Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ταχυκαρδία και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Σήμερα μπήκα στην 22η εβδομάδα και εδώ και λίγο καιρό όταν κάθομαι ανάσκελα με πιάνει ταχυκαρδία. Όταν ξαπλώνω να κοιμηθώ μπορώ μόνο στα αριστερά αλλά αν θέλω να διαβάσω ένα βιβλίο θέλω να ξαπλώσω και ανάσκελα αλλά μέσα σε ελάχιστα λεπτά χτυπάω κόκκινο. Σήμερα πήγα οδοντίατρο για ένα καθαρισμό και εκεί που ήμουν καλά ξαφνικά όταν μου χαμήλωσε λίγο το κάθισμα χτύπησα 155παλμους. Ένιωσα απίστευτη δυσφορία και αναγκαστηκα να γυρίσω στο πλάι για το υπόλοιπο. Αν είχε συμβεί μόνο σήμερα θα έλεγα ότι είναι άγχος αλλά μου συμβαίνει εδώ και 2 βδομάδες κάθε μέρα. Να κάτσω ούτε αυτό μπορώ για πολλές ώρες πονάω πολύ μέση και ποπός. Να τονίσω φυσικά ότι προ εγκυμοσύνης ήμουν λιποβαρης και τώρα έχω πάρει 12κιλα. Έχει συμβεί σε καμιά άλλη η έχω μόνο εγώ την τιμή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα σας. Σήμερα μπήκα στην 22η εβδομάδα και εδώ και λίγο καιρό όταν κάθομαι ανάσκελα με πιάνει ταχυκαρδία. Όταν ξαπλώνω να κοιμηθώ μπορώ μόνο στα αριστερά αλλά αν θέλω να διαβάσω ένα βιβλίο θέλω να ξαπλώσω και ανάσκελα αλλά μέσα σε ελάχιστα λεπτά χτυπάω κόκκινο. Σήμερα πήγα οδοντίατρο για ένα καθαρισμό και εκεί που ήμουν καλά ξαφνικά όταν μου χαμήλωσε λίγο το κάθισμα χτύπησα 155παλμους. Ένιωσα απίστευτη δυσφορία και αναγκαστηκα να γυρίσω στο πλάι για το υπόλοιπο. Αν είχε συμβεί μόνο σήμερα θα έλεγα ότι είναι άγχος αλλά μου συμβαίνει εδώ και 2 βδομάδες κάθε μέρα. Να κάτσω ούτε αυτό μπορώ για πολλές ώρες πονάω πολύ μέση και ποπός. Να τονίσω φυσικά ότι προ εγκυμοσύνης ήμουν λιποβαρης και τώρα έχω πάρει 12κιλα. Έχει συμβεί σε καμιά άλλη η έχω μόνο εγώ την τιμή;

Εμένα με πιάνει ταχυπαλμία από τη ζέστη. Ακόμα και σήμερα κάθισα λίγο στον ήλιο κ μ έπιασε κατευθείαν. Είμαι στην 26η βδομάδα. Γενικά όμως δεν ενδείκνυται να καθόμαστε ανάσκελα καθώς πιέζονται τα όργανα από τη μήτρα κ ίσως γι αυτό σε πιάνει. Καλό θα ήταν βέβαια να κανεις κ μια ερώτηση στο γιατρό σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Εμένα με πιάνει ταχυπαλμία από τη ζέστη. Ακόμα και σήμερα κάθισα λίγο στον ήλιο κ μ έπιασε κατευθείαν. Είμαι στην 26η βδομάδα. Γενικά όμως δεν ενδείκνυται να καθόμαστε ανάσκελα καθώς πιέζονται τα όργανα από τη μήτρα κ ίσως γι αυτό σε πιάνει. Καλό θα ήταν βέβαια να κανεις κ μια ερώτηση στο γιατρό σου 

Θα το κάνω αύριο στη β επιπέδου. Μόλις έβαλα.και πιεσόμετρο. Εκεί που ήμουν στο 9,8 έφτασα σήμερα 12.  Μεγαλώνει η μικρή και πρέπει με κάθε τρόπο να κάνει αισθητή την παρουσία της!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ταχυκαρδία δε θυμάμαι να είχα έντονη αλλά ανάσκελα δεν μπορούσα και εγώ με τπτ...ακόμα και σ' αυτή την εγκυμοσύνη που είμαι λίγων εβδομάδων, μόλις ξαπλώσω λίγο παραπάνω ανάσκελα μου πονάει η κοιλιά κ νιώθω δυσφορία!!γενικά λένε να ξαπλώνουμε αριστερά για καλύτερη αιμάτωση..την πίεση να την παρακολουθείς όμως γιατί όσο περνάει ο καιρός είναι σημαντική..ενημέρωσε τον γιατρό σου για ότι σε ανησυχεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sova είπε:

Κορίτσια μπρούμυτα δεν κάνει . Μπρούμυτα πιέζονται όλα! Ανάσκελα πρέπει ! Μήπως το λέτε ανάποδα ? ;)

Όχι καλά το λένε... Μπρούμυτα έτσι κ αλλιώς δεν μπορείς κιόλας από ένα σημείο κ μετά αλλά ανάσκελα δεν κάνει γιατί πιέζονται τα όργανα από τη μήτρα κ όντως μπορεί να προκαλεί ακόμα κ ταχυκαρδία κ δυσφορία... 

