Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Πανω απο μήνα..ε

Έχεις επαφή με αλλεργιολογο; στην ομάδα το έχεις ψάξει; δεν θα έπρεπε να έχει σταματήσει; έχεις προσέξει την αποχή, μήπως σου έχει διαφύγει κάτι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 11 λεπτά, ο/η PanB είπε:

🆘 Η κόρη μου ανέβασε πυρετό, πως σωζω το μπέμπη; 

Υπάρχει ελπίδα; 😛

Περαστικά κορίτσι μου.. Ειλικρινά εγώ από την ομάδα εδώ πρόσεξα ότι καμία μας δεν κατάφερε ν σώσει το μωρό! Εάν υπάρχει η δυνατότητα να απομακρυνθεί η κόρη σου απκ το σπίτι 🤣, καντο, κ εσείς με μάσκα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Έβγαλε το Αρκάδι;;; ααα πρέπει να το ελέγξω!! Εγώ την κάνω μια φορά την εβδ με το σαπούνι όλες τις υπόλοιπες καθημερινά όπως κ εσύ με νεράκι. 

Στον γιο μου από τους 6 μήνες που ξεκίνησε στερεές έπινε με καλαμάκι. 

Ναι αυτο με τη λεβάντα θα δοκιμασω για μαλλιά και σωμα αλλα εχει και αντίστοιχο με καλεντουλα. 

Ειναι πιο ευκολη η μεταβαση σε καλαμακι και μετα ποτηρι;

Screenshot_20210915-131540_Facebook.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Περαστικά κορίτσι μου.. Ειλικρινά εγώ από την ομάδα εδώ πρόσεξα ότι καμία μας δεν κατάφερε ν σώσει το μωρό! Εάν υπάρχει η δυνατότητα να απομακρυνθεί η κόρη σου απκ το σπίτι 🤣, καντο, κ εσείς με μάσκα. 

Απαπα δεν εμπιστεύομαι κανέναν, που να τη στείλω; 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Ναι αυτο με τη λεβάντα θα δοκιμασω για μαλλιά και σωμα αλλα εχει και αντίστοιχο με καλεντουλα. 

Ειναι πιο ευκολη η μεταβαση σε καλαμακι και μετα ποτηρι;

Screenshot_20210915-131540_Facebook.jpg

Κοίταξα συστατικά.. Απογοητευτηκα 😬

Κοίτα δεν ξέρω για τα μωρά με μπιμπερό αν είναι εύκολο. Ο δικός μου που θήλαζε μόνο δεν δυσκολεύτηκε να πιει. Υπάρχει βίντεο πως να τα κάνεις να πιουν με καλαμάκι. Εάν το βρω θα το ανεβάσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Απαπα δεν εμπιστεύομαι κανέναν, που να τη στείλω; 😂 

Πέρα από την πλάκα, η αλήθεια είναι πως είναι δύσκολο γιατι αυτές τις στιγμές θέλουν την μανούλα κ πόσο μάλλον η μικρούλα που θηλάζει. Μακάρι να μην κολλήσει το μωρό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Απαπα δεν εμπιστεύομαι κανέναν, που να τη στείλω; 😂 

Εμεις πάντως δεν την γλυτωσαμε καμία από τις δύο φορές ούτε ένα μηνών που ήταν ο μικρός ούτε τώρα! Περαστικά σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Επισης κ εγώ! Και αν δεν έχω κάπου να τα δώσω γιατί είμαι κ μινιον τα πηγαίνω στους κάδους τους ειδικούς που είναι για ρούχα κ παπούτσια ή στην εκκλησία!!!

