Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπερμοδιαγραμμα και βιταμίνες


Nansi

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια !!ήθελα την γνώμη σας παρακαλώ!!!

Τον Μάιο έκανε ο σύζυγός σπερμοδιαγραμμα με 3μερες αποχή και έδειξε ολιγοσπερμια 8εκ και χαμηλή κινητικότητα η καλλιέργεια έδειξε ουρεοπλασμα(πήραμε και οι δύο αντιβίωση) και επίσης βρήκαμε και κιρσοκήλη 1ου-2ου βαθμού...

Τώρα τον Οκτώβριο αποφασίσαμε να γίνει χειρουργείο για κιρσοκήλη και έτσι κάναμε ξανά σπέρμοδιαγραμμα και έδειξε 1.6εκ και χαμηλού κινητικότητα πάθαμε σοοοοοκ η καλλιέργεια ήταν καθαρή οι ορμόνες μια χαρά....ο ουρολόγος με το νέο σπερμοδιαγραμμα μας είπε ότι το χειρουργείο δεν θα έχει αποτέλεσμα....έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία να μου πει τι έκανε γιατί εμείς πραγματικά έχουμε μπερδευτεί.....αν πάρει βιταμίνες λέτε να δει διάφορα???

Κορίτσια μου sos οποία γνωρίζει ας με διαφωτίσει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Κοριτσι μου!!!!Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εμείς είχαμε παρόμοιο πρόβλημα σε όλες τις κατηγορίες ποσότητα κίνηση και ποιότητα!!! Είχαμε τελικά και κιρσοκήλη μικρή όμως συνήθως μετά τα 35 δεν συνιστάται χειρουργείο! Εμάς και οι δύο ουρολόγοι μας είπαν όχι ότι δεν θα αλλάξει κάτι! Οι βιταμίνες βοηθάνε αλλά μην νομίζεις ότι κάνουν και θαύματα δηλαδή τα 8εκ 20 εκ που είναι το φυσιολογικό δεν θα γίνουν  αλλά η κίνηση μπορεί να βελτιωθεί κατά πολύ!!! Θα σου πρότεινα να κάνετε και έναν κατακερματισμό που δείχνει την ποιότητα του σπέρματος!επίσης εμάς δεν μας βοήθησαν οι βιταμίνες που κυκλοφορούν στο εμπόριο και είναι και πανάκριβες αλλά πήρε από μαγαζί με βιολογικά τριβόλι σε σκόνη και γύρη ανθέων και όντως είδαμε κάποια βελτίωση! Βοηθάει επίσης η σωστή διατροφή και κόψιμο το τσιγάρο!Τώρα φυσικά και υπάρχει πιθανότητα να μείνεις έγκυος φυσιολογικά υπάρχουν κοπέλες και εδώ μέσα που όντως με πρόβλημα στο σπέρμα τα κατάφεραν αλλά κανείς δεν μπορεί να σου ποτέ Εμείς το προσπαθήσαμε για τρία χρόνια και τελικά κάνουμε εξωσωματική!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ViKcy είπε:

Καλησπέρα Κοριτσι μου!!!!Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εμείς είχαμε παρόμοιο πρόβλημα σε όλες τις κατηγορίες ποσότητα κίνηση και ποιότητα!!! Είχαμε τελικά και κιρσοκήλη μικρή όμως συνήθως μετά τα 35 δεν συνιστάται χειρουργείο! Εμάς και οι δύο ουρολόγοι μας είπαν όχι ότι δεν θα αλλάξει κάτι! Οι βιταμίνες βοηθάνε αλλά μην νομίζεις ότι κάνουν και θαύματα δηλαδή τα 8εκ 20 εκ που είναι το φυσιολογικό δεν θα γίνουν  αλλά η κίνηση μπορεί να βελτιωθεί κατά πολύ!!! Θα σου πρότεινα να κάνετε και έναν κατακερματισμό που δείχνει την ποιότητα του σπέρματος!επίσης εμάς δεν μας βοήθησαν οι βιταμίνες που κυκλοφορούν στο εμπόριο και είναι και πανάκριβες αλλά πήρε από μαγαζί με βιολογικά τριβόλι σε σκόνη και γύρη ανθέων και όντως είδαμε κάποια βελτίωση! Βοηθάει επίσης η σωστή διατροφή και κόψιμο το τσιγάρο!Τώρα φυσικά και υπάρχει πιθανότητα να μείνεις έγκυος φυσιολογικά υπάρχουν κοπέλες και εδώ μέσα που όντως με πρόβλημα στο σπέρμα τα κατάφεραν αλλά κανείς δεν μπορεί να σου ποτέ Εμείς το προσπαθήσαμε για τρία χρόνια και τελικά κάνουμε εξωσωματική!!