Κ μένα με ενοχλεί το ανάσκελα κ βάζω ένα μαξιλάρι ώστε να έχω μια μικρή κλήση στο σώμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα σας. Σήμερα μπήκα στην 22η εβδομάδα και εδώ και λίγο καιρό όταν κάθομαι ανάσκελα με πιάνει ταχυκαρδία. Όταν ξαπλώνω να κοιμηθώ μπορώ μόνο στα αριστερά αλλά αν θέλω να διαβάσω ένα βιβλίο θέλω να ξαπλώσω και ανάσκελα αλλά μέσα σε ελάχιστα λεπτά χτυπάω κόκκινο. Σήμερα πήγα οδοντίατρο για ένα καθαρισμό και εκεί που ήμουν καλά ξαφνικά όταν μου χαμήλωσε λίγο το κάθισμα χτύπησα 155παλμους. Ένιωσα απίστευτη δυσφορία και αναγκαστηκα να γυρίσω στο πλάι για το υπόλοιπο. Αν είχε συμβεί μόνο σήμερα θα έλεγα ότι είναι άγχος αλλά μου συμβαίνει εδώ και 2 βδομάδες κάθε μέρα. Να κάτσω ούτε αυτό μπορώ για πολλές ώρες πονάω πολύ μέση και ποπός. Να τονίσω φυσικά ότι προ εγκυμοσύνης ήμουν λιποβαρης και τώρα έχω πάρει 12κιλα. Έχει συμβεί σε καμιά άλλη η έχω μόνο εγώ την τιμή;

Αααα έχεις αυτο που εχω και εγώ.συνδρομο κατω κοίλης φλέβα! Πηρα τηλ τον εξωσωματικο του ειπα πως ενοιωθα κ μου το ειπε..επισης μετα πηγα για β επιπεδου κ παιδεύτηκα πολυ επειδη ημουν ανασκελα 1 ωρα για να δει τα μωρα κ μου ειπε το ιδιο κ εκεινος.αφου φοβηθηκε μη λιποθυμησω.(εχει συμβει σε γυναικες μου ειπε) απλα μου ειπε γυρνα στα αριστερα λιγο ,ηρεμησε κ ξαναγυρνά ανασκελα να συνεχισουμε..Δεν ειναι κατι μην ανησυχεις απλα θα εισαι αριστερα ή δεξια..ανασκελα μπορεις απλα οχι τελειως ξαπλα- πιο ψηλα να καθεσαι..http://kalogeo.gr/εγκυμοσύνη/σύνδρομο-κάτω-κοίλης-φλέβας-τι-είναι/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Αααα έχεις αυτο που εχω και εγώ.συνδρομο κατω κοίλης φλέβα! Πηρα τηλ τον εξωσωματικο του ειπα πως ενοιωθα κ μου το ειπε..επισης μετα πηγα για β επιπεδου κ παιδεύτηκα πολυ επειδη ημουν ανασκελα 1 ωρα για να δει τα μωρα κ μου ειπε το ιδιο κ εκεινος.αφου φοβηθηκε μη λιποθυμησω.(εχει συμβει σε γυναικες μου ειπε) απλα μου ειπε γυρνα στα αριστερα λιγο ,ηρεμησε κ ξαναγυρνά ανασκελα να συνεχισουμε..Δεν ειναι κατι μην ανησυχεις απλα θα εισαι αριστερα ή δεξια..ανασκελα μπορεις απλα οχι τελειως ξαπλα- πιο ψηλα να καθεσαι..http://kalogeo.gr/εγκυμοσύνη/σύνδρομο-κάτω-κοίλης-φλέβας-τι-είναι/

Καλημέρα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Ηρέμησα αρκετά!!! Φυσικά θα ενημερώσω σήμερα και τον γιατρό μιας και αναγκαστικά θα με έχει ανάσκελα για την β επιπέδου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kalina είπε:

Καλημέρα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Ηρέμησα αρκετά!!! Φυσικά θα ενημερώσω σήμερα και τον γιατρό μιας και αναγκαστικά θα με έχει ανάσκελα για την β επιπέδου. 

Καλημερα !!!στειλε μας μετα αν θες..να πανε ολα καλα !! Μπορει να σε εχει στο πλαι και να σε ελεγχει (αν δεν αντεχεις καθολου). :-) Και εγω τη δευτερα την εκανα την Β !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα υπέροχα πήγανε!!! Επιβεβαιωμένο κορίτσι και με βούλα!!!! Όσο για τις ταχυκαρδίες μου είπε ο γιατρός φυσιολογικό και από εδώ και πέρα ξέχνα το ανάσκελα. Το μόνο που με χάλασε ήταν ότι επειδή πήρα απότομα 12κιλα με έβαλε σε διατροφή (πίστευα ότι επειδή ήμουν υπερβολικά αδύνατη προ εγκυμοσύνης ότι δεν θα πείραζε αλλά....). Για το καλό της μικρής θα το κάνω και αυτό. Και περπάτημα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η kalina είπε:

Όλα υπέροχα πήγανε!!! Επιβεβαιωμένο κορίτσι και με βούλα!!!! Όσο για τις ταχυκαρδίες μου είπε ο γιατρός φυσιολογικό και από εδώ και πέρα ξέχνα το ανάσκελα. Το μόνο που με χάλασε ήταν ότι επειδή πήρα απότομα 12κιλα με έβαλε σε διατροφή (πίστευα ότι επειδή ήμουν υπερβολικά αδύνατη προ εγκυμοσύνης ότι δεν θα πείραζε αλλά....). Για το καλό της μικρής θα το κάνω και αυτό. Και περπάτημα....

Μπραβο κοριτσι!! Ναι ,θα κανεις διατροφη κ λιγο περπατημα κ μια χαρα θα εισαι :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...