Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κακης ποιότητας ωάρια


Recommended Posts

Κορίτσια Καλησπέρα,  είμαι καινούργια στην ομάδα σας και θα ήθελα αν γίνεται τα φώτα σας. Σε ένα μήνα κλείνω τα 36 και τα τελευταία 2 χρόνια έχω κάνει 2 σπερματεγχυσεις και 3 εξωσωματικες , η πρώτη πλήρη αποτυχία δεν έμεινε κανένα αυγό οπότε δεν έγινε και μεταφορα...Στη δεύτερη είχαμε 2, κάναμε τη μεταφορά αλλά τίποτα. Το ιδιο και στη τρίτη προσπαθεια... Μου είπε ο γιατρός να δοκιμάσουμε φυσικο κυκλο για να δει την ποιότητα , το κάναμε και αυτό πάλι τζιφος(θα δοκιμασουμε παλι τον επόμενο μηνα)...Μου είπε ότι η ποιότητα των αυγών δεν ειναι καλη, παίρνω κάτι βιταμίνες αλλά πέρα απ αυτό δεν μπορώ να κάνω και πολλά για να τα φτιάξω. Γενικά λέει είμαι μικρή ακόμα για δοτρια και προτείνει να συνεχίσουμε έτσι γιατι πιστεύει ότι θα το πετύχουμε καποια στιγμη. Να σημειωσω οτι εχω κοψει το καπνισμα 5 χρονια τωρα και δεν πινω καθολου αλκοολ...προσπαθω να προσεχω και τι τρωω...Έχει κάποια κοπελα παρόμοια εμπειρία με την ποιότητα? Πραγματικά δεν γίνεται τίποτα? Εχω αρχίσει να απογοητεύομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η euaki84 είπε:

Κορίτσια Καλησπέρα,  είμαι καινούργια στην ομάδα σας και θα ήθελα αν γίνεται τα φώτα σας. Σε ένα μήνα κλείνω τα 36 και τα τελευταία 2 χρόνια έχω κάνει 2 σπερματεγχυσεις και 3 εξωσωματικες , η πρώτη πλήρη αποτυχία δεν έμεινε κανένα αυγό οπότε δεν έγινε και μεταφορα...Στη δεύτερη είχαμε 2, κάναμε τη μεταφορά αλλά τίποτα. Το ιδιο και στη τρίτη προσπαθεια... Μου είπε ο γιατρός να δοκιμάσουμε φυσικο κυκλο για να δει την ποιότητα , το κάναμε και αυτό πάλι τζιφος(θα δοκιμασουμε παλι τον επόμενο μηνα)...Μου είπε ότι η ποιότητα των αυγών δεν ειναι καλη, παίρνω κάτι βιταμίνες αλλά πέρα απ αυτό δεν μπορώ να κάνω και πολλά για να τα φτιάξω. Γενικά λέει είμαι μικρή ακόμα για δοτρια και προτείνει να συνεχίσουμε έτσι γιατι πιστεύει ότι θα το πετύχουμε καποια στιγμη. Να σημειωσω οτι εχω κοψει το καπνισμα 5 χρονια τωρα και δεν πινω καθολου αλκοολ...προσπαθω να προσεχω και τι τρωω...Έχει κάποια κοπελα παρόμοια εμπειρία με την ποιότητα? Πραγματικά δεν γίνεται τίποτα? Εχω αρχίσει να απογοητεύομαι...

Και εγω με φυσικους μαζευα κ πηγα καλά και 42 ετων..λογω υψηλης fsh k χαμηλής αμη..ετυχε που δε πηγες καλά  για ενα μηνα ..συμβαινει... ειναι της υπομονής οι φυσικοι αλλα ευτυχως υπαρχουνε!!και φυσικα πρεπει να εχει εμπειρια ο γιατρος!!!! εχεις μετρησει βιταμινη d;ποιες βιταμινες παιρνεις; Ποσο αμη εχεις; fsh?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η euaki84 είπε:

Κορίτσια Καλησπέρα,  είμαι καινούργια στην ομάδα σας και θα ήθελα αν γίνεται τα φώτα σας. Σε ένα μήνα κλείνω τα 36 και τα τελευταία 2 χρόνια έχω κάνει 2 σπερματεγχυσεις και 3 εξωσωματικες , η πρώτη πλήρη αποτυχία δεν έμεινε κανένα αυγό οπότε δεν έγινε και μεταφορα...Στη δεύτερη είχαμε 2, κάναμε τη μεταφορά αλλά τίποτα. Το ιδιο και στη τρίτη προσπαθεια... Μου είπε ο γιατρός να δοκιμάσουμε φυσικο κυκλο για να δει την ποιότητα , το κάναμε και αυτό πάλι τζιφος(θα δοκιμασουμε παλι τον επόμενο μηνα)...Μου είπε ότι η ποιότητα των αυγών δεν ειναι καλη, παίρνω κάτι βιταμίνες αλλά πέρα απ αυτό δεν μπορώ να κάνω και πολλά για να τα φτιάξω. Γενικά λέει είμαι μικρή ακόμα για δοτρια και προτείνει να συνεχίσουμε έτσι γιατι πιστεύει ότι θα το πετύχουμε καποια στιγμη. Να σημειωσω οτι εχω κοψει το καπνισμα 5 χρονια τωρα και δεν πινω καθολου αλκοολ...προσπαθω να προσεχω και τι τρωω...Έχει κάποια κοπελα παρόμοια εμπειρία με την ποιότητα? Πραγματικά δεν γίνεται τίποτα? Εχω αρχίσει να απογοητεύομαι...

Καλησπέρα

Λίγο πολύ έχω περάσει τα ίδια με τις εξωσωματικές αλλά και περισσότερα με τις φυσικές εγκυμοσύνες. Μέσα σε 2 χρόνια έχω κάνει 2 προσπάθειες εκ των οποίων η πρώτη δεν έφτασε καν σε εμβρυομεταφορά. Στη δεύτερη, με άλλη αγωγή, από τα 8 ωάρια μόνο τα 2 καλά και τελικά ένα γονιμοποιήθηκε και τίποτα...Ο γιατρός με προϊδέασε για δωρεά (είμαι 40) σε περίπτωση που δεν έχω αποτέλεσμα και σε μια 3-4.

