Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 43 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Κι εμένα μου τα γράφει 2 3 μαζί και κάνει ένα τη φορά πάντως 😛

Α, ναι; κ τα κρατάς στο ψυγείο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Να ρωτήσω κ κάτι άλλο.... (Πολλές απορίες σήμερα) 

Λοιπόν.... Γέννησα στις 38 εβδομάδες. Τα άλματα τα μετράω από την ημερομηνία γέννησης ή από την πητ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Α, ναι; κ τα κρατάς στο ψυγείο;

Τα αφήνω στην παιδίατρο και τα κρατάει εκείνη στο ψυγείο του ιατρείου για να μην τα ξεχνάω 🤭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Να ρωτήσω κ κάτι άλλο.... (Πολλές απορίες σήμερα) 

Λοιπόν.... Γέννησα στις 38 εβδομάδες. Τα άλματα τα μετράω από την ημερομηνία γέννησης ή από την πητ;

Από την Πητ λένε 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσια μίλησα μαζί της και μου έδωσε nexium να ξεκινήσει το μωρό😥

Και εμείς ξεκινήσαμε nexium από χθες !! Μαζί με το novalac allernova ar! Εσείς τι ακριβώς είχατε και σας το έδωσε ;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sofoula28 είπε:

Και εμείς ξεκινήσαμε nexium από χθες !! Μαζί με το novalac allernova ar! Εσείς τι ακριβώς είχατε και σας το έδωσε ;;; 

Εμείς έχουμε παλινδρόμηση και εχθές περάσαμε δύσκολα πονούσε ο λαιμός καουρες κ δυσκολευοταν να φάει. Εσείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Love32 είπε:

Εμείς έχουμε παλινδρόμηση και εχθές περάσαμε δύσκολα πονούσε ο λαιμός καουρες κ δυσκολευοταν να φάει. Εσείς?

Και μεις χθες περάσαμε μια εφιαλτική ημέρα με ουρλιαχτά απ' το πρωί !!! Δυσκολευόταν να φάει (αν και ευτυχώς είναι λαίμαργη και τρώει γενικά) ,τεντωνε το κορμάκι της προς τα πίσω,έβγαζε γουλιτσες και δεν ησυχάζε με τπτ,επικρατούσε ένας χαμός!!! Οπότε το γυρίσαμε σε υποαλλεργικο γάλα ,σταματήσαμε το infacolic,κόψαμε και το χαμομήλι και ξεκινήσαμε το nexium!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Από την Πητ λένε 😅

Πάντως εμένα μου φαίνεται ότι κ στις εβδομάδες από τη γέννηση κ στις εβδομάδες από την πητ υπάρχουν κάποιες μέρες που παραπέμπουν σε άλμα 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Και μεις χθες περάσαμε μια εφιαλτική ημέρα με ουρλιαχτά απ' το πρωί !!! Δυσκολευόταν να φάει (αν και ευτυχώς είναι λαίμαργη και τρώει γενικά) ,τεντωνε το κορμάκι της προς τα πίσω,έβγαζε γουλιτσες και δεν ησυχάζε με τπτ,επικρατούσε ένας χαμός!!! Οπότε το γυρίσαμε σε υποαλλεργικο γάλα ,σταματήσαμε το infacolic,κόψαμε και το χαμομήλι και ξεκινήσαμε το nexium!

Εμείς θηλάζουμε αλλά μου έχει κόψει πολλά εμένα για να γίνει υποαλλεργικο το γάλα! Άσε κ μεις εχθές πολύ δύσκολα ανχος πολύ.! Σ βγάζει πολύ ποσότητα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εμείς θηλάζουμε αλλά μου έχει κόψει πολλά εμένα για να γίνει υποαλλεργικο το γάλα! Άσε κ μεις εχθές πολύ δύσκολα ανχος πολύ.! Σ βγάζει πολύ ποσότητα?

Αχ και έχω ακούσει ότι κάνουν κάποιες μέρες να φύγουν απ' τον οργανισμό κάποιες ουσίες ! Υπομονή !! Και μεις πολύ άγχος ,στρες ανησυχία !! Ευτυχώς όχι ,είναι ψιλονορμαλ η ποσότητα που βγάζει ,τόσο που στην αρχή δεν το καταλάβαμε ,το θεωρούσαμε Φυσιολογικό .. όμως σε συνδιασμό με όλα τα άλλα έγινε τραγική η κατάσταση.. πλέον επειδή το novalac allernova ar είναι και υποαλλεργικο και αντιαναγωγικο δεν βγάζει γουλιες ευτυχώς ! Εσείς το nexium πως το δίνετε ;; Κάθε πότε δλδ ποσότητα κλπ; Γτ φοβάμαι ότι έχω καταλάβει λάθος !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Αυλή πως κάνατε?

