Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γάμος βάπτιση


Hope@@

Recommended Posts

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Επειδή ζήτησα και εγώ από τον παπά να μην πληρώσω μου είπε ότι τα χρήματα πλέον πηγαίνουν στην μητρόπολη και αν πας στην μητρόπολη και ζητήσεις να μην πληρώσεις δεν θα έχεις κανένα θέμα... Στο λέω από πρώτο χέρι.. 

Σίγουρα δεν σε αμφισβητώ!!!

Εμένα ξεκάθαρα μου είπε να λάβω υπόψιν στην πληρωμή ότι θα παραστούν στο μυστήριο Χ άτομα της εκκλησίας.....δεν μου είπε ποσό αλλά σίγουρα ήθελε πολύ πάνω από 100€.....🤷 Η κάθε εκκλησία λέει τα δικά της....έχω ακούσει κ να μην δεχονται γάμο-βαφτιση 🤷 εμένα μου απαγόρευσε να στολίσω την κολυμπήθρα ενώ αλλού της βάζουν την Άρτα και τα Γιάννενα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Λοιπόν κορίτσια το έχω ψάξει όσο δεν πάει ... Πέρσι βάπτισα την κόρη μου κ φέτος θα βαπτισω το γιο μου....  @z1989   καθόλου λαμόγιο δεν είναι ο παπάς που παρακάμπτει το αν ο νονός έχει κάνει πολιτικό γάμο ή όχι... Από ότι έμαθα με βάση την τελευταία ιερά σύνοδο (συγχωρείστε με ξεχασα ημερομηνία) δικαιούται κ οποιοσδήποτε έχει συνάψει πολιτικό γάμο να γίνει ανάδοχος (μου το είπε ο παπάς που μου βάπτισε την κόρη). Το θέμα είναι πως οι κληρικοί έχουν χωριστεί σε εκείνους που αναγνωρίζουν την απόφαση αυτή της συνόδου κ σε εκείνους που δεν την αναγνωρίζουν... Τώρα πως γίνεται να έχει παρθεί επίσημη απόφαση συνόδου κ πολλές ενορίες να συνεχίζουν το δικό τους τροπάρι...... Τι να πω;;! Στην Ελλάδα ζούμε!!!!! Εγώ έγινα νονά το 2015 κ δεν προσκόμισα κανένα χαρτί και καμία βεβαίωση ..Ήμουν τότε φρεσκοπαντρεμενη..  είπα απλά στον ιερέα  όταν με ρώτησε ότι είχα παντρευτεί λίγες μέρες πριν σε ένα παρεκκλήσι στο Τατόι...θα μπορούσε να μην ίσχυε αυτό... Δε με έλεγξε κανεις. Αντίθετα τώρα που πήγα να κλείσω εκκλησία για τη βάπτιση του μπέμπη μου μας ζήτησαν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης των νονων κ πιστοποιητικό βαπτίσεως του καθενός ξεχωριστά.. Τελευταία στιγμή αποφασίσαμε να αλλάξουμε εκκλησία λόγω του κορωνοιου κ να πάμε σε ξωκλήσι ώστε η βάπτιση να γίνει έξω... Ξαφνικα έπαψε να ενδιαφέρει τι είδους γάμο έκαναν οι νονοί...... Η βασική προϋπόθεση ήταν να πληρώσουμε εκ των προτέρων 200 ευρώ (με αποδειξη). Πολλά χρήματα κατά τη γνώμη μου αλλά κ εμείς θέλαμε να κάνουμε τη δουλειά μας (εννοώ να βαπτισουμε το παιδί κάπου εξωτερικά λόγω της ιδιαίτεροτητας της περιόδου που διανύουμε). Δε θα αναφέρω εκκλησίες εννοείται προς αποφυγή παρεξηγήσεων. @Sotiria2004 αυτό που αναφέρεις ισχύει ενδεχομένως σε συγκεκριμένες ίσως εκκλησίες...δηλ να μην θέλουν να δώσεις χρήματα αν δεν έχεις... Αλλά τι εννοούν δεν έχεις;; να είσαι στα όρια της πείνας.. Να σου έχουν κόψει το ρευμα στο σπίτι. Να είναι δύο γονείς άνεργοι με 4 παιδιά.

