι τα κιλά σου είναι υπερβολικά πολλά και δεν μιλάμε για 5-10 κιλά επιπλέον μιλανε για τουλάχιστον 40 κιλά. Ακόμα και να μην σου δημιουργήσουν πρόβλημα σε μια μελλοντική εγκυμοσύνη (πράγμα δύσκολο) θα σου δημιουργήσουν γενικά πρόβλημα στην υγεία σου μετά από κάποια χρόνια..Εγώ θα σου έλεγα να μιλήσεις το συντομότερο με έναν διατροφολόγο από ότι καταλαβαίνω είσαι μικρή ακόμα και έχεις περιθώριο να τα χάσεις αν περάσουν τα χρόνια όμως θα είναι πάρα πολύ δυσκολο

Είχα χάσει τα πήρα πάλι ξαιμεταε Άσα πάλι μετά έπεσε η καραντίνα και είπαμε τώρα να προσπαθήσουμε για μωράκι εννοώ ήδη προσπαθούμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Μαρία 30 είπε:

Είχα χάσει τα πήρα πάλι ξαιμεταε Άσα πάλι μετά έπεσε η καραντίνα και είπαμε τώρα να προσπαθήσουμε για μωράκι εννοώ ήδη προσπαθούμε

Καλημέρα μπορείς να πας σε έναν διατροφολόγο και να του πεις ότι κανείς προσπάθειες για παιδί ώστε να σου δώσει ανάλογη διατροφή..Σκέψου ότι μετά θα έχεις και τα κιλά της εγκυμοσύνης και τότε θα είναι παρα πολύ δύσκολα τα πράγματα...Άσε αυτή η καραντίνα μας κατέστρεψε εγώ που γενικά παίρνω δύσκολα κιλά πήρα 4 σε 1μιση μηνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/12/2020 at 2:28 ΠΜ, ο/η Μαρία 30 είπε:

Είπα να πω και γω τους φόβους μου εδώ...εδώ και λίγο πολύ λίγο καιρό προσπαθούμε με τ συντροφο μου για μωράκι...εγώ όμως έχω έναν φόβο έχω πολλά κιλά είμαι 115 με ύψος 1,67 υπάρχουν μανουλες που ενώ είχαν κιλά πολλά έκαναν μωρό και πήγαν όλα καλά;

