Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κοπέλα μου σε ποιά βδομάδα είσαι? Μήπως το μπεμπίνι βγάζει μαλλάκια?? 😉😁

Εμένα η γιατρός μου είχε πει ότι τα γνωστά αντιόξινα επιτρέπονται. Αυτο διάβασα και στο ίντερνετ σε ανύποπτο χρόνο. 

Βρίσκομαι στην 25! Πότε βγάζει μαλλάκια;🥰 Πρώτη εγκυμοσύνη και πηγαίνω ψάχνοντας😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Κορίτσια και εγώ καούρες έχω από τον 5ο μήνα, πολύ χάλια, αντιοξινα δεν έχω πάρει ακόμα, παλεύω με σουρωτή, νερό με λεμόνι και φυσικά ξέρω ότι απλά αν φάω αρκετά και βαρύ φαγητό την έχω σίγουρη την καούρα. Παρακολουθώ κι εγώ για προτάσεις σε αντιοξινα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Γενικά τι γλυκά τρωτε; γιατι λιγουρευομαι μια σοκολατοπιτα εδω κ μια βδομάδα και δεν τρωω γιατί φοβάμαι το αυγο.. 

Δεν ψήνεται η σοκολατοπιτα;; εγώ τρώω τα πάντα από γλυκά. Το τυραμισου μου είχε απαγόρευση μόνο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Κορίτσια και εγώ καούρες έχω από τον 5ο μήνα, πολύ χάλια, αντιοξινα δεν έχω πάρει ακόμα, παλεύω με σουρωτή, νερό με λεμόνι και φυσικά ξέρω ότι απλά αν φάω αρκετά και βαρύ φαγητό την έχω σίγουρη την καούρα. Παρακολουθώ κι εγώ για προτάσεις σε αντιοξινα

Εγώ πάντως μόλις δοκίμασα γρανίτα και μου πέρασε αρκετά! Ηρέμησα! Με ανακουφισε αμέσως... 🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Νίναα είπε:

Βρίσκομαι στην 25! Πότε βγάζει μαλλάκια;🥰 Πρώτη εγκυμοσύνη και πηγαίνω ψάχνοντας😅

Τέλος 2ου τριμήνου ειναι νομίζω. Και για μένα 1η είναι κι εγώ χαμένα τα έχω 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα 🌺🌺 λοιπόν για τις καούρες που λέτε, στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα καθόλου ποτέ κ έλεγα δε θα βγάλει το μωράκι καθόλου μαλλί αλλά τελικά γεννήθηκε με τόσο πολύ μαλλάκι!! Είχαν πάθει πλάκα όλες οι μαίες... Η αλήθεια είναι ότι τώρα έχω λίγες αλλά ο λόγος είναι ότι ξαπλώνω περισσότερο κ σχετικά σύντομα από το φαγητό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες σας! Έχει κανα 2 βδομάδες με εχει πεθανει στην καουρα (χθες εκλεισα την 26η βδομαδα). Ειδικα μια μερα ημουν τοσο χαλια που νομιζα θα κανω εμετο απο την καουρα, ουτε νερο δεν μπορουσα ν πιω. Η γιατρος μου ειπε τα εξης: mallox σε σιροπι 1 κουταλια της σουπας, μικρες γουλιες κ οχι αποτομες οταν πινω νερο ή οτιδηποτε αλλο κ γενικα να τρωω αργα κ μικρες μπουκιες για να μη γινεται παλινδρομηση κ προκαλειται η καουρα. Επισης, προς τεραστια μου λυπη ανακάλυψα οτι κ ο καφες ενισχυει την καουρα οποτε τον εκοψα απο μονη μου και ειδα οτι οταν το κεφαλι ειναι πιο ψηλα απο το υπολοιπο σωμα στον υπνο δεν με πιάνει καουρα οποτε έβαλα κ 2ο μαξιλαρι για να ειναι πιο ψηλα. Εχω ηρεμησει σχεδον στο 100% με τα παραπανω tips. Φυσικα το mallox οσο μπορω κ δν ειμαι χαλια κ υποφερεται η καουρα, δεν το παιρνω καθολου. Ελπιζω να βοηθησα καπως! Καλο υπολοιπο σε ολες γλυκουλες 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasso_Val είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας! Έχει κανα 2 βδομάδες με εχει πεθανει στην καουρα (χθες εκλεισα την 26η βδομαδα). Ειδικα μια μερα ημουν τοσο χαλια που νομιζα θα κανω εμετο απο την καουρα, ουτε νερο δεν μπορουσα ν πιω. Η γιατρος μου ειπε τα εξης: mallox σε σιροπι 1 κουταλια της σουπας, μικρες γουλιες κ οχι αποτομες οταν πινω νερο ή οτιδηποτε αλλο κ γενικα να τρωω αργα κ μικρες μπουκιες για να μη γινεται παλινδρομηση κ προκαλειται η καουρα. Επισης, προς τεραστια μου λυπη ανακάλυψα οτι κ ο καφες ενισχυει την καουρα οποτε τον εκοψα απο μονη μου και ειδα οτι οταν το κεφαλι ειναι πιο ψηλα απο το υπολοιπο σωμα στον υπνο δεν με πιάνει καουρα οποτε έβαλα κ 2ο μαξιλαρι για να ειναι πιο ψηλα. Εχω ηρεμησει σχεδον στο 100% με τα παραπανω tips. Φυσικα το mallox οσο μπορω κ δν ειμαι χαλια κ υποφερεται η καουρα, δεν το παιρνω καθολου. Ελπιζω να βοηθησα καπως! Καλο υπολοιπο σε ολες γλυκουλες 💙

Κοριτσι μου εγώ παντως με το πρασσινο το μηλο σώθηκα..  Τρώω τουλάχιστον ένα κιλό τη μέρα.. Δοκίμασε το καλυτερο και από mallox

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/3/2021 at 9:42 ΜΜ, ο/η Smurf88 είπε:

Αχ τι ωραία τα νέα σου!!! Μπράβο που έφτασες μέχρι τέλους...ξέρω πως είναι να είσαι σε δίκη σου επιχείρηση, μια από τα ίδια κ εγώ αλλά αναγκαστικά δουλεύω από το σπίτι όσο μπορώ κ πήραμε έξτρα άτομο.. σε μένα μάλλον τους ανησυχεί η μικρή χοάνη, το άνοιγμα δλδ που δημιουργήθηκε κ επειδή ο γιατρός μου ξέρει πόσο αεικίνητη είμαι, έχω κ την μικρή παράλληλα για αυτό με έχει αρκετά περιορισμένη...είναι πολύ δύσκολο αλλά φοβήθηκα κ εγώ!! Μακάρι τη Δευτέρα που θα πάω να είναι καλά τα πράγματα..κ εμένα στην αρχή ήταν καλός ο τράχηλος, στη β επιπέδου βρήκαμε ότι ήταν 2,5 αλλά μετά από 10 ημέρες τον μετρήσαμε 3..παίρνω μαγνήσιο 3 φορές την ημέρα και μια προγεστερόνη το βράδυ! Ένιωσες καθόλου πίεση προς τα κάτω όλο αυτό το διάστημα ή κάποιον πόνο; 

Κοριτσι μου συγνώμη για τη καθυστέρηση της απάντησης.. Όλο αυτό το διάστημα από τον πεμπτο μέχρι τώρα δεν ένιωσα τίποτα απολυτως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Κοριτσι μου εγώ παντως με το πρασσινο το μηλο σώθηκα..  Τρώω τουλάχιστον ένα κιλό τη μέρα.. Δοκίμασε το καλυτερο και από mallox

Τι λες τώρα, θα το δοκιμάσω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Τι λες τώρα, θα το δοκιμάσω! 

Καλησπέρα και από εμένα! 

Κ εμένα με ανακουφίζει το πράσινο μήλο σε μικρές μπουκιές 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Κοριτσι μου συγνώμη για τη καθυστέρηση της απάντησης.. Όλο αυτό το διάστημα από τον πεμπτο μέχρι τώρα δεν ένιωσα τίποτα απολυτως. 

Επειδή κ εγώ δε νιώθω κάτι για αυτο ρώτησα!! Το είπα κ στον γιατρό κ μου απάντησε ότι αν έφτανα στο σημείο να νιώθω θα ήμουν σε πολύ χειρότερη φάση...παρόλα αυτά κάποιες στιγμές νιώθω βάρος σαν να κουβαλάω πέτρες αλλά είναι από την ξάπλα μου είπε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/3/2021 at 8:46 ΜΜ, ο/η Clairy. είπε:

Δεν ψήνεται η σοκολατοπιτα;; εγώ τρώω τα πάντα από γλυκά. Το τυραμισου μου είχε απαγόρευση μόνο 

Οι παστες ξέρω ότι απαγορευονται 

Αρα ότι ψήνεται είναι εντάξει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/3/2021 at 8:46 ΜΜ, ο/η Clairy. είπε:

Δεν ψήνεται η σοκολατοπιτα;; εγώ τρώω τα πάντα από γλυκά. Το τυραμισου μου είχε απαγόρευση μόνο 

Γιατί απαγορευεται το αυγό;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Σταυρι είπε:

Γιατί απαγορευεται το αυγό;;

Το μελατο και τηγανιτό λόγο το του ότι δεν έχει ψηθεί καλά ο κρόκος.. 

Κορίτσια νιώθω τον μικρό και με χτυπάει χαμηλά. Είναι λογικό;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Το μελατο και τηγανιτό λόγο το του ότι δεν έχει ψηθεί καλά ο κρόκος.. 

Κορίτσια νιώθω τον μικρό και με χτυπάει χαμηλά. Είναι λογικό;; 

Κι εμένα με κλοτσαει από πολύ χαμηλά, μα πολύ χαμηλά, μέχρι πάνω από τον αφαλό πλέον. Don't worry φυσιολογικό μου φαίνεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Το μελατο και τηγανιτό λόγο το του ότι δεν έχει ψηθεί καλά ο κρόκος.. 

Κορίτσια νιώθω τον μικρό και με χτυπάει χαμηλά. Είναι λογικό;; 

Εγώ πάλι αυτό με το αυγό πρώτη φορά το ακούω. Μετά από κάποιους βαθμούς μια χαρά ασφαλές είναι. Όσο για το μωρό είναι τόσο μικρό, εχει αρκετό χώρο κ βολτάρει άνετα μην σε ανησυχεί. Κ μένα με πιέζει αρκετά χαμηλά πάει πάνω στην κύστη μου κάθεται κ μου τις δίνει. Είναι λίγο τρομακτικό αλλα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα μάλλον έχει να κάνει με το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Εγώ πάλι αυτό με το αυγό πρώτη φορά το ακούω. Μετά από κάποιους βαθμούς μια χαρά ασφαλές είναι. Όσο για το μωρό είναι τόσο μικρό, εχει αρκετό χώρο κ βολτάρει άνετα μην σε ανησυχεί. Κ μένα με πιέζει αρκετά χαμηλά πάει πάνω στην κύστη μου κάθεται κ μου τις δίνει. Είναι λίγο τρομακτικό αλλα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα μάλλον έχει να κάνει με το μωρό. 

Μου είχε δώσει ένα αρχείο ο γιατρος στην αρχή και μου έλεγε τι δεν πρέπει να φάω.. Και μέσα σε αυτό ήταν και το αβγό.. Βραστό το επιτρέπει.. 

Εγώ σήμερα τον ένιωσα τόσο χαμηλά και αγχώθηκα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Το μελατο και τηγανιτό λόγο το του ότι δεν έχει ψηθεί καλά ο κρόκος.. 

Κορίτσια νιώθω τον μικρό και με χτυπάει χαμηλά. Είναι λογικό;; 

Κορίτσια έχω φάει ντουζίνες αυγά τηγανιτά.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η eleni5525 είπε:

Κι εμένα με κλοτσαει από πολύ χαμηλά, μα πολύ χαμηλά, μέχρι πάνω από τον αφαλό πλέον. Don't worry φυσιολογικό μου φαίνεται

Και εμένα τέρμα χαμηλά. Όλο τουκ τουκ... Σα να χτυπάει την πόρτα να βγει.... 😎

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Κορίτσια έχω φάει ντουζίνες αυγά τηγανιτά.  

Και εγωωωωω... Και γενικά ολααα... Βρήκα μαγιονέζα χωρίς αυγό... Κ φτιάχνω μακαρονοσλατες.. 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε σεις μην αγχώνεστε μετα αυγά, λογικά το ωμό αυγό είναι το επικίνδυνο, όπως όλα τα ωμά στην εγκυμοσύνη. Και ακόμα και το κάπως μελάτο από κάποια θερμοκρασία και μετά νομίζω ότι παστεριώνεται και σκοτώνονται όσα πρέπει να σκοτώνονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.. Εγώ τον βρίσκω κάπως υπερβολικό τον γιατρό.. Δεν θα φάμε κ ωμά αυγά. 

@Starrr κ εγώ έχω βρει μαγιονέζα vegan, αν κ έχω κ συνταγή χωρίς αυγά κρατάει μόνο 3 μέρες γευστικά είναι οπω; η μαγιονέζα. Καλύτερη μπορώ να πω από την vegan του εμπορίου. Αλλά δεν είμαι φαν μαγιονέζας καθόλου. Αλλά νομίζω οι μαγιονέζες του εμπορίου είναι με παστεριωμένο αυγά. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια όσες θα γεννήσετε σε νοσοκομείο έχετε πάει να κάνετε επίσκεψη στον γιατρό εκεί? Εγώ είμαι 25η βδ. και έχω ήδη πάει αλλά συνεχίζω και στην ιδιώτη κανονικά και έχω βρεθεί να βλέπουν και οι δύο κάθε μήνα. Εν τω μεταξύ ο γιατρός του νοσοκομείου μου είπε να σταματήσω από την ιδιώτη, αλλά δεν θέλω ακόμη γιατί τα μηχανήματά της είναι πολύ καλά, μου ρυθμίζει επίσης τα πάντα από βιταμίνες και επιπλέον εκτός από το ότι την εμπιστευομαι, ντρέπομαι κιολας γιατί πάω χρόνια και με έχει εξυπηρετήσει πάρα πολλές φορές σε πόοοσες εξωσωματικές που έχω κάνει. Πως συνεχίζουμε τώρα μέχρι τον τοκετό? Με δύο γιατρούς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...