Μετάβαση σε περιεχόμενο

τι δημητριακά δίνεται στα παιδάκια σας


M@mmy

Recommended Posts

κορίτσια καλημέρα σας θα ήθελα να σας ρωτήσω πια δημητριακά δίνετε στα παιδάκια σας έχω ένα κοριτσάκι 26 μηνών και θέλω να τις ξεκινήσω δημητριακά ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε να της δώσω τα corn flakes τα δοκίμασα αλλά δεν της άρεσαν τον ρώτησα να της δώσω τα Cheerios  και μου είπε όχι λόγο ότι περιέχουν πολύ ζάχαρη αυτα.εσείς ποια δίνεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου εγώ προτιμώ απλές νιφαδες βρώμης. Άλλες φορές τα κάνουμε κρεμουλα τύπου porridge με γάλα φρέσκο και προσθέτουμε μετά από πάνω μέλι κανέλα ταχίνι ξηρούς καρπούς Σταφίδες φρούτα αναλόγως. Άλλες φορές φτιάχνω μόνη μου σπιτική granola πάλι με βρώμη αποξηραμένα φρούτα ξηρούς καρπούς μέλι κ ταχίνι. Υπάρχουν πολύ πιο υγιεινές επιλογές για πρωινό ή σνακ σε σχέση με τα συσκευασμένα δημητριακά. Αυγό σε διάφορες μορφές, πχ ομελέτα με λαχανικά, μπανανοτηγανιτα (η λιωμένη μπανάνα 2 αυγα), αυγομαφιν κλπ, φρούτα, λαχανικά, γιαούρτι παραδοσιακό με διάφορα πάλι από πάνω. Πολλές οι επιλογές. Τα συσκευασμένα μεγαλώνοντας δεν θα τα γλιτώσουμε έτσι κ αλλιώς. Οπότε ας μην τα φορτώνουμε από τώρα με ζάχαρη και συντηρητικά. Να το χαίρεσαι το κοριτσακι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Κορίτσι μου εγώ προτιμώ απλές νιφαδες βρώμης. Άλλες φορές τα κάνουμε κρεμουλα τύπου porridge με γάλα φρέσκο και προσθέτουμε μετά από πάνω μέλι κανέλα ταχίνι ξηρούς καρπούς Σταφίδες φρούτα αναλόγως. Άλλες φορές φτιάχνω μόνη μου σπιτική granola πάλι με βρώμη αποξηραμένα φρούτα ξηρούς καρπούς μέλι κ ταχίνι. Υπάρχουν πολύ πιο υγιεινές επιλογές για πρωινό ή σνακ σε σχέση με τα συσκευασμένα δημητριακά. Αυγό σε διάφορες μορφές, πχ ομελέτα με λαχανικά, μπανανοτηγανιτα (η λιωμένη μπανάνα 2 αυγα), αυγομαφιν κλπ, φρούτα, λαχανικά, γιαούρτι παραδοσιακό με διάφορα πάλι από πάνω. Πολλές οι επιλογές. Τα συσκευασμένα μεγαλώνοντας δεν θα τα γλιτώσουμε έτσι κ αλλιώς. Οπότε ας μην τα φορτώνουμε από τώρα με ζάχαρη και συντηρητικά. Να το χαίρεσαι το κοριτσακι σου! 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου..ναι και σε εμένα δεν μαρεσει να τη φορτώνω με τέτοια απλά μου είπε.ο παιδίατρος ότι πρέπει να κόψουμε το μπιμπερο και όσες φορές να έχω δοκιμάσει σε ποτήρι το διώχνει με το χεράκι..και σκέφτηκα να της βάζω σε μπολ δημητριακά και γάλα μπας και φύγουμε από τη πρωινή ρουτίνα του μπιμπερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου..ναι και σε εμένα δεν μαρεσει να τη φορτώνω με τέτοια απλά μου είπε.ο παιδίατρος ότι πρέπει να κόψουμε το μπιμπερο και όσες φορές να έχω δοκιμάσει σε ποτήρι το διώχνει με το χεράκι..και σκέφτηκα να της βάζω σε μπολ δημητριακά και γάλα μπας και φύγουμε από τη πρωινή ρουτίνα του μπιμπερο

Να σε ρωτησω για ποιο λόγο σας είπε να κόψετε το μπιμπερό? Εχω και εγώ ένα παιδακι στην ίδια ακριβώς ηλικία γι'αυτό ρωτάω. Για τα δόντια η κάτι άλλο?

Δεν το σκέφτηκα να το ρωτησω τον παιδίατρο μας. Βασικά εμένα δεν είναι φανατικός με το γάλα κ ίσως αν κόψω τώρα το μπιμπερό να το κόψει εντελώς το γάλα κ δε θέλω ακόμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου είπε ότι καλύτερα σε μικρή ηλικία μετα δεν το κόβουν εύκολα..και όταν θα παει σε ποτήρι μπορεί να κόψει το γάλα και μήνες αλλά δεν μας ανησυχεί αυτό το κάθε παιδί περνάει τη φάση του σε κάθε αλλαγή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δοκίμασε μήπως της αρέσει η κρεμουλα με το γάλα κ τη βρώμη. Το θεμα πάντως είναι να τρωει 2 μερίδες γαλακτοκομικων τη μερα. (μια μερίδα ισοδυναμεί με 1 ποτήρι γάλα ή 1 κεσεδακι γιαούρτι ή 30 γρ τυρί). Μπορεί να θέλει το χρόνο της να συνηθίσει το ποτήρι. Δοκίμασε κ με καλαμάκι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/11/2020 at 7:50 ΜΜ, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Δοκίμασε μήπως της αρέσει η κρεμουλα με το γάλα κ τη βρώμη. Το θεμα πάντως είναι να τρωει 2 μερίδες γαλακτοκομικων τη μερα. (μια μερίδα ισοδυναμεί με 1 ποτήρι γάλα ή 1 κεσεδακι γιαούρτι ή 30 γρ τυρί). Μπορεί να θέλει το χρόνο της να συνηθίσει το ποτήρι. Δοκίμασε κ με καλαμάκι. 

ναι με καλαμάκι το δοκιμάζω σήμερα ήπιε το.μισο καλό βήμα πιστεύω θα τη δοκιμάσω κάθε μέρα ναι τρώμε γιαούρτι και τυρί της δινω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...