Άσχετο ,σε αυτούς τους κάδους όντως τα μοιραζουν ή τα πηγαίνουν ανακύκλωση;;στο HnM το ίδιο κάνουν;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Έχεις επαφή με αλλεργιολογο; στην ομάδα το έχεις ψάξει; δεν θα έπρεπε να έχει σταματήσει; έχεις προσέξει την αποχή, μήπως σου έχει διαφύγει κάτι; 

Δεν τρώω καθόλου συντηρειτξκα ίχνη κλπ. Απλα δεν εχω κόψει τα συμβατικά κρεατα. Ειχα πάει σε παιδογαστρεντερολογο μου ειχε πει αν δω παλι αιμα να της στείλω φώτο. Της έστειλα και παρ ολο που ηταν 9 το βραδυ μου απάντησε στο viber να μιλήσουμε αύριο το πρωί στο τηλ. Εξεπλάγην.. Γιατί ειχα πάει σε αλλη στην αρχή που δεν μου ειχε πει καν να επικοινωνήσω μαζι της αν κάτι δω απλα μου ειπε να παω παλι σε έναν μηνα.. Και οι δυο γνωστά ονόματα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Καλημέρα !!! Πόσο είναι η μικρή σου και κοιμάται 7 και 8 ώρες;;;; Εμένα κοιμαται 6 ωρες σίγουρα ,αλλά απόψε πχ που λογικά ήθελε παραπάνω αγχώθηκα και την ξύπνησα και όπως ήταν επόμενο δεν έφαγε πολύ και ξανακοιμηθηκε (επειδή δεν την έχω ξυπνήσει ποτέ για να φάει στη μέση της νύχτας) !! 🙄

Αχ κι εγώ χτες φοβήθηκα που κοιμόταν 7 ώρες(έχει τύχει να κοιμηθεί κ 8 )αλλά χτες βογκουσε μες τον ύπνο της κ φοβήθηκα !Την ξύπνησα ,πεινούσε η καημένη πολύ,έφαγε 210ml!! Είναι 2 μηνών κ καμιά εβδομάδα... Η γιατρός μου είπε να μην την ξυπνάω αλλά δεν ξέρω χτες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Αχ κι εγώ χτες φοβήθηκα που κοιμόταν 7 ώρες(έχει τύχει να κοιμηθεί κ 8 )αλλά χτες βογκουσε μες τον ύπνο της κ φοβήθηκα !Την ξύπνησα ,πεινούσε η καημένη πολύ,έφαγε 210ml!! Είναι 2 μηνών κ καμιά εβδομάδα... Η γιατρός μου είπε να μην την ξυπνάω αλλά δεν ξέρω χτες...

Γενικά ξέρω πως όσο σημαντικό είναι το γεύμα για τα μωρά άλλο τόσο είναι και ο ύπνος ! Οπότε θεωρώ πως για να κοιμάται τόσο ,τόσο θα χρειάζεται..! Και χθες που την ξύπνησα για να φάει δλδ έφαγε μεν γιατί είχε άδειο στομαχακι,αλλά μόνο 80μλ  ! Μάλλον ο ύπνος υπερισχυσε!! Το πρωί που ξύπνησε για τα καλά έφαγε σαν λυσσασμένη !! Ίσως και εσένα αν περίμενες λιγο, θα ξυπνουσε από μόνη της σε λιγάκι  !! Απλώς ακούω πως γενικά τα μωρά δεν κοιμούνται κλπ και αγχωνομαι λέω δεν γίνεται κάτι δεν πάει καλά !! Μάλλον πρέπει να χαλαρώσουμε και να το απολαύσουμε ,γιατί είμαστε απ' τις τυχερές 😅 θηλάζεις εσύ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Και μένα είναι δυο μηνών και έχει αρχίσει εδώ και λίγο καιρό να βάζει το χέρι στο στομα να το δαγκώνει και να βγάζει πολλά σάλια! Ξέρω (επειδή ο πατέρας μου είναι οδοντίατρος) πως ναι υπάρχει πιθανότητα να ξεκινάει η οδοντοφυΐα,αλλά σε αυτή τη φάση γενικά ξέρω πως είναι απλά αναπτυξιακό στάδιο! 