Καλημέρα κορίτσι μου και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου. Εγώ είμαι γυμνάστρια και οι χαρακτηρισμοί δεν μου αρέσουν. και πριν προλάβεις να σκεφτείς α γυμναστρια θα είναι κορμάρα να σου πω Λοιπόν ότι είμαι κι εγώ σύμφωνα με τις μετρήσεις με υψηλό δείκτη μάζας σώματος και στα όριά της παχυσαρκίας. Εγώ είμαι 162 73 κιλά τώρα. έχω κάνει πέντε προσπάθειες με εξωσωματική που είχα είτε παλινδρομες από φυσικές συλλήψεις είτε βιοχημικές με εξωσωματική. Τώρα θα κάνω την έκτη προσπάθεια με δωρεά ωαρίων καθώς ειμαι 45. Ο γιατρός Λοιπόν επέμεινε πάρα πολύ στα κιλά καθώς όταν πήγα ήμουν 78,7. Μου είπε ότι είναι παράγοντας και να προσπαθήσω να χάσω τουλάχιστον 10 κιλά. Να σου πω τι γενικά εγώ προσέχω πολύ με τη διατροφή Δεν καπνίζω Και ασκούμαι. απευθύνθηκα Λοιπόν σε ένα διατροφολόγο που με είχε βοηθήσει και στο παρελθόν να χάσω κιλά. Παράλληλα με τη διατροφή άρχισα να περπατάω κάθε μέρα μία ώρα. Ξεκίνησα 10 Οκτωβρίου και αυτή τη στιγμή είμαι στα 73 κιλά. Δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο ούτε στερούμε κάτι τρώω τα πάντα από φαγητά αλλά με ειδικό τρόπο μαγειρέματος και σε μικρές ποσότητες. θα ήθελα να σου πω Λοιπόν ότι φυσικά και πρέπει να χάσεις κάποια κιλά χωρίς να σου γίνει φυσικά άγχος και εμμονή. Εγώ θεωρώ ότι παράλληλα με τη διατροφή με βοήθησε πολύ και το περπάτημα είναι θαυματουργό. κάνε τις προσπάθειές σου και παράλληλα ξεκίνα αυτό και θα δεις διαφορά. Μανούλα θα γίνεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου. Εγώ είμαι γυμνάστρια και οι χαρακτηρισμοί δεν μου αρέσουν. και πριν προλάβεις να σκεφτείς α γυμναστρια θα είναι κορμάρα να σου πω Λοιπόν ότι είμαι κι εγώ σύμφωνα με τις μετρήσεις με υψηλό δείκτη μάζας σώματος και στα όριά της παχυσαρκίας. Εγώ είμαι 162 73 κιλά τώρα. έχω κάνει πέντε προσπάθειες με εξωσωματική που είχα είτε παλινδρομες από φυσικές συλλήψεις είτε βιοχημικές με εξωσωματική. Τώρα θα κάνω την έκτη προσπάθεια με δωρεά ωαρίων καθώς ειμαι 45. Ο γιατρός Λοιπόν επέμεινε πάρα πολύ στα κιλά καθώς όταν πήγα ήμουν 78,7. Μου είπε ότι είναι παράγοντας και να προσπαθήσω να χάσω τουλάχιστον 10 κιλά. Να σου πω τι γενικά εγώ προσέχω πολύ με τη διατροφή Δεν καπνίζω Και ασκούμαι. απευθύνθηκα Λοιπόν σε ένα διατροφολόγο που με είχε βοηθήσει και στο παρελθόν να χάσω κιλά. Παράλληλα με τη διατροφή άρχισα να περπατάω κάθε μέρα μία ώρα. Ξεκίνησα 10 Οκτωβρίου και αυτή τη στιγμή είμαι στα 73 κιλά. Δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο ούτε στερούμε κάτι τρώω τα πάντα από φαγητά αλλά με ειδικό τρόπο μαγειρέματος και σε μικρές ποσότητες. θα ήθελα να σου πω Λοιπόν ότι φυσικά και πρέπει να χάσεις κάποια κιλά χωρίς να σου γίνει φυσικά άγχος και εμμονή. Εγώ θεωρώ ότι παράλληλα με τη διατροφή με βοήθησε πολύ και το περπάτημα είναι θαυματουργό. κάνε τις προσπάθειές σου και παράλληλα ξεκίνα αυτό και θα δεις διαφορά. Μανούλα θα γίνεις!!!!

Σέβομαι όλα όσα μου λέτε όλες εννοειται απλά διάβασα ότι αν είσαι έγκυος δεν κάνει να χάσεις κιλά και εγώ προσπαθώ ένα μήνα τώρα φυσικά δεν ξέρω αν ήδη έχω συλλάβει η όχι οπότε φαντάζομαι οι συμβουλές είναι για να μην πάρω αλλά στην εγκυμοσύνη αν δεν έχω συλλι εννοειται θα προσπαθήσω έστω και 10 κιλά απλά ρώτησα άτομα με κιλά που ήδη έχουν περάσει από την διαδικασία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι μου καλησπερα!!Και εγω ειμαι κοπελα με παραπανίσια κιλα..Πριν  2 μηνες ειχα μεινει εγκυος δυστυχως κατεληξε σε βιοχημικη...Αυτο που μου εχει πει ο δικος μου γυναικολογος με ωραιο τροπο παντα οτι καλο ειναι οσο μπορω να χασω κιλα με τη λογικη οτι με την εγκυμοσυνη αυξανεται το βάρος και να εχω καποιο περιθωριο!Καταλαβαινω οτι δεν ειναι ευκολο αλλα να ξερεις οτι κ μολις μεινεις εγκυος εσυ η ιδια θα προσεχεις  τα παντα που τρως γιατι θα σκεφτεσαι να μην επιβαρυνεις την υγεια του μωρου σου!!Σου ευχομαι συντομα να αποκτησεις το μωρακι που τοσο ποθεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαρία 30 είπε:

Σέβομαι όλα όσα μου λέτε όλες εννοειται απλά διάβασα ότι αν είσαι έγκυος δεν κάνει να χάσεις κιλά και εγώ προσπαθώ ένα μήνα τώρα φυσικά δεν ξέρω αν ήδη έχω συλλάβει η όχι οπότε φαντάζομαι οι συμβουλές είναι για να μην πάρω αλλά στην εγκυμοσύνη αν δεν έχω συλλι εννοειται θα προσπαθήσω έστω και 10 κιλά απλά ρώτησα άτομα με κιλά που ήδη έχουν περάσει από την διαδικασία

Μην το λες αυτό κοπέλα μου, όλα εξαρτώνται από το ποσα κιλά είχες πριν κλπ. Ξέρω περιπτώσεις που έχασαν κιλά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Έκαναν διατροφή με διατροφολόγο, έτρωγαν αυτά που έπρεπε για τα μωράκια τους κ έχασαν κιλά. Μη δε ανησυχεί αυτό. Εύχομαι όλα να πάνε καλά, να μείνεις σύντομα έγκυος και να έχεις μια εύκολη εγκυμοσύνη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/12/2020 at 2:28 ΠΜ, ο/η Μαρία 30 είπε:

Είπα να πω και γω τους φόβους μου εδώ...εδώ και λίγο πολύ λίγο καιρό προσπαθούμε με τ συντροφο μου για μωράκι...εγώ όμως έχω έναν φόβο έχω πολλά κιλά είμαι 115 με ύψος 1,67 υπάρχουν μανουλες που ενώ είχαν κιλά πολλά έκαναν μωρό και πήγαν όλα καλά;

Maraki μην σκέφτεσαι τα κιλά ως εμπόδιο.. ξέρω από γνωστή μου έμεινε κατευθείαν έγκυος με παραπανισια κιλά κι εγώ δυσκολεύομαι ενώ δεν έχω παραπανισια.. θέλω να πω να μην αγχώνεσαι για αυτό!! 

Καλό θα σου κάνει να προσέχεις όχι κάπνισμα ποτά κλπ και προσπάθησε να τρως όσο περισσότερα πράσινα λαχανικά που έχουν φυλλικό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μαρία 30 είπε:

Σέβομαι όλα όσα μου λέτε όλες εννοειται απλά διάβασα ότι αν είσαι έγκυος δεν κάνει να χάσεις κιλά και εγώ προσπαθώ ένα μήνα τώρα φυσικά δεν ξέρω αν ήδη έχω συλλάβει η όχι οπότε φαντάζομαι οι συμβουλές είναι για να μην πάρω αλλά στην εγκυμοσύνη αν δεν έχω συλλι εννοειται θα προσπαθήσω έστω και 10 κιλά απλά ρώτησα άτομα με κιλά που ήδη έχουν περάσει από την διαδικασία

Η μητέρα μου έμεινε έγκυος στα 42 μισό περίπου με πολλά κιλά επιπλέον και χωρίς καμία προσπάθεια και είχε μια πάρα πολλή εύκολη εγκυμοσύνη. Για να καταλάβεις το κατάλαβε στον 5μηνα γιατί δεν είχε κανένα σύμπτωμα και νόμιζε ότι απλά μπήκε στην εμμηνόπαυση...Έγκυος μπορείς να μείνεις αλλά εγώ εντελώς καλοπροαίρετα θα σου ξανά πω ότι πρέπει να χάσεις κιλά για την υγεία σου και μόνο άλλωστε και ο ίδιος βο γιατρός θα σε βάλει σε διατροφή αν έχεις συλλάβει που στο εύχομαι από καρδιάς ή όταν συλλάβεις...άλλωστε γι'αυτό μιλάμε για διατροφολόγο για να σου βγάλει πρόγραμμα που να μην επειρεαζει μια εγκυμοσύνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...