Δεν ήταν κάτι που σκέφτηκα, επειδή είπα ότι θα εξαντλήσω όλες τις πιθανότητες. Από τότε, Άνοιξη του 19,  έχω μείνει 3 φορές έγκυος φυσιλογικά. Πέρυσι το καλοκαίρι είχα μια παλίνδρομη στην 8η εβδομάδα και λίγο μετά μια εξωμήτρια κυήση με αφαίρεση σάλπιγγας.

Αυτή τη στιγμή διανύω(;) την τρίτη εγκυμοσύνη.Και ενώ ακούσαμε καρδούλα και πάλι τίποτα. Είμαι στην 9η εβδομάδα και είπαμε με τον γιατρό να του δώσουμε ένα περιθώριο μέχρι την επόμενη...

Είμαι επίσης απελπισμένη και θυμωμένη αλλά σίγουρα θα ξαναβρώ τη δύναμη. Βάλε πείσμα! Είσαι μικρή ακόμα και θα τα καταφέρεις!

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Και εγω με φυσικους μαζευα κ πηγα καλά και 42 ετων..λογω υψηλης fsh k χαμηλής αμη..ετυχε που δε πηγες καλά  για ενα μηνα ..συμβαινει... ειναι της υπομονής οι φυσικοι αλλα ευτυχως υπαρχουνε!!και φυσικα πρεπει να εχει εμπειρια ο γιατρος!!!! εχεις μετρησει βιταμινη d;ποιες βιταμινες παιρνεις; Ποσο αμη εχεις; fsh?

σ'ευχαριστώ για την απάντηση.. Δεν θυμάμαι καθόλου τις εξετάσεις μου θα τα δω το βράδυ όμως και θα σου πω... η βιταμινη d  ηταν πεσμένη και αμη έκανα το 2019 τελευταια φορα αν θυμάμαι καλα ήταν 1.95... θα τα δω το βράδυ για σιγουριά.  βιταμίνες παίρνω τα impryl  που μου πρότεινε ο γιατρός, Συμπλήρωμα διατροφής με betaine, cystine, ψευδάργυρο, νιασίνη, φολικό οξύ (στη μορφή της 5MTHF - Glucosamine), Βιταμίνη Β12 (στη μορφή Methylcobalamin), Βιταμίνη Β6 και ριβοφλαβίνη. Σκέφτομαι να το αλλάξω όμως να δοκιμάσω τα profertil. Και αμη θέλω να κανω πάλι... απογοητεύομαι γιατι 3 εξωσωματικες οι δυο με το μακρύ πρωτόκολλο και ούτε ένα καλό πια...καλα για καταψυξη ουτε συζητηση...Πόσο χάλια είναι η ποιότητα πια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Paulina είπε:

Καλησπέρα

Λίγο πολύ έχω περάσει τα ίδια με τις εξωσωματικές αλλά και περισσότερα με τις φυσικές εγκυμοσύνες. Μέσα σε 2 χρόνια έχω κάνει 2 προσπάθειες εκ των οποίων η πρώτη δεν έφτασε καν σε εμβρυομεταφορά. Στη δεύτερη, με άλλη αγωγή, από τα 8 ωάρια μόνο τα 2 καλά και τελικά ένα γονιμοποιήθηκε και τίποτα...Ο γιατρός με προϊδέασε για δωρεά (είμαι 40) σε περίπτωση που δεν έχω αποτέλεσμα και σε μια 3-4.

Δεν ήταν κάτι που σκέφτηκα, επειδή είπα ότι θα εξαντλήσω όλες τις πιθανότητες. Από τότε, Άνοιξη του 19,  έχω μείνει 3 φορές έγκυος φυσιλογικά. Πέρυσι το καλοκαίρι είχα μια παλίνδρομη στην 8η εβδομάδα και λίγο μετά μια εξωμήτρια κυήση με αφαίρεση σάλπιγγας.

Αυτή τη στιγμή διανύω(;) την τρίτη εγκυμοσύνη.Και ενώ ακούσαμε καρδούλα και πάλι τίποτα. Είμαι στην 9η εβδομάδα και είπαμε με τον γιατρό να του δώσουμε ένα περιθώριο μέχρι την επόμενη...

Είμαι επίσης απελπισμένη και θυμωμένη αλλά σίγουρα θα ξαναβρώ τη δύναμη. Βάλε πείσμα! Είσαι μικρή ακόμα και θα τα καταφέρεις!

 

 

 

Τι εχεις τραβηξει και συ και ολες μας....Σου εύχομαι μέσα απ'τη καρδιά μου να σου πανε όλα καλα!!! και μεις τον Ρωτήσαμε για δωρεά αλλά μου είπε ότι ειμαι μικρή ακόμα.  Ο σύζυγος ήθελε πιο πολύ να μάθει την διαδικασία.Η αλήθεια είναι δεν θέλω ακόμα, το αφήνω για τελευταία επιλογή. απ'το 2015 τρέχω με τα γυναικολογικά μου..Έχω κάνει και αφαίρεση τραχήλου και 6 μηνη θεραπεία για ενδομητρίωση... Εχω πεισμα και πολύ υπομονή απλά αυτή τη φορά με πείραξε λίγο παραπάνω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η euaki84 είπε:

Κορίτσια Καλησπέρα,  είμαι καινούργια στην ομάδα σας και θα ήθελα αν γίνεται τα φώτα σας. Σε ένα μήνα κλείνω τα 36 και τα τελευταία 2 χρόνια έχω κάνει 2 σπερματεγχυσεις και 3 εξωσωματικες , η πρώτη πλήρη αποτυχία δεν έμεινε κανένα αυγό οπότε δεν έγινε και μεταφορα...Στη δεύτερη είχαμε 2, κάναμε τη μεταφορά αλλά τίποτα. Το ιδιο και στη τρίτη προσπαθεια... Μου είπε ο γιατρός να δοκιμάσουμε φυσικο κυκλο για να δει την ποιότητα , το κάναμε και αυτό πάλι τζιφος(θα δοκιμασουμε παλι τον επόμενο μηνα)...Μου είπε ότι η ποιότητα των αυγών δεν ειναι καλη, παίρνω κάτι βιταμίνες αλλά πέρα απ αυτό δεν μπορώ να κάνω και πολλά για να τα φτιάξω. Γενικά λέει είμαι μικρή ακόμα για δοτρια και προτείνει να συνεχίσουμε έτσι γιατι πιστεύει ότι θα το πετύχουμε καποια στιγμη. Να σημειωσω οτι εχω κοψει το καπνισμα 5 χρονια τωρα και δεν πινω καθολου αλκοολ...προσπαθω να προσεχω και τι τρωω...Έχει κάποια κοπελα παρόμοια εμπειρία με την ποιότητα? Πραγματικά δεν γίνεται τίποτα? Εχω αρχίσει να απογοητεύομαι...

