Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναφορά

  • Απαντήσεις

    • Εγώ ξυπνάω και δυσκολεύομαι να ξανά κοιμηθώ λόγω ΓΟΠ. Έχω υπνηλία και πάλι γενικά αλλά σε γενικές γραμμές είμαι μια χαρά!
    • Μήπως δεν το μετράνε αυτό που χάνει; Και υπολογίζουν τη μέτρηση μόνο της γέννησης;
    • Καλημέρα κορίτσια! Κι εγώ τέλη του μήνα αρχές του επόμενου ευελπιστώ να έχω ετοιμάσει τα πράγματα! Πώς είστε από συμπτώματα; Έμενε με έχει πιάσει μια αϋπνία τις τελευταίες μέρες..βρυκολακιαζω το βράδυ και τη μέρα κοιμάμαι δίωρα στον καναπέ..ρε κορίτσια δεν μπορώ άλλο με τον πόνο στους γοφούς..ξύπνησα τώρα από τον πόνο..βάζω μαξιλάρι αλλά και πάλι..άσε που έχει τραχυνει και λίγο το δέρμα εκεί..έβγαλε σαν μικρά σπιθουράκια..🥺
    • @Maria98 κορίτσι μ καλημέρα. Για τ σύντροφο σου θα κλείσετε ενα ραντεβού στον ουρολόγο αρχικα της περιοχής σας να του γράψει ενα σπερμοδιαγραμμα, μια καλλιεργεια και εναν ορμονολογικο ελεγχο. Αν βρεθει κατι βλέπετε σε 2ο χρονο πως θα κινηθείτε. Αυτα είναι απλα πραγματακια για να δειτε που κινειται τ σπερμα. Απο οτι καταλαβαινω εισαι μικρουλα. Οποτε δ χρειάζεται να τρελαθείς στις εξετάσεις άμεσα. Στη θεση σου θα αφηνα τ καλοκαιρι να περάσει κ τ Σεπτέμβριο θ πηγαινα στο νεο γιατρο για ενα τεστ παπ κ να τ συζητήσουμε απο κοντα αυτα. Να σ γραψει εναν ορμονολογικο ελεγχο, να κανεις μια παρακολούθηση ωοηξιας και να κινειθειτε αναλογα. Εύχομαι να μην χρειαστεί!
    • Εμείς πριν ξεκινήσουμε προσπάθειες είχαμε πάει για προγεννητικό έλεγχο. Ο ουρολόγος είχε γράψει στον άνδρα μου σπερμοδιαγραμμα, κάτι ορμονολογικες και υπέρηχο όρχεων (Δεκέμβριος 2023). Επειδή θα πηγαίναμε διακοπές Χριστουγέννων έκλεισε τον υπέρηχο και τις ορμονολογικες τον Ιανουάριο του 23 όπου και τις έκανε. Λόγω κάποιων επαγγελματικών υποχρεώσεων έκλεισε το σπερμοδιαγραμμα μόλις το Φεβρουάριο, όμως τότε μάθαμε ότι ήμουν έγκυος κι έτσι δε πήγε ποτέ τελικά. Έπειτα το μωράκι πάλιδρομησε, κι αφού προσπαθούσαμε μέχρι και το Γενάρη φέτος χωρίς αποτέλεσμα, έχοντας κλείσει 1 χρόνο απ' την πρώτη προσπάθεια, πήγαμε σε ειδικό γονιμότητας η οποία ήταν κάθετη να γίνει το σπερμοδιαγραμμα πριν από οποιαδήποτε εξέταση σε μένα. Εφόσον το σπερμοδιαγραμμα βγήκε αρκετά καλό, μετά εγώ έκανα σαλπιγγογραφια, ορμονολογικες και μου έδωσε και μυο-ινοσιτολη. Εφόσον η σαλπιγγογραφια μου ήταν καθαρή μου πρότεινε έκτοτε την πρόκληση ωορρηξίας.  Πάντως, πες στον άνδρα σου να μη φοβάται καθόλου, οι εξετάσεις του άνδρα είναι ανώδυνες και καθόλου παρεμβατικές! Και κυρίως πολύ πιο οικονομικές απ' της γυναίκας. Ξεκινήστε απ' τον ουρολόγο της περιοχής και μετά θα κινηθείτε εκ του αποτελέσματος 🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...