Η παιδίατρος εμάς όταν πήγα προχτές για το πρώτο εμβόλιο μου είπε ότι ξεκίνησε η διαδικασία των δοντιών κ μπορεί να έχει σάλια ,αλλά παίρνει μήνες αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω εχω θεμα με τα ρούχα υπάρχουν κάποια που δεν φοραω.. Πρέπει όμως να αλλαξω γκαρνταρόμπα αλλα λυπάμαι τα χρήματα βαρανε πολυ 😂

Τα καλά κομμάτια μην τα δίνεις...εγώ φοραω πολλά της μαμάς μου που είχε κρατημένα!!(Δεν έχεις κ κορίτσακι ή κάνω λάθος;Σορυ είμαστε πολλές κ έχω μπερδευτεί!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Γενικά ξέρω πως όσο σημαντικό είναι το γεύμα για τα μωρά άλλο τόσο είναι και ο ύπνος ! Οπότε θεωρώ πως για να κοιμάται τόσο ,τόσο θα χρειάζεται..! Και χθες που την ξύπνησα για να φάει δλδ έφαγε μεν γιατί είχε άδειο στομαχακι,αλλά μόνο 80μλ  ! Μάλλον ο ύπνος υπερισχυσε!! Το πρωί που ξύπνησε για τα καλά έφαγε σαν λυσσασμένη !! Ίσως και εσένα αν περίμενες λιγο, θα ξυπνουσε από μόνη της σε λιγάκι  !! Απλώς ακούω πως γενικά τα μωρά δεν κοιμούνται κλπ και αγχωνομαι λέω δεν γίνεται κάτι δεν πάει καλά !! Μάλλον πρέπει να χαλαρώσουμε και να το απολαύσουμε ,γιατί είμαστε απ' τις τυχερές 😅 θηλάζεις εσύ;;

Σπάνια την ξυπνούσα ακόμη κ ημερών που ήταν.Να μην την ματιασω μόνη μου,μπήκε πολύ γρήγορα σε ένα βασικό πρόγραμμα όπου το βράδυ κοιμάται 5-6 ώρες κ την ημέρα στις 2,5 -3,5 ώρες τρώει.Δε με παιδεύει καθόλου το πουλάκι μου!😊Θηλάζω δυστυχώς μόνο πρωί και βράδυ κ της συμπληρώνω με σκόνη.Στην αρχή είχα πολύ γάλα αλλά μου κόπηκε κ έτσι προσπαθώ να κρατήσω αυτό το πρωί -βραδυ για όσο μπορέσω,όσο έχω γάλα δηλαδή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Έχετε κάνει έρευνα για ποτηράκια, πιατάκια κ κουταλακια; κ αν ναι σε ποια έχετε καταλήξει; 

Με τι σαμπουάν - αφρόλουτρο τα κάνετε μπάνιο; @Lia5

Για μπάνιο χρησιμοποιω της A - derma αφρόλουτρο και σαμπουάν από φαρμακειο. Στο γιο μου στην αντίστοιχη ηλικία έπαιρνα Avene paidiatril, όμως μου είπαν πως σταμάτησε. Και με τα δύο είμαι πολύ ευχαριστημένη. 