Καλησπέρα ,,,, ειλικρινά σε θαυμάζω για το πείσμα σου και την υπομονή σου!!! Ταπεινή μου γνώμη, "άκου" και λίγο το ένστικτό σου σε σχέση με όλα όσα έχεις κάνει και σου έχουν πει. Αν όμως δεν κάνετε καλά εμβρυάκια λόγω ωαρίων μήπως πρέπει να το ψάξεις με αναζωογόνηση ωοθηκών (ακουστά την έχω, δεν έχω κάνει, πήγαμε κατευθείαν δωρεά εμείς). Υπάρχουν πολλοί γιατροί ειδικοί στο θέμα ξέρω. Αλλα για μένα έχει να κάνει με το τί θελετε εσείς πραγματικά και πόσο αντέχετε να επενδύετε σε χρόνο και αναμονή. Εύχομαι γρήγορα για το καλύτερο αποτέλεσμα με οποιο τρόπο και αν ερθει!!!! Να είσαι δυνατή, η θέλησή μας όλα τα καταφέρνει!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η condios είπε:

Καλησπέρα ,,,, ειλικρινά σε θαυμάζω για το πείσμα σου και την υπομονή σου!!! Ταπεινή μου γνώμη, "άκου" και λίγο το ένστικτό σου σε σχέση με όλα όσα έχεις κάνει και σου έχουν πει. Αν όμως δεν κάνετε καλά εμβρυάκια λόγω ωαρίων μήπως πρέπει να το ψάξεις με αναζωογόνηση ωοθηκών (ακουστά την έχω, δεν έχω κάνει, πήγαμε κατευθείαν δωρεά εμείς). Υπάρχουν πολλοί γιατροί ειδικοί στο θέμα ξέρω. Αλλα για μένα έχει να κάνει με το τί θελετε εσείς πραγματικά και πόσο αντέχετε να επενδύετε σε χρόνο και αναμονή. Εύχομαι γρήγορα για το καλύτερο αποτέλεσμα με οποιο τρόπο και αν ερθει!!!! Να είσαι δυνατή, η θέλησή μας όλα τα καταφέρνει!!! 

σ'ευχαριστώ για τα λόγια σου... Δεν το έχω ακούσει αυτό για την αναζωογόνηση. θα το ψαξω όμως. Να σου πω την αλήθεια το ένστικτο μου με μπερδεύει πολυ τωρα τελευταία.  Θελω ομως να το παλεψω οσο πάει..ευτυχως ο συζηγος με βοηθάει πολύ και όπως είπε και ο ίδιος κάθε μήνα θα έχουμε έναν αγώνα..Που θα πάει κάποια στιγμή θα τερματισουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η euaki84 είπε:

σ'ευχαριστώ για την απάντηση.. Δεν θυμάμαι καθόλου τις εξετάσεις μου θα τα δω το βράδυ όμως και θα σου πω... η βιταμινη d  ηταν πεσμένη και αμη έκανα το 2019 τελευταια φορα αν θυμάμαι καλα ήταν 1.95... θα τα δω το βράδυ για σιγουριά.  βιταμίνες παίρνω τα impryl  που μου πρότεινε ο γιατρός, Συμπλήρωμα διατροφής με betaine, cystine, ψευδάργυρο, νιασίνη, φολικό οξύ (στη μορφή της 5MTHF - Glucosamine), Βιταμίνη Β12 (στη μορφή Methylcobalamin), Βιταμίνη Β6 και ριβοφλαβίνη. Σκέφτομαι να το αλλάξω όμως να δοκιμάσω τα profertil. Και αμη θέλω να κανω πάλι... απογοητεύομαι γιατι 3 εξωσωματικες οι δυο με το μακρύ πρωτόκολλο και ούτε ένα καλό πια...καλα για καταψυξη ουτε συζητηση...Πόσο χάλια είναι η ποιότητα πια... 

Η αμη μια χαρά ειναι παντως..δε σου ταιριαξανε τα πρωτοκολλα...ελπιζω ο γιατρος να ξερει τι κανει..και συμφωνω βεβαια μαζι του να πατε με φυσικο..D οπωσδηποτε κ φυλλικο κ μια πολυβιταμινη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Paulina είπε:

Καλησπέρα

Λίγο πολύ έχω περάσει τα ίδια με τις εξωσωματικές αλλά και περισσότερα με τις φυσικές εγκυμοσύνες. Μέσα σε 2 χρόνια έχω κάνει 2 προσπάθειες εκ των οποίων η πρώτη δεν έφτασε καν σε εμβρυομεταφορά. Στη δεύτερη, με άλλη αγωγή, από τα 8 ωάρια μόνο τα 2 καλά και τελικά ένα γονιμοποιήθηκε και τίποτα...Ο γιατρός με προϊδέασε για δωρεά (είμαι 40) σε περίπτωση που δεν έχω αποτέλεσμα και σε μια 3-4.

Δεν ήταν κάτι που σκέφτηκα, επειδή είπα ότι θα εξαντλήσω όλες τις πιθανότητες. Από τότε, Άνοιξη του 19,  έχω μείνει 3 φορές έγκυος φυσιλογικά. Πέρυσι το καλοκαίρι είχα μια παλίνδρομη στην 8η εβδομάδα και λίγο μετά μια εξωμήτρια κυήση με αφαίρεση σάλπιγγας.

Αυτή τη στιγμή διανύω(;) την τρίτη εγκυμοσύνη.Και ενώ ακούσαμε καρδούλα και πάλι τίποτα. Είμαι στην 9η εβδομάδα και είπαμε με τον γιατρό να του δώσουμε ένα περιθώριο μέχρι την επόμενη...

Είμαι επίσης απελπισμένη και θυμωμένη αλλά σίγουρα θα ξαναβρώ τη δύναμη. Βάλε πείσμα! Είσαι μικρή ακόμα και θα τα καταφέρεις!