Περασα αρκετη ωρα προσπαθωντας να σκεφτω τι αυλη κανατε οσες μένετε σε διαμέρισμα 🤭 Ομως τι ειναι η άυλη συνταγογράφηση και πού χρειάζεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Αχ και έχω ακούσει ότι κάνουν κάποιες μέρες να φύγουν απ' τον οργανισμό κάποιες ουσίες ! Υπομονή !! Και μεις πολύ άγχος ,στρες ανησυχία !! Ευτυχώς όχι ,είναι ψιλονορμαλ η ποσότητα που βγάζει ,τόσο που στην αρχή δεν το καταλάβαμε ,το θεωρούσαμε Φυσιολογικό .. όμως σε συνδιασμό με όλα τα άλλα έγινε τραγική η κατάσταση.. πλέον επειδή το novalac allernova ar είναι και υποαλλεργικο και αντιαναγωγικο δεν βγάζει γουλιες ευτυχώς ! Εσείς το nexium πως το δίνετε ;; Κάθε πότε δλδ ποσότητα κλπ; Γτ φοβάμαι ότι έχω καταλάβει λάθος !!

Ένα φάκελο σε 10 μλ και δίνω 5μλ την ημέρα μισή ώρα πριν το φαγητό. Εσείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Περασα αρκετη ωρα προσπαθωντας να σκεφτω τι αυλη κανατε οσες μένετε σε διαμέρισμα 🤭 Ομως τι ειναι η άυλη συνταγογράφηση και πού χρειάζεται;

Για τις συνταγές του παιδιού να μην παίρνεις χαρτί να τα στέλνουν στο κινητό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Περασα αρκετη ωρα προσπαθωντας να σκεφτω τι αυλη κανατε οσες μένετε σε διαμέρισμα 🤭 Ομως τι ειναι η άυλη συνταγογράφηση και πού χρειάζεται;

Αντί να σου δίνει χαρτί με τα φάρμακα και τα παραπεμπτικα στα στέλνει στο κινητό κ στο μέιλ με ένα barcode. Βολεύει πολύ να το κάνεις κ για σένα κ για το μωρό. Ειδικά στην εγκυμοσύνη που όλο γράφαμε κ φάρμακα κ εξετάσεις γλιτώνεις χρόνο γτ φεύγεις αμέσως από το ιατρείο,στα φτιάχνει η γραμματέας κ στα στέλνει χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Ένα φάκελο σε 10 μλ και δίνω 5μλ την ημέρα μισή ώρα πριν το φαγητό. Εσείς?

Εμένα μου είπε μισό φάκελο το πρωί πριν από γεύμα διαλυμένο σε 5μλ και μισό το βράδυ ! Άρα ένα φάκελο κάθε μέρα ! Απλά μου φάνηκε πολύ σαν μλ  γι'αυτό ρώτησα !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Η δεύτερη τ σ είπε? Έδωσε κάτι ? Εμείς ξεκινήσαμε nexium και θα πάμε κ για υπέρυχο.

Η δεύτερη αν και μεγαλύτερη σε ηλικία πολλη πιο προσιτή.. Πρώτα απ ολα ηταν καθησυχαστικη πολύ. Μου είπε κανένα φάρμακο να μην πάρουμε. Βέβαια εμένα δεν γκρινιάζει κλπ ειχε πολλα αερια το βράδυ και ξυπνούσε με ανησυχία συν αναγωγες και αίματακι στα κακά. Βλενες έχουμε απο την αρχή λίγες που μου είπε βέβαια ότι δεν την ανησυχούν.. Γενικά θα τις στέλνω αν δω κατι περίεργο και θα μου λεει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Η δεύτερη αν και μεγαλύτερη σε ηλικία πολλη πιο προσιτή.. Πρώτα απ ολα ηταν καθησυχαστικη πολύ. Μου είπε κανένα φάρμακο να μην πάρουμε. Βέβαια εμένα δεν γκρινιάζει κλπ ειχε πολλα αερια το βράδυ και ξυπνούσε με ανησυχία συν αναγωγες και αίματακι στα κακά. Βλενες έχουμε απο την αρχή λίγες που μου είπε βέβαια ότι δεν την ανησυχούν.. Γενικά θα τις στέλνω αν δω κατι περίεργο και θα μου λεει.. 

Προσπαθώ να το διαχειριστω! Με έχει στεναχώρεσει πολύ! Ελπίζω να καλυτερεύσουμε. Στον υπέρυχο είδαν παλινδρόμηση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Προσπαθώ να το διαχειριστω! Με έχει στεναχώρεσει πολύ! Ελπίζω να καλυτερεύσουμε. Στον υπέρυχο είδαν παλινδρόμηση?