Όσον αφορά τώρα πιατάκια και κουταλάκια, ποτηράκια κλπ. είχα πάρει ένα της chicco για το γιο τότε απλό. Επειδή δεν ήταν και πολύ φαγανος και κάναμε ώρα να φάμε, είχα μετανιώσει που δνε πήρα ένα να κρατάει ζεστό το φαγητό. Ποτηράκι είχα το 360 και βοήθησε πολύ! Κουταλάκι είχα ένα της mum, το οποίο άλλαζε και χρώμα αν ήταν το φαγητό ζεστό. Επσιςη πολύ ευχαριστημένη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια sos! Έχω σοβαρά θέματα συμπεριφοράς με το γιο μου. Σημερα κι εγώ και ο άντρας μου τα είδαμε όλα! Ενώ ήταν πολύ καλός όλο το πρωί που ήμασταν μαζί, το απόγευμα ξυπνήσαμε να πάμε να κούρευτει. Όλα καλά μέχρι εκεί. Μετά από τη βολτα έκανε σπίτι τη μια χαζομάρα μετά την άλλη. Δεν ακκθγε πουθενά ούτε τον άντρα μου, ούτε κι εμένα. Έλεγε και καλά δεν θα το ξανακάνω και πάλι τα δικά του έκανε. Φώναζε, ετρεχε, χτύπησε τον άντρα μου και άλλα πολλά τέτοια ωραία. Κάνει κι άλλα τέτοια παρόμοια τις τελευταίες μέρες αλλά σήμερα ξεπέρασε κάθε προηγούμενο! Του μιλήσαμε ξεχωριστά κι εγώ και ο σύζυγος, να μας πει τι φταίει, αν είναι στεναχωρημενος κλπ. αλλά δεν μας είπε τίποτα παρά μόνο γελούσε με βλέμμα πόλη σκανταλιαρικο.Μου λέει ο άντρας μου κάτι κάνουμε λάθος και κάνει έτσι. Εγώ ρε  κορίτσια είμαι το πρωί μαζί του και καταβαλω μάθε προσπάθεια να περνάει όσο καλύτερα γίνεται. Ο μπαμπάς του μόλις γυρνάει από τη δουλειά τον παίζει, παίζουν κρυφτό κλπ. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία; Τι λέτε να του φταίει; Ζήλευει και τα κάνει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Σπάνια την ξυπνούσα ακόμη κ ημερών που ήταν.Να μην την ματιασω μόνη μου,μπήκε πολύ γρήγορα σε ένα βασικό πρόγραμμα όπου το βράδυ κοιμάται 5-6 ώρες κ την ημέρα στις 2,5 -3,5 ώρες τρώει.Δε με παιδεύει καθόλου το πουλάκι μου!😊Θηλάζω δυστυχώς μόνο πρωί και βράδυ κ της συμπληρώνω με σκόνη.Στην αρχή είχα πολύ γάλα αλλά μου κόπηκε κ έτσι προσπαθώ να κρατήσω αυτό το πρωί -βραδυ για όσο μπορέσω,όσο έχω γάλα δηλαδή!!

Αφού κράτησες και αυτό τυχερή είσαι !!! Εμένα μου κόπηκε τελείως λόγω λάθος ενημέρωσης 😔 Στα ίδια είμαστε όσο αφορά το πρόγραμμα!!! Εμένα περιμένει και το βραδινό της μπανάκι αλλιώς την πιάνει γκρίνια ! Μόλις κάνει μπάνιο ,της δίνω γαλατάκι και τούφα 😂μην τα ματιασουμε μόνες μας δόξα το θεό  καλά είμαστε εν τέλει !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Αφού κράτησες και αυτό τυχερή είσαι !!! Εμένα μου κόπηκε τελείως λόγω λάθος ενημέρωσης 😔 Στα ίδια είμαστε όσο αφορά το πρόγραμμα!!! Εμένα περιμένει και το βραδινό της μπανάκι αλλιώς την πιάνει γκρίνια ! Μόλις κάνει μπάνιο ,της δίνω γαλατάκι και τούφα 😂μην τα ματιασουμε μόνες μας δόξα το θεό  καλά είμαστε εν τέλει !!! 

Και μένα με είχαν τρελάνει κ στο μαιευτήριο ,η κάθε  μαία που περνούσε μου έλεγε τα δικά της...ακόμα κ δύο παιδιάτρους που είχα ρωτήσει άλλα έλεγε η μία κ άλλα η άλλη!!στήριξη από το περιβάλλον δεν...έκλαιγα γιατί δεν μπορούσα να θηλάσω...όταν μετά από μέρες το πήρα απόφαση ότι πρέπει να τον κόψω τον θηλασμό,λέω δεν παίρνω χάπι όσο πάει ώσπου να κοπεί μόνο του.εκει ξεαγχωθηκα μάλλον (υποσυνείδητα) κι έτσι τουλάχιστον έχω για πρωινό -βραδινο!και όσο πάει κ αυτό!Όσο μπορώ!!

Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική,η κάθε μαμά κ το κάθε μωράκι!!Το θέμα είναι να είναι ήρεμα τα καημενακια!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Κορίτσια sos! Έχω σοβαρά θέματα συμπεριφοράς με το γιο μου. Σημερα κι εγώ και ο άντρας μου τα είδαμε όλα! Ενώ ήταν πολύ καλός όλο το πρωί που ήμασταν μαζί, το απόγευμα ξυπνήσαμε να πάμε να κούρευτει. Όλα καλά μέχρι εκεί. Μετά από τη βολτα έκανε σπίτι τη μια χαζομάρα μετά την άλλη. Δεν ακκθγε πουθενά ούτε τον άντρα μου, ούτε κι εμένα. Έλεγε και καλά δεν θα το ξανακάνω και πάλι τα δικά του έκανε. Φώναζε, ετρεχε, χτύπησε τον άντρα μου και άλλα πολλά τέτοια ωραία. Κάνει κι άλλα τέτοια παρόμοια τις τελευταίες μέρες αλλά σήμερα ξεπέρασε κάθε προηγούμενο! Του μιλήσαμε ξεχωριστά κι εγώ και ο σύζυγος, να μας πει τι φταίει, αν είναι στεναχωρημενος κλπ. αλλά δεν μας είπε τίποτα παρά μόνο γελούσε με βλέμμα πόλη σκανταλιαρικο.Μου λέει ο άντρας μου κάτι κάνουμε λάθος και κάνει έτσι. Εγώ ρε  κορίτσια είμαι το πρωί μαζί του και καταβαλω μάθε προσπάθεια να περνάει όσο καλύτερα γίνεται. Ο μπαμπάς του μόλις γυρνάει από τη δουλειά τον παίζει, παίζουν κρυφτό κλπ. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία; Τι λέτε να του φταίει; Ζήλευει και τα κάνει; 

Θα κάνετε υπομονή καταρχάς ( δύσκολο γιατί καταλαβαινω τι περνάτε).. Το παιδί σας με αυτόν τον τρόπο εκδηλώνει την αλλαγή που ζείτε - ζει. Πιθανόν να μην κάνετε κάτι λάθος, αλλά σκέψου είχε όλη την αγάπη κ την προσοχή πάνω του κ πλέον αυτα μοιράζονται..θελει χρόνο, αγάπη, υπομονή, να προσπαθήσετε όσο είναι δυνατόν να του έχετε καθημερινά το πρόγραμμα που είχατε κ πριν το μωρό κ να το βάζετε να συμμετέχει σε ότι αφορά το μωρό.. Πχ αχ αγάπη μου θα μου φέρεις μια πάνα γιατί δεν μπορώ; μπορεί να σου πει όχι, πες του έλα είναι σίγουρη ότι είσαι πιο γρήγορος απο μένα εσύ κ κανε κίνηση να σηκωθεις ή να τρέξεις με το μωρό. Θσ πάει σίγουρα εκεινος. Προσπάθηστε με παιχνίδια να συμμετέχει σχεδόν σε όλα. 

Το τι περασαμε με τον δικό μου ξαφνικά δεν περιγράφεται!!! Συννενοησιμος, συνεσταλμενος, υπέροχο παιδί κ ξαφνικά έγινε άλλος άνθρωπος. Είμαστε σε πολύ καλο δρόμο πλέον. 

@PanBπως είστε;

@Clairy.Γράψε μας όταν μιλήσετε με την γιατρό. Κανείς κ αλλού αποχή; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Και μένα με είχαν τρελάνει κ στο μαιευτήριο ,η κάθε  μαία που περνούσε μου έλεγε τα δικά της...ακόμα κ δύο παιδιάτρους που είχα ρωτήσει άλλα έλεγε η μία κ άλλα η άλλη!!στήριξη από το περιβάλλον δεν...έκλαιγα γιατί δεν μπορούσα να θηλάσω...όταν μετά από μέρες το πήρα απόφαση ότι πρέπει να τον κόψω τον θηλασμό,λέω δεν παίρνω χάπι όσο πάει ώσπου να κοπεί μόνο του.εκει ξεαγχωθηκα μάλλον (υποσυνείδητα) κι έτσι τουλάχιστον έχω για πρωινό -βραδινο!και όσο πάει κ αυτό!Όσο μπορώ!!

Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική,η κάθε μαμά κ το κάθε μωράκι!!Το θέμα είναι να είναι ήρεμα τα καημενακια!😊

Αχ τα ίδια και εγώ ! Η μια μαία δεν έχεις θηλή ,η άλλη δεν έχεις γάλα ,η επόμενη ότι δεν ξέρει το παιδί να πιάνει τη θηλή !!!  Εν τέλει πήγα σπίτι μόνη μου έβγαζα με θηλαστρο, είχα όλη μέρα το μωρό στο στήθος ,έδινα και συμπληρώμα ,και εκεί που τα πήγαιναμε καλά (είχε αρχίσει να κάνει κανονικά γεύματα με θηλασμό ) ξεκίνησαν οι κολικοί και δεν το ξαναεπιασε για κανένα λόγο  !!! Κλάμα φυσικά εγώ ,απογοήτευση .. Συνέχισα να βγάζω με θηλαστρο και να της δίνω  ,αλλά δεν είχα σωστή ενημέρωση (είχα πάρει οικιακό θηλαστρο) και μου κόπηκε το γάλα μέσα σε λίγες μέρες ! Δράμα η κατάσταση !! Σημασια έχει φυσικά όπως λες να είναι ήρεμα τα μικρακια μας ,αλλά αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα έκανα πολλά πράγματα διαφορετικά ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Θα κάνετε υπομονή καταρχάς ( δύσκολο γιατί καταλαβαινω τι περνάτε).. Το παιδί σας με αυτόν τον τρόπο εκδηλώνει την αλλαγή που ζείτε - ζει. Πιθανόν να μην κάνετε κάτι λάθος, αλλά σκέψου είχε όλη την αγάπη κ την προσοχή πάνω του κ πλέον αυτα μοιράζονται..θελει χρόνο, αγάπη, υπομονή, να προσπαθήσετε όσο είναι δυνατόν να του έχετε καθημερινά το πρόγραμμα που είχατε κ πριν το μωρό κ να το βάζετε να συμμετέχει σε ότι αφορά το μωρό.. Πχ αχ αγάπη μου θα μου φέρεις μια πάνα γιατί δεν μπορώ; μπορεί να σου πει όχι, πες του έλα είναι σίγουρη ότι είσαι πιο γρήγορος απο μένα εσύ κ κανε κίνηση να σηκωθεις ή να τρέξεις με το μωρό. Θσ πάει σίγουρα εκεινος. Προσπάθηστε με παιχνίδια να συμμετέχει σχεδόν σε όλα. 

Το τι περασαμε με τον δικό μου ξαφνικά δεν περιγράφεται!!! Συννενοησιμος, συνεσταλμενος, υπέροχο παιδί κ ξαφνικά έγινε άλλος άνθρωπος. Είμαστε σε πολύ καλο δρόμο πλέον. 

@PanBπως είστε;

@Clairy.Γράψε μας όταν μιλήσετε με την γιατρό. Κανείς κ αλλού αποχή; 

Κάνω γαλακτοκομικα σογια ίχνη μοσχάρι αυγο. Μίλησα μου είπε να συνεχίσω έτσι μη βγάλω ακόμα άλλη ομάδα. Εγώ σκέφτομαι ότι μήπως έχει θέμα και στα σιτηρά αν και τρώω μακαρονια και κάθε πρωί φρυγανιά αυτές τις ελιτ με χαρουπι. Χθες όμως έφαγα χαλβά σιμιγδάλι μήπως μου το εμφάνισε τώρα. Ή προχθές έφαγα γεμιστό κοτόπουλο όπου είχε βάλει η μανα μου μουστάρδα κετσαπ και μου το είπε χθες.. Θα δουμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχθές το βράδυ ο μικρός μου κοιμήθηκε τόσο ωραία. Κοιμήθηκε 9.5 και ξύπνησε 4, μετα 7 και μετά τον πήρα στο κρεβάτι αγκαλίτσα άλλες 2 ωριτσες.. Να σας ρωτήσω τα κορίτσια που είμαστε κοντά. 3.5 μηνών. Τωρα μου παίρνει περίπου 170 γραμμάρια την εβδομάδα.. Ειναι καλα;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Και μένα με είχαν τρελάνει κ στο μαιευτήριο ,η κάθε  μαία που περνούσε μου έλεγε τα δικά της...ακόμα κ δύο παιδιάτρους που είχα ρωτήσει άλλα έλεγε η μία κ άλλα η άλλη!!στήριξη από το περιβάλλον δεν...έκλαιγα γιατί δεν μπορούσα να θηλάσω...όταν μετά από μέρες το πήρα απόφαση ότι πρέπει να τον κόψω τον θηλασμό,λέω δεν παίρνω χάπι όσο πάει ώσπου να κοπεί μόνο του.εκει ξεαγχωθηκα μάλλον (υποσυνείδητα) κι έτσι τουλάχιστον έχω για πρωινό -βραδινο!και όσο πάει κ αυτό!Όσο μπορώ!!

Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική,η κάθε μαμά κ το κάθε μωράκι!!Το θέμα είναι να είναι ήρεμα τα καημενακια!😊

Πόσο είναι το μωράκι σου; Αφού θηλάζεις πρωί βράδυ μπορείς να το επαναφέρεις... Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα από λάθος ενημέρωση αλλά τελικά βρήκα κόλπο.. Μου το πρότεινε παιδίατρος και πραγματικά δούλεψε, τώρα θηλάζω αποκλειστικά το μωρό μου και δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα... Είχα βαρεθεί τα μπιμπερό μέσα στη μέση της νύχτας και αποστειρωσεις κτλ. Βέβαια χάλασε πάλι ο ύπνος, δεν κοιμόμαστε πια σερί 8ωρο, ξυπνάμε 1-2 φορες κάθε νύχτα για γαλα αλλά είναι λογικό γιατί το μητρικό είναι πιο ελαφρύ και δεν τα χορταίνει τόσο όσο η φόρμουλα. 

Αυτό που έκανα εγώ ήταν εκτός από το να αφήνω το μωρό όσο περισσότερο στο στήθος γίνεται, ακόμα και να πιπιλαει σκέτο δεν χρειάζεται απαραίτητα να πίνει, έβαζα θήλαστρο μετά από κάθε θηλασμό. Επίσης έβαζα θήλαστρο κι όταν το μωρό γκρίνιαζε αρκετά ώστε να του δίνω μπουκάλι αναγκαστικά, απλά άφηνα τον σύζυγο να δίνει μπουκάλι κι εγώ την ίδια ώρα τραβαζα με θήλαστρο κι ας μην είχα γάλα... Έβγαζα πχ 10ml το πολύ αλλά επεμενα κάθε φορά σαν να ειχα το μωρό στο στήθος. Από ότι κατάλαβα έτσι αντιλαμβάνεται το στήθος ότι υπάρχει ζήτηση οπότε και αυξάνει τη παραγωγή... Μετά από 2-3 εβδομάδες που το έκανα αυτό το μωρό χόρταινε μόνο από το στήθος και δεν χρειάστηκε να δώσω ξανά ξένο ούτε να χρησιμοποιήσω πια θήλαστρο. Πλέον είναι 3μιση μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά 2 μήνες τώρα. Αν έχεις κουράγιο και θέλεις να το δοκιμάσεις μπορεί να δουλέψει και σε σενα 😊 Πιστευω ότι αφού θηλάζεις ήδη 2 φορες την ημέρα μπορείς άνετα να τα καταφέρεις 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εχθές το βράδυ ο μικρός μου κοιμήθηκε τόσο ωραία. Κοιμήθηκε 9.5 και ξύπνησε 4, μετα 7 και μετά τον πήρα στο κρεβάτι αγκαλίτσα άλλες 2 ωριτσες.. Να σας ρωτήσω τα κορίτσια που είμαστε κοντά. 3.5 μηνών. Τωρα μου παίρνει περίπου 170 γραμμάρια την εβδομάδα.. Ειναι καλα;; 

Ίδια ηλικία έχουν τα μικρά μας και ίδιες ώρες ύπνου κάνουν 😂 Εμένα αυτή την εβδομάδα που πέρασε πήρε 240 gr αλλά τη προηγούμενη είχε πάρει 150 gr οπότε πιστεύω καλά είναι... Η δική μου είναι σχεδόν 7 κιλά πια με βάρος γέννησης 3440 και ο παιδίατρος μου είπε ότι αναπτυξιακά συμβαδίζει με μωρό 6 μηνων περίπου 😅 Μου είπε όμως να μην ανησυχώ, έτσι παχαίνουν με τον θηλασμό αλλά μετά σταθεροποιουνται και από ένα σημείο και μετά δεν παίρνουν τόσο. Εσείς πόσα κιλά είστε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...