Οι περισσότερες θέλουν χρήματα για να κάνουν το μυστήριο... Και όχι χρήματα τύπου 50 ευρώ.... Τουλάχιστον 100. Σου λένε φυσικά " ότι προαιρεισθε.." αλλά αν αυτά που θα δώσεις θεωρηθούν λίγα γίνεται άνετα η βάφτιση με ένα φως μόνο αναμμένο κ οι υπόλοιποι καλεσμένοι στο σκοτάδι να μην βλέπουν τη μύτη τους.... Ή αν έχει καύσωνα δεν ανοίγει ο κλιματισμός.... και όσοι είναι μέσα, τη βγάζουν δεν τη βγάζουν μέχρι το αμην... Βρέθηκα κ σε τέτοια κατάσταση πέρσι ούσα έγκυος κ πήγε ο άντρας μου μόνος του κ πάτησε το κουμπί των κλιματικών της εκκλησίας...

 

 Τα συμπεράσματα δικά σας

Πέρυσι θέλαμε να βαφτίσουμε το παιδί της φίλης μας και επειδή είμαστε παντρεμένοι με πολιτικό γάμο δεν μπορέσαμε να το κάνουμε. Ρωτήσαμε σε αρκετές εκκλησίες. Φέτος που βάφτισα το γιο μου ο παπάς μας είπε να φέρουμε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης  της νονας Απαραίτητα γιατί όποιος ιερέας δε το ζητάει έχει τις αντίστοιχες κυρώσεις. Μάλιστα μου είπε αυτολεξεί :ειναι σαν να πηγαίνει στην κρεμάλα. Το αν παραγνωρίσει το γεγονός του πολιτικού γάμου. Ωστόσο σε μια άλλη εκκλησία που πήγαμε και ρωτήσαμε ο παπάς μας είπε : ε και αν δε φέρετε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης της νονας δεν έγινε κάτι. Τα χρήματα φέρτε (300€) εξού και η λέξη λαμόγιο. Από κει και πέρα τι να πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια τι μου θυμίσατε.....θέλαμε να βαφτισουμε την κόρη των φίλων μας πριν 3 χρόνια!είπαμε να κάνουμε και τον πολιτικό μας γάμο γιατί δεν το χουμε με τον θρησκευτικό ( όλο το τζερτζελο και αν ποτε κάναμε θρησκευτικό θα τον κάναμε μόνοι μας!).ο γάμος Μάιο η βάφτιση Ιούνιο...δε δεχόταν ο πάτερ και κάναμε την βάφτιση Κυριακή και 4 μέρες μετά το γάμο.....τι άλλαξε;;;;πήγαμε πιστοποιητικό που έλεγε ότι είμαστε άγαμοι και μετά κάναμε κανονικά τον πολιτικό γάμο!Τέλος πάντων....Το δεύτερο και χειρότερο είναι ότι πριν 2 μήνες περίπου κάναμε τη βάφτιση της μικρής.....σημερα συζητώντας με το  άντρα μου σχολιαζαμε το ποσό άσχημα φέρθηκε ο πάτερ στη μικρή στην κολυμπήθρα..πήρα με τις φωτογραφίες και είδαμε κάποια πράγματα που εκεί δεν τα προσέξαμε ..Δεν είχε καν νερό μέσα η κολυμπήθρα.... ήταν τόσο λίγο που απλά καθόταν το μωρό στο νερό και το κορμάκι της που ήταν ξαπλωμένο ήταν όλο απέξω, ήταν κρύο νερό διότι το ζεστό δεν μπήκε ποτέ και της έβαλε το χέρι του με τα λάδια πάνω στο πρόσωπο και φυσικά τα μάτια!!!!!!!Δε νομίζω να ξεπεράσω ποτέ όλη αυτή τη στεναχώρια γιατί νιώθω υπεύθυνη που δεν έκανα κάτι για αυτά που της συνέβησαν...Ο άντρας μου μου είπε ότι μπορεί να τα έκανε ολα αυτά ο πάτερ επειδή ο νονός του έδωσε 100 ευρώ και μήπως του φάνηκαν λίγα!!!!!!δε θέλω να το πιστέψω!ειλικρινά δεν θέλω να την ξανά πάω στην ενορία μας...θα πηγαίνω αλλού το παιδί...φαινόταν τόσο καλός ο πάτερ και είχε πει ο ίδιος ότι δεν θα βάλει λάδια στο πρόσωπο του μωρού και είχε πει και στο νονο να προσέξει!!!!Το χειρότερο μου είναι το νερό....γιατί δεν το τσεκαραμε και γιατι δεν μίλησα που το είδα τόσο λίγο....είχαν δίπλα τους κουβάδες με το ζεστό αλλά δεν το έβαλαν ποτέ...και η καημένη μου έκλαψε τόσο πολύ εκείνη τη μέρα και η μόνη στιγμή που σταμάτησε είναι όταν είδε το νερό!τόσο πολύ της αρέσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η z1989 είπε:

Πέρυσι θέλαμε να βαφτίσουμε το παιδί της φίλης μας και επειδή είμαστε παντρεμένοι με πολιτικό γάμο δεν μπορέσαμε να το κάνουμε. Ρωτήσαμε σε αρκετές εκκλησίες. Φέτος που βάφτισα το γιο μου ο παπάς μας είπε να φέρουμε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης  της νονας Απαραίτητα γιατί όποιος ιερέας δε το ζητάει έχει τις αντίστοιχες κυρώσεις. Μάλιστα μου είπε αυτολεξεί :ειναι σαν να πηγαίνει στην κρεμάλα. Το αν παραγνωρίσει το γεγονός του πολιτικού γάμου. Ωστόσο σε μια άλλη εκκλησία που πήγαμε και ρωτήσαμε ο παπάς μας είπε : ε και αν δε φέρετε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης της νονας δεν έγινε κάτι. Τα χρήματα φέρτε (300€) εξού και η λέξη λαμόγιο. Από κει και πέρα τι να πω.

Μα ουσιαστικά κ εμένα αυτό μου είπε στο ξωκλήσι που σου λεω... Δε μας ενδιαφέρουν τα χαρτιά μόνο να πληρώσετε 200 ευρώ από την μέρα που θα γίνει η κράτηση της εκκλησίας.  

 

Πάντως η απόφαση ιεράς συνόδου που σου λέω υφίσταται 100% το έχω τσεκαρει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mariasmommy είπε:

Αχ κορίτσια τι μου θυμίσατε.....θέλαμε να βαφτισουμε την κόρη των φίλων μας πριν 3 χρόνια!είπαμε να κάνουμε και τον πολιτικό μας γάμο γιατί δεν το χουμε με τον θρησκευτικό ( όλο το τζερτζελο και αν ποτε κάναμε θρησκευτικό θα τον κάναμε μόνοι μας!).ο γάμος Μάιο η βάφτιση Ιούνιο...δε δεχόταν ο πάτερ και κάναμε την βάφτιση Κυριακή και 4 μέρες μετά το γάμο.....τι άλλαξε;;;;πήγαμε πιστοποιητικό που έλεγε ότι είμαστε άγαμοι και μετά κάναμε κανονικά τον πολιτικό γάμο!Τέλος πάντων....Το δεύτερο και χειρότερο είναι ότι πριν 2 μήνες περίπου κάναμε τη βάφτιση της μικρής.....σημερα συζητώντας με το  άντρα μου σχολιαζαμε το ποσό άσχημα φέρθηκε ο πάτερ στη μικρή στην κολυμπήθρα..πήρα με τις φωτογραφίες και είδαμε κάποια πράγματα που εκεί δεν τα προσέξαμε ..Δεν είχε καν νερό μέσα η κολυμπήθρα.... ήταν τόσο λίγο που απλά καθόταν το μωρό στο νερό και το κορμάκι της που ήταν ξαπλωμένο ήταν όλο απέξω, ήταν κρύο νερό διότι το ζεστό δεν μπήκε ποτέ και της έβαλε το χέρι του με τα λάδια πάνω στο πρόσωπο και φυσικά τα μάτια!!!!!!!Δε νομίζω να ξεπεράσω ποτέ όλη αυτή τη στεναχώρια γιατί νιώθω υπεύθυνη που δεν έκανα κάτι για αυτά που της συνέβησαν...Ο άντρας μου μου είπε ότι μπορεί να τα έκανε ολα αυτά ο πάτερ επειδή ο νονός του έδωσε 100 ευρώ και μήπως του φάνηκαν λίγα!!!!!!δε θέλω να το πιστέψω!ειλικρινά δεν θέλω να την ξανά πάω στην ενορία μας...θα πηγαίνω αλλού το παιδί...φαινόταν τόσο καλός ο πάτερ και είχε πει ο ίδιος ότι δεν θα βάλει λάδια στο πρόσωπο του μωρού και είχε πει και στο νονο να προσέξει!!!!Το χειρότερο μου είναι το νερό....γιατί δεν το τσεκαραμε και γιατι δεν μίλησα που το είδα τόσο λίγο....είχαν δίπλα τους κουβάδες με το ζεστό αλλά δεν το έβαλαν ποτέ...και η καημένη μου έκλαψε τόσο πολύ εκείνη τη μέρα και η μόνη στιγμή που σταμάτησε είναι όταν είδε το νερό!τόσο πολύ της αρέσει!

Ντροπή του δηλαδή!!!Κορίτσια εγώ πιστεύω πολύ αλλά η εκκλησία κ οι παπάδες με έχουν απογοητεύσει τόσο πολύ που έχω απομακρυνθεί κ πλέον πηγαίνω μόνη μου καθαρά για να ανάψω κερί κ να προσκυνήσω χωρίς να θέλω να έχω επαφή με κανέναν.....Μακάρι να είχα ένα γνωστό παπά μου να ξέρω ότι τιμάει το λειτούργημα που ασκεί κ να ήμουν πιο χαρούμενη για τη βάφτιση του παιδιού μου.... Για μένα υπάρχουν επαγγέλματα που πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν λειτούργημα κ όσοι τα ακολουθήσουν να τα αγαπούν πραγματικά....ένα από αυτά είναι κ ο ιερέας....δεν λέω να μην πληρωθούν προφανώς άνθρωποι είναι κ κάπως πρέπει να ζουν.... Αλλά μην μου παρουσιάζεις σαν ιερό το μυστήριο ενώ έχεις στο νου σου πως θα τα αρπάξεις...αν τα αρπάξεις χοντρά έχει καλώς κ αν πάρεις "λίγα" αλίμονο μας....χάνεται όλη η ουσία κ η ευλογία της περίστασης.... Για να μην ανοίξουμε άλλο θέμα πιο χοντρό τώρα με περιστατικά παπάδων...ας το αφήσουμε μόνο στο οικονομικό!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/8/2020 at 3:25 ΜΜ, ο/η Hope@@ είπε:

Καλησπέρα. Θα κάνουμε γαμο βάφτιση μαζί. Αλλά ακούω διαφορα για τους νονους. Οτι αν έχουν κάνει πολιτικο γαμο δεν μπορούν. Έχει τύχει σε κάποιον από σας κάτι ανάλογο; 

Οτι ισχυει ειναι αληθεια αλλα εχει σημασια και που θα πεσεις αν ο παππας δεν ειναι κολλημενος δεν θα εχεις προβλημα τωρα το θεμα ειναι να μην πεσεις σε κανενα στραβοξυλο!!! Καλο ειναι παντως να το διευκρινησεις....Δεν ξερω αν οι νονοι εχουν σκοπο να κανουν καποια στιγμη και θρησκευτικο αλλα κι αν δεν εχουν δεν χρειαζεται να το πεις.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Mariasmommy είπε:

Αχ κορίτσια τι μου θυμίσατε.....θέλαμε να βαφτισουμε την κόρη των φίλων μας πριν 3 χρόνια!είπαμε να κάνουμε και τον πολιτικό μας γάμο γιατί δεν το χουμε με τον θρησκευτικό ( όλο το τζερτζελο και αν ποτε κάναμε θρησκευτικό θα τον κάναμε μόνοι μας!).ο γάμος Μάιο η βάφτιση Ιούνιο...δε δεχόταν ο πάτερ και κάναμε την βάφτιση Κυριακή και 4 μέρες μετά το γάμο.....τι άλλαξε;;;;πήγαμε πιστοποιητικό που έλεγε ότι είμαστε άγαμοι και μετά κάναμε κανονικά τον πολιτικό γάμο!Τέλος πάντων....Το δεύτερο και χειρότερο είναι ότι πριν 2 μήνες περίπου κάναμε τη βάφτιση της μικρής.....σημερα συζητώντας με το  άντρα μου σχολιαζαμε το ποσό άσχημα φέρθηκε ο πάτερ στη μικρή στην κολυμπήθρα..πήρα με τις φωτογραφίες και είδαμε κάποια πράγματα που εκεί δεν τα προσέξαμε ..Δεν είχε καν νερό μέσα η κολυμπήθρα.... ήταν τόσο λίγο που απλά καθόταν το μωρό στο νερό και το κορμάκι της που ήταν ξαπλωμένο ήταν όλο απέξω, ήταν κρύο νερό διότι το ζεστό δεν μπήκε ποτέ και της έβαλε το χέρι του με τα λάδια πάνω στο πρόσωπο και φυσικά τα μάτια!!!!!!!Δε νομίζω να ξεπεράσω ποτέ όλη αυτή τη στεναχώρια γιατί νιώθω υπεύθυνη που δεν έκανα κάτι για αυτά που της συνέβησαν...Ο άντρας μου μου είπε ότι μπορεί να τα έκανε ολα αυτά ο πάτερ επειδή ο νονός του έδωσε 100 ευρώ και μήπως του φάνηκαν λίγα!!!!!!δε θέλω να το πιστέψω!ειλικρινά δεν θέλω να την ξανά πάω στην ενορία μας...θα πηγαίνω αλλού το παιδί...φαινόταν τόσο καλός ο πάτερ και είχε πει ο ίδιος ότι δεν θα βάλει λάδια στο πρόσωπο του μωρού και είχε πει και στο νονο να προσέξει!!!!Το χειρότερο μου είναι το νερό....γιατί δεν το τσεκαραμε και γιατι δεν μίλησα που το είδα τόσο λίγο....είχαν δίπλα τους κουβάδες με το ζεστό αλλά δεν το έβαλαν ποτέ...και η καημένη μου έκλαψε τόσο πολύ εκείνη τη μέρα και η μόνη στιγμή που σταμάτησε είναι όταν είδε το νερό!τόσο πολύ της αρέσει!

Εμας ο προηγουμενος παπας της ενοριας μας εβαλε την ανηψια μου σε καυτο νερο επειδη νευριασε γιατι ενω πηρε 300 ευρω για τη βαπτιση που ειχε ζητησει αρχικα ζητησε και επιπλεον και δεν του τα εδωσαν....Η ανηψια μου εχει τετοιο παιδικο τραυμα (ειναι 10 χρονων πλεον) που μας εχει δηλωσει οτι τον Νοεμβρη που θα γινει η βαπτιση της ξαδελφης της δεν θα αφησει τον παπα να βαλει το παιδι στην κολυμπυθρα αν δεν δοκιμασει εκεινη το νερο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2020 at 11:37 ΠΜ, ο/η z1989 είπε:

Καλησπέρα.. Γενικότερα δε πρέπει να είναι παντρεμένος με πολιτικό γάμο ο νονος.αλλα αν ο παπάς είναι λίγο λαμογιο το παραβλεπει. Θέλει καλο ψαξιμο

Εδώ θα διαφωνήσω καθέτως και οριζοντίως... Γιατί δηλαδή είναι λαμογιο ο παπάς που δέχεται τον νονο που έχει κάνει πολιτικό γάμο;; ο δικός μας παπάς που δεν έχει τέτοια κολλήματα όχι απλά δεν είναι λαμογιο είναι από τους καλύτερους παπάδες που έχω γνωρίσει σε αντίθεση με τον προηγούμενο που δεν δεχόταν τον Πολιτικο γάμο και είναι από τα χειρότερα λαμογια του κληρου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2020 at 5:38 ΜΜ, ο/η Gelie είπε:

Λοιπόν κορίτσια το έχω ψάξει όσο δεν πάει ... Πέρσι βάπτισα την κόρη μου κ φέτος θα βαπτισω το γιο μου....  @z1989   καθόλου λαμόγιο δεν είναι ο παπάς που παρακάμπτει το αν ο νονός έχει κάνει πολιτικό γάμο ή όχι... Από ότι έμαθα με βάση την τελευταία ιερά σύνοδο (συγχωρείστε με ξεχασα ημερομηνία) δικαιούται κ οποιοσδήποτε έχει συνάψει πολιτικό γάμο να γίνει ανάδοχος (μου το είπε ο παπάς που μου βάπτισε την κόρη). Το θέμα είναι πως οι κληρικοί έχουν χωριστεί σε εκείνους που αναγνωρίζουν την απόφαση αυτή της συνόδου κ σε εκείνους που δεν την αναγνωρίζουν... Τώρα πως γίνεται να έχει παρθεί επίσημη απόφαση συνόδου κ πολλές ενορίες να συνεχίζουν το δικό τους τροπάρι...... Τι να πω;;! Στην Ελλάδα ζούμε!!!!! Εγώ έγινα νονά το 2015 κ δεν προσκόμισα κανένα χαρτί και καμία βεβαίωση ..Ήμουν τότε φρεσκοπαντρεμενη..  είπα απλά στον ιερέα  όταν με ρώτησε ότι είχα παντρευτεί λίγες μέρες πριν σε ένα παρεκκλήσι στο Τατόι...θα μπορούσε να μην ίσχυε αυτό... Δε με έλεγξε κανεις. Αντίθετα τώρα που πήγα να κλείσω εκκλησία για τη βάπτιση του μπέμπη μου μας ζήτησαν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης των νονων κ πιστοποιητικό βαπτίσεως του καθενός ξεχωριστά.. Τελευταία στιγμή αποφασίσαμε να αλλάξουμε εκκλησία λόγω του κορωνοιου κ να πάμε σε ξωκλήσι ώστε η βάπτιση να γίνει έξω... Ξαφνικα έπαψε να ενδιαφέρει τι είδους γάμο έκαναν οι νονοί...... Η βασική προϋπόθεση ήταν να πληρώσουμε εκ των προτέρων 200 ευρώ (με αποδειξη). Πολλά χρήματα κατά τη γνώμη μου αλλά κ εμείς θέλαμε να κάνουμε τη δουλειά μας (εννοώ να βαπτισουμε το παιδί κάπου εξωτερικά λόγω της ιδιαίτεροτητας της περιόδου που διανύουμε). Δε θα αναφέρω εκκλησίες εννοείται προς αποφυγή παρεξηγήσεων. @Sotiria2004 αυτό που αναφέρεις ισχύει ενδεχομένως σε συγκεκριμένες ίσως εκκλησίες...δηλ να μην θέλουν να δώσεις χρήματα αν δεν έχεις... Αλλά τι εννοούν δεν έχεις;; να είσαι στα όρια της πείνας.. Να σου έχουν κόψει το ρευμα στο σπίτι. Να είναι δύο γονείς άνεργοι με 4 παιδιά.

Οι περισσότερες θέλουν χρήματα για να κάνουν το μυστήριο... Και όχι χρήματα τύπου 50 ευρώ.... Τουλάχιστον 100. Σου λένε φυσικά " ότι προαιρεισθε.." αλλά αν αυτά που θα δώσεις θεωρηθούν λίγα γίνεται άνετα η βάφτιση με ένα φως μόνο αναμμένο κ οι υπόλοιποι καλεσμένοι στο σκοτάδι να μην βλέπουν τη μύτη τους.... Ή αν έχει καύσωνα δεν ανοίγει ο κλιματισμός.... και όσοι είναι μέσα, τη βγάζουν δεν τη βγάζουν μέχρι το αμην... Βρέθηκα κ σε τέτοια κατάσταση πέρσι ούσα έγκυος κ πήγε ο άντρας μου μόνος του κ πάτησε το κουμπί των κλιματικών της εκκλησίας...

 

 Τα συμπεράσματα δικά σας.

Υπάρχει κόσμος που δεν θέλει να πληρώσει την εκκλησία γιατί λέει δεν έχει και κάνει στολισμό 200ε και μπουφέδες και κεράσματα και τα πάντα.. 

Αυτό που λέω εγώ είναι ότι η εκκλησία δεν μπορεί πλέον να σου κόψει τα χρήματα μόνο η μητρόπολη... Γιατί για κάθε μυστήριο που γίνεται και δηλώνεται η μητρόπολη ζητάει τα χρήματα από την εκκλησία... Αν όμως ζητήσεις από την μητρόπολη βοήθεια τότε θα σου την δώσουν... Αυτό ξέρω από προσωπική εμπειρία... Βέβαια στο ξαναλέω αν έχεις στολισμό υπερπαραγωγή και ζητήσεις να μην πληρώσεις τότε μάλλον θα σε βάλουν να τα σκάσεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Εδώ θα διαφωνήσω καθέτως και οριζοντίως... Γιατί δηλαδή είναι λαμογιο ο παπάς που δέχεται τον νονο που έχει κάνει πολιτικό γάμο;; ο δικός μας παπάς που δεν έχει τέτοια κολλήματα όχι απλά δεν είναι λαμογιο είναι από τους καλύτερους παπάδες που έχω γνωρίσει σε αντίθεση με τον προηγούμενο που δεν δεχόταν τον Πολιτικο γάμο και είναι από τα χειρότερα λαμογια του κληρου

Γιατί πρέπει να καταλήξουν στο αν δέχονται η όχι τον πολιτικό γάμο. Και όχι να τον παραβλέπουν επιλεκτικά όταν δέχονται χρήματα . Για αυτό τους χαρακτηρίζω λαμογια. Δε γίνεται να κάνεις τα στραβά μάτια όταν σου δίνω 300€ για να βαφτίσω το παιδί μου και να μου λες ε δεν έγινε και κάτι αν δε μου δώσετε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης της νονας. Ενώ παντού λένε ότι απαγορεύεται να βαφτίσει ένας που έκανε πολιτικό γάμο.. Επίσης επειδή την προηγούμενη εβδομάδα βάφτισα το γιο μου είναι απαραίτητο να προσκομίσεις το πιστοποιητικό της νονας για να κατατεθούν τα χαρτιά του παιδιού στο ληξιαρχείο. Οπότε εμένα μου κάνουν εντύπωση όσα διαβάζω περί παραβλεψης αυτού του θέματος από τους παπάδες. Είτε παίρνουν το χρηματικό ποσό όπως σου ανέφερα είτε είναι καλοί άνθρωποι όπως αυτός που αναφέρεις εσύ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...