Ναι ναι ήπια.. Την έχουμε κάνει απο 47 ημερών περίπου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κοντεύω να τρελαθώ! Η μικρή μας 45 ημερών δεν ηρεμεί με τίποτα ! Υποπτευθηκαμε γοπ και οισοφαγίτιδα, ξεκινήσαμε το novalac allernova ar και nexium από χθες ... Δεν είδαμε όμως εν τέλει διάφορα .. το παιδί σπαραζε.. μέσα σε όλα αυτά εγώ είμαι διαγνωσμένη με κορονοιο οπότε τα χέρια μας είναι δεμένα ! Πυρετό δεν έχει ,και τρώει κανονικά .. Δεν κάθεται όμως καθόλου ανάσκελα θέλει μόνο μπρούμυτα αλλιώς πλανταζει στο κλάμα συν ότι πριν μας έκανε εμετό σαν ρουκέτα όλο το γάλα ... Το πρωί έχουμε ραντεβού στο νοσοκομείο για τεστ κορονοιου και βασικές εξετάσεις για να δούμε την κλινική εικόνα της ... Εγώ δε θα μπορώ καν να είμαι μαζί της ... Κοντεύω να τρελαθώ ! Έχει περάσει καμιά κάτι ανάλογο με γοπ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Κορίτσια κοντεύω να τρελαθώ! Η μικρή μας 45 ημερών δεν ηρεμεί με τίποτα ! Υποπτευθηκαμε γοπ και οισοφαγίτιδα, ξεκινήσαμε το novalac allernova ar και nexium από χθες ... Δεν είδαμε όμως εν τέλει διάφορα .. το παιδί σπαραζε.. μέσα σε όλα αυτά εγώ είμαι διαγνωσμένη με κορονοιο οπότε τα χέρια μας είναι δεμένα ! Πυρετό δεν έχει ,και τρώει κανονικά .. Δεν κάθεται όμως καθόλου ανάσκελα θέλει μόνο μπρούμυτα αλλιώς πλανταζει στο κλάμα συν ότι πριν μας έκανε εμετό σαν ρουκέτα όλο το γάλα ... Το πρωί έχουμε ραντεβού στο νοσοκομείο για τεστ κορονοιου και βασικές εξετάσεις για να δούμε την κλινική εικόνα της ... Εγώ δε θα μπορώ καν να είμαι μαζί της ... Κοντεύω να τρελαθώ ! Έχει περάσει καμιά κάτι ανάλογο με γοπ;;;

Μήπως είναι σε αλμα;; Περαστικά σας 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Clairy. είπε:

Μήπως είναι σε αλμα;; Περαστικά σας 😊

7η εβδομάδα έχει άλμα;;; Δεν τα ξέρω καθόλου αυτά δε τα έψαξα ποτέ !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Κορίτσια κοντεύω να τρελαθώ! Η μικρή μας 45 ημερών δεν ηρεμεί με τίποτα ! Υποπτευθηκαμε γοπ και οισοφαγίτιδα, ξεκινήσαμε το novalac allernova ar και nexium από χθες ... Δεν είδαμε όμως εν τέλει διάφορα .. το παιδί σπαραζε.. μέσα σε όλα αυτά εγώ είμαι διαγνωσμένη με κορονοιο οπότε τα χέρια μας είναι δεμένα ! Πυρετό δεν έχει ,και τρώει κανονικά .. Δεν κάθεται όμως καθόλου ανάσκελα θέλει μόνο μπρούμυτα αλλιώς πλανταζει στο κλάμα συν ότι πριν μας έκανε εμετό σαν ρουκέτα όλο το γάλα ... Το πρωί έχουμε ραντεβού στο νοσοκομείο για τεστ κορονοιου και βασικές εξετάσεις για να δούμε την κλινική εικόνα της ... Εγώ δε θα μπορώ καν να είμαι μαζί της ... Κοντεύω να τρελαθώ ! Έχει περάσει καμιά κάτι ανάλογο με γοπ;;;

Έτσι εμένα ηρεμεί μπρούμυτα! Και όπως σ είπα δεν σταμάτουσε το κλάμα. Να της κάνετε κ εσείς τον υπέρυχο κορίτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Έτσι εμένα ηρεμεί μπρούμυτα! Και όπως σ είπα δεν σταμάτουσε το κλάμα. Να της κάνετε κ εσείς τον υπέρυχο κορίτσι μου!

Τι υπέρηχος είναι αυτός ;;; Και που τον κάνεις ;;; Εννοείται όλα θα τα κάνουμε ... Το παιδί είναι 45 ημερών και μια μέρα ήρεμη δεν την έχουμε δει ... Λέγαμε τόσο καιρό οι κολικοί ... Αλλά δεν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...