 

 

 

Πολυ λυπαμαι για τις ταλαιπωρείς σου κοπελα μου .Ελέγξατε αλλους παραγοντες; το αποδίδετε ολο στα ωαρια;τοσο χαλια ορμονικο εχεις ;Ε δε το πιστευω..καρυοτυπο κανατε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Πολυ λυπαμαι για τις ταλαιπωρείς σου κοπελα μου .Ελέγξατε αλλους παραγοντες; το αποδίδετε ολο στα ωαρια;τοσο χαλια ορμονικο εχεις ;Ε δε το πιστευω..καρυοτυπο κανατε

Οι εξετάσεις που καναμε πριν την εξωσωματική ήταν καλές και προχωρήσαμε με ανεξήγητη υπογονιμότητα. Η ΑΜΗ μου ηταν στα κατώτερα φυσιολογικά επίπεδα για την ηλικία μου. Πριν από την εξωσωματική δεν είχα μείνει ποτέ έγκυος επειδή επί 7 χρόνια σχέσης προσέχαμε, που να μην προσέχαμε. 

Την πρώτη παλίνδρομη την θεωρήσαμε τυχαίο γεγονός. Τώρα, αν δεν δούμε φως την άλλη βδομάδα και πάμε για απόξεση, θα κάνουμε καρυότυπο.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Paulina είπε:

Οι εξετάσεις που καναμε πριν την εξωσωματική ήταν καλές και προχωρήσαμε με ανεξήγητη υπογονιμότητα. Η ΑΜΗ μου ηταν στα κατώτερα φυσιολογικά επίπεδα για την ηλικία μου. Πριν από την εξωσωματική δεν είχα μείνει ποτέ έγκυος επειδή επί 7 χρόνια σχέσης προσέχαμε, που να μην προσέχαμε. 

Την πρώτη παλίνδρομη την θεωρήσαμε τυχαίο γεγονός. Τώρα, αν δεν δούμε φως την άλλη βδομάδα και πάμε για απόξεση, θα κάνουμε καρυότυπο.

 

 

Ωχ ρε κοριτσι ελπιζω να προχωρησουνε τα πραγματα θετικα! Εννοουσα τον απλο καρυοτυπο ζευγους εγω εναν προγεννητικό ελεγχο καταλαβες..η  αμη δε λεει τιποτα πραγματικα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Η αμη μια χαρά ειναι παντως..δε σου ταιριαξανε τα πρωτοκολλα...ελπιζω ο γιατρος να ξερει τι κανει..και συμφωνω βεβαια μαζι του να πατε με φυσικο..D οπωσδηποτε κ φυλλικο κ μια πολυβιταμινη 

θα σκάσω δεν μπορώ να βρω fsh... !! αμη πάντως ναι, 1.95... βιταμίνη D 15.70 και Β12 είναι 255....tsh 2.26. θα πάω να ξανακάνω αμη και fsh όμως... Θέλω να πιστευω ότι ξέρει... Τον εμπιστεύομαι, είναι πολύ καλός επιστήμονας και  άνθρωπος πάνω απ'όλα... Ακομα αντέχουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nefeliap είπε:

Ωχ ρε κοριτσι ελπιζω να προχωρησουνε τα πραγματα θετικα! Εννοουσα τον απλο καρυοτυπο ζευγους εγω εναν προγεννητικό ελεγχο καταλαβες..η  αμη δε λεει τιποτα πραγματικα !

Σε ευχαριστώ πολύ αν και δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξη. Κι ο γιατρός δηλ πιο πολύ για χάρη μου περιμένει πιστεύω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Η αμη μια χαρά ειναι παντως..δε σου ταιριαξανε τα πρωτοκολλα...ελπιζω ο γιατρος να ξερει τι κανει..και συμφωνω βεβαια μαζι του να πατε με φυσικο..D οπωσδηποτε κ φυλλικο κ μια πολυβιταμινη 

λοιπον η fsh το 2014 ήταν 7.5....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η euaki84 είπε:

σ'ευχαριστώ για τα λόγια σου... Δεν το έχω ακούσει αυτό για την αναζωογόνηση. θα το ψαξω όμως. Να σου πω την αλήθεια το ένστικτο μου με μπερδεύει πολυ τωρα τελευταία.  Θελω ομως να το παλεψω οσο πάει..ευτυχως ο συζηγος με βοηθάει πολύ και όπως είπε και ο ίδιος κάθε μήνα θα έχουμε έναν αγώνα..Που θα πάει κάποια στιγμή θα τερματισουμε!!

Εφόσον έχεις έναν υποστηρικτικό σύζυγο σίγουρα θα πάνε όλα τέλεια! Και μόνο η υποστήριξη και η κατανόηση είναι το Α και το Ω της ψυχολογίας σας!!!!! Καλή δύναμη και εύχομαι σύντομα στο επιθυμητό αποτέλεσμα!!!!❤️🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η euaki84 είπε:

Κορίτσια Καλησπέρα,  είμαι καινούργια στην ομάδα σας και θα ήθελα αν γίνεται τα φώτα σας. Σε ένα μήνα κλείνω τα 36 και τα τελευταία 2 χρόνια έχω κάνει 2 σπερματεγχυσεις και 3 εξωσωματικες , η πρώτη πλήρη αποτυχία δεν έμεινε κανένα αυγό οπότε δεν έγινε και μεταφορα...Στη δεύτερη είχαμε 2, κάναμε τη μεταφορά αλλά τίποτα. Το ιδιο και στη τρίτη προσπαθεια... Μου είπε ο γιατρός να δοκιμάσουμε φυσικο κυκλο για να δει την ποιότητα , το κάναμε και αυτό πάλι τζιφος(θα δοκιμασουμε παλι τον επόμενο μηνα)...Μου είπε ότι η ποιότητα των αυγών δεν ειναι καλη, παίρνω κάτι βιταμίνες αλλά πέρα απ αυτό δεν μπορώ να κάνω και πολλά για να τα φτιάξω. Γενικά λέει είμαι μικρή ακόμα για δοτρια και προτείνει να συνεχίσουμε έτσι γιατι πιστεύει ότι θα το πετύχουμε καποια στιγμη. Να σημειωσω οτι εχω κοψει το καπνισμα 5 χρονια τωρα και δεν πινω καθολου αλκοολ...προσπαθω να προσεχω και τι τρωω...Έχει κάποια κοπελα παρόμοια εμπειρία με την ποιότητα? Πραγματικά δεν γίνεται τίποτα? Εχω αρχίσει να απογοητεύομαι...