Αυτά σκέφτομαι και εγώ ...ότι τίποτα δεν κάνει θαύματα....ο σύζυγός μου είναι 31 ..θα δούμε .....

Εύχομαι να πάνε όλα καλά με την εξωσωματική σου !!!😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πάρετε γνώμη από εξειδικευμένο ουρολόγο, όχι έναν απλό ουρολόγο. Ο σύζυγός σου είναι νέος ακόμα, ίσως το χειρουργείο έχει νόημα στην ηλικία του. Και είναι ένα πολύ απλό χειρουργείο με γρήγορη αποθεραπεία. Ο δικός μου έκανε το χειρουργείο στα 40 του και από 2,5 εκ που ήταν πριν, το έχουμε δει ακόμα και με 24 εκ. Γενικά να ξέρεις ότι το σπέρμα είναι πολύ μεταβλητό και αυτές οι διακυμάνσεις είναι απόλυτα φυσιολογικές, καθώς επίσης και ότι η αντιβίωση πάντα μειώνει τον αριθμό των σπερματοζωαρίων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κορίτσια τελικά λόγω lockdown  δεν προχωρήσαμε σε χειρουργείο και είπαμε μέχρι να περάσει όλη αυτή η κατάσταση που ζούμε τώρα να πάρει βιταμίνες...τις παίρνει ήδη 15μερες τώρα και παράλληλα προσπαθούμε και βλέπουμε....το σκεπτικό είναι από το νέο έτος και ανάλογα με την κατάσταση να μπούμε σε διαδικασία σπερματεγχησης αν το σπέρμα ευνοεί...!!θα δούμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nansi είπε:

Κορίτσια τελικά λόγω lockdown  δεν προχωρήσαμε σε χειρουργείο και είπαμε μέχρι να περάσει όλη αυτή η κατάσταση που ζούμε τώρα να πάρει βιταμίνες...τις παίρνει ήδη 15μερες τώρα και παράλληλα προσπαθούμε και βλέπουμε....το σκεπτικό είναι από το νέο έτος και ανάλογα με την κατάσταση να μπούμε σε διαδικασία σπερματεγχησης αν το σπέρμα ευνοεί...!!θα δούμε!!

Καλησπερα κορίτσι μου αυτό που θέλω να σου πω μεγάλη σημασία έχει που την έκανε την εξέταση κατά ποσό δλδ είναι αξιόπιστο το κέντρο το άλλο που παίζει ρόλο είναι να κανείς σπερμοδιαγραμμα αλλά παίζει ρόλο κ να πετύχει δλδ.ο σύζυγος είχε κάνει ένα σπερμοδιαγραμμα 4 εκ την πρώτη φορά  κυρσοκηλη είχαμε κ εμείς κ ξεκίνησε βιταμίνες κ έχει Πάει μέχρι κ 22 εκατ ανα ml.καλο είναι να ξεκινήσετε βιταμίνες σε συνεργασία με αντρολογο ο οποίος να έχει γνώσεις στην υπογονιμότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 25/11/2020 at 10:34 ΜΜ, ο/η Despoin είπε:

Καλησπερα κορίτσι μου αυτό που θέλω να σου πω μεγάλη σημασία έχει που την έκανε την εξέταση κατά ποσό δλδ είναι αξιόπιστο το κέντρο το άλλο που παίζει ρόλο είναι να κανείς σπερμοδιαγραμμα αλλά παίζει ρόλο κ να πετύχει δλδ.ο σύζυγος είχε κάνει ένα σπερμοδιαγραμμα 4 εκ την πρώτη φορά  κυρσοκηλη είχαμε κ εμείς κ ξεκίνησε βιταμίνες κ έχει Πάει μέχρι κ 22 εκατ ανα ml.καλο είναι να ξεκινήσετε βιταμίνες σε συνεργασία με αντρολογο ο οποίος να έχει γνώσεις στην υπογονιμότητα.

Εσείς τελικά κοπέλα μου είχατε ευχάριστα αποτέλεσματα με τις βιταμίνες??

Τώρα θα κλείσει μήνα που τις παίρνει και θα πάρει και δεύτερο μήνα σίγουρα ...και έπειτα σκεφτόμαστε να πάμε σε ειδικό εργαστήριο για επαναληπτικό σπερματοδιαγραμμα και μακάρι να μπορέσουμε να κάνουμε σπερματεγχηση...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...