Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Βρίσκομαι στην 33 εβδ. της κύησης μου (πρώτη εγκυμοσύνη) μια εγκυμοσύνη που ξεκίνησαν οι ανακατωσούρες απο την 6η εβδ. και στην συνέχεια 14η εβδ. ξεκινάει και μια παλινδρόμηση, ούτε να φάω ούτε να πιώ φυσιολογικά. Ανεβαίνει το φαγητό οτι ποσότητα κ να εχω φάει. Πήρα gaviscon πήρα maloxx κανένα δεν βοηθάει. Αίσθημα πνιγμού κ επιστροφή φαγητού με αποτέλεσμα εμετού καθε μέρα μια και δυο κ τρεις φορές την ημέρα. Τώρα ξεκίνησαν κ οι καούρες. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να το πέρασε, κ αν την βοήθησε κάτι; 
καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη σας εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/9/2020 at 11:42 ΜΜ, ο/η Katia19 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Βρίσκομαι στην 33 εβδ. της κύησης μου (πρώτη εγκυμοσύνη) μια εγκυμοσύνη που ξεκίνησαν οι ανακατωσούρες απο την 6η εβδ. και στην συνέχεια 14η εβδ. ξεκινάει και μια παλινδρόμηση, ούτε να φάω ούτε να πιώ φυσιολογικά. Ανεβαίνει το φαγητό οτι ποσότητα κ να εχω φάει. Πήρα gaviscon πήρα maloxx κανένα δεν βοηθάει. Αίσθημα πνιγμού κ επιστροφή φαγητού με αποτέλεσμα εμετού καθε μέρα μια και δυο κ τρεις φορές την ημέρα. Τώρα ξεκίνησαν κ οι καούρες. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να το πέρασε, κ αν την βοήθησε κάτι; 
καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη σας εύχομαι!

Εγώ το περναω δυστυχώς κορίτσι μου αλλα εμένα με πιάνει στον ύπνο μόνο....παίρνω σιμεκο, γκαβισκον αλλά τπτ....εννοείται ύπνος στα αριστερά, σχετικά νησυικη το βράδυ, προληπτικά αντιοξινα...τπτ... Κ πάλι τα ίδια.. Καούρες, εσωτερικό ρεψιμο τρομερό και τελος ξυπνούσα πνιγμενη από τον εμετό με βήχα κλπ καταλαβαίνεις... Μ χαλούσε όλο το βράδυ κ την επόμενη μέρα... Είδα κ απόειδα κ απλά κοιμάμαι καθιστή σχεδον στον καναπέ... Εσένα σε πιάνει αναπασα στιγμή; πχ κ όρθια ή καθιστή ή μόνο αν ξάπλωσεις; αααα κάπως κάπως όχι εντελώς αλλά νιώθω λίγο καλύτερα άμα φάω μήλο.. Ξινομηλο κιόλας.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα κ καθιστή κ ξάπλα κ στον ύπνο μου καμιά φορά, φαντάσου ανεβαίνει το νερό καμιά φορά, πολύ ζόρικα είναι. Μου ξεκίνησε κ παρα πολυ νωρίς, απο 14εβδ. Και τώρα είμαι 34. Εσύ πόσο είσαι; Σε πειράζουν ολα οσα τρως; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Katia19 είπε:

Εμένα κ καθιστή κ ξάπλα κ στον ύπνο μου καμιά φορά, φαντάσου ανεβαίνει το νερό καμιά φορά, πολύ ζόρικα είναι. Μου ξεκίνησε κ παρα πολυ νωρίς, απο 14εβδ. Και τώρα είμαι 34. Εσύ πόσο είσαι; Σε πειράζουν ολα οσα τρως; 

Άστα μου ξεκίνησε και εμένα γύρω στη 16η τώρα είμαι 23η...κ νομίζω όσο πάει χειροτερεύει γτ σήμερα είχα κ όλο το πρωί... Δε ξέρω πραγματικά τι θα μας διευκολύνει γτ κ με το ψωμί το παθαίνω πλέον... Δεν το συζητώ για νερό που ειδικά το βράδυ πίνω με το σταγονόμετρο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Άστα μου ξεκίνησε και εμένα γύρω στη 16η τώρα είμαι 23η...κ νομίζω όσο πάει χειροτερεύει γτ σήμερα είχα κ όλο το πρωί... Δε ξέρω πραγματικά τι θα μας διευκολύνει γτ κ με το ψωμί το παθαίνω πλέον... Δεν το συζητώ για νερό που ειδικά το βράδυ πίνω με το σταγονόμετρο... 