Καλησπςρα κορίτσι μου! Εγώ δεν έχω κάνει έξω σωματικές δεν έχω εμπειρία σε αυτό το τομέα. Έψαξα το θέμα ποιοτητα ωαριων το τελευταίο διάστημα γιατί είχα το τελευταίο εξάμηνο 2 παλινδρομες και η ηλικία μου είναι 38. Η τελευταία παλινδρομη ήταν τον Σεπτέμβριο κ από τότε ξεψαχνισα το ιντερνετ, τα φόρουμ . Θα σου πω περιληπτικα τι κάνω αλλά βέβαια καθώς δεν έχω αρχίσει προσπ;θειες ακόμα δεν ξέρω αν θα αποδώσουν. 

Κάποια πραγματα τα διάβασα σε φόρουμ εδώ και σε ένα άλλο που γράφουν πολλες κοπέλες της εξωσωματικής που θεωρώ είναι πιο ψαγμένες από ότι ήμουν εγώ σε όλα τα θέματα. 

Α. Μείωση έκθεσης σε τοξίνες, χημικά αλκοόλ πλαστικα. Δεν αποθηκεύω πλεον τρόφιμα σε πλαστικα δοχεία, δεν ζεσταινω σε πλαστικο πχ. Εγώ ουτως η αλλως δεν κάπνιζω. Για αυτό το τρίμηνο που κάνω προετοιμασια Αποφευγω το αλκοολ. Τα μανό για τα νυχια έχουν πολλα χημικα όπως επίσης οι κρεμες σώματος και τα αρωματα(μπορείς να διαλέξεις μια φαρμακείου τυπου Κορρέ πχ) προσφατα άλλαξα κ το απορρυπαντικό ρουχων σε ένα που δεν εχει πολλα χημικά. 

Β. Από συμπληρώματα πηρα q10 και φιλικό. Εχω σκοπο να παω να ελεγξω τη d συντομα. Βιταμίνη ε επίσης κάνει πολυ καλο . Το q10 και η βιταμίνη ε βοηθάει στην ενέργεια των κυττάρων αν τα θυμάμαι καλά από όσα διάβαζα. 

Γ. διατροφή. Έβαλα όσες αντιοξειδωτικές τροφές μου ταιριαζανε καθημερινά στο προγραμμα. Τρώω κάθε μέρα μια χουφτα καρυδια κ ηλιοσπορο για την ε και τα ω3 μαζί με κρανμπερι. Αβοκάντο κάθε μέρα αν είναι δυνατό. Πράσινα χόρτα λαχανικά. Παντζάρια επίσης καθημερινά σχεδόν. Μπρόκολο κολοκύθες πχ. 

Εκοψα τις τροφές που προκαλουν φλεγμονές. γλουτένη, ζάχαρη και τους άπλους υδατάνθρακες τους μείωσα πολυ (λευκό ρυζι) . 

Το ξερω οτι ακουγονται πολλα όλα αυτά αλλά ειδικά στην τελευταία παλινδρομη ζορίστηκα πολυ σωματικα και ψυχολογικά. Είπα να κάνω ότι περναει απο το χέρι μου να μη το ξαναπεράσω. Ελπιζω να μη με κρίνετε όσες τα διαβάζετε  σαν υπερβολική εγώ το έκανα επειδή είχα όρεξη δεν πιεζομαι κάπου. Ίσα ίσα νιώθω ότι κάνω ότι καλυτερο μπορώ. Τα έγραψα μήπως σε βοηθήσει ελπίζω να βοηθήσει κ εμένα!

Πολλα από αυτά που έγραψα τ; διάβασα σε ένα βιβλίο it starts with the egg. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Kostef είπε:

Καλησπςρα κορίτσι μου! Εγώ δεν έχω κάνει έξω σωματικές δεν έχω εμπειρία σε αυτό το τομέα. Έψαξα το θέμα ποιοτητα ωαριων το τελευταίο διάστημα γιατί είχα το τελευταίο εξάμηνο 2 παλινδρομες και η ηλικία μου είναι 38. Η τελευταία παλινδρομη ήταν τον Σεπτέμβριο κ από τότε ξεψαχνισα το ιντερνετ, τα φόρουμ . Θα σου πω περιληπτικα τι κάνω αλλά βέβαια καθώς δεν έχω αρχίσει προσπ;θειες ακόμα δεν ξέρω αν θα αποδώσουν. 

Κάποια πραγματα τα διάβασα σε φόρουμ εδώ και σε ένα άλλο που γράφουν πολλες κοπέλες της εξωσωματικής που θεωρώ είναι πιο ψαγμένες από ότι ήμουν εγώ σε όλα τα θέματα. 

Α. Μείωση έκθεσης σε τοξίνες, χημικά αλκοόλ πλαστικα. Δεν αποθηκεύω πλεον τρόφιμα σε πλαστικα δοχεία, δεν ζεσταινω σε πλαστικο πχ. Εγώ ουτως η αλλως δεν κάπνιζω. Για αυτό το τρίμηνο που κάνω προετοιμασια Αποφευγω το αλκοολ. Τα μανό για τα νυχια έχουν πολλα χημικα όπως επίσης οι κρεμες σώματος και τα αρωματα(μπορείς να διαλέξεις μια φαρμακείου τυπου Κορρέ πχ) προσφατα άλλαξα κ το απορρυπαντικό ρουχων σε ένα που δεν εχει πολλα χημικά. 

Β. Από συμπληρώματα πηρα q10 και φιλικό. Εχω σκοπο να παω να ελεγξω τη d συντομα. Βιταμίνη ε επίσης κάνει πολυ καλο . Το q10 και η βιταμίνη ε βοηθάει στην ενέργεια των κυττάρων αν τα θυμάμαι καλά από όσα διάβαζα. 

Γ. διατροφή. Έβαλα όσες αντιοξειδωτικές τροφές μου ταιριαζανε καθημερινά στο προγραμμα. Τρώω κάθε μέρα μια χουφτα καρυδια κ ηλιοσπορο για την ε και τα ω3 μαζί με κρανμπερι. Αβοκάντο κάθε μέρα αν είναι δυνατό. Πράσινα χόρτα λαχανικά. Παντζάρια επίσης καθημερινά σχεδόν. Μπρόκολο κολοκύθες πχ. 