Οχι ψωμί, το πρώτο λαθος που έκανα ήτανε το ψωμί νόμιζα μπορούσα και δεν θα με πείραζε. Δεν ξέρω τι να σου πω είμαι κ εγώ απελπισμένη, εχω πάρει 4 κιλά κ το μωρό ζυγίζει 2.500, βάλε υγρά Κτλ τίποτα λοιπόν, ο γιατρός λεει θα περάσει με την γέννα, εγω διαβάζω διάφορα κ σε κάποιες περιπτώσεις δεν περνάει δυστυχώς. Ευχομαι να μας περάσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Katia19 είπε:

Οχι ψωμί, το πρώτο λαθος που έκανα ήτανε το ψωμί νόμιζα μπορούσα και δεν θα με πείραζε. Δεν ξέρω τι να σου πω είμαι κ εγώ απελπισμένη, εχω πάρει 4 κιλά κ το μωρό ζυγίζει 2.500, βάλε υγρά Κτλ τίποτα λοιπόν, ο γιατρός λεει θα περάσει με την γέννα, εγω διαβάζω διάφορα κ σε κάποιες περιπτώσεις δεν περνάει δυστυχώς. Ευχομαι να μας περάσει 

Μη μπαίνεις κ διαβάζεις... Θα στρώσουν όλα με τον καιρό.. Όπως θέλει χρόνο για να γίνει το μωρό, θέλει κ χρόνο το μετα... Σιγά σιγά όλα θα γίνουν! Μια χαρά το μικρό σου αναπτύσσεται τέλεια! Ότι κ να περνάμε εμείς ευτυχώς! Σε δυσκολεύουν και τα συμπληρωματα διατροφής; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Μη μπαίνεις κ διαβάζεις... Θα στρώσουν όλα με τον καιρό.. Όπως θέλει χρόνο για να γίνει το μωρό, θέλει κ χρόνο το μετα... Σιγά σιγά όλα θα γίνουν! Μια χαρά το μικρό σου αναπτύσσεται τέλεια! Ότι κ να περνάμε εμείς ευτυχώς! Σε δυσκολεύουν και τα συμπληρωματα διατροφής; 

Εννοείται! Σίδηρος, μαγνήσιο, ασβέστιο ολα! Φαντάσου ξεκινησα με αιματοκρίτη 38,5 και απο τον 6ο εχω πέσει στο 29! Ειναι μέρες που κ το νερό ανεβαίνει. Εχεις δίκιο να μην διαβάζω αλλα απελπίζεσαι το ξέρεις καλά.. τι περιμένεις;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Εγώ το είχα πριν την εγκυμοσύνη και στις αρχές της. Το maalox δεν έκανε τίποτα. Δύσκολα μου πέρασε και ως φάρμακο στο τέλος έπαιρνα το peptan. Όπως περιγράφετε, ήταν έντονος ο πόνος, ο,τι έτρωγα με πείραζε. Βοήθησε φυσικά το φάρμακο αλλά μου είχε πει όχι εσπεριδοειδή. Επίσης είχα κόψει κ τον καφέ, τσάι, γάλα. Το γάλα με πείραζε αν κ ο γιατρός έλεγε ότι δεν επηρέαζε αρνητικά. Περαστικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/9/2020 at 5:10 ΜΜ, ο/η Katia19 είπε:

Εννοείται! Σίδηρος, μαγνήσιο, ασβέστιο ολα! Φαντάσου ξεκινησα με αιματοκρίτη 38,5 και απο τον 6ο εχω πέσει στο 29! Ειναι μέρες που κ το νερό ανεβαίνει. Εχεις δίκιο να μην διαβάζω αλλα απελπίζεσαι το ξέρεις καλά.. τι περιμένεις;;

Μπορεί να σε δυσκολεύουν παραπάνω και αυτά! Ζήτα μήπως πάρεις άλλες εταιρείες.. 2 κοριτσάκια περιμένω!! Όσο κ να απελπίζεσαι να μη διαβάζεις αφού σε επηρεάζουν... Βρες κάτι αλλο να κάνεις να απασχολείσαι.. Έχε θετικές σκέψεις... Μπορεί όσο πάει να δυσκολεύει μπορεί κ ως δια μαγείας να εξαφανιστεί... Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...