Εκοψα τις τροφές που προκαλουν φλεγμονές. γλουτένη, ζάχαρη και τους άπλους υδατάνθρακες τους μείωσα πολυ (λευκό ρυζι) . 

Το ξερω οτι ακουγονται πολλα όλα αυτά αλλά ειδικά στην τελευταία παλινδρομη ζορίστηκα πολυ σωματικα και ψυχολογικά. Είπα να κάνω ότι περναει απο το χέρι μου να μη το ξαναπεράσω. Ελπιζω να μη με κρίνετε όσες τα διαβάζετε  σαν υπερβολική εγώ το έκανα επειδή είχα όρεξη δεν πιεζομαι κάπου. Ίσα ίσα νιώθω ότι κάνω ότι καλυτερο μπορώ. Τα έγραψα μήπως σε βοηθήσει ελπίζω να βοηθήσει κ εμένα!

Πολλα από αυτά που έγραψα τ; διάβασα σε ένα βιβλίο it starts with the egg. 

σευχαριστω πάρα πολύ για τις συμβουλές σου! Δεν νομιζω οτι εισαι υπερβολική...Καλά κανεις και τα ψαχνεις και τα τηρείς, η καθε μια από μας κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για την ιδια...τα περισσότερα πάνω κάτω τα κάνω...λίγο με τις βιταμίνες πρέπει να το ψάξω.. έκανα και αυστηρή διατροφή 2 μήνες αλλά δεν μπόρεσα να τη κρατήσω παραπάνω.. Τώρα απλά προσπαθώ να  προσεχω...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η euaki84 είπε:

λοιπον η fsh το 2014 ήταν 7.5....

Να στις γραψει κ να τις καμεις ξανα ολες (ε2,Lh,prg,fsh,προλακτινη κ αμη)

μα πρεπει ο γιατρος να ξερει τι fsh εχεις του εξαμήνου ,ωστε να δωσει το καταλληλο πρωτοκολλο για διεγερση που ταιριαζει σε σενα ...πως σου εδινε πρωτοκολλο ;με την fsh του 2014; Εχετε κανει βασικες εξετασεις;σαλπιγγογραφια,καρυοτυπο ζευγους,ο αντρας κατακερματισμο σπερματος κλπ;κ φυσικα τη d πρεπει να την ανεβάσεις πανω απο 35 κ να εχεις παντα τον ελεγχο των ορμονων του θυροειδους και το σακχαρο αντιστασεις ινσουλινη κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Να στις γραψει κ να τις καμεις ξανα ολες (ε2,Lh,prg,fsh,προλακτινη κ αμη)

μα πρεπει ο γιατρος να ξερει τι fsh εχεις του εξαμήνου ,ωστε να δωσει το καταλληλο πρωτοκολλο για διεγερση που ταιριαζει σε σενα ...πως σου εδινε πρωτοκολλο ;με την fsh του 2014; Εχετε κανει βασικες εξετασεις;σαλπιγγογραφια,καρυοτυπο ζευγους,ο αντρας κατακερματισμο σπερματος κλπ;κ φυσικα τη d πρεπει να την ανεβάσεις πανω απο 35 κ να εχεις παντα τον ελεγχο των ορμονων του θυροειδους και το σακχαρο αντιστασεις ινσουλινη 

Σίγουρα ξανακαναμε εγώ δεν μπορώ να τα βρώ....αρχή της χρονιάς είχα κάνει.. Δεν έχει σημασία θα τις ξανακάνω όλες για να ησυχάσω και γω.. Τις κάναμε και αυτές τις εξετάσεις όλα καλά ήταν... θα σου ξαναπω τις μετρησεις μολις τις κάνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η euaki84 είπε:

Σίγουρα ξανακαναμε εγώ δεν μπορώ να τα βρώ....αρχή της χρονιάς είχα κάνει.. Δεν έχει σημασία θα τις ξανακάνω όλες για να ησυχάσω και γω.. Τις κάναμε και αυτές τις εξετάσεις όλα καλά ήταν... θα σου ξαναπω τις μετρησεις μολις τις κάνω..

Αααα λεω κ γωωω.... ναι κοριτσι μου οτι μπορεις να κανεις για να ξερεις τι γινεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Αααα λεω κ γωωω.... ναι κοριτσι μου οτι μπορεις να κανεις για να ξερεις τι γινεται

μπορεί να είναι δλδ και κάτι τόσο μικρό όπως η D ας πούμε...? παιζει τοσο πολυ ρόλο?? από αύριο τις ξεκινάω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@euaki84 καλησπέρα κορίτσι....Σου γράφω πραγματικά για να πάρεις ελπίδα από στη δική μου ιστορία... Στα 34 μου και έχοντας προσπαθήσει επί 28μηνες να μεινω έγκυος χωρίς αποτέλεσμα, δοκίμασα εξωσωματική με διέγερση ωοθηκών (βραχύ πρωτόκολλο) αλλά δεν έφτασα ποτέ σε έμβρυομεταφορά αφού από τα 10 ωάρια, προέκυψαν μόνο 2 έμβρυα, τα οποία δεν άντεξαν ούτε δύο 24ωρα στο εργαστήριο.. οι εμβρυολογοι της μονάδας είχαν παρατηρήσει τότε ότι τα ωάρια μου είχαν κάποιο πρόβλημα ωρίμανσης..οτι ήταν μη συμβατά με την ηλικία μου (κάτι τέτοιο μέσες άκρες). Παράλληλα ειχα κάνει εξέταση amh και είχε δείξει πως ήταν 0,40 κάτι το οποίο με αιφνιδίασε και με σόκαρε αρκετά.. Έπειτα κάναμε επί 3 μήνες προσπάθεια με φυσικό κύκλο και όμως δεν εγινε καμία από τις 3 φορες γονιμοποίηση του φυσικού μου ωαρίου παρότι φαινόταν grade B.. (πιο καλής ποιότητας από αυτά που προέκυψαν με τα φάρμακα.. αλλά και πάλι αποτελέσματα μηδέν).  Δεν μπορούσε να δοθεί κάποια εξήγηση για όλα αυτά καθώς είχα fsh 7 χωρίς γυναικολογικα θέματα.(εκτός από την amh φυσικά που έδειχνε πως είμαι μία ανάσα πριν την εμμηνόπαυση).  Τότε ήταν που άρχισα μέσα μου να επεξεργάζομαι το ενδεχόμενο για δανεικα.... Ο γιατρός μου είπε ότι "τυπικά" πρέπει να κάνουμε άλλη μία προσπάθεια με άλλα φάρμακα πριν μιλήσουμε για αλλά σενάρια... Αυτό το "τυπικά"  ήταν μια ατυχής έκφραση της στιγμής, που όμως εμένα με έκανε ελαφρώς κομμάτια γιατί ήταν σαν να μου έλεγε πως άδικα θα κάνουμε την εξωσωματική αλλά δεν έχουμε να χάσουμε κάτι (εκτός από δυόμιση χιλιάρικα φυσικά.).. Τότε είπα να αναβάλλω 1 μήνα την επόμενη προσπάθεια και να προσπαθήσω να φτιάξω την ψυχολογία μου γιατί δεν είχε νόημα να μπω στη διαδικασία κουρέλι. Τότε συνέβη το θαύμα.. Αυτό που είχα τη βεβαιότητα ότι ποτε δε θα συνέβαινε σε μενα......Έμεινα έγκυος φυσιολογικα με ένα απλό τέστ ωορρηξίας.. !!!! Εννοείται πως ούτε το περίμενα ούτε το φανταζομουν.. (είχα κάνει πολλές φορές στο παρελθόν τέτοια τεστακια χωρίς αποτέλεσμα). Έφερα στον κόσμο την κόρη μου τον Μάιο του 2018  και 12 μήνες μετα, στον αποθηλασμο διαπίστωσα ότι είμαι πάλι έγκυος κ μάλιστα στην 9 βδομαδα. Τώρα έχω και έναν γιό 10 μηνών. Εύχομαι να σου πάνε όλα κατ'ευχην.... Να μη σταματήσεις να το προσπαθείς (και με τη βοήθεια των γιατρών και φυσιολογικά) γιατί από ότι αποδεικνύεται πολύ συχνά, ο τομέας της γονιμότητας πάντα θα συνεχίζει να εκπλήσσει ακόμη κ τους ίδιους τους γιατρούς...!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gelie και ειπα να σε κανω ταγκ να δώσεις θαρρος στην κοπελα! Αλλα το διαβασα τ ποστ καπου μεταξυ ύπνου κ ξυπνιου ταιζοντας τη μικρη κ με πηρε ο ύπνος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Gelie είπε:

@euaki84 καλησπέρα κορίτσι....Σου γράφω πραγματικά για να πάρεις ελπίδα από στη δική μου ιστορία... Στα 34 μου και έχοντας προσπαθήσει επί 28μηνες να μεινω έγκυος χωρίς αποτέλεσμα, δοκίμασα εξωσωματική με διέγερση ωοθηκών (βραχύ πρωτόκολλο) αλλά δεν έφτασα ποτέ σε έμβρυομεταφορά αφού από τα 10 ωάρια, προέκυψαν μόνο 2 έμβρυα, τα οποία δεν άντεξαν ούτε δύο 24ωρα στο εργαστήριο.. οι εμβρυολογοι της μονάδας είχαν παρατηρήσει τότε ότι τα ωάρια μου είχαν κάποιο πρόβλημα ωρίμανσης..οτι ήταν μη συμβατά με την ηλικία μου (κάτι τέτοιο μέσες άκρες). Παράλληλα ειχα κάνει εξέταση amh και είχε δείξει πως ήταν 0,40 κάτι το οποίο με αιφνιδίασε και με σόκαρε αρκετά.. Έπειτα κάναμε επί 3 μήνες προσπάθεια με φυσικό κύκλο και όμως δεν εγινε καμία από τις 3 φορες γονιμοποίηση του φυσικού μου ωαρίου παρότι φαινόταν grade B.. (πιο καλής ποιότητας από αυτά που προέκυψαν με τα φάρμακα.. αλλά και πάλι αποτελέσματα μηδέν).  Δεν μπορούσε να δοθεί κάποια εξήγηση για όλα αυτά καθώς είχα fsh 7 χωρίς γυναικολογικα θέματα.(εκτός από την amh φυσικά που έδειχνε πως είμαι μία ανάσα πριν την εμμηνόπαυση).  Τότε ήταν που άρχισα μέσα μου να επεξεργάζομαι το ενδεχόμενο για δανεικα.... Ο γιατρός μου είπε ότι "τυπικά" πρέπει να κάνουμε άλλη μία προσπάθεια με άλλα φάρμακα πριν μιλήσουμε για αλλά σενάρια... Αυτό το "τυπικά"  ήταν μια ατυχής έκφραση της στιγμής, που όμως εμένα με έκανε ελαφρώς κομμάτια γιατί ήταν σαν να μου έλεγε πως άδικα θα κάνουμε την εξωσωματική αλλά δεν έχουμε να χάσουμε κάτι (εκτός από δυόμιση χιλιάρικα φυσικά.).. Τότε είπα να αναβάλλω 1 μήνα την επόμενη προσπάθεια και να προσπαθήσω να φτιάξω την ψυχολογία μου γιατί δεν είχε νόημα να μπω στη διαδικασία κουρέλι.... Έμεινα έγκυος φυσιολογικα με ένα απλό τέστ ωορρηξίας.. !!!! Εννοείται πως ούτε το περίμενα ούτε το φανταζομουν.. (είχα κάνει πολλές φορές στο παρελθόν τέτοια τεστακια χωρίς αποτέλεσμα). Έφερα στον κόσμο την κόρη μου τον Μάιο του 2018  και 12 μήνες μετα, στον αποθηλασμο διαπίστωσα ότι είμαι πάλι έγκυος κ μάλιστα στην 9 βδομαδα. Τώρα έχω και έναν γιό 10 μηνών. Εύχομαι να σου πάνε όλα κατ'ευχην.... Να μη σταματήσεις να το προσπαθείς (και με τη βοήθεια των γιατρών και φυσιολογικά) γιατί από ότι αποδεικνύεται πολύ συχνά, ο τομέας της γονιμότητας πάντα θα συνεχίζει να εκπλήσσει ακόμη κ τους ίδιους τους γιατρούς...!

 

Αχ να σου ζησουν τα αγγελούδια σου!σ'ευχαριστώ παρα πολυ, η αλήθεια είναι όταν διαβάζω κι άλλες τέτοιες ιστορίες παίρνω θάρρος...πρωτη φορα γράφω σε φόρουμ αλλά η αλήθεια είναι με τις απαντήσεις σας με βοηθάτε πάρα μα πάρα πολύ.... Ναι παίρνω θάρρος και πεισμωνω  πιο πολύ... θα τα καταφέρουμε και μεις..Που θα πάει θα έρθει η σειρά μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/11/2020 at 8:35 ΠΜ, ο/η euaki84 είπε:

Αχ να σου ζησουν τα αγγελούδια σου!σ'ευχαριστώ παρα πολυ, η αλήθεια είναι όταν διαβάζω κι άλλες τέτοιες ιστορίες παίρνω θάρρος...πρωτη φορα γράφω σε φόρουμ αλλά η αλήθεια είναι με τις απαντήσεις σας με βοηθάτε πάρα μα πάρα πολύ.... Ναι παίρνω θάρρος και πεισμωνω  πιο πολύ... θα τα καταφέρουμε και μεις..Που θα πάει θα έρθει η σειρά μας!!

Σε ευχαριστώ πολυ... Εύχομαι να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις.. και σύντομα να γίνεις μανούλα.. υπομονή, επιμονή ... και όσο γίνεται θετική σκέψη😀😀😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @marinamanoulitsaκοριτσακι μου λυπαμαι πολύ και για εσενα😢 πάλι βιοχημικη βρε κορίτσι μου πφφφφ! Δεν ξερω τι να πω πραγματικά! Μη το βάζεις κατω κορίτσι μου γτ είναι πολύ σημαντικό που κανεις συλληψη φυσιολογικά και δεν χρειάζεσαι άλλες μεθόδους! Θα έρθει το μπεμπακι σου είμαι σιγουρη🙏
    • Κορίτσι μου λυπαμαι πολύ😢 ήταν βιοχημικη κορίτσι μου ότι και να έπαιρνες δεν θα βοηθούσε! Πέρασα και εγώ μια βιοχημικη τον Δεκέμβρη που μας πέρασε ακριβώς όπως εσυ η πρώτη χοριακη νου ήταν 9,9 και η δεύτερη αρνητικη  και έπειτα πολύ αίμα και πόνοι δυνατοί ! Ξεκινά καινούργιος κύκλος όποτε σφίξει δοντια σήκωσε ανάστημα και ξεκινά τις προσπάθειες και το μωρακι είναι στο δρομοοοοο❤️🙏
    • Με τίποτα κορίτσι μου δεν θα ήθελα να παρω την απόφαση ! Ούτε να το σκέφτομαι άλλωστε παρακάλεσα τον άγιο Εφραίμ που πήγα και του είπα πως αν είναι άρρωστο το μωρακι μου να το πάρει κοντα του🙏 ο γιατρός μου είπε πως θα είχε πολλα προβλήματα μιας και η αυχενική του ήταν πολύ αυξημένη  αλλά είχε υγρό και στην κοιλιτσα του και αν δεν παλινδρομουσε και ερχόταν στη ζωή θα είχε σοβαρά θέματα! Ευχαριστώ κοριτσάκι μου μακάρι η Τρίτη να είναι και η τυχερη🙏🤞🌈 Μακάρι κορίτσι μου μακαριιιιιιιιιιιι🙏❤️🌈 Ναι είναι σπάνιο σύνδρομο και έχει διάφορες μορφές ! Μπορεί πχ να είναι μόνο στείρο , να έχει αναπτυξιακά , νοητικά (σπάνιο), αλλά και παθολογικά όπως διαβήτη, αυτοάνοσα, αντίσταση στην ινσουλίνη , πρόβληματα στα αυτιά όπως ακοή ωτίτιδες κτλ αλλά και  ψυχοκοινωνικά θέματα. Τυχαίο γεγονός μας είπε και εμας μιας και οι καρυοτυποι μας βγήκαν φφσηολογικοι! Όπως τα λες κορίτσι μου συν αυτά που ανέφερα πιο πάνω! Τα πήρε ψηλά μαζί του για να μην ταλαιπωρηθούν το πιστεύω πολύ αυτό🙏 Σε ευχαριστώ πολύ για τα ομορφα λογια σου κορίτσι μου❤️ θα ανταμειφτούμε όλες μας και θα κρατήσουμε ένα γερό μωρακι στην αγκαλια μας❤️🌈 μπάντα αξία να είσαι είσαι κορίτσι μου🙏 με το καλό η βαφτηση και με το καλό το μπεμπακι σου το γλυκο ουράνιο τόξο σου🙏❤️🌈 Καλύτερα που σταμάτησε η καρδουλα από το κοριτσάκι μου δεν θα άντεχα να έρθει στη ζωή και να ταλαιπωριόνταν με τίποτα🙏 με το καλοοοοστη φίλη σου κοριτσάκι μου🌈 όλα να πανε υπεροχα❤️ Αχ κορίτσακι μου θα έρθει το ουράνιο τόξο μας θα το δεις🌈🌈 εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε☺️❤️
    • Ααα εντάξει τότε καλύτερα να έχεις κάποιον κοντά σου εκείνο το διάστημα είναι η αλήθεια  Ναι να πάρεις τηλ μακάρι να βρεις ραντεβού άμεσα.. εγω Τετάρτη θα πάω να με δει και πρέπει να παρω τον άλλο τηλ (τον ιδιώτη ) να του πω ότι λογικά θα σταματήσω να πηγαίνω σε αυτόν 
    • @Ioann89 μην το σκεφτεσαι. Ειναι πολυ αρχικο σταδιο. Κατι ηταν λάθος και δεν προχώρησε. Οση προγεστερονη και να επαιρνες δε θα αλλαζε κατι πιστευω. Μην κανεις τέτοιες σκεψεις. Θα μπορούσες καν να μην καταλαβεις οτι εχεις καθυστέρηση. Λογικα απο αυτο τον κυκλο κιολας θα μπορεις να ξανα προσπαθησεις. Κριμα ρε κοριτσι μου. Δεν εχω κατι αλλο να